1. خبری
  2. اجتماعی

قابل توجه ایرانیانی که قصد مهاجرت دارند: همین که در ایران دموکرات باشید کافی نیست

خبرگزاری عصر ایران |

  *دکتر فردین علیخواه | جامعه شناس

هر ساله بر تعداد ایرانیانی که به قصد مهاجرت کشور را ترک می‌کنند و در کشورهای توسعه یافته سکونت می‌گزینند افزوده می‌شود. شاید بیشتر آنان از وضع موجود در کشورشان رضایتی ندارند و برای داشتن آینده‌ای بهتر این تصمیم دشوار را اتخاذ می‌کنند. بی اساس نیست اگر گفته شود که عده‌ای از آنان با احساس «بیزاری» از کشور خود می‌روند و این بیزاری لزوما متوجه عرصه سیاست نیست، بلکه عرصه‌های اجتماعی و فرهنگی جامعه ایرانی را نیز دربرمی گیرد.

به دلیل پذیرش مهاجرانی از سراسر دنیا، اکثر کشورهای مهاجرپذیر دارای تنوعات گستردۀ قومی، زبانی، دینی و فرهنگی هستند. برای مثال اگر شما در جایی خانه‌ای اجاره می‌کنید باید این انتظار را داشته باشید که همسایه دیوار به دیوار شما کامبوجی، افغان، بنگلادشی، نیجریه‌ای و یا سوریه‌ای باشد.

قابل توجه ایرانیانی که قصد مهاجرت دارند: 
همین که در ایران دموکرات باشید کافی نیست - 5

کم نیستند ایرانیانی که وقتی وارد کشورهای مهاجرپذیر غربی می‌شوند از دیدن ملیت‌های غیراروپایی، غیرسفیدپوست، غیربلوند، غیرچشم آبی و غیربلندقد جا می‌خورند و حس بدی به سراغ شان می‌آید. گویی با پدیده‌ای مواجه شده‌اند که اصلا انتظارش را نداشتند. برای مثال وقتی در این کشورها با فردی مواجه می‌شوند که بسیار بر حفظ حلال و حرام حساسیت دارد؛ جا می‌خورند. نکته آن است که بسیاری از ایرانیان از آنچه در ایران دیده‌اند و تجربه کرده‌اند می‌گریزند و در مقابل خود انتظار یک جامعه اروپایی یکدست را دارند. آنان به هیچ وجه انتظار ندارند که با مردمانی برخورد کنند که مشابه آنها را در ایران هم دیده‌اند.

اصلا نباید تصور کرد که زندگی در یک جامعه مهاجرپذیر و دارای تنوعات فرهنگی گسترده؛ آسان است. ما تصور می‌کنیم که توانایی زندگی در کشورهای آزاد و دارای تنوعات قومی، فرهنگی و دینی مختلف را داریم. ولی آیا واقعا این چنین است؟ هموطنانی که ساکن کشورهای اروپایی هستید. تاکنون چند بار پیش آمده است که به سایر ملیت‌ها صرفا به خاطر ظاهرشان و همچنین کلیشه هایی که از قبل در ذهن دارید؛ با تنفر نگاه کنید؟

زندگی در جامعۀ چندفرهنگی نیازمند داشتن نگرش و مهارت‌های ارتباطی خاصی است. روشن است که این مهارت‌ها یک شبه به وجود نمی‌آید و در طول فرایند اجتماعی شدن توسط نهادهای اجتماعی همچون مدرسه، خانواده و رسانه‌های جمعی به افراد منتقل می‌شود. در کشورهای توسعه یافته به طرق مختلف به کودکان می‌آموزند که نباید نژادپرست و قوم گرا باشند. نباید به عقاید مخالفان خود توهین کنند. باید به پیروان همه ادیان احترام بگذارند. آنان تا به این حد کودکانشان را آموزش می‌دهند و باز گهگاه رگه هایی از نژادپرستی خفیف در رفتار برخی از آنان بروز می‌یابد. ولی ما چقدر چنین صفاتی را به کودکانمان می‌آموزیم؟

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار حوزه اجتماعی از سراسر وب | مهم ترین اخبار فرهنگی و هنری جهان | اخبار سیاسی روز ایران و جهان

در ایران به ما یاد داده‌اند که فقط به عقاید بعضی‌ها باید احترام گذاشت. نهادهای رسمی ما به ما یاد داده‌اند که ما حق هستیم و دیگران باطل! ما با این روحیه به خارج از کشور می‌رویم. سخن آن است که متأسفانه در ایران، نهادهای اجتماعی افراد را نه برای زندگی در جامعه‌ای با تنوعات فرهنگی؛ که برای زندگی در جامعه‌ای یکدست تربیت می‌کنند. در واقع پیش فرض نهادهای اجتماعی ما آن است که این افراد قرار است در جامعه‌ای زندگی کنند که همه مردم مسلمان و تنها دارای یک سبک زندگی هستند. از طرف دیگر ما از نظر روان شناسی اجتماعی هم ویژگی‌های خاص خود را داریم که سیاه و سفید دیدن امور یکی از آنهاست. از نظر ما آدم‌ها یا عاقل اند و یا بی شعور. آدم کم شعور نداریم. از نظر ما آدم‌ها یا با فرهنگ اند و یا بی فرهنگ. آدم کم فرهنگ نداریم. در نتیجه ما جهان را همواره دوقطبی می‌بینیم.

به هیچ وجه تصور نکنید که چون در ایران شخصیتی دموکراتیک داشته‌اید و به آزادی‌های فردی معتقد بوده‌اید؛ در کشورهای غربی همه چیز برایتان به آسانی قابل پذیرش و قابل هضم خواهد بود. زندگی در جامعۀ چند فرهنگی نیاز به مهارت‌های دیگری دارد. انعطاف پذیری، توانایی دگرپذیری، مدارای اجتماعی، پرهیز از قضاوت‌های سریع، و اجتناب از قضاوت‌های مبتنی بر کلیشه‌های از پیش شکل گرفته از آن جمله‌اند.

سخن پایانی آنکه فقط به دنبال آن نباشید که بدانید با داشتن چه شرایطی می‌توان اقامت یک کشور اروپایی را به دست آورد. بد نیست گاهی اوقات هم از خودمان سوال کنیم که آیا من از نظر مهارتی‌های زندگی، مهارتهای ارتباطی و اجتماعی، شایستگی زندگی در یک جامعۀ چندفرهنگی را دارم؟ دقیقا به دلیل فقدان چنین مهارت هایی است که برخی از ایرانیان با ورود و سکونت در این کشورها احساس می‌کنند که با دیدن خاورمیانه‌ای هایی که با لباس‌های محلی شان در خیابان‌های شهرهای آلمان یا سوئد تردد می‌کنند حالشان بد می‌شود.

کانال نویسنده:

@fardinalikhah

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

خبر فوریخبر فوری7 ساعت قبل
دختر ۱۲ ساله که توسط مردی ۴۰ ساله باردار شد پس از معاینات پزشکی راز جنایتش فاش شد. دختر جوانی که نامش فاش نشده است به همراه یک مرد ۴۰ ساله و زن میانسالی که خودش را مادر شوهر معرفی کردبرای معاینه به بیمارستان مرکزی شهر جانگسو واقع در شرق چین آمده بود که راز تلخ زندگی اش توسط پزشک فاش شد. این مسئله که یک دختر نوجوان را به عنوان زنی ۲۰ ساله معرفی کرده بودند موجب ناراحتی پزشکان بیمارستان شد و به همین علت آنها تصمیم گرفتند تا این تخلف را گزارش کنند. با رسیدن نیروهای پلیس مشخص شد که بیمار هیچ کارت شناسایی مربوط به کشور چین ندارد و یک خارجی است که از جنوب شرقی آسیا به این کشور آمده است. برخی از مردان کشورهای همسایه با خرید دختران نوجوان از کشور ویتنام آنها را به همسری خود می‌برند که احتمالا این مورد هم یکی از موارد مشابه است.
خبر فوریخبر فوری9 ساعت قبل
دختر ۱۴ ساله در منزلش مورد تعرض افسر پلیس مبارزه با ترور قرار گرفت. «پیتر درامون» که مأمور ضد تروریستی اداره پلیس بریتانیا است، یک دختر نوجوان ۱۴ ساله را مدت‌ها در شبکه‌های مجازی تعقیب می‌کرد و موفق شد منزل این دختر را شناسایی کند. وی پنهانی و با زور وارد اتاق دختر شد و او را مورد تعرض قرار داد. این دختر به پلیس گفت که این پلیس جوان به او گفته است که به همه بگوید که ۱۷ ساله است. وکیل این دختر جوان به رسانه‌ها گفت که پلیس این دختر را تهدید کرده و از او خواسته تا با کسی در مورد تعرضصحبت نکند.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین7 ساعت قبل
دادگاه حسین فریدون برادر رییس‌جمهوری و واکنش چهره‌های نظامی و امنیتی به حادثه تروریستی زاهدان مهم‌ترین خبرهای سیاسی امروز بودند که در رسانه‌های داخلی بازتاب گسترده‌ای داشت. اعتمادآنلاین| دادگاه حسین فریدون برادر رییس جمهوری و واکنش چهره‌های نظامی و امنیتی به حادثه تروریستی زاهدان مهمترین خبرهای سیاسی امروز بودند که در رسانه‌های داخلی بازتاب گسترده‌ای داشت. البته سفر پرحاشیه امام جمعه موقت اهواز به انگلستان و خبر مهم استعفای او از این جایگاه دیگر خبر مهم سیاسی امروز بود. *امروز اولین جلسه رسیدگی به اتهامات حسین فریدون و شش نفر از مرتبطین او در پرونده، در شعبه ۱۰۵۷ مجتمع قضایی کارکنان دولت به ریاست قاضی عالیشاه برگزار شد. *سردار محمد پاکپور فرمانده نیروی زمینی سپاه درباره حادثه تروریستی اهواز خبر داده که سرنخ شناسایی عوامل این حادثه یک زن بود و در این عملیات عامل انتحاری و ۲ نفر از اعضای تیم تروریستی پاکستانی بودند.
خبر فوریخبر فوری10 ساعت قبل
کودکی بر اثر برخورد با چرخ‌های عقب خودروی پدرش از ناحیه سر به شدت مجروح شد و جان باخت. کودک ۲۰ ماهه در حادثه‌ای دردناک توسط پدر خود زیر گرفته شد و به آسیب دیدگی شدید مغزی دچار شد. این اتفاق زمانی افتاد که پدر این کودک در زمان رانندگی قصد دور زدن با ماشین خود را داشت که در همان لحظه پسر خردسالش به زیرچرخ‌های خودروی وی رفت و به زمین افتاد. مادر این کودک در زمان حادثه در منزل بود و پس از آن به سرعت او را به بیمارستان برد که متاسفانه بر اثر شدت جراحات این کودک در حین مداوا جان سپرد.
ایرناایرنا8 ساعت قبل
به گزارش ایرنا، نشریه آنلاین 'د مدی تلگراف' با عنوان «جنگ بندرها، دوئل تجاری بین ایران و پاکستان» نوشت: چهارشنبه گذشته گروهی از افراط گرایان سنی در جنوب شرقی ایران با عملیات انتحاری به اتوبوس حامل اعضای سپاه پاسداران حمله کردند که در جریان آن ۲۷ تن کشته شدند. همزمان با این رویدادها، پاکستان میزبان محمد بن سلمان بود که در سفر به اسلام آباد توافق‌های چشمگیری با طرف‌های پاکستانی به امضا رساند. این احتمال وجود دارد که پاکستان به دلیل نادیده گرفتن فعالیت‌های جیش العدل علیه دشمن بزرگ عربستان، یعنی ایران، از ولیعهد سعودی جایزه‌ای ۲۰ میلیارد دلاری تحت عنوان توافقنامه همکاری جایزه گرفته باشد. محمدعلی جعفری، فرمانده سپاه پاسداران، با لحن تندتری به پاکستان هشدار داد و آن کشور را به حمایت از تروریست‌ها متهم کرد و قول داد که انتقام حمله زاهدان گرفته خواهد شد. به خصوص اینکه علاوه بر ناامن شدن جنوب ایران و مناطق اطراف چابهار، از کمک‌های عربستان و امریکا نیز برخوردار می‌شود.

اخبار بیشتر