1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اسکان
  4. سرگرمی
با قنات‌های ایرانی چه کرده‌ایم؟ / بحران خشکسالی ۳۵ هزار قنات فعال کشور را تهدید می‌کند

با قنات‌های ایرانی چه کرده‌ایم؟ / بحران خشکسالی ۳۵ هزار قنات فعال کشور را تهدید می‌کند

اسکانخبرگزاری اسکان |
بحران خشکسالی در ایران به همراه مداخلات گسترده انسانی سبب شده است تا ۳۵ هزار قنات فعال در کشور مورد تهدید جدی قرار بگیرند. رئیس مرکز بین‌المللی قنات نیز می‌گوید که بحران خشکسالی در ایران از روند طبیعی خارج شده و آبدهی قنوات کشور به شدت کاهش یافته است.

اسکان نيوز: علی‌اصغر سمساریزدی، رئیس مرکز بین‌المللی قنات البته به این موضوع نیز اشاره کرده است که اگرچه آبدهی قنات، یکی از معیارهای مورد توجه ارزیابان یونسکو است، اما این عامل به تنهایی خللی در پرونده زنجیره‌ای قنات‌های ایران ایجاد نمی‌کند.

قنات ایرانی در زیست بوم و حفاظت از منابع طبیعی ایران به عنوان یک شاهکار مهندسی، کارایی خود را از سه هزار سال پیش تاکنون حفظ کرده است. قنات‌های جهانی شده ایرانی، شامل یازده قنات کشور است که هر یک از آن‌ها بیانگر جنبه‌های گوناگون فن‌آوری و خلاقیت‌های فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی از دوره هخامنشی تاکنون است.

درحال حاضر مهم‌ترین قنات‌های ایران در استان‌های خراسان، یزد، کرمان، مرکزی و فارس قرار دارد و طولانی‌ترین قنات در منطقه یزد و ژرف‌ترین آن‌ها نیز که قنات قصبه گناباد است با ۳۵۰ متر ژرفای مادر چاه، به عنوان پرآب‌ترین قنات ایران در منطقه فسا قرار گرفته و اثبات می‌کند که ایران خاستگاه قنات است. بحران خشکسالی در ایران اما به همراه مداخلات گسترده انسانی از جمله عواملی است که قنات‌های ایرانی را تهدید می‌کند.

کارشناسان می‌گویند: از گذشته تاکنون ۵۰ هزار رشته قنات در ایران وجود داشته که از این تعداد تنها ۳۵ هزار قنات فعال هستند و مابقی قنات‌ها به دلیل خشکسالی و دخالت‌های غیراصولی انسانی خشک شده و از بین رفته‌اند.

علی‌اصغر سمساریزدی، رئیس مرکز بین‌المللی قنات در رابطه با بحران خشکسالی در ایران و تاثیر آن در حیات قنات‌های ایرانی می‌گوید: بحران خشکسالی در ایران از روند طبیعی خود خارج شده است و درحال حاضر شاهد تغییرات اقلیمی هستیم، تغییراتی که یکی از عوامل تاثیرگذار بر قنات‌های کشور هستند.

او می‌گوید: قنات‌هایی که در مناطق کم باران و عمدتا در فلات مرکزی کشور واقع شده‌اند، بیش از دیگر قنات‌ها تحت تاثیر خشکسالی قرار گرفته‌اند. اما کاهش آبدهی یک قنات دلیلی برای خروج پرونده ثبت جهانی قنات ایرانی از یونسکو نیست. چراکه هر قنات که در فهرست میراث جهانی قرار گرفته با مجموعه قابل توحهی از میراث مادی و معنوی و یا جنبه‌های ملموس و ناملموس پیوند خورده است.

او تاکید می‌کند: با اینکه آبدهی قنات یکی از معیارهای مورد توجه ارزیابان یونسکو است و خشکسالی سبب کاهش آبدهی قنات می‌شود، اما به این دلیل که سایر ارزش‌ها و معیارهای اصیل قنات‌ها به قوت خود باقی است، خللی در پرونده ثبت جهانی قنات‌های ایران ایجاد نمی‌کند.

حفر چاه‌های عمیق عامل نابودی قنات‌ها در ۵ دهه اخیر

رسول صنوبری، مدیر پایگاه تاریخی قنات جهانی قصبه گناباد است. او که مدیریت پایگاه قنات هخامنشی قصبه را به عهده دارد به بحران خشکسالی‌هایی اشاره می‌کند که گریبان تمامی قنات‌های ایران را گرفته است.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار بازی و سرگرمی ایران و جهان

او معتقد است، اگر قنات‌ها توسط گذشتگان ما از ۲۵ قرن پیش حفر و حفظ نمی‌شدند، بی‌شک دو سوم ایران خالی از سکنه شده بود.

به گفته صنوبری، با ابداع فن حفر قنات از دوره هخامنشی تا امروز ما شاهد شکل‌گیری تمدن، معماری، هنر و هر آنچه که وابسته به آب است شدیم. اما درحال حاضر خشکسالی و دخالت‌های غیراصولی انسان سبب شده که قنات‌های موجود در کشور به شدت تحت تاثیر قرار گیرند و حال خوبی نداشته باشند.

صنوبری به خشکسالی قنات‌ها در ۵ دهه اخیر اشاره می‌کند و می‌گوید: نخستین عاملی که قنات‌ها را در ۵ دهه اخیر نابود کرد، خشکسالی نبود. بلکه حفر چاه‌های عمیق بود که به واسطه فناوری حفر چاه‌های نفت به ایران وارد شد و در تمام کشور مورد استفاده قرار گرفت.

به گفته مدیر پایگاه جهانی قنات قصبه گناباد، نبود برنامه‌ریزی درست در حفر چاه‌ها و قرار گرفتن بسیاری از چاه‌ها در حوزه آبریز قنات‌های ایران و افت شدید سطح آب‌های زیرزمینی باعث شد که قنات‌های ایران آب‌دهی خود را از دست بدهند و این بزرگترین چالشی است که ما در ایران در حوزه قنات با آن مواجه هستیم.

او می‌گوید: گذشتگان ما ۲۵ قرن است که قنات‌ها را حفر و حفظ کرده‌اند و حالا این سازه‌های ارزشمند که اتفاقا جزو سازه‌های پایدار و سبز هستند باید حفظ شوند.

صنوبری تاکید می‌کند: جلوگیری از حفر چاه‌های عمیق و نیمه عمیق در حوزه آبریز قنات‌ها، جلوگیری از معدنکاوی در کوه‌های تغذیه کننده قنات‌ها، جلوگیری از ایجاد واحدهای شن‌شویی در مسیل رودخانه‌های تغذیه کننده قنات و سفره‌های آب زیرزمینی و جلوگیری از احداث صنایع آب در حوزه‌های بالادست قنات‌ها، مثل کارخانه‌های فولاد و تولید آب معدنی، می‌تواند از خشک شدن و نابودی قنات‌ها جلوگیری کند.

صنوبری همچنین تعامل دستگاه‌ها در حفاظت هر چه بهتر از قنات‌ها را عاملی مهم در حفظ قنات‌های کشور خواند و افزود: احیا قنات نیاز به مشارکت بین دستگاهی دارد. وزارت جهاد کشاورزی در حوزه مرمت و لایروبی مداوم قنات‌ها، سازمان منابع طبیعی در حوزه حفظ پوشش گیاهی و تثبیت خاک در حوزه بالادست، وزارت نیرو در حفظ حوزه بالادست قنات‌ها و سازمان میراث‌فرهنگی در حفظ منظر قنات‌ها به همراه سازمان اوقاف و امور خیریه و آستان قدس رضوی به عنوان دو مالک بزرگ قنات‌های ایران می‌توانند حمایت مالی، معنوی و حقوقی در رابطه با حفظ قنات‌های ایران را به سرانجام برسانند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

خبرآنلاینخبرآنلاین6 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین استان سمنان، «مهدی قاسمی» در گفت و گویی افزود: دوازدهمین جشنواره آئینی و گردشگری گل غلتان، از یازدهم تا سیزدهم اردیبهشت ماه امسال در شهر امیریه شهرستان دامغان برگزار می‌شود. دبیر جشنواره گل غلتان هدف از برگزای این جشنواره را احیاء آداب و سنن قدیمی، نهادینه کردن این آیین، ایجاد فضای شاد و سالم برای عموم جامعه، جذب گردشگر و رونق اقتصادی منطقه عنوان کرد. وی گفت: بازدید از جاذبه‌های طبیعی و تاریخی امیریه، کویر حاج علیقلی، دریاچه نمک در کنار عرضه صنایع دستی و سوغات، گشت و گذار در باغ گل و چیدن گل برای اجرای برنامه گل غلتان، کارناوال شادی، برگزاری آئین ملی گل غلتان در خانه‌های محلی و محل برگزاری جشنواره، اجرای موسیقی‌های محلی و برنامه‌های فرهنگی، شتر سواری، اسب سواری و رصد ستارگان از برنامه‌های این جشنواره است. آئین گل غلتان اولین اثر معنوی استان سمنان است که در سال ۸۹ با شماره ثبت ۱۷۷ به‌عنوان نخستین اثر معنوی استان سمنان در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است. شهر امیریه از توابع شهرستان دامغان و در ۲۵ کیلومتری جنوب غربی این شهرستان واقع شده است.
صدا و سیماصدا و سیما5 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی؛ هما خورشیدی سرپرست معاونت گردشگری یزد با اعلام این خبر گفت: شیامن شهری است بندری در جنوب چین که دارای اهمیت بسیار زیادی در اقتصاد چین است و یکی از مقاصد مهم گردشگری چین به حساب می‌آید و سالانه پذیرای گردشگران زیادی است. سرپرست معاونت گردشگری یزد افزود: این نمایشگاه با حضور ۴۷ کشور دنیا و ۲۰ استان از کشور چین از ۳۰ فروردین تا یکم اردیبهشت با ۲ هزار و ۶۰۰ غرفه برگزار شد که از شهر جهانی یزد گروه گردشگری یوز، متشکل از سه دفتر خدمات مسافرتی و گردشگری ماهور گشت باستان یزد، یزد پرواز، شید گشت و همچنین بوم گردی خانه شما به منظور معرفی ظرفیت‌های گردشگری و جاذبه‌های ایران و یزد و توسعه همکاری با کشور چین به عنوان بزرگترین بازار گردشگری دنیا و جذب گردشگر از این کشور در نمایشگاه مذکور شرکت کردند. بازدیدکنندگان این نمایشگاه از غرفه یزد استقبال خوبی داشتند و در خصوص سفر به ایران، ابراز تمایل کردند.
ایسناایسنا22 ساعت قبل
مراسم یادبود منیر فرمانفرمائیان - هنرمند نقاش از پیشگامان هنر مدرن ایران - روز پنجشنبه (پنجم اردیبهشت ماه) در باغ موزه نگارستان برگزار شد. او ادامه داد: عشق به حیات و هستی در او موج می‌زد و برای هر چیزی حیات و هویت قائل بود. او آثار نابی از فرهنگ و هنر ایران به جا گذاشت که باعث یادآوری و باقی ماندن نام او خواهد شد. زنده‌یاد منیر شاهرودی فرمانفرمائیان، ۵۱ اثر از آثار خود را وقف دانشگاه تهران کرد و در تاریخ ۲۴ آذر سال ۱۳۹۶ موزه دائمی منیر فرمانفرمائیان در باغ موزه نگارستان دانشگاه تهران افتتاح شد. در سال ۲۰۱۵، فرمانفرمائیان نخستین هنرمند ایرانی شد که آثارش در یک نمایشگاه انفرادی در موزه گوگنهایم به نمایش درآمد.
انتخابانتخاب21 ساعت قبل
یکی از زیرمجموعه‌های محبوب لبنیات پنیر است. درواقع پنیر از خواص متعددی برخوردار است و می‌تواند برای بسیاری از افراد مفید باشد. البته فراموش نکنیم که برخی از انواع پنیر به علت دارا بودن نمک و چربی شدید به شدت خطرناکند. به گزارش سرویس خواندنی‌های انتخاب، پنیر را می‌توان به عنوان صبحانه، عصرانه یا حتی در غذاهای مختلف استفاده کرد. ترکیبهایی مانند پنیر و سبزی خوردن یا پنیر و خیار و گوجه فرنگی می‌تواند برای وعده شام بسیار مفید باشد.
انتخابانتخاب2 ساعت قبل
مصرف زنجبیل می‌تواند برای سلامتی افراد بسیار مفید باشد و بر همین اساس نیز مصرف این گیاه در طب سنتی توصیه می‌شود. اما شابد اطلاع نداشته باشید که افراط در مصرف زنجبیل می‌تواند منجر به مشکلاتی برای سلامتی شود. درواقع افراط در مصرف زنجبیل مضراتی برای سلامتی دارد: _با مصرف بیش از حد زنجبیل دچار مشکلات گوارشی خواهید شد_افراط در مصرف زنجبیل با علائم تهوع و التهاب روده همراه است_زنجبیل خاصیتی مشابه با کافئین دارد. یعنی اگر در مصرف زنجبیل افراط کنید دچار بی خوابی می‌شوید_افراط در مصرف زنجبیل می‌تواند منجر به التهاب دهان و زبان و سوزش درون دهان شود_برخی از افراد نسبت به زنجبیل حساسیت دارند یعنی با مصرف مداوم زنجبیل دچار مشکلات معده و روده می‌شوند_مصرف مکرر زنجبیل می‌تواند رگ‌ها و عروق قلبی را تحریک کند. البته این موضوع برای افرادی با سابقه حمله قلبی بیشتر مشاهده می‌شود_مصرف بیش از حد زنجبیل منجر به افت شدید قندخون می‌شود_برخی پژوهش‌ها نشان داده که مصرف بیش از حد زنجبیل منجر به تشدید خونریزی زنان در زمان قاعدگی می‌شود_تحریک پذیری معده و عدم تحمل برخی غذاها پس از مصرف زنجبیل از دیگر عوارض مصرف بیش از حد زنجبیل محسوب می‌شود
انتخابانتخاب3 ساعت قبل
یکی از سبزیجات محبوب در بهار و تابستان ساقه کرفس است. درواقع بسیاری از افراد با هدف لاغری و کاهش وزن به سراغ ساقه کرفس می‌روند. به گزارش سرویس خواندنی‌های انتخاب، اگرچه بسیاری از افراد ساقه کرفس را به علت خواص کاهش وزن و مبارزه با چربی‌ها انتخاب می‌کنند اما ساقه کرفس خواص دیگری هم دارد: _ساقه کرفس یکی از برترین گیاهان جهان برای مبارزه با سلول‌های سرطانی یا به عبارتی دقیق‌تر تقویت سیستم ایمنی بدن است_ساقه کرفس به افزایش قدرت حافظه کمک می‌کند_با مصرف ساقه کرفس می‌توانید بینایی خود را تقویت کنید_کرفس یکی از برترین سبزیجات برای هیدراته نگه داشتن بدن است_افرادی که دچار فشار خون بالا هستند با مصرف منظم ساقه کرفس می‌توانند از نرخ فشار خون خود بکاهند_افرادی که دچار مشکلات گوارشی هستند با مصرف ساقه کرفس می‌توانند با این مشکل تا حد زیادی مبارزه کنند_کرفس با یبوست مبارزه می‌کندبه طور گلی سعی کنید میوه و سبزیجات را به رژیم غذایی خود بیفزایید. از مصرف فست فودها و غذاهای چرب بکاهید و بدن خود را با مصرف سبزیجات تازه ریکاوری کنید. مصرف مرتب غذاهای چرب زمینه ساز ابتلا به کبد چرب می‌شود.

نظرها

اخبار بیشتر