1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایرنا
  4. سیاسی
نمایشگاه کتاب بغداد با شعار یک کتاب برای چند زندگی

نمایشگاه کتاب بغداد با شعار یک کتاب برای چند زندگی

ایرناخبرگزاری ایرنا |
بغداد – ایرنا – نمایشگاه سالانه بین المللی کتاب بغداد با شعار «یک کتاب برای چند زندگی» با مشارکت 23 کشور عربی و خارجی از جمله جمهوری اسلامی ایران در پایتخت عراق آغاز به کار کرده است.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا، این نمایشگاه با حضور «برهم صالح» رییس جمهوری عراق و تعدادی از مسوولان عراقی و صاحبان مراکز انتشاراتی گشایش یافت و تا ۲۹ بهمن ماه آینده ادامه دارد.

در این دوره از نمایشگاه ۶۵۰ مرکز انتشاراتی به علاوه دو میلیون عنوان کتاب از کشورهای مختلف حضور دارند.

ایران، مصر، لبنان، اردن، ترکیه و برخی کشورهای عربی حوزه خلیج فارس مانند عربستان سعودی، امارات، کویت، تعدادی از کشورهای اروپایی مانند ایتالیا، نروژ و اسپانیا و همچنین کشور میزبان عراق مهمترین حاضران در این دوره از نمایشگاه هستند.

***سعودی‌ها هزینه‌ای گزاف، بدون محتوا

عربستان سعودی امسال به عنوان میهمان افتخاری نمایشگاه یک بخش ویژه برای خود در نمایشگاه ایجاد کرده است.

مسوولان سعودی به رغم اینکه ادعا کرده‌اند که ۱۱ مرکز انتشاراتی سعودی در این دوره از نمایشگاه بین المللی کتاب بغداد شرکت کرده است اما بعد از گشت و گذار خبرنگار ایرنا از جناح سعودی مشخص شد که هیچ مرکز انتشاراتی سعودی در این دوره از نمایشگاه شرکت نکرده است.

سعودی‌ها در این دوره از نمایشگاه به دلیل عدم حضور مراکز انتشاراتی و یا نبود چنین مراکزی در این کشور، تعدادی کتاب را که بعضا بصورت غیر مستقیم ترویج کننده برداشت‌های منحرف وهابیت از دین مبین اسلام است به همراه خود آورده و آنها را در چند عنوان کلی مانند «دین»، «ادبیات» و «تاریخ» به صورت تکراری در غرفه‌های مختلف خود به معرض دید عموم گذاشته‌اند.

بدون در نظر گرفتن غرفه سعودی‌ها که برغم هزینه‌ای که برای آن شده اما تهی از محتوا است، نمایشگاه بین المللی کتاب بغداد امسال در سایر غرفه‌ها به اعتقاد بسیاری از کارشناسان از حیث نظم و تعداد مراکز انتشاراتی و تنوع کتاب‌ها متمایز از سنوات گذشته بوده است.

***عراق: تعرفه گمرگی کتاب صفر شود

رییس جمهوری عراق در مراسم گشایش این دوره از نمایشگاه سالانه کتاب بغداد گفت که عراق در حال حاضر به یک بازار بزرگ کتاب و تولید کننده آن تبدیل شده و روز به روز توانمندی‌های خود را در زمینه چاپ و توزیع کتاب توسعه می‌دهد.

«برهم صالح» اضافه کرد که عراق به دلیل شرایط محاصره اقتصادی و قوانین دست و پاگیر رژیم سابق حاکم بر عراق، در زمینه چاپ کتاب و صدور آنها به خارج کشور با مشکلات عدیده‌ای مواجه بود و در مرحله جدید، پارلمان باید قوانین لازم را در خصوص حق تالیف و حقوق فکری تصویب کند.

وی از مصوبه اخیر هیات دولت در خصوص کاهش تعرفه گمرگی بر کتاب استقبال کرد و گفت تلاش می‌کند که کتاب را به طور کامل از تعرفه گمرگی معاف کند به شرط اینکه قیمت کتاب پایین بیاید.

برخی از بازدیدکنندگان این دوره نمایشگاه بین المللی بغداد، از قیمت عمومی کتاب‌ها ابراز رضایت کردند و عده‌ای نیز قیمت‌ها را نسبتا بالا دانستند و گفتند که به دلیل قیمت بالای کتاب‌ها نتوانستند که کتابی خریداری کنند.

***بخش کودکان مثل همیشه پر رونق و شلوغ

به رغم بحث و جدلی که بزرگسالان پیرامون قیمت کتاب‌ها در این دوره از نمایشگاه دارند، اما بخش کودکان به دلیل اینکه کودک عموما چندان دغدغه پول ندارد، یکی از پربازدیدترین بخش نمایشگاه بود که معمولا کودکان با سماجت والدین خود را مجبور به خرید کتاب برای خود می‌کردند.

در خبری بخوانید: برترین اخبار سیاسی ایرانی و خارجی

جناح کودکان نه تنها در برگیرنده کتاب‌های آموزشی و داستان‌های زیبا بود بلکه برخی از مراکز انتشاراتی تعدادی از بازی‌های فکری خود را نیز در معرض دید عموم گذاشته و همین امر بیش از پیش توجه کودکان را جلب کرده و خریدها به نسبت در جناح کودکان نسبتا پر رونق بود.

نمایشگاه بین المللی کتاب بغداد در این دوره نیز در حاشیه خود دارای تعدادی از سمینارها و همایش‌های فکری و ادبی بود و برخی از نویسندگان و پژوهشگران پیرامون آخرین انتشارات خود به علاقه مندان توضیح داده و یا مراسم امضای کتاب خود را جشن می‌گرفتند.

*** رسوایی‌های ترامپ در نمایشگاه بغداد

آخرین کتاب‌ها درباره رسوایی‌های «دونالد ترامپ» رییس جمهوری آمریکا از جمله دو کتاب پرطرفدار «آتش و خشم» (مایکل وولف) و «وحشت ترامپ در کاخ سفید» (باب وود ورد) از جمله کتاب هایی بود که با ترجمه عربی در این دوره از نمایشگاه بین المللی بغداد حضور داشت.

مسوول غرفه‌ای که این کتاب را عرضه می‌کرد گفت که این کتاب چاپ اصلی است و قیمت ۱۲ هزار دینار (حدود ۱۰ دلار) که برای آن در نظرگرفته‌اند، با توجه به نوع کاغذ و کیفیت چاپ، مورد استقبال بازدیدکنندگان عراقی قرار گرفته است.

*** حضور ایران

حضور ایران در نمایشگاه بین المللی کتاب بغداد در قالب غرفه رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران بود که عموما کتاب‌های ایرانی راجع به تاریخ و فرهنگ ایران زمین و دیوان‌های شاعران معروف و برخی نسخه‌های نفیس قرآنی هستند.

گرچه اغلب کتاب‌های عرضه شده در جناح رایزنی فرهنگی ایران دارای چاپ‌های ارزنده‌اند و مورد استقبال قرار گرفته‌اند اما قیمت بالای برخی کتاب‌ها مانعی بر این امر است.

در جریان بازدید خبرنگار ایرنا از این غرفه یکی از بازیدکنندگان عراقی قصد خرید کتاب قطوری تحت عنوان «معمار ایران» داشت که وقتی قیمت را از صاحب غرفه پرسید با قیمت ۲۵ هزار دینار (۲۲ دلار) مواجه شد که به دلیل گرانی کتاب از خرید آن انصراف داد.

کتاب خاطرات آیت الله هاشمی رفسنجانی یا کتابی درباره زندگی «شهید چمران» و همچنین کتاب هایی درباره مولانا جلال الدین رومی و پاره‌ای کتاب‌ها با عناوین تاریخی، سیاسی و اندیشه و فکر و دین که عموما محور آن حول اندیشمندان ایرانی یا موضوع ایرانی بود در این دوره حضور چشمگیر داشتند و استقبال هم قابل توجه بود.

جالب اینکه اغلب این عنوان‌های کتاب‌های ایرانی را مراکز انتشاراتی مانند مصر، لبنان و دیگر کشورهای عربی چاپ و منتشر کرده‌اند.

***مصر و لبنان حضور قوی در نمایشگاه بغداد

دو کشور مصر و لبنان در این دوره از نمایشگاه بغداد نیز با ده‌ها مرکز انتشاراتی مختلف در بین کشورهای عربی و خارجی بیشترین حضور داشتند.

این دو کشور که در کشورهای عربی به داشتن بهترین مراکز انتشاراتی و چاپ و توزیع کتاب معروف هستند، توانسته‌اند حضور خود را در این دوره از نمایشگاه بر دیگر رقبا نشان دهند و حضوری قوی‌تر از سال گذشته داشته باشند.

نمایشگاه بین المللی کتاب بغداد از ساعت ۹ صبح تا ۹ شب برای بازدید رایگان عموم دایر است.

خاورم *۱۰*۳۵۳*۳۸۰*

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

الفالف20 ساعت قبل
گروه سیاسی الف، ۲ اردیبهشت ۱۳۹۸، ۲۰:۳۰ ۳۹۸۰۲۰۲۱۱۸نظر دوپهلوی قالیباف درباره FATFمحمدباقر قالیباف، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام یادداشتی درباره FATF منتشر کرد. به‌همین جهت یادداشت قالیباف در حال حاضر موضعی دوپهلو دارد و باید منتظر نوشته بعدی قالیباف باشیم. ولی اینها به رهبر انقلاب گفته‌اند ما پذیرفتن این شروط عضو FATF نمی‌شویم ولی نگفتند که اصلا ما را عضو FATF نمی‌کنند. نمایندگان مجلس نیز متوجه تخلفات وسیعی که در زمینه خصوصی سازی رخ داده است، شده‌اند. دهقان: «رئیسی» موافق انتشار احکام قضایی است/ اظهارات درباره مفاسد سازمان خصوصی سازی در واگذاری‌هادهقان افزود: اگر همه مفاسد اقتصادی در کشور از ابتدای انقلاب تا امروز را جمع کنیم، شاید به اندازه مفاسد سازمان خصوصی سازی در واگذاری‌ها در چند سال اخیر نباشد.
الفالف9 ساعت قبل
بر اساس بیانیه منتشر شده هدف به صفر رساندن صادرات نفت است تا منابع درآمدی ایران از بین برود. برایان هوک، نماینده آمریکا در امور ایران نیز مدعی شد که صادرات نفت ایران در سال میلادی کاملا قطع خواهد شد. پیش بینی می‌شود با اجرایی شدن پایان معافیت‌ها، صادرات نفتی ایران به زیر یک میلیون بشکه در روز کاهش یابد. به نظر می‌رسد پایان معافیت‌ها توسط دولت دونالد ترامپ در راستای سیاست حداکثر فشار برای گرفتن نتیجه در کوتاه‌ترین زمان ممکن است. پاسخ ایران چه خواهد بود؟ همان طور که گفته شد پاسخ ایران تاثیر تعیین کننده‌ای بر اجرایی شدن پایان معافیت‌ها و قیمت نفت و ادامه سیاست فشار حداکثری ترامپ خواهد داشت.
خانه ملتخانه ملت3 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، احمد امیرآبادی فراهانی در نشست علنی امروز (سه شنبه، ۳ اردیبهشت ماه) مجلس شورای اسلامی بیانیه نمایندگان مجلس در تقدیر از برگزارکنندگان مسابقات بین المللی قرآن که به امضای ۱۶۲ نفر از آنها رسیده است، بدین شرح قرائت کرد: به حول و قوه الهی سی و ششمین دوره مسابقات بین المللی قرآن کریم جمهوری اسلامی ایران در فروردین ۱۳۹۸ با شرکت صدها تن از قاریان و حافظان ایران و جهان با شعار شایسته «یک کتاب، یک امت» برگزار شد. به رغم توطئه‌های امروز دنیای استکبار علیه کشورمان بحمدالله این دوره تبدیل به همایشی عظیم از نمایندگان قرآنی کشورهای مختلف جهان شد که با هم اندیشی و درک مسائل کشورمان از نزدیک، ابلاغ‌گر سیمای راستین ملت آزاده ایران و نظام جمهوری اسلامی در ممالک خودشان باشند. رجاع واثق دارند کوشش‌ها و تلاش‌های خالصانه همه خدمتگزاران و اصحاب قرآن در مسیر اعتلای کلام الله مجید مقبول درگاه خداوند متعال قرار گرفته و دل‌های همه ما را بیش از پیش به نور قرآن منور گرداند. /پایان پیام
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین2 ساعت قبل
خبرگزاری میزان- صبح امروز در دومین روز از دوازدهمین نمایشگاه بین‌المللی بورس، بانک و بیمه، سازمان بورس و اوراق بهادار با انجمن جهانی روابط عمومی (Ipra) تفاهم‌نامه همکاری امضا کرد. به گزارش گروه اقتصاد خبرگزاری میزان در تفاهم‌نامه صبح امروز، در قالب یکی از برنامه‌های دوازدهمین نمایشگاه بین‌المللی بورس، بانک و بیمه با حضور یاسر فلاح، مدیرعامل شرکت اطلاع رسانی و خدمات بورس و اسوتلانا استاوروا، رییس هیات مدیره انجمن بین‌المللی روابط عمومی و عالی‌رتبه‌ترین مقام این نهاد بین‌المللی به امضای طرفین رسید. این تفاهمنامه به منظور ارتقا دیپلماسی عمومی ایران، انتقال تجارب بین طرفین و ارتقای سواد مالی به عنوان نخستین تفاهم‌نامه همکاری مشترک بین انجمن بین‌المللی روابط عمومی با یک نهاد ایرانی منعقد شد. با این تفاهم‌نامه آخرین دستاورد‌های بازار سرمایه و صنعت مالی کشور به اطلاع جامعه جهانی می‌رسد. انجمن بین‌المللی روابط عمومی قدمتی ۸۰ ساله دارد و ۱۲ هزار نهاد یا شخص از ۷۰ کشور عضو آنند.
انتخابانتخاب10 ساعت قبل
در بسته خبری پیش رو، مهمترین اخبار ۲۴ ساعت گذشته را با هم مرور می‌کنیم. آمریکا: هرکس نفت ایران را بخرد، تحریم می‌کنیم- مطابق پیش بینی‌ها، مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا اعلام کرد که این کشور ‏دیگر استثنائی برای واردکنندگان نفت ایران در نظر نمی‌گیرد و قصد ندارد معافیت‌های نفتی را تمدید کند. پمپئو همچنین گفت که «اگر کشور‌ها از تصمیم ما تبعیت نکنند با تحریم‌های ‏آمریکا مواجه می‌شوند». عکس/ خبر خوب؛ دریاچه ارومیه جانی تازه میگیرد --- تصاویر جدید ناسا عکس ۱۶ بهمن ۹۷ را از دریاچه ارومیه با عکس ۲۳ فروردین ۹۸ مقایسه میکند. ‏آنچه سیل با ایران کرد - مدیرکل روابط عمومی سازمان مدیریت بحران کشور آماری از سیل اخیر در کشور را ارائه داد.
خبر فوریخبر فوری8 ساعت قبل
ناصر موسوی لارگانی، نماینده مجلس می‌گوید: «آمریکا قدرت و جرأت جنگ با ایران را ندارد که اگر داشت هنگامی که عراق را گرفت و تا مرز ایران آمد این کار را می‌کرد. فشارهای آمریکا باز هم بیشتر می‌شود و این کشور دست از دشمنی‌های خود با کشور ایران برنمی‌دارند؛ به نحوی که گویا از ۱۳ اردیبهشت باید شاهد موج جدید فشارهای ظالمانه این کشور باشیم. زیاده‌خواهی آمریکا تمام‌شدنی نیست و بر سر کشورهایی که امروز تصور می‌کنند متحد آمریکا هستند نیز خواهد شکست». اکنون ناوهای آمریکایی از تیررس موشک‌های میان‌برد ایران در امان نیستند و از مقابله نظامی با ایران می‌ترسند. تردید نکنید که اگر آمریکا قدرت جنگ با ایران را داشت، لحظه‌ای صبر نمی‌کرد».

نظرها

اخبار بیشتر