1. خبری
  2. همه خبرها
  3. برترین‌ها
  4. سرگرمی

سیدنی پوآتیه؛ مروارید سیاه سینما

برترین‌هاخبرگزاری برترین‌ها |
سِر سیدنی پوآتیه متولد ۲۰ فوریۀ ۱۹۲۷، بازیگر، کارگردان، مؤلف و دیپلمات آمریکایی باهامایی است. پوآتیه در ۱۹۶۴ اولین فرد باهامایی و نیز اولین آمریکایی-آفریقایی بود که برای ایفای نقش در «زنبق‌های صحرایی» برندۀ جایزۀ بهترین بازیگر مرد شد.

برترین‌ها: سر سیدنی پوآتیه متولد ۲۰ فوریۀ ۱۹۲۷، بازیگر، کارگردان، مؤلف و دیپلمات آمریکایی باهامایی است. پوآتیه در ۱۹۶۴ اولین فرد باهامایی و نیز اولین آمریکایی-آفریقایی بود که برای ایفای نقش در «زنبق‌های صحرایی» برندۀ جایزۀ بهترین بازیگر مرد شد.اهمیت این موفقیت‌ها وقتی بیشتر شد که او در سال ۱۹۶۷ در سه فیلم موفق درخشید که هر سه به موضوع نژاد و روابط بین نژاد‌ها می‌پرداختند و او را به ستارۀ اول گیشه تبدیل کردند: «تقدیم با عشق»، «در گرمای شب» و «حدس بزن چه کسی برای شام می‌آید». در سال ۱۹۹۹، موسسه فیلم آمریکا نام سیدنی پوآتیه را در میان بزرگترین ستارگان مرد سینمای کلاسیک هالیوود و در ردیف ۲۲ از ۲۵ نفر قرار داد.

سیدنی پوآتیه؛ مروارید سیاه سینما - 2

پوآتیه چند فیلم نیز کارگردانی کرده است، از جمله «بخشی از کار»، «شنبه شب در بالای شهر»، «بیا تکرار کنیم»، با بازی بیل کازبی، «تکان بخور دیوانه» با هنرنمایی ریچارد پرایر و جین وایلدر و «شبح پدر» باز هم با بازی کازبی. پوآتیه در سال ۲۰۰۲، سی و هشت سال بعد از دریافت جایزۀ بهترین بازیگر، توسط آکادمی علوم و هنرهای سینمایی، به پاس «دستاوردهای چشمگیر در مقام هنرمند و انسان» برای دریافت جایزه اسکار افتخاری انتخاب شد.

او از سال ۱۹۹۷ تا ۲۰۰۷ سفیر غیرمقیم باهاما در ژاپن بود. در ۱۲ آگوست ۲۰۰۹ نشان آزادی ریاست جمهوری، بالاترین افتخار ملی آمریکا، را از رئیس جمهور باراک اوباما دریافت کرد. در سال ۲۰۱۶، برای یک عمر دستاورد برجسته در سینما جایزۀ عضویت BAFTA (آکادمی فیلم و هنرهای تلویزیونی بریتانیا) را دریافت کرد.

سیدنی در میامی فلوریدا به دنیا آمد. پس از گذراندن دورانی پر از بزهکاری در جوانی و یک مأموریت کوتاه در ارتش آمریکا، به نیویورک رفت تا به حرفۀ بازیگری بپردازد. وی به تئاتر سیاه پوست‌های آمریکا پیوست و بعد‌ها در هالیوود نقش هایی به او سپرده شد.

سیدنی پوآتیه؛ مروارید سیاه سینما - 6

پوآتیه زمانی به دنیا آمد که والدین باهامایی اش برای تعطیلات در میامی به سر می‌بردند. در کودکی در باهاما در مزرعۀ گوجه فرنگی پدرش کار می‌کرد. بعداز این که مزرعه ورشکسته شد، سیدنی ده ساله با خانواده‌اش به شهر ناسو رفتند. از آنجا که او در نوجوانی بسیار دردسرساز بود، پدرش او را به ایالات متحده فرستاد و سیدنی با یکی از برادرانش در میامی ساکن شد. در ۱۶ سالگی آنجا را به قصد نیویورک ترک کرد و تا زمانی که علاقۀ اصلی اش را پیدا کرد برای امرار معاش به مشاغل پست می‌پرداخت.

پوآتیه با تئاتر سیاهان آمریکا به توافق رسید در ازای سرایداری در آنجا درس‌های بازیگری را بیاموزد. زمانی که قرار بود نمایش «روزهای جوانی ما» اجرا شود، او جانشین هری بلافونت شد و به این ترتیب سرانجام موفق شد به صحنه راه یابد. در ۱۹۴۶، در تئاتر برادوی در نمایش «لیزیستراتا» ظاهر شد و به شدت تحسین شد. پس از این موفقیت برای چند سال در تمام نمایش‌های سیاهان شرکت داشت.

اولین حضورش در هالیوود به سال ۱۹۵۰ و فیلم بلند «راه فراری نیست» برمی گردد. سال بعد، او در فیلم «مویه کن سرزمین محبوب» ظاهر شد؛ درامی که در آفریقای جنوبی در زمان آپارتاید می‌گذشت.

او که اغلب در نقش‌های مکمل بازی می‌کرد، در فیلم محبوب «جنگل تخته سیاه» (۱۹۵۵)، در نقش یک دانش آموز دبیرستانی در مرکز شهر، به موفقیت بزرگی دست یافت. او زمانی به مرحلۀ جدید موفقیت هایش دست یافت که برای فیلم جنایی «ستیزه جویان» (۱۹۵۸) با بازی تونی کرتیس، اولین بار نامزد جایزۀ اسکار شد و سال بعد از آن در نقش اول فیلم موزیکال «پورگی و بس» در مقابل دوروتی دندریج چشم‌ها را خیره کرد. این دو فیلم و اقتباس سینمایی نمایش «کشمش در آفتاب» (۱۹۶۱) سیدنی را به ستاره‌ای درجۀ یک تبدیل کرد.

در وبسایت خبری بخوانید: مهم ترین اخبار تفریحی و سرگرمی

سیدنی پوآتیه؛ مروارید سیاه سینما - 12

جایزۀ اسکار او در سال ۱۹۶۳، برای بازی در فیلم «زنبق‌های صحرایی»، باعث شد پوآتیه به اولین سوپر استار کارائیبی آمریکایی تبدیل شود که آگاهانه کلیشه‌های نژادی را به مبارزه می‌طلبید. پواتیه، برازنده و بی تکلف، وقار لازم برای به تصویر کشیدن شخصیت‌های نجیب و هوشمند را داشت.

او در ۱۹۶۷ سه بازی کاملا متفاوت و مقتدرانه از خود نشان داد. در درام جنایی «در گرمای شب» نقش ویرجیل تیبس، کارآگاه فیلادلفیایی را ایفا کرد. در «حدس بزن چه کسی برای شام می‌آید»، فیلمی با نگاه پیشگامانه به ازدواج بین نژادها، نقش مردی سیاهپوست را داشت که با دختری سفید پوست نامزد شده است. کاترین هپبورن و اسپنسر تریسی در این فیلم نقش والدین نامزدش را داشتند. او در فیلم انگلیسی «تقدیم با عشق» نیز نقش معلمی به نام مارک تاکری را بازی کرد. تاکری اختلافات نژادی و اجتماعی اقتصادی دانش آموزان سرکش خود را تغییر جهت داده در نهایت احترام آنها را جلب می‌نماید.

اگر چه او به شکستن سد رنگ‌ها در سینما کمک کرده بود، در اواخر سال‌های ۶۰، خود را به دلیل رادیکال نبودن در معرض انتقاد می‌دید. او بخصوص از یک مقالۀ تند نسبت به خودش در نیویورک تایمز غمگین شد و تصمیم گرفت برای مدتی به باهاما رود تا از کانون توجه خارج شود.

سیدنی پوآتیه؛ مروارید سیاه سینما - 16

پوآتیه در سال ۷۲ برای ساخت وسترن «باک و موعظه‌گر» با دوست خود هری بلافونت همکاری کرد که آغاز حرفۀ کارگردانی اش بود. این دو به همراه بیل کازبی در فیلم کمدی «شنبه شب در بالای شهر» (۱۹۷۴) ظاهر شدند. او در سال ۱۹۸۰ کمدی موفق «تکان بخور دیوانه» (زندانی دیوانه شده است) را کارگردانی کرد.

پس از تقریبا ۱۰ سال دوری از بازیگری در سال ۱۹۸۸ با دو درام «تیراندازی برای کشتن» و «نیکیتا کوچولو» به روی پرده بازگشت. فیلم‌های مهم بعدی او «کفش ورزشی» (۱۹۹۲) و «یک مرد، یک رأی» (۱۹۹۷) هستند. در تلویزیون نیز برای بازی در نقش مردان مشهور تاریخ مانند قاضی دیوان عالی ترگود مارشال در «متفاوت اما برابر» (۱۹۹۱) و ماندلا در «ماندلا و دیکلرک» (۱۹۹۷)، در مقابل مایکل کین، ستایش شد.

سیدنی پوآتیه؛ مروارید سیاه سینما - 19

پوآتیه که اکنون از بازیگری بازنشسته شده به نوشتن تجارب شخصی اش روی آورده است. او سرگذشت خود را با نام «ارزش یک مرد» که یک اتوبیوگرافی معنوی به حساب می‌آید، در سال ۲۰۰۰ منتشر کرده است. در سال ۲۰۰۸، با کتاب «زندگی فراتر از اندازه: نامه هایی به نتیجه‌ام» دانش سالیان خود را با نسل‌های آینده قسمت کرد.

پوآتیه در طی دوران حرفه‌ای شگفت آور خود افتخارات بسیاری کسب کرده است. علاوه بر نشان آزادی ریاست جمهوری آمریکا در ۲۰۰۹، او در سال ۲۰۱۱ جایزۀ یک عمر دستاورد چاپلین را نیز از انجمن فیلم لینکلن دریافت کرد.

سیدنی پوآتیه؛ مروارید سیاه سینما - 22

پوآتیه از سال ۱۹۵۰ تا ۱۹۶۵ با همسر اول خود جونیتا هاردی زندگی کرد و از او چهار فرزند دارد: بورلی، پاملا، شری و جینا. هم اکنون با همسر دوم خود جوانا شیمکس، هنرپیشۀ کانادایی، زندگی می‌کند و دو فرزند به نام‌های آنیکا و سیدنی تامیا دارد.

سیدنی پوآتیه در سال ۱۹۷۴ از سوی امپراطوری بریتانیا به مقام فرماندۀ شوالیه منصوب شد که به او حق استفاده از عنوان Sir را می‌دهد، با این حال او از این عنوان استفاده نمی‌کند. وی همچنین سفیر غیرمقیم باهاما در ژاپن بوده است و به سازمان علمی آموزشی و فرهنگی سازمان ملل خدمت کرده است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم | لحظه انفجار مغز جوانی که مسموم شده بود!

خبرآنلاینخبرآنلاین9 ساعت قبل
بیمار جوانی در هند که به دلیل مسمومیت و وجود سم در معده‌اش به یکی از بیمارستان‌های این کشور مراجعه کرده بود حین درمان با دستگاه‌های پزشکی ناگهان مغزش دچار انفجار شد و با منفجر شدن ناگهانی سرش در مقابل پزشکان، پرستاران و خانواده‌اش جانش را به طرز دلخراشی از دست داد.
پارس نیوزپارس نیوز14 ساعت قبل
به گزارش پارس نیوز، شیلا خداداد با انتشار این عکس نوشت: مشکل آدمها از جایی شروع شد که نگاهشان به هم نگاه آدم به آدم نبود،،، نگاه آدم به فرصتها بود
پارس نیوزپارس نیوز15 ساعت قبل

حیوانات ماقبل تاریخی که هنوز زنده‌اند (+عکس)

9+
عصر ایرانعصر ایران20 ساعت قبل
انتخابانتخاب17 ساعت قبل
بین سال‌های ۱۹۱۷ تا ۱۹۲۶، کارگران یک کارخانه در ایالات متحده، ساعت سازی قربانی پول پرستی مدیران کارخانه شدند و به شکلی ناجوانمردانه تحت تاثیر رادیوم قرار گرفتند. یکی از نخستین کارخانه هایی که در ایالات متحده از رادیوم استفاده می‌کرد در سال ۱۹۱۷ تأسیس شد. در این کارخانه، کارگران زن روی روی ساعت‌ها را با رنگ رادیوم نقاشی می‌کردند تا درخشان‌تر شود. اما بعد از مدتی کارگران دچار مشکلات سلامتی شدند. به مرور و با شدت گرفتن بیماری کارگران، فعالیت کارخانه برای مدتی متوقف شد.

نظرها

اخبار بیشتر