گرانی لبنیات چه بلایی سر سلامت مردم می‌آورد؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خبرآنلاین
  4. سلامت
گرانی لبنیات چه بلایی سر سلامت مردم می‌آورد؟

گرانی لبنیات چه بلایی سر سلامت مردم می‌آورد؟

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین |
همشهری آنلاین نوشت: گران شدن قیمت مواد لبنی به خصوصی شیر و ماست به عنوان بخش اصلی نیاز غذایی جامعه، تبعات ناگواری برای سلامت مردم دارد.

لبنیات به عنوان بخش مهمی از نیاز غذایی جامعه، نقش بسزایی در وضعیت سلامت مردم دارد. به طوری‌که عدم مصرف لبنیات، ارتباط مستقیم با بروز انواع بیماری‌های خطرناک دارد.

سید حسین نقوی حسینی نماینده مردم ورامین در مجلس، با بیان اینکه نوسانات شدید بازار لبنیات و گوشت نتیجه عدم توزیع ناعادلانه است، گفت: مردم مجبورند، سفره شان را از مواد لبنی و پروتئینی خالی کنند و این امر درآینده هزینه‌های سنگینی در حوزه سلامت به ما تحمیل خواهد کرد.

وی ادامه داد: تحمیل هزینه‌های سنگین درمانی پیامد منفی حذف لبنیات از سفره مردم به ویژه دهک‌های پایین جامعه است و این در حالی است که دولت نباید اجازه دهد محصولات لبنی و گوشتی که نقش بسزایی در افزایش سرانه سلامت جامعه دارند، از سفره مردم حذف شود.

این نماینده مجلس با بیان اینکه کسری گوشت و لبنیات در کشور نداریم، یادآورشد: کاهش سرانه سلامت جامعه با گرانی هفتگی لبنیات در راه است.

حبیب الله نیکزادی پناه عضو کمیسیون کشاورزی مجلس با بیان اینکه نرخ گوشت و لبنیات کلاف سردرگم برای اقشارکم درآمد جامعه است، گفت: شیوع بیماری‌های غیرواگیر با خروج لبنیات از سفره مردم محتمل است.

وی با عنوان این مطلب که سزاوار نیست با دست خودمان سفره مردم خالی از لبنیات و گوشت شود، افزود: نرخ گوشت و لبنیات تبدیل به کلاف سردرگمی شده است که بیش از هر موضوعی، سلامت شهروندان را تهدید می‌کند.

مصرف محصولات لبنی به خصوص شیر و ماست، به عنوان مهم‌ترین ماده غذایی مورد نیاز بدن، از اهمیت بالایی در ارتقاء سلامت مردم برخودار است که حذف لبنیات از برنامه غذایی روزانه، تبعات ناگواری به دنبال دارد. شاید یکی از راه‌های کنترل بیماری‌های غیرواگیر، استفاده از مواد غذایی سالم است که حاوی انواع ویتامین‌ها و پروتئین‌های مورد نیاز بدن هستند. در این بین، خوردن روزانه یک لیوان شیر و همچنین سایر مواد لبنی، می‌تواند قوای جسمانی فرد را در مقابله با انواع بیماری‌ها، تا حدود زیادی مقاوم سازد.

بدن انسان همیشه حالت دوگانه‌ای درباره استخوان‌ها دارد، و در واقع همزمان با تجزیه استخوان‌ها، استخوان‌سازی می‌کند. تا سن ۳۰ سالگی، استخوان‌سازی خیلی سریع‌تر از تجزیه استخوان‌ها پیش می‌رود، اما بعد از ۳۰ سالگی، این روند معکوس می‌شود، و تجزیه استخوان‌ها بر استخوان‌سازی غلبه می‌کند. بهترین راه برای تقویت اسکلت بدن، استفاده از کلسیم است و لبنیات یکی از بهترین منابع کلسیمی به شمار می‌روند، چون بدن انسان کلسیم را از طریق مصرف لبنیات بهتر از روش‌های دیگر جذب می‌کند. به همین خاطر وقتی که استفاده از محصولات لبنی را حذف می‌کنید، باید بدانید که بدن‌تان را در وضعیت ابتلا به پوکی استخوان قرار می‌دهید و حتی احتمال شکستگی‌های استخوانی را افزایش می‌دهید.

در وبسایت خبری بخوانید: تازه های پزشکی و سلامت

طبق نتایج یک مطالعه جدید مصرف بیش از دو وعده ماست در هفته ریسک ابتلا به بیماری قلبی یا سکته را کاهش می‌دهد.

کارشناسان تغذیه عنوان می‌کنند ماست که از طریق تخمیر باکتریایی شیر تولید می‌شود، می‌تواند منبع مواد مغذی مهمی نظیر پروتئین باشد. نتایج تحقیقات نشان داده است که صرف بلندمدت ماست ریسک مشکلات قلبی-عروقی را کاهش می‌دهد که ناشی از تاثیرات سودمند محصولات لبنی تخمیر شده است.

در یک مطالعه خارجی، بر روی بیش از ۵۵ هزار زن ۳۰ تا ۵۵ سال مبتلا به فشارخون بالا و ۱۸ هزار مرد ۴۰ تا ۷۵ سال، مشخص گردیده که مصرف بیشتر ماست با کاهش ۳۰ درصدی ریسک حمله قلبی در بین زنان و کاهش ۱۹ درصدی این ریسک در مردان مرتبط بوده است.

یافته‌ها حاکی از آن است افرادی که به طور مرتب پنیر مصرف می‌کنند بیش از ۱۸ درصد کمتر احتمال دارد دچار بیماری‌های قلبی-عروقی شوند همچنین احتمال ابتلا به سکته مغزی در آنان نسبت به افرادی که میزان کمی پنیر مصرف می‌کنند ۱۰ درصد کمتر است.

مصرف شیر و لبنیات تا حدود زیادی در پیشگیری از عارضه پوکی استخوان موثر است، بر اساس نتایج مشاهدات علمی و تحقیقات دانشگاهی تجزیه و تحلیل آماری نشان می‌دهد که حدود ۳۰ درصد از افراد مبتلا به پوکی استخوان کمتر از یک لیوان شیر یا ماست در هفته مصرف می‌کردند و بیشترین مصرف شیر و لبنیات در گروهی که وضعیت استخوانی نرمال دارند می‌گنجد.

پژوهشگران معتقدند مصرف شیر و لبنیات ارتباط معنی داری با وضعیت تراکم استخوانی به ویژه در بانوان بعد از سن ۵۰ سالگی داشته است، به‌طوریکه کمترین مصرف منظم شیر و لبنیات در گروه مبتلا به پوکی استخوان و بیشترین مصرف منظم شیر و لبنیات در گروه نرمال مشاهده شده است.

بر اساس نتایج حاصل اهمیت آموزش زنان خصوصا در سنین قبل از یائسگی برای استفاده روزانه و منظم از لبنیات در جهت پیشگیری از پوکی استخوان لازم و ضروری به نظر می‌رسد. توصیه پزشکان به شهروندان این است که بر اساس الگوی بهینه مصرف لبنیات، استفاده از لبنیات را در برنامه غذایی داشته باشند و در این زمینه از شیر و ماست و لبنیات استاندارد استفاده کنند. ۶۰۲۳۱

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین1 روز قبل
به گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان، این مطالعه بر روی ۱٫۷ میلیون پسر نوجوان ۱۸ یا ۱۹ ساله سوئدی انجام شد که تازه خدمت سربازی را شروع کرده بودند. در طول مدت این پیگیری حدود چهار هزار و ۵۰۰ نفر از این افراد به کاردیومیوپاتی (بیماری ماهیچه قلب) مبتلا شدند؛ کاردیومیوپاتی یک بیماری نادر عضله قلب است که می‌تواند به نارسایی قلبی منجر شود. میانگین سنی مردانی که در این مطالعه به کاردیومیوپاتی مبتلا شدند، ۴۵٫۵ سال بود. شاخص جرم بدن، برآورد چربی بدن بر اساس وزن و قد است، شاخص جرم بدنی ۳۰ و بیشتر چاق محسوب می‌شود. این مطالعه همچنین نشان داد که خطر ابتلا به کاردیومیوپاتی در مردانی که در نوجوانی شاخص جرم بدنی ۳۵ و بالاتر داشتند هشت برابر مردانی بود که در نوجوانی لاغر بودند.
سلامت نیوزسلامت نیوز1 روز قبل
سلامت نیوز: مطالعات جدید محققان حاکی است، مصرف روزی یک عدد تخم مرغ با افزایش خطر ابتلا به سکته مغزی ارتباطی ندارد. یافته‌های مطالعات قبلی در مورد ارتباط مصرف تخم مرغ با خطر ابتلا به سکته مغزی ضد و نقیض بوده‌اند. برخی مطالعات، ارتباطی میان مصرف بالای کلسترول غذایی با افزایش خطر ابتلا به سکته مغزی پیدا کرده‌اند در حالیکه مطالعات دیگر نشان داده‌اند که مصرف تخم مرغ که کلسترول بالایی دارد، خطر ابتلا به سکته مغزی را کاهش می‌دهد. اما تاثیر کلسترول غذایی بر سطح کلسترول خون در حاملان فنوتیپ APOE۴ -- که بطور قابل توجهی بر متابولیسم کلسترول تاثیر می‌گذارد-- بیشتر است. یک تخم مرغ تقریبا حاوی ۲۰۰ میلی گرم کلسترول است.
تسنیمتسنیم1 روز قبل
حسن نوری در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در مشهدمقدس اظهار داشت: برای دومین سال متوالی به همت معاونت سلامت و تربیت بدنی شهرداری مشهد مسابقات جام رمضان؛ بهار جان‌ها در ۹ سالن ورزشی و ۱۵ زمین ورزشی روباز شهر مقدس مشهد و با هدف افزایش شور و نشاط اجتماعی در میان شهروندان شهر مشهد برگزار می‌شود. وی تصریح کرد: یکی از جذاب‌ترین مسابقات جام رمضان بهار جان‌ها، مسابقات فوتسال بوده که با استقبال بسیار خوب شهروندان مشهدی روبه‌رو شده‌ایم که در بخش آقایان این مسابقات نیز ۲۲۴ تیم و در بخش بانوان ۱۰ تیم حضور پیدا کرده‌اند. نوری گفت: جایزه سه تیم برتر فوتسال در بخش آقایان در مجموع ۱۲۰ میلیون تومان و در بخش بانوان نیز ۱۰ میلیون تومان در نظر گرفته شده است. وی گفت: یکی دیگر از مسابقات جام رمضان که ویژه آقایان بوده، مسابقات گل کوچک است که در پانزده زمین ورزشی رو باز برگزار می‌شود. معاون سلامت و تربیت بدنی شهرداری مشهد، کیفیت این مسابقات را بسیار بالا دانست و خاطرنشان کرد: تمامی تیم‌ها در این مسابقات با آمادگی کامل حضور پیدا کرده‌اند و همچنین حضور بازیکنان تیم‌های ملی جوانان، امید و بزرگسالان در این مسابقات نیز سبب کیفیت بالا‌تر رفتن این مسابقات شده است.
صدا و سیماصدا و سیما2 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی وزارت بهداشت؛ در این برنامه عملیاتی در زمینه همکاری دو کشور اعم از تولید مشترک واکسن و دارو، پوشش همگانی سلامت، PHC، بیماری‌های واگیردار، فوریت‌های پزشکی و مدیریت سلامت بلایا به امضای مدیرکل بین الملل وزارت بهداشت کشورمان و معاون دارویی وزارت بهداشت اندونزی رسید. در این دیدار وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی کشورمان با اشاره به ظرفیت بسیار بالا برای همکاری ایران و اندونزی، بیان کرد: همکاری با کشور‌های آسیایی از اولویت‌های مهم جمهوری اسلامی ایران است. دکتر سعید نمکی با اشاره به تحریم‌های ظالمانه امریکا خاطرنشان کرد: اندونزی به عنوان کشور دوست و مسلمان می‌تواند زمینه‌های همکاری دو کشور را در زمینه‌های مختلف سلامت بیش از گذشته ارتقا بخشد. وی خاطرنشان کرد: ظرفیت‌های همکاری ایران و اندونزی می‌تواند در حوزه‌های مختلف سلامت در بین کشور‌های اسلامی ارتقا یابد.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴13 ساعت قبل
از آنجایی که سرکه سیب اسیدی است، می‌تواند به شکستن بافت‌های سخت سنگ‌های کلیه کمک کند، اگر شما سنگ‌های کوچکی دارید، سرکه سیب می‌تواند این سنگ‌ها را در هنگام ادرار کردن از بین ببرد. اگر سنگ‌های بزرگ کلیه دارید، مصرف منظم سرکه سیب کمک می‌کند تا در طول زمان سنگ کلیه‌ها را دفع کنید، سرکه سیب می‌تواند به کاهش کلسیم، اگزالات و اسید اوریک کمک کند. در اینجا چند فرمول طبیعی سرکه سیب وجود دارد که می‌توانید به کمک آن از دست سنگ کلیه خلاص شوید. پس از دفع سنگ کلیه، این مخلوط را یک یا دو بار در هفته بنوشید تا از عود دوباره سنگ کلیه جلوگیری شود. سرکه سیب با عسل، جوش شیرین و آببرای این فرمول طبیعی دفع سنگ کلیه، یک هشتم فنجان یا یک اونس سرکه سیب و یک چهارم قاشق چای خوری جوش شیرین و عسل را در یک لیوان بزرگ ترکیب و خوب مخلوط کنید و ظرف ۳۰ دقیقه این نوشیدنی ضد سنگ کلیه را بنوشید، این نوشیدنی خانگی باعث تسکین درد ناشی از سنگ کلیه می‌شود.

نظرها

اخبار بیشتر