1. خبری
  2. اقتصادی

می‌خواهید بهترین معامله خانه را داشته باشید؟ آن هم به صورت اینترنتی؟ مگر می‌شود؟

خبرگزاری آفتاب‌نیوز |

آفتاب‌‌نیوز : خرید، فروش، رهن یا اجاره آپارتمان؛ فرقی نمی‌کند کدامشان اما همه این‌ها پایشان به سایت‌های خرید و فروش آنلاین مانند دیوار باز شده است. موضوع این بود که این سایت‌ها از جمله دیوار که به مرجع خرید و فروش دست دوم تبدیل شد، از کلاهبرداران مصون نماند. اگر چه در ذیل تمام آگهی‌های این سایت، به خریداران هشدارهای امنیتی داده می‌شود. از آنجایی که پیدا کردن خانه کار دشواری است و ترجیح هر خریداری، صرفه‌جویی در وقت و انرژی است، جست‌و‌جو در سایت دیوار آن هم با توجه به آپشن‌های این سایت مانند تعیین مقدار ودیعه، اجاره، سن ساختمان، محله و … بهترین راه حل به نظر می‌رسد. به همین خاطر لازم دیدیم چند راهکار عملی پیش رویتان قرار دهیم تا قراردادی امن و بی‌دغدغه ببندید.

تماس بگیرید

ممکن است در میان آگهی‌ها، خانه‌هایی پیدا کنید که قیمت بسیار کم‌تری در مقایسه با قیمت منطقه دارند. تعارف نکنید، با فروشنده تماس بگیرید و از او دقیقا بپرسید به چه علت حاضر به معامله با این قیمت است.

در سایت دیوار اصولا یک شماره تماس برای برقراری ارتباط تلفنی در آگهی‌ها وجود دارد. هنگام صحبت با شخص از او بپرسید آیا مالک خانه است یا مشاور املاک یا مستاجر؟ چنانچه متوجه شدید مستاجر آن طرف خط است، از او حتما شماره مالک را بخواهید تا مستقیم با ایشان صحبت کنید. بعضا دیده شده مستاجرین ملک اجاره‌ای که خود در آن ساکن هستند، به اجاره می‌دهند!

در روز به دیدن خانه بروید

حتی اگر نیاز به گرفتن مرخصی دارید، مرخصی بگیرید زیرا حتما لازم است در روز و زمانی که خورشید غروب نکرده، به دیدن خانه بروید. تمامی زوایای خانه را به دقت ببینید، از سن ساختمان باز هم بپرسید، حتی لازم است در مورد همسایگان و تعداد آن‌ها نیز سوال‌هایی پرسیده شود.

قرارداد خارج از بنگاه؟ هرگز

خبری: اخبار اقتصادی امروز در بازار تهران

«حالا به خاطر کمیسیون بنگاه به نظر من بیایم یک قرارداد بین خودمان ببندیم که از این نظر حداقل سود کنیم. حتی من نمونه قرارداد بنگاهی دارم.» این یک زنگ خطر است؛ به هیچ وجه نباید زیر بار چنین حرفی بروید. با قاطعیت بگویید می‌خواهید قرارداد را در بنگاه ببندید. ضمنا پیش از مراجعه به بنگاه برای بستن قرارداد هیچ‌گاه پولی به فروشنده یا مالک خانه پرداخت نکنید؛ تحت عنوان بیعانه یا پیش‌پرداخت و …

با شاهد بروید

ممکن است فروشنده اصرار داشته باشد در دفتر بنگاهی یکی از آشنایانش قرارداد را ببندید، در توجیه این مسئله هم اصولا می‌گویند کمیسیون کمتر می‌گیرد یا مسائلی از این قبیل. توصیه می‌کنیم قبول نکنید و در نزدیک‌ترین مشاور املاک محل که در آنجا مستقر است، این کار را انجام دهید. البته پیش از این کار، از مجوز کار مشاور املاک یا به اصطلاح همان بنگاهی سردربیاورید. مدارک شناسایی خودتان را فراموش نکنید. ضمنا از فروشنده یا مالک بخواهید سند خانه و مدارک شناسایی خودش را همراه بیاورد. همچنین چنانچه باخبر شدید شخص، وکیل فروشنده یا مالک است حتما گوشزد کنید وکالتنامه را هم به همراه داشته باشد. همچنین یادتان باشد سند باید به رویت شما برسد.

روز انعقاد قرارداد با خودتان دو شاهد ببرید که ذیل قرارداد را امضا کنند. همچنین قرارداد را با دقت بخوانید و با سند خانه تطبیقش بدهید. بعد از امضا، در همان قرارداد روزی مقرر کنید که فلان مبلغ به عنوان پیش‌پرداخت به حساب قید شده در قرارداد خواهید ریخت. سعی کنید کمترین میزان را مشخص کنید. باقی پول را در هم روزی که قرارداد طبق آن شروع می‌شود، به حساب قیدشده واریز کنید و کلید بگیرید. در هر محله از مشاور املاک رسید بگیرید و از او بخواهید مهر، اثر انگشت و امضایش روی رسید، ثبت گردد.

منبع: ویرلن

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

دنیای اقتصاددنیای اقتصاد5 ساعت قبل
وی ادامه داد: اینها دروغ می‌گویند، چیکارش کنم؟ بانک مرکزی می‌خواهد با این حرف‌ها، سربه‌سر من بگذارد. وی درخصوص مشکلات کنونی صادرات اظهار کرد: وقتی اکنون صادرات داریم (صادرات خشکبار)، طرف خریدار (خارجی) به بنده می‌گوید، یک بانک معرفی کن تا پول واریز کنم. با این شرایط، پیش‌بینی می‌کنم که صادرات کمتر شود؛ هرچند برای صادرات خشکبار در شرایط فعلی، کار بسیار سخت شده و به همین دلیل، سه ماه است صادرات خشکبار را تعطیل کرده‌ام. وی ادامه داد: باید نیما را حذف کنند و در مقابل، جواز صادراتی صادرکننده را تحت نظارت و کنترل بانک مرکزی به واردکننده بدهند تا کالای مورد نظر را وارد کند. بانک مرکزی نمی‌تواند با این برنامه‌هایش کاری کند.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد5 ساعت قبل
در این بین اما برخی مشتریان نیز افزایش قیمت‌ها را تنها حبابی خواندند که با افزایش تولید این حباب از بین خواهد رفت. کارشناسان تنها مساله‌ای را که می‌تواند صعود قیمت‌ها در بازار را متوقف کند، افزایش عرضه عنوان می‌کنند. بنابراین علاوه‌بر کاهش عرضه، تورم انتظاری و حجم تقاضایی که این تورم به بازار تحمیل می‌کند، سبب افزایش بیش از پیش قیمت‌ها خواهد شد. افزایش نرخ ارز، ایجاد تورم انتظاری و پیش‌خریدهای صورت گرفته توسط دلالان که توانسته در روزهای اخیر بازار خودرو را ملتهب کند. بنابراین با توجه به تورم انتظاری و حضور سرمایه‌های سرگردان در بازار خودرو، روند افزایش قیمت حداقل تا پایان سال صعودی خواهد بود.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین8 ساعت قبل
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد5 ساعت قبل
برنی سندرز در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۱۶ هم یکی از نامزدهای حزب دموکرات بود، اما در نهایت در انتخابات داخلی این حزب مغلوب هیلاری کلینتون شد. در ویدئویی که برنی سندرز روز سه‌شنبه منتشر کرد، وی پیشاپیش به جنگ ترامپ رفت و گفت: وی خطرناک‌ترین رئیس‌جمهوری تاریخ مدرن ایالات‌متحده است. در نظرسنجی‌های اولیه که در آیووا و نیوهمپشایر صورت گرفته، برنی سندرز از حمایت ۵۰ و ۶۰ درصدی برخوردار بوده است. با این حال بر سر راه برنی سندرز مشکلاتی هم وجود دارد. درحال‌حاضر نیز عمده نامزدهای لیبرال دارای طرح‌هایی مشابه برنی سندرز در زمینه خدمات درمانی افزایش حداقل دستمزد به ۱۵ دلار هستند.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد5 ساعت قبل
این در حالی بود که شاخص ارزی در روزهای یکشنبه و دوشنبه ۲۱۰ و ۶۰۰ تومان رشد را به ثبت رسانده بود. درهم که روز دوشنبه ۱۰۰ تومان افزایش یافته بود، دیروز تنها حدود ۲۰ تومان رشد کرد. در چهارمین روز هفته، سکه با ۲۵ هزار تومان افزایش به قیمت ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رسید. خبرهای مثبت به بازار ارزبه گفته فعالان، بازار ارز بعدازظهر دوشنبه تحت‌تاثیر خبر تمدید مجوز اخذ وام ۵ میلیارد دلاری از روسیه قرار گرفت. در این شرایط نوسان‌گیران احتمالا سعی خواهند کرد که به متغیرهای جدیدتری برای رشد قیمت تکیه کنند.

اخبار بیشتر