برای کاهش مصرف بنزین؛ پرمصرف‌ها، عوارض بدهند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. برترین‌ها
  4. اجتماعی

برای کاهش مصرف بنزین؛ پرمصرف‌ها، عوارض بدهند

برترین‌هاخبرگزاری برترین‌ها |
معاون پیشین مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: باید استفاده از کارت سوخت اجباری شود و اگر فردی از کارت سوخت جایگاهداران استفاده کرد، مبلغ اضافی پرداخت کند.

ایرنا نوشت: معاون پیشین مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: باید استفاده از کارت سوخت اجباری شود و اگر فردی از کارت سوخت جایگاهداران استفاده کرد، مبلغ اضافی پرداخت کند.

«محمدرضا محمدخانی» افزود: باید از افراد فاقد کارت سوخت مبلغ اضافی دریافت کرد؛ بهعنوان مثال به جای نرخ لیتری یک هزار تومان برای بنزین از وی سه هزار تومان برای هر لیتر دریافت شود تا بدین ترتیب استفاده از کارت سوخت همگانی شود.

وی تصریح کرد: پیشنهاد می‌کنم افراد پرمصرف عوارض آلودگی پرداخت کنند؛ زیرا هوا را بیشتر از دیگران آلوده می‌کنند، همچنین آن‌ها باید عوارض استفاده از زیرساخت‌های جاده‌ای را بپردازند، زیرا جاده‌ها را بیشتر تخریب می‌کنند.

محمدخانی یادآوری کرد: مردم نظر مساعدی نسبت به افزایش نرخ مالیات ندارند؛ بنابراین نباید نرخ بنزین یا مالیات را بالا برد، بلکه باید به سراغ دریافت عوارض از پرمصرف‌ها رفت.

تهیه اطلاعات جامع مصرف بنزین از طریق کارت سوخت

معاون پیشین مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی ادامه داد: اگر کارت سوخت به طور کامل استفاده می‌شد اکنون می‌توانستیم آماری جامع و کامل از وضعیت مصرف سوخت و بنزین در کشور داشته باشیم و از طریق آن مشخص می‌شد که چه کسانی پرمصرفند.

وی با بیان اینکه سامانه کارت سوخت، یک طرح تکمیلی نیز داشت که هیچ وقت به اجرا گذاشته نشد، توضیح داد: بر اساس آن طرح تکمیلی، خودرو‌ها برای سوخت گیری در پمپ بنزین‌ها باید شناسایی می‌شدند.

محمدخانی افزود: بر اساس این طرح، پس از ورود خودرو به پمپ بنزین، علاوه بر کارت سوخت، خودرو نیز باید شناسایی و تایید می‌شد و پس از آن سوختگیری امکان می‌یافت.

در وبسایت خبری بخوانید: خبر های آنلاین اجتماعی از سراسر وب | اخبار زنده اقتصاد ایران و جهان

این کارشناس انرژی اضافه کرد: در صورت اجرای این طرح مشخص می‌شد که هر خودرو چه میزان سوخت مصرف می‌کند و چه افرادی پرمصرفند.

گام‌های اجرای طرح‌های مدیریت سوخت

معاون پیشین مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی تاکید کرد برای اجرای طرح‌های مدیریت سوخت در گام نخست باید آمار مصرف سوخت از طریق کارت سوخت استخراج شود.

وی ادامه داد: در گام بعد باید به سراغ تحلیل وضعیت مصرف و همچنین تحلیل عوامل اقتصادی و اجتماعی رفت تا تصمیم درستی را برای مدیریت مصرف سوخت اتخاذ کرد.

محمدخانی یادآوری کرد: طرح‌هایی مانند اختصاص روزی یک لیتر بنزین برای هر نفر، طرح‌های فاقد کارشناسی هستند و باعث گسترش بی اعتمادی در جامعه شده و سرمایه اجتماعی را کاهش می‌دهند.

رشد بالای مصرف سوخت در کشور و قاچاق گسترده آن به کشور‌های همسایه، نهاد‌های مسئول را تکاپو انداخته تا راهکاری برای مدیریت مصرف و جلوگیری از رشد سرسام آور سوخت بویژه بنزین بیابند.

برای مقابله با مصرف بی رویه و قاچاق، راهکار‌ها و پیشنهاد‌های مختلفی ارایه شده که از جمله آن‌ها احیای کارت سوخت است که گفته می‌شود در آینده نزدیک استفاده از آن اجباری می‌شود.

بر این اساس، از سوم آذرماه امسال، ثبت نام کارت سوخت برای خودرو‌های فاقد این کارت آغاز شد که تا دی ماه ادامه یافت؛ در این مدت بیش از سه میلیون نفر اقدام به ثبت نام کردند.

در هفته‌های اخیر طرح‌های متعدد توسط کارشناسان و نمایندگان مجلس برای مدیریت مصرف سوخت ارایه شده که هیچ کدام به تصویب نرسیده‌اند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

خرسی که از سقوط جان به در برده بود، توسط مردم کشته شد!

تابناکتابناک1 روز قبل
درست در زمانی که توله خرس مجروح برای مداوا به سمسکنده منتقل شده و بر اثر جراحات وارده جان باخته بود و همزمان، فیلمی در شبکه‌های اجتماعی و کانال‌های محلی دست به دست می‌شد که نشان می‌داد چه بلا‌هایی بر سرش آمده است. خرسی که در عبور از لبه پرشیب کوه ناکام مانده، سقوط کرده و البته جان به در برده بود، گرفتار بلایی بزرگ‌تر شد تا رویداد دردناک دیگری در حافظه محیط زیستی ایرانیان درج شود. فاجعه‌ای از جنس دیده شدن توله خرس توسط چند رهگذر و بارش باران سنگ‌های ریز و درشت بر سر و بدن این حیوان نگون بخت. سنگساری به قصد کشتن این توله خرس که احتمالا رهگذران هم متمایل به آزارش بودند و هم خوف داشتند به سمت شان حمله ور شود و از این رو حکم به مرگش دادند! درست در زمانی که توله خرس مجروح برای مداوا به سمسکنده منتقل شده و بر اثر جراحات وارده جان باخته بود و همزمان، فیلمی در شبکه‌های اجتماعی و کانال‌های محلی دست به دست می‌شد که نشان می‌داد چه بلا‌هایی بر سرش آمده است.

چرا توله خرس را سنگسار کردند (+فیلم)

عصر ایرانعصر ایران16 ساعت قبل
افتصادنیوزافتصادنیوز1 روز قبل
به گزارش اقتصاد نیوز و به نقل از آی تی رسان، این لیست به صورت روزانه آپدیت شده و شامل محصولاتی همچون گلکسی S۷، گلکسی S۷ Edge، سامسونگ گلکسی نوت ۵، گلکسی A۹ و… می‌شود. شما می‌توانید با کلیک بر روی نام هر مدل، به فروشگاه‌های آنلاین وارد شده و محصول مورد نظر را بخرید. لیست قیمت گوشی‌های سامسونگ

ترامپ رئیس ستاد کارکنان کاخ سفید را به دلیل «سرفه» بیرون کرد +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین20 ساعت قبل
رئیس‌جمهور آمریکا حین مصاحبه با شبکه «ای بی سی نیوز» از سرفه‌های «میک مولوانی» به خشم آمد و او را از دفتر ریاست‌جمهوری بیرون کرد. در این لحظه پرتنش، مجری در حال پرسیدن سوالاتی درباره تحقیقات درباره پرونده مداخله روسیه در انتخابات ۲۰۱۶ و سوابق مالیاتی ترامپ بود.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین19 ساعت قبل
به گزارش اقتصادآنلاین، بهای سکه طح قدیم چهار میلیون و ۵۵۰هزار تومان است. نیم سکه و ربع سکه امروز به ترتیب با قیمت‌های دو میلیون و ۴۷۰ و یک میلیون و ۶۵۰هزار تومان در بازار معامله می‌شوند. قیمت سکه یک گرمی امروز یک میلیون و ۱۰هزار تومان است. طلای ۱۸عیار در بازار امروز گرمی ۴۳۴هزار و ۴۵۰تومان قیمت خورد. هر اسکناس یورو در تابلوی این صرافی‌ها برای فروش ۱۵۳۰۰و برای خرید ۱۵۲۰۰ تومان قیمت خورده است.
وانانیوزوانانیوز1 روز قبل
پس از آن بود که با دستور دادستانی، در کنار حذف قیمت مسکن از سایت‌ها، دستور حذف قیمت خودرو نیز صادر شد تا ابزار تبلیغاتی دلالان از دسترس خارج شده و آرامش به بازار خودرو باز گردد. اگر چه در روزهای آغازین این طرح، همچنان قیمت خودرو بالا بود اما با حساس‌شدن معاونت اول ریاست‌جمهوری و مجلس به موضوع قیمت خودرو و تذکرهای پی‌درپی به وزارت صمت در این باره، به نظر می‌رسد گشایش‌هایی در اصلاح قیمت خودرو ایجاد شده است. کاهش قیمت خودرو که به صورت هفتگی رخ می‌داد اکنون فاصله زمانی این تغییر را کمتر کرده و به صورت روزانه و گاه چند ساعته، اتفاق می‌افتد. یک کارشناس صنعت خودرو معتقد است به زودی قیمت خودرو به کف می‌رسد. این شرکت نیز در پاسخ اعلام کرد که افزایش قیمت صورت‌گرفته ناشی از افزایش قیمت بیش از ۲۵درصدی نرخ ارز نیمایی، افزایش قیمت خرید قطعات تولید داخل، افزایش هزینه‌های دستمزد و افزایش هزینه‌های حمل بوده است.

نظرها

اخبار بیشتر

پربازدیدترین خبرها

همه

تلفیق خوشنویسی و گرافیک توسط هنرمند ترکیه + عکس

تسنیم19 ساعت قبل

خدمت در هلال احمر بسیار با ارزش است

مهر19 ساعت قبل

نقش پر رنگ طرح گردشگری جزیره آشوراده در اقتصاد استان گلستان

خانه ملت1 روز قبل

چه کسانی به سرطان مثانه مبتلا می‌شوند؟

افکارنیوز23 ساعت قبل

تجمع هواداران پرسپولیس مقابل باشگاه؛ کار به درگیری کشید

ایلنا21 ساعت قبل

تولید گلف جدید تا پایان سال

دنیای اقتصاد9 ساعت قبل

تفاضل گل قاتل صعود چین

ایلنا10 ساعت قبل

حرکت قالیباف جریان اصولگرایی را از خمودگی و جمود نجات می‌دهد/ قالیباف کار عاقلانه‌ای می‌کند که نمی‌خواهد در جریان اصولگرا هضم شود

اعتمادآنلاین20 ساعت قبل

کالای اساسی با ارز ۴۲۰۰ تومانی به دست مردم نخواهد رسید/ ایجاد صفوف برای تهیه کالا‌های اساسی فساد آفرین است/ باید قیمت ارز در کشور یک نرخ داشته باشد

میزان‌آنلاین6 ساعت قبل

از نمونه رفتارهای پلیس مهربان آمریکایی با مردم +فیلم

مشرق‌نیوز1 روز قبل

تازه‌ترین خبرها

همه

پیگیری قتل علیرضا شیرمحمدعلی در زندان فشافویه

خبری17 ساعت قبل

عبور از تعهدات برجامی به گفته سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران

خبری20 ساعت قبل

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه 17 خردادماه

خبری21 ساعت قبل

قیمت تمام شده پراید چند تومان است؟

افتصادنیوزچند ثانیه قبل

شهید باکری، مرسدس بنزش را چگونه فروخت؟

افتصادنیوزچند ثانیه قبل

عکس‌های ادعایی جدید آمریکا برای متهم کردن ایران در انفجار نفتکش‌ها/ واشنگتن: ایران مسئول حملات است

افتصادنیوز2 دقیقه قبل

گزارش در حال تکمیل است …افتتاح ترمینال «سلام» فرودگاه امام (ره) با حضور رییس جمهوری

ایسنا4 دقیقه قبل

دهمین جلسه رسیدگی به اتهامات تعدادی از متهمان بانک سرمایه آغاز شد

میزان‌آنلاین5 دقیقه قبل

۱۰ نیروگاه خورشیدی برای مددجویان کمیته امداد ده‌زیار کرمان احداث می‌شود

تسنیم5 دقیقه قبل

ایجاد بیماری‌های منتقله روده‌ای با آلودگی بیش از حد استخرها

ایسنا5 دقیقه قبل