1. خبری
  2. همه خبرها
  3. زومیت
  4. تکنولوژی
ایجاد نور فراکتال با استفاده از لیزر برای نخستین بار

ایجاد نور فراکتال با استفاده از لیزر برای نخستین بار

زومیتخبرگزاری زومیت |
دانمشندان پس از گذشت بیست سال از پیش‌بینی احتمال امکان ایجاد نور برخال توانستند این نور را با استفاده از یک لیزر و دو آینه کروی تولید کنند.

پس از گذشت دو دهه از پیش‌بینی احتمال ایجاد نور برخال (فراکتال)، دانمشندان توانستند با استفاده از یک لیزر، این نور را تولید کنند. آن‌ها نه‌تنها توانستند این نور را تولید کنند، بلکه نشان دادند که نور برخال می‌تواند به‌جای دو‌بعدی به‌صورت سه‌بعدی ایجاد شود.

تیم پیشرو در دستیابی به این موفقیت می‌گوید که نمایش یکی از الگوهای رایج طبیعت با استفاده از فناوری ساخت بشر می‌تواند فرصت‌های جدیدی را در همه‌ی زمینه‌های ارتباطات و تصویربرداری ایجاد کند.

شما لازم نیست مدت زمان زیادی را صرف پیدا کردن این شاهکار هندسی در طبیعت بکنید، این‌ اشکال همه‌جا هستند از دانه‌های برف گرفته تا دانه‌های نمک. اما معلوم شد که کشف آن‌ها در نور لیزر به مشاهدات خاصی نیاز دارد که بسیار دقیق کالیبره شدند.

ایجاد نور فراکتال با استفاده از لیزر برای نخستین بار - 4

مقطع الگوی نور برخال (دانشگاه ویتس)

جوهانس کورشیل، یکی از پژوهشگران این گروه از دانشگاه گلاسکو در انگلستان در این‌باره گفت:

آنچه که درباره این موضوع شگفت‌انگیز است این است که همان‌طور که پیش‌بینی می‌شد، تنها وسیله‌ی لازم برای نشان دادن این نور یک لیزر ساده با دو آینه‌ی کروی جلا داده شده است.

این نور همیشه آنجا بوده است، فقط اگر به مکان درستی نگاه نمی‌کردید، دیدن آن سخت بود.

اندرو فربز، یکی دیگر از اعضای گروه پژوهشی از دانشگاه ویتواتزرند در آفریقای جنوبی در این‌باره گفت:

با نگاه کردن به مکان نادرست در لیزر شما تنها یک لکه نور ناچیز را می‌دیدید.

به‌جای درست نگاه کنید، جایی‌که تصویربرداری اتفاق می‌افتد و در این‌صورت می‌توانید نورهای برخال را ببینید.

آن پیش‌بینی اشاره‌شده توسط کورشیل، مقاله‌ای است که در سال ۱۹۹۹ بعد از آن منتشر شد که پژوهشگران کشف کردند دستکاری‌های خاصی در لیزر می‌تواند باعث ایجاد نور برخال شود. اما این اولین باری است که می‌توان این نورها را واقعا دید. در این پژوهش از روشی که نور لیزر به‌صورت دوره‌ای عقب و جلو می‌رود و پرش آن بین آینه‌ها و تکرار نور روی خودش برای تقلید از الگوهای تکرار مقطع در طبیعت استفاده شده است.

خبری: آخرین اخبار تکنولوژی روز ایران و سایر نقاط دنیا

ایجاد نور فراکتال با استفاده از لیزر برای نخستین بار - 14

نور برخال تولید شده با استفاده از لیزر (دانشگاه ویتس)

ازطریق کنترل دقیق نور لیزر در آینه‌های کروی، دانشمندان توانستند هر زمان که نور به نقطه‌ی قابل مشاهده بازمی‌گشت، نسخه کوچکتر یا بزرگتر از آن را بگیرند که منجر به تشکیل نورهای برخال شد. این نقطه از مشاهدات، صفحه‌ی تصویر معمولی نامیده می‌شد، و نیازمند نگاه کردن به داخل خود اپتیک لیزر است نه پرتو نور خارج‌شده از آن.

ایجاد نور فراکتال با استفاده از لیزر برای نخستین بار - 17

ابزار لیزر مورد استفاده در آزمایش‌ها (دانشگاه ویتس)

هنوز روزهای اولیه کشف این موضوع است و در مورد نحوه استفاده از آن در آینده صحبت خاصی نشده است. ولی طبق پژوهش‌ها، کاربرد این کشف در تصویربردای سرتاسری بالقوه، شبکه‌ها، فناوری آنتن و پزشکی قابل‌توجه است.

نورهای برخال رابطه‌ی نزدیکی با نظریه‌ی آشوب (که به‌عنوان اثر پروانه‌ای نیز شناخته می‌شود) دارند، که می‌گوید یک تغییر کوچک در طبیعت می‌تواند نتایج بزرگ و غیر قابل پیش‌بینی به‌دنبال داشته باشد. نورهای برخال می‌توانند به طراحی برخی از این سیستم‌های پیچیده‌ی دینامیکی کمک کنند و داشتن ژنراتورهای تولید نورهای برخال ممکن است به درک بهتر از اینکه جهان چگونه در مقیاس بزرگ کار می‌کند، کمک کنند.

پژوهشگران امیدوارند که بتوانند لیزرهای سفارشی قادر به تولید طرح‌های نورهای برخال هنگام تقاضا را توسعه دهند، این دسته از لیزرها، برای مهندسان و دانشمندان بسیار مفید خواهند بود. این پژوهش جدید منجر به پیش‌بینی دیگری شد: تصاویر دو بعدی ایجادشده در اینجا، ممکن است روزی با استفاده از ساختار برخال موجود در محور دیگر در داخل لیزر به‌صورت سه بعدی نیز ساخته شوند.

فربز در این‌باره به مجله کانورژن گفت:

این طبیعت علم است: پاسخ به سوالات قدیمی ناگزیر منجر به سوالات جدید و حتی پیچیده‌تر خواهد شد.

بنابراین اگرچه یک فصل بسته شده است، فصل دیگری کاملا نانوشته باقی می‌ماند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فردا نیوزفردا نیوز23 ساعت قبل
نحوه نصب تلگرام طلایی بدون مشکل نصب هاتگرام بدون ارور چونه هاتگرام و طلگرام طلایی را نصب کنیمدر روزهای گذشته تلگرام طلایی و هاتگرام به دلیل مشکلات امنیتی توسط گوگل پلی از روی گوشی‌های هوشمند و موبایل‌های مختلف حذف شده است و گوگل پلی اجازه نصب آن را نمی‌دهد احتمال وجود جاسوسی و بد افزار در این نرم افزار‌ها باعث شده است که حتی امنیتی مانع از نصب آن‌ها در گوشی شودتوصیه ما این است که هرگز از این دو نرم افزار به دلیل وجود احتمال خطرات امنیتی استفاده نکنید با این حال برخی همچنان می‌خواهند این نرم افزار‌ها را بر روی گوشی خود نصب کند برای نصب تلگرام طلایی و هاتگرام بر روی گوشی خود کافیست همانطور که در عکس‌های زیر مشاهده می‌کنید آموزش ما را اجرا کرده تا بتوانیم تلگرام طلایی و هاتگرام را بدون مشکل و ارور بر روی گوشی خود نصب کنیدبه قسمت مشخص شده در عکس بروید و تیک مربوط به حفاظت از گوشی خودتان را غیر فعال کنید و پس از آن می‌توانید تلگرام طلایی و یا هاتگرام را نصب کنید
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز21 ساعت قبل
ارسال پیامکی برای تعدادی از زنان در تهران در ارتباط با کشف حجاب در داخل خودرو و احضار آنها به ساختمان پلیس در خیابان وزرا باعث ترافیک در این منطقه شد. تعدادی از زنان در تهران ظرف یک ماه اخیر، پیامک‌هایی را مبنی بر «کشف حجاب» در خودرو از سوی پلیس دریافت کردند. به گفته تعدادی از کاربران شبکه‌های اجتماعی برخی از صاحبان خودرویی که این پیامک را دریافت کرده‌اند، «مرد بوده‌اند.» تعداد زیادی از دریافت‌کنندگان این پیامک امروز در مقابل ساختمان پلیس امنیت اخلاقی در وزرا حاضر شدند. یک زن در تهران که این پیامک را دریافت کرده گفت: "در تاریخی که این پیامک برایم ارسال شده، من در بخش زنان یک بیمارستان بستری بودم.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴6 ساعت قبل
ساعت ۲۴ -پیش بینی در خصوص آینده هوش مصنوعی، همانقدر پیچیده است که آینده بشر را بتوان پیش بینی کرد. بیم و امیدهای بسیاری برای آینده در نظر گرفته شده که البته برخی نیز عامدا در حال سیاه نمایی دستاوردهای هوش مصنوعی هستند و برخی دیگر از منظر بسیار خوشبینانه به آن می‌نگرند. چامسکی در مصاحبه‌ای، این نکته را یادآور می‌شود که هوش مهندسی، بیش از آنکه پایه‌های روانشناختی و ماهیتی داشته باشد، بیشتر رویکردی مهندسی دارد. هوش مصنوعی را می‌توان از جنبه‌های مثبت و منفی مورد بررسی قرار داد. الون ماسک، کار آفرین مشهور و یکی از تاثیرگذار‌ترین چهره‌های دنیای تکنولوژی و بنیانگذار شرکت هایی مانند تسلا موتورز و اسپیس ایکس در جدیدترین مصاحبه خود از خطرات هوش مصنوعی سخن گفته و هوش مصنوعی را از بمب‌های هسته‌ای خطرناک‌تر دانسته و معتقد است: «فیلم هایی که درباره هوش مصنوعی ساخته می‌شوند روزی به وقوع می‌پیوندند و انسان‌ها بایستی به سیاره دیگری سفر کنند.
دیجیاتودیجیاتو20 ساعت قبل
تیم اسنپ کیو در رویکردی تازه تصمیم گرفته که در مسابقات ساعت ۲۲ شب که در بازه زمانی ۴ تا ۱۴ اردیبهشت برگزار می‌شوند به بخش اعظم شرکت‌کنندگان جایزه بدهد. با شعار «وقتشه که برنده شی»، اسنپ کیو در مسابقات این ده شب امکانی فراهم کرده که لازم نباشد حتما به ۱۲ سؤال جواب بدهید تا برنده پول نقد باشید. البته باید بدانید که در صورت باخت در سؤال پنج و استفاده از جون اضافه، با برگشت به مسابقه جایزه سؤال پنج را نمی‌گیرید و باید روی جایزه سؤال شش و سؤالات بعدی حساب باز کنید. در نهایت بد نیست بدانید که اسنپ کیو برای سه نفری که از طریق گزینه «دعوت از دوستان» بیشترین افراد را به اپلیکیشن معرفی کرده‌اند هم جوایز ویژه‌ای در نظر گرفته است. برای آشنایی بیشتر با اسنپ کیو و روند مسابقات آن پیشنهاد می‌کنیم مطالعه این مقاله دیجیاتو را از دست ندهید.

سامانه خودران «اتوپایلوت» تسلا چطور کار می‌کند؟

10+
دیجیاتودیجیاتو19 ساعت قبل

تصادف هولناک در بزرگراه لشگری تهران / تیبا از وسط نصف شد / ۴ جوان در دم کشته شدند + فیلم و عکس

رکنارکنا7 ساعت قبل
این خودرو پس از تصادف به دو نیم تقسیم، و طی این حادثه یک نفر از سرنشینان به بیرون پرتاب شده بود و سه سرنشین دیگر نیز در وضعیت بسیار خطرناکی داخل خودرو محبوس بودند. سخنگوی سازمان آتش نشانی ادامه داد: آتش نشانان بلافاصله ایمن سازی‌های لازم را انجام دادند و همزمان با هدف رهاسازی سرنشینان قطعات خودرو را برش دادند که در نهایت این افراد از خودرو خارج شدند. دو نفر دیگر نیز که وضعیت بسیار وخیمی داشتند برای ادامه روند درمان به مراکز درمانی منتقل شدند اما متاسفانه تلاش پزشکان برای نجات جان آن دو به نتیجه نرسید. ملکی افزود: با توجه به اینکه اطلاعات دقیقی از تعداد سرنشینان این خودرو در دسترس نیست آتش نشانان در حال جست و جوی محل حادثه برای یافتن دیگر حادثه دیدگان احتمالی هستند. به گفته وی در پی وقوع این تصادف ترافیک سنگینی در محور محل تصادف ایجاد شده بود که با حضور عوامل پلیس راهور ترافیک به حالت عادی بازگشت و محل تا دقایق آینده برای بررسی علت حادثه به کارشناسان تحویل داده خواهد شد.

نظرها

اخبار بیشتر