1. خبری
  2. سیاسی
استانی شدن انتخابات و مسأله‌ای به نام شوراهای شهرداری

استانی شدن انتخابات و مسأله‌ای به نام شوراهای شهرداری

خبرگزاری خبرآنلاین |

مهمترین مسئله‌ای که در این راستا وجود دارد بحث متمرکز شدن نمایندگان مجلس بر امور قانون‌گذاری و فاصله گرفتن آنها از امور اجرایی است. در این راستا ما با یک مانع اصلی مواجه هستیم و آن هم ناکارآمدی شوراهای شهر و روستا است که این ناکارآمدی به حدی است که می‌توان لقب شوراهای شهرداری را به آنها داد. به عبارت دیگر وقتی قرار است قانونی وضع کنیم که به واسطه آن نمایندگان تنها به امور قانونی بپردازند باید به این نکته توجه کرد این خلا ارتباطی درباره حل مشکلات شهری و روستایی چگونه پر خواهد شد؟ برای روشن شدن موضوع باید بگویم وقتی مردم یک شهر یا روستا برای ابتدایی‌ترین مشکلات شهری و روستایی خود یعنی بحث آب، برق و جاده به نمایندگان خود در مجلس مراجعه می‌کنند وقتی قرار است این ارتباط کاهش پیدا کند باید برای این پل ارتباطی یک تدبیری اندیشید و این موضوع جز در قالب تقویت شوراهای شهر و خارج شدن آنها از حالت شوراهای شهرداری هیچ راه دیگری وجود ندارد.

مسئله دیگری که در وصف استانی شدن انتخابات بسیار به گوش می‌رسد و ازآن به عنوان یک نقد جدی یاد می‌شود بحث کاهش مشارکت است؛ باید بگویم این نقد به هیچ عنوان درباره این طرح قابل قبول نیست و دلیل آن هم این است که با یک بررسی اجمالی درباره انتخابات‌هایی که تا کنون در کشور برگزار شده است متوجه می‌شویم بیشترین مشارکت‌مان در انتخابات مربوط به انتخابات ریاست جمهوری است؛ به گونه‌ای که بیشتر از ۷۰ درصد از مشارکت‌های ما در انتخابات مربوط به ریاست جمهوری است و هیچگاه مشارکت در انتخابات چه درباره مجلس و چه درمورد شوراهای شهر به اندازه ریاست جمهوری نبوده است. اینکه وقتی به انتخابات مجلس می‌رسیم می‌گوییم مشارکت یعنی باید فرد به فرد را ببینیم تا این مشارکت ایجاد شود حرف درستی نیست به نظر می‌رسد.

خبری: جدیدترین اخبار سیاسی بین المللی

با همه این‌ توصیفات باید گفت وقتی صحبت از اصلاح قانون انتخابات مطرح می‌شود باید یک نگاه همه جانبه داشته باشیم به این معنا که هم موضوع ارتقا مجلس و قانون‌گذاری را مد نظر قرار دهیم و هم امور را به صورتی به پیش ببریم که بحثی مانند تعلق خاطر مردم به نمایندگانشان نیز حفظ شود به طوری که لازم است حتما مردم آن فرد منتخب را نماینده خود بدانند. اما اگر قرار باشد همه حرف را در یک جمله خلاصه کنم باید بگویم در صورت رفع ایرادات طرح استانی شدن انتخابات موجب خواهد شد راندمان توسعه در این شرایط بیشتر و بهتر خواهد شد.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز8 ساعت قبل1 نظر
به گزارش مشرق، «فرید ابراهیمی» در کانال تلگرامی خود نوشته طنز امیرمهدی ژوله درباره گرانی واکنش نشان داد. باسمه تعالیآقای امیرمهدی ژولهنویسنده، بازیگر و سلبریتی محترمبا سلام، جنابعالی یکی از فعالین هنری حامی حسن روحانی در هر دو انتخابات ۹۲ و ۹۶ بوده و لذا غلط می‌کنید بدون اشاره به نقش رئیس محبوبتان درباره گرانی گوشت و پراید و پوشک مزه پرانی و اعتراض میکنید. ومن الله التوفیق
خبرآنلاینخبرآنلاین7 ساعت قبل
برخورد دو خودرو در لوئیزیانای آمریکا موجب آتش گرفتن مخزن بنزین یکی از آنها شد. چند عابر پیاده که در محل حضور داشتند بلافاصله وارد عمل شدند و راننده زنی را که داخل خودرو گرفتار شده بود، نجات دادند. با رسیدن اورژانس مشخص شد هر دو راننده و افراد امدادگر دچار سوختگی‌های سطحی شدند ولی هیچ کس آسیب جدی ندید.
خبرآنلاینخبرآنلاین4 ساعت قبل
بزرگترین زنبور جهان که در شمال منطقه مولوکاس در اندونزی پیدا شده، ۴ برابر بزرگترین زنبور اروپایی است که می‌تواند ۴ سانتی‌متر طول داشته و وقتی پرواز می‌کند طول بالهایش به ۶ سانتی‌متر برسد.
ایسناایسنا6 ساعت قبل
مهاجم ایرانی تیم فوتبال زنیت سن‌پترزبورگ روسیه با دو گلی که دیشب به ثمر رساند به بهترین گلزن ایرانی تاریخ لیگ قهرمانان اروپا و لیگ اروپا تبدیل شد. سردار آزمون، مهاجم ایرانی زنیت در این بازی ستاره تیمش بود و موفق شد با زدن ۲ گل و دادن یک پاس گل نقش مهمی در صعود تیمش از این مرحله ایفا کند. پیش از این علی دایی با ۶ گل این رکورد را به طور مشترک با سردار آزمون در اختیار داشت که آزمون با دو گلی که دیشب به ثمر رساند از رکورد دایی عبور کرد و به تنهایی به بهترین گلزن ایرانی لیگ قهرمانان اروپا و لیگ اروپا تبدیل شد. پس از آزمون و علی دایی، مهدی مهدوی‌کیا و سامان قدوس با ۵ گل و کریم انصاری‌فرد با ۲ گل قرار دارند. فیلم گلهای سردار آزمون به فنرباغچه را در ادامه مشاهده می‌کنید: مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی‌کند.

اخبار بیشتر