1. خبری
  2. اقتصادی

قرعه دوازدهمین عرضه اولیه فرابورس به «زفکا» خورد

خبرگزاری تابناک |

فردا ۲۴ بهمن ماه، ۲۰ درصد از سهام شرکت کشت و دامداری فکا با نماد «زفکا» معادل ۶۰ میلیون سهم در بازار دوم فرابورس در دامنه ۸۲۰۰ تا ۸۳۰۰ ریال عرضه خواهد شد.

به گزارش تابناک اقتصادی، در همین زمینه جمشید جلیل نژاد، مدیر عامل این شرکت در پاسخ به سوال تابناک اقتصادی در خصوص کشورهای که واردات نهاده‌های دامی از انها انجام می‌گیرد و مشکلات موجود در مراودات بانکی برای واردات نهاده‌های دامی گفت: نهاده‌های دامی عموما از آسیای میانه، قزاقستان یا روسیه وارد می‌شود، برای واردات ارز مبادله‌ای تخصیص می‌یابد.

وی ادامه داد: تا حدود ۲ ماه پیش در خصوص حواله ارزی مشکلاتی وجود داشت ولی اخیرا موفق به حواله برای ۱۲۰ هزار تن نهاده‌های دامی شدیم و مسیر برای واردات تسهیل شده است.

جلیل نژاد با اشاره به این مطلب که در بودجه پیش بینی شده برای سال آینده تا پایان فروردین نرخ ارز مبادله‌ای تغییر نمی‌کند و با توجه به پیش بینی مرکز پژوهش‌های مجلس از نرخ تورم برای سال آینده می‌توان به تدوام سوداوری امیدوار بود.

در خبری بخوانید: اخبار اقتصادی دلار و بورس

وی با بیان این مطلب که حدود ۹۰ درصد افزایش درامد عملیاتی ناشی از فروش شیر بوده و حدود ۱۰ درصد نیز از محل تولید گوساله بوده، اظهار کرد: به غیر از هورمونهای مصرف شده برای همزایی، اکثر داروها داخلی و از محصولات شرکت‌های دارویی تامین است

به گفته جلیل نژاد عمده مقاصد صادراتی این شرکت را کشورهای عمان، عراق، افعانستان هستند وهمچنین تلیسه به کشورهای ارمنستان و افغانستان و جنین به آذربایجان صادر می‌شود.

به گزارش تابناک اقتصادی، دوازدهمین عرضه اولیه فرابورس در سال ۹۷ به کشت و دامداری فکا اختصاص دارد و بر این اساس دامنه قیمتی هر سهم «زفکا» از ۸۲۰۰ تا ۸۳۰۰ ریال و حداکثر سهام قابل خریداری توسط هر شخص حقیقی و حقوقی ۶۰۰ سهم در نظر گرفته شده است.

مدیر عرضه شرکت کارگزاری صبا تامین بوده و صندوق اختصاصی بازارگردانی صبا گستر نفت و گاز تامین نیزخرید ۵۰ درصد از سهام قابل عرضه در عرضه اولیه را متعهد شده است.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

دنیای اقتصاددنیای اقتصاد4 ساعت قبل
وی ادامه داد: اینها دروغ می‌گویند، چیکارش کنم؟ بانک مرکزی می‌خواهد با این حرف‌ها، سربه‌سر من بگذارد. وی درخصوص مشکلات کنونی صادرات اظهار کرد: وقتی اکنون صادرات داریم (صادرات خشکبار)، طرف خریدار (خارجی) به بنده می‌گوید، یک بانک معرفی کن تا پول واریز کنم. با این شرایط، پیش‌بینی می‌کنم که صادرات کمتر شود؛ هرچند برای صادرات خشکبار در شرایط فعلی، کار بسیار سخت شده و به همین دلیل، سه ماه است صادرات خشکبار را تعطیل کرده‌ام. وی ادامه داد: باید نیما را حذف کنند و در مقابل، جواز صادراتی صادرکننده را تحت نظارت و کنترل بانک مرکزی به واردکننده بدهند تا کالای مورد نظر را وارد کند. بانک مرکزی نمی‌تواند با این برنامه‌هایش کاری کند.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد4 ساعت قبل
در این بین اما برخی مشتریان نیز افزایش قیمت‌ها را تنها حبابی خواندند که با افزایش تولید این حباب از بین خواهد رفت. کارشناسان تنها مساله‌ای را که می‌تواند صعود قیمت‌ها در بازار را متوقف کند، افزایش عرضه عنوان می‌کنند. بنابراین علاوه‌بر کاهش عرضه، تورم انتظاری و حجم تقاضایی که این تورم به بازار تحمیل می‌کند، سبب افزایش بیش از پیش قیمت‌ها خواهد شد. افزایش نرخ ارز، ایجاد تورم انتظاری و پیش‌خریدهای صورت گرفته توسط دلالان که توانسته در روزهای اخیر بازار خودرو را ملتهب کند. بنابراین با توجه به تورم انتظاری و حضور سرمایه‌های سرگردان در بازار خودرو، روند افزایش قیمت حداقل تا پایان سال صعودی خواهد بود.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین7 ساعت قبل
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد4 ساعت قبل
برنی سندرز در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۱۶ هم یکی از نامزدهای حزب دموکرات بود، اما در نهایت در انتخابات داخلی این حزب مغلوب هیلاری کلینتون شد. در ویدئویی که برنی سندرز روز سه‌شنبه منتشر کرد، وی پیشاپیش به جنگ ترامپ رفت و گفت: وی خطرناک‌ترین رئیس‌جمهوری تاریخ مدرن ایالات‌متحده است. در نظرسنجی‌های اولیه که در آیووا و نیوهمپشایر صورت گرفته، برنی سندرز از حمایت ۵۰ و ۶۰ درصدی برخوردار بوده است. با این حال بر سر راه برنی سندرز مشکلاتی هم وجود دارد. درحال‌حاضر نیز عمده نامزدهای لیبرال دارای طرح‌هایی مشابه برنی سندرز در زمینه خدمات درمانی افزایش حداقل دستمزد به ۱۵ دلار هستند.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد4 ساعت قبل
این در حالی بود که شاخص ارزی در روزهای یکشنبه و دوشنبه ۲۱۰ و ۶۰۰ تومان رشد را به ثبت رسانده بود. درهم که روز دوشنبه ۱۰۰ تومان افزایش یافته بود، دیروز تنها حدود ۲۰ تومان رشد کرد. در چهارمین روز هفته، سکه با ۲۵ هزار تومان افزایش به قیمت ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رسید. خبرهای مثبت به بازار ارزبه گفته فعالان، بازار ارز بعدازظهر دوشنبه تحت‌تاثیر خبر تمدید مجوز اخذ وام ۵ میلیارد دلاری از روسیه قرار گرفت. در این شرایط نوسان‌گیران احتمالا سعی خواهند کرد که به متغیرهای جدیدتری برای رشد قیمت تکیه کنند.

اخبار بیشتر