1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
  4. فرهنگ
مجوز ثبت پوشاک مردم عرب در رشته صنایع دستی صادر شد

مجوز ثبت پوشاک مردم عرب در رشته صنایع دستی صادر شد

مهرخبرگزاری مهر |
اهواز ـ معاون صنایع‌دستی سازمان میراث فرهنگی از صدور مجوز برای پوشاک مردم عرب به منظور ثبت در رشته صنایع دستی ایران خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، پویا محمودیان شامگاه چهارشنبه در افتتاحیه چهاردهمین نمایشگاه سراسری صنایع دستی نمایشگاه صنایع دستی و اقوام خوزستان در اهواز اظهار کرد: خوزستان در حوزه فروش بازارچه‌های نوروزی با رشد ۴۳۵ درصدی رتبه نخست را به خود اختصاص داده ولی این رشد در استاندارد کشور ۴۹ درصد بوده است.

وی افزود: استان خوزستان جزو معدود استان هایی است که نمایشگاه و بازارچه‌های صنایع دستی آن با استقبال خوبی روبرو می‌شود.

تصریح کرد: شاهد برنامه ریزی‌های مختلف برای خوزستان هستیم که خبرهای آن را به زودی می‌شنوید؛ یکی از این خبرها شهرهای ملی صنایع دستی در استان خوزستان است.

محمودیان با اعلام خبر سفر چند روزه رئیس سازمان میراث فرهنگی به خوزستان یادآور شد: با تکمیل پرونده احرام بافی شوشتر، کپوبافی و خراطی دزفول و مینای صبی اهواز، می‌توانیم این شهرها را در لیست شهرهای ملی صنایع دستی کشور ثبت کنیم.

وی با اشاره به فعال شدن خانه ایرانی که نماد صنایع دستی استان خوزستان است، ادامه داد: در حوزه صنایع دستی نیز در بسیاری از نمایشگاه‌های ملی و خارج از کشور نمایندگان هنرمندان و فعالان میراث فرهنگی خوزستان حضور دارند.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار فرهنگی روز جهان

معاون صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی با اعلام خبر راه اندازی اولین بازارچه دائمی صنایع دستی در خوزستان گفت: رایزنی‌های زیادی با منطقه آزاد اروند برای صنایع دستی انجام شده و همچنین اتفاقات خوبی در ایجاد بازارچه صنایع دستی ماهشهر داشتیم.

محمودیان در پایان با اشاره به اینکه ثبت جغرافیای مینای صبی در آخرین مراحل قرار دارد، عنوان کرد: امروز حامل خبر خوشی برای هنرمندان خوزستان هستم و آن هم این است که با پیگیری نمایندگان مجلس این استان و همچنین مدیرکل میراث فرهنگی، ثبت پوشاک سنتی و بومی مردم خوزستان در چهاردهمین جلسه شورای فنی صنایع دستی کشور مصوب و طی نامه‌ای رسمی به مدیرکل این استان از طرف معاونت صنایع دستی و هنرهای سنتی میراث فرهنگی کشور صدور مجوز برای پوشاک مردم عرب به منظور ثبت در رشته صنایع دستی ایران ابلاغ شد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم | لحظه انفجار مغز جوانی که مسموم شده بود!

خبرآنلاینخبرآنلاین8 ساعت قبل
بیمار جوانی در هند که به دلیل مسمومیت و وجود سم در معده‌اش به یکی از بیمارستان‌های این کشور مراجعه کرده بود حین درمان با دستگاه‌های پزشکی ناگهان مغزش دچار انفجار شد و با منفجر شدن ناگهانی سرش در مقابل پزشکان، پرستاران و خانواده‌اش جانش را به طرز دلخراشی از دست داد.
خبرآنلاینخبرآنلاین13 ساعت قبل
در جریان معاملات بازار آزاد تهران، نرخ سکه طرح جدید ۲۹ اردیبهشت ۹۸ به ۴ میلیون و ۸۷۰ هزار تومان رسید. در عین حال، هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم ۴ میلیون و ۷۵۰ هزار تومان، نیم سکه ۲ میلیون و ۶۵۰ هزار تومان، ربع سکه ۱ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان و سکه یک گرمی ۱ میلیون تومان است. هر اونس طلا در بازارهای جهانی ۱۲۷۸ دلار و هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز ۴۴۰ هزار و ۹۲۳ تومان است.
صدا و سیماصدا و سیما19 ساعت قبل
وی افزود: بر همین اساس، در سال ۱۳۹۸ نیز برای دهمین همایش داروسازی بالینی، موضوع اصلی همایش را «دارودرمانی شخصی شده» انتخاب کرده‌ایم. رئیس انجمن علمی متخصصین داروسازی بالینی ایران گفت: علاوه بر نخستین سخنرانی تخصصی در سالن اصلی همایش تحت عنوان «اصول دارودرمانی شخصی شده»، در طول ۳ روز همایش نیز در سالن‌های اقماری، سخنرانی‌های متعددی در خصوص استفاده از دارودرمانی شخصی شده برای درمان بیماری‌های مختلف و آخرین دانش موجود در این خصوص را خواهیم داشت. این بحث، حوزه جدیدی را در داروشناسی بالینی مطرح کرده است که از آن به فارماکوژنومیک یاد می‌شود. سلام زاده افزود: علاوه بر دارودرمانی شخصی شده، امروزه امر تشخیص و پیشگیری از بیماری‌ها نیز تحت عرصه جدیدی به نام «پزشکی شخصی شده» یا personalized medicine مورد توجه جدی قرار گرفته است. رئیس انجمن علمی متخصصین داروسازی بالینی ایران خاطرنشان کرد: اهمیت ورود به عرصه فارماکوژنومیک و دارودرمانی شخصی شده بر محققان حوزه داروسازی، پزشکی و ژنتیک پوشیده نبوده و در این راستا بویژه در سالهای اخیر، محققان زیادی در حال طراحی و اجرای مطالعات متعدد هستند.

ویدیو/ ۱۰ نکته درباره خیام که احتمالا نمی‌دانستید / فقط ابوعلی سینا را قبول داشت! / وقتی ویل دورانت، راهکار خیام برای معادله سه مجهولی را شاهکار ریاضی دانست

انتخابانتخاب18 ساعت قبل

بهاریه فیلم کوتاه

صدا و سیماصدا و سیما7 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ اکنون که زمینه برای نمایش گسترده فیلم‌های کوتاه به وجود آمده است اهالی این عرصه باید تلاش کنند آثارشان ضمن تنوع، محتوا و کیفیت، منعکس کننده فرهنگ اصیل ایرانی اسلامی باشد.
صدا و سیماصدا و سیما8 ساعت قبل
خبرگزاری صدا و سیما؛ اعمال شب چهاردهم ماه رمضان به این شرح است: و در شب چهاردهم: این شب دومین شب از شب‌های ایام البیض است، در این شب نیز همان نمازی که در شب سیزدهم آمده بود خوانده ‌می‌شود، اما در این شب به صورت چهار رکعت با دو سلامدر هر رکعت پس از سوره «حمد» سوره‌های «یس» و «تبارک الذى بیده الملک» و «قل هو الله احد» را بخواند. در این شب همانند دو شب دیگر ایام البیض، خواندن دعای مجیر سفارش شده است.

نظرها

اخبار بیشتر