1. خبری
  2. سلامت
مراجعه‌کنندگان بین‌المللی بیمارستان رضوی مشهد رشد ۲ برابری داشته است

مراجعه‌کنندگان بین‌المللی بیمارستان رضوی مشهد رشد ۲ برابری داشته است

خبرگزاری خبر فوری |

رضا سعیدی اظهار داشت: بیمارستان رضوی که به همت آستان قدس رضوی از حدود ۱۴ سال پیش راه اندازی شده، دارای ۳۲۰ تخت مصوب بوده و در قسمت‌های خاصی دارای ویژگی‌های منحصر به فردی است.

مدیرعامل بیمارستان رضوی مشهد ادامه داد: به عنوان مثال در حوزه بیماری‌های قلبی و عروقی با وجود چهار کت‌لب و اتاق‌های عمل ویژه و ارائه خدمات پیشرفته در حوزه جراحی مغز و اعصاب، تشخیص و درمان بیماری‌های خونی و انواع سرطان، چشم پزشکی و درمان و اصلاح عیوب انکساری چشم، IVF و نازایی و … بسیار شاخص و در سطوح ملی و بین‌المللی شناخته شده است. هم‌چنین پزشکی هسته‌ای بیمارستان رضوی نیز جزو مراکز بسیار فعال و معتبر در سطح کشور است. این بیمارستان دومین مرکز فعال در کشور است که دارای تجهیزات پت‌اسکن و تولید رادیودارو است.

سعیدی گفت: در حقیقت باید بگوییم که این مرکز از ابتدا و طی سه سال اخیر به صورت ویژه‌تری به امور اجتماعی توجه داشته و در بنیان آن، کمک به ساختار اجتماعی از خانواده تا اجتماع را مد نظر داشته است. بر همین اساس توجه بر مسائل خاص سلامتی که برای کشور و مسلمانان استراتژیک محسوب می‌شود مهم‌ترین نگاه مدیریتی در این مجموعه است. به عنوان مثال، توجه ویژه به مسئله بیماران سرطانی یا نوزادان و تشخیص و اهتمام ویژه به درمان در این گروه‌ها می‌تواند از بسیاری از آسیب‌های اجتماعی و هزینه‌‌کردهای کشور در آینده بکاهد.

وی خاطرنشان کرد: خدمات بیمارستان رضوی را باید به دو قسمت عمومی و تخصصی تقسیم بندی کرد. خدمات عمومی این مرکز درمانی همانند سایر مراکز درمانی سطح شهر و کشور ارائه می‌شود، اما برخی از خدمات تخصصی که در این مرکز انجام می‌شود بسیار پیشرفته و خاص هستند و در مراکز معدودی ارائه می‌شوند.

مدیرعامل بیمارستان رضوی مشهد اظهار داشت: در نتیجه اگر فردی خدمات عمومی این مرکز را درخواست داشته باشد باید هزینه‌های آن را بپردازد چرا که مراکز دیگری وجود دارند که می‌توانند به جای این مرکز انتخاب شوند، اما اگر کسی نیازی به خدمات انحصاری این مرکز داشته باشد و چاره‌ای جز خدمت‎گیری از این مرکز نداشته باشد، واحد مددکاری که در سال‌های گذشته در این بیمارستان راه‌اندازی شده از او حمایت کرده و در صورت نیاز برای پرداخت هزینه‌ها کمک می‌شود.

سعیدی با اشاره به اینکه افراد کم‌بضاعت مانند افراد تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) و معرفی‌شدگان از سوی معاونت امداد مستضعفان آستان قدس رضوی از خدمات و حمایت‌های ویژه در این مرکز درمانی برخوردار خواهند شد گفت: هم‌چنین یکی از وظایف این کمیته، شناسایی دقیق مراجعه‌کنندگان است.

وی افزود: در ۹ ماه سال جاری، بالغ بر ۳ میلیارد تومان، در سال ۹۶ نیز حدود ۳ میلیارد تومان و در سال ۹۵ حدود ۲ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان کمک مددکارانه در این مرکز انجام شده و در مجموع اگر بخواهیم گزارش سه ساله‌ای را ارائه دهیم حدود ۹ میلیارد تومان کمک مددکاری و ارائه تخفیف به بیماران بی‌بضاعت و کم‌بضاعت برای دریافت خدمات انحصاری این مرکز درمانی صورت گرفته که این نکته یکی از افتخارات بیمارستان رضوی است.

سعیدی تصریح کرد: حوزه درمان تعاملات و ارتباطات حمایتی متقابلی را می‌طلبد، جابه­‌جایی بیمار بین مراکز، جابه­‌جایی وسیله و تجهیزات و ملزومات مصرفی، جابه­‌جایی نیرو و … امری اجتناب ناپذیر برای مراکز درمانی بوده و بیمارستان رضوی نیز از این قاعده مستثنی نیست. به طور ویژه اگر بخواهیم اشاره کنیم، باید بگوییم که در حوزه اختصاصی، ارتباط بیمارستان با بنیاد سلامت آستان قدس رضوی، دارالشفا امام رضا (ع) و قسمت‌های مربوط به خادمیاران سلامت بسیار مستمر است و برنامه‌های مشترک مانند تبادل دارو، تبادل تجهیزات و تبادل نیرو تاکنون صورت گرفته است.

وی بیان کرد: در حوزه خدمات مشترکی که از سوی آستان قدس رضوی ارائه می‌شود مانند دهه آخر صفر، این مرکز با کمک خادمیاران سلامت، بیمارستان سیار در مسیر پیاده روی زائران اربعین حسینی را طی دو سال اخیر احداث کرده و خدمات فراوانی ارائه داده است. هم‌چنین در ایام رحلت پیامبر اکرم (ص) و امام هشتم (ع) نیز با احداث و راه‌اندازی پایگاه‌های موقت و نیز کمک به ارائه خدمات درمانی در موکب‌های گوناگون مانند موکب جوانان، موقوفه مهر فاطمی و … بر هم‌افزایی فعالیت‌ها کوشیده‌ایم.

سعیدی با اشاره به اینکه از ویژگی‌های شاخص بیمارستان رضوی، وجود واحد آموزش و پژوهش است تاکید کرد: درست است که این مرکز به ظاهر یک سازمان خصوصی است و باید خودگردان باشد و طبیعتا باید مباحث سود و هزینه مطرح باشد و معمولا هیچ بیمارستان خصوصی به سمت راه‌اندازی واحدهایی مانند مددکاری و آموزش و پژوهش نمی‌روند، اما بیمارستان رضوی هزینه‌های هنگفتی را در واحد مددکاری متقبل شده و نیز واحد معاونت آموزشی و پژوهشی را راه‌اندازی کرده که در این واحد بخشی به برگزاری کنگره‌های ملی و بین‌المللی و کارگاه‌های آموزشی اختصاص دارد.

خبری: بهترین اخبار کوتاه سلامت | برترین اخبار سیاسی ایرانی و خارجی

وی ادامه داد: در ۹ ماه نخست سال جاری ۲۶ کنگره و همایش و سمینار در سطوح شهر، استان و به صورت ملی و بین‌المللی برگزار کرده که یکی از شاخص‌ترین آن‌ها دومین کنگره پزشکان قلب ایران و اروپا در نیمه آذرماه سال جاری بوده است. این کنگره هم سال گذشته و هم در سال جدید با کیفیت بسیار بالایی برگزار شده و با تلفیقی از مباحث دقیق علمی و کارگاهی، میزبان انجمن‌های اروپایی قلب و عروق بوده است و تعداد فراوانی از میهمانان خارجی و متخصصان از کشورهای خارجی به ایران آمدند. در حقیقت، این کنگره از سطح بسیار بالایی برخوردار بود و استقبال فراوانی از این کنگره به عمل آمد.

وی گفت: بیمارستان رضوی این ظرفیت را دارد که به عنوان یک مرجع علمی و درمانی در منطقه معرفی شود، در حوزه گردشگری سلامت، خوشبختانه سیر صعودی داشته‌ایم و یکی از موفقیت‌های ما در بیمارستان همین امر بوده است.

هدف بیمارستان رضوی مشهد «درآمدزایی صرف» نیست؛ اضافه شدن ۱۵۰ تخت به فاز سوم بیمارستان بیمارستان رضوی قطب گردشگری سلامت ایران است دومین بخش مراقبت‌های ویژه در بیمارستان رضوی افتتاح شد

سعیدی خاطرنشان کرد: در شرایطی که بسیاری از بیمارستان‌ها متأسفانه به دلیل نوسانات نرخ ارز و مشکل تأمین تجهیزات و ملزومات مصرفی، در روند عادی فعالیت خود با مشکل مواجه شدند، بیمارستان رضوی به لطف خداوند و با عنایت امام هشتم (ع) در این قسمت بسیار موفق عمل کرده و در سال ۹۵ حدود ۳ هزار بیمار خارجی و در سال ۹۶ نزدیک به ۴ هزار بیمار خارجی داشتیم.

وی بیان کرد: در ۹ ماه سال ۹۷ بیش از ۷ هزار و ۳۰۰ بیمار خارجی به این مرکز مراجعه کردند و می‌توان گفت که در همین بازه زمانی، نزدیک به دو برابر افزایش مراجعه‌کننده بین‌المللی داشته‌ایم. طبیعتا به همین منوال درآمدها نیز افزایش پیدا کرده و پیش‌بینی می‌شود که درآمد این بیمارستان از محل گردشگری سلامت تا دو برابر سال‌های گذشته افزایش یابد‌. در حقیقت ورود گردشگران سلامت به یک مرکز فقط برای آن مرکز درآمد نداشته بلکه باعث رونق اقتصادی در شهر و کشور می‌شود.

مدیرعامل بیمارستان رضوی خاطرنشان کرد: استقبالی که از بیمارستان رضوی طی سال‌های اخیر شده، بسیار عالی بوده و در برخی از بخش‌ها به ضریب اشغال تخت بالای صددرصد رسیده‌ایم و در برخی از بخش‌ها نیز مشکل تأمین فضا داریم؛ به‌عنوان مثال، اتاق عمل‌های ما به هیچ وجه دیگر گنجایش نداشته و با توجه به اینکه بیمارانی که نیازمند جراحی هستند نمی‌تواند خیلی منتظر بمانند چاره‌ای جز گسترش اتاق‌های عمل نداریم. پس از عمل نیز این بیماران باید مدتی بستری مانده و دوره نقاهت خود را بگذرانند که بخش‌های بستری ما گنجایش زیادی ندارند.

سعیدی اظهار داشت: در مجموع ضریب اشغال تخت‌های بیمارستان سیر صعودی داشته و در برخی از اوقات و برخی از بخش‌ها به بالای صددرصد رسیده است و با کمبود جدی فضا مواجه هستیم. برای حل این مشکل اقداماتی صورت گرفته و دانشگاه علوم پزشکی مشهد استقبال کرده و این وعده را به ما داده‌اند که مجوز کتبی را ابلاغ کنند تا فاز سوم این مرکز را به لطف خداوند احداث کنیم و بتوانیم ۱۵۰ تخت بیمارستانی دیگر به این مرکز اضافه کنیم.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه ضریب اشغال این بیمارستان بسیار بالا رفته و در بسیاری از بخش‎ها با کمبود فضا مواجه شدیم، یکی از تدبیرها راه‌اندازی فاز ۳ بود که طبیعتا بازه زمانی چند ساله خواهد داشت و یکی دیگر از تدبیرهای اندیشیده شده، فعال کردن فضاهای غیرفعال بود. برخی از فضاها را با تغییر کاربری به بخش‌های لازم تبدیل کردیم.

سعیدی افزود: در همین راستا طی ۹ ماه امسال، علاوه بر اینکه اتاق عمل چشم را فعال کردیم، قسمت‌هایی از اعمال جراحی را به آن اتاق‎ها منتقل کردیم که فقط در ماه گذشته ۱۳۰ عمل جراحی چشم در آن اتاق‌ها انجام شد. قراردادهای پیمان‌کاری اتاق عمل‌های یازده گانه‌ای را منعقد کردیم و امیدواریم تا در ابتدای سال جدید این فضا را افتتاح کنیم.

سعیدی با اشاره به اینکه هم‌چنین در ۹ ماه گذشته حدود ۳۰ تخت ویژه را فعال کردیم که نزدیک به ۱۴ تخت ICU داخلی، ۹ تخت PICU یا بخش مراقبت‌های ویژه از اطفال و ۵ تخت CCU بود اظهار داشت: برخی از این تخت‌ها برای راه‌اندازی نیاز به تعمیرات ساختمانی فضا و حتی تجهیز داشته و همچنین تامین نیرو و پرسنل و راه‌اندازی نیز هزینه‌بر بوده که تقریبا برای راه‌اندازی هر تخت ویژه حدودا یک میلیارد تومان هزینه شده است.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

اعتمادآنلایناعتمادآنلاین7 ساعت قبل
دادگاه حسین فریدون برادر رییس‌جمهوری و واکنش چهره‌های نظامی و امنیتی به حادثه تروریستی زاهدان مهم‌ترین خبرهای سیاسی امروز بودند که در رسانه‌های داخلی بازتاب گسترده‌ای داشت. اعتمادآنلاین| دادگاه حسین فریدون برادر رییس جمهوری و واکنش چهره‌های نظامی و امنیتی به حادثه تروریستی زاهدان مهمترین خبرهای سیاسی امروز بودند که در رسانه‌های داخلی بازتاب گسترده‌ای داشت. البته سفر پرحاشیه امام جمعه موقت اهواز به انگلستان و خبر مهم استعفای او از این جایگاه دیگر خبر مهم سیاسی امروز بود. *امروز اولین جلسه رسیدگی به اتهامات حسین فریدون و شش نفر از مرتبطین او در پرونده، در شعبه ۱۰۵۷ مجتمع قضایی کارکنان دولت به ریاست قاضی عالیشاه برگزار شد. *سردار محمد پاکپور فرمانده نیروی زمینی سپاه درباره حادثه تروریستی اهواز خبر داده که سرنخ شناسایی عوامل این حادثه یک زن بود و در این عملیات عامل انتحاری و ۲ نفر از اعضای تیم تروریستی پاکستانی بودند.
ایرناایرنا7 ساعت قبل
به گزارش ایرنا، نشریه آنلاین 'د مدی تلگراف' با عنوان «جنگ بندرها، دوئل تجاری بین ایران و پاکستان» نوشت: چهارشنبه گذشته گروهی از افراط گرایان سنی در جنوب شرقی ایران با عملیات انتحاری به اتوبوس حامل اعضای سپاه پاسداران حمله کردند که در جریان آن ۲۷ تن کشته شدند. همزمان با این رویدادها، پاکستان میزبان محمد بن سلمان بود که در سفر به اسلام آباد توافق‌های چشمگیری با طرف‌های پاکستانی به امضا رساند. این احتمال وجود دارد که پاکستان به دلیل نادیده گرفتن فعالیت‌های جیش العدل علیه دشمن بزرگ عربستان، یعنی ایران، از ولیعهد سعودی جایزه‌ای ۲۰ میلیارد دلاری تحت عنوان توافقنامه همکاری جایزه گرفته باشد. محمدعلی جعفری، فرمانده سپاه پاسداران، با لحن تندتری به پاکستان هشدار داد و آن کشور را به حمایت از تروریست‌ها متهم کرد و قول داد که انتقام حمله زاهدان گرفته خواهد شد. به خصوص اینکه علاوه بر ناامن شدن جنوب ایران و مناطق اطراف چابهار، از کمک‌های عربستان و امریکا نیز برخوردار می‌شود.
خانه ملتخانه ملت8 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، مجتبی ذوالنوری در نشست علنی عصر امروز (سه شنبه، ۳۰ بهمن ماه) مجلس شورای اسلامی در تذکر ماده ۷۵ آئین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی گفت: قانون اساسی و آئین نامه داخلی مجلس به نمایندگان اجازه داده که رئیس جمهور را با ذکر دلایلی استیضاح کنند که در حال حاضر تعدادی از نمایندگان به این تشخیص رسیدند که با توجه به وضعیت موجود این استیضاح انجام شود. نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه امروز نمایندگان هرجا حضور می‌یابند هیچ جوابی برای سفره خالی مردم، فساد، آسیب‌های اجتماعی، قاچاق، بیکاری و سایر مواردی که دولت می‌تواند در رفع آن‌ها موثر باشد ندارند، افزود: قانون عنوان کرده که می‌توان در این موارد از رئیس جمهور سوال کرد و یا استیضاح انجام داد. وی ادامه داد: آقای کواکبیان در صحن علنی مجلس اعلام کرد که «برخی افراد عنوان کرده‌اند که تعدادی از اصلاح طلبان موافق استیضاح رئیس جمهور هستند اما هیچ اصلاح طلبی در استیضاح رئیس جمهور شرکت نمی‌کند و ما رشیدتر از آن هستیم که چنین اقدامی انجام دهیم» یعنی کسانی که این اقدام را انجام داده‌اند غیر رشید هستند و این موضوع توهین است. وی افزود: ما می‌گوییم کسانی که از دولت حمایت کرده و هنوز پای دولت هستند به دولت کمک کنند ما نیز به دولت کمک می‌کنیم اما دولت باید در برابر مردم پاسخگو باشد. عضو فراکسیون نمایندگان ولایی با تاکید بر اینکه بنده به طرح استیضاح رئیس جمهور افتخار کرده و تا آخر نیز پای آن می‌ایستم، تصریح کرد: مردم باید قضاوت کنند که کار ما اشتباه است یا صحیح و دولت باید پاسخگوی مردم باشد لذا اگر امروز ما سکوت کنیم خانواده هایی که در حال متلاشی شدن هستند چه کنند. /پایان پیام
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد5 ساعت قبل
در آستانه سفر ولیعهد عربستان به چین، وزیرخارجه چین در دیدار با همتای ایرانی خود گفت که کشورش خواستار تعمیق «اعتماد راهبردی» با ایران است. محمدجواد ظریف، وزیرخارجه ایران، روز دوشنبه، ۲۹ بهمن، در قالب هیاتی به ریاست علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی، عازم چین شد. چین یکی از طرف‌های ایران در برجام و از شرکای اقتصادی اصلی تهران است؛ اما با بازگشت تحریم‌های آمریکا، پکن همکاری‌های اقتصادی خود با تهران را کاهش داده و از جمله برخی از شرکت‌های چینی از ادامه پروژه‌های خود در تهران صرف‌نظر کرده‌اند. وقتی طرف چینی صحبت از ضرورت تعمیق «اعتماد راهبردی» با ایران می‌کند به این معناست که امروز چنین اعتمادی وجود ندارد. وقتی پکن صحبت از اعتماد استراتژیک می‌کند منظور آنها به‌طور مشخص این است که ایران باید به‌طور کامل اولویت‌های چین را بشناسد و به آنها احترام بگذارد.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد5 ساعت قبل
برنی سندرز در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۱۶ هم یکی از نامزدهای حزب دموکرات بود، اما در نهایت در انتخابات داخلی این حزب مغلوب هیلاری کلینتون شد. در ویدئویی که برنی سندرز روز سه‌شنبه منتشر کرد، وی پیشاپیش به جنگ ترامپ رفت و گفت: وی خطرناک‌ترین رئیس‌جمهوری تاریخ مدرن ایالات‌متحده است. در نظرسنجی‌های اولیه که در آیووا و نیوهمپشایر صورت گرفته، برنی سندرز از حمایت ۵۰ و ۶۰ درصدی برخوردار بوده است. با این حال بر سر راه برنی سندرز مشکلاتی هم وجود دارد. درحال‌حاضر نیز عمده نامزدهای لیبرال دارای طرح‌هایی مشابه برنی سندرز در زمینه خدمات درمانی افزایش حداقل دستمزد به ۱۵ دلار هستند.

اخبار بیشتر