نمایشگاه کتاب بغداد با شعار یک کتاب برای چند زندگی
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایرنا
  4. سیاسی
نمایشگاه کتاب بغداد با شعار یک کتاب برای چند زندگی

نمایشگاه کتاب بغداد با شعار یک کتاب برای چند زندگی

ایرناخبرگزاری ایرنا |
بغداد – ایرنا – نمایشگاه سالانه بین المللی کتاب بغداد با شعار «یک کتاب برای چند زندگی» با مشارکت 23 کشور عربی و خارجی از جمله جمهوری اسلامی ایران در پایتخت عراق آغاز به کار کرده است.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا، این نمایشگاه با حضور «برهم صالح» رییس جمهوری عراق و تعدادی از مسوولان عراقی و صاحبان مراکز انتشاراتی گشایش یافت و تا ۲۹ بهمن ماه آینده ادامه دارد.

در این دوره از نمایشگاه ۶۵۰ مرکز انتشاراتی به علاوه دو میلیون عنوان کتاب از کشورهای مختلف حضور دارند.

ایران، مصر، لبنان، اردن، ترکیه و برخی کشورهای عربی حوزه خلیج فارس مانند عربستان سعودی، امارات، کویت، تعدادی از کشورهای اروپایی مانند ایتالیا، نروژ و اسپانیا و همچنین کشور میزبان عراق مهمترین حاضران در این دوره از نمایشگاه هستند.

***سعودی‌ها هزینه‌ای گزاف، بدون محتوا

عربستان سعودی امسال به عنوان میهمان افتخاری نمایشگاه یک بخش ویژه برای خود در نمایشگاه ایجاد کرده است.

مسوولان سعودی به رغم اینکه ادعا کرده‌اند که ۱۱ مرکز انتشاراتی سعودی در این دوره از نمایشگاه بین المللی کتاب بغداد شرکت کرده است اما بعد از گشت و گذار خبرنگار ایرنا از جناح سعودی مشخص شد که هیچ مرکز انتشاراتی سعودی در این دوره از نمایشگاه شرکت نکرده است.

سعودی‌ها در این دوره از نمایشگاه به دلیل عدم حضور مراکز انتشاراتی و یا نبود چنین مراکزی در این کشور، تعدادی کتاب را که بعضا بصورت غیر مستقیم ترویج کننده برداشت‌های منحرف وهابیت از دین مبین اسلام است به همراه خود آورده و آنها را در چند عنوان کلی مانند «دین»، «ادبیات» و «تاریخ» به صورت تکراری در غرفه‌های مختلف خود به معرض دید عموم گذاشته‌اند.

بدون در نظر گرفتن غرفه سعودی‌ها که برغم هزینه‌ای که برای آن شده اما تهی از محتوا است، نمایشگاه بین المللی کتاب بغداد امسال در سایر غرفه‌ها به اعتقاد بسیاری از کارشناسان از حیث نظم و تعداد مراکز انتشاراتی و تنوع کتاب‌ها متمایز از سنوات گذشته بوده است.

***عراق: تعرفه گمرگی کتاب صفر شود

رییس جمهوری عراق در مراسم گشایش این دوره از نمایشگاه سالانه کتاب بغداد گفت که عراق در حال حاضر به یک بازار بزرگ کتاب و تولید کننده آن تبدیل شده و روز به روز توانمندی‌های خود را در زمینه چاپ و توزیع کتاب توسعه می‌دهد.

«برهم صالح» اضافه کرد که عراق به دلیل شرایط محاصره اقتصادی و قوانین دست و پاگیر رژیم سابق حاکم بر عراق، در زمینه چاپ کتاب و صدور آنها به خارج کشور با مشکلات عدیده‌ای مواجه بود و در مرحله جدید، پارلمان باید قوانین لازم را در خصوص حق تالیف و حقوق فکری تصویب کند.

وی از مصوبه اخیر هیات دولت در خصوص کاهش تعرفه گمرگی بر کتاب استقبال کرد و گفت تلاش می‌کند که کتاب را به طور کامل از تعرفه گمرگی معاف کند به شرط اینکه قیمت کتاب پایین بیاید.

برخی از بازدیدکنندگان این دوره نمایشگاه بین المللی بغداد، از قیمت عمومی کتاب‌ها ابراز رضایت کردند و عده‌ای نیز قیمت‌ها را نسبتا بالا دانستند و گفتند که به دلیل قیمت بالای کتاب‌ها نتوانستند که کتابی خریداری کنند.

***بخش کودکان مثل همیشه پر رونق و شلوغ

به رغم بحث و جدلی که بزرگسالان پیرامون قیمت کتاب‌ها در این دوره از نمایشگاه دارند، اما بخش کودکان به دلیل اینکه کودک عموما چندان دغدغه پول ندارد، یکی از پربازدیدترین بخش نمایشگاه بود که معمولا کودکان با سماجت والدین خود را مجبور به خرید کتاب برای خود می‌کردند.

در خبری بخوانید: برترین اخبار سیاسی ایرانی و خارجی

جناح کودکان نه تنها در برگیرنده کتاب‌های آموزشی و داستان‌های زیبا بود بلکه برخی از مراکز انتشاراتی تعدادی از بازی‌های فکری خود را نیز در معرض دید عموم گذاشته و همین امر بیش از پیش توجه کودکان را جلب کرده و خریدها به نسبت در جناح کودکان نسبتا پر رونق بود.

نمایشگاه بین المللی کتاب بغداد در این دوره نیز در حاشیه خود دارای تعدادی از سمینارها و همایش‌های فکری و ادبی بود و برخی از نویسندگان و پژوهشگران پیرامون آخرین انتشارات خود به علاقه مندان توضیح داده و یا مراسم امضای کتاب خود را جشن می‌گرفتند.

*** رسوایی‌های ترامپ در نمایشگاه بغداد

آخرین کتاب‌ها درباره رسوایی‌های «دونالد ترامپ» رییس جمهوری آمریکا از جمله دو کتاب پرطرفدار «آتش و خشم» (مایکل وولف) و «وحشت ترامپ در کاخ سفید» (باب وود ورد) از جمله کتاب هایی بود که با ترجمه عربی در این دوره از نمایشگاه بین المللی بغداد حضور داشت.

مسوول غرفه‌ای که این کتاب را عرضه می‌کرد گفت که این کتاب چاپ اصلی است و قیمت ۱۲ هزار دینار (حدود ۱۰ دلار) که برای آن در نظرگرفته‌اند، با توجه به نوع کاغذ و کیفیت چاپ، مورد استقبال بازدیدکنندگان عراقی قرار گرفته است.

*** حضور ایران

حضور ایران در نمایشگاه بین المللی کتاب بغداد در قالب غرفه رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران بود که عموما کتاب‌های ایرانی راجع به تاریخ و فرهنگ ایران زمین و دیوان‌های شاعران معروف و برخی نسخه‌های نفیس قرآنی هستند.

گرچه اغلب کتاب‌های عرضه شده در جناح رایزنی فرهنگی ایران دارای چاپ‌های ارزنده‌اند و مورد استقبال قرار گرفته‌اند اما قیمت بالای برخی کتاب‌ها مانعی بر این امر است.

در جریان بازدید خبرنگار ایرنا از این غرفه یکی از بازیدکنندگان عراقی قصد خرید کتاب قطوری تحت عنوان «معمار ایران» داشت که وقتی قیمت را از صاحب غرفه پرسید با قیمت ۲۵ هزار دینار (۲۲ دلار) مواجه شد که به دلیل گرانی کتاب از خرید آن انصراف داد.

کتاب خاطرات آیت الله هاشمی رفسنجانی یا کتابی درباره زندگی «شهید چمران» و همچنین کتاب هایی درباره مولانا جلال الدین رومی و پاره‌ای کتاب‌ها با عناوین تاریخی، سیاسی و اندیشه و فکر و دین که عموما محور آن حول اندیشمندان ایرانی یا موضوع ایرانی بود در این دوره حضور چشمگیر داشتند و استقبال هم قابل توجه بود.

جالب اینکه اغلب این عنوان‌های کتاب‌های ایرانی را مراکز انتشاراتی مانند مصر، لبنان و دیگر کشورهای عربی چاپ و منتشر کرده‌اند.

***مصر و لبنان حضور قوی در نمایشگاه بغداد

دو کشور مصر و لبنان در این دوره از نمایشگاه بغداد نیز با ده‌ها مرکز انتشاراتی مختلف در بین کشورهای عربی و خارجی بیشترین حضور داشتند.

این دو کشور که در کشورهای عربی به داشتن بهترین مراکز انتشاراتی و چاپ و توزیع کتاب معروف هستند، توانسته‌اند حضور خود را در این دوره از نمایشگاه بر دیگر رقبا نشان دهند و حضوری قوی‌تر از سال گذشته داشته باشند.

نمایشگاه بین المللی کتاب بغداد از ساعت ۹ صبح تا ۹ شب برای بازدید رایگان عموم دایر است.

خاورم *۱۰*۳۵۳*۳۸۰*

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

انهدام شبکه جاسوسی سیا در ایران

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صداوسیما به نقل از روابط عمومی وزارت اطلاعات، این وزارتخانه ۱۷ نفر از جاسوسان حرفه‌ای نظام سلطه را که به صورت سلولی و انفرادی فعالیت داشتند در سال ۹۷ دستگیر کرد. صدور یا تمدید ویزای آمریکا، استخدام متخصصان ایرانی، تأمین تجهیزات، مراجعه مستقیم به طعمه‌ها در حاشیه همایش‌های علمی خارج از کشور و ارسال ایمیل و پیام از طریق شبکه‌های اجتماعی از جمله روش‌های سرویس اطلاعاتی امریکا برای جذب جاسوسان بوده است. سرویس اطلاعاتی سیا آموزش برقراری ارتباطات امن از داخل کشور با خارج به وسیله ابزار‌های مخصوص جاسوسی، استفاده از ناقل برای انتقال ابزار امن و تجهیزات فوق پیشرفته جاسوسی به داخل کشور، ارسال مدارک هویتی جعلی، طراحی خط خروج اضطراری و آموزش ویژه ضد بازجویی را برای حفظ و مراقبت از جاسوسان خود در نظر گرفته بود که هیچکدام از چشمان تیزبین جامعه اطلاعاتی کشور پنهان نماند. اکنون با تبادل سرنخ‌های اطلاعاتی دریافتی از شبکه جاسوسی سیا با متحدین اطلاعاتی، شکست جهانی دوباره‌ای در انتظار امریکاست. همچنین سوءاستفاده عناصر سیا از برخی کشور‌های اروپایی و آسیایی برای ارتباط با منابع که با اطلاع قبلی سرویس‌های اطلاعاتی این کشور‌ها انجام می‌شود از نظر وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی ایران دور نخواهد ماند و به طور قطع مسئولیت این امور بر عهده این کشور‌ها خواهد بود.

فارسی صحبت کردن افسر اطلاعاتی سازمان سیا

برترین‌هابرترین‌ها1 روز قبل

جمله‌ای که برای انگلیسی‌ها گران تمام شد

الفالف1 روز قبل
پس از توقیف این نفتکش فایل صوتی مکالمه قایق‌های تندروی نیروی دریایی سپاه با خدمه نفتکش انگلیسی منتشر شد و بازتاب‌های فراوانی در سطح رسانه‌های بین‌المللی داشت. متن این مکالمه به‌شرح زیر است: نیروی دریایی سپاه: ‌ اگر به دستورات توجه کنید در امان خواهید بود. نیروی دریایی سپاه: ‌ دوباره تأکید می‌کنم مسیر خود را به‌سمت ۳۶۰ درجه تغییر دهید. این جمله که گویا برای انگلیسی‌ها خیلی گران تمام شده در اکثر رسانه‌های معتبر جهانی انعکاس یافته و با تحلیل‌های متفاوتی روبه‌رو بوده است. این نوع برخورد نیروهای سپاه با نیروهای انگلیسی در خلیج فارس جلوه دیگری از قدرت دریایی جمهوری اسلامی و حقارت انگلیسی‌ها را به‌نمایش می‌گذارد.

فیلم/ واکنش جالب پدر امام جمعه تبریز به حکم رهبر انقلاب برای پسرش

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
امام جمعه تبریز می‌گوید: پدرم به من گفتند شما تا دیروز فرزند من بودید اما از دیروز به بعد که حکم شما از سوی رهبر معظم انقلاب آمده است علاوه بر اینکه فرزند من هستید، پدرم هستید و این تو هستی که باید تصمیم بگیری که من به عنوان خطیب نماز جمعه شرکت بکنم یا نکنم و البته ما هم از محضر ایشان خواستیم که بزرگواری کردند و اقامه می‌کردند ولی از حدود یک سال پیش به علت مشکلات پادرد و کمردرد نمی‌توانند اقامه کنند.
فراروفرارو1 روز قبل
فرارو- امیر هاشمی مقدم؛ این روز‌ها رسانه‌های ترکیه پر است از اخباری درباره هزاران گردشگر سرگردان ایرانی در آنتالیا. بر پایه گزارش رسانه‌های ترکیه و نیز سخنان برخی از آژانس‌های ایرانی، بین پنج تا شش هزار نفر ایرانی به این جشنواره رفتند. در هوای گرم و شرجی آنتالیا، گردشگران ایرانی با چمدان‌های‌شان روبروی ورودی محل جشنواره روی زمین نشسته‌اند. هرچند آن‌ها قرار بود جشنواره موسیقی برگزار کنند و نهایتا گفتند به مسافران ایرانی چادر می‌دهیم با چنین شرایطی. اما برخی از مسافران انتظار دارند که همه هزینه سفرشان باز گردانده شود.» البته به نظر نمی‌آید این سخن که گردشگران ایرانی هم مقصر بودند، چندان منطقی باشد.

نیروهای ویژه سپاه را بیشتر بشناسید (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل

نظرها

اخبار بیشتر