1. خبری
  2. همه خبرها
  3. برترین‌ها
  4. سیاسی

برنامه ضدایرانی کاخ سفید برای سه ماهه اول ۲۰۱۹

برترین‌هاخبرگزاری برترین‌ها |
هدف اصلی استراتژی رئیس جمهوری دونالد ترامپ در قبال ایران تغییر نظام مند در اقدامات خصمانه و بی ثبات کننده جمهوری اسلامی از جمله مسدود کردن همه مسیرهای دستیابی به سلاح های هسته ای و صادرات تروریسم است!

دیپلماسی ایرانی: هدف اصلی استراتژی رئیس جمهوری دونالد ترامپ در قبال ایران تغییر نظام مند در اقدامات خصمانه و بی ثبات کننده جمهوری اسلامی از جمله مسدود کردن همه مسیرهای دستیابی به سلاح‌های هسته‌ای و صادرات تروریسم است!

تحت هدایت رئیس جمهوری کمپین اعمال فشار حداکثری در اولویت قرار گرفته و فشار بی سابقه‌ای بر اقتصاد ایران وارد، و تهران را به انتخاب‌های سخت وادار کرده است. در حالی که جمهوری اسلامی ۴۰ سالگی خود را جشن می‌گیرد، جا دارد که چگونگی پیشبرد این استراتژی و شیوه ادامه آن مورد بررسی قرار بگیرد.

۹ ماهی که از تصمیم جنجالی رئیس جمهوری ترامپ به خروج از توافق هسته‌ای اشتباه ایران گذشته، بینش قابل ملاحظه‌ای درباره تاثیر اعمال مجدد تحریم هایی که طبق برجام لغو شده بودند و همچنین اعمال تحریم‌های جدید، پدید آورده است. پیش بینی‌ها مبنی بر اینکه تحریم‌های یک جانبه آمریکا را ضعیف و منزوی و باقی جهان را به تجارت با ایران به جای تجارت با آمریکا ترغیب می‌کنند، نادرست از آب درآمدند؛ بالعکس، ایران به طور فزاینده تنهاتر شده و سرمایه‌های خارجی که برای نجات اقتصاد خود به آنها نیاز داشت را از دست می‌دهد.

از آنجایی که ایران همچنان به هدف گرفتن اروپا و همسایگانش در کمپین‌های خصمانه و همچنین اقداماتی در زمینه حملات سایبری و تروریستی ادامه می‌دهد، احتمال اینکه دولت‌های آنها در نهایت به اعمال مجدد تحریم‌ها علیه ایران تصمیم بگیرند، وجود دارد و این مساله درد اقتصادی ایران را بیشتر می‌کند. این اعمال فشار مشترک بازگشت ایران به میز مذاکره تحت شرایط بسیار مطلوب برای ایالات متحده و دیگر کشورهای مسئول در سراسر جهان را تسریع می‌کند.

همانطور که حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران خود اذعان داشته، ایران در سه ماهه دوم سال ۲۰۱۹ وارد یک دوره فشار بی سابقه اقتصادی خواهد شد. ما می‌خواهیم که این فشار تعیین کننده باشد و ما از تلاش‌های گسترده‌تر برای افزایش هزینه‌های سیاست‌های مخرب و بی ثبات کننده ایران تا سطحی غیر قابل تحمل که برای استراتژی رئیس جمهوری ترامپ ضروری است، به عنوان مکمل تحریم‌ها استفاده خواهیم کرد.

رفتار بدخواهانه ایران در منطقه تهدید مستقیمی و قابل توجه برای منافع اقتصادی و استراتژیک ایالات متحده و مردم آمریکاست و خطر تبدیل شدن به یک درگیری گسترده‌تر را در پی دارد. ایران نه تنها به مسدود کردن تنگه هرمز تهدید کرده، بلکه در تلاش است تا از طریق حوثی‌ها که مورد حمایت این کشور هستند، خط ساحلی یمن را تحت کنترل درآورد که به معنای ظرفیتی فوق العاده برای تهدید دو خط مهم حمل و نقل دریایی به طور همزمان خواهد بود.

خبری: جدیدترین اخبار سیاسی ایران و سایر نقاط دنیا

در سوریه، نیروهای ایرانی و حزب الله به حمایت از دولت بشار اسد شتافته‌اند تا بتوانند از سوریه برای تهدید کردن اسرائیل و در عین حال بهره گیری از لبنان برای کسب درآمدهای غیرقانونی و پیشبرد برنامه‌ها و گسترش نفوذ سیاسی خود در منطقه استفاده کنند. در عراق، نیروهای بسیج مردمی که توسط نیروهای قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی آموزش دیده و تجهیز شده‌اند، درست همانند حزب الله در لبنان به دنبال نفوذ در فرآیند سیاسی نوپای عراق هستند.

و در ایران هم دولت این کشور همچنان به استفاده از گروگان‌ها به ‌عنوان ابزار سیاسی و در نتیجه، نقض قوانین و مقررات بین المللی ادامه می‌دهد. رابرت لوینسون، سیامک نمازی و شیوئه وانگ و بسیاری از دیگر شهروندان آمریکایی و غربی به طور غیرقانونی در ایران دستگیر شده‌اند. این عمل باید پایان یابد و ایران باید هر چه سریع‌تر آمریکایی‌ها و دیگر غیرنظامیان بی گناه را آزاد کند.

ما برای وادار کردن ایران به عقب نشینی به داخل مرزهایش می‌توانیم اقدامات دیگری هم در پیش بگیریم. می‌توانیم به ترغیب به روابط گرم‌تر میان عراق و کشورهای حوزه خلیج فارس به ویژه عربستان سعودی و کویت ادامه دهیم. پیشتر پیشرفت قابل توجهی در ارتباط با هماهنگ کردن اسرائیل، عربستان سعودی، بحرین و امارات متحده عربی در حمایت از استراتژی رئیس جمهوری ترامپ در قبال ایران داشته‌ایم. همکاری آشکار و فزاینده اسرائیل با طیف وسیعی از کشورهای عربی در بخش‌های اقتصادی و امنیتی به نفع همه آنها خواهد بود. ما باید از هر فرصتی برای تبدیل این همکاری به «یک رابطه عادی جدید» که به نفع همه طرفین درگیر است، استفاده کنیم.

جدای از این کمپین، باید هوشیار باشیم تا اطمینان حاصل کنیم که نظام غیر قابل پیش بینی ایران به تسلیحات هسته‌ای دست پیدا نکند. تلاش‌های خود را برای افشای شبکه‌های غیرقانونی ایران و متوقف کردن آنها دو برابر و از واردات اقلام حساس که کاربرد دوگانه دارند، جلوگیری می‌کنیم.

چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی ایران با تمرکز بر شکست‌های ایران در ایجاد تغییرات جدی وعده داده شده در سال ۱۹۷۹ و همچنین چشم انداز ناخوشایند برای ایران در صورت ادامه مسیر فعلی همراه بوده است. انتقادهای عمومی از تهران به دلیل سوء مدیریت اقتصادی همچنان ادامه دارد. ما در قرن بیستم که قدرت‌های امپریالیستی از جنگ جهانی دوم درس و مسیر دیگری در پیش گرفتند، چنین مساله‌ای را شاهد بودیم و اکنون برخی از آنها بزرگ‌ترین متحدان دموکراتیک و شرکای اقتصادی ما هستند. حکومت ایران هم می‌تواند چنین مسیری را برای رسیدن به آینده‌ای روشن برای مردم این کشور انتخاب کند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم | لحظه انفجار مغز جوانی که مسموم شده بود!

خبرآنلاینخبرآنلاین6 ساعت قبل
بیمار جوانی در هند که به دلیل مسمومیت و وجود سم در معده‌اش به یکی از بیمارستان‌های این کشور مراجعه کرده بود حین درمان با دستگاه‌های پزشکی ناگهان مغزش دچار انفجار شد و با منفجر شدن ناگهانی سرش در مقابل پزشکان، پرستاران و خانواده‌اش جانش را به طرز دلخراشی از دست داد.

داستان سورنا، سردار مقتول / نخستین جنگ میان ایران و روم (+فیلم)

عصر ایرانعصر ایران15 ساعت قبل
سورنا، سردار ایرانی در این جنگ بود. کیفیت پایینکیفیت خوبعصر ایران؛ محسن ظهوری - «مارکوس لیسینیوس کراسوس» سردار بزرگ روم، از رود فرات در سوریه امروز که گذشت، پا به قلمروی تازه‌ای گذاشت. او از خیانت ارمنستان آگاه شده و همزمان پیشروی سپاه روم را می‌دید. پس سپاه ایران را به دو بخش تقسیم کرد تا بخشی به ارمنستان رفته و بخش دیگر مقابل روم بایستد. سپاه روم در تعقیب آن‌ها، وارد دشتی می‌شود که ۹ هزار کماندار اشکانی از هر سو آن‌ها را تیرباران می‌کنند.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز9 ساعت قبل
به گزارش مشرق، خدیجه چنگیز، نامزد جمال خاشقجی، تصویری از دیدار خود با نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا منتشر کرد. یک فعال فضای مجازی در توئیتر نوشت:
نامه‌نیورنامه‌نیور13 ساعت قبل
جواد طباطبایی علیه خاتمیسید محمد خاتمی چندوز پیش در دیدار با اعضای شورای شهر مناسب‌ترین شیوه اداره کشور را فدرالیسم دانست. مهم‌ترین واکنش مربوط به سید جواد طباطبایی، استاد سرشناس علوم سیاسی و ایران‌پژوه برجسته به این سخنان واکنش نشان داد. من اضافه می‌کنم: آقای خاتمی بعید نیست، حتمی است! ضرورت تحقق برجام داخلیمحمدصادق جوادی‌حصار باور دارد که محدودیت‌های موجود بر دولت روحانی به مراتب بیش از دولت اصلاحات است. جوادی حصار در گفت‌وگو با روزنامه آرمان درباره محدوده اختیارات حسن روحانی گفت: «من معتقدم بخش زیادی از این اتفاقاتی که رخ می‌دهد در دولت رقم نمی‌خورد.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز15 ساعت قبل
عادل الجبیر گفته عربستان برای جلوگیری از جنگ، تمامی تلاش خود را به کار خواهد گرفتعربستان سعودی ضمن تاکید بر اینکه خواهان جنگ در منطقه نیست، ضمن انتقاد شدید از ایران، از سران کشورهای عرب برای بررسی اوضاع خلیج فارس دعوت کرده است. هفته گذشته، در دو نفتکش متعلق به عربستان سعودی و دو نفتکش دیگر متعلق به امارات و نروژ در آب‌های بندر فجیره در امارات عربی متحده انفجارهایی روی داد و خساراتی به بار آورد. در پی انفجار در این چهار نفتکش، وزارت امور خارجه ایران خواستار تحقیقات مستقل در این زمینه شده بود. هفته گذشته همچنین عربستان سعودی گزارش کرد که چند پهپاد حامل مواد منفجره به خطوط لوله نفتی این کشور حمله کرده و خساراتی بر جای گذاشته‌اند. عربستان خواهان جنگ نیستآژانس خبری سعودی در گزارش دیگری در روز یکشنبه، اظهارات عادل الجبیر، وزیر مشاور سعودی در امور خارجه را در مورد حوادث اخیر در خلیج فارس منتشر کرده است.

نظرها

اخبار بیشتر