1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مشرق‌نیوز
  4. اقتصادی
کمبود ۴ میلیون مسکن در کشور

کمبود ۴ میلیون مسکن در کشور

خبرگزاری مشرق‌نیوز |

به گزارش مشرق، محمدرضا رضایی کوچی امروز در اجلاس سراسری انبوه‌سازان با تاکید بر اینکه مجلس آماده است، تا از انبوه‌سازان برای ورود به احیای بافت‌های فرسوده حمایت کند افزود: دولت توان زیادی ندارد که به تنهایی بخواهد بستر حضور و احیای بافت‌های فرسوده را فراهم کند، بنابراین انبوه‌سازان باید تلاش کنند تا با جلب اعتماد مردم برای احیای بافت‌های فرسوده اقدام کنند، پس باید موانع از پیش رو برداشته شود.

رضایی کوچی با تاکید بر اینکه نهادهای بزرگی مثل آستان قدس رضوی می‌توانند در احیای بافت‌های فرسوده اقدام کنند، گفت: سالانه یک میلیون واحد مسکونی باید در کشور احداث شود تا پاسخگوی تقاضا باشیم. این در حالی است که در حال حاضر ۳۰۰ تا ۳۷۰ هزار واحد مسکونی در کشور احداث می‌شود.

بیشتر بخوانید:وجود ۷۰ هزار پروژه نیمه تمام عمرانی در کشور

وی تصریح کرد: اگر دولت سیاست‌گذاری لازم را انجام ندهد قطعا سال آینده با افزایش قیمت مسکن مواجه خواهیم شد چرا که برخی تصور می‌کنند چون ۲ میلیون واحد مسکونی خالی از سکنه داریم پس نیازی به تولید و ساخت مسکن نیست.

به گفته وی در حال حاضر ۴ میلیون واحد مسکونی کسری داریم که باید تولید و احداث شود.

رئیس کمیسیون عمران مجلس درخصوص توان ایران در صادرات خدمات فنی و مهندسی گفت: متاسفانه در مورد صادرات خدمات فنی و مهندسی غافل هستیم، چرا که تنها دو میلیارد دلار برای کشور ارزآوری در این حوزه صورت گرفته است و این نشان می‌دهد، در صدور خدمات فنی و مهندسی ضعف داریم.

رضایی کوچی گفت: وقتی بتوانیم سرمایه‌های کشور را وارد یک کشور کنیم و سرمایه‌های خود را در کشورهای دیگر سرمایه‌گذاری کنیم، وابستگی و همبستگی به ما کمک خواهد کرد.

وی گفت: در کمیسیون عمران مجلس تلاش خواهیم کرد که در مورد وضعیت صنایع مرتبط با خدمات فنی و مهندسی تحقیق و تفحص انجام دهیم و به همین منظور از وزارت خارجه خواسته‌ایم که در کمیسیون عمران کارگروهی با حضور وزیر خارجه، وزیر نیرو، وزیر اقتصاد و وزیر راه و شهرسازی تشکیل شود.

وی با بیان اینکه از سال ۷۳ تا سال ۹۵ حدود ۳۵ میلیارد دلار صادرات خدمات فنی مهندسی برای کشور ارزآوری داشته است، خاطرنشان کرد: حذف جوایز صادراتی در دولت دهم می‌تواند یکی از دلایل کاهش صادرات خدمات فنی مهندسی باشد، اما به هر حال تحریم‌ها و محدود شدن صادرات خدمات فنی مهندسی تنها به دو کشور سوریه و عراق دلیلی بر همین کاهش صادرات خدمات فنی و مهندسی است.

خبری: بروزترین اخبار اقتصادی ایران و جهان

رضایی کوچی با اشاره به اینکه براساس سند چشم‌انداز تا سال ۱۴۰۴ فرصت داریم تا صادرات خدمات فنی و مهندسی خود را افزایش دهیم، گفت: باید عملکرد خود را در این خصوص ارزیابی کنیم که بدانیم چرا و به چه دلیل از هدف‌گذاری خود فاصله داریم.

وی با بیان اینکه کشورهای منطقه و خاورمیانه هدف خوبی برای شرکت‌های ایرانی هستند، گفت: ایران می‌تواند در حوزه راه و ترابری، آب، ‌تاسیسات و تجهیزات، ‌صنعت و معدن، ساختمان و نفت و گاز در حوزه صادرات خدمات فنی و مهندسی فعالیت بهتری داشته باشد.

رئیس کمیسیون عمران مجلس تصریح کرد: باید برای افزایش صادرات خدمات فنی و مهندسی یک نگاه دیپلماسی جدیدی حاکم شود و باید یک معاون اقتصادی در وزارت خارجه تعریف شود، اما به لحاظ ساختاری هنوز این موضوع در وزارت خارجه تشکیل نشده است.

به گفته وی در سه سال آینده باید ۱۰۲ میلیارد دلار برای کشور ارزآوری داشته باشیم.

وی تصریح کرد: یکی از دلایل و مشکلات صادرات خدمات فنی و مهندسی نداشتن ثبات در نرخ ارز است، چرا که وقتی یک شرکت ایرانی قراردادی در خارج از کشور امضا می‌کند، وقتی قیمت نرخ ارز دچار تورم می‌شود، آن شرکت دچار مشکل می‌شود.

کوچی در مورد واگذاری برخی از شرکت‌های دولتی در قالب اصل ۴۴ به بخش خصوصی گفت: متاسفانه برخی از مشکلات در اجرای اصل ۴۴ باعث شد تا با این شرکت‌ها به بخش خصوصی واگذار نشود، پس بنابراین باید یک مسئول مستقیم و قدرتمند در سطح وزارتخانه و حتی زیر نظر معاون اول رئیس‌جمهور برای افزایش صادرات خدمات فنی مهندسی تسهیل شود.منبع: فارس

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

سیلاب بیش از ۲۰۰ خودرو را برد/شهروندان شیرازی از منازل خود خارج نشوند+تصاویر

افتصادنیوزافتصادنیوز1 روز قبل
اقتصادنیوز؛ بارندگی شدید به همراه تگرگ و سیل شهروندان شیرازی و صدها هزار مسافر این شهر تاریخی را دچار مشکل کرد. عنایت‌الله رحیمی، استاندار فارس در پی جاری شدن سیلاب در دروازه قرآن، گفت: شهروندان از منازل خود به بیرون نیایند. طغیان مسیل در دروازه قرآن شیراز بیش از ۲۰۰ خودرو را با خود بردبه گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس؛ سرهنگ نادر رحمانی، رییس مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک پلیس راهور ناجا گفت: دقایقی پیش در پی طغیان مسیل در دروازه قرآن شیراز تعدادی از خودروها در سیلاب گرفتار شدند. در این شرایط تنها نیروهای امدادرسانی که در سطح شهر شیراز دیده می‌شود نیروهای آتش نشانی است. دهقانی اضافه کرد: مسافران نوروزی برای اسکان از سالن‌های سرپوشیده مشخص شده توسط شهرداری شیراز و به ویژه نمایشگاه بین المللی شیراز واقع در شهرک گلستان استفاده کنند.

سیل در دزفول +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین7 ساعت قبل

استان‌هایی که امروز در انتظار سیل هستند +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین11 ساعت قبل
تابناکتابناک1 روز قبل
اقتصاد ایران در سالی که گذشت با فراز و فرود‌های متعددی مواجه شد. به گزارشپیش بینی رشد اقتصادینایب رئیس اتاق بازرگانی ایران در ادامه گفتگو اظهار داشت: رشد اقتصادی ایران در سال آینده به هیچ عنوان چشم انداز مطلوبی را در برابر خود ندارد. طبیعتا مجموع این روند‌ها بر رشد اقتصادی ایران اثری کاملا منفی خواهد داشت. مثلا بارش‌های خوب سال آبی جاری شانس بهبود عملکرد اقتصادی کشور در بخش کشاورزی را ایجاد کرده است. در حوزه تخصیص منابع نیز به نظر نمی‌رسد اقتصاد ایران در سال ۹۸ روندی چندان متفاوت از روند سال ۹۷ را تجربه کند.

هفت سنگ نوروزی؛ بازی‌های داستانی

38+
دیجیاتودیجیاتو1 روز قبل
تابناکتابناک22 ساعت قبل
به گزارش ایسنا، هر اونس طلا برای تحویل فوری در معاملات روز جاری بازار سنگاپور ۰٫۲ درصد افزایش یافت و به ۱۳۱۶٫۱۱ دلار رسید. در بازار معاملات آتی آمریکا، هر اونس طلا با ۰٫۳ درصد افزایش، در ۱۳۱۵٫۸۰ دلار ایستاد. وی از کاهش قیمت دام زنده در بازار خبرداد و گفت: هم اکنون هر کیلو دام زنده با نرخ ۴۴ تا ۴۵ هزار تومان در میادین عرضه می‌شود. بهای معاملات آتی نفت برنت ۴۷ سنت یا معادل ۰٫۷ درصد کاهش یافت و به ۶۶٫۵۶ دلار در هر بشکه رسید. بهای معاملات آتی وست تگزاس اینترمدیت آمریکا ۵۲ سنت یا معادل ۰٫۹ درصد کاهش یافت و به ۵۸٫۵۲ دلار در هر بشکه رسید.

اخبار بیشتر