1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایلنا
  4. ورزشی

کسر سهمیه فوتبال ایران؛ شاهکار جدید فدراسیون پنج ستاره تاج

ایلناخبرگزاری ایلنا |
با حضور دو تیم سایپا و ذوب آهن در مرحله پلی آف آسیا، هواداران ایرانی توجه چندانی به اتفاق عجیبی که برای فوتبال ایران با کاهش سهمیه شکل گرفته نداشتند اما آن را می‌توان شاهکار بزرگی از سوی فدراسیونی دانست که ادعای پنج ستاره و برتر بودن در آسیا را دارد.

کسر سهمیه فوتبال ایران؛ شاهکار جدید فدراسیون پنج ستاره تاج - 1

به گزارش ایلنا، پیروزی جالب ۳ بر ۲ ذوب‌آهن برابر الغرافه قطر و شکست یک بر ۳ واپسین دقایق سایپا مقابل الریان دیگر تیم قطری در دیدارهای سه‌شنبه شب پلی‌آف لیگ قهرمانان آسیا بدین معناست که ایران پیکارهای ۲۰۱۹ این جام را با ۳ تیم و به روایت بهتر با سهمیه «۱+۲» آغاز می‌کند که یک مورد کمتر از اکثر قریب به اتفاق ادوار اخیر این رقابت‌ها است.

اهمیت تعداد سهمیه‌های ما در این جام در دو نکته نهفته است؛ یکی از آنها متمرکز بر خود این مسابقات است و چون از ۱۹۹۲ به بعد هرگز در این رقابت‌ها قهرمان نشده‌ایم «ای‌اف‌سی» این استدلال و دفاعیه را پشت کارهای خود دارد که اگر سهمیه ثابت ۴ تیم ایران در این رقابت‌ها به‌تدریج به «۱+۳» و سپس «۲+۲» و در نهایت به «۱+۲» برای مسابقات امسال تغییر یافته، به‌دلیل همین دوری طولانی‌مدت از عنوان نخست جام ارشد باشگاهی قاره بوده است و چهاربار رسیدن تیم‌هایمان به دیدار نهایی و پیروز نشدن آنها در این مرحله طی این مدت هم این دفاعیه را لغو و بی‌اثر نمی‌کند که البته واپسین مرتبه با پرسپولیس در فصل گذشته بود.

حتی در صحنه‌های ملی

مورد دوم گستره‌ای کلی‌تر و جایگاه عمومی فوتبال ما را دربر می‌گیرد زیرا ای‌اف‌سی در «چندان بالا تلقی نکردن» اندازه‌های فوتبال ایران اضافه بر کاستی‌های باشگاهی ما می‌تواند بر نتایج رقابت‌های اخیر جام ملت‌های آسیا هم استناد کند؛ آنجا که یک‌بار دیگر نیمه‌نهایی سقف صعود ما بود و طوری توسط ژاپن ویران شدیم که سران فوتبال آسیا می‌توانستند با ضمیمه کردن دو ناکامی احتمالی تازه برای ما در دیدارهای سه‌شنبه شب پلی‌آف لیگ قهرمانان در دوحه، فوتبال ما را کمرنگ‌تر از هر زمانی توصیف و معرفی کنند و حتی به این فرضیه هم فکر کنند که از این پس سهمیه مشروط ما در لیگ قهرمانان قاره دو تیم هم نباشد و یک تیم برای ما کافی است و در دوره بعدی فرمول و نسخه ما را طوری بپیچند که فقط با سهمیه ۱+۲ به میدان آییم و تکرار چنان ناکامی‌هایی حتی این احتمال ولو اندک را ایجاد می‌کند که ای‌اف‌سی روزی دو سهمیه ثابت را برای ما کافی تلقی کند و در نهایت و در صورت ثبت شکست‌های بعدی روزی حساب کار ما را «۱+۱» اعلام نماید که مبتنی و مشتمل بر یک سهمیه ثابت و یک سهمیه مشروط است.

احتمال تحقق یکی، دو حالت آخر البته اندک است و فوتبال ما ذاتا آنقدر توان دارد که لااقل سهمیه ۲+۲ یا ۱+۲ را برای خود حفظ کند و کنار گذاشته شدن دائمی کشورهای فاقد شرایط ضروری و انتقال سهمیه آنان به ما و برخی کشورهای دیگر صاحب سهمیه‌های متغیر، کمک بزرگی به ما در این راه بوده است.

آرزویی که نصف شد

با این حال برد دراماتیک ذوبی‌ها برابر الغرافه در شرایطی که ابتدا ۰-۲ عقب افتاده بودند سبب شد باخت و حذف سایپا قدری از تاثیرگذاری خود را از دست بدهد. اگر ذوب‌آهن هم حذف می‌شد، بهانه‌های تازه‌ای را به دست شیخ‌سلمان رییس بحرینی ای‌اف‌سی و همکاران و همراهان وی می‌دادیم تا اولا از نزول درجات ما در فوتبال آسیا بگویند و ثانیا از تضییع حق‌هایی مانند ادامه دادن به روند برگزاری مسابقات ما با عربستان در زمین‌های بیطرف دست برندارند و این شیوه نامیمون را همچنان مرعی دارند که البته برای استمرار مورد دوم آنها هنوز بهانه‌هایی را دارند که از دید خودشان موجه است. به این سبب است که باید آرزو می‌کردیم مردان علی دایی جنگنده‌تر از هر زمانی الریان را ساقط کنند و شاگردان علیرضا منصوریان نیز امیدهای یاران مهدی طارمی (الغرافه) را پایان بخشند. اگر چنین می‌شد ایران در هر چهار گروه غرب آسیا یک نماینده می‌داشت و یورش‌اش به سوی رقبا و پیروزی‌هایی ناب و بیشتر از گذشته را با شروع پیکارهای اصلی شدت می‌بخشید، ولی حالا هم که چنین نشده، با حضور ۳ تیم در جدول اصلی آنچنان ضعیف و بی‌مایه جلوه نمی‌کنیم که خواست رقبای ما بود و به سوی تنزل درجاتی نخواهیم رفت که شکوه ذاتی و قدرت وجودی فوتبال ما نافی و ناقض آن است.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار ورزشی را آنلاین بخوانید

امتیاز ویژه‌ای که شاید لغو شود

به‌واقع خیل جمعیتی که ایران و استادیوم‌هایش همواره به این مسابقات ارزانی داشته‌اند و از دفاعیه‌های قوی ما و دلخوشی‌های ای‌اف‌سی برای حفظ سهمیه‌های ما بوده، با ناکامی‌های احتمالی بعدی کمی تا قسمتی از معادلات سران ای‌اف‌سی خارج می‌شود و ما را به سوی چیزی سوق خواهد داد که اگر هم قهقرا نباشد، یک فرود و سقوط معمولی هم نخواهد بود و به همین سبب است که باید با نهایت جدیت به نحوه شرکت‌مان در جام باشگاه‌های آسیا و نتایج آن فکر کنیم و از هیچ مورد و مساله ولو کوچکی غفلت نورزیم.

دلایلی قوی نداریم

با توجه به اینکه عربستان به‌رغم پیشینه خوبش در لیگ قهرمانان بازی‌های دو فصل پیش را به‌سبب وضعیت بد مالی شماری از باشگاه‌هایش با شرکت فقط دو تیم (الهلال و الاهلی) آغاز و بقیه را به دست خود از صحنه حذف کرد، حضور ما با ۳ تیم (پرسپولیس، استقلال و ذوب‌آهن) در لیگ آسیایی ۲۰۱۹ حضوری غیرآبرومندانه نیست اما هرگونه لغزش و ناکامی تازه‌ای و نمایش بد نمایندگان ما در مرحله گروهی و حذف احتمالی دوتای آنها و صعود محتمل فقط یک نماینده‌مان به مرحله حذفی، بازکننده بحث‌هایی تازه در زمینه عدم صلاحیت فوتبال ما برای داشتن سهمیه‌ای بیش از دو تیم خواهد بود و این بحث را هرچه جدی‌تر خواهد کرد و چیزی که با توجه به توضیحات ارائه‌شده، ادله و حرف‌های قوی و محکمه‌پسند برای رد آن و افزایش سهمیه ما در چنته نداریم و انبان‌مان از دلایل و عامل منطقی و دفاعیه‌های قوی متاسفانه خالی است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم | لحظه انفجار مغز جوانی که مسموم شده بود!

خبرآنلاینخبرآنلاین6 ساعت قبل
بیمار جوانی در هند که به دلیل مسمومیت و وجود سم در معده‌اش به یکی از بیمارستان‌های این کشور مراجعه کرده بود حین درمان با دستگاه‌های پزشکی ناگهان مغزش دچار انفجار شد و با منفجر شدن ناگهانی سرش در مقابل پزشکان، پرستاران و خانواده‌اش جانش را به طرز دلخراشی از دست داد.
ورزش ۱۱ورزش ۱۱16 ساعت قبل
اختصاصی | برانکو ایوانکوویچ در نقل‌وانتقالات تابستانی به شدت به دنبال ستارۀ لژیونر فوتبال ایران است. سرمربی کروات سرخ‌پوشان در نظر دارد تا با جذب چند بازیکن در پست مدافع علاوه بر از بین بردن ضعف تیمش دیگر با کمبود بازیکن در این پست مواجه نشود. با توجه به بالا رفتن سن جلال حسینی و مصدومیت‌های پر تعداد این بازیکن و شجاع خلیل‌زاده حضور پورعلی گنجی در جمع سرخ‌پوشان کاملا ضروری می‌باشد. البته پرسپولیس در این راه با مشکل بزرگی مواجه است و آن‌هم باقی‌ماندن ۲سال از قرارداد ۳سالۀ پورعلی گنجی با العربی قطر است. پرسپولیس در فصل گذشته تا آستانۀ ثبت قرارداد با این بازیکن پیش رفت اما مصدومیت و سردرگمی این مدافع مانع از نهایی شدن قرارداد بین دو طرف شد.

هدف گیری برای کسب سهمیه

صدا و سیماصدا و سیما13 ساعت قبل
مهرمهر16 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار مهر، برانکو ایوانکوویچ برای سومین فصل متوالی موفق شد پرسپولیس را به رتبه نخست فوتبال باشگاهی کشور برساند. موفقیت‌های متوالی سرمربی پرسپولیس باعث شد تا وی با وجود اینکه یکسال دیگر از قراردادش با پرسپولیس باقی مانده است پیشنهادات مختلفی را از تیم‌های باشگاهی کرواسی، چین، ازبکستان و مصر دریافت کند. برانکو ایوانکوویچ به دلیل طلب حدود ۵۰۰ هزار یورویی خود از پرسپولیس می‌تواند قراردادش را به طور یکطرفه فسخ کند و به باشگاه‌هایی که خواهان او هستند نقل مکان کنند. با این حال سرمربی پرسپولیس در آخرین جلسه خود با دستیارانش به این نتیجه رسیده است فصل آینده را به طور قطعی در پرسپولیس بماند و این تیم را برای قهرمانی در لیگ قهرمانان آسیا آماده کند. موضوعی که خیال هواداران پرسپولیس را برای ماندن برانکو راحت می‌کند تا این مربی روی نیمکت پرسپولیس بنشیند.
صدا و سیماصدا و سیما4 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صداوسیما، بیست و چهارمین دوره مسابقات تکواندو قهرمانی جهان که از ۲۵ اردیبهشت‌ با حضور ۹۷۵ تکواندوکار از ۱۵۰ کشور به میزبانی «منچستر» انگلیس آغاز شده بود امشب به پایان رسید. با این نشان نقره تیم ملی تکواندو همچون دوره گذشته رقابت‌های جهانی نتوانست صاحب مدال طلا شود. گوی در نیمه‌نهایی «جواد آچاب» تکواندوکار باسابقه بلژیکی را با نتیجه ۶ بر سه شکست داد و راهی مسابقه پایانی شد. تیم ملی تکواندو با هدایت فریبرز عسکری به عنوان سرمربی و علی محمد بسحاق و وحید عبداللهی به عنوان مربیان در این رویداد حضور پیدا کرد. به نفرات اول تا سوم رقابت‌های جهانی به ترتیب ۱۲۰، ۷۲ و ۴۳٫۲۰ امتیاز در رنکینگ المپیکی تعلق می‌گیرد.
وانانیوزوانانیوز8 ساعت قبل
محمد رشید مظاهری، امیر ارسلان مطهری و کریستین اوساگونا ستاره‌های این فصل تیم اصفهانی بودند که قرارداد شان به پایان رسیده، اما مسئولان ذوب درصدد تمدید قرارداد با آن‌ها هستند. مظاهری در چند سال گذشته یکی از مهره‌های تاثیرگذار ذوب آهن بوده و از این تیم به تیم ملی هم راه پیدا کرد و شنیده می‌شود مایل به تمدید قرارداد نیست تا به پرسپولیس بیاید. پس از پایان لیگ، قرارداد این بازیکن هم به پایان رسید و گفته می‌شود بازهم از استقلال پیشنهاد دارد، اما ذوبی‌ها درصدد تمدید قرارداد او هستند تا همچنان شاگرد منصوریان در نصف جهان باشد. مهاجم نیجریه‌ای جدید ذوب آهن با قراردادی ۶ ماهه در نیم فصل به این تیم پیوست، اما عملکرد فوق العاده‌ای داشت تا ستاره تیمش لقب بگیرد. گفتنی است، قرارداد علیرضا منصوریان نیز با ذوب آهن در پایان فصل به اتمام می‌رسد و قرار است قرارداد ۲ ساله این مربی به زودی امضا شود.

نظرها

اخبار بیشتر