شناخت کم از فرهنگ آوازی خودی
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایرنا
  4. فرهنگ
شناخت کم از فرهنگ آوازی خودی

شناخت کم از فرهنگ آوازی خودی

ایرناخبرگزاری ایرنا |
تهران - ایرنا - پژوهشگر موسیقی ایران در نشست سی ام « آیین آواز» گفت: شناخت ما از فرهنگ آوازی خودمان بسیار کم است و باید در این زمینه اطلاعات خود را بالا ببریم.

به گزارش روز چهارشنبه گروه فرهنگی ایرنا، سی‌امین نشست تخصصی آموزشی آیین آواز در فرهنگسرای ارسباران برگزار شد.

بهمن کاظمی که با عنوان «بررسی آوازهای دوره نخست ضبط صفحه در موسیقی ایرانی» به همراه جاوید عباسی فلاح خواننده و مدرس آواز (به عنوان کارشناس مجری نشست) در بخش مبحث فنی و تئوریک ماه شرکت داشت در سخنانش تأکید کرد: «شناخت ما درباره فرهنگ و موسیقی و به ویژه فرهنگ آوازی خودمان بسیار کم است».

وی برای مستندسازی صحبت‌هایش به پخش یک فایل صوتی شامل سؤال از برخی دانشجویان دانشگاه تهران درباره نام و تعداد کتاب‌های حافظ شیرازی پرداخت که با پاسخ‌هایی غیرکارشناسی و نامنتظر از سوی این گروه از نخبگان کشورمان روبرو شده بود.

کاظمی افزود: «امروز خیلی‌ها می‌گویند من ردیف آوازی زنده‌یاد طاهرزاده را کار کرده‌ام اما ردیف طاهرزاده واقعا کجاست؟ اصلا آیا چنین ردیفی وجود خارجی دارد؟ من سی ردیف آوازی را شنیده‌ام و در اختیار دارم که می‌توانم در اختیار شما بگذارم. صفحات دوره اول ضبط موسیقی ایرانی را خود من به ایران آوردم. شما اگر معیاری در دسترستان نباشد چگونه تشخیص می‌دهید که مثلا در دوره ناصری چگونه می‌خوانده‌اند؟ باید نسبت به خوانندگان شناخت بیشتری داشته باشیم، دهان‌ها و لحن‌ها را بشناسیم. حالت دهان کسی که قرائت قرآن می‌کند با کسی که به شیوه جاهلی آواز می‌خواند متفاوت است».

وی در تکمیل صحبت‌هایش گفت: «شناخت مخاطبان موسیقی آوازی درباره خوانندگان خیلی کم است».

کاظمی در ادامه با نمایش نمایش اسلاید استوانه‌های مومی یا لوله‌های موسوم به فونوگراف توضیح داد: «صدای سیدرحیم اصفهانی روی این لوله‌ها ضبط شده است. این آواز سیدرحیم در واقع همان الگوی تحریری طاهرزاده بوده است. این آواز توسط سیدرحیم در دستگاه ماهور خوانده شده است. راست پنجگاه دو بخش داشته، بخش اول گشایش و بخش بعدی پنجگاه که معادل گوشه فعلی یا فیلی امروز است. ما پنج دوره ضبط صفحه داشتیم.

نخستین ضبط در سال ۱۲۸۴ با به یادگار گذاشتن حدود دویست صفحه انجام شد، در همکاری حسینقلی و میرزا عبدالله با پانزده خواننده دیگر که خوانندگان بزرگی از کل کشور را شامل می‌شدند و برخی از آنها عبارت بودند از: حسن خان کماجی، غفار میرزا محمد خان، قربان‌خان که خواننده‌ای شاخص بوده است (در اینجا پخش آوازی از او در مایه افشاری رخ داد)، حسن قصاب و حاجی امین ….

جاوید عباسی فلاح کارشناس مجری نشست نیز توضیح داد: «استاد کاظمی محقق، آوازخوان و آوازپژوه هستند. ایشان در طی تلاش‌های چندین ساله‌شان به چهارهزار روستا رفته و موسیقی آنها را در زمانی بالغ بر ۱۵۰۰ ساعت جمع آوری کرده‌اند». وی در قالب نخستین سؤالش از استاد کاظمی پرسید: «ملاک و معیار انتخاب خوانندگان این دوره چه بوده است؟» و اینگونه پاسخ شنید: «آنها بیشتر خوانندگان درباری بوده‌اند که توسط موسیو لومر فرانسوی انتخاب شدند. لومر موسیقی ما را به سمت غربی شدن می‌برد. آنها نسبت به زمان خودشان بهترین‌ها بودند، کسانی مثل سید احمد خان و علی خان از نیشابور ….».

در خبری بخوانید: بهترین اخبار فرهنگی ادبی ایران و جهان

کارشناس مجری از بهمن کاظمی پرسید: «خاندان فراهانی و خاندان محمدصادق خان هر دو فعال بودند اما چرا می‌بینیم که خاندان محمدصادق خان به کار هنری ادامه نمی‌دهند؟». کاظمی گفت: «خب، برخی روابط و تنگ نظری‌ها در میان بوده مثلا اینکه عکسی هست از محمدصادق خان و خاندان فراهانی که محمدصادق خان یک گام جلوتر بوده و خاندان فراهانی پشت سر او ایستاده‌اند. یعنی برخی از روابط پشت پرده و ارتباطات بین افراد در میان بوده است. درویش خان نوازنده کاملی بوده، هر شاهی که بر سر کار می‌آمده یک سری را با خودش به میدان می‌آورده و باعث می‌شده که یک عده هم کناره بگیرند. باقر خان در زمان آمدن رادیو زنده بوده ولی کسی از وجود او استفاده نکرده است». در این قسمت، صدای بحرالعلوم اصفهانی در آواز کرد بیات پخش شد، همچنین نمونه صدای نایب السلطنه و نیز سید احمد خان در آواز همایون با تار میرزا عبدالله.

کاظمی در پایان افزود: «ضبط صفحات پاریس در سال ۱۲۸۶ اتفاق افتاده است. یعنی زمانی که آلمانی‌ها پاریس را گرفته و به این‌ها شلیک کرده بودند و بخش زیادی از آثار موسیقی ما از بین رفته است. میرزا حسینقلی، سید احمد خان، باقرخان، میرزا اسدالله خان و باقر لبو و ….. که از جمله موسیقی دانانی بودند که به پاریس رفتند.»

آوازخوانی داود مسلمی ردیف‌دان قدیمی (از شاگردان استادان حسین قوامی و اسماعیل مهرتاش و همنشین زنده‌یاد استاد اصغر بهاری) در دستگاه شور به همراه تار مهدی صادقیان، اجرای مهدی اصغرپور شامل آواز شوشتری در دستگاه همایون به همراه یک تصنیف به زبان ترکی که پیام امیرباهنر نوازنده تار این بخش بود، آوازخوانی و اجرای تصنیف توسط امیر عبدالعظیمی در همراهی با محمدحسین مجد نوازنده سنتور، میلاد قریشی (نوازنده سازهای کوبه‌ای)، احسان بسی‌خواسته (کمانچه) و سعید میرزا حسینی (نی)، اجرای امیرمهدی زمانی آوازخوان نوجوان و ۱۴ ساله که داود شیرزادخانی نوازنده تار همراهی کرد، همچنین «دردواره‌ها» ی قیصر امین‌پور نیز که با آواز مسعود اعرابی به همراه تار ماهور صفری (سرپرست گروه)، فرشته یارآحمدی (کمانچه)، علیرضا عرفانی (سنتور)، عرفان حسام‌پور (بم‌تار) و امین زارع (تمبک) اجرا شد و سرانجام هم اجرای آواز ابوعطا توسط بهمن کاظمی به همراه سه‌تار خواهش ژاکلین کاظمی از دیگر بخش‌های ارائه شده در این نشست بودند.

در پایان، حمید سهرابی مجری برنامه اعلام کرد که سی و یکمین نشست آیین آواز ساعت ۱۸ سه‌شنبه ۱۴ اسفند در فرهنگسرای ارسباران برگزار خواهد شد.

سلسله نشست‌های ماهانه و تخصصی آموزشی آیین آواز، ابداعی است از باشگاه موسیقی ارسباران که در طی دو سال و نیم گذشته معمولا در یکی از سه‌شنبه‌های هر ماه برگزار می‌شود و همواره با استقبال علاقه‌مندان روبرو شده است.

فراهنگ ** ۹۴۹۴ ** ۱۳۵۵ **

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

گاف عجیب سریال «ستایش ۳» / ببینید

برنابرنا1 روز قبل
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
این جمله ساده را رابرت دنیرو، بازیگر کهنه‌کار سینما در یکی از مصاحبه‌های تازه‌اش به زبان آورده و طرف صحبتش هم کسی نیست جز رئیس‌جمهور فعلی آمریکا! دنیرو هم که فرسنگ‌ها با خانه فاصله دارد، سر درددلش را باز کرده و ناگفته‌هایش را به زبان آورده است. البته دنیرو در انتقاد از ترامپ تنها نیست و بازیگران، فیلمسازان و هنرمندان دیگری هم هستند که اینجا و آنجا سیاست‌ها و دیدگاه‌های ترامپ را مورد نقد و انتقاد قرار می‌دهند. اما به گفته تحلیلگران امور هنری و سیاسی، ترامپ راه سخت و دشواری پیش رو دارد. برای همین، دنیرو اعضای حزب جمهوریخواه را دعوت به شکستن سکوت و ارائه دیدگاه‌هایشان پیرامون اقدامات ترامپ کرده است.
ایمناایمنا1 روز قبل
میراحمدی با بیان اینکه در سال ۹۶ در یک اجتماع مردمی موضوع مهریه را بررسی و تحلیل کردیم، اضافه می‌کند: بعد از دو ماه بررسی‌ها در این باره نشان داد که دلیل طلاق تعداد سکه و مهریه کم دختران نیست و دلایل دیگری مانند شرایط اقتصادی، اعتیاد و … دارد. نظر مردم شهر سرسبز سادات در ارتباط با مهریه یکسان دختران بابا حیدر بسیار متفاوت است، برخی موافق و برخی مخالف اجرا شدن این سنت در شهر هستند، موافقان برای ثبت ملی شدن آن با جدیت تمام حرف می‌زنند و مخالفان با قسمتی از آن مخاف هستند، نه کلیت یکسان بودن مهریه دختران در باباحیدر و خواستار تغییراتی در این زمینه می‌باشند. مخالف اجرای سنت مهریه باباحیدری هستماسرا یکی دیگر از دختران شهر باباحیدر است و مهریه او نیز همان ۱۴ سکه است، تا حدودی با اجرای این سنت مخالف است و می‌گوید: " در این دوره و زمانه ۱۴ سکه یعنی هیچ! او اضافه می‌کند: «اگر مهریه دختران باباحیدر با همین ۱۴ سکه ثبت ملی شود و به عنوان الگو برای سایر شهرها و جوانان باشد تا حدودی به ازدواج آسان جوانان کمک خواهد شد، نه تنها من بلکه بیشتر مردم باباحیدر با یکسان بودن مهریه دختران موافقند و این موضوع در شهر ما جا افتاده است، چرا که اگر قرار باشد مشکلی پیش بیاید، می‌آید و مهریه بالا کمک که نمی‌کند، هیچ، بلکه مشکلات را سخت‌تر نیز خواهد کرد.» همچنین «حاج امیر حسین» که یکی از بزرگان باباحیدر است، سنت مهریه یکسان را زیبا و بسیار کارآمد می‌داند و اضافه می‌کند: " حدود ۲۴ سال است که ازدواج کرده و مهریه همسرش حتی از ۱۴ سکه هم کمتر است، مهریه زیاد بیشتر شبیه به یک خرید و فروش است تا اجرا کردن سنت پیغمبر!

نماهنگی از مداح ترک زبان: من الغریب الی الحبیب

عصر ایرانعصر ایران14 ساعت قبل
حضرت سید الشداء (ع) مصادف با روز دوم محرم، نامه‌ای به حبیب ارسال کرد و نوشت: من الغریب الی الحبیباز حسین بن علی به حبیب بن مظاهر، واما بعد …حبیب خودت را به ما برسان، بیا ای حبیب ما، بیا دیر میشود …نماهنگ متفاوت حامد صفاری مداح ارومیه‌ای اهل بیت عصمت و طهارت، به مناسبت اربعین حسینی با شعر فارسی، ترکی و عربی، ابراز احساسات معنوی و عاشقانه با حضرت ابا عبدالله الحسین (ع) است که با عنوان «الی الغریب» با مضمون شتافتن به سوی امام حسین (ع) که خود را غریب نام برده است.
ایلناایلنا20 ساعت قبل
جایزه نوبل اقتصاد سال ۲۰۱۹ به سه نظریه‌پرداز فقر جهانی اهدا شدبه گزارش خبرنگار ایلنا، جایزه نوبل اقتصاد سال ۲۰۱۹ به سه نظریه‌پرداز فقر جهانی اهدا شدآکادمی سلطنتی علوم سوئد روز دوشنبه جایزه نوبل اقتصاد در سال ۲۰۱۹ را به دلیل مطالعات گسترده برای یافتن راه‌های کاهش فقر در سطح جهان به سه اقتصاددان اهدا کرد. آبیهیجیت بنرجی و استر دوفلو از دانشگاه ام‌آی‌تی آمریکا به همراه میشل کرمر از دانشگاه هاروارد به عنوان برندگان جایزه نوبل اقتصاد در سال ۲۰۱۹ معرفی شدند. پیشتر، کتاب «اقتصاد فقیر» به قلم آبیهیجیت بنرجی هندی و استر دوفلوی فرانسوی که گزارشی آزمایشگاهی از نحوه مبارزه با فقر در کشورهای مختلف آسیایی و آفریقایی بود، توسط جعفر خیرخواهان و مهدی فیضی به فارسی ترجمه و توسط انتشارات دنیای اقتصاد منتشر شد. آن‌ها معتقدند برای مبارزه با فقر باید درک درستی از مسئله فقر به معنای واقعی داشت. به همین دلیل، با کمک گرفتن از روانشناسی اجتماعی و اقتصاد رفتاری، به بررسی نحوه تصمیم‌گیری‌های فقرا و نحوه اندیشیدن آن‌ها درباره مسائل مختلف اجتماعی می‌پردازند.
سینماپرسسینماپرس15 ساعت قبل
سینماپرس: مراسم نکوداشت منوچهر انور با حضور اهالی فرهنگ و هنر در خانه سینما برگزار شد. به گزارش سینماپرس، مراسم نکوداشت هفتاد سال فعالیت فرهنگی و هنری منوچهر انور با حضور این کارگردان، گوینده، نویسنده و ویراستار پیشکسوت یکشنبه ۲۱ مهر در سالن استاد شهناز خانه هنرمندان ایران برگزار شد. برای جمع حاضر توفیقی حاصل شده تا مراسمی در بزرگداشت منوچهر انور برگزار کنند. بسیاری افراد حنجره خدادادی حیرت‌آوری دارند، اما رنگ و زنگ و طعم صدای منوچهر انور آن حیرت‌آوری دارد که فرصت بی‌اعتنایی را از شنونده می‌گیرد. منوچهر انور به مثابه یک متندر بخش دیگری از این برنامه محمدرضا اصلانی گفت: منوچهر انور برگزاری مراسم نکوداشت را دوست ندارد و این از فروتنی او نشأت می‌گیرد.

نظرها

اخبار بیشتر