1. خبری
  2. فرهنگ

نهنگ آبی؛ نقد و بررسی و هر آنچه باید درباره آن بدانید

خبرگزاری فرارو |
نهنگ آبی؛ نقد و بررسی و هر آنچه باید درباره آن بدانید - 0

فرارو- سریال نهنگ آبی به کارگردانی فریدون جیرانی و تهیه کنندگی سعید ملکان، درامی معمایی بر گرفته از مسائل روز جامعه است که فیلمنامه آن توسط بهرام توکلی به نگارش درآمده است. نهنگ آبی نخستین تجربه حضور لیلا حاتمی و ساعد سهیلی در شبکه نمایش خانگی و همچنین نخستین پروژه‌ای است که فریدون جیرانی برای انتشار در شبکه نمایش خانگی کارگردانی می‌کند.

جیرانی که بیش از ۴۰ سال تجربه فعالیت سینمایی در کارنامه خود دارد و صاحب آثار برگزیده‌ای، چون قرمز، شام آخر، صورتی، سالاد فصل و خفه گی است، حالا با گرد هم آوردن بازیگران برگزیده و با هدایت فیلمنامه پر رمز و رازی به قلم بهرام توکلی، نهنگ آبی را به برای توزیع در شبکه نمایش خانگی کارگردانی کرده است.

نهنگ آبی؛ نقد و بررسی و هر آنچه باید درباره آن بدانید - 4

سعید ملکان نیز با تهیه کنندگی نهنگ آبی تجربه سال‌ها فعالیت در پروژه‌های بزرگ سینمایی از جمله ابد و یک روز، تنگه ابوقریب، آرایش غلیظ و برادرم خسرو را به شبکه نمایش خانگی آورده است تا محصولی بی رقیب در این حوزه را به نمایش عموم مردم برساند.

کنار هم قرار گرفتن این عوامل سازنده و بازیگری هنرمندان توانایی، چون لیلا حاتمی، ساعد سهیلی، مصطفی زمانی، مجید مظفری، حسین یاری و … نهنگ آبی را به قوی‌ترین تولید شبکه نمایش خانگی در سال ۹۷ تبدیل کرده است. علاوه بر آن داستان پر کشش و جذاب این سریال نقطه قوت دیگر آن است که مانند آثار پیشین بهرام توکلی تماشاگر را پا به پای دیالوگ‌ها و روایت‌ها جلو می‌برد و تکه‌های پازل این داستان معمایی را با زیرکی هنرمندانه‌ای کنار هم می‌نشاند.خلاصه داستانهمه چیز حول یک فرد و توانایی‌های او می‌گردد. توانایی‌هایی که دیگران را هم از مسیر اصلی زندگی شان دور و وارود یک بازی خطرناک می‌کند. آرمین جوان ۲۵ ساله و درونگرایی است که تصمیم دارد با درس خواندن در رشته امنیت شبکه کار‌های بزرگی انجام دهد. تاسیس یک سایت کتابخوانی اولین اقدام اوست که شروع اتفاق‌های جدیدی در مسیر زندگی اش می‌شود.او که دایره ارتباطات اندکی داشته و با درآمد پایینی زندگی اش را می‌گذرانده، با قرار گرفتن در مسیر جدید زندگی عشق، روابط چند بعدی با آدم‌های جدید و پیشنهاد‌های مالی بزرگ و خطرناک را تجربه می‌کند و به آرمین جدید و ناشناخته‌ای برای اطرافیانش تبدیل می‌شود.از طرفی این ارتباطات جدید آدم‌های تازه‌ای را هم وارد زندگی آرمین می‌کند. آناهیتا یکی از همین افراد است که آرمین را وسیله خوبی برای رسیدن به اهدافش می‌داند. از طرفی درگیری‌های عاطفی آرمین و ژاله و در مقطعی هم آرمین و آناهیتا و شخصیت دردسر ساز و نامتعادل آناهیتا، آرمین را به طور ناخواسته درگیر دردسر‌های بزرگی می‌کند. دردسر‌هایی که پای مروارید، نادر، بهمن و هاله را هم وسط می‌کشد و معما‌هایی پیچیده مانند کلافی سردرگم را در طول داستان به وجود می‌آورد.پخش «نهنگ آبی» به صورت هفتگی و هر سه‌شنبه، در شبکه نمایش خانگی صورت می‌گیرد و نسخه اینترنتی قسمت‌های آن نیز از طریق سایت اینترنتی فیلیمو به نشانی www.filimo.com قابل مشاهده است.قسمت اول نهنگ آبی؛ اعترافات آرمین مشرقیقسمت اول با عنوان اعتراف، با اعترافات آرمین مشرقی (با بازی ساعد سهیلی) که در یک خانه‌ی متروکه با سر و صورت خون آلود به صندلی بسته شده است و در مقابل دوربین تلفن همراه زنی که دیده نمی‌شود، شروع می‌شود.آرمین دانشجوی تیزهوش و درون گرای رشته امنیت شبکه است که بیشتر وقت خود را در سایت کتابخوانی تازه تاسیسش صرف می‌کند. پدر او به بیماری ام اس مبتلا است و در آستانه‌ی جدایی از مادرش قرار دارد. در این میان سایت کتابخوانی آرمین باعث آشنایی او با ژاله و ورودش به ماجرا‌هایی عجیب و تازه می‌شود …

خبری: مهم ترین اخبار فرهنگی و هنری جهان

نهنگ آبی؛ نقد و بررسی و هر آنچه باید درباره آن بدانید - 8

"برای نقد و بررسی کامل قسمت دوم سریال نهنگ آبی به همراه لینک دانلود روی پوسترکلیک کنید"قسمت دوم سریال نهنگ آبی؛ شریک جرم کیست؟قسمت دوم با عنوان شریک جرم، در این قسمت آرمین در حالی که هنوز با بحران خودساخته آناهیتا درگیر است تلاش می‌کند پی ببرد در دام چه توطئه ای افتاده است. بعد از خود کشی آناهیتا، آرمین متوجه می‌شود که وارد ماجراهایی شده که هرگز پیش بینی آن‌ها را نمی‌کرده است. ورود آرمین به شرکت با انبوهی از آدم هایی که هریک راز‌های بسیاری برای پنهان کردن دارند و آشنایی با مروارید و ارتباط عجیب و پشت پرده آناهیتا با نادر و مروارید، همگی باعث سردرگمی آرمین شده تا جایی که تصمیم می‌گیرد …

نهنگ آبی؛ نقد و بررسی و هر آنچه باید درباره آن بدانید - 10

"برای نقد و بررسی کامل قسمت دوم سریال نهنگ آبی به همراه لینک دانلود روی پوسترکلیک کنید"قسمت سوم سریال نهنگ آبی، فرارکن با آخرین نفس‌هایت ….قسمت سوم سریال نهنگ آبی با عنوان فرار؛ به ماجرای آرمین مشرقی و مهلکه‌ی درگیری‌ای که با یکی از افراد پرویز در زیرزمین خانه‌اش داشت، می‌پردازد. آرمین با شخصی که برای آسیب زدن به آناهیتا فرستاده شده است درگیر می‌شود و پس از حادثه‌ای که در پی این درگیری رخ می‌دهد وارد هزارتویی می‌شود که با پیشنهادهای مروارید، مزاحمت‌های نادر و حمایت‌های آناهیتا مدام پیچیده‌تر و فریبنده‌تر می‌شود ….

نهنگ آبی؛ نقد و بررسی و هر آنچه باید درباره آن بدانید - 12

"برای نقد و بررسی کامل قسمت سوم سریال نهنگ آبی به همراه لینک دانلود روی پوستر کلیک کنید"معرفی بازیگران اصلی در سریال

لیلا حاتمی: اسم من آناهیتاست. ۴۰ سالمه و تنها زندگی میکنم. تو دانشگاه نقاشی خوندم، به ادبیات و موسیقی هم علاقه دارم. دنیا وقتی حالم خوبه قشنگه و باقی لحظه‌ها زشت؛ من، اما بلدم چجوری حالمو خوب نگه دارم

نهنگ آبی؛ نقد و بررسی و هر آنچه باید درباره آن بدانید - 15

-ساعد سهیلی: من اسمم آرمینه. ۲۵ سالمه و با خانواده‌ام زندگی می‌کنم. توی دانشگاه کارشناسی ارشد امنیت شبکه می‌خونم، اما علاقه اصلیم ادبیاته. زندگی من چیزی بین صفر و یک شبکه و سیاه و سفید سطر‌های کتابه.

نهنگ آبی؛ نقد و بررسی و هر آنچه باید درباره آن بدانید - 17

حمیدرضا آذرنگ: اسم من نادره. ۴۵ سالمه و با همسرم زندگی می‌کنم. تو دانشگاه دامپزشکی خوندم، اما هیچوقت دامپزشک نشدم. برای من همه چیز تو زمین خاکی اسب سواری تعریف شده. من یک چابک سوار ماهرم که هیچوقت از اسب نمی‌افتم.

نهنگ آبی؛ نقد و بررسی و هر آنچه باید درباره آن بدانید - 19

حسین یاری: اسم من بهمنه. ۴۲ سالمه و مدیر یک شرکت سرمایه گذاری هستم. من راه طولانی‌ای رو اومدم تا به اینجا رسیدم؛ اما مهمترین هدف هام از اینجا به بعد هست. برای همین نمی‌ذارم هیچ چیز و هیچکس مانع من بشه.

نهنگ آبی؛ نقد و بررسی و هر آنچه باید درباره آن بدانید - 21

ماهور الوند:. اسم من ژاله است. ۳۰ سالمه و تنها زندگی می‌کنم. تو دانشگاه نقاشی خوندم و بیشتر کار‌های گرافیکی انجام میدم. دنیا بزرگتر از اونیه که همه آدما من رو بشناسن، اما یه روز یه نقاش بزرگ میشم و دیگه از آدما فرار نمی‌کنم.

نهنگ آبی؛ نقد و بررسی و هر آنچه باید درباره آن بدانید - 23

ویشکا آسایش: اسم من مرواریده. ۴۵ سالمه و با همسرم زندگی می‌کنم. تو دانشگاه ادبیات خوندم، اما حالا مدیریت کردن رو بیشتر از همه چیز دوست دارم. من یه روز مهم‌ترین مدیر شرکت میشم و اونوقته که همه بهم ایمان میارن.

نهنگ آبی؛ نقد و بررسی و هر آنچه باید درباره آن بدانید - 25

آزاده صمدی: اسم من هاله است. ۳۵ سالمه و تنها زندگی می‌کنم. من توی تهران به دنیا نیومدم، اما اینجا رو برای زندگی انتخاب کردم. اینجا می‌تونم کار کنم، خوش بگذرونم، خرید و سفر برم و به آرزوهام برسم. من اینجا به آرزوهام نزدیک ترم.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

اعتمادآنلایناعتمادآنلاین10 ساعت قبل
۲ فیلم انیمیشن «آدم خانگی» و «روباه» از تولیدات مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، به بخش رسمی جشنواره فیلم‌های انیمیشن «آتن» یونان راه یافتند. اعتمادآنلاین| چهاردهمین دوره جشنواره فیلم‌های انیمیشن «آتن» از ۲۳ تا ۲۶ اسفند ماه ۹۷ در کشور یونان برگزار می‌شود و در بخش رسمی این جشنواره، فیلم‌های انیمیشن «آدم خانگی» ساخته مرضیه ابرار پایدار و «روباه» به کارگردانی صادق جوادی به نمایش در می‌آیند. در این دوره از جشنواره «آتن» ۳۴۰ فیلم کوتاه انیمیشن از ۴۹ کشور دنیا روی پرده می‌روند. انیمیشن «آدم خانگی»، داستان یک مرد فروشنده حیوانات است که در مغازه‌اش به خواب رفته و خود را گرفتار در قفس حیوانات و کابوسی ترسناک می‌بیند. در خلاصه داستان انیمیشن «روباه» هم آمده است: روباه جوان و چالاکی هنگام تجربه‌ اولین عشق به دست شکارچی اسیر می‌شود.
مهرمهر10 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از ورایتی، یک فیلم مستند جدید حول محور زندگی کریس کورنل، مرد اول گروه‌های موسیقی راک ساوندگاردن و آدیواسلیو در حال حاضر در دست ساخت است. این فیلم توسط ویکی بیوه کورنل و همچنین شرکت تهیه «فیلم ۴۵» که متعلق به برد پیت و پیتر برگ بوده و تمرکز اصلی‌اش روی محتوای آثار غیرداستانی و برنددار است، ساخته می‌شود. کورنل از سال ۱۹۸۴ که گروه ساوندگاردن به وجود آمد تا زمانی که تا سال ۱۹۹۷ منحل شد، خواننده و ترانه‌سرای آن بود. گروه ساوندگاردن در سال ۲۰۱۱ دوباره متحد شد. آخرین گرمی هم هفته گذشته به خاطر بهترین اجرای موسیقی راک به آهنگ «When Bad Does Good» او تعلق گرفت.
تسنیمتسنیم10 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری تسنیم از قم، بهرام سرمست ظهر امروز در جلسه ستاد راهیان نور که در سالن جلسات استانداری برگزار شد، اظهار داشت: عدم حضور برخی مدیران و مسئولان کمیته‌های ستاد راهیان نور پذیرفتنی و توجیه‌پذیر نیست. سرمست با اشاره به اهمیت راهیان نور خاطرنشان کرد: سفر راهیان نور از جلوه‌های پاسداشت ارزش‌های دفاع مقدس است، همچنین توسعه موزه‌های دفاع مقدس یکی دیگر از مهم‌ترین جلوه‌های پاسداشت ارزش‌های انقلاب اسلامی است. استاندار قم با تأکید بر تاریخ نهایی افتتاح باغ‌موزه انقلاب و دفاع مقدس قم تصریح کرد: موزه انقلاب و دفاع مقدس باید در اسرع وقت تکمیل و راه‌اندازی شود، تأخیر بیشتر در این پروژه دیگر قابل‌قبول و توجیه‌پذیر نیست، موزه دفاع مقدس قم تا ۱۵ خرداد ۹۸ به بهره‌برداری می‌رسد. وی بیان کرد: در برگزاری باشکوه سفر راهیان نور باید کاستی، کمبودها و تنگناهای موجود شناسایی و برطرف شود، نظارت بر عملکرد دستگاه‌های مختلف و بازخواست از آن‌ها برای رفع کاستی‌های موجود امر ضروری است. سرمست مشکلات سفر راهیان نور را مورد توجه قرار داد و اضافه کرد: جلسات کمیته‌های ستاد راهیان نور باید به‌صورت مستمر برگزار و نتایج جلسات نیز به دبیرخانه ستاد ارائه شود، کمیته نظارت ستاد راهیان نور نسبت به کمبودها و مشکلات پیش روی اهتمام ویژه‌ای داشته باشد.
تسنیمتسنیم10 ساعت قبل
هیچ مسئولی به فکر آینده کشاورزی استان نیست، جوانان نیز در به دردنبال کار دولتی در ادارات می‌گردند زیرا شغل را فقط پشت میز نشینی می‌دانند و تنها هنرستان کشاورزی یاسوج خانه به دوش است و یک روز برق ندارد و روز دیگر شرکت گاز به دلیل بدهی گازش را قطع می‌کند. توجه کیفی به هنرستان‌های کشاورزی برای تربیت نیروی انسانی ماهرمدیر امور آموزشی معاونت آموزشی موسسه آموزش و ترویج کشاورزی مرکز تحقیقات کشور از توجه کیفی به هنرستانهای کشاورزی برای تربیت نیروی انسانی خبر داد. سجادی با بیان اینکه بخشی از دانش آموزان هنرستان کشاورزی حضرت آیت الله ملک حسینی در خوابگاه شبانه روزی مشغول تحصیل هستند از دانش آموزان خواست از این فرصت برای کسب مهارت‌های زندگی و مسئولیت پذیری به خوبی استفاده کنند. رشته‌های مهارتی نیاز امروز جامعه استمعاون آموزشی مرکز تحقیقات کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد نیز در جمع هنرجویان هنرستان کشاورزی آیت الله ملک حسینی فرصت دانش آموزی را فرصتی گران‌بها برای علم آموزی دانست و خطاب به دانش آموزان گفت: قدر این فرصت‌ها را بدانید که در زندگی تکرار نخواهد شد. وی کنترل دانش آموزان را در فضای اداری که ارباب رجوع فراوانی دارد کار سخت و پیچیده‌ای دانست و از مسئولان خواست برای پیشگیری از هرگونه اتفاق تلخ و ناخوشایندچاره اندیشی و احساس مسئولیت بیشتری کنند.

اخبار بیشتر