1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تابناک
  4. سلامت

تعارض آشکار در موضع گیری و عملکرد وزیر جدید بهداشت!

تابناکخبرگزاری تابناک |
نمکی که پیش از معرفی تکیه زدن به جایگاه وزارت، در نطقی آتشین توجه‌ها را به یک مساله کمتر گفته شده جلب کرده بود، حالا ظاهرا تغییر موضع داده است!

نمکی که پیش از معرفی تکیه زدن به جایگاه وزارت، در نطقی آتشین توجه‌ها را به یک مساله کمتر گفته شده جلب کرده بود، حالا ظاهرا تغییر موضع داده است!

به گزارش «تابناک»، اوایل بهمن ماه، زمانی که سی و هشتمین نشست شورای آموزش دندانپزشکی و تخصصی در شهر سنندج برگزار می‌شد، کمتر کسی تصور می‌کرد این نشست در کانون توجه بسیاری قرار گرفته و برخی مسائل مطرح شده در آن، در سر خط اخبار درج شود.

توجهی که ناشی از حضور سرپرست وزارت بهداشت در این نشست و تلاش وی برای در دست گرفتن سکان هدایت این وزارت خانه بود. وزارت‌خانه‌ای که پیش از سعید نمکی، تنها پزشکان به بالاترین سطح آن رسیده بودند و معاون سازمان برنامه و بودجه قصد داشت این روند را بشکند و شاید سخنرانی در آن نشست، محصول این دیدگاه بود.

سخنرانی داغی که در آن مسائل مختلفی بیان شد از جمله اینکه آقای سرپرست دو سال قبل در برخی روستا‌های سنندج (محل برگزاری نشست) حضور یافته و پی برده که در دهان هیچ مرد و زن بیشتر از ۳۰ ساله، دندان طبیعی و سالم وجود ندارد؛ چرا؟ چون از دانشکده دندانپزشکی سنندج، حتی یک بار هم در آن روستا حضور پیدا نکرده‌اند!

روایتی که نمکی با نقل آن نتیجه گرفت «باید چشم‌ها را شست و جور دیگر دندانپزشکی را دید». یعنی در عرصه دندانپزشکی باید نگاه و رویکرد ویژه‌ای داشته باشیم و باید از دندانپزشکی به سمت سلامت دهان و دندان حرکت کنیم. یعنی دندانپزشک را به عنوان مدیر سلامت دهان و دندان تلقی کنیم و ….

سخنانی که بعد از بیانشان، از اقدامی رونمایی شد که سرپرست وزارت بهداشت با دریافت این سمت کلید زده است. اقدامی که نمکی این گونه شرحش داد: «اولین تقاضای من از دکتر لاریجانی، معاون آموزشی وزارت بهداشت این بود که باید نیرو‌های رده میانی با رویکرد بهداشتی برای دهان و دندان تربیت کنیم که آموزش‌های همگانی در بخش بهداشت دهان و دندان تقویت شود.»

اظهار نظری که برخی آن را تعبیر به دایر کردن رشته‌ای جدید کردند و بعضی آن را مقدمه‌ای برای شکل گیری برنامه‌ای جدید برای آموزش همگانی در این حوزه دانستند. اقدامی که انتظار می‌رفت یا با معرفی نمکی به مجلس و تکیه وی بر جایگاه وزارت، به طور مفصل در دستور کار قرار گیرد و یا با پایان دوران سرپرستی این فرد در وزارت بهداشت، به بوته فراموشی سپرده شود.

پیش بینی‌هایی که هر دو شکست خوردند چراکه نمکی وزیر شد، اما ظاهرا چیزی از این سخنان یادش نمانده؛ این را اعتراض امروز دانشجویان و فارغ التحصیلان کاردانی سلامت دهان و دندان نشان می‌دهد که مدعی هستند قرار بوده جذب شده و به کار گرفته شوند، اما وزارت بهداشت از عمل به تعهدات خود در خصوص ایشان کوتاهی می‌کند.

کوتاهی در جذب افرادی که اگرچه تخصص شان با ایده‌های طرح شده در آن سخنرانی کذایی انطباق کامل ندارد، اما همین که بشنویم وزارت بهداشت حاضر به انجام وظایفش در قبال ایشان نیست، کافی است تا حدس بزنیم چه فرجامی در انتظار آن ایده و افرادی خواهد بود که به طور ویژه برای اجرای آن، جذب شوند.

تعارض آشکار در موضع گیری و عملکرد وزیر جدید بهداشت! - 9

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی وزارت بهداشت؛ مهدی محمدپناه، مدیر اجرایی بسیج جامعه پزشکی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی افزود: با توجه به رفع بحران اولیه سیل در روستا‌های سیل زده استان گلستان و بازگشت مردم به منازلشان، ۴ تیم روانشناسی و مشاوره متشکل از روانشناسان بالینی مرکز روانپزشکی رازی و تعدادی از دانشجویان کارشناسی ارشد مشاوره و همچنین دو تیم توانبخشی متشکل از کارشناسان کاردرمانی و مددکاری، به همت و مدیریت مرکز بسیج جامعه پزشکی دانشگاه، به روستای سیل زده آق قلا استان گلستان و سپس به دیگر روستا‌های سیل زده مانند گمیشان اعزام شدند. وی ادامه داد: همزمان با این اعزام‌ها، یک تیم تخصصی متشکل از فوق تخصص اعصاب و روان کودکان و متخصص روانپزشکی، یک تیم پرستاری متشکل از چند تن از کارشناسان پرستاری بیمارستان رفیده به همراه متخصص مامایی با یک تیم اجرایی و پشتیبانی به مناطق یاد شده اعزام شده‌اند. محمدپناه تصریح کرد: تیم‌های جهادی بسیج جامعه پزشکی دانشگاه با توجه به رسالت دانشگاه در حوزه سلامت روان و توانبخشی اعزام شدند و در هفته‌های آتی به مناطق سیل زده استان‌های لرستان و خوزستان نیز عزیمت می‌کنند. دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی با ۲۲ گروه آموزشی و ۸ مرکز تحقیقات در رشته‌های تخصصی ۳ حوزه سلامت (رفاه و سلامت اجتماعی، سلامت روانی و توانبخشی) مانند «فیزیوتراپی، کاردرمانی، ارتوپدی فنی، ارگونومی، گفتاردرمانی، مدیریت رفاه و سلامت اجتماعی، مددکاری اجتماعی، مشاوره و روانشناسی بالینی، سلامت در حوادث و بلایا، و همچنین روانپزشکی، روانشناسی و پرستاری توانبخشی»، ضمن تعلیم و تربیت بیش از یک هزار و ۸۰۰ نیروی متخصص، در طراحی و اجرای طرح‌های ملی و منطقه‌ای مشارکت دارد. همچنین این دانشگاه تحت نظارت وزارت بهداشت و از طریق ۲ بیمارستان تخصصی توانبخشی رفیده و روانپزشکی رازی و ۲ مرکز پزشکی - توانبخشی اسماء و نظام مافی و بکارگیری توان علمی و تخصصی اعضای هیأت علمی که از متخصصان بنام کشور هستند، انواع خدمات حیطه فعالیت خود را به بیماران و نیازمندان ارائه می‌دهد.
عصر ایرانعصر ایران5 ساعت قبل
کمبود دریافت آب توسط مغز، اختلالات متعددی همچون مشکلات تمرکز، حافظه، خستگی زودرس مغزی، سردرد، اختلالات خواب، عصبانیت، افسردگی و بسیاری مسائل دیگر را به دنبال خواهد داشت. علائم مغزی کمبود آبکمبود آب رسانی به بدن و به تبع به مغز، سبب خاموش شدن تدریجی ذهن شده و عملکرد آن از جهات مختلف مختل خواهد شد. توصیهبرای کمک به عملکرد مغز خود، زمانی که از خواب بیدار می‌شوید ۱۲ تا ۱۶ اونس آب بنوشید. مصرف نوشابه، قهوه، شیر و یا حتی آب میوه‌های طبیعی نمی‌تواند جایگزین مناسبی برای آب مورد نیاز بدن باشد. نوع آبی که مصرف می‌کنید بسیار مهم است، از سلامت منبع تامین آب مصرفی خود اطمینان حاصل کنید.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز9 ساعت قبل
به گزارش مشرق، زن جوانی که هنگام زایمان به کما رفته بود ۵ ماه بعد و پس از بهوش آمدن از کما موفق شد چهره فرزندش را مشاهده کند. این مادر جوان مالزیایی که هنگام عمل سزارین به کما رفته بود سرانجام به هوش آمد و موفق شد تا برای اولین بار پسرش را ببیند. " نور فادیلا «در تاریخ ۱۸ نوامبر هنگام عمل سزارین در بیمارستانی در ایالت» کلانتان" واقع در شمال غربی مالزی به کما رفته بود. پزشکان بیمارستان سه بار تلاش کرده بودند تا نوزاد را از رحم این زن جوان خارج کنند که در نهایت این زن به کما رفت. سرانجام نور فادیلا پس از ۵ ماه هوشیاری خود را بدست آورد و توانست برای نخستین بار پسرش را در آغوش بگیرد.
عصر ایرانعصر ایران5 ساعت قبل
دیابت درمان نشده سرعت ابتلا به بیماری آلزایمر را تقریبا دو برابر افزایش می‌دهدمطالعه‌ای جدید که در دانشگاه کالیفرنیای جنوبی انجام شد، نشان داد که توسعه نشانه‌های بیماری آلزایمر در افراد مبتلا به دیابت درمان نشده ۱٫۶ برابر سریع‌تر از افرادی بود که تحت درمان دیابت قرار داشتند. شرکت کنندگان بر اساس وضعیت دیابتشان به گروه‌های مختلف تقسیم شدند: ۵۳۰ نفر دارای سطوح قند خون عادی بودند؛ ۲۵۰ نفر به پیش دیابت مبتلا بودند؛ ۵۴ نفر به دیابت نوع ۲ درمان نشده مبتلا بودند، و ۶۷ نفر درمان دیابت نوع ۲ را پشت سر گذاشته بودند. در همین راستا، شواهدی از پلاک‌های آمیلوئید و گوریده‌های مغزی در اسکن‌های مغزی و آزمایش‌های مایع نخاعی افراد مبتلا به دیابت درمان نشده مشاهده شد. بین افراد مبتلا به دیابت، تفاوت در آهنگ توسعه نشانه‌های زوال عقل و بیماری آلزایمر آشکارا با این که فرد تحت درمان قرار داشت یا خیر پیوند خورده بود. طی یک مطالعه، شرکت کنندگان تنها طی هشت هفته و با دنبال کردن یک رژیم غذایی کم کالری موفق به معکوس کردن بیماری دیابت نوع ۲ خود شدند.
انتخابانتخاب3 ساعت قبل
محققان در بررسی‌های جدید خود دریافتند رژیم غذایی سرشار از پروتئین که همراه با مصرف کافی کلسیم باشد برای سلامت افراد بزرگسال مفید و سودمند است. «رنه ریزولی»، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه ژنو سوئیس، در این باره می‌گوید: «مصرف کافی پروتئین رژیمی همراه با کلسیم برای رشد مطلوب استخوان‌ها در کودکان و حفظ سلامت استخوان‌ها در تمامی سنین مهم است. یافته‌های مهم این بررسی نشان می‌دهد ریسک شکستگی لگن تا حدود زیادی با مصرف بالا پروتئین رژیمی کاهش می‌یابد. همچنین تراکم استخوان که عامل تعیین کننده در استقامت استخوان‌ها است، رابطه مثبتی با مصرف پروتئین رژیمی دارد. مصرف پروتئین و کلسیم همراه باهم در محصولات لبنی دارای تأثیرات مثبتی بر هورمون‌های کالسیوتروپیک، نشانگرهای عملکرد استخوان و تراکم استخوان است.
خبر فوریخبر فوری17 ساعت قبل
اما افراد بسیاری فکر می‌کنند که محتوای شکر زیاد در شیرهای شیرین شده موجب کاهش ارزش تغذیه‌ای شیرکاکائو می‌شود. به طور خاص، شیر سرشار از اسید آمینه لوسین است که به نظر می‌رسد بیشتر در ساخت و حفظ ماهیچه‌هایی قوی نقش دارد. بیشتر مطالعات فواید مصرف شیرکاکائو برای ورزشکارانی که به طور معمول تمرینات ورزشی شدیدتر و با تکرر بیشتر نسبت به ورزشکاران معمولی را انجام می‌دهند، نشان داده‌اند. آیا باید شیرکاکائو مصرف کنید؟ شیرکاکائو مواد مغذی مهمی مانند کلسیم، پروتئین و ویتامین D را ارائه می‌کند که می‌توانند برای سلامت انسان مفید باشند. مصرف شیرکاکائو در کودکان باید به دقت زیر نظر باشد.

نظرها

اخبار بیشتر