1. خبری
  2. همه خبرها
  3. انتخاب
  4. سلامت

مکمل‌های روغن ماهی چقدر مفیدند؟

انتخابخبرگزاری انتخاب |
احتمالا از فواید روغن ماهی برای سلامتی زیاد شنیده‌اید. غذاهای دریایی و مكمل‌ها منابع اصلی روغن ماهی به‌شمار می‌روند.
مکمل‌های روغن ماهی چقدر مفیدند؟ - 0

احتمالا از فواید روغن ماهی برای سلامتی زیاد شنیده‌اید. غذاهای دریایی و مکمل‌ها منابع اصلی روغن ماهی به‌شمار می‌روند.

گفته می‌شود روغن ماهی سرشار از اسیدهای چرب امگا۳ است. ازجمله فواید اسیدهای چرب غیراشباع می‌توان به پیشگیری از حملات قلبی، کاهش تری‌گلیسیرید خون و کاهش خطر گرفتگی عروق اشاره کرد، اما اگر مصرف ماهی چنین فوایدی دارد، آیا مصرف مکمل‌های روغن ماهی هم همین فواید را به‌همراه خواهد داشت؟

پژوهش‌های انجام‌ شده در این زمینه به نتایج گوناگونی دست یافته. مثلا در یکی از پژوهش‌های اخیر مشخص شد مکمل‌های روغن ماهی شاید هیچ فایده‌ای برای قلب نداشته باشد. پژوهشگران احتمال می‌دهند بدنمان مواد مغذی را از منابع غذایی راحت‌تر از قرص‌های مکمل جذب می‌کند. دیگر این‌که مثلا ماهی سالمون علاوه‌ بر امگا ۳ از مقادیر قابل‌توجهی پروتئین، ویتامین Bو پتاسیم هم برخوردار است. منتها مکمل‌ها فقط همان ماده مغذی خاص را که امگا ۳ باشد به بدن می‌رسانند و پژوهشگران از همین‌رو معتقدند شاید بدن مکمل‌ها را به‌نحوی دیگر پردازش می‌کند. از آن‌طرف پژوهش‌هایی هم که از فایده مکمل‌های روغن ماهی برای سلامت قلب خبر می‌دهند، اما در حال حاضر این فایده فقط روی عده محدودی مشاهده شده است و نمی‌توان نتایج مشاهده ‌شده درخصوص فایده مکمل‌های روغن ماهی را به همه تعمیم داد. پس شاید بهتر باشد مصرف مواد غذایی حاوی امگا۳ نظیر ماهی، دانه چیا، گردو، تخم کتان و بسیاری دیگر از منابع حاوی این ماده مغذی را جدی‌تر بگیرید.

در سایت خبری بخوانید: اخبار سلامت

جام جم

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ساعت ۲۴ساعت ۲۴20 ساعت قبل
شادی: وجود خطوط کوچک در خارج از چشم‌ها حاکی از خنده رویی و شاد بودن فرد میباشد. بررسی شکل ابروهاابرو صاف: صافی و مستقیمی ابروها نشانگر اندیشه، تفکر و ایده گرایی فرد میباشد. ابرو کمانی: افرادی که دارای ابروهای خمیده و کمانی هستند از حکایت‌ها و داستانهای واقعی لذت میبرند و افرادی مهربانند. پشت چشم یا پلک بلند: بلند بودن پلک دلالت بر وابستگی شدید فرد به دیگران و نزدیکان دارد. گونه گود: علاوه بر جذابیت و زیبایی دلیلی بر خوش مشربی و سازگاری فرد میباشد.
صدا و سیماصدا و سیما20 ساعت قبل
وی افزود: بر همین اساس، در سال ۱۳۹۸ نیز برای دهمین همایش داروسازی بالینی، موضوع اصلی همایش را «دارودرمانی شخصی شده» انتخاب کرده‌ایم. رئیس انجمن علمی متخصصین داروسازی بالینی ایران گفت: علاوه بر نخستین سخنرانی تخصصی در سالن اصلی همایش تحت عنوان «اصول دارودرمانی شخصی شده»، در طول ۳ روز همایش نیز در سالن‌های اقماری، سخنرانی‌های متعددی در خصوص استفاده از دارودرمانی شخصی شده برای درمان بیماری‌های مختلف و آخرین دانش موجود در این خصوص را خواهیم داشت. این بحث، حوزه جدیدی را در داروشناسی بالینی مطرح کرده است که از آن به فارماکوژنومیک یاد می‌شود. سلام زاده افزود: علاوه بر دارودرمانی شخصی شده، امروزه امر تشخیص و پیشگیری از بیماری‌ها نیز تحت عرصه جدیدی به نام «پزشکی شخصی شده» یا personalized medicine مورد توجه جدی قرار گرفته است. رئیس انجمن علمی متخصصین داروسازی بالینی ایران خاطرنشان کرد: اهمیت ورود به عرصه فارماکوژنومیک و دارودرمانی شخصی شده بر محققان حوزه داروسازی، پزشکی و ژنتیک پوشیده نبوده و در این راستا بویژه در سالهای اخیر، محققان زیادی در حال طراحی و اجرای مطالعات متعدد هستند.
نامه‌نیورنامه‌نیور23 ساعت قبل
آرتروز و پوکی استخوان شایع‌ترین و شناخته شده‌ترین بیماریهای استخوان بین مردم هستند؛ اما بیماری‌های دیگری هم هستند که بر استخوان‌ها تاثیر می‌گذارند و باعث تغییرات ساختاری استخوان‌ها و بروز درد و ناراحتی می‌شوند. آرتروز و پوکی استخوان شایع‌ترین و شناخته شده‌ترین بیماریهای استخوان بین مردم هستند؛ اما بیماری‌های دیگری هم هستند که بر استخوان‌ها تاثیر می‌گذارند و باعث تغییرات ساختاری استخوان‌ها و بروز درد و ناراحتی می‌شوند. استئوپتروز - استخوان مرمریبه نظر می‌رسد بیماری استخوان مرمری طرف مقابل پوکی استخوان است، زیرا در این عارضه استخوان‌ها بسیار متراکم‌تر از حالت عادی می‌شوند. ممکن است عامل تجمع باکتری‌ها و عفونت استخوان بیماری‌های دیگری باشند که به آن مبتلا هستید. بیماری استخوانی پاژهدر این بیماری استخوان‌ها بیش از اندازه رشد می‌کنند و ضعیف می‌شوند.
عصر ایرانعصر ایران22 ساعت قبل
وی خاطرنشان کرد: این افراد می‌توانند با راهنمایی و کمک پزشک معالج و ایجاد تغییرات مختصری در مصرف دارو، روزه بگیرند. این کارشناس به جهت کاهش سر دردهای ناشی از روزه داری توصیه کرد: روزه داران در فاصله افطار تا سحر باید آب و مایعات کافی بنوشند که در این زمینه مصرف سبزیجات و میوه در وعده سحری نیز مهم است. وی گفت: در ماه مبارک و فصل گرما، فرصت کافی برای تأمین مایعات بدن وجود ندارد لذا روزه داران مبتلا به اختلالات کلیه باید برنامه منسجم برای مصرف مایعات و آب کافی در ماه رمضان داشته باشند تا کلیه به راحتی عمل کند. مدیر گروه بهبود تغذیه دانشگاه اضافه کرد: کنترل نمک دریافتی در این ایام ضروری است و افرادی که کلیه‌های سنگ ساز دارند، برای روزه داری باید با پزشک خود مشورت کنند. علیزاده تصریح کرد: به بیماران دیالیزی روزه گرفتن توصیه نمی‌شود.

نظرها

اخبار بیشتر