1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
  4. فرهنگ
عرضه ۱۰ هزار عنوان کتاب در نمایشگاه کتاب ملی دفاع مقدس

عرضه ۱۰ هزار عنوان کتاب در نمایشگاه کتاب ملی دفاع مقدس

مهرخبرگزاری مهر |
نهمین نمایشگاه ملی کتاب دفاع مقدس، انقلاب اسلامی و مقاومت با عرضه ۱۰ هزار عنوان کتاب و در مساحتی بالغ بر هفت هزار متر مربع برگزار می‌شود.

به گزارش خبرنگار مهر، نشست خبری نهمین دوره نمایشگاه ملی کتاب دفاع مقدس، انقلاب اسلامی و مقاومت صبح روز پنجشنبه ۲۵ بهمن ماه با حضور قادر آشنا مدیرعامل موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران و سردار حق‌طلب رئیس سازمان حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس بسیج و سپاه برگزار شد.

در بخش نخست این نشست خبری سردار حق‌طلب در سخنانی با اشاره به هشت دوره برگزاری این نمایشگاه عنوان کرد: در این سالها شهر تهران در سه نوبت میزبان این نمایشگاه بوده و پس از آن نیز در پنج نوبت در استان‌های اصفهان، فارس، خراسان رضوی و آذربایجان شرقی این رویداد برپا شد و امسال نیز به واسطه برگزاری کنگره ملی شهدای استان کرمان در این شهر برگزار می‌شود.

وی با اشاره به حضور ناشران در سه بخش انقلاب اسلامی، دفاع مقدس و مقاومت در این نمایشگاه و نیز حضور ناشرانی با آثار موضوعی قرآن و عترت در همجواری آن بیان داشت: امسال از نمایندگانی از کشورهای محور مقاومت از جمله عراق، سوریه، لبنان، یمن و بحرین نیز برای حضور در این نمایشگاه دعوت به عمل آمده است تا آثاری به زبان‌های عربی و انگلیسی عرضه کنند و در مورد کشور خود نیز توضیحاتی به علاقه‌مندان ارائه کنند.

حق‌طلب با بیان اینکه این نمایشگاه از ۲۷ بهمن تا سوم اسفند ماه برگزار خواهد شد بیان داشت: نمایشگاه نهم در مساحتی بالغ بر هفت هزار متر مربع ودر سه طبقه در محل حسینیه شهدای ثارالله کرمان برپا خواهد بود و امیدواریم بستری برای هم‌افزایی میان ناشران دفاع مقدس و نیز ناشران عرصه قرآن و عترات باشد. در کنار این مساله ما نیز برنامه‌های ویژه‌ای برای مخاطب کودک و نوجوان در این نمایشگاه تدارک دیده‌ایم. در مجموع امیدوارمی با توجه به وضعیت جاری اقتصادی کشور بتوانیم این رویداد را در خدمت کمک به مساله ترویج کتاب و کتابخوانی در کشور قرار دهیم.

در ادامه قادر آشنا مدیرعامل موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران نیز در سخنانی عنوان کرد: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بر اساس ماموریت و اهداف خود در حوزه کتاب و کتابخوانی که یکی از محوری‌ترین فعالیت‌های آن به شمار می‌رود و با توجه و باور به اینکه کتاب منبع معرفت و آگاهی است اقدام به برگزاری نمایشگاه‌های کتاب در استان‌ها می‌کند و این اتفاق در حوزه دفاع مقدس نیز مورد اهتمام ویژه مسئولان این وزارتخانه است.

وی همچنین حوزه مقاومت و دفاع مقدس را از محوری‌ترین مباحث گفتمانی جاری در کشور معرفی کرد و افزود: امکان ندارد از اندیشه انقلاب اسلامی و امام خمین (ره) تاثیر پذیرفته باشیم اما از دفاع مقدس یاد نکنیم. ما حمایت از ترویج چنین گفتمانی را وظیفه خود می‌دانیم. موضوع مقاومت گفتمان جدید دنیای پیش روی ماست و باید از گفتمان آن دفاع کرد و ما نیز مفتخر به این کار هستیم.

در ادامه حسین صفری عضو شورای سیاستگذاری این نمایشگاه نیز از تخصیص یارانه ۲۰۰ میلیون تومانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای برپایی این نمایشگاه خبر داد که در قالب کارت‌های خرید کتاب به افراد عادی تا سقف ۵۰ هزار تومان و برای خانواده ایثارگران و بسیجیان تا سقف ۱۰۰ هزار تومان اهدا می‌شود.

در سایت خبری بخوانید: اخبار فرهنگی و هنری روز

در بخش دیگر این نشست خبری اهالی رسانه به طرح سوالاتی درباره این رویداد پرسیدند. در همین زمینه و در پاسخ به سوالی درباره علت برگزاری مجدد این رویداد در حالی که برگزاری نمایشگاه هشتم کتاب دفاع مقدس در مشهد با انتقادات بسیاری همراه بوده است، سردار حق طلب بیان داشت: ما قطعا به ضعف‌هایی در برگزاری اذعان داریم. مساله عدم استقبال از این رویداد در سال‌های قبل مشکلی نیست که متوجه ما باشد. ما در نمایشگاه بین‌المللی کتاب نیز شاهدیم که بیشترین اقبال به کتاب‌های کمک آموزشی است. ما باید جامعه را با فرهنگ مطالعه و کتاب‌خوانی آشنا کنیم. سرانه مطالعه در کشور ما پایین است و برای بالابردنش نیز هزینه نمی‌شود. ما هم مدعی نیستم با هشت دوره برگزاری نمایشگاه به همه اهدافی که مدنظرمان بوده رسیده‌ایم اما عمده انتقادهایی که به ما می‌شود درباره خلوتی نمایشگاه و نبود فروش کتاب در آن است وگرنه از سایر خدمات ارائه شده در نمایشگاه رضایت کافی وجود دارد.

وی در همین زمینه گفت: امسال غرفه‌ها تقریبا رایگان به ناشران اهدا شده و هزینه اقامت و تردد و پذیرایی از ناشران نیز با ماست. موضوع مراجعه مردم و خرید کتاب توسط آنها اما در اختیار ما نیست و خود ناشران باید برای جلب مخاطبانشان برنامه داشته باشند

در همین زمینه حسین صفری نیز گفت: موضوع جذب مخاطب یکی از استراتژی‌های اصلی ما برای برگزاری این دوره نمایشگاه بود و به همین خاطر ادغام این نمایشگاه با نمایشگاه قرآن و عترت در استان در دستور کار ما قرار گرفت

سردار ناظری معاون نشر سازمان حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس بسیج و سپاه نیز در این نشست در این زمینه گفت: شرایط خاص مخاطب کتاب در کشور را باید همه در نظر بگیریم. ما با کاهش استقبال از کتاب در همه بخش‌ها روبروییم. با اطلاع از این مساله ما در سال جاری کارگروه جذب و مشارکت برای حضور در این نمایشگاه را شکل دادیم و از دانشگاه‌ها، مدارس و سایرنهادها برای حضور در این رویداد دعوت کردیم و از آنها خواستیم که برای برگزاری این رویداد از ما حمایت کنند. هدف‌گذاری ما این بوده که کتاب‌های ناشران از کرمان دیگر به مبدا خود بازنگردند.

ناظری ادامه داد: نمایشگاه امسال در ۱۹۰ غرفه برپا می‌شود که ۱۴۰ ناشر در آنها حضور خواهند داشت. توسط این ناشران همچنین ۱۰ هزار عنوان کتاب عرضه خواهد شد که شامل ۶ هزار عنوان با موضوع دفاع مقدس و ۱۵۰۰ عنوان کتاب با موضوع انقلاب اسلامی و ۱۰۰۰ عنوان کتاب با موضوع قرآن کریم خواهد بود و در کنار آنها عرضه محصولات فرهنگی را نیز تدارک دیده‌ایم.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ایسناایسنا1 ساعت قبل
ششمین جشنواره‌ فرصت‌های شغلی روشنا از ۸ تا ۱۰ اردیبهشت‌ماه جاری با مشارکت تمامی دانشکده‌ها و پژوهشکده‌های دانشگاه علامه طباطبائی برگزار می‌شود. به گزارش ایسنا، این جشنواره باهدف برقراری ارتباط دانشگاه با صنعت و همچنین امکان معرفی فرصت‌های شغلی موجود در بازار کار کشور به دانشجویان و دانش‌آموختگان با همکاری دانشکده مدیریت و حسابداری و مرکز کارآفرینی و هدایت شغلی دانشگاه علامه طباطبایی برگزار می‌شود. او در این خصوص افزود: ایجاد و برقراری ارتباط بلندمدت دانشگاه با صنعت و جامعه، هدف راهبردی دانشگاه علامه از برپایی جشنواره روشنا است. دکتر گودرزی برپایی کارگاه‌های آموزشی را از برنامه‌های جنبی برگزاری این جشنواره عنوان کردند و بیان داشت: در ایام برگزاری جشنواره امسال نیز ۷ کارگاه آموزشی با موضوعات مختلف برگزار خواهد شد که علاقه‌مندان برای شرکت می‌توانند با مراجعه به وب‌سایت جشنواره ضمن آگاهی از موضوعات هرکارگاه و زمان برگزاری آن، در آنها ثبت نام نمایند. به گزارش روابط عمومی دانشگاه علامه طباطبایی، این جشنواره از تاریخ هشتم اردیبهشت ماه سال جاری به مدت سه روز در محوطه ورودی دانشکده مدیریت و حسابداری برگزار خواهد شد و در طی این مدت شرکت‌هایی همچون: پارس خودرو، گروه خودروسازی بهمن، بیمه سامان، بیمه ملت، تابان خرد، ایران تلنت، یونیلیور، همکاران سیستم و … به معرفی فرصتهای شغلی و کارآموزی به دانشجویان خواهند پرداخت.
صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی رسانه ملی، این سریال در استان‌های کردنشین و دیگر استان‌های کشور با استقبال خوبی مواجه شد و تاکنون تعداد زیادی از مسئولان فرهنگی از آن قدردانی کرده‌اند. پخش نواهای محلی کردی برای نخستین بار در رسانه‌ملی بسیار ارزشمند و نوید روزهای بهتر از این را هم می‌دهد. شبکه یک سیما به خوبی با پخش سریال مناسبتی توانست وفاق و همدلی ملی را به تصویر بکشد. سریال «نون خ» که به گواه مخاطبان در نظرسنجی سازمان صداوسیما از پرمخاطب‌‌ترین سریال‌های مناسبتی بوده در قالب طنز با تکیه بر داستان زیبا و استفاده از هنرمندان برجسته‌ کشوری و استانی، خاطره‌ای نیک بر جا گذاشت. امیدواریم برای تداوم بسترسازی بیشتر برای همدلی و همنوایی ملت بزرگ ایران شاهد استفاده بیشتر از پتانسیل سایر اقوام ایرانی باشیم. امید است در ساخت قسمت‌های بعدی سریال نون خ که به حق از انتظارات مردم است، نقطه نظرات منتقدین نیک اندیش هم لحاظ شود.» گفتنی است بر اساس نظرسنجی استانی مرکز تحقیقات صداوسیما سریال «نون. میزان رضایت از این سریال در استان کردستان ۸۶/۷ درصد بوده است.
صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ همزمان با ایام ولادت با سعادت حضرت ولی عصر (عجل الله تعالی فرجه الشریف)، مخاطبان تلویزیون با اهدای میلیون‌ها صلوات به نیت سلامتی و تعجیل در ظهور آن حضرت با ثبت رکوردی بی‌سابقه، بزرگترین ختم جمعی صلوات را خلق کردند. با پایان این پویش در شام ولادت امام زمان (عج) و در طول ۵ روز برگزاری این طرح، با بیش از صد هزار کاربر و مخاطب تلویزیون بیش از ۲۸۰ میلیون صلوات را در سامانه آنلاین این پویش ثبت شد. ارسال و ثبت هزاران نظر از سوی مخاطبان به پایگاه اطلاع‌رسانی شبکه قرآن و معارف سیما از دیگر نکات در خور توجه این پویش بود که بیشترین نظرها، درخواست ادامه این طرح و اجرای آن در مناسبت‌های مختلف بوده است. این طرح تحت عنوان «پویش میلیونی ختم جمعی صلوات» از دهم شعبان با طراحی سامانه‌ای آنلاین ویژه این طرح در پایگاه اطلاع‌رسانی شبکه قرآن و معارف سیما صورت گرفت و با استقبال بی‌نظیر و مشارکت گسترده همراه بود.
صدا و سیماصدا و سیما2 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از انجمن رادیولوژی ایران در مراسمی با حضور قاسم جان بابایی معاون درمان وزارت بهداشت، محمدرضا ظفرقندی رئیس کل سازمان نظام پزشکی، از ایرج فاضل پیشکسوت جامعه جراحی ایران، تقدیر شد. ایرج فاضل، وزیر اسبق بهداشت، رئیس سابق سازمان نظام پزشکی ایران، رئیس اسبق فرهنگستان علوم پزشکی و رئیس جامعه جراحان ایران است. معاون درمان وزارت بهداشت در این مراسم از این پیشکسوت جامعه پزشکی، به عنوان قیمت پزشکی ایران یاد کرد و گفت: تقدیر انجمن رادیولوژی ایران از این پیشکسوت جامعه پزشکی، بسیار ارزشمند است. رئیس کل سازمان نظام پزشکی ایران، نیز برضرورت پاسداشت بزرگان جامعه پزشکی کشور تاکید کرد و افزود: ما باید همواره قدردان چهره‌هایی باشیم که در مسیر پیشرفت کشور سهم بسزایی داشته‌اند و دکتر فاضل نیز همواره برای خدمت به مردم و کشور تلاش کرده است. ایرج فاضل نیز، از این مراسم به عنوان یک روز به یاد ماندنی در زندگی خود یاد کرد.
صدا و سیماصدا و سیما2 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از پایگاه اطلاع رسانی حج، طارق بالطیب سفیر تونس درایران با حجت الاسلام؛ والمسلمین سید علی قاضی عسکر نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت و سرپرست حجاج ایرانی درمحل بعثه مقام معظم رهبری دیدار و گفتگو کرد. در این دیدار حجت الاسلام و المسلمین قاضی عسکر آشنایی و زمینه سازی برای روابط بهتر دو کشور در بخش حج و زیارت را مثبت ارزیابی کرد و گفت: جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد تجربیات خود را در این بخش به تونس منتقل کند. وی با اشاره به شیوه حج گزاری در کشورمان افزود: ارائه خدمات به زائران ایرانی در بخش‌های حمل و نقل، اسکان، تغذیه، پزشکی، فرهنگی توسط سازمان حج و زیارت و بعثه مقام معظم رهبری به صورت متمرکز انجام می‌شود. سرپرست حجاج ایرانی به انتشار نزدیک به هزار و ۴۰۰ اثر در حوزه فرهنگی حج اشاره کرد و افزود: پژوهشکده حج و زیارت در قم تاکنون ۷ جلد از دایره المعارف حج را منتشر کرده و آثار ارزشمندی درباره مکه و مدینه نیز در موزه حج گرد آوری شده است. وی با اشاره به اینکه امسال بیش از ۱۰ هزار نفر از زائران اهل سنت از استان‌های مختلف کشورمان به سرزمین وحی مشرف می‌شوند، گفت: امکانات ارائه شده به حجاج شیعه و سنی مانند هم است و هیچگونه تفاوتی وجود ندارد. نماینده ولی فقیه در ادامه، مذاکرات خود با رئیس بعثه حج تونس در سال‌های گذشته در ایام مراسم حج را یادآور شد و از وزیر شئون دینی این کشور دعوت کرد برای گفتگو درباره همکاری‌ها در حوزه حج و زیارت به ایران سفر کند. وی همچنین خواستار معرفی جاذبه‌های گردشگری به مردم دو کشور برای رونق گردشگری شد و گفت: ارتباطات ایران و تونس روز بروز باید قوی‌تر شود و دو کشور این ظرفیت را دارند که در تمامی زمینه‌ها همکاری خوبی با یکدیگر داشته باشند. در این دیدار سفیر تونس نیز همبستگی ملت ایران در مسایل مختلف از جمله حادثه سیل اخیر را ستودنی توصیف کرد و گفت: ایران از سابقه تاریخی و فرهنگی هزاران ساله برخوردار است و علما، اندیشمندان، شعرا و شخصیت‌های بزرگی در این سرزمین پرورش یافته‌اند. وی با استقبال از موضوع‌های مطرح شده توسط نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت برای توسعه همکاری‌های دو کشور تأکید کرد: روابط و مبادلات فرهنگی برای نزدیک شدن مردم و همبستگی اسلامی اهمیت فراوانی دارد. طارق بالطیب با بیان نحوه حج گزاری در تونس افزود: جمهوری اسلامی ایران در زمینه برگزاری حج از تجربیات مهم و ارزشمندی برخوردار است و دو کشور می‌توانند در این بخش با یکدیگر همکاری کنند. در ادامه این دیدار دو طرف افراط گرایی را عاملی مهم در تخریب چهره اسلام در جهان عنوان کردند و حجت الاسلام و المسلمین قاضی عسکر با اشاره به جنایات گروهک داعش در عراق، سوریه، لیبی، افغانستان و حتی کشورهای اروپایی تأکید کرد: ما و شما باید اسلام اعتدالی را در دنیا رواج دهیم و برای مقابله با افراط گرایی و تکفیری‌ها همکاری مشترک داشته باشیم. وی با اشاره به پیشرفت‌های علمی جمهوری اسلامی ایران در حوزه‌های مختلف گفت: معتقدیم که همه کشورهای اسلامی در این حوزه باید با یکدیگر همکاری داشته باشند و اطلاعات و تجربیات خود را به یکدیگر منتقل کنند. نماینده ولی فقیه جنگ هشت ساله رژیم بعث صدام علیه کشورمان را یادآور شد و با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران به خاک هیچ کشوری طمع ندارد، افزود: ما همواره به همسایگان خود گفته‌ایم که دنبال تعرض به هیچ کشوری نیستیم و می‌خواهیم زندگی مسالمت آمیز با یکدیگر داشته باشیم. وی تصریح کرد: قدرت‌های بزرگ علاوه برمنافع مادی بدلیل داشتن خوی استکباری بدنبال توسعه طلبی هستند و برای همین قرآن از مسلمانان خواسته است که برای قطع وابستگی به دشمنان تلاش کنند و زیر بار سلطه کفار و مشرکان نروند.
صدا و سیماصدا و سیما3 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ پل شریدر در نشست خبری در جشنواره جهانی فیلم فجر در پاسخ به سؤال خبرنگاران درباره میزان استاندارد بودن جشنواره جهانی فیلم فجر گفت: چند جشنواره‌ای هستند مثل تورنتو و نیویورک. وقتی با ابعاد جشنواره مواجه شدم خیلی شگفت زده شدم و تعداد فیلم‌ها و جمعیت حاضر در جشنواره من را شگفت زده کرد. وی در پاسخ به سؤالی درباره پایان بندی فیلم «راننده تاکسی» افزود: در زمان ساخت فیلم این ایده را نداشتیم که اتفاقات حالت فانتزی داشته باشد اما ۱۰ سال بعد این تفاسیر از آن شد و من هم بدم نیامد. درباره فیلم آخرم هم باید بگویم که ایهام عامدانه‌ای از آن وجود دارد. این کارگردان آمریکایی در پاسخ به سؤالی درباره آشنایی اش با سینمای ایران گفت: سینمای ایران جایگاه ویژه‌ای دارد و در ۱۵ سال پیش نهضت ملی سینمای ایران، رومانی و آرژانتین شکل گرفت و امروزه در هر جشنواره معتبری این انتظار می‌رود که یک فیلم ایرانی وجود داشته باشد. بیشتر ما در غرب، با کیارستمی سینمای ایران را شناختیم و بعد اصغر فرهادی با دو اسکار این مسیر را ادامه داد. چچر یکی از دوستان من دارد کتابی درباره سینمای ایران می‌نویسد.

نظرها

اخبار بیشتر