1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تابناک
  4. اقتصادی

بورس تهران یکی از بی رمق‌ترین روز‌های خود را سپری کرد/ کاهش ارزش معاملات به ۳۵۶ میلیارد تومان

تابناکخبرگزاری تابناک |
شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز سه شنبه بیست و سوم بهمن ماه ۹۷، با کاهش ۴۹۵ واحدی معادل ۰.۳۱ درصد به رقم ۱۵۷ هزار و ۹۷۲ واحد رسید. این در حالی است که روز یکشنبه نیز شاهد افت ۶۷ واحدی معادل ۰.۰۴ درصد نماگر کل بازار سرمایه بودیم.

شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز سه شنبه بیست و سوم بهمن ماه ۹۷، با کاهش ۴۹۵ واحدی معادل ۰٫۳۱ درصد به رقم ۱۵۷ هزار و ۹۷۲ واحد رسید. این در حالی است که روز یکشنبه نیز شاهد افت ۶۷ واحدی معادل ۰٫۰۴ درصد نماگر کل بازار سرمایه بودیم.

به گزارش «تابناک اقتصادی»؛ امروز تالار شیشه‌ای در چهارمین و دومین روز کاری هفته جاری، بازهم شاهد روند نزولی اکثر شاخص‌های منتخب بود؛ به گونه‌ای که، شاخص قیمت (وزنی-ارزشی)، با کاهش ۱۴۳ واحدی معادل ۰٫۳۱ درصد به رقم ۴۵ هزار و ۷۸۷ واحد رسید. شاخص کل هم وزن نیز، با رشد ۶۴ واحدی معادل ۰٫۲۲ درصد، عدد ۲۹ هزار و ۷۵۶ واحد را به نمایش گذاشت.

شاخص قیمت (هم وزن) نیز با افزایش ۴۵ واحدی معادل ۰٫۲۲ درصد به رقم ۲۰ هزار و ۹۰۷ واحد رسید. همچنین شاخص سهام آزاد شناور، ۶۹۲ واحد کاهش معادل ۰٫۳۹ درصد را رقم زد و به سطح ۱۷۵ هزار و ۱۲۳ واحد رسید. همچنین شاخص بازار اول با ۳۷۴ واحد کاهش معادل ۰٫۳۲ درصد به رقم ۱۱۷ هزار و ۶۲۳ واحد رسید و شاخص بازار دوم نیز، با ۹۴۳ واحد کاهش معادل ۰٫۳۰ درصد همراه بود و عدد ۳۰۸ هزار و ۷۱۹ واحد را به نمایش گذاشت. شاخص کل بورس بیشترین پیشروی را در ساعت ۰۹:۱۵ داشت و در سطح ۱۵۸ هزار و ۵۵۰ واحد قرار گرفت.

بورس تهران یکی از بی رمق‌ترین روز‌های خود را سپری کرد/ کاهش ارزش معاملات به ۳۵۶ میلیارد تومان - 4

در معاملات امروز، نماد معاملاتی وبصادر متعلق به بانک صادرات ایران با ۶۶ واحد، نماد وبملت متعلق به بانک ملت با ۵۲ واحد، نماد فملی متلعق به ملی صنایع مس ایران با ۴۰ واحد، نماد فولاد متلعق به فولاد مبارکه اصفهان با ۳۵ واحد، نماد خساپا متلعق به سایپا و نماد تاپبکو متلعق به س. نفت و گاز و پتروشیمی تأمین با ۳۲ واحد و نماد وتجارت متعلق به بانک تجارت و نماد خودرو متعلق به ایران خودرو با ۲۸ واحد کاهش، بیشترین تاثیر منفی را در روند نزولی شاخص کل بورس داشتند.

در مقابل، نماد معاملاتی کگل متعلق به معدنی و صنعتی گل گهر با ۶۸ واحد، نماد کچاد متعلق به معدنی‌وصنعتی‌چادرملو با ۳۹ واحد، نماد شخارک متعلق به پتروشیمی خارک با ۲۳ واحد، نماد فخوز متعلق به فولاد خوزستان با ۱۸ واحد و نماد شفن متعلق به پتروشیمی فناوران با ۱۳ واحد افزایش، بیشترین تاثیر مثبت را در برآورد نماگر کل بورس داشتند.

در وبسایت خبری بخوانید: جديدترين اخبار اقتصادی لحظه به لحظه ايران وجهان

معامله‌گران بورس امروز ۱ میلیارد و ۲۴۴ میلیون برگه بهادار و سهام را در قالب ۱۳۴ هزار و ۳۳۳ نوبت معامله و به ارزش ۳۵۶ میلیارد و ۸۸ میلیون تومان داد و ستد کردند. بر این اساس، در معاملات امروز، شاهد رشد ۱۴ درصدی حجم معاملات و افزایش ۲۱ درصدی تعداد معاملات و افت ۱۲ درصدی ارزش معاملات نسبت به روز یکشنبه بودیم.

گروه بانکی‌ها شیمیایی‌ها، فلزات اساسی و خودرویی‌ها در معاملات امروز بیشترین حجم و ارزش معاملات رابه خود اختصاص دادند.

گروه ذغال سنگی‌ها با ۱۵۳ واحد افزایش معادل ۴٫۸۳ درصد، محصولات کاغذی با ۸۷۸ واحد معادل ۳٫۲۸ درصد و سیمانی‌ها با ۲۶ واحد رشد معادل ۲٫۸۸ درصد در راس شاخص‌های صنعت قرار داشتند.

بر اساس این گزارش، پارس سرام «کسرام»، لامیران «فلامی»، داروسازی کوثر «دکوثر»، سیمان‌فارس «سفار»، صنعتی آما «فاما»، لیزینگ ایرانیان «وایران» و سرامیک‌های‌صنعتی‌اردکان «کسرا» بیشترین افزایش قیمت و پربازده‌ترین نماد‌های بورس تهران بودند و در مقابل نماد پتروشیمی آبادان «شپترو»، سایپاآذین «خاذین»، پست بانک ایران «وپست»، تولیدی‌مهرام «غمهرا»، مهندسی‌نصیرماشین «خنصیر»، بورس کالای ایران «کالا» و لعابیران «شلعاب» بیشترین کاهش قیمت و زیانده‌ترین نماد‌های بورس تهران بودند.

به گزارش تابناک اقتصادی؛ در معاملات امروز سرمایه‌گذاری صنایع پتروشیمی «وپترو»، صندوق س. با درآمد ثابت کیان «کیان»، لیزینگ ایرانیان «وایران» و سیمان خزر «سخزر» با بیشترین صفوف تقاضا و خرید و در مقابل صندوق س. با درآمد ثابت کیان «کیان»، حمل و نقل بین المللی خلیج فارس «حفارس»، قند شیرین خراسان «قشرین»، صکوک اجاره سایپا «صایپا ۱۰۴»، نهاد‌های مالی بورس کالای ایران «نکالا»، صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت کمند «کمند» و شیرپاستوریزه‌پگاه‌خراسان «غشان» با بیشترین صفوف عرضه و فروش مواجه بودند.

در بازار‌های فرابورس نیز، اما شاخص آیفکس با رشد یک درصدی سبزپوش بود و در ارتفاع یک هزار و ۹۳۴ واحدی قرار داشت.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

رکنارکنا17 ساعت قبل
رکنا: به نقل از گمرک ایران، رضا رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت در مکاتبه‌ای با رئیس کل گمرک ایران موضوع «لغو ممنوعیت صادرات سیب درختی و پرتقال» را اعلام کرد. در این مکاتبه آمده است: احتراما با توجه به ضرورت استمرار تولید و تنظیم بازار کشور، مقتضی است نسبت به اعمال ضوابط زیر برای کالاهای تعیین شده اقدام لازم صورت پذیرفته و موارد به گمرکات اجرایی کشور ابلاغ گردد: برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.
صدا و سیماصدا و سیما14 ساعت قبل
اتحادیه انجمن‌های علمی علوم آب، ضرورت توجه به موارد زیر را مورد تاکید قرار می‌دهد: به گزارش خبرگزاری صدا و سیما از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، بیانیه اتحادیه انجمن‌های علوم آب که در ۲۰ بند تنظیم شده، به این شرح است: «ایران کشوری خشک و نیمه خشک و همراه با وقوع خشکسالی و سیلاب به طور متناوب است. سیل‌های سال ۱۳۹۸ در ایران را می‌توان به دو دسته با منشأ طبیعی و یا انسانی تقسیم کرد. بارش و سیلاب اخیر از نظر ابعاد و گستره وقوع کم سابقه بوده که موجب تلفات و خسارات زیادی در کشور شده است. بدون شک علاوه بر شرایط طبیعی وقوع بارش، دستکاری‌های غیراصولی در طبیعت و ساخت و ساز‌های غیرکارشناسی، در تشدید ابعاد سیلاب‌های حاصل از این بارش‌ها تاثیر چشمگیر داشته است. از طرفی تناوب وقوع حوادث حدی خشکسالی و سیل در دهه‌های اخیر رو به افزایش بوده، و ریسک سیلاب نیز روند افزایشی داشته و خواهد داشت.۱- ضرورت بازنگری و تکمیل «نظام‌نامه مدیریت سیلاب» مصوب وزارت نیرو در آبانماه ۹۵ در بخش‌های مطالعات و اقدامات در دوره‌های قبل، حین و پس از سیلاب؛ و تبدیل آن به «نظام‌نامه فرابخشی و ملی».۲- نظام‌نامه یک دستورالعمل کلان است.
خبر فوریخبر فوری21 ساعت قبل
در مورد میزان مصرف بنزین در کشور و یارانه‌ای که به مصرف این حامل انرژی تعلق می‌گیرد زیاد گفته شده است. در سال ۱۳۹۷ مصرف بنزین در ایران تقریبا ۹۱ میلیون لیتر در روز بوده است. یعنی بیش از ۳۳ میلیارد و ۲۰۰ میلیون لیتر، که تقریبا ۶ برابر میانگین مصرف بنزین در جهان است. تویوتا هایلوکس معمولی و نیسان آبی هر دو تقریبا یک تن بار را حمل می‌کنند، که البته نیسان آبی دو کابین توان حمل ۶۰۰ کیلو بار را دارد. به زبان خیلی ساده، با این روش در یک بازه زمانی ۷ ساله، بهترین وانت‌های دنیا جایگزین نیسان آبی پرمصرف و پرآزار می‌شوند.
صدا و سیماصدا و سیما19 ساعت قبل
با برگزاری اولین جلسه هیئت مدیره بازار متشکل ارزی گام اول برای تشکیل این بازار برداشته شد. آنطور که بانک مرکزی اعلام کرده در این جلسه با تصمیم هیئت مدیره مقرر شد همه صرافی‌های مجاز و بانک‌های عامل از درگاهی که متعاقبا اعلام می‌شود، نسبت به دریافت کد کارگزاری بازار متشکل ارزی اقدام کنند. اما بازار متشکل ارزی چیست و قرار است چه نقشی در مبادلات ارزی کشور داشته باشد؟ در یک کلام بازار متشکل ارزی، یک بازار عمده فروشی نقدی ارز در تهران است. اما تفاوت این بازار با بازار سرمایه در این است که معاملات بازار متشکل ارزی یک بازار عمده فروشی، آنی و بصورت نقدی خواهد بود؛ بنابراین معاملات در بازار متشکل ارزی آتی یا فردایی نیست و معاملات بصورت حواله‌ای درآن انجام نمی‌شود. در واقع این همان کاری است که هم اکنون نیز صرافی‌ها آن را انجام می‌دهند؛ بنابراین بازار متشکل ارزی یک سازوکار جدید ارزی نیست ونمی خواهد نرخ جدیدی برای ارز خلق کند. در بازار متشکل ارزی، کل بستر تسویه که بزرگترین جز معاملاتی است، در یک بستر شفاف و قانونمند پیش می‌رود و شفافیت در خروجی‌ها و نه عملیات تسویه صرافی‌ها، مشاهده می‌شود؛ بنابراین هم معامله گران و هم بازارساز، اشراف کاملی بر تمامی معاملات انجام شده خواهند داشت وآن‌ها را قادر خواهد کرد بر اساس فضای موجود در بازار فعالیت خود را تنظیم کند. البته بازار متشکل ارزی با سامانه نیما متفاوت است. درحالی که دربازار متشکل ارزی معاملات عمده انجام می‌شود و اصل بر تهاتر است که درآن فعالان بازار عمده ارز‌های مورد نیازخود را در نقش بدهکار و بستانکارباهم تهاتر می‌کنند و در آخر روز باهم تسویه می‌کنند؛ اگرچه این بازار با سازو کار بورس عمل می‌کند، اما در واقع صرافان درنقش کارگزار عمل می‌کنند، اما این بازار به دلیل معاملات نقدی و غیر فردایی متفاوت از بازار سرمایه بوده و بیشتر این بازار نزدیک به ساختار تسویه است. به هر حال تشکیل بازار متشکل ارزی جدا از ایجاد شفافیت در معاملات عمده ارزی، می‌تواند نتایج مثبتی برای اقتصاد کشور به همراه داشته باشد. به عبارت دیگر در بازار متشکل ارزی بانک مرکزی قادر خواهد بود به صورت پیوسته، شفاف، قانونی، مؤثر و مستقیم در بازار ارز مداخله کند؛ بنابراین ازاین پس بانک مرکزی ناچارنخواهد بود برای بازارسازی متوسل به عرضه ارز در کف خیابان، آن هم از طریق عوامل انسانی شود که تجربه نشان داده این روش بعضا موجب رانت و مفاسد مختلف شده است؛ بنابراین بازار متشکل ارزی و تشکیل آن می‌تواند ثبات و آرامش را به بازار ارز بازگرداند یا دست کم این بازاررا شفاف و قابل پیش بینی سازد.
صدا و سیماصدا و سیما19 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، غلامرضا سلیمانی در نشست مشترک با سردار محمدرضا مهماندار - رییس پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ - و هیئت همراه با اعلام این مطلب افزود: بالارفتن هزینه تخلف در جامعه، زمینه ساز نهادینه سازی فرهنگ است و می‌توانیم با افزایش نظارت هوشمندانه و برخط از حجم تخلفات و تقلبات در حوزه‌های گوناگون نظیر راهنمایی و رانندگی و صنعت بیمه بکاهیم. رئیس کل بیمه مرکزی عملکرد پلیس را در کاهش خسارات مالی و جانی، چشمگیر توصیف کرد و با تاکید بر ادامه این روند و استفاده بیشتر از فن آوری‌های نوین، تصریح کرد: تبادل اطلاعات بین دستگاه‌های مرتبط باید کامل، گسترده و برخط باشد که این امر در گرو اجرای دقیق و سریع تفاهم نامه‌ها و قوانین است. رئیس شورای عالی بیمه با اشاره به ضرورت آماده سازی زیرساخت‌های فرهنگی در کشور، خاطرنشان کرد: نرخ خدمات بیمه‌ای ارتباط تنگاتنگی با ضریب تخلفات و حجم خسارات دارد و امیدواریم با کاهش سطح تلفات و پایین آمدن حجم خسارت‌ها، آرامش بیشتری در جامعه حکفرما شود. در این دیدار سردار محمدرضا مهماندار نیز نسبت به ضرورت تقویت روابط پلیس و صنعت بیمه تاکید کرد و گفت: پلیس راهنمایی و رانندگی نرم افزار‌های قابل قبولی را در اختیار دارد که در صورت ایجاد فضای تعامل بیشتر با سامانه سنهاب بیمه مرکزی می‌توانیم اتفاقات خوبی را رقم بزنیم. مهماندار افزود: پلیس برای کاهش تخلفات و تلفات از تمامی راهکار‌های ممکن استفاده می‌کند و صنعت بیمه یکی از مهمترین ظرفیت‌هایی است که می‌تواند در این زمینه به ما کمک کند. وی در پایان از تدوین «طرح تبادل اطلاعات بین پلیس و صنعت بیمه» خبر داد و اظهارداشت: این طرح برای عملیاتی شدن مدل‌های اجرایی، تقسیم وظایف و ماموریت‌ها و موارد دیگر در مجموعه نیروی انتظامی در دست بررسی است. در پایان این دیدار، سردار مهماندار و هیئت همراه به اتفاق رئیس کل و مسئولان ارشد بیمه مرکزی از بخش‌های مختلف مرکز فناوری اطلاعات و ارتباطات (فاوا) بازدید به عمل آورده که در جریان این بازدید گزارش مفصلی از سوی رییس مرکز فاوای بیمه مرکزی در خصوص نحوه فعالیت این مرکز ارائه شد و طرفین راهکار‌های همکاری آینده را مورد بحث و بررسی قرار دادند.
ایران‌جیبایران‌جیب21 ساعت قبل
یک تحلیلگر اقتصادی با تشریح نحوه کارکرد بازار متشکل ارزی و اثرگذاری آن بر کنترل نرخ در بازار ارز گفت: بازار متشکل ارزی این شانس را دارد که مرجعیت …یک تحلیلگر اقتصادی با تشریح نحوه کارکرد بازار متشکل ارزی و اثرگذاری آن بر کنترل نرخ در بازار ارز گفت: بازار متشکل ارزی این شانس را دارد که مرجعیت نرخ گذاری ارز را از دوبی به تهران منتقل کند. به دلیل اثرگذاری نرخ درهم در تهران است که وزارت خزانه داری آمریکا و سی ای دی در امارات با فشار امنیتی بر درهم، در مقطعی توانسته‌اند که نرخ ارز در تهران را بالا ببرند. شاکری تاکید کرد: البته این به این معنا نیست که از فردای روز راه اندازی بازار متشکل ارزی، تعیین نرخ از دوبی به تهران منتقل شود؛ بلکه این بازار، بهترین آلترناتیو برای این کار است که می‌توانست از سوی سیاستگذار ارائه شود و به مرور زمان می‌تواند این نقش را بازی کند که نرخ ارز بازار ایران، از دوبی نیاید. این تحلیلگر اقتصادی تاکید کرد: تشکیل بازار متشکل ارزی به لحاظ نهادی، یک خبر خوب است و حتی اگر ۵۰ درصد کارکردهای در نظر گرفته شده برای آن نیز ایجاد شود، اثر بزرگی بر بازار ارز خواهد داشت. اتفاق بسیار خوب در بازار متشکل ارزی این است که خود کانون صرافان نیز یک صندلی در آن دارد و راه اندازی بازار نیز از مشاوره این کانون استفاده شده است.

نظرها

اخبار بیشتر