1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. سلامت
فروکش موج اول آنفلوآنزا / احتمال بروز موج دوم تا فروردین

فروکش موج اول آنفلوآنزا / احتمال بروز موج دوم تا فروردین

ایسناخبرگزاری ایسنا |
معاون مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت از فروکش کردن موج اول آنفلوآنزا در کشور خبر داد و گفت: با ادامه سرما در اسفند و فروردین ماه نیز ممکن است یک موج کوتاه دیگر هم از این بیماری داشته باشیم.

دکتر محمود نبوی در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه در حال حاضر موج اولیه ویروس آنفلوآنزا در حال فروکش است، گفت: امسال از نظر تعداد و شدت بیماری آنفلوآنزا نسبت به سال گذشته تفاوتی چندانی نداشتیم؛ به طور کلی سه نوع ویروس آنفلوآنزای فصلی داریم که شامل ویروس‌های H۱N۱، H۳N۲ و B هستند.امسال ویروس H3N2 آنفلوآنزا بیشتر بود

وی افزود: در سال گذشته ویروس B شیوع بیشتری در کشور داشت و سال ۱۳۹۵ نیز شاهد شیوع بیشتر آنفلوآنزای H۱N۱ بودیم، اما امسال ویروس H۳N۲ آنفلوآنزا بیشتر بوده است، اما از نظر شدت و تعداد مبتلایان تفاوت چندانی با سال‌های قبل وجود ندارد. به هر حال یک درصد موارد ابتلا به آنفلوآنزا به ذات‌الریه منجر می‌شود و تعدادی از بیماران هم بر همین اساس به بیمارستان می‌روند.

نبوی با بیان اینکه موج اول ویروس آنفوآنزا که از اواخر آذر ماه آغاز شده بود، در حال فروکش است، افزود: البته ممکن است با ادامه سرما، موج دیگری از این بیماری نیز تا اوایل فروردین ماه ایجاد شود. بر همین اساس مردم باید مسایل بهداشتی را رعایت کنند. به این ترتیب وقتی سرما می‌خورند دو روز اول را استراحت کنند، به پزشک مراجعه کنند، با یکدیگر دست ندهند و روبوسی نکنند و دست‌هایشان را مرتبا بشویند. از طرفی اشخاصی که ضعف ایمنی دارند شامل مبتلایان به دیابت شدید، مصرف‌کنندگان داروهای کورتون‌دار، مبتلایان به برونشیت مزمن، بیماری‌های قلب و عروقی و نارسایی کبد نیز واکسن آنفلوآنزا تزریق کنند.

معاون مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت تاکید کرد: در عین حال توصیه می‌کنیم افراد دارای ضعف ایمنی، اوایل پاییز هر سال واکسن آنفلوآنزا را تزریق کنند. بنابراین مجددا اعلام می‌کنم که امسال آنفلوآنزا شدت بالایی نداشت و در موج اول امسال هر سه نوع ویروس وجود داشتند، اما ویروس H3N2 بیشتر دیده شد.از طرفی از آنجایی که ویروس آنفلوآنزا تغییرپذیر است، ‌ممکن است انواع دیگر آن هم تغییراتی کرده و با ادامه سرما بروز پیدا کنند. فعلا که موج اول فروکش کرده، اما اگر در اسفند و فروردین ماه هوا سرد شود، چون ویروس آنفلوآنزا در سرما بیشتر می‌شود، ممکن است یک موج کوتاه دیگر هم داشته باشیم.میزان بستری بیماران آنفلوآنزا چقدر است؟

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار پزشکی امروز

نبوی درباره میزان بستری‌های ناشی از ابتلا به ویروس آنفلوآنزا در بیمارستان‌های کشور، گفت: معمولا در اپیدمی‌های آنفلوآنزا حدود پنج تا ۱۵ درصد جمعیت مبتلا می‌شوند. امسال هم در کشور سه تا چهار درصد افراد به این ویروس مبتلا شدند که بین نیم تا یک درصدشان نیاز به بستری پیدا می‌کنند. عمدتا افرادی بستری می‌شوند که بیماری زمینه‌ای داشته باشند. از طرفی افرادی هم که ناپرهیزی کنند و استراحت کافی نداشته باشند هم ممکن است در بیمارستان بستری شوند.بایدها و نبایدهای مصرف آنتی‌بیوتیک در آنفلوآنزا

وی با اشاره به مصرف خودسرانه آنتی‌بیوتیک با مشاهده علائم سرماخوردگی و آنفلوآنزا از سوی برخی افراد، گفت: آنفلوآنزا یکی از ۱۰ تا ۱۵ ویروس سرماخوردگی است و همیشه در موج‌های آنفلوآنزا هم سایر ویروس‌ها به صورت کم وجود دارند، اما آن ویروس‌ها زیر دو درصد جامعه را درگیر می‌کنند. در عین حال باید توجه کرد که در ۸۰ درصد موارد بیماران مبتلا به این ویروس‌ها به مصرف آنتی‌بیوتیک نیاز ندارند، اما اگر بیمار برونشیت یا تب داشته باشد، آن وقت مشخص می‌شود که به آنفلوآنزا مبتلا شده و بین سه تا پنج روز آنتی‌بیوتیک می‌خورد.

نبوی افزود: اگر بیماری همراه با تب و خلط چرکی نباشد، بیمار نباید خودسرانه آنتی‌بیوتیک مصرف کند، بلکه باید به پزشک مراجعه کند. در عین حال یک قانون «سه روز» هم در آنفلوآنزا داریم. به این صورت که وقتی می‌گوییم بیماری به آنفلوآنزا مبتلا شده است که با تب و سرفه مراجعه کند، سپس به او می‌گوییم اگر بعد از سه روز تبت قطع نشد و بهتر نشدی مجددا مراجعه کن و اگر دیدیم عارضه ندارد، دارو تجویز می‌کنیم و اما اگر ذات‌الریه بود او را درمان می‌کنیم.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

برترین‌هابرترین‌ها23 ساعت قبل
تاریخچه مختصری از سیب زمینی شیرین سفیداگرچه امروزه سیب زمینی شیرین در کل دنیا در دسترس است، ریشه‌های آن به ۵ هزار سال قبل در آمریکای مرکزی و ۸ هزار سال قبل در آمریکای جنوبی بر می‌گردد. اخطار: عوارض جانبی سیب زمینی شیرین که باید بدانیدسیب زمینی شیرین سفید، اگرچه شیرین است، شاخص گلوکز پایین‌تری نسبت به سیب زمینی سفید دارد و بیشتر با رژیم غذایی پالئو سازگار است. دستور پخت خوشمزه برای سیب زمینی شیرینسالاد سیب زمینی شیرین: می‌تواند به عنوان یک غذای جنبی عالی باشد یا می‌تواند به عنوان یک غذای سریع در یخچال نگه داری شود. سیب زمینی شیرین سرخ شده: یک انتخاب سالم‌تر نسبت به سیب زمینی سرخ شده معمولی، در کنار غذا‌های با پروتئین بالا مکمل هم هستند. سیب زمینی سفید شیرین یک انتخاب کاملا بهتر از سیب زمینی سفید است و مصرف آن به همه پیشنهاد می‌شود.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴17 ساعت قبل
شادی: وجود خطوط کوچک در خارج از چشم‌ها حاکی از خنده رویی و شاد بودن فرد میباشد. بررسی شکل ابروهاابرو صاف: صافی و مستقیمی ابروها نشانگر اندیشه، تفکر و ایده گرایی فرد میباشد. ابرو کمانی: افرادی که دارای ابروهای خمیده و کمانی هستند از حکایت‌ها و داستانهای واقعی لذت میبرند و افرادی مهربانند. پشت چشم یا پلک بلند: بلند بودن پلک دلالت بر وابستگی شدید فرد به دیگران و نزدیکان دارد. گونه گود: علاوه بر جذابیت و زیبایی دلیلی بر خوش مشربی و سازگاری فرد میباشد.
صدا و سیماصدا و سیما17 ساعت قبل
وی افزود: بر همین اساس، در سال ۱۳۹۸ نیز برای دهمین همایش داروسازی بالینی، موضوع اصلی همایش را «دارودرمانی شخصی شده» انتخاب کرده‌ایم. رئیس انجمن علمی متخصصین داروسازی بالینی ایران گفت: علاوه بر نخستین سخنرانی تخصصی در سالن اصلی همایش تحت عنوان «اصول دارودرمانی شخصی شده»، در طول ۳ روز همایش نیز در سالن‌های اقماری، سخنرانی‌های متعددی در خصوص استفاده از دارودرمانی شخصی شده برای درمان بیماری‌های مختلف و آخرین دانش موجود در این خصوص را خواهیم داشت. این بحث، حوزه جدیدی را در داروشناسی بالینی مطرح کرده است که از آن به فارماکوژنومیک یاد می‌شود. سلام زاده افزود: علاوه بر دارودرمانی شخصی شده، امروزه امر تشخیص و پیشگیری از بیماری‌ها نیز تحت عرصه جدیدی به نام «پزشکی شخصی شده» یا personalized medicine مورد توجه جدی قرار گرفته است. رئیس انجمن علمی متخصصین داروسازی بالینی ایران خاطرنشان کرد: اهمیت ورود به عرصه فارماکوژنومیک و دارودرمانی شخصی شده بر محققان حوزه داروسازی، پزشکی و ژنتیک پوشیده نبوده و در این راستا بویژه در سالهای اخیر، محققان زیادی در حال طراحی و اجرای مطالعات متعدد هستند.
برترین‌هابرترین‌ها23 ساعت قبل
بررسی یادشده که توسط موسسه پزشکی پن در آمریکا انجام شده حاکیست بین محتوای پست‌های هر کاربر در توئیتر و شرایط احساسی وی رابطه مستقیم وجود دارد. سیستم هوش مصنوعی ابداع شده توسط این موسسه در سه ماهه اول سال ۲۰۱۹ موفق به بررسی ۳۳۰ میلیون حساب کاربری شده که ۶۸ میلیون حساب کاربری از این مجموعه آمریکایی بوده‌اند. علاوه بر این، افراد افسرده بیشتر تمایل دارند تا عکس‌های تکی خود را در توئیتر به اشتراک بگذارند و کمتر از عکس‌های گروهی بهره می‌گیرند. علت این مساله تمرکز بیشتر افراد مبتلا به افسردگی و هیجان بر روی خود است. افراد یادشده همچنین بیشتر به استفاده از عکس هایی همراه با متون مختلف و نیز عکس‌های حیوانات علاقه دارند.

نظرها

اخبار بیشتر