1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایرنا
  4. سرگرمی
موزه صنایع دستی و منبت آباده ایجاد می‌شود

موزه صنایع دستی و منبت آباده ایجاد می‌شود

خبرگزاری ایرنا |

به گزارش ایرنا، عنایت الله رحیمی شامگاه یکشنبه در همایش ثبت آباده به عنوان شهر جهانی منبت افزود: این شهر در استانی قرار دارد که خود معرف و شاخصه جهانی ایران اسلامی است و به عبارتی فارس خود معرف ایرانی برخوردار از آثار بسیار ارزشمند تاریخی، باستانی و منابع و مکان‌های معنوی اعم از امامزادگان و بقاع متبرکه است.

وی ادامه داد: استان فارس دارای آثار بیشماری در حوزه‌های فرهنگی، تاریخی و ادبی است و بر همین مبنا می‌بینم که این استان معرف بزرگان فرهنگ، ادب، هنر و فلسفه از جمله سعدی حافظ و ملاصدرا است و معرفی شهر آباده به عنوان شهر جهانی منبت برگ زرین دیگری در تاریخ این استان است که می‌تواند معرف دیگر برای فارس و ایران اسلامی باشد.

استاندار فارس اظهار داشت: مردم سخت کوش و پرعاطفه خطه آباده در زمینه خلق هنرهای مختلف چیره دست هستند و محصولات خلاقانه تولیدی خود را به بازار داخلی و خارجی عرضه می‌کنند.

رحیمی گفت: صنایع دستی که متاثر از محیط زیست، فرهنگ و روحیات مردم این شهرستان است تحت عنوان صنایع خلاق می‌تواند اثرگذاری مثبتی در زمینه ایجاد ثروت مادی و معنوی و ایجاد اشتغال و رونق اقتصادی برای این منطقه داشته باشد.

وی اظهار داشت: علاوه بر منبت که از هنرهای اصیل این منطقه است و ظرفیت و حساسیت خاصی را طلب می‌کند، صنایع دستی دیگر آباده از جمله قالی، گلیم و جاجیم هم که معروفیت ملی دارند.

استاندار فارس افزود: اثرگذار بودن این تولیدات و صنایع دستی و هنری در شکوفایی اقتصادی این شهرستان و منطقه کاملا روشن است و باید مسیر توسعه آنرا هموار کرد تا بتوانیم از نیروی خلاقیت و فکر مردم این دیار و تجربه پیشکسوتان و قوه خلاقیت جوانان آنها هرچه بیشتر استفاده کنیم.

او ادامه داد: صنایع دستی نیز می‌تواند در سطوح بین المللی که متاثر از خلاقیت، تجربه و عاطفه ایرانیان است، معرف فرهنگ و تمدن کشورمان باشد.

** سهم فارس از درآمد گردشگری ناچیز است

رحیمی گفت: امروز که این شهر به عنوان یک شهر جهانی مطرح می‌شود انتظار داریم که آینده این شهر در همه ابعاد به ویژه جذب گردشگر و توریست و تجارت صنایع دستی پررونق‌تر باشد و از این فرصت برای ساماندهی اقتصاد این منطقه استفاده مطلوب کرد.

وی گفت: امروز صنعت گردشگری به عنوان سومین صنعت درآمد زا در دنیا مطرح است اما با وجود ظرفیت‌های زیادی که در کشور و استان داریم سهم ناچیزی از درآمد و تجارت این صنعت داشته‌ایم که با توجه به برنامه هایی که در مجموعه سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در دولت‌های یازدهم و دوازدهم در دستور کار قرار گرفته و با توجه به ایجاد زیرساخت‌ها این امید وجود دارد که به سمت افزایش سهم خود از این بازار بزرگ حرکت کنیم.

در وبسایت خبری بخوانید: جدیدترین اخبار تفریحی

استاندار فارس افزود: این استان نیز با توجه به داشته‌ها و توانمندی هایی که در این زمینه دارد قطعا می‌تواند یکی از استان‌های موفق در زمینه گردشگری باشد.

استاندار فارس ضمن تاکید بر لزوم ثبت برخی آثار تاریخی این استان ادامه داد: امیدواریم شاهد حمایت‌های هرچه بیشتر معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور در زمینه ثبت آثاری همچون زندیه شیراز، قلعه ایزدخواست و قلعه اژدها پیکر لارستان که می‌تواند در زمینه رونق گردشگری اثرگذار باشد باشیم.

وح ثبت جهانی آباده به عنوان شهر منبت در این آیین که با حضور علی اصغر مونسان معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و خانم غدا هیجاوی رئیس منطقه آسیا و اقیانوسیه شورای جهانی صنایع دستی برگزار شد، به مسئولان استان فارس و شهر آباده اهدا شد.

در حاشیه جشن منبت آباده از میدان منبت و تمبر منبت این شهر رونمایی شد.

به گفته مصیب امیری مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس منبت از آباده ابداع و تولید شده و به همین دلیل منحصر به فرد است و در طرح و نقش، نوع و انجام کار نظیر ندارد؛ از این رو شورای جهانی صنایع دستی آذرماه گذشته عنوان شهر جهانی منبت را به آباده اختصاص داد.

با توجه به طرح ایجاد شبکه شهر‌های خلاق در محور‌های مختلف اعم از ادبی و صنایع دستی همچنین نظر به اصالت و قدمت این هنر و لزوم حفاظت از هنر‌های سنتی، پرونده پیشنهاد شهرستان آباده به عنوان شهر ملی منبت پس از طرح در شورای راهبردی شهر‌ها و روستا‌های ملی در معاونت صنایع دستی مطرح و پس از طی روند قانونی با این عنوان ثبت شد.

پس از آن، شورای جهانی صنایع دستی نام آباده را به عنوان شهر جهانی منبت ثبت کرد.

هنر منبت یکی از هنر‌های دست ساز ایرانی است که از هزار و ۵۰۰ سال قبل در برخی از مناطق کشور رواج داشته است که بنابر اسناد تاریخی موجود خاستگاه منبت سنتی (ظریف) در استان فارس شهر آباده است.

این هنر اصیل ایرانی که از ریشه نبات (گیاه) گرفته شده، هنر کنده کاری بر روی چوب است و در حال حاضر مورد توجه گردشگران داخلی و خارجی بسیاری قرار دارد.

آباده در ۲۷۸ کیلومتری شمال شیراز است.

۶۱۲۲ / ۲۰۲۷

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

عصر ایرانعصر ایران20 ساعت قبل
شرح: میدان تفسیم (تکسیم) - استانبولاین روزها به واسطه حضورم در ترکیه، رفت و آمدهای روزانه خود را مورد بررسی قرار می‌دهم. جالب اینکه هرچه به ایام پایانی سال نزدیک‌تر می‌شویم، حضور ایرانی‌ها در معابر و خیابان‌های استانبول ملموس‌تر است. این شدت حضور ایرانی‌ها هرچه به منطقه آکسارای و میدان تکسیم (تقسیم) نزدیک‌تر می‌شوید، مشهود‌تر است. چه بسا توریست‌های خارجی بیش از مسافران داخلی با جاذبه‌های گردشگری کشورمان آشنا باشند! در مسافرت‌های خارجی نیز نشانی از فرهنگ استاندارد توریستی در بین گردشگران ایرانی دیده نمی‌شود و شاهد رفتارهای بعضا نامتعارف هستیم که تعجب دیگر گردشگران خارجی را برمی انگیزد.
عصر ایرانعصر ایران22 ساعت قبل
نتیجه آزمون و خطای شخصی و تجربه بیش از ۴۰۰ هزار کیلومتر سفر در ایران است. ۳۰_ کفش پاشنه‌بلند برای خانم‌ها و دمپایی برای آقایان مناسب سفر تفریحی نیست. ۳۲_ در سفر آب و مایعات زیاد بنوشید. ۳۵_ زاویه تابش آفتاب در بیشتر نقاط ایران به شکلی است که در فصل گرم استفاده از عینک آفتابی لازم است. آنچه نوشته‌ام ۵۰ نکته است و می‌شود آن را به صد و حتی هزار نکته بسط داد اما همین اندازه هم در محضر مارکوپلوها جسارت بود.
همشهریهمشهری23 ساعت قبل
پیمان سنندجی در گفت وگو با ایسنا، با بیان این‌که طبق هماهنگی‌های انجام شده با ستاد گردشگری شهرداری تهران در رینگ گردشگری پایتخت اتوبوس‌های شرکت واحد مستقر می‌شوند؛ گفت: مسیر مشخصی که پیرامون رینگ گردشگری تهران مشخص شده به نام «مسیر آبی» نامگذاری شده است. او گفت: برای اولین بار با هماهنگی شرکت واحد اتوبوسرانی و ستاد گردشگری، ۱۰ دستگاه اتوبوس تک‌کابین قرمز رنگ که شعار امسال گردشگری تهران به نام «دور تهران بگردیم» روی آن نوشته شده است، در این مسیر حرکت می‌کنند. برای این اتوبوس‌ها، ایستگاه‌هایی در رینگ گردشگری و در نزدیکی اماکن تاریخی تعبیه شده که گردشگران تهران می‌توانند دسترسی بهتری به اماکن تاریخی تهران داشته باشند. سنندجی با بیان این‌که در این اتوبوس‌ها، راهنمایان گردشگری نیز حضور دارند، گفت: اتوبوس‌های قرمز گردشگری از ساعت ۱۰الی ۱۷ در مسیر گردشگری آبی تردد کرده و به ارائه خدمات می‌پردازند.

جشن مژده بهار - سنندج (عکس)

16+
عصر ایرانعصر ایران20 ساعت قبل
الفالف20 ساعت قبل
خلاصه کلام اینکه هر کسی از ظن خود، یار «تبریز ۲۰۱۸» می‌شد و مدینه فاضله‌ خود از این عنوان خشک‌وخالی می‌ساخت. نیمی از تبریز ۲۰۱۸ که گذشت، نماینده تام‌الاختیار استاندار و شهردار، به نشانه اعتراض، از کار کنار کشید. «تبریز ۲۰۱۸» یا «برجام گردشگری»؟ اما نکته‌ای که شاید بتوان آن را از آخرین راه‌های گریز تبریز ۲۰۱۸ دانست، اشاره مسئولان امر به اختلاف تقویم میلادی و شمسی است. بلکه در سه ماه آخر، فرجی حاصل شود و گره از بخت گردشگری تبریز، گشوده شود. «تبریز ۲۰۱۸» را شاید بتوان گونه خفیفی از «برجام گردشگری» دانست.
همشهریهمشهری17 ساعت قبل
اما اگر یک سفر نوروزی دلچسب با لذت بردن از مکان‌های دیدنی و طبیعی را انتخاب کرده‌اید زمان بیشتری در مسیرخواهید بود. در سفرزمینی تهران به خراسان جنوبی از مسیرهای متعدد، طبس، اولین شهر این استان است که با جاذبه‌هایش گردشگران را به خود می‌خواند. پس اگر ترغیب به سمت نایبند شدید بدانید یک اقامتگاه بوم گردی خوب دارد که می‌توانید با ورود به سایت nayband. البته اگر تمایل به استفاده از اقامت گاه‌های بوم گردی‌ هم دارید، بیرجند و مناطق اطرافش از این اقامتگا ه‌ها برخوردارند. در این روستا هم اقامت گاه بوم گردی میرزا پذیرای شماست.

اخبار بیشتر