1. خبری
  2. سرگرمی
کرمان در مسیر توسعه گردشگری سلامت قرار گرفت

کرمان در مسیر توسعه گردشگری سلامت قرار گرفت

خبرگزاری ایرنا |

در این گزارش آمده است: گسترش صنعت گردشگری علاوه بر نقش و تاثیر آن در ابراز هویت ملی، موجب ارتقای ابعاد وسیع اقتصادی از جمله ایجاد فرصت‌های شغلی، درآمدزایی، کاهش فقر و گسترش عدالت اجتماعی و رفاه در جامعه می‌شود.

در این میان، ﮔﺮدﺷﮕﺮی ﺳﻼﻣﺖ ﺑﻪ دﻟﯿﻞ ﻗﺎﺑﻠﯿﺖ و ﻣﺰﯾﺖ‌ﻫﺎی رﻗﺎﺑﺘﯽ از ﺗﻮﺟﻪ زﯾﺎدی ﺑﺮﺧﻮردار ﺷﺪه اﺳﺖ.

'بیمارستان‌های خصوصی می‌توانند با بالاترین کیفیت و رعایت استانداردهای بین‌المللی، خدمات پزشکی به خارجی‌ها ارائه دهند که استان کرمان به خوبی در این حوزه وارد شده است. ' این جمله را محمدرضا پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی چندی قبل با تاکید بر توسعه گردشگری سلامت، در نشست هیات مدیره نظام پزشکی استان بیان کرد.

این در حالی است که طی هفته جاری مهدی معنویان، عضو کمیسیون فنی دفاتر خدمات مسافرتی استان کرمان نیز اعلام کرد توسعه مراکز پزشکی در استان کرمان موجب شده رشد مراجعه بیماران به شهر کرمان برای درمان، روند سریع‌تری نسبت به سال‌های گذشته به خود گیرد و عملا توریست درمانی در استان توسعه یافته است.

به گفته وی استان کرمان علاوه بر دارا بودن منابع و جاذبه‌های متعدد و مختلفی در جنوب شرق کشور، از نظر جاذبه‌های گردشگری مختلف و به‌خصوص گردشگری سلامت نیز به لحاظ پزشکی شاخص و هم تندرستی و منابع درمانی طبیعی به عنوان قطب جنوبشرق شناخته می‌شود و همواره گردشگران سلامت از استان‌های مجاور به کرمان سفر می‌کنند.

آن‌طور که او اذعان می‌کند، پزشکان متخصص و متبحری در استان کرمان در حال فعالیت هستند و تکنیک‌ها و فناوری‌های مورد استفاده‌شان به‌روز است به‌طوری که حتی در سطح ملی نیز منحصر بفرد به‌شمار می‌روند. این مقام مسئول درباره توسعه مراکز پزشکی استان اعلام کرده رشد مراجعه بیماران به شهر کرمان برای درمان، روند سریع‌تری نسبت به سال‌های گذشته به خود گرفته و عملا توریست درمانی در استان توسعه یافته است.

به گفته او این بخش از صنعت توریسم می‌تواند در جهت کارآفرینی نیز موثر باشد و هر توریسم که به صرف گردشگری سلامت وارد منطقه یا محلی می‌شود ایجاد شغل نماید.

*رشد صعودی گرایش به مسافرت‌های پزشکی

به گفته بسیاری از کارشناسان، ترکیبی از عوامل متعددی موجب رشد صعودی گرایش مردم به مسافرت‌های پزشکی شده است که از آن جمله می‌توان به هزینه بالای زندگی در کشورهای صنعتی، آسان شدن مسافرت‌های بین‌المللی و اصلاح و بهبود سطح تکنولوژی و استاندارهای پزشکی در بسیاری از کشورهای جهان، اشاره کرد. یکی از دلایل مهم کشش به سوی مسافرت پزشکی، سهولت آن در مقایسه با کشور‌های دیگر است.

از دیگر دلایلی که موجب می‌شود افراد با هدف درمان مسافرت کنند، می‌توان به هزینه‌ پایین مراقبت‌های پزشکی، جست‌وجو برای یافتن پزشک متخصص و با‌تجربه، کیفت مناسب خدمات درمانی، ایمنی و کوتاه‌تر بودن زمان انتظار برای درمان اشاره کرد.

خبری: جدیدترین اخبار سرگرمی دنیا | اخبار سلامت

*وضعیت گردشگری سلامت در ایران

گردشگری سلامت در ایران با وجود کیفیت بالای خدمات درمانی و قیمت ارزان، به علت نبود تبلیغات مناسب، هنوز جایگاه خود را در بازار نیافته است و گام‌های نخست را طی می‌کند.

در حالی‌که دولت بر اساس برنامه‌ریزی‌های خود باید تا پایان برنامه چهارم توسعه ۳۰ درصد از نیازهای درمانی کشور را از طریق صدور کالا، خدمات پزشکی و توریسم درمانی فراهم کند.

دراین میان ایران رقبای مهمی نیز در منطقه دارد از جمله رقبای مهم ایران در حوزه خلیج‌فارس می‌توان اردن و دوبی را نام برد.

کشور اردن سالانه ۵۰۰ میلیون دلار درآمد ارزی از توریسم درمانی دارد، دوبی از چند سال پیش شهرهای سلامت را راه‌اندازی کرده و با برخی از دانشگاه‌های معتبر دنیا برای توسعه این مراکز قرارداد بسته است.

*ظرفیت‌های گردشگری سلامت در ایران

آمارها نشان می‌دهد ایران از نظر جاذبه‌های گردشگری طبیعی جزو ۱۰ کشور برتر جهان است اما از بازار توریسم و گردشگری سهم شاخصی نبرده است، این در‌حالی است که از گردشگری سلامت به عنوان صنعت سوم جهان نام برده می‌شود و برخی کشور‌ها نظیر اسپانیا از طریق این صنعت امرار معاش می‌کنند.

امروزه با صنعتی شدن کشورها و بروز دردهای مختلف در روح و بدن انسان‌ها و روی آوردن به عمل‌های جراحی زیبایی به صورت چشم گیر، بحث توریسم درمانی یکی از بخش‌های روبه رشد صنعت گردشگری در جهان و ایران به شمار می‌آید.

با این وجود در کشورمان این دغدغه وجود دارد که آیا این بخش از توریست به شکوفایی می‌رسد یا به‌‌رغم تشکیلاتی که برای آن در نظر گرفته شده است فراموش می‌شود؟

به گفته کارشناسان صنعت توریسم در زمینه توریسم درمانی و جذب گردشگران سلامت همواره باید به چهار آیتم اساسی دراین زمینه توجه داشت.

۱-توانمندی‌های شاغلان حرفه پزشکی، ۲-تکنولوژی‌های روز و استانداردهای جهانی، ۳-اقتصاد درمان و ۴-هزینه‌های درمانی و مقررات داخلی کشور‌ها از عوامل مهم گردشگری سلامت هستند.

بدون تردید ایران در هر چهار مورد ذکر شده نسبت به کشورهای همسایه و خاورمیانه از توانمندی‌های بهتری برخوردار است که باید نهایت استفاده از پتانسیل موجود را کرد.

متاسفانه تبلیغات مناسبی برای شناسایی توانمندی‌های پزشکی و گردشگری ایران در خارج صورت نگرفته این در حالی است که رسانه‌های دولتی و سفارتخانه‌ها می‌توانند در این زمینه نقش موثری داشته باشند.

۷۴۲۰/ ۵۰۵۴

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

رکنارکنا7 ساعت قبل
بیشتر افراد گاهی اوقات برای خوابیدن دچار مشکل شده و به راحتی به خواب نمی‌روند در حالی که به نظر می‌رسد خوابیدن با جوراب می‌تواند راهکار موثری باشد. سایت مدیکال نیوز تودی در این مطلب برخی از فوائد و خطرات خوابیدن با جوراب را بررسی کرده است. شاید به نظر برسد که خوابیدن با جوراب موجب افزایش دمای پاها می‌شود اما در حقیقت این عادت به تنظیم دمای درونی بدن کمک می‌کند. نتایج مطالعه انجام شده در سال ۲۰۰۷ حاکی از آن است بزرگسالانی که هنگام خواب جوراب معمولی یا گرم می‌پوشند سریع‌تر به خواب می‌روند. تاثیر پوشیدن جوراب در کاهش دمای مرکزی بدن در طول شب می‌تواند در پیشگیری از گرگرفتگی نیز مفید باشد.
آخرین خبرآخرین خبر8 ساعت قبل
ماراتن لاکچری بازی به بهانه عروسی پر خرج «حنیف عمران زاده»! مراسم‌ عروسی سلبریتی‌هایی که لاکچری بودنش سر و صدا کرداز رهنما و قوچان نژاد تا فروزان و کاظمی! قبل از مراسم ازدواج حنیف، «بهاره رهنما» در ازدواج مجددش ترکانده بود و با انتشار عکس‌های زیادی از مراسم عروسی‌اش، لاکچری بودن مراسم را به رخ همه کشیده بود. چند نکته برای ما مردم عادی که این روزها در معرض فیلم‌ و عکس‌های زندگی لاکچری چهره‌ها قرار داریم. تماشای زندگی لاکچری یا شکنجه روانی؟ با دیدن فیلم زندگی‌های لاکچری چهره‌ها و درک فاصله‌ زیادی که بین زندگی خودتان با این افراد وجود دارد، دلتان گرفته و ناامید شده‌اید؟ خب اول این که باید گفت حق دارید!
ایسناایسنا9 ساعت قبل
دکتر محمد علی احسانی – فوق تخصص خون و سرطان کودکان که اخیرا کلیپی از مشاجره وی با یکی از بیماران در بیمارستان بهرامی منتشر شده، ضمن عذرخواهی از رفتار خود، در عین حال تاکید کرد که تزریق خون در بیماران تالاسمی در تمامی بیمارستان‌ها دانشگاهی طبق موازین علمی انجام می‌شود. به گزارش ایسنا، وی در پیامی تصویری که در اختیار ایسنا قرار گرفت، خطاب به بیماران و جامعه پزشکی گفت: «در رابطه با کلیپ پخش دشده در فضای مجازی خدمت‌تان عرض می‌کنم که الفاظ و حرکاتی از اینجانب سر زده که از حضور آحاد جامعه پزشکی و بیماران عذرخواهی می‌کنم. ولی این را خدمت‌تان عرض می‌کنم که تزریق خون در بیماران تالاسمی در بیمارستان بهرامی و کلیه بیمارستان‌های دانشگاهی طبق موازین علمی انجام می‌شود و هیچ گونه خللی در آن نبوده است و امیدواریم همیشه مریض‌های ما سربلند و با افتخار باشند.» مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی‌کند. فایل آن‌را از اینجا دانلود کنید: video/mp۴انتهای پیام
آخرین خبرآخرین خبر8 ساعت قبل
سایر نکات: مقدار سبزی که به صورت خام نیاز هست: ۴ دسته تره، ۲ دسته جعفری، ۲ دسته گشنیز و ۱ دسته شنبلیلهمقدار سبزی به خودتان بستگی دارد اما نسبت تره به جعفری و گشنیز دو برابر و نسبت شنبلیله نصف جعفری هست. نسبت سبزی‌های مختلف در قورمه سبزی بستگی به ذائقه خانواده دارد. ولی در هر حال اگر تره زیاد باشد طعم خورش تند می‌شود. شنبلیله خورش قورمه سبزی نباید زیاد باشد چون خورش تلخ می‌شود. نکته: لوبیا باید با حرارت بالا و آب کافی پخته شود، چون اگر حرارت ملایم باشد و آب کم بریزندمجبورند مرتب در حین پخت آب اضافه کنندو باعث می‌شود پوست لوبیا ازش جدا شود و غلاف لوبیا باز شود. برای سرخ کردن سبزی اگر میخواهید داخل فریزرقرار دهید حتما از روغن جامد استفاده شود چون روغن مایع هم ضرر دارد و هم بوی نامطبوع میگیردو از روغن پیاز داغ هم برای سرخ کردن سبزی استفاده نشود چون سبزی بوی بد میگیرد.

اخبار بیشتر