1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خبر فوری
  4. حوادث
پایان خشکسالی و آغاز سیلاب در جنوب کرمان/ یک نفر جان باخت

پایان خشکسالی و آغاز سیلاب در جنوب کرمان/ یک نفر جان باخت

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری |
مردم جنوب کرمان در حالی دو سال در انتظار بارش باران بودند که طی دو روز گذشته در برخی از این مناطق تا ۱۱۰ میلیمتر بارندگی روی داد و موجب سیلابی شدن رودخانه ها شد.

داستان خشکسالی و سیل همچنان در جنوب کرمان ادامه دارد، در برخی از مناطق جنوبی استان کرمان طی دو سال آبی گذشته حتی یک قطره باران بر زمین نباریده بود اما طی دو روز اخیر سامانه بارشی که وارد استان شده بود انتظار مردم و کشاورزان را به پایان رساند و باران اکثرمناطق استان کرمان به خصوص جنوب استان را فراگرفت.

برای نخستین بار در شرق استان نیز در سال جاری باران بارید و آسمان شهرهای ریگان و فهرج که اکثرا شاهد طوفان شن و بارش خاک بود امروز شاهد بارندگی مطلوب شد.

رودخانه‌های فصلی فهرج و ریگان نیز جاری شدند در غرب و مرکز استان برف در شهرهای بافت و رابر زمین را سفید پوش کرد.

پایان خشکسالی و آغاز سیلاب در جنوب کرمان/ یک نفر جان باخت - 4

بیشترین خسارتها در استان کرمان در جنوب کرمان روی داده است و خسارتهای قابل توجهی در جنوب کرمان به جای مانده است قطعی برق تعدادی از روستاها، در محاصره سیلاب قرار گرفتن و تخریب برخی از راههای روستایی و خسارت به زیر ساختهیا شهری و روستایی و البته آب گرفتگی شدید شهرهای جنوبی روی داده است.

در حال حاضر امداد رسانی به سیل زدگان در جنوب کرمان آغاز شده است. اما در حالیکه در برخی از شهرستانهای مردم سجده شکر به جای آورده‌اند خبرهای بدی هم به گوش می‌رسد، گرفتار شدن یک خودرو در سیلاب موجب کشته شدن یک زن شده است.

۸۶ روستای رودبار در محاصره سیلاب قرار گرفتند/ آغاز امداد رسانی به سیل زدگان

فرماندار رودبار جنوب اظهارداشت: بر اثر سیلاب امروز ۸۶ روستا در محاصره سیلاب قرار گرفته‌اند و تلاش برای بازگشایی راه این روستا‌ها ادامه دارد.

ابوذر عطار پور افزود: این روستا‌ها اکثرا در مسیر آبسردوئیه، مظفرآباد، عباس آباد و قلعه گنج هستند و راه دسترسی کهنوج به این روستاها نیز بسته شده است.

وی بیان کرد: تا کنون ۲۰۰ خانه روستایی که بر اثر سیلاب خسارت دیده‌اند شناسایی شده است و امداد رسانی به آنها ادامه دارد ضمن اینکه دو خودرو نیز در سیلاب گرفتار شده‌اند که نجات یافتند.

در حوزه جازموریان نیز راه ۱۶ روستا بسته شده و در بخش کوهستان نیز دسترسی به ۲۳ روستا امکان پذیر نیست

وی بیان کرد: در حوزه جازموریان نیز راه ۱۶ روستا بسته شده و در بخش کوهستان نیز دسترسی به ۲۳ روستا امکان پذیر نیست.

وی به مردم عشایر و دامداران هشدار داد به صورت جدی از مسیل‌ها فاصله بگیرند.

وی از تشکیل ستاد بحران در این شهرستان خبر داد و گفت: امداد رسانی به سیل زدگان ادامه دارد.

همچنین اداره راهداری و حمل و نقل جاده‌ای کهنوج هم در اطلاعیه‌ای از مردم خواست از سفرهای غیر ضروری اجتناب کنند.

در این اطلاعیه آمده است؛ به علت طغیان رودخانه محورهای کهنوج آبسردوئیه -رودبار و همچنین کهنوج -مظفرآباد- رودبار تا اطلاع بعدی مسدوداست و رانندگان باید از محور کهنوج پل بهادرآباد وبالعکس تردد کنند.

خسارت به شبکه برق و آب برخی از روستاها

فرماندار قلعه گنج نیز گفت: خطوط آب رسانی و شبکه برق برخی از روستاها صدمه دیده است و تلاش برای حل مشکلات پیش آمده ادامه دارد.

در سایت خبری بخوانید: حوادث واقعی و تکان دهنده در ایران

عطاء ناوکی بیان کرد: مسیر آب رسانی به روستای چاه دادخدا خسارت جدیدی دیده است و آب آشامیدنی روستاهای اطراف قطع شده است.

وی بیان کرد: در روستای شمس آباد ۳۸۰ خانوار دچار سیلاب شده‌اند اما به دلیل بسته شدن راهها و سیلاب گسترده امدادرسانی به این افراد به کندی پیش می‌رود اما متوقف نشده است.

فرماندار قلعه گنج بیان کرد: ۲۰ روستا نیز در مناطق دیگر دچار سیلاب شده‌اند.

بسته شدن برخی ار راههای روستای کهنوج

گفته می‌شود ساعاتی قبل چند تیر برق در مسیر سیلاب دچار شکستگی شده‌اند و برق برخی از مناطق قطع است، همچنین سیل بند روستای چاه آموزی نیز شکسته و ۱۵ خانوار دچار خسارت شده‌اند.

۶ روستای نرماشیر در محاصره سیل

در شهرستان نرماشیر نیز ۶ روستا دچار سیلاب شده‌اند، فرماندار نرماشیر خواستار امداد رسانی به سیل زدگان شد و به خبرنگار مهر گفت: این روستاها در محاصره سیلاب هستند و امکان تردد به این مناطق مهیا نیست.

رضا مشکی بیان کرد: گروه‌های امدادی در منطقه مستقر هستند و به محض مهیا شدن شرایط کار امداد رسانی آغاز می‌شود.

در شهرستان جیرفت نیز یک خبر بد منتشر شده است و به دلیل گرفتار شدن یک خودرو در منطقه پیر چوگان یک زن جان خود را در سیلاب از دست داده است و چهار نفر دیگر سه نفر دیگر از سرنشینان این خودرو به بیمارستان منتقل شده‌اند.

بارندگی مجدد از روز جمعه شروع می‌شود

رئیس مرکز پیش بینی هواشناسی استان کرمان گفت: بارندگی‌ها تا صبح فردا ادامه دارد و از فردا هوا به شدت سرد می‌شود.

حمیده حبیبی اظهارداشت: در برخی از مناطق حجم بارندگی در بازده زمانی محدود بسیار بالا بوده است بطوریکه در دهبکری طی دو روز ۱۱۰ میلیمتر باران باریده است.

وی افزود: در بسیاری از مناطق استان که طی سال گذشته و سال جاری بارش حداقلی داشتیم در این دو روز بارندگی روی داده است.

در برخی از مناطق حجم بارندگی در بازده زمانی محدود بسیار بالا بوده است بطوریکه در دهبکری طی دو روز ۱۱۰ میلیمتر باران باریده است

وی گفت: سامانه بارشی از فردا از استان خارج می‌شود اما از روز جمعه سامانه بارشی جدید وارد استان کرمان خواهد شد.

وی از بارش برف در ارتفاعات استان کرمان به خصوص در سیرجان، بافت و رابر خبر داد و بیان کرد: مردم باید خود را برای کاهش شدید دما آماده کنند.

وی با اشاره به تدوام بارندگی در انتهای هفته جاری از مردم خواست از مسیر سیلاب‌ها فاصله بگیرند زیرا سیلاب به صورت ناگهانی در بستر رودخانه هایی که سال‌ها خشک شده بودند جاری می‌شود.

کرمان در حالی با خشکسالی بی سابقه دست و پنجه نرم می‌کند که در طول سال امکان استحصال آب‌های بارندگی‌های مقطعی را نیز ندارد و این بارش‌ها اکثرا به سیلاب‌های خسارت بار تبدیل می‌شوند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

صدا و سیماصدا و سیما3 ساعت قبل
حسین لشگری در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما افزود: موکب حضرت فاطمه الزهرا (س) وابسته به سپاه محمد رسول الله (ص) از ۲۰ روز پیش کمک‌های مردمی را به سیل زدگان جمع آوری کرده است. وی ادامه داد: اقلامی که قرار است امروز ارسال شود فقط کمک‌های ۵ روز اخیر مردم است و کمک‌های روزهای قبل به مناطق سیل زده ارسال و توزیع شده است. لشگری گفت: برای اینکه کمک‌های مردمی سریع‌تر و سامان یافته‌تر به سیل زدگان استانهای گلستان، خوزستان و لرستان برسد تلاش کردیم کمک‌ها را در قالب اقلام پوشاکی، بهداشتی و مواد غذایی بسته بندی کنیم. وی افزود: تقریبا هر بسته از این کمک‌ها برای یک ماه می‌تواند به مصرف هر خانوار سیل زده برسد. بسته اقلام بهداشتی شامل شامپو، صابون، اسکاچ، مایع ظرفشویی، پوشک و نوار بهداشتی، مایع دستشویی، مسواک و خمیردندان، دستمال کاغذی، پودر دستی و دستمال توالت است. بسته مواد غذایی شامل ۱۰ کیلو برنج، ماکارونی، روغن مایع، رب گوجه فرنگی، قند، چای، لیمو عمانی، حبوبات، کنسرو ماهی و دیگر کنسروهاست. بسته اقلام پوشاک نیز شامل حوله دستی، پوشاک زنانه، مردانه و بچه گانه و لباسهای زیر و دیگر اقلام پوشاکی است که همه این اقلام در قالب هزار کارتن عصر امروز به مناطق سیل زده سه استان ارسال می‌شود.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴20 ساعت قبل
ساعت ۲۴- سخنگوی آتش نشانی شیراز گفت: کودک ۶ ساله‌ای در درون چاه در دشت ارژن غرق شد. محمد هادی قانع سخنگوی آتش نشانی شیراز گفت: عصر امروز به دنبال گزارش افتادن پسر بچه ۶ ساله‌ای داخل چاه در دشت ارژن، سریعا تیم غواص و چاه نورد از ایستگاه‌های عملیاتی ۱۷ و ۱۴ عازم محل شدند.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
یک زلزله‌شناس می‌گوید احتمال ارتباط صداهای عجیبی که دوباره از اعماق زمین در سرابله شنیده می‌شود با سیل اخیر در غرب کشور بعید نیست. از آن زمان مردم شکایت‌های متعددی را از شنیدن صدا‌های عجیب و غریب در اعماق زمین مطرح کردند. زارع می‌افزاید: در طول چهار ماه، ۱۸ زلزله در این منطقه با بزرگی بیش از سه و نیم ریشتر اتفاق افتاده است. از میان این ۱۸ زلزله، ۹ زلزله بزرگی بیش از چهار تا پنج ریشتر داشته است. البته در آن منطقه، هیچ دستگاه لرزه‌نگاری دقیقی وجود ندارد و این برآورد‌ها بر اساس زلزله‌های بزرگ‌تری است که اتفاق افتاده است.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز15 ساعت قبل
سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران از وقوع تصادف مرگبار در بزرگراه همدانی تهران خبر داد. این خودرو پس از تصادف به دو نیم تقسیم، و طی این حادثه یک نفر از سرنشینان به بیرون پرتاب شده بود و سه سرنشین دیگر نیز در وضعیت بسیار خطرناکی داخل خودرو محبوس بودند. سخنگوی سازمان آتش نشانی ادامه داد: آتش نشانان بلافاصله ایمن سازی‌های لازم را انجام دادند و همزمان با هدف رهاسازی سرنشینان قطعات خودرو را برش دادند که در نهایت این افراد از خودرو خارج شدند. دو نفر دیگر نیز که وضعیت بسیار وخیمی داشتند برای ادامه روند درمان به مراکز درمانی منتقل شدند. ملکی افزود: با توجه به اینکه اطلاعات دقیقی از تعداد سرنشینان این خودرو در دسترس نیست آتش نشانان در حال جست و جوی محل حادثه برای یافتن دیگر حادثه دیدگان احتمالی هستند.

تصادف هولناک در بزرگراه لشگری تهران / تیبا از وسط نصف شد / ۴ جوان در دم کشته شدند + فیلم و عکس

رکنارکنا7 ساعت قبل
این خودرو پس از تصادف به دو نیم تقسیم، و طی این حادثه یک نفر از سرنشینان به بیرون پرتاب شده بود و سه سرنشین دیگر نیز در وضعیت بسیار خطرناکی داخل خودرو محبوس بودند. سخنگوی سازمان آتش نشانی ادامه داد: آتش نشانان بلافاصله ایمن سازی‌های لازم را انجام دادند و همزمان با هدف رهاسازی سرنشینان قطعات خودرو را برش دادند که در نهایت این افراد از خودرو خارج شدند. دو نفر دیگر نیز که وضعیت بسیار وخیمی داشتند برای ادامه روند درمان به مراکز درمانی منتقل شدند اما متاسفانه تلاش پزشکان برای نجات جان آن دو به نتیجه نرسید. ملکی افزود: با توجه به اینکه اطلاعات دقیقی از تعداد سرنشینان این خودرو در دسترس نیست آتش نشانان در حال جست و جوی محل حادثه برای یافتن دیگر حادثه دیدگان احتمالی هستند. به گفته وی در پی وقوع این تصادف ترافیک سنگینی در محور محل تصادف ایجاد شده بود که با حضور عوامل پلیس راهور ترافیک به حالت عادی بازگشت و محل تا دقایق آینده برای بررسی علت حادثه به کارشناسان تحویل داده خواهد شد.

طوفانی که همه چیز را از زمین بلند کرد

تابناکتابناک23 ساعت قبل
طوفانی که همه چیز را از زمین بلند کرد باران و تگرگ شدید شهر «ونژو / wenzho» واقع در یکی از استان‌های شرقی چین …پیشروی آب دریاچه ارومیه در بندر رحمانلو دریاچه ارومیه دومین دریاچه شور جهان که زمانی حال و روز خوبی نداشت و در …تعویق کنکور، مطالبه حداقلی سیل‌زدگان پس از وقوع سیل شرایط برای آماده شدن دانش‌آموزان برای شرکت در آزمون …لحظه ربودن موبایل یک خبرنگار در کریم‌خان تهران با افزایش قیمت گوشی موبایل، ریسک به سرقت رفتن این گوشی‌ها افزایش یافته …هجوم مارهای سمی به مناطق سیل زده پس از وقوع سیل در سیستان و بلوچستان، هجوم مارهای سمی به مناطق سیل زده …سیل‌زدگان: غذا داریم، لباس نداریم در اردوگاه سیل زدگان خوزستان فوری و روزمره تامین می‌شود اما سایر نیازهای …روستایی که تبدیل به جزیره شد حاجی آباد روستایی از توابع بخش چشمه‌ساران شهرستان آزادشهر در استان …مادرانی برای سیل‌زدگان نان می‌پزند پس از وقوع سیل در استان‌های متعدد کشور که آثار مخرب آن به صورت عمده در …لحظه وقوع انفجار در سریلانکا وقوع شش انفجار در هتل‌ها و کلیساهای سری‌لانکا دست کم ۱۶۰ کشته و حدود …جاری شدن آب در هیرمند پس از ۱۸ سال ورود سیلاب از کشور افغانستان به سدها و رودخانه‌های سیستان، پس از قریب به …ماموریت تیم عملیات ویژه اورژانس تیم عملیات ویژه اورژانس متشکل از پزشکان و تکنسین پرسابقه و مسلط به امور …پاسخ استاندار خوزستان به ابهامات درباره سیل غلامرضا شریعتی استاندار خوزستان در گفت و گو با تیم خبری اعزامی تابناک به …رفیع از محاصره سیل خارج می‌شود؟ رفیع شهری در بخش نیسان شهرستان هویزه استان خوزستان است. این شهر در …ملاثانی شهری که به دریاچه تبدیل شد شهر ملاثانی در ۲۵ کیلومتری اهواز و در امتداد شرق رود کارون قرار گرفته‌، …پیرمردی که یک تنه به کمک‌ سیلزده‌ها آمد پس از سیل خوزستان، بسیاری از آنهایی که توان اندکی نیز داشتند تلاش کردند …نابودی پنجاه هزار هکتار زمین کشاورزی در سوسنگرد بسیاری از روستاها در مسیر جاده سوسنگرد به بستان با آسیب جدی مواجه شدند و …

نظرها

اخبار بیشتر