1. خبری
  2. حوادث
پایان خشکسالی و آغاز سیلاب در جنوب کرمان/ یک نفر جان باخت

پایان خشکسالی و آغاز سیلاب در جنوب کرمان/ یک نفر جان باخت

خبرگزاری خبر فوری |

داستان خشکسالی و سیل همچنان در جنوب کرمان ادامه دارد، در برخی از مناطق جنوبی استان کرمان طی دو سال آبی گذشته حتی یک قطره باران بر زمین نباریده بود اما طی دو روز اخیر سامانه بارشی که وارد استان شده بود انتظار مردم و کشاورزان را به پایان رساند و باران اکثرمناطق استان کرمان به خصوص جنوب استان را فراگرفت.

برای نخستین بار در شرق استان نیز در سال جاری باران بارید و آسمان شهرهای ریگان و فهرج که اکثرا شاهد طوفان شن و بارش خاک بود امروز شاهد بارندگی مطلوب شد.

رودخانه‌های فصلی فهرج و ریگان نیز جاری شدند در غرب و مرکز استان برف در شهرهای بافت و رابر زمین را سفید پوش کرد.

پایان خشکسالی و آغاز سیلاب در جنوب کرمان/ یک نفر جان باخت - 4

بیشترین خسارتها در استان کرمان در جنوب کرمان روی داده است و خسارتهای قابل توجهی در جنوب کرمان به جای مانده است قطعی برق تعدادی از روستاها، در محاصره سیلاب قرار گرفتن و تخریب برخی از راههای روستایی و خسارت به زیر ساختهیا شهری و روستایی و البته آب گرفتگی شدید شهرهای جنوبی روی داده است.

در حال حاضر امداد رسانی به سیل زدگان در جنوب کرمان آغاز شده است. اما در حالیکه در برخی از شهرستانهای مردم سجده شکر به جای آورده‌اند خبرهای بدی هم به گوش می‌رسد، گرفتار شدن یک خودرو در سیلاب موجب کشته شدن یک زن شده است.

فرماندار رودبار جنوب اظهارداشت: بر اثر سیلاب امروز ۸۶ روستا در محاصره سیلاب قرار گرفته‌اند و تلاش برای بازگشایی راه این روستا‌ها ادامه دارد.

ابوذر عطار پور افزود: این روستا‌ها اکثرا در مسیر آبسردوئیه، مظفرآباد، عباس آباد و قلعه گنج هستند و راه دسترسی کهنوج به این روستاها نیز بسته شده است.

وی بیان کرد: تا کنون ۲۰۰ خانه روستایی که بر اثر سیلاب خسارت دیده‌اند شناسایی شده است و امداد رسانی به آنها ادامه دارد ضمن اینکه دو خودرو نیز در سیلاب گرفتار شده‌اند که نجات یافتند.

در حوزه جازموریان نیز راه ۱۶ روستا بسته شده و در بخش کوهستان نیز دسترسی به ۲۳ روستا امکان پذیر نیست

وی بیان کرد: در حوزه جازموریان نیز راه ۱۶ روستا بسته شده و در بخش کوهستان نیز دسترسی به ۲۳ روستا امکان پذیر نیست.

وی به مردم عشایر و دامداران هشدار داد به صورت جدی از مسیل‌ها فاصله بگیرند.

وی از تشکیل ستاد بحران در این شهرستان خبر داد و گفت: امداد رسانی به سیل زدگان ادامه دارد.

همچنین اداره راهداری و حمل و نقل جاده‌ای کهنوج هم در اطلاعیه‌ای از مردم خواست از سفرهای غیر ضروری اجتناب کنند.

در این اطلاعیه آمده است؛ به علت طغیان رودخانه محورهای کهنوج آبسردوئیه -رودبار و همچنین کهنوج -مظفرآباد- رودبار تا اطلاع بعدی مسدوداست و رانندگان باید از محور کهنوج پل بهادرآباد وبالعکس تردد کنند.

فرماندار قلعه گنج نیز گفت: خطوط آب رسانی و شبکه برق برخی از روستاها صدمه دیده است و تلاش برای حل مشکلات پیش آمده ادامه دارد.

در سایت خبری بخوانید: حوادث واقعی و تکان دهنده در ایران

عطاء ناوکی بیان کرد: مسیر آب رسانی به روستای چاه دادخدا خسارت جدیدی دیده است و آب آشامیدنی روستاهای اطراف قطع شده است.

وی بیان کرد: در روستای شمس آباد ۳۸۰ خانوار دچار سیلاب شده‌اند اما به دلیل بسته شدن راهها و سیلاب گسترده امدادرسانی به این افراد به کندی پیش می‌رود اما متوقف نشده است.

فرماندار قلعه گنج بیان کرد: ۲۰ روستا نیز در مناطق دیگر دچار سیلاب شده‌اند.

گفته می‌شود ساعاتی قبل چند تیر برق در مسیر سیلاب دچار شکستگی شده‌اند و برق برخی از مناطق قطع است، همچنین سیل بند روستای چاه آموزی نیز شکسته و ۱۵ خانوار دچار خسارت شده‌اند.

در شهرستان نرماشیر نیز ۶ روستا دچار سیلاب شده‌اند، فرماندار نرماشیر خواستار امداد رسانی به سیل زدگان شد و به خبرنگار مهر گفت: این روستاها در محاصره سیلاب هستند و امکان تردد به این مناطق مهیا نیست.

رضا مشکی بیان کرد: گروه‌های امدادی در منطقه مستقر هستند و به محض مهیا شدن شرایط کار امداد رسانی آغاز می‌شود.

در شهرستان جیرفت نیز یک خبر بد منتشر شده است و به دلیل گرفتار شدن یک خودرو در منطقه پیر چوگان یک زن جان خود را در سیلاب از دست داده است و چهار نفر دیگر سه نفر دیگر از سرنشینان این خودرو به بیمارستان منتقل شده‌اند.

رئیس مرکز پیش بینی هواشناسی استان کرمان گفت: بارندگی‌ها تا صبح فردا ادامه دارد و از فردا هوا به شدت سرد می‌شود.

حمیده حبیبی اظهارداشت: در برخی از مناطق حجم بارندگی در بازده زمانی محدود بسیار بالا بوده است بطوریکه در دهبکری طی دو روز ۱۱۰ میلیمتر باران باریده است.

وی افزود: در بسیاری از مناطق استان که طی سال گذشته و سال جاری بارش حداقلی داشتیم در این دو روز بارندگی روی داده است.

در برخی از مناطق حجم بارندگی در بازده زمانی محدود بسیار بالا بوده است بطوریکه در دهبکری طی دو روز ۱۱۰ میلیمتر باران باریده است

وی گفت: سامانه بارشی از فردا از استان خارج می‌شود اما از روز جمعه سامانه بارشی جدید وارد استان کرمان خواهد شد.

وی از بارش برف در ارتفاعات استان کرمان به خصوص در سیرجان، بافت و رابر خبر داد و بیان کرد: مردم باید خود را برای کاهش شدید دما آماده کنند.

وی با اشاره به تدوام بارندگی در انتهای هفته جاری از مردم خواست از مسیر سیلاب‌ها فاصله بگیرند زیرا سیلاب به صورت ناگهانی در بستر رودخانه هایی که سال‌ها خشک شده بودند جاری می‌شود.

کرمان در حالی با خشکسالی بی سابقه دست و پنجه نرم می‌کند که در طول سال امکان استحصال آب‌های بارندگی‌های مقطعی را نیز ندارد و این بارش‌ها اکثرا به سیلاب‌های خسارت بار تبدیل می‌شوند.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز7 ساعت قبل
به گزارش مشرق، بوئینگ ۷۰۷ ارتش، اشتباه چندماه قبل هواپیمای تابان در تشخیص محل فرود را تکرار و به جای فرودگاه پیام در باند غیر استاندارد فتح به زمین نشست. ایمنی مهم‌ترین مولفه صنعت حمل‌ونقل هواییبه اعتقاد بسیاری از کارشناسان، ایمنی یکی از مهم‌ترین مولفه‌های صنعت حمل‌ونقل هوایی بوده است. ازجمله مهم‌ترین این حوادث که به صورت مشابه و به فاصله دو ماهه اتفاق افتاد، سانحه مرگبار فرودگاه فتح بود. باند فتح عامل مشترک سانحه بوئینگ ارتش و حادثه هواپیمای تاباندر روز یکشنبه ۲۴ دی‌ماه ۹۷، یک فروند هواپیمای بوئینگ ۷۰۷ باری متعلق به نیروی هوایی ارتش ج. ا. ایران که از کشور قرقیزستان به سمت فرودگاه پیام درحال پرواز بود به دلیل اشتباه اقدام به فرود در باند فرودگاه فتح (در ۴ کیلومتری فرودگاه پیام) نمود و در نهایت دچار سانحه شد. ضرورت به روزرسانی نقشه‌های فرودگاهیباتوجه به بررسی‌های اولیه، علت اصلی سانحه بوئینگ ۷۰۷ ارتش، وجود باند فتح در نزدیکی فرودگاه پیام، بدون وجود هیچگونه علائم هشدار در چارت فرودگاهی بوده است.
خبر فوریخبر فوری1 ساعت قبل
جنین سقط شده در دستشویی یک دبیرستان دخترانه پیدا شد. یک دختر نوجوان دبیرستانی در سرویس بهداشتی مدرسه‌اش زایمان کرد و یکی از کارکنان مدرسه به پلیس گزارش داد در دستشویی نوزاد مرده‌ای را یافته که به احتمال زیاد توسط یکی از دانش آموزان سقط شده است و این موضوع توسط نیروهای پلیس در دست بررسی است. به دنبال این خبر کارگاهان به دبیرستان وودرو ویلسون جهت تحقیقات بیشتر مراجعه کردند که به گفته مدیر مدرسه، مدرسه ۱۶۰۰ دانش آموز در مدرسه است وجنین مرده ساعت ۲:۳۰ دقیقه بعداز ظهر در سطل زباله پیدا شده است. تحقیقات پلیس تا کنون راه به جایی نبرده و درخواست شده از افرادی که در این زمینه اگاهی دارند پلیس را در جریان بگذارند. جان لاوتون رئیس پلیس ایالت دالاس گفت: دوربین‌ها را بررسی کردیم و با معلمان مدرسه صحبت کرده‌ایم. سعی داریم بفهمیم آیا دانش آموزان در این زمینه اطلاعاتی دارند یا خیر و به خانواده‌ها توصیه شده موضوع را با فرزندان خود در میان بگذارند و چنان چه متوجه موضوع شدند فرزند خود را جهت هر گونه مشاوره و راهنمایی لازم به مدرسه ارجاع دهند.

عکس/ فرو رفتن میلگرد به بدن کارگر جوان ۱۳+

6+
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز7 ساعت قبل
ایسناایسنا8 ساعت قبل
فرمانده انتظامی شهرستان بجنورد گفت: شب گذشته گازگرفتگی در این شهرستان جان سه عضو یک خانواده را گرفت. به گزارش ایسنا و به نقل از پایگاه خبری پلیس، سرهنگ علی پاکدل اظهار کرد: در این حادثه متاسفانه دو پسربچه هفت ماهه و ۹ ساله به همراه مادرشان جان خود را از دست دادند. وی افزود: علت این حادثه نشت دود از دوکش آبگرمکن و استنشاق گار سمی توسط اعضای این خانواده بوده که متاسفانه منجر به مرگ آنها شد. سرهنگ پاکدل ادامه داد: این حادثه اواخر شب گذشته در یکی از منازل واقع در خیابان شریعتی شمالی بجنورد رخ داد. انتهای پیام

اخبار بیشتر