بیماری اقتصادی - رقیه محمدی*
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایرنا
  4. اقتصادی
بیماری اقتصادی - رقیه محمدی*

بیماری اقتصادی - رقیه محمدی*

ایرناخبرگزاری ایرنا |
بیرجند - ایرنا - ردپای دلالی یا واسطه گری که کارشناسان از آن به عنوان بیماری اقتصادی یاد می کنند، امروز در بسیاری از بخش های تولیدی، توزیعی و خدماتی جامعه به وضوح دیده می شود.

دلالان یا واسطه گران همانطور که از اسمشان پیداست اصولا تولید کننده نیستند چون نه کالایی دارند و نه قرار است خریدار نهایی باشند بلکه نقش میانجی‌گری را ایفا می‌کنند.

دلالی در جامعه یک شغل کاذب محسوب می‌شود و بسیاری از افراد به صورت غیرقانونی به این شغل پرحاشیه و البته پردرآمد روی آورده و نقش پررنگ‌تری در به هم ریختگی روند بازار و اقتصاد کشور دارند.

این روزها به قوت توسعه فضای مجازی پای این واسطه گران که پیداست مشکلات فراوانی برای جامعه ایجاد کرده‌اند به شبکه‌های اجتماعی نیز باز شده است.

یکی از آسیب زا‌ترین نوع دلالان در بخش‌های مختلف کشاورزی فعال هستند که نبود صنایع فرآوری، عدم حمایت از کشاورزان در خصوص خریداری محصولات آنان و سایر عوامل، حاشیه پر سودی را برای آنان ایجاد کرده است.

چه بسیار دلالانی بوده‌اند که از محل زحمات فراوان قشر کشاورز و دامدار، زندگی پر زرق و برقی برای خود دست و پا کرده‌اند.

در این شرایط، خراسان جنوبی با دارا بودن محصولات استراتژیک زرشک، زعفران، عناب و … بیشترین حضور دلال را در بخش کشاورزی تجربه کرده است.

بارها توسط مسئولان ارشد استان و دستگاه‌های مربوط در خصوص حذف دلالان صحبت هایی به میان آمده و این در حالیست که هر روز شاهد حضور پررنگ‌تر و بیشتر دلالان در مناطق روستایی و شهری هستیم.

اگر این امکان فراهم شود تا تولیدکنندگان و کشاورزان بتوانند در زمان مناسب محصولات خود را جمع آوری، نگهداری و به بازار عرضه کنند، دلالان نیز از استان رخت بر می‌بندند و کشاورزان مجبور نخواهند بود محصول خود را به نصف قیمت بازار یا پایین‌تر از آن به فروش برسانند.

در خبری بخوانید: اخبار اقتصادی دلار و بورس

بارها از کشاورزان توانمند و زحمتکش خراسان جنوبی شنیده‌ایم فردی ناشناس محصول آنها را خریداری و در قبال آن چک چند ماهه داده است که همان نیز دریافت نشده و کسی پاسخگوی این قشر نبوده است.

حضور دلالان سبب بر هم خوردن توازن در بازار می‌شود اما راهکارهای متعددی برای حذف آنان از صحنه اقتصاد هم وجود دارد که مسئولان اقتصادی باید در این زمینه بیش از پیش همت و تلاش کنند.

هرچند نمی‌توان با اهرم اجبار و دستور با دلالان مقابله کرد اما در این مسیر سازمان‌های مادر تخصصی به عنوان مجموعه‌های کاربلد خرید و فروش می‌توانند نقش موثری در فرایند نزدیکی سفره تا مزرعه داشته باشند.

خرده مالکی یکی از عمده مشکلات بخش کشاورزی است که قدرت چانه زنی در برابر قیمت‌ها را از کشاورز و تولیدکننده می‌گیرد لذا تقویت شرکت‌های تعاونی و تشکیل تعاونی‌های بازار و بازاریابی از دیگر راهکارهای پیشنهادی برای حذف دلال است.

اطلاع رسانی و آگاهی بخشی تولیدکننده و بهره بردار از وضعیت بازار راهکار مهم دیگر است که در تعامل هدفمند دستگاه‌های مسئول، رسانه‌ها و جامعه هدف، محقق می‌شود.

*خبرنگار ایرنا

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

گرانفروشی، هم تقلب در عرضه برنج +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین13 ساعت قبل

گزارشی تامل برانگیز از یک ویژه خواری

صدا و سیماصدا و سیما20 ساعت قبل
جغرافیای منطقه از یک رودخانه به نام جاجرود و دو کوه در دو طرف آن شکل گرفته است. مردم در تماس هایشان از ویژه خواری‌هایی خبر می‌دادند که در نوع خود قابل توجه بود. اهالی ما را به یکی از کوچه‌های روستا بردند که بر اثر ریزش کوه بسته شده بود کوچه‌ای که مدرسه روستا هم در آن واقع است. آن‌ها علت بسته شدن کوچه را تخریب کوه بالای روستا به دست فرد بانفوذی می‌دانستند که برادرزاده یکی از وزاری دولت است. مردم می‌گفتند: این فرد از سازمان منابع طبیعی استان تهران مجوزی دریافت کرده که از کوه بالادست ویلای خود برداشت کند تا ریزش سنگ مزاحمش نشود. یکی از اهالی می‌گفت: اگر مردم محلی بخواهند یک بیل در کوه بزنند فورا اخطار دریافت می‌کنند و از طرف اداره منابع طبیعی با آن‌ها برخورد می‌شود، ولی حالا این ویژه خوار با بیل میکانیکی به جان طبیعت بکر منطقه و روستا افتاده است. یکی دیگر از اهالی گفت: کل منطقه رودبارقصران در یک دره واقع شده و ریزش سنگ کل مردم روستا‌های منطقه را اذیت می‌کند حالا چرا باید به یک فرد با رابطه و آشنابازی مجوز داده شود تا به این بهانه کوه خواری کند. به نظر می‌رسد سازمان منابع طبیعی استان تهران که مجوز ابتدایی را برای این ویژه خواری صادر و هر سازمان دیگری که در این فساد همراهی کرده، باید پاسخگو باشد.
مهرمهر12 ساعت قبل
خبرگزاری مهر-گروه بین الملل: دولت دونالد ترامپ قصد دارد با همکاری بحرین یک کنفرانس اقتصادی برگزار کند که هدف آن جذب سرمایه‌گذاری در مناطق فلسطینی‌نشین است. رسانه‌های رژیم صهیونیستی اعلام کردند اسرائیل دعوت نامه رسمی برای مشارکت در کنفرانس اقتصادی بحرین را دریافت کرده است. در ادامه این بیانیه آمده است که کنفرانس اقتصادی بحرین مقدمه‌ای برای صلح است و صلح حقیقی با اشغالگری اسرائیل بر سرزمین‌های فلسطینیان و جولان و مزارع شبعا نشدنی است. جبهه مردمی برای آزادی فلسطین، فرماندهی کل تاکید کرد کنفرانس اقتصادی بحرین یکی از حلقه‌های توطئه علیه مساله فلسطین است. واشنگتن و متحدانش که تاکنون از راههای دیگر نتوانستند فلسطین و آرمان آنرا نابود کنند این بار از راه صلح اقتصادی وارد شده‌اند.
افتصادنیوزافتصادنیوز7 ساعت قبل
به گزارش اقتصادنیوز به نقل از رویترز، در بیانیه وزارت خارجه آمریکا آمده است: قرائنی مشاهده شده که حاکی از استفاده دولت سوریه از سلاح شیمیایی از جمله در حمله ادعایی ۱۹ می‌با گاز کلر است. گروه‌های تروریستی و رسانه‌های نزدیک به آن‌ها ۱۹ می‌مدعی شدند که در شهرک کبانی در حومه لاذقیه ارتش سوریه از سلاح شیمایی استفاده کرده که به صورت قاطع از سوی دولت سوریه و ارتش این کشور این ادعا رد شد. وزارت خارجه آمریکا در ادامه تهدید کرد که اگر دولت سوریه از سلاح شیمیایی استفاده کند، واشنگتن و همپیمانانش به سرعت و به شکل مناسب پاسخ خواهند داد. وزارت خارجه سوریه نیز پیش‌تر اخبار منتشر شده از سوی رسانه‌های نزدیک به تروریست‌ها را فاقد صحت خوانده بود و قویا رد کرده بود. یک مقام در وزارت خارجه سوریه گفت: دمشق به صورت کامل با سازمان منع گسترش سلاح‌های شیمیایی همکاری کرده و سوریه عاری از سلاح شیمیایی است.

آیا این پرونده مهم در مجمع تشخیص مصلحت گم شده است؟

3+
نامه‌نیورنامه‌نیور22 ساعت قبل

نظرها

اخبار بیشتر