1. خبری
  2. سلامت

بیماری که مبتلا به سرطان می‌شود مطلقا محکوم‌ به مرگ نیست

خبرگزاری فارس |

به گزارش خبرگزاری فارس از بجنورد سرطان برای خیلی از افراد جامعه یکی از مهلک‌ترین بیماری‌ها است، که می‌تواند یک انسان مبتلا شود! شاید تصور چهره فرد مبتلا به این بیماری یکی از تلخ‌ترین تصاویر ذهن هر فردی باشد. خیلی پیش‌آمده بود که از مقابل انجمن خیریه عطوفت بجنورد عبور می‌کنیم و تنها به تصاویر کودکان مبتلا به سرطان نگاه گذرایی انداخته‌ایم.

ابراز تأسف و ترس از ابتلا به این بیماری تنها تصور از این موسسه بود. در هفته سرطان با توصیه عکاس خبرگزاری فارس در بجنورد با مسئول این انجمن مردم نهاد قراری برای مصاحبه و گپ و گفت گذاشتیم.

در ظهر یک روز زمستانی برای انجام نخستین گفتگو درباره سرطان از دفتر خبرگزاری به سمت موسسه خیریه راه می‌افتم. نام موسسه کاملا برایم آشنا بود. بارها از مقابل موسسه رد شده بودم. و تصویر کودک سرطانی منقش در تابلوی موسسه خیلی‌ها را متأثر کرده بود. با ورود به موسسه خانمی که بعدا فهمیدم مسئول درمان موسسه است، در حال ثبت نسخه‌ درمانی خانم میان‌سالی بود و همزمان به سمت گاوصندوق کوچک انتهای موسسه رفت و مقداری پول برداشت و در حین رفتن به‌سوی مراجعه‌کننده پول‌ها را شمرد و در کمال احترام تقدیم کرد.

می‌خواستم چند سؤالی از درباره ماجرای این پول‌ها و اتفاقات این موسسه بپرسم که حمید حریری مدیر مؤسسه وارد شد و سلام‌علیکی و معذرت بابت تأخیر پیش‌آمده، مرا ناکام از صحبت‌های اولیه با همکارش گذاشت. ما را به نزدیک میز خود دعوت کرد.

بیماری که مبتلا به سرطان می‌شود مطلقا محکوم‌ به مرگ نیست - 5

ابتدا از سازوکار مؤسسه پرسیدم. از نیت و ایده‌ی تأسیس آنجا! می‌گفت: چند سال قبل در همسایگی ما خانواده‌ای مستضعف زندگی می‌کردند. دو کودک مبتلا به سرطان داشتند. برحسب حس نوع‌دوستی و درک شرایط سخت مالی آن‌ها تکفل و رتق‌وفتق امورات آن‌ها را به عهده گرفتم. به خودم آمدم دیدم، کارهای فرزند بنده خدای دیگری را هم بر عهده‌دارم. نشان به آن نشان که الآن چیزی در حدود یک دهه از آن اتفاق می‌گذرد و من به همراه تنی چند از دوستان اداره تنها انجمن بیماران سرطانی را در شمال‌شرق کشور بر عهده‌داریم.

او خدمات درمانی، خدمات آموزشی، مشاوره و … را جز وظایفی موسسه برشمرد و می‌گفت که باافتخار برای مردم استان این امورات را انجام می‌دهند.

حریری ادامه می‌دهد: نزدیک به ۲۰ نفر در حال خدمت‌رسانی به‌صورت عام‌المنفعه در مؤسسه هستند.

مسئول انجمن عطوفت بجنورد با امید از آینده سخن می‌گفت و آمار بالای خیرین سلامت در حوزه سرطان در بجنورد را مورداشاره قرارداد. از آمار ۲۶۰۵ نفر مبتلایان سرطان در استان ۹۰۰ هزارنفره خراسان شمالی نیز گفت.

خبری: اخبار سلامت پزشکی

سایه مهربانی و چتر حمایتی‌شان معطوف به شهر بجنورد نبود. با این‌که ریال به ریال مبالغ اهدایی را فقط خیرین بجنوردی تأمین می‌کردند! این هم نکته قابل‌تأملی بود. از دفاتر احتمالی‌شان در شهرهای دیگر پرسیدم. می‌گفت: در اسفراین یک شعبه دایر کرده‌ایم.

بیماری که مبتلا به سرطان می‌شود مطلقا محکوم‌ به مرگ نیست - 12

آمار مبتلایان را در این شهر ۳۸۰ نفر عنوان کرد. چون در حال آمار دادن بود، آمار مابقی شهرهای استان را پرسیدم. آمارها را تقریبی، این‌گونه گفت: شیروان ۲۸۰ نفر، فاروج ۳۰ نفر، مانه و سملقان ۲۰۰ نفر.

کیفیت خدمت‌رسانی دستگاه متولی سلامت در استان را پرسیدیم که کم‌کاری در انجام وظایف محوله و سنگ‌اندازی در مقابل مؤسسه، کلیدواژه‌های پرتکرار گفتارش درباره دانشگاه علوم پزشکی استان بود.

عدم همکاری سیستم درمانی دولتی با بیماران را چند بار با صدای بلند فریاد می‌زد. نبود دکتر فوق تخصص خون و سرطان کودکان (آنکولوژی) را بحران مدیریتی نظام سلامت و درمان استان برشمرد.

نبود حتی یک دستگاه ماموگرافی سالم در مجموعه‌های بیمارستانی استان با تعرفه‌ی دولتی، را با حسرت و افسوس خاصی به زبان آورد.

نوع سرطان شایع در استان که بیش از یک‌چهارم بیماران به آن مبتلا هستند، را سرطان دستگاه گوارش عنوان و استان را در کمربند سبز سرطان‌خیز کشور دسته‌بندی کرد.

بیماری که مبتلا به سرطان می‌شود مطلقا محکوم‌ به مرگ نیست - 18

برافروختگی‌اش در مقابل پرسشی که شرایط نامناسب خدمت‌رسانی به بیماران سرطانی در استان آن‌ها را محکوم‌به مرگ می‌کند و محکوم‌به از دست دادن تمام سرمایه مادی خود هستند، برایم زنگ هشداری بود. هشداری که مگر نمی‌بینی در پناه دستان مهربان و دل‌های بزرگ‌مردمان این دیار هیچ خالق خدا ناامید و محکوم‌به فنا نیست.

کمک‌ها را ارقامی بین هزار تا ۵ میلیون تومان در ماه عنوان کرد. در حین صحبت‌هایش مراجعه‌کننده‌های متعددی در موسسه حضور پیدا می‌کردند. امید را در قدم‌های لرزان نزدیکان و تن رنجور مبتلایان می‌شد دید. در همین حین درباره‌ پرداختی‌های نقدی به مراجعه‌کنندگان گفت: این مبالغ از سوی خیرین به موسسه اهدا می‌شود. بر اساس کنترل نسخ درمانی و راستی‌آزمایی مشکلات هرکدام از بیماران شناسایی و به میزان بضاعت موسسه کمک‌هایی برای امور کلینیکی یا پاراکیلینیکی به آن‌ها پرداخت می‌شود.

تشکرش در انتها از ما که به‌عنوان تنها رسانه استان در هفته‌ سرطان به مؤسسه امیدآفرین عطوفت مراجعه کردیم برایمان غنیمتی بود.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

خبر فوریخبر فوری10 ساعت قبل
امیرالمؤمنین علیه السلام به طبیب رجوع می‌کردند. امام صادق علیه‌السلام به طبیب رجوع می‌کردند …!». امام صادق علیه السلام به طبیب رجوع می‌کردند". نه تنها دلیلی بر رجوع معصومین علیهم‌السلام به طبیب وجود ندارد بلکه بنابر شهادت مرویات عدیده معتبره، گاها معصومین علیهم‌السلام در قامت یک طبیب، نسخه‌های درمانی. تصریح می‌شود که هیچ منبع روایی معتبری در شیعه اشاره‌ای به رجوع ائمه علیهم‌السلام به طبیب نشده است.
ایسناایسنا10 ساعت قبل
نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی گفت که طبق مستندات مرکز پژوهش‌های مجلس پزشکان ۶۷۰۰ میلیارد تومان فرار مالیاتی دارند. به گزارش ایسنا، نصرالله پژمانفر در جلسه علنی بعدازظهر امروز (سه شنبه) مجلس در جریان بررسی جزئیات لایحه بودجه سال ۹۸، در تذکری گفت: در جلسه نوبت صبح امروز گزارشی درباره فرار مالیاتی پزشکان ارائه کردم، در این راستا نمایندگان، مرجع فرار مالیاتی ۶۷۰۰ میلیارد تومانی پزشکان را جویا شدند و بنده نیز مرکز پژوهش‌ها را به عنوان مرجع معرفی کردم. وی خطاب به مطهری که ریاست جلسه علنی را برعهده داشت، گفت: شما صحت عدد را از نماینده مرکز پژوهش‌ها جویا شدید و ایشان بیان کردند ما گزارشی ندادیم. پژمان فر ادامه داد: من عین گزارش را برای شما قرائت می‌کنم، در صفحه ۳۲ این گزارش آمده است مقدار واقعی مالیات پزشکان حداقل ۶۷۰۰ میلیارد تومان در سال تخمین زده شده است؛ در حال حاضر بسیاری از پزشکان به فرار مالیاتی متهم هستند. علی مطهری در پاسخ به این تذکر گفت: نماینده مرکز پژوهش‌ها در جلسه حاضر بود و ما از ایشان در مورد صحت اطلاعات سوال کردیم این به معنای تحت تاثیر قرار گرفتن نیست.
خبر فوریخبر فوری5 ساعت قبل
افراد مبتلا به این‌گونه اختلالات اغلب با مسائلی از قبیل: انزوای اجتماعی و کیفیت بد زندگی روبه‌رو هستند و این درحالی است که این اختلالات خود منجر به تحمیل هزینه‌های گزاف اقتصادی و اجتماعی هم خواهند شد. تحقیقات در زمینه نابرابری‌های سلامت نشان داده‌اند که هرچه میزان تحصیلات کمتر باشد، وضع سلامت جسمی و روانی هم نامطلوب‌تر خواهد بود. علت این است که سواد و تحصیلات یکی از قوی‌ترین نشانگر‌های وضع اقتصادی و اجتماعی فرد است. مسکن: مطالعات نشان داده ارتباط قوی بین محله‌ای که فرد در آن زندگی می‌کند، وضع کیفی مسکن او و سلامتش وجود دارد. همیشه اشتباهات‌تان را تکرار می‌کنید‌از آنجایی که یک بیمار مبتلا به اختلال روان، اهمیتی به اثر رفتار منفی‌اش بر دیگران نمی‌دهد، دلیلی هم برای ترک آن رفتارش نمی‌بیند.
برترین‌هابرترین‌ها5 ساعت قبل
خطر ابتلا به سرطان ریه، تغییر رنگ دندان‌ها و بروز زودهنگام علائم پیری از جمله پیامدهای شناخته شده استعمال سیگار هستند. خبرگزاری ایسنا: خطر ابتلا به سرطان ریه، تغییر رنگ دندان‌ها و بروز زودهنگام علائم پیری از جمله پیامدهای شناخته شده استعمال سیگار هستند. به طور مثال، زنانی که سیگار مصرف می‌کنند ۵۰ درصد بیشتر احتمال دارد برای مدت زمان طولانی‌تری با عارضه دل درد مواجه باشند. علاوه بر این، استعمال سیگار سطح هورمون‌ها را تغییر داده و ویتامین D را از بین می‌برد و می‌تواند برای زنان خطرزا باشد. خطر ابتلا به انواع سرطان‌در بررسی خطرات ناشی از استعمال سیگار اولین و شایع‌ترین عارضه افزایش احتمال ابتلا به سرطان ریه است.
خبرآنلاینخبرآنلاین4 ساعت قبل
نشریه Southern Living با تجزیه و تحلیل مطالعات در نهایت تونسته رابطه‌ی جالبی میان تاخیر در رسیدن به قرار‌ها و طول عمر پیدا کند. مزیت عمده این سبک از زندگی، کاهش خطر ابتلا به سکته مغزی، بیماری‌های قلبی و فشار خون بالاست. این افراد همچنین نسبت به افراد دیگر جامعه، نسبت به زندگی دیدگاهی به مراتب مثبت دارند. محققان تاثیر خوش بینی را این گونه توجیه می‌کنند که افراد خوش بین قابلیت بهتری برای مقابله با بیماری‌ها دارند و همچنین خوش بینی به آن‌ها کمک می‌کند تا فرایند بهبود بیماری در آن‌ها سریع‌تر انجام شود. تحقیقات انجام شده درباره تاثیر خوش بینی بر سلامت و افزایش طول عمر نشان می‌دهند داشتن دیدگاهی مثبت و چشم اندازی امیدوارانه به زندگی، در بازه ۱۵ تا ۴۰ ساله زندگی بهتر و سلامت و طول عمر بیشتری به همراه خواهد داشت.

اخبار بیشتر