1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خبر فوری
  4. سلامت
مراجعه‌کنندگان بین‌المللی بیمارستان رضوی مشهد رشد ۲ برابری داشته است

مراجعه‌کنندگان بین‌المللی بیمارستان رضوی مشهد رشد ۲ برابری داشته است

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری |
مدیرعامل بیمارستان رضوی مشهد از رشد ۲ برابری مراجعه‌کنندگان بین‌المللی به این بیمارستان خبر داد.

رضا سعیدی اظهار داشت: بیمارستان رضوی که به همت آستان قدس رضوی از حدود ۱۴ سال پیش راه اندازی شده، دارای ۳۲۰ تخت مصوب بوده و در قسمت‌های خاصی دارای ویژگی‌های منحصر به فردی است.

مدیرعامل بیمارستان رضوی مشهد ادامه داد: به عنوان مثال در حوزه بیماری‌های قلبی و عروقی با وجود چهار کت‌لب و اتاق‌های عمل ویژه و ارائه خدمات پیشرفته در حوزه جراحی مغز و اعصاب، تشخیص و درمان بیماری‌های خونی و انواع سرطان، چشم پزشکی و درمان و اصلاح عیوب انکساری چشم، IVF و نازایی و … بسیار شاخص و در سطوح ملی و بین‌المللی شناخته شده است. هم‌چنین پزشکی هسته‌ای بیمارستان رضوی نیز جزو مراکز بسیار فعال و معتبر در سطح کشور است. این بیمارستان دومین مرکز فعال در کشور است که دارای تجهیزات پت‌اسکن و تولید رادیودارو است.

سعیدی گفت: در حقیقت باید بگوییم که این مرکز از ابتدا و طی سه سال اخیر به صورت ویژه‌تری به امور اجتماعی توجه داشته و در بنیان آن، کمک به ساختار اجتماعی از خانواده تا اجتماع را مد نظر داشته است. بر همین اساس توجه بر مسائل خاص سلامتی که برای کشور و مسلمانان استراتژیک محسوب می‌شود مهم‌ترین نگاه مدیریتی در این مجموعه است. به عنوان مثال، توجه ویژه به مسئله بیماران سرطانی یا نوزادان و تشخیص و اهتمام ویژه به درمان در این گروه‌ها می‌تواند از بسیاری از آسیب‌های اجتماعی و هزینه‌‌کردهای کشور در آینده بکاهد.

وی خاطرنشان کرد: خدمات بیمارستان رضوی را باید به دو قسمت عمومی و تخصصی تقسیم بندی کرد. خدمات عمومی این مرکز درمانی همانند سایر مراکز درمانی سطح شهر و کشور ارائه می‌شود، اما برخی از خدمات تخصصی که در این مرکز انجام می‌شود بسیار پیشرفته و خاص هستند و در مراکز معدودی ارائه می‌شوند.

مدیرعامل بیمارستان رضوی مشهد اظهار داشت: در نتیجه اگر فردی خدمات عمومی این مرکز را درخواست داشته باشد باید هزینه‌های آن را بپردازد چرا که مراکز دیگری وجود دارند که می‌توانند به جای این مرکز انتخاب شوند، اما اگر کسی نیازی به خدمات انحصاری این مرکز داشته باشد و چاره‌ای جز خدمت‎گیری از این مرکز نداشته باشد، واحد مددکاری که در سال‌های گذشته در این بیمارستان راه‌اندازی شده از او حمایت کرده و در صورت نیاز برای پرداخت هزینه‌ها کمک می‌شود.

سعیدی با اشاره به اینکه افراد کم‌بضاعت مانند افراد تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) و معرفی‌شدگان از سوی معاونت امداد مستضعفان آستان قدس رضوی از خدمات و حمایت‌های ویژه در این مرکز درمانی برخوردار خواهند شد گفت: هم‌چنین یکی از وظایف این کمیته، شناسایی دقیق مراجعه‌کنندگان است.

وی افزود: در ۹ ماه سال جاری، بالغ بر ۳ میلیارد تومان، در سال ۹۶ نیز حدود ۳ میلیارد تومان و در سال ۹۵ حدود ۲ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان کمک مددکارانه در این مرکز انجام شده و در مجموع اگر بخواهیم گزارش سه ساله‌ای را ارائه دهیم حدود ۹ میلیارد تومان کمک مددکاری و ارائه تخفیف به بیماران بی‌بضاعت و کم‌بضاعت برای دریافت خدمات انحصاری این مرکز درمانی صورت گرفته که این نکته یکی از افتخارات بیمارستان رضوی است.

سعیدی تصریح کرد: حوزه درمان تعاملات و ارتباطات حمایتی متقابلی را می‌طلبد، جابه­‌جایی بیمار بین مراکز، جابه­‌جایی وسیله و تجهیزات و ملزومات مصرفی، جابه­‌جایی نیرو و … امری اجتناب ناپذیر برای مراکز درمانی بوده و بیمارستان رضوی نیز از این قاعده مستثنی نیست. به طور ویژه اگر بخواهیم اشاره کنیم، باید بگوییم که در حوزه اختصاصی، ارتباط بیمارستان با بنیاد سلامت آستان قدس رضوی، دارالشفا امام رضا (ع) و قسمت‌های مربوط به خادمیاران سلامت بسیار مستمر است و برنامه‌های مشترک مانند تبادل دارو، تبادل تجهیزات و تبادل نیرو تاکنون صورت گرفته است.

وی بیان کرد: در حوزه خدمات مشترکی که از سوی آستان قدس رضوی ارائه می‌شود مانند دهه آخر صفر، این مرکز با کمک خادمیاران سلامت، بیمارستان سیار در مسیر پیاده روی زائران اربعین حسینی را طی دو سال اخیر احداث کرده و خدمات فراوانی ارائه داده است. هم‌چنین در ایام رحلت پیامبر اکرم (ص) و امام هشتم (ع) نیز با احداث و راه‌اندازی پایگاه‌های موقت و نیز کمک به ارائه خدمات درمانی در موکب‌های گوناگون مانند موکب جوانان، موقوفه مهر فاطمی و … بر هم‌افزایی فعالیت‌ها کوشیده‌ایم.

سعیدی با اشاره به اینکه از ویژگی‌های شاخص بیمارستان رضوی، وجود واحد آموزش و پژوهش است تاکید کرد: درست است که این مرکز به ظاهر یک سازمان خصوصی است و باید خودگردان باشد و طبیعتا باید مباحث سود و هزینه مطرح باشد و معمولا هیچ بیمارستان خصوصی به سمت راه‌اندازی واحدهایی مانند مددکاری و آموزش و پژوهش نمی‌روند، اما بیمارستان رضوی هزینه‌های هنگفتی را در واحد مددکاری متقبل شده و نیز واحد معاونت آموزشی و پژوهشی را راه‌اندازی کرده که در این واحد بخشی به برگزاری کنگره‌های ملی و بین‌المللی و کارگاه‌های آموزشی اختصاص دارد.

خبری: بهترین اخبار کوتاه سلامت | برترین اخبار سیاسی ایرانی و خارجی

وی ادامه داد: در ۹ ماه نخست سال جاری ۲۶ کنگره و همایش و سمینار در سطوح شهر، استان و به صورت ملی و بین‌المللی برگزار کرده که یکی از شاخص‌ترین آن‌ها دومین کنگره پزشکان قلب ایران و اروپا در نیمه آذرماه سال جاری بوده است. این کنگره هم سال گذشته و هم در سال جدید با کیفیت بسیار بالایی برگزار شده و با تلفیقی از مباحث دقیق علمی و کارگاهی، میزبان انجمن‌های اروپایی قلب و عروق بوده است و تعداد فراوانی از میهمانان خارجی و متخصصان از کشورهای خارجی به ایران آمدند. در حقیقت، این کنگره از سطح بسیار بالایی برخوردار بود و استقبال فراوانی از این کنگره به عمل آمد.

وی گفت: بیمارستان رضوی این ظرفیت را دارد که به عنوان یک مرجع علمی و درمانی در منطقه معرفی شود، در حوزه گردشگری سلامت، خوشبختانه سیر صعودی داشته‌ایم و یکی از موفقیت‌های ما در بیمارستان همین امر بوده است.

هدف بیمارستان رضوی مشهد «درآمدزایی صرف» نیست؛ اضافه شدن ۱۵۰ تخت به فاز سوم بیمارستان بیمارستان رضوی قطب گردشگری سلامت ایران است دومین بخش مراقبت‌های ویژه در بیمارستان رضوی افتتاح شد

سعیدی خاطرنشان کرد: در شرایطی که بسیاری از بیمارستان‌ها متأسفانه به دلیل نوسانات نرخ ارز و مشکل تأمین تجهیزات و ملزومات مصرفی، در روند عادی فعالیت خود با مشکل مواجه شدند، بیمارستان رضوی به لطف خداوند و با عنایت امام هشتم (ع) در این قسمت بسیار موفق عمل کرده و در سال ۹۵ حدود ۳ هزار بیمار خارجی و در سال ۹۶ نزدیک به ۴ هزار بیمار خارجی داشتیم.

وی بیان کرد: در ۹ ماه سال ۹۷ بیش از ۷ هزار و ۳۰۰ بیمار خارجی به این مرکز مراجعه کردند و می‌توان گفت که در همین بازه زمانی، نزدیک به دو برابر افزایش مراجعه‌کننده بین‌المللی داشته‌ایم. طبیعتا به همین منوال درآمدها نیز افزایش پیدا کرده و پیش‌بینی می‌شود که درآمد این بیمارستان از محل گردشگری سلامت تا دو برابر سال‌های گذشته افزایش یابد‌. در حقیقت ورود گردشگران سلامت به یک مرکز فقط برای آن مرکز درآمد نداشته بلکه باعث رونق اقتصادی در شهر و کشور می‌شود.

مدیرعامل بیمارستان رضوی خاطرنشان کرد: استقبالی که از بیمارستان رضوی طی سال‌های اخیر شده، بسیار عالی بوده و در برخی از بخش‌ها به ضریب اشغال تخت بالای صددرصد رسیده‌ایم و در برخی از بخش‌ها نیز مشکل تأمین فضا داریم؛ به‌عنوان مثال، اتاق عمل‌های ما به هیچ وجه دیگر گنجایش نداشته و با توجه به اینکه بیمارانی که نیازمند جراحی هستند نمی‌تواند خیلی منتظر بمانند چاره‌ای جز گسترش اتاق‌های عمل نداریم. پس از عمل نیز این بیماران باید مدتی بستری مانده و دوره نقاهت خود را بگذرانند که بخش‌های بستری ما گنجایش زیادی ندارند.

سعیدی اظهار داشت: در مجموع ضریب اشغال تخت‌های بیمارستان سیر صعودی داشته و در برخی از اوقات و برخی از بخش‌ها به بالای صددرصد رسیده است و با کمبود جدی فضا مواجه هستیم. برای حل این مشکل اقداماتی صورت گرفته و دانشگاه علوم پزشکی مشهد استقبال کرده و این وعده را به ما داده‌اند که مجوز کتبی را ابلاغ کنند تا فاز سوم این مرکز را به لطف خداوند احداث کنیم و بتوانیم ۱۵۰ تخت بیمارستانی دیگر به این مرکز اضافه کنیم.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه ضریب اشغال این بیمارستان بسیار بالا رفته و در بسیاری از بخش‎ها با کمبود فضا مواجه شدیم، یکی از تدبیرها راه‌اندازی فاز ۳ بود که طبیعتا بازه زمانی چند ساله خواهد داشت و یکی دیگر از تدبیرهای اندیشیده شده، فعال کردن فضاهای غیرفعال بود. برخی از فضاها را با تغییر کاربری به بخش‌های لازم تبدیل کردیم.

سعیدی افزود: در همین راستا طی ۹ ماه امسال، علاوه بر اینکه اتاق عمل چشم را فعال کردیم، قسمت‌هایی از اعمال جراحی را به آن اتاق‎ها منتقل کردیم که فقط در ماه گذشته ۱۳۰ عمل جراحی چشم در آن اتاق‌ها انجام شد. قراردادهای پیمان‌کاری اتاق عمل‌های یازده گانه‌ای را منعقد کردیم و امیدواریم تا در ابتدای سال جدید این فضا را افتتاح کنیم.

سعیدی با اشاره به اینکه هم‌چنین در ۹ ماه گذشته حدود ۳۰ تخت ویژه را فعال کردیم که نزدیک به ۱۴ تخت ICU داخلی، ۹ تخت PICU یا بخش مراقبت‌های ویژه از اطفال و ۵ تخت CCU بود اظهار داشت: برخی از این تخت‌ها برای راه‌اندازی نیاز به تعمیرات ساختمانی فضا و حتی تجهیز داشته و همچنین تامین نیرو و پرسنل و راه‌اندازی نیز هزینه‌بر بوده که تقریبا برای راه‌اندازی هر تخت ویژه حدودا یک میلیارد تومان هزینه شده است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

مهرمهر4 ساعت قبل
وی در ادامه با اشاره به مشکلاتی که در توزیع تجهیزات پزشکی در کشور دیده می‌شود، افزود: ممکن است این توزیع به نادرستی انجام شده باشد که لازم است، انجمن‌ها در توزیع درست تجهیزات پزشکی، با وزارت بهداشت همکاری کنند. جان بابایی با تاکید بر ضرورت دسترسی همگان به خدمات پزشکی در اقصی نقاط کشور، گفت: متأسفانه در حال حاضر مراکز تصویر برداری داریم که ماهانه ۲۵ عکس ام آر آی انجام می‌دهد و مرکزی هست که تا ۸۰۰ عکس ام آر آی انجام می‌دهد. معاون درمان وزارت بهداشت، افزود: به طور میانگین ماهانه ۸۵۰ عکس ام آر آی در کشور انجام می‌شود. البته وضعیت سی تی اسکن با شدت کمتری به همین صورت است. جان بابایی با عنوان این مطلب که رادیولوژی وارد درمان شده است، ادامه داد: ما باید به این نقطه برسیم که چگونه می‌توانیم استفاده از این خدمات را برای همه مردم فراهم کنیم.
الفالف15 ساعت قبل
بر اساس بیانیه منتشر شده هدف به صفر رساندن صادرات نفت است تا منابع درآمدی ایران از بین برود. برایان هوک، نماینده آمریکا در امور ایران نیز مدعی شد که صادرات نفت ایران در سال میلادی کاملا قطع خواهد شد. پیش بینی می‌شود با اجرایی شدن پایان معافیت‌ها، صادرات نفتی ایران به زیر یک میلیون بشکه در روز کاهش یابد. به نظر می‌رسد پایان معافیت‌ها توسط دولت دونالد ترامپ در راستای سیاست حداکثر فشار برای گرفتن نتیجه در کوتاه‌ترین زمان ممکن است. پاسخ ایران چه خواهد بود؟ همان طور که گفته شد پاسخ ایران تاثیر تعیین کننده‌ای بر اجرایی شدن پایان معافیت‌ها و قیمت نفت و ادامه سیاست فشار حداکثری ترامپ خواهد داشت.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز7 ساعت قبل
به گزارش مشرق به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، کامبیز عباسی اظهار داشت: سمپاش‌های توربینی زراعی و توربینی باغی به دلیل ظرفیت و راندمان بالا و سرعت عملی که دارند می‌توانند برای مبارزه با ملخ صحرایی بسیار اثرگذار باشند. عباسی، عدم مبارزه با این ملخ صحرایی در عربستان و شرایط اقلیمی در ایران را از دلایل هجوم این آفت به استان‌های جنوبی دانست و گفت: با این حال زیرساخت‌های مبارزه با این آفت در بخش مکانیزاسیون کشاورزی فراهم است. وی ادامه داد: در حال حاضر فقط باید مدیریت بکارگیری از سمپاش‌های توربینی زراعی و توربینی باغی و زمانبندی برای مبارزه با ملخ‌های صحرایی را انجام دهیم. رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی گفت: یکی از فاکتورهای مهم در سمپاشی و مبارزه با ملخ صحرایی، سرعت عمل است زیرا جابجایی این آفت سریع است. عباسی تعداد سمپاش‌های فعال در حوزه کشاورزی در سال ۹۲ را حدود ۷۵ تا ۸۰ هزار دستگاه عنوان کرد و گفت: اکنون این عدد به ۱۷۵ هزار دستگاه سمپاش رسیده و بیش از ۱۰۰ هزار دستگاه انواع سمپاش در اختیار کشاورزان قرار دارد.
فارسفارس3 ساعت قبل
به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری فارس، آیت الله محمدحسن زالی (فاضل گلپایگانی) نماینده مردم تهران در مجلس خبرگان رهبری انتصاب سردار سرلشکر سلامی به فرماندهی کل سپاه پاسداران انقلاب سالامی را تبریک گفت. به گزارش فارس، متن این پیام به شرح زیر است: «باسمه تعالیسردار سرلشکر پاسدار آقای حسین سلامی «دامت توفیقاته» سلام علیکمانتصاب شایسته جناب مستطاب عالی به فرماندهی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را ارج نهاده، صمیمانه تبریک عرض می‌کنم. تقارن هوشمندانه این انتصاب با روز میلاد امید مستضعفان جهان و بزرگ منجی بشریت و همزمان با سالروز تأسیس نهاد مقدس سپاه پاسداران و در طلیعه گام دوم انقلاب، فصل نوینی از خدمت و شکل‌گیری هر چه سریع‌تر تحولات منتهی به ظهور حضرت حجت «أرواحنا فداه» را نوید می‌دهد. امید است این اعتماد ارزشمند در این برهه حساس از تاریخ عصر غیبت را غنیمت شمرده و امید ملت‌های مظلوم و ستمدیده را با گامی بلند به بزرگ‌ترین کانون امید بشریت متصل سازید إن‌شاءالله. و علی الله فلیتوکل المؤمنونمحمدحسن زالی (فاضل گلپایگانی) نماینده مردم شریف استان تهران در مجلس خبرگان رهبری۹۸/۲/۲» انتهای پیام/
تسنیمتسنیم31 دقیقه قبل
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، «سید عباس موسوی» سخنگوی وزارت امور خارجه ضمن اظهار تعجب از اخبار منتشر شده در برخی رسانه‌ها مبنی بر گلایه مندی محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه از بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت کشورمان گفت: «بر خلاف چنین ادعاهایی، دکتر ظریف وزیر محترم نفت را یکی از وزرای موفق و پر تلاش دولت می‌داند که عملکرد موفقی در عرصه بین الملل داشته و به خوبی توانسته است از جایگاه ایران در اوپک و بازار جهانی نفت دفاع کند.» انتهای پیام/
انتخابانتخاب17 ساعت قبل
در بسته خبری پیش رو، مهمترین اخبار ۲۴ ساعت گذشته را با هم مرور می‌کنیم. آمریکا: هرکس نفت ایران را بخرد، تحریم می‌کنیم- مطابق پیش بینی‌ها، مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا اعلام کرد که این کشور ‏دیگر استثنائی برای واردکنندگان نفت ایران در نظر نمی‌گیرد و قصد ندارد معافیت‌های نفتی را تمدید کند. پمپئو همچنین گفت که «اگر کشور‌ها از تصمیم ما تبعیت نکنند با تحریم‌های ‏آمریکا مواجه می‌شوند». عکس/ خبر خوب؛ دریاچه ارومیه جانی تازه میگیرد --- تصاویر جدید ناسا عکس ۱۶ بهمن ۹۷ را از دریاچه ارومیه با عکس ۲۳ فروردین ۹۸ مقایسه میکند. ‏آنچه سیل با ایران کرد - مدیرکل روابط عمومی سازمان مدیریت بحران کشور آماری از سیل اخیر در کشور را ارائه داد.

نظرها

اخبار بیشتر