1. خبری
  2. اقتصادی

بورس تهران یکی از بی رمق‌ترین روز‌های خود را سپری کرد/ کاهش ارزش معاملات به ۳۵۶ میلیارد تومان

خبرگزاری تابناک |

شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز سه شنبه بیست و سوم بهمن ماه ۹۷، با کاهش ۴۹۵ واحدی معادل ۰٫۳۱ درصد به رقم ۱۵۷ هزار و ۹۷۲ واحد رسید. این در حالی است که روز یکشنبه نیز شاهد افت ۶۷ واحدی معادل ۰٫۰۴ درصد نماگر کل بازار سرمایه بودیم.

به گزارش «تابناک اقتصادی»؛ امروز تالار شیشه‌ای در چهارمین و دومین روز کاری هفته جاری، بازهم شاهد روند نزولی اکثر شاخص‌های منتخب بود؛ به گونه‌ای که، شاخص قیمت (وزنی-ارزشی)، با کاهش ۱۴۳ واحدی معادل ۰٫۳۱ درصد به رقم ۴۵ هزار و ۷۸۷ واحد رسید. شاخص کل هم وزن نیز، با رشد ۶۴ واحدی معادل ۰٫۲۲ درصد، عدد ۲۹ هزار و ۷۵۶ واحد را به نمایش گذاشت.

شاخص قیمت (هم وزن) نیز با افزایش ۴۵ واحدی معادل ۰٫۲۲ درصد به رقم ۲۰ هزار و ۹۰۷ واحد رسید. همچنین شاخص سهام آزاد شناور، ۶۹۲ واحد کاهش معادل ۰٫۳۹ درصد را رقم زد و به سطح ۱۷۵ هزار و ۱۲۳ واحد رسید. همچنین شاخص بازار اول با ۳۷۴ واحد کاهش معادل ۰٫۳۲ درصد به رقم ۱۱۷ هزار و ۶۲۳ واحد رسید و شاخص بازار دوم نیز، با ۹۴۳ واحد کاهش معادل ۰٫۳۰ درصد همراه بود و عدد ۳۰۸ هزار و ۷۱۹ واحد را به نمایش گذاشت. شاخص کل بورس بیشترین پیشروی را در ساعت ۰۹:۱۵ داشت و در سطح ۱۵۸ هزار و ۵۵۰ واحد قرار گرفت.

بورس تهران یکی از بی رمق‌ترین روز‌های خود را سپری کرد/ کاهش ارزش معاملات به ۳۵۶ میلیارد تومان - 4

در معاملات امروز، نماد معاملاتی وبصادر متعلق به بانک صادرات ایران با ۶۶ واحد، نماد وبملت متعلق به بانک ملت با ۵۲ واحد، نماد فملی متلعق به ملی صنایع مس ایران با ۴۰ واحد، نماد فولاد متلعق به فولاد مبارکه اصفهان با ۳۵ واحد، نماد خساپا متلعق به سایپا و نماد تاپبکو متلعق به س. نفت و گاز و پتروشیمی تأمین با ۳۲ واحد و نماد وتجارت متعلق به بانک تجارت و نماد خودرو متعلق به ایران خودرو با ۲۸ واحد کاهش، بیشترین تاثیر منفی را در روند نزولی شاخص کل بورس داشتند.

در مقابل، نماد معاملاتی کگل متعلق به معدنی و صنعتی گل گهر با ۶۸ واحد، نماد کچاد متعلق به معدنی‌وصنعتی‌چادرملو با ۳۹ واحد، نماد شخارک متعلق به پتروشیمی خارک با ۲۳ واحد، نماد فخوز متعلق به فولاد خوزستان با ۱۸ واحد و نماد شفن متعلق به پتروشیمی فناوران با ۱۳ واحد افزایش، بیشترین تاثیر مثبت را در برآورد نماگر کل بورس داشتند.

در وبسایت خبری بخوانید: جديدترين اخبار اقتصادی لحظه به لحظه ايران وجهان

معامله‌گران بورس امروز ۱ میلیارد و ۲۴۴ میلیون برگه بهادار و سهام را در قالب ۱۳۴ هزار و ۳۳۳ نوبت معامله و به ارزش ۳۵۶ میلیارد و ۸۸ میلیون تومان داد و ستد کردند. بر این اساس، در معاملات امروز، شاهد رشد ۱۴ درصدی حجم معاملات و افزایش ۲۱ درصدی تعداد معاملات و افت ۱۲ درصدی ارزش معاملات نسبت به روز یکشنبه بودیم.

گروه بانکی‌ها شیمیایی‌ها، فلزات اساسی و خودرویی‌ها در معاملات امروز بیشترین حجم و ارزش معاملات رابه خود اختصاص دادند.

گروه ذغال سنگی‌ها با ۱۵۳ واحد افزایش معادل ۴٫۸۳ درصد، محصولات کاغذی با ۸۷۸ واحد معادل ۳٫۲۸ درصد و سیمانی‌ها با ۲۶ واحد رشد معادل ۲٫۸۸ درصد در راس شاخص‌های صنعت قرار داشتند.

بر اساس این گزارش، پارس سرام «کسرام»، لامیران «فلامی»، داروسازی کوثر «دکوثر»، سیمان‌فارس «سفار»، صنعتی آما «فاما»، لیزینگ ایرانیان «وایران» و سرامیک‌های‌صنعتی‌اردکان «کسرا» بیشترین افزایش قیمت و پربازده‌ترین نماد‌های بورس تهران بودند و در مقابل نماد پتروشیمی آبادان «شپترو»، سایپاآذین «خاذین»، پست بانک ایران «وپست»، تولیدی‌مهرام «غمهرا»، مهندسی‌نصیرماشین «خنصیر»، بورس کالای ایران «کالا» و لعابیران «شلعاب» بیشترین کاهش قیمت و زیانده‌ترین نماد‌های بورس تهران بودند.

به گزارش تابناک اقتصادی؛ در معاملات امروز سرمایه‌گذاری صنایع پتروشیمی «وپترو»، صندوق س. با درآمد ثابت کیان «کیان»، لیزینگ ایرانیان «وایران» و سیمان خزر «سخزر» با بیشترین صفوف تقاضا و خرید و در مقابل صندوق س. با درآمد ثابت کیان «کیان»، حمل و نقل بین المللی خلیج فارس «حفارس»، قند شیرین خراسان «قشرین»، صکوک اجاره سایپا «صایپا ۱۰۴»، نهاد‌های مالی بورس کالای ایران «نکالا»، صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت کمند «کمند» و شیرپاستوریزه‌پگاه‌خراسان «غشان» با بیشترین صفوف عرضه و فروش مواجه بودند.

در بازار‌های فرابورس نیز، اما شاخص آیفکس با رشد یک درصدی سبزپوش بود و در ارتفاع یک هزار و ۹۳۴ واحدی قرار داشت.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

دنیای اقتصاددنیای اقتصاد4 ساعت قبل
وی ادامه داد: اینها دروغ می‌گویند، چیکارش کنم؟ بانک مرکزی می‌خواهد با این حرف‌ها، سربه‌سر من بگذارد. وی درخصوص مشکلات کنونی صادرات اظهار کرد: وقتی اکنون صادرات داریم (صادرات خشکبار)، طرف خریدار (خارجی) به بنده می‌گوید، یک بانک معرفی کن تا پول واریز کنم. با این شرایط، پیش‌بینی می‌کنم که صادرات کمتر شود؛ هرچند برای صادرات خشکبار در شرایط فعلی، کار بسیار سخت شده و به همین دلیل، سه ماه است صادرات خشکبار را تعطیل کرده‌ام. وی ادامه داد: باید نیما را حذف کنند و در مقابل، جواز صادراتی صادرکننده را تحت نظارت و کنترل بانک مرکزی به واردکننده بدهند تا کالای مورد نظر را وارد کند. بانک مرکزی نمی‌تواند با این برنامه‌هایش کاری کند.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد4 ساعت قبل
در این بین اما برخی مشتریان نیز افزایش قیمت‌ها را تنها حبابی خواندند که با افزایش تولید این حباب از بین خواهد رفت. کارشناسان تنها مساله‌ای را که می‌تواند صعود قیمت‌ها در بازار را متوقف کند، افزایش عرضه عنوان می‌کنند. بنابراین علاوه‌بر کاهش عرضه، تورم انتظاری و حجم تقاضایی که این تورم به بازار تحمیل می‌کند، سبب افزایش بیش از پیش قیمت‌ها خواهد شد. افزایش نرخ ارز، ایجاد تورم انتظاری و پیش‌خریدهای صورت گرفته توسط دلالان که توانسته در روزهای اخیر بازار خودرو را ملتهب کند. بنابراین با توجه به تورم انتظاری و حضور سرمایه‌های سرگردان در بازار خودرو، روند افزایش قیمت حداقل تا پایان سال صعودی خواهد بود.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین7 ساعت قبل
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد4 ساعت قبل
برنی سندرز در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۱۶ هم یکی از نامزدهای حزب دموکرات بود، اما در نهایت در انتخابات داخلی این حزب مغلوب هیلاری کلینتون شد. در ویدئویی که برنی سندرز روز سه‌شنبه منتشر کرد، وی پیشاپیش به جنگ ترامپ رفت و گفت: وی خطرناک‌ترین رئیس‌جمهوری تاریخ مدرن ایالات‌متحده است. در نظرسنجی‌های اولیه که در آیووا و نیوهمپشایر صورت گرفته، برنی سندرز از حمایت ۵۰ و ۶۰ درصدی برخوردار بوده است. با این حال بر سر راه برنی سندرز مشکلاتی هم وجود دارد. درحال‌حاضر نیز عمده نامزدهای لیبرال دارای طرح‌هایی مشابه برنی سندرز در زمینه خدمات درمانی افزایش حداقل دستمزد به ۱۵ دلار هستند.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد4 ساعت قبل
این در حالی بود که شاخص ارزی در روزهای یکشنبه و دوشنبه ۲۱۰ و ۶۰۰ تومان رشد را به ثبت رسانده بود. درهم که روز دوشنبه ۱۰۰ تومان افزایش یافته بود، دیروز تنها حدود ۲۰ تومان رشد کرد. در چهارمین روز هفته، سکه با ۲۵ هزار تومان افزایش به قیمت ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رسید. خبرهای مثبت به بازار ارزبه گفته فعالان، بازار ارز بعدازظهر دوشنبه تحت‌تاثیر خبر تمدید مجوز اخذ وام ۵ میلیارد دلاری از روسیه قرار گرفت. در این شرایط نوسان‌گیران احتمالا سعی خواهند کرد که به متغیرهای جدیدتری برای رشد قیمت تکیه کنند.

اخبار بیشتر