1. خبری
  2. همه خبرها
  3. فارس
  4. سلامت

بیماری که مبتلا به سرطان می‌شود مطلقا محکوم‌ به مرگ نیست

فارسخبرگزاری فارس |
مسئول انجمن عطوفت بجنورد با امید از آینده سخن می‌گفت و آمار بالای خیرین سلامت در حوزه سرطان در بجنورد را مورداشاره قرارداد. از آمار ۲۶۰۵ نفر مبتلایان سرطان در استان ۹۰۰ هزارنفره خراسان شمالی نیز گفت.

به گزارش خبرگزاری فارس از بجنورد سرطان برای خیلی از افراد جامعه یکی از مهلک‌ترین بیماری‌ها است، که می‌تواند یک انسان مبتلا شود! شاید تصور چهره فرد مبتلا به این بیماری یکی از تلخ‌ترین تصاویر ذهن هر فردی باشد. خیلی پیش‌آمده بود که از مقابل انجمن خیریه عطوفت بجنورد عبور می‌کنیم و تنها به تصاویر کودکان مبتلا به سرطان نگاه گذرایی انداخته‌ایم.

ابراز تأسف و ترس از ابتلا به این بیماری تنها تصور از این موسسه بود. در هفته سرطان با توصیه عکاس خبرگزاری فارس در بجنورد با مسئول این انجمن مردم نهاد قراری برای مصاحبه و گپ و گفت گذاشتیم.

در ظهر یک روز زمستانی برای انجام نخستین گفتگو درباره سرطان از دفتر خبرگزاری به سمت موسسه خیریه راه می‌افتم. نام موسسه کاملا برایم آشنا بود. بارها از مقابل موسسه رد شده بودم. و تصویر کودک سرطانی منقش در تابلوی موسسه خیلی‌ها را متأثر کرده بود. با ورود به موسسه خانمی که بعدا فهمیدم مسئول درمان موسسه است، در حال ثبت نسخه‌ درمانی خانم میان‌سالی بود و همزمان به سمت گاوصندوق کوچک انتهای موسسه رفت و مقداری پول برداشت و در حین رفتن به‌سوی مراجعه‌کننده پول‌ها را شمرد و در کمال احترام تقدیم کرد.

می‌خواستم چند سؤالی از درباره ماجرای این پول‌ها و اتفاقات این موسسه بپرسم که حمید حریری مدیر مؤسسه وارد شد و سلام‌علیکی و معذرت بابت تأخیر پیش‌آمده، مرا ناکام از صحبت‌های اولیه با همکارش گذاشت. ما را به نزدیک میز خود دعوت کرد.

بیماری که مبتلا به سرطان می‌شود مطلقا محکوم‌ به مرگ نیست - 5

ابتدا از سازوکار مؤسسه پرسیدم. از نیت و ایده‌ی تأسیس آنجا! می‌گفت: چند سال قبل در همسایگی ما خانواده‌ای مستضعف زندگی می‌کردند. دو کودک مبتلا به سرطان داشتند. برحسب حس نوع‌دوستی و درک شرایط سخت مالی آن‌ها تکفل و رتق‌وفتق امورات آن‌ها را به عهده گرفتم. به خودم آمدم دیدم، کارهای فرزند بنده خدای دیگری را هم بر عهده‌دارم. نشان به آن نشان که الآن چیزی در حدود یک دهه از آن اتفاق می‌گذرد و من به همراه تنی چند از دوستان اداره تنها انجمن بیماران سرطانی را در شمال‌شرق کشور بر عهده‌داریم.

او خدمات درمانی، خدمات آموزشی، مشاوره و … را جز وظایفی موسسه برشمرد و می‌گفت که باافتخار برای مردم استان این امورات را انجام می‌دهند.

حریری ادامه می‌دهد: نزدیک به ۲۰ نفر در حال خدمت‌رسانی به‌صورت عام‌المنفعه در مؤسسه هستند.

مسئول انجمن عطوفت بجنورد با امید از آینده سخن می‌گفت و آمار بالای خیرین سلامت در حوزه سرطان در بجنورد را مورداشاره قرارداد. از آمار ۲۶۰۵ نفر مبتلایان سرطان در استان ۹۰۰ هزارنفره خراسان شمالی نیز گفت.

خبری: اخبار سلامت پزشکی

سایه مهربانی و چتر حمایتی‌شان معطوف به شهر بجنورد نبود. با این‌که ریال به ریال مبالغ اهدایی را فقط خیرین بجنوردی تأمین می‌کردند! این هم نکته قابل‌تأملی بود. از دفاتر احتمالی‌شان در شهرهای دیگر پرسیدم. می‌گفت: در اسفراین یک شعبه دایر کرده‌ایم.

بیماری که مبتلا به سرطان می‌شود مطلقا محکوم‌ به مرگ نیست - 12

آمار مبتلایان را در این شهر ۳۸۰ نفر عنوان کرد. چون در حال آمار دادن بود، آمار مابقی شهرهای استان را پرسیدم. آمارها را تقریبی، این‌گونه گفت: شیروان ۲۸۰ نفر، فاروج ۳۰ نفر، مانه و سملقان ۲۰۰ نفر.

کیفیت خدمت‌رسانی دستگاه متولی سلامت در استان را پرسیدیم که کم‌کاری در انجام وظایف محوله و سنگ‌اندازی در مقابل مؤسسه، کلیدواژه‌های پرتکرار گفتارش درباره دانشگاه علوم پزشکی استان بود.

عدم همکاری سیستم درمانی دولتی با بیماران را چند بار با صدای بلند فریاد می‌زد. نبود دکتر فوق تخصص خون و سرطان کودکان (آنکولوژی) را بحران مدیریتی نظام سلامت و درمان استان برشمرد.

نبود حتی یک دستگاه ماموگرافی سالم در مجموعه‌های بیمارستانی استان با تعرفه‌ی دولتی، را با حسرت و افسوس خاصی به زبان آورد.

نوع سرطان شایع در استان که بیش از یک‌چهارم بیماران به آن مبتلا هستند، را سرطان دستگاه گوارش عنوان و استان را در کمربند سبز سرطان‌خیز کشور دسته‌بندی کرد.

بیماری که مبتلا به سرطان می‌شود مطلقا محکوم‌ به مرگ نیست - 18

برافروختگی‌اش در مقابل پرسشی که شرایط نامناسب خدمت‌رسانی به بیماران سرطانی در استان آن‌ها را محکوم‌به مرگ می‌کند و محکوم‌به از دست دادن تمام سرمایه مادی خود هستند، برایم زنگ هشداری بود. هشداری که مگر نمی‌بینی در پناه دستان مهربان و دل‌های بزرگ‌مردمان این دیار هیچ خالق خدا ناامید و محکوم‌به فنا نیست.

کمک‌ها را ارقامی بین هزار تا ۵ میلیون تومان در ماه عنوان کرد. در حین صحبت‌هایش مراجعه‌کننده‌های متعددی در موسسه حضور پیدا می‌کردند. امید را در قدم‌های لرزان نزدیکان و تن رنجور مبتلایان می‌شد دید. در همین حین درباره‌ پرداختی‌های نقدی به مراجعه‌کنندگان گفت: این مبالغ از سوی خیرین به موسسه اهدا می‌شود. بر اساس کنترل نسخ درمانی و راستی‌آزمایی مشکلات هرکدام از بیماران شناسایی و به میزان بضاعت موسسه کمک‌هایی برای امور کلینیکی یا پاراکیلینیکی به آن‌ها پرداخت می‌شود.

تشکرش در انتها از ما که به‌عنوان تنها رسانه استان در هفته‌ سرطان به مؤسسه امیدآفرین عطوفت مراجعه کردیم برایمان غنیمتی بود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

مهرمهر4 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار مهر، در هنگام یبوست حرکات روده‌ای کم، نامنظم و به سختی انجام می‌گیرد و در نتیجه روده از مواد زائدی که در نتیجه عمل هضم ایجاد می‌شوند، تخلیه نمی‌گردد. تورم مفاصل، بوی بد دهان و تنفس بدبو، ناراحتی‌های معده نظیر ترش کردن و سوزش معده، و تجمع سموم در بدن از جمله نشانه‌هایی از یبوست هستند. طبق اعلام مؤسسه ملی سلامت آمریکا، تغییر در نوع خوراکی‌ها و نوشیدنی‌ها می‌تواند موجب تسکین یبوست شود. طبق توصیه این مؤسسه، گنجاندن مواد خوراکی سرشار از فیبر در رژیم غذایی اولین و بهترین نقطه شروع خواهد بود. طبق اعلام این مؤسسه، بهترین منابع حاوی فیبر عبارتند از: - غلات کامل- حبوبات- میوه و سبزیجات- مغزیجات آجیلیهمچنین متخصصان نوشیدن زیاد آب را برای کاهش یبوست توصیه می‌کنند.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز9 ساعت قبل
بدن ما یک دریاچه‌ی کوچک متحرک است. می گویید مگر می‌شود؟ زیر این بدن از حدود ۶۵ درصد آب تشکیل شده است، یعنی بیش از نیمی از بدن آب است و برای همین می‌گوییم دریاچه است. دریاچه‌ای که نباید خشک شود، چون تبدیل به بیابان خواهد شد. منبع: بهداشت نیوز
مهرمهر4 ساعت قبل
از بین گونه‌های موجود، چای «ماچا» که در مراسم چای ژاپنی‌ها استفاده می‌شود، از همه سالم‌تر و دارای فواید بیشتری است. کفیر، شیر تخمیرشده با فواید پروبیوتیکی است که حتی فواید آن از ماست هم بیشتر است. دارچین دارای خواص متعددی از جمله تقویت سلامت قلب و حتی مقابله با سندروم متابولیکی است. پودر کاکائو خالص، دارای فواید آنتی اکسیدانی متعددی است. می‌توان پودر کاکائو را به انواع شیر از جمله شیر سویا، افزود.
الفالف1 ساعت قبل
بازرس انجمن علمی بهداشت و ایمنی مواد غذایی ایران با تاکید بر این که بارندگی‌های بهاری احتمال رویش قارچ‌های سمی را افزایش می‌دهد، لزوم افزایش آگاهی افراد جامعه به ویژه کودکان در مواجهه با قارچ‌های سمی آمانیتا موسوم به فرشته‌های مرگ در طبیعت را یادآور شد. وی به محصولات کشاورزی ارگانیک اشاره کرد و افزود: محصولات واقعی ارگانیک از نظر سلامتی اطمینان بخش هستند اما اگر به شرایط و قواعد پیچیده کشت ارگانیک توجه نشود، ممکن است به مراتب از معادل رایج آن خطرناک‌تر باشد. حاجی محمدی در ادامه با بیان این که قارچ‌های پرورشی باید دارای شناسه بهداشتی تولید، تاریخ انقضا و بسته بندی باشند، اظهار کرد: قارچ‌هایی که دست فروشان به طور فله‌ای اقدام به فروش آن می‌کنند، به هیچ وجه ایمن نیستند زیرا تشخیص قارچ‌های سمی آمانیتا توسط مصرف کنندگان امکان‌پذیر نیست. وی با تاکید بر لزوم افزایش آگاهی کودکان در مواجهه با قارچ‌های آمانیتا در طبیعت و حین تفرج و گردش، بیان کرد: کودکان از سیستم ایمنی ضعیف‌تری نسبت به افراد بزرگسال برخوردارند بنابراین حتی لمس این نوع قارچ می‌تواند برای کودکان خطرآفرین باشد. حاجی محمدی با اشاره به این که سم قارچ آمانیتا در برابر حرارت مقاوم است و در اثر حرارت و سرخ شدن از بین نمی‌رود، خاطرنشان کرد: افراد در اثر استفاده این قارچ ظرف مدت ۴ تا ۲۴ ساعت علائمی نظیر دل درد، اسهال و تهوع را تجربه می‌کنند.
ایسناایسنا21 ساعت قبل
پزشکان «دانشگاه استنفورد»، نوعی روش جدید برای آزمایش خون ابداع کرده‌اند که می‌تواند علائم ابتدایی سرطان روده بزرگ را مشخص کند. پزشکان «دانشگاه استنفورد» (Stanford University) آمریکا برای تشخیص سرطان روده بزرگ، نوعی آزمایش خون ابداع کرده‌اند تا این بررسی‌ها به شکل ساده‌تری صورت بگیرد. سرطان روده بزرگ، یکی از دلایل اصلی مرگ و میر در جهان به شمار می‌رود اما مشکل اصلی، دشواری در تشخیص آن نیست. آنها نوعی آزمایش خون را برای شناسایی سرطان روده بزرگ ارائه کردند که هزینه کمتری دارد، ساده‌تر انجام می‌شود و به اندازه روش‌های دیگر تهاجمی نیست. آنها باور دارند که این آزمایش می‌تواند موفقیت‌آمیز باشد زیرا حتی در مراحل ابتدایی پیشرفت سرطان روده بزرگ، ژن‌های سلول مرده تومور، خود را در جریان خون نشان می‌دهند.
الفالف1 ساعت قبل
یک روانشناس کودک و نوجوان با اشاره به اینکه بر اساس برخی تحقیقات، سن بلوغ حدود یک سال و نیم کاهش پیدا کرده است، گفت: هنوز علت دقیقی برای بروز بلوغ زودرس پیدا نشده، اما به نظر می‌رسد نوعی تغییر همگانی در روند رشد نسل بشر در حال وقوع است. باتوجه به اینکه انزوا طلبی خاص دوران بلوغ است، نوجوانان علاقه دارند در این دوران تنها باشند چراکه آنها به دنبال هویت جنسی خود هستند. وی با بیان اینکه بلوغ جسمانی در دختران در سن ۱۱ و نیم سالگی و در پسران در سن ۱۳ و نیم سالگی اتفاق می‌افتد، گفت: اگر دختران پیش از هشت سالگی و پسران پیش از ۹ سالگی وارد بلوغ شوند، دچار بلوغ زودرس شده‌اند. بر اساس تحقیقات انجام شده در حال حاضر سن بلوغ حدود یک سال و نیم کاهش پیدا کرده است و هنوز علت دقیقی برای بروز بلوغ زودرس پیدا نشده است اما به نظر می‌رسد نوعی تغییر همگانی در روند رشد نسل بشر در حال وقوع است. بنابر اظهارات این متخصص روانشناس و طبق تحقیقات انجام شده، سن بلوغ در گذشته در کشورهای آمریکا و ژاپن حدود ۱۲ الی ۱۴ سال بود که در حال حاضر این رقم به سن دبستان کاهش پیدا کرده است.

نظرها

اخبار بیشتر