ترس، عامل اصلی مراجعه نکردن بیماران به دندانپزشک است
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایرنا
  4. اجتماعی
ترس، عامل اصلی مراجعه نکردن بیماران به دندانپزشک است

ترس، عامل اصلی مراجعه نکردن بیماران به دندانپزشک است

ایرناخبرگزاری ایرنا |
یزد- ایرنا- متخصص بیهوشی و آرامبخشی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه شهید صدوقی یزد معتقد است: دلیل مراجعه نکردن اغلب بیمارانی که دچار پوسیدگی و درد دندان هستند، ترس، احساس تهوع و یا احساس خفگی است .

دکتر علیرضا هدایتی روز دوشنبه به ایرنا گفت: بخشی از مشکلات بهداشت دهان و دندان جامعه خصوصا کودکان در کشور می‌تواند با گسترش آگاهی مردم از فواید آرام بخشی در دندانپزشکی رفع شود.

وی اظهار داشت: این دسته از افراد، روند درمانی خود را به تعویق می‌اندازند که باعث شدت یافتن پوسیدگی و خرابی بیشتر دندان‌ها و آسیب جوانه دندان دائمی و افزایش نیاز به ارتودنسی می‌شود درحالی که اگر مراکز بیمارستانی آرام بخشی در کشور گسترش یابد تاحد زیادی می‌توان از تاخیر درمان جلوگیری کرد.

وی تصریح کرد: بسیاری از کودکان در هنگام درمان دندان خود، دچار ترس شده و اجازه کار به پزشک را نمی‌دهند و حتی دیده شده افراد بزرگسال و مسن نیز به دلیل اضطراب شدید، روند درمان را نیمه کاره رها کرده و ترجیح می‌دهند تا ماه‌ها و حتی سالها درد دندان را تحمل کنند ولی در شرایط چند ساعته درمان قرار نگیرند.

وی با بیان اینکه آرامبخشی با بیهوشی عمومی تفاوت دارد افزود: آرامبخشی سطحی و عمقی خوابی است که به واسطه دارو ایجاد می‌شود؛ در این حالت هوشیاری به طور کامل از بین نمیرود و تنفس خودبخودی بیمار حفظ می‌شود بنابراین بهترین روش برای کنترل ترس، اضطراب و عدم تحمل دندانپزشکی آرام بخشی است.

این متخصص با اشاره به اینکه خدمات دندانپزشکی تحت آرام بخشی برای همه سنین قابل انجام است گفت: اگر چه در کشورهای توسعه یافته مراکز بیمارستانی آرامبخشی دندانپزشکی امری شناخته شده به حساب می‌آید ولی این حوزه کمک رسان درمانی در ایران همچنان ناشناخته است به طوریکه هم اکنون تنها چند بیمارستان یا مرکز تخصصی بیمارستانی آرام بخشی در حوزه دندانپزشکی در کشور وجود دارد که شرایط ویژه‌ای را برای مراقبت و درمان بزرگسالان، کودکان، معلولان، بیماران خاص و هر فردی با شرایط ویژه که توان همکاری با دندانپزشک ندارد را فراهم کرده است.

به گفته وی در این مراکز تخصصی، بیماران با آرام بخشی و در خواب کامل زیر نظر متخصص آرامبخشی روند درمان معالجه دندان نظیر کشیدن دندان، عصب کشی، ایمپلنت و حتی پر کردن را طی می‌کنند.

در سایت خبری بخوانید: اخبار کوتاه اجتماعی در ایران و جهان

هدایتی گفت: در مرکز آرامبخشی در حالی که کودک در آغوش والدین بوده و یا مشغول بازی است توسط متخصص بیهوشی داروی خواب آور دریافت می‌کند سپس با به خواب رفتن کودک، بیمار بر روی یونیت منتقل شده و توسط متخصص دندانپزشکی اطفال در کوتاهترین زمان، دندان‌های آسیب دیده ترمیم می‌شود. وی یادآور شد: در این بین متخصص بیهوشی و آرام بخشی به صورت پیوسته در حین درمان، وضعیت سلامت و هوشیاری کودک را پایش نموده و با اتمام درمان، قبل از بیداری کامل، کودک به نزد والدین منتقل می‌شود تا زمان بیداری دچار اضطراب نشود.

دکتر هدایتی با بیان اینکه پوسیدگی دندان و عفونت‌های لثه‌ای در افراد کم توان و ناتوان بیش از سایرین است افزود: بیمارانی که دچار معلولیت ذهنی و جسمی بوده و یا بیمارانی که نیاز به مراقبت‌های ویژه در منزل دارند مانند افراد مبتلا به آسم، سکته مغزی، قطع نخاع و فلج اندام‌ها که به مرور زمان دچار اختلالات دندان می‌شوند بیش از سایرین به مراکز بیمارستانی آرامبخشی دندانپزشکی نیازمندند، به همین دلیل باید دولت وبخش خصوصی بیش از پیش در گسترش این مراکز اهتمام داشته باشند.

این متخصص بیهوشی و آرام بخشی اضافه کرد: البته توجه به مقوله آرامبخشی تنها برای کودکان و افراد کم توان و یا بیمارهای خاص خلاصه نمی‌شود، چرا که بیماران بسیاری وجود دارند که پس از ورود ابزارهای دندانپزشکی به دهان خود و یا حتی بوی حاصل از تراش دندان دچار حالت تهوع و استفراغ می‌شوند که همین امر روند معالجه را در آنها کند و یا نیمه کاره می‌کند که البته این مراکز بیمارستانی می‌تواند این چالش را برای آنها تا حد زیادی مرتفع کند.

هدایتی خاطر نشان کرد: بی تردید با حمایت دولت در افزایش مراکز بیمارستانی آرامبخشی در حوزه دندانپزشکی شاهد افزایش آمار مراجعه به دندانپزشک‌ها، توجه بیشتر جامعه به بهداشت دهان و دندان و کاهش ترس از مراجعه خواهیم بود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

سلام پرابهام و سوال برانگیز ترمینال فرودگاهی «سلام» به ایرانیان!

4+
تابناکتابناک1 روز قبل

عجایب معماری ایران در ۱۸۰۰ سال قبل؛ نخستین آپارتمان نشینان ایران چه کسانی بودند؟ (+فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
کیفیت پایینکیفیت خوبعصر ایران؛ حسن ظهوری _ زینب کریمی _ به آن ایزدخواست می‌گویند؛ به معنای اراده و خواست خداوند. نقل می‌کنند که یزدگرد و چند سردارش تنها بازماندگان ارتش بزرگی بودند که از سرما کشته شدند و خواست خداوند، زنده ماندن یزدگرد بوده‌است. دژ ایزدخواست روی صخره‌ای عظیم بنا شده که از سه سمت به دره‌ای با ارتفاع بین ۶ تا ۱۵ متر منتهی می‌شود. این گزارش شما را با یکی از عجیب‌ترین معماری‌های ایران آشنا می‌کند. نخستین شهر ایران که آپارتمان‌های چندطبقه‌ای دارد.
ایرناایرنا6 ساعت قبل
عباس میرزاد روز چهارشنبه در نشست پدافند غیرعامل استان افزود: دشمن از طریق فضای مجازی بدنبال جنگ اطلاعاتی، تروریسم سایبری و ابتذال کشاندن جامعه و تحمیل تهدیدات امنیتی علیه کشور است که که باید در حوزه پیشگیری و مقابله با این تهدید به درستی و با درایت ورود کرد. وی بیان داشت: تهدیدات فضای مجازی از گستردگی و تنوع بسیاری برخوردار است که برای مقابله با این تهدیدات احتمالی نیاز به اشرافیت کامل از این فضا است. این مسوول یادآورشد: به روز بودن و افزایش آگاهی نسبت به خطرات فضای مجازی در حوزه‌های مختلف بهترین راهکار برای مقابله با تهدیدات احتمالی این فضای مهم که بخش مهمی از جامعه درگیر آن هستند، می‌باشد. میرزاد گفت: علاوه بر بروز رسانی تجهیزات مورد نیاز برای رصد فضای مجازی و سایبری، باید دانش خود را نیز نسبت به این فضا ارتقاء دهیم تا بتوانیم با هر گونه تهدید احتمالی آن مقابله کنیم. وی ادامه داد: برای کاهش هزینه‌های فضای مجازی باید ضمن مدیریت این فضا، بر آن اشراف کاملی در حوزه‌های مختلف وجود داشته باشد تا بتوان نقشه‌های شوم دشمنان علیه کشور که از این طریق دنبال می‌گردد، خنثی نمود.
فارسفارس1 روز قبل
رئیس دیوان عدالت اداری کشور گفت: فریب و نیرنگ در ذات استکبار جهانی است و با همین فریب و سالوس، شعار مبارزه با تروریسم سر می‌دهند. با به شهادت رساندن شهید بهشتی و ۷۲ تن از مسؤولان نظام، قصد تضعیف نظام را داشتند که با استحکام پایه‌های نظام اسلامی، توطئه‌ای که صورت گرفته بود نقش بر آب شد. وی افزود: همین تروریست‌ها تحت حمایت کشورهای مدعی حقوق بشر قرار گرفتند و بر همگان مشخص شد که این فریب و نیرنگ است که استکبار جهانی به کار می‌برد. آنها از طرفی شعار حمایت از حقوق بشر و حتی حقوق حیوانات می‌دهند و از طرف دیگر تروریست‌ها بوسیله آنها حمایت می‌شوند. رئیس دیوان عدالت اداری در پایان به بیان فرازهایی از سخنان بنیانگذار جمهوری اسلامی و نیز رهبر معظم انقلاب درباره قضا و قضاوت پرداخت و پیروی از منویات امام راحل (ره) و مقام معظم رهبری در این موارد را تصریح کرد.

نظرها

اخبار بیشتر

پربازدیدترین خبرها

همه

گردشگری بهترین راهکار بهبود شرایط اقتصادی است

ایمنا22 ساعت قبل

هجوم بیابان برای گرفتن حق‌آبه کویر

ایسنا1 روز قبل

ترفند جدید فیفا برای مبارزه با نژادپرستی

مشرق‌نیوز1 روز قبل

فضای مدارس با رویکرد خشونت زدایی طراحی شود

ایرنا1 روز قبل

ارزش‌گذاری قراردادهای سوآپ نفت‌خام ایران با کشورهای حاشیه دریای خزر

ایرنا5 ساعت قبل

«مدال کارنگی» به «شاعر مجهول» رسید

ایسنا6 ساعت قبل

همه می‌دانند که دلالان و قاچاقچیان چه کسانی هستند/ این جماعت باید تعیین تکلیف شوند/ آقای روحانی چرا مثل اردوغان با مردم درباره مشکلات حرف نمی‌زند؟ / دولت برنامه‌ای در بخش اقتصادی ندارد/ نیازمند قاطعیت در کشور هستیم/ دولت باید برای کاهش تورم و حل مشکلات معیشتی مردم برنامه بدهد و ساکت نباشد/ چرا تخصیص ۱۴ میلیارد دلار به کالاهای اساسی و حقوق کارمندان عملی نشده؟

اعتمادآنلاین4 ساعت قبل

راهی برای درگیر شدن با یک کتاب!

مشرق‌نیوز1 روز قبل

پسر رئیس‌جمهور ترکمنستان رئیس ولایت آخال شد

تسنیم1 روز قبل

ویدیو/ ترامپ رئیس دفتر خود را به خاطر سرفه، از جلسه اخراج کرد

انتخاب1 روز قبل