1. خبری
  2. همه خبرها
  3. فارس
کرمانشاه رسما کلانشهر شد

کرمانشاه رسما کلانشهر شد

فارسخبرگزاری فارس |
شهر کرمانشاه براساس نامه وزیر کشور خطاب به استاندار کرمانشاه، با توجه به افزایش جمعیت آن به بیش از یک‌میلیون نفر در زمره کلانشهرها قرار گرفت.

به گزارش خبرگزاری فارس از کرمانشاه، شهر کرمانشاه با نامه عبدالرضا رحمانی‌ فضلی وزیر کشور خطاب به هوشنگ بازوند استاندار کرمانشاه، با توجه به افزایش جمعیت آن به بیش از یک‌میلیون نفر در زمره کلانشهرها قرار گرفت.

کرمانشاه رسما کلانشهر شد - 1

در ابلاغیه وزیر کشور به استاندار کرمانشاه آمده است، با اشاره به آخرین سرشماری رسمی کشور در سال ۱۳۹۵ ناظر بر جمعیت ۹۴۶ هزار و ۶۵۱ نفری شهر کرمانشاه و با توجه به آخرین برآورد جمعیت در شهر مذکور توسط سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان کرمانشاه در دی‌ماه سال‌جاری و گزارش جمعیت یک‌میلیون و ۷ هزار و ۱۸ نفری این شهر، کرمانشاه در زمره کلانشهرهای کشور قرار گرفته است.

براساس مصوبه شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران در تاریخ ۳۱ فروردین‌ماه سال ۱۳۸۸ با موضوع تعریف مجموعه شهری و تبیین شاخص‌های آن، در صورتی که جمعیت شهر مرکزی هر مجموعه شهری، یک‌میلیون نفر و یا بیشتر باشد، مجموعه شهری مذکور منطقه کلانشهری نامیده می‌شود.

همچنین با توجه به تبصره ۲ ماده ۳۹ قانون مالیات بر ارزش افزوده، درصورتی که جمعیت شهر، ‌یک‌میلیون نفر و یا بیشتر باشد شهر مذکور کلانشهر نامیده می‌شود.

گفتنی است، پیش از این هشت شهر مشهد، قم، شیراز، اصفهان، اهواز، تبریز، تهران و کرج به عنوان کلانشهر شناخته شده که با تعیین کرمانشاه به عنوان کلانشهر، تعداد کلانشهرای کشور به ۹ شهر رسید.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

اخبار بیشتر