1. خبری
  2. فرهنگ
تخریب آثاری که دیگر قابل بازگشت نیست/ میراث فرهنگی اصفهان را جدی نمی‌گیریم

تخریب آثاری که دیگر قابل بازگشت نیست/ میراث فرهنگی اصفهان را جدی نمی‌گیریم

خبرگزاری اسکان |

اسکان نيوز- لیلا حسینی: علی بختیار، نماینده مردم گلپایگان و خوانسار در مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که در سال‌های گذشته مسائل زیست محیطی را جدی نگرفته و امروز شهر اصفهان دچار آسیب‌های فراوانی شده، گفت: امروز هم موضوع میراث فرهنگی اصفهان که بسیار گرانبها است را جدی نمی‌گیریم. میراث فرهنگی و تاریخی اصفهان مورد توجه تمامی گردشگران خارجی در کل دنیا بوده و جهانیان اهمیت زیادی برای میراث این شهر قائل هستند. متولی اصلی آثار تاریخی سازمان میراث فرهنگی استان است و دیگر دستگاه‌های هم باید با حساسیت به این حوزه نگاه کنند.

تخریب آثاری که دیگر قابل بازگشت نیست/ میراث فرهنگی اصفهان را جدی نمی‌گیریم - 2

بختیار در گفت‌وگو با اسکان نيوز با اعتقاد به این‌که طرح‌های توسعه بدون توجه به میراث فرهنگی آثار نامطلوبی برجا می‌گذارد که در ۲۰ سال آینده اثرات تخریب آن مشخص می‌شود، اظهار کرد: آن روزی که طرح‌هایی همانند ذوب‌آهن، صنایع آلاینده و صنایع آب‌بر در اصفهان اجر شدند، این تصور بود که خدمتی در حق شهر می‌شود، همانطور که طرح‌های توسعه مدیریت شهری با تصور خدمت به شهر انجام می‌شود اما برای اجرا برخی از طرح‌های شهری آثار تاریخی هزار و دو هزار ساله از بین می‌روند که دیگر هم قابل برگشت نیستند.

در وبسایت خبری بخوانید: آخرین اخبار فرهنگ و هنر

این نماینده مجلس معتقد است که تمامی مسئولان شهری و استانی با محوریت سازمان میراث فرهنگی استان باید آثار تاریخی را جدی بگیرند و در حفظ و صیانت از آن حساسیت ویژه داشته باشند.

بختیار بر این باور است که در برخی مواقع سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان و حتی سازمان میراث فرهنگی کشور انفعالی برخورد می‌کند که این رفتار انفعالی در سال‌های گذشته باعث باعث وقوع اتفاقات ناخوشایندی در حوزه‌های مختلف از جمله محیط زیست و میراث فرهنگی شده است. امروز مسائل زیست محیطی که در طی ۳۰ سال گذشته مورد بی‌توجهی بوده به یک بحران تبدیل شده. حالا هم همان اتفاقات در حوزه میراث فرهنگی مشاهده می‌شود.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

فارسفارس10 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری فارس، این سریال توسط سمیرا عباسی شکوهی بر اساس داستان‌های هزار و یک شب به نگارش و تنظیم در آمده و نخستین نمایش ۳۰۰ قسمتی در رادیو است که تولید آن نزدیک به دو سال طول کشید و با نقش آفرینی بیش از ۵۰ هنرپیشه در رادیو نمایش تولید شده است. در این سریال رادیویی هنرمندانی چون مهین نثری، فریبا طاهری، شهریار حمزیان، ماندانا محسنی، راضیه مومیوند، محمدرضا علی، مژگان عظیمی، بهرام سروری‌نژاد، محمد پورحسن، محمد یگانه، عباس توفیقی، حمید یزدانی، علی زرینی، عبدالعلی کمالی، عباس شادروان، بهادر ابراهیمی، سعید سلطانی، اسماعیل بختیاری، امین بختیاری و تعداد دیگری از هنرمندان اداره کل هنرهای نمایشی رادیو به ایفای نقش می‌پردازند. «هزارافسان» به تهیه‌کنندگی: محمد مهاجر، صدابرداری: علی حاجی نوروزی و افکتوری: نرگس موسی‌پور هر روز ساعت ۲۱:۰۰ از رادیو نمایش پخش می‌شود. انتهای پیام/
خبر فوریخبر فوری10 ساعت قبل
نزدیک ۷۰ درصد افراد بیش از ۱۵ سال موسیقی گوش می‌کرده‌اند و سرانه هفتگی گوش دادن به موسیقی «۲ ساعت و ۲۱ دقیقه» در روز بوده است. در این میان بیش از «۷۱ درصد» موسیقی پاپ ایرانی و نزدیک «۵۰ درصد» موسیقی سنتی و نزدیک «۳۷ درصد» نیز موسیقی محلی گوش می‌داده‌اند. نزدیک «۸۰ درصد» افراد ۱۵ ساله و بیشتر در هفته شیر مصرف کرده‌اند که سرانه هفتگی شیر آنان «۳٫۷ لیوان» بوده است. سرانه مصرف ماهی افراد ۱۵ ساله و بیشتر نیز ۲٫۱ بار در ماه بوده است. ۴۸ درصد بالای ۱۵ ساله‌ها نیز ۱٫۴ بار در ماه فست‌فود می‌خورده‌اند.
تسنیمتسنیم10 ساعت قبل
در این چند سال جوانان جدیدی به عرصه اجرا و گزارشگری تلویزیون اضافه شده‌اند، برخی از آن‌ها اجراهای با مطالعه و جذابی دارند و برخی هم مخاطب را راضی نمی‌کند. در کنار برنامه‌های پرمخاطب ورزشی تلویزیون، یک برنامه فارغ از جذابیت و پیگیری مخاطب، با قدمت طولانی یک نوستالژی ایجاد کرده است. بهرام شفیع سال‌ها «ورزش و مردم» را تهیه و اجرا کرد و چند صباح قبل دارفانی را وداع گفت. بعد از آن همه منتظر فرد جدیدی برای اداره صندلی این برنامه با قدمت ورزشی تلویزیون بودند و نام امیراقبال شفیع (فرزند مرحوم بهرام شفیع) و حتی جواد خیابانی به عنوان مجری جدید ذکر شده بود. من بارها گفته‌ام چرا یک‌بار برای ما گزارشگران ورزشی را، نظرسنجی نمی‌گذارند؟ می‌دانم با این معیارها و ارزیابی‌ها همیشه اتفاقات خوبی افتاده است.
ایرناایرنا10 ساعت قبل
مدیر دفتر خادمیاران رضوی نمایندگی خراسان رضوی در این خصوص به خبرنگار ایرنا گفت: طرح تاسیس دفاتر کانونهای خادم یاری رضوی در سراسر کشور پس از صدور حکم مقام معظم رهبری خطاب به تولیت آستان قدس رضوی مبنی بر توجه واقعی به خدمت، خادم و مخدوم در این نهاد معنوی شکل گرفته است. امین بهنام افزود: در این طرح افتخاری علاقه مندان از سراسر کشور می‌توانند با مراجعه به سایت اینترنتی آستان قدس رضوی به منظور ارائه خدمت خود برای طبقات محروم جامعه اعلام آمادگی کنند. دفاتر آستان قدس رضوی در همه استانهای کشور کار هماهنگی این خدمات خداپسندانه را برای عرضه به محرمان برعهده دارند. تولیت آستان قدس رضوی گفت: در چارچوب ارائه این خدمات غیرمنفعت گرایانه حول محور جلب رضایت امام رضا (ع) هم اکنون در سطح کشور هزاران نفر از اقدامات محرومیت زدایی بهره مند هستند و در آینده نیز این تعداد به میلیونها نفر خواهد رسید. همچنین در این مراسم حکم ۳۰ نفر از مسئولان کانونهای خادمیاری رضوی توسط تولیت آستان قدس رضوی به صورت نمادین به آنان اعطا شد.

اخبار بیشتر