1. خبری
  2. همه خبرها
  3. برترین‌ها
  4. سرگرمی

سیدنی پوآتیه؛ مروارید سیاه سینما

خبرگزاری برترین‌ها |
سِر سیدنی پوآتیه متولد ۲۰ فوریۀ ۱۹۲۷، بازیگر، کارگردان، مؤلف و دیپلمات آمریکایی باهامایی است. پوآتیه در ۱۹۶۴ اولین فرد باهامایی و نیز اولین آمریکایی-آفریقایی بود که برای ایفای نقش در «زنبق‌های صحرایی» برندۀ جایزۀ بهترین بازیگر مرد شد.

برترین‌ها: سر سیدنی پوآتیه متولد ۲۰ فوریۀ ۱۹۲۷، بازیگر، کارگردان، مؤلف و دیپلمات آمریکایی باهامایی است. پوآتیه در ۱۹۶۴ اولین فرد باهامایی و نیز اولین آمریکایی-آفریقایی بود که برای ایفای نقش در «زنبق‌های صحرایی» برندۀ جایزۀ بهترین بازیگر مرد شد.اهمیت این موفقیت‌ها وقتی بیشتر شد که او در سال ۱۹۶۷ در سه فیلم موفق درخشید که هر سه به موضوع نژاد و روابط بین نژاد‌ها می‌پرداختند و او را به ستارۀ اول گیشه تبدیل کردند: «تقدیم با عشق»، «در گرمای شب» و «حدس بزن چه کسی برای شام می‌آید». در سال ۱۹۹۹، موسسه فیلم آمریکا نام سیدنی پوآتیه را در میان بزرگترین ستارگان مرد سینمای کلاسیک هالیوود و در ردیف ۲۲ از ۲۵ نفر قرار داد.

سیدنی پوآتیه؛ مروارید سیاه سینما - 2

پوآتیه چند فیلم نیز کارگردانی کرده است، از جمله «بخشی از کار»، «شنبه شب در بالای شهر»، «بیا تکرار کنیم»، با بازی بیل کازبی، «تکان بخور دیوانه» با هنرنمایی ریچارد پرایر و جین وایلدر و «شبح پدر» باز هم با بازی کازبی. پوآتیه در سال ۲۰۰۲، سی و هشت سال بعد از دریافت جایزۀ بهترین بازیگر، توسط آکادمی علوم و هنرهای سینمایی، به پاس «دستاوردهای چشمگیر در مقام هنرمند و انسان» برای دریافت جایزه اسکار افتخاری انتخاب شد.

او از سال ۱۹۹۷ تا ۲۰۰۷ سفیر غیرمقیم باهاما در ژاپن بود. در ۱۲ آگوست ۲۰۰۹ نشان آزادی ریاست جمهوری، بالاترین افتخار ملی آمریکا، را از رئیس جمهور باراک اوباما دریافت کرد. در سال ۲۰۱۶، برای یک عمر دستاورد برجسته در سینما جایزۀ عضویت BAFTA (آکادمی فیلم و هنرهای تلویزیونی بریتانیا) را دریافت کرد.

سیدنی در میامی فلوریدا به دنیا آمد. پس از گذراندن دورانی پر از بزهکاری در جوانی و یک مأموریت کوتاه در ارتش آمریکا، به نیویورک رفت تا به حرفۀ بازیگری بپردازد. وی به تئاتر سیاه پوست‌های آمریکا پیوست و بعد‌ها در هالیوود نقش هایی به او سپرده شد.

سیدنی پوآتیه؛ مروارید سیاه سینما - 6

پوآتیه زمانی به دنیا آمد که والدین باهامایی اش برای تعطیلات در میامی به سر می‌بردند. در کودکی در باهاما در مزرعۀ گوجه فرنگی پدرش کار می‌کرد. بعداز این که مزرعه ورشکسته شد، سیدنی ده ساله با خانواده‌اش به شهر ناسو رفتند. از آنجا که او در نوجوانی بسیار دردسرساز بود، پدرش او را به ایالات متحده فرستاد و سیدنی با یکی از برادرانش در میامی ساکن شد. در ۱۶ سالگی آنجا را به قصد نیویورک ترک کرد و تا زمانی که علاقۀ اصلی اش را پیدا کرد برای امرار معاش به مشاغل پست می‌پرداخت.

پوآتیه با تئاتر سیاهان آمریکا به توافق رسید در ازای سرایداری در آنجا درس‌های بازیگری را بیاموزد. زمانی که قرار بود نمایش «روزهای جوانی ما» اجرا شود، او جانشین هری بلافونت شد و به این ترتیب سرانجام موفق شد به صحنه راه یابد. در ۱۹۴۶، در تئاتر برادوی در نمایش «لیزیستراتا» ظاهر شد و به شدت تحسین شد. پس از این موفقیت برای چند سال در تمام نمایش‌های سیاهان شرکت داشت.

اولین حضورش در هالیوود به سال ۱۹۵۰ و فیلم بلند «راه فراری نیست» برمی گردد. سال بعد، او در فیلم «مویه کن سرزمین محبوب» ظاهر شد؛ درامی که در آفریقای جنوبی در زمان آپارتاید می‌گذشت.

او که اغلب در نقش‌های مکمل بازی می‌کرد، در فیلم محبوب «جنگل تخته سیاه» (۱۹۵۵)، در نقش یک دانش آموز دبیرستانی در مرکز شهر، به موفقیت بزرگی دست یافت. او زمانی به مرحلۀ جدید موفقیت هایش دست یافت که برای فیلم جنایی «ستیزه جویان» (۱۹۵۸) با بازی تونی کرتیس، اولین بار نامزد جایزۀ اسکار شد و سال بعد از آن در نقش اول فیلم موزیکال «پورگی و بس» در مقابل دوروتی دندریج چشم‌ها را خیره کرد. این دو فیلم و اقتباس سینمایی نمایش «کشمش در آفتاب» (۱۹۶۱) سیدنی را به ستاره‌ای درجۀ یک تبدیل کرد.

در وبسایت خبری بخوانید: مهم ترین اخبار تفریحی و سرگرمی

سیدنی پوآتیه؛ مروارید سیاه سینما - 12

جایزۀ اسکار او در سال ۱۹۶۳، برای بازی در فیلم «زنبق‌های صحرایی»، باعث شد پوآتیه به اولین سوپر استار کارائیبی آمریکایی تبدیل شود که آگاهانه کلیشه‌های نژادی را به مبارزه می‌طلبید. پواتیه، برازنده و بی تکلف، وقار لازم برای به تصویر کشیدن شخصیت‌های نجیب و هوشمند را داشت.

او در ۱۹۶۷ سه بازی کاملا متفاوت و مقتدرانه از خود نشان داد. در درام جنایی «در گرمای شب» نقش ویرجیل تیبس، کارآگاه فیلادلفیایی را ایفا کرد. در «حدس بزن چه کسی برای شام می‌آید»، فیلمی با نگاه پیشگامانه به ازدواج بین نژادها، نقش مردی سیاهپوست را داشت که با دختری سفید پوست نامزد شده است. کاترین هپبورن و اسپنسر تریسی در این فیلم نقش والدین نامزدش را داشتند. او در فیلم انگلیسی «تقدیم با عشق» نیز نقش معلمی به نام مارک تاکری را بازی کرد. تاکری اختلافات نژادی و اجتماعی اقتصادی دانش آموزان سرکش خود را تغییر جهت داده در نهایت احترام آنها را جلب می‌نماید.

اگر چه او به شکستن سد رنگ‌ها در سینما کمک کرده بود، در اواخر سال‌های ۶۰، خود را به دلیل رادیکال نبودن در معرض انتقاد می‌دید. او بخصوص از یک مقالۀ تند نسبت به خودش در نیویورک تایمز غمگین شد و تصمیم گرفت برای مدتی به باهاما رود تا از کانون توجه خارج شود.

سیدنی پوآتیه؛ مروارید سیاه سینما - 16

پوآتیه در سال ۷۲ برای ساخت وسترن «باک و موعظه‌گر» با دوست خود هری بلافونت همکاری کرد که آغاز حرفۀ کارگردانی اش بود. این دو به همراه بیل کازبی در فیلم کمدی «شنبه شب در بالای شهر» (۱۹۷۴) ظاهر شدند. او در سال ۱۹۸۰ کمدی موفق «تکان بخور دیوانه» (زندانی دیوانه شده است) را کارگردانی کرد.

پس از تقریبا ۱۰ سال دوری از بازیگری در سال ۱۹۸۸ با دو درام «تیراندازی برای کشتن» و «نیکیتا کوچولو» به روی پرده بازگشت. فیلم‌های مهم بعدی او «کفش ورزشی» (۱۹۹۲) و «یک مرد، یک رأی» (۱۹۹۷) هستند. در تلویزیون نیز برای بازی در نقش مردان مشهور تاریخ مانند قاضی دیوان عالی ترگود مارشال در «متفاوت اما برابر» (۱۹۹۱) و ماندلا در «ماندلا و دیکلرک» (۱۹۹۷)، در مقابل مایکل کین، ستایش شد.

سیدنی پوآتیه؛ مروارید سیاه سینما - 19

پوآتیه که اکنون از بازیگری بازنشسته شده به نوشتن تجارب شخصی اش روی آورده است. او سرگذشت خود را با نام «ارزش یک مرد» که یک اتوبیوگرافی معنوی به حساب می‌آید، در سال ۲۰۰۰ منتشر کرده است. در سال ۲۰۰۸، با کتاب «زندگی فراتر از اندازه: نامه هایی به نتیجه‌ام» دانش سالیان خود را با نسل‌های آینده قسمت کرد.

پوآتیه در طی دوران حرفه‌ای شگفت آور خود افتخارات بسیاری کسب کرده است. علاوه بر نشان آزادی ریاست جمهوری آمریکا در ۲۰۰۹، او در سال ۲۰۱۱ جایزۀ یک عمر دستاورد چاپلین را نیز از انجمن فیلم لینکلن دریافت کرد.

سیدنی پوآتیه؛ مروارید سیاه سینما - 22

پوآتیه از سال ۱۹۵۰ تا ۱۹۶۵ با همسر اول خود جونیتا هاردی زندگی کرد و از او چهار فرزند دارد: بورلی، پاملا، شری و جینا. هم اکنون با همسر دوم خود جوانا شیمکس، هنرپیشۀ کانادایی، زندگی می‌کند و دو فرزند به نام‌های آنیکا و سیدنی تامیا دارد.

سیدنی پوآتیه در سال ۱۹۷۴ از سوی امپراطوری بریتانیا به مقام فرماندۀ شوالیه منصوب شد که به او حق استفاده از عنوان Sir را می‌دهد، با این حال او از این عنوان استفاده نمی‌کند. وی همچنین سفیر غیرمقیم باهاما در ژاپن بوده است و به سازمان علمی آموزشی و فرهنگی سازمان ملل خدمت کرده است.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
بیشتر بازیگران مشهور در گذشته خود برای تامین مالی زندگی خویش، به شغل‌های کم درآمد که معمولا شامل خدمتکاری و یا در بهترین حالت متصدی فروشگاه‌ها می‌شود، روی می‌آوردند. بعضی نیز مانند برد پیت به شغل‌های عجیب‌تری مشغول شدند. او با لباسی شبیه یک مرغ بزرگ برای رستورانی به نام «ال پولو لوکو» مشتری جذب می‌کرد. پدر او در یک شرکت حمل و نقل و مادر او نیز در مدرسه‌ای به عنوان مشاور کار می‌کرد، او در دانشگاه میزوری در رشته خبرنگاری تحصیل کرد و در روزهای پایانی فارغ التحصیل شدنش از علاقه خود به سینما مطلع شد و از آنجا که در شهر میزوری فیلمی ساخته نمی‌شود، به لس آنجلس مهاجرت کرد. او در سال ۱۹۹۱ در فیلم «تلما و لوییز» نقش کوتاهی بازی کرد و بد از بازی در این فیلم به تدریج وارد سینمای هالیوود شد و سال ۱۹۹۵ به یک فوق ستاره تبدیل شد.

آموزش آش محبوب لرستان

آخرین خبرآخرین خبر15 ساعت قبل

اگر عاشق رانندگی هستید، این جاده‌ها دیوانه‌تان می‌کنند

10+
برترین‌هابرترین‌ها1 روز قبل
همشهریهمشهری20 ساعت قبل
وانیل را اضافه کرده و آرد را با کنترل بریزید و با دست ورز دهید تا خمیر نرمی که به دست نمی‌چسبد بدست آید. سپس با قالب گل و یا هر قالب دیگری برش بزنید. زمان پخت قرابیه ۱۰ الی ۲۰ دقیقه است و به حرارت فر شما بستگی دارد. بعد از سرد شدن روی قرابیه‌های سوراخ شده پودر قند بپاشید. سپس قرابیه‌های سوراخ شده را روی آنها بگذارید.

مهارت پرندگان را در لانه‌های زیبا و عجیبشان ببینید

12+
برترین‌هابرترین‌ها1 روز قبل
ایرناایرنا22 ساعت قبل
در شهرستان طارم ۳ آتشکده از دوران ساسانیان با نام‌های آتشکده پیرچم، آتشکده الزین و آتشکده گیلانکشه که در فهرست آثار تاریخی ثبت شده و در بعضی اوقات سال هموطنان زرتشتی آیین گهنبارخوانی را در این مکان‌های به جا می‌آورند. حدود ‎ ۹۰هزار هکتار از اراضی 'خرمنه‌سر' و 'سرخ‌آباد' شهرستان طارم، جزو مناطق حفاظت شده و دارای پتانسیل‌های مطلوب برای نگهداری و تکثیر گونه‌های جانوری، از جمله کل، بز، پلنگ، کبک، خرس قهوه‌ای و سیاه‌گوش است. غار خرمنه سر در شهرستان طارم و در کوه بلند خرمنه‌سر در سمت شمالی روستای ده بهار قرار گرفته است. شهرستان طارم به ‌لحاظ سطح زیرکشت، تولید نهال و برداشت محصول زیتون مقام نخست را در کشور به خود اختصاص داده و بیشترین زیتون ایران در این منطقه تولید می‌شود. درباره صنایع دستی و ماشینی و معادن شهرستان طارم در زمانهای نه چندان دور، رونق دام‌داری در منطقه طارم باعث وفور مواد اولیه مورد نیاز در صنایع دستی شده و به این صنعت رونق خاصی داده بود.

اخبار بیشتر