1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. حوادث
اولین مجمع خیرین سلامت و اورژانس کشور برگزار شد

اولین مجمع خیرین سلامت و اورژانس کشور برگزار شد

خبرگزاری ایسنا |
رئیس اورژانس تهران از نجات جان بیماران با انجام کدهای ٢۴٧ و ٧٢۴ که مربوط به مدیریت سکته‌های قلبی و مغزی است، خبر داد.

به گزارش ایسنا، بعد از ظهر امروز اولین مجمع خیرین سلامت و اورژانس کشور برگزار شد و طی این مراسم از برخی از خیرین سازمان اورژانس کشور تقدیر شد.

دکتر پیمان صابریان -رئیس اورژانس تهران- با حضور در این مراسم با اشاره به اینکه اورژانس تنها ارگانی در کشور است که از ابتدا تا انتهای فعالیت امدادرسانی خود را به صورت رایگان انجام می‌دهد، گفت: ما در سطح کشور و سطح شهر تهران کمبودهایی داریم، اما پرسنل اورژانس با وجود تمام این کمبودها تلاش می‌کنند تا استانداردهای لازم را فراهم کنند.

وی با بیان اینکه در حال حاضر زمان رسیدن بر بالین بیمار را تقریبا استاندارد و حدود ۱۶ دقیقه است، گفت: از تجهیزات مورد استفاده ما کدهای ۲۴۷ و ۷۲۴ است که در حال حاضر روزانه حدود ۱۰ بیمار این خدمات را دریافت می‌کنند و جانشان نجات داده می‌شود.

وی با اشاره به استفاده از آتل‌های یکبار مصرف نیز گفت: آتل‌های یکبار مصرف نیز خدمت نسبتا جدیدی است که برای اولین بار در اورژانس تهران در حال اجراست. پیش از این اگر فردی دچار حادثه می‌شد و در حین عملیات پیش بیمارستانی برایش آتل می‌بستند، زمان رسیدن به بیمارستان آتل را از وی جدا کرده و به اورژانس تحویل می‌دادند. اما در حال حاضر اورژانس بعد از استفاده آتل‌ها آنها را از بیماران پس نمی‌گیرد. همچنین استفاده از پتوهای یکبار مصرف برای اولین بار در اورژانس تهران از سال گذشته آغاز شده است.

همچنین قاسم جان بابایی -معاون درمان وزارت بهداشت- نیز در ادامه این مراسم با بیان اینکه تقریبا سابقه ندارد که وزارت بهداشت زمینی را برای ساخت و ساز خریداری کرده باشد و اکثر مرکز بهداشت و درمان و.. را خیرین ساخته‌اند، گفت: در حوزه سلامت بعد از استقرار نظام جمهوری اسلامی پیشرفت‌های بسیاری اتفاق افتاد. در حال حاضر ما پیشرفته‌ترین پیوندهای اعضای بدن را انجام می‌دهیم و حتی از کشورهای اطراف برای انجام پیوند به کشور ما مراجعه می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه قبل از انقلاب در کشور تنها ۵۰ عمل پیوند کلیه انجام شده بود، اما امروزه سالانه حدود٢٠٠٠ پیوند کلیه و ١٠٠٠ پیوند مغز و استخوان انجام می‌شود، گفت: بیمارستان شریعتی بیشترین آمار پیوند مغز استخوان و بیمارستان نمازی شیراز بیشترین عمل پیوند کبد را دارد. درواقع پیشرفته‌ترین عمل دنیا مربوط به پیوند است که در حال حاضر ما در انجام حداقل دو نوع پیوند در دنیا سرآمد هستیم.

خبری: اخبار حوادث واقعی در ایران

وی افزود: همچنین در حال حاضر ما در زابل حدود ١٢٠ پزشک متخصص داریم در حالی که روزی قبل انقلاب داشتن این تعداد پزشک جزو آرزو‌ها بود، در شهرهای دیگر نیز همینطور است. همچنین در سال گذشته اعزام پزشکی به خارج از کشور کمتر ۵٠ مورد بوده است وهمین امر به این معنی است که توسعه پزشکی رو به پیشرفت است.

معاون درمان وزارت بهداشت در ادامه اظهار کرد: گام بعدی ما شروع طرح تحول توسعه اورژانس بوده است. روزی جزئی از آرزو‌ها بود که در کشور هلیکوپتر آمبولانس داشته باشیم اما در حال حاضر در استانی مثل کهگلویه و بویر احمد ۲ پایگاه هوایی اورژانس داریم و بیماران بد حال به سرعت برای درمان منتقل می‌شوند. درحالی که در سال‌های گذشته امکان انتقال بیماران وجود نداشت.

جان بابایی با اشاره دو اتفاق خوب در اورژانس تهران گفت: دو اتفاق خوبی در اورژانس تهران اتفاق افتاد که نمونه بارز آن در اورژانس تهران است، استفاده از خدمات کد ۲۴۷ و ٧٢۴ است، که توانستیم بیش از ۴۰ هزار سکته قلبی را با همکاری سازمان اورژانس به موقع به بیمارستان منتقل کنیم و ۵ هزار بیمار سکته مغزی نیز بوسیله اورژانس به بیمارستان‌ها منتقل شده‌اند، همچنین بیمارستان‌های ما آمادگی کامل دارند تا با تزریق داروی بازکننده رگ، رگ بیمار را باز کنند تا بیماران سکته مغزی به زندگی عادی خود برگردند، اما کمی هم باید فرهنگ سازی شود تا مردم سکته‌های مغزی و قلبی را به تعویق نیندازند.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

خبرآنلاینخبرآنلاین16 ساعت قبل
به گزارش وبگاه TM، پاریس جکسون ۲۰ ساله مدل و هنرپیشه آمریکایی و دختر مایکل جکسون پس از تلاش برای خودکشی در بیمارستان بستری شده است. صبح دیروز (شنبه) خبر خودکشی به بخش اورژانس رسید که او را به بیمارستان منتقل کردند. خویشاوندان وی اعلام کرده‌اند که نمایش فیلمی در باره مایکل جکسون پدرش که گویا به آزار جنسی خردسالان دست زده باعث شده است که او دست به خودکشی بزند. دختر جکسون سه هفته بعد از نمایش مستندی درباره پدرش مایکل جکسون و روز قبل از خودکشی (جمعه ۲۴ اسفند۱۳۹۷) در واکنش به اتهام علیه پدرش درخصوص آزار جنسی کودکان، گفته بود وظیفه او نیست که در هر جا به این اتهامات پاسخ دهد. با وجودی که جکسون از اتهام آزار جنسی در سال ۲۰۰۵ تبرئه شد، ولی این ادعاها که او در خانه بزرگش «نورلند» که آن را مثل یک شهر بازی بزرگ ساخته بود، بچه‌ها را مورد آزار جنسی قرار می‌داده، تا آخر عمرش در سال ۲۰۰۹ بر زندگی و کارنامه او سایه انداخته بود.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین20 ساعت قبل
بعد از فوت پدر و مادرم، خواهرم در طبقه اول زندگی می‌کرد و من هم در طبقه دوم خانه موروثی. وی در ادامه به جزئیات شب حادثه اشاره کرد و گفت: آن شب حالم خوب نبود. در جلسه رسیدگی به این پرونده خواهر مقتول گفت: برادرم با نقشه قبلی و به خاطر ارث و میراث خواهرم را کشته است. به همین خاطر حاضرم تفاضل دیه را بپردازم تا فریبرز اعدام شود. سپس متهم در جایگاه ویژه ایستاد و در حالی که اشک می‌ریخت به تشریح جزئیات ماجرا پرداخت. وی گفت: خواهرم زن بدخلقی بود و به همین خاطر هم هیچ وقت ازدواج نکرد و با پدر و مادرمان زندگی می‌کرد.
افکارنیوزافکارنیوز1 روز قبل1 نظر
افکارنیوز، به گزارشنیروهای مبارز یمنی اعلام کردند اگر ائتلاف سعودی اجرای توافق صلح سازمان ملل در بندر حدیده را نقض کند، آمادگی هدف‌ قراردادن ریاض و ابوظبیرا دارند. وی همچنین تأکید کرد ارتش و یگانهای مردمی یمن انباری از موشک را در اختیار دارند، اگر ائلاف سعودی در حدیده تنش را افزایش دهد، با دستور فرماندهی نظامی شهرهای پایتخت عربستان و امارات را هدف قرار می‌دهیم. طرف‌های درگیر در یمن اواخر آذرماه پس از چند دور مذاکره در سوئد با حضور نماینده سازمان ملل توافق‌نامه صلحی امضا کردند. آتش‌بس در بندر الحدیده و تبادل افراد زندانی بخشی از این توافق است، اما اجرای این توافق به علت نقض مکرر آن توسط نیروهای تحت حمایت ائتلاف سعودی تاکنون با آهستگی پش رفته است. بنا بر آمارهای رسمی تجاوز نظامی ائتلاف سعودی به یمن تاکنون بیش از ۱۲ هزار کشته، ده‌ها هزار زخمی و آواره‌ شدن میلیون‌ها یمنی و ویرانی زیرساخت‌های این کشور را در پی داشته است.

آتش‌سوزی در سینما هلال زاهدان + ویدئو

اعتمادآنلایناعتمادآنلاین1 روز قبل
اعتمادآنلاین| دقایقی قبل بخشی از سینما هلال زاهدان واقع در خیابان «آزادی» این شهر دچار حریق شد اما تاکنون خبر دقیقی از علت حادثه و میزان خسارت‌های احتمالی اعلام نشده است. نیروهای آتش‌نشانی هم اکنون در محل حادثه حضور دارند. منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

اخبار بیشتر