اعلام بودجه نمایشگاه کتاب تهران و معرفی پایتخت کتاب ایران
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
  4. فرهنگ
اعلام بودجه نمایشگاه کتاب تهران و معرفی پایتخت کتاب ایران

اعلام بودجه نمایشگاه کتاب تهران و معرفی پایتخت کتاب ایران

مهرخبرگزاری مهر |
اعلام بودجه سی و دومین نمایشگاه کتاب تهران و معرفی پایتخت کتاب ایران از جمله اخبار مهم حوزه کتاب در این هفته بودند.

خبرگزاری مهر _ گروه فرهنگ: ظاهرا روزهای پایانی سال موجب رکود بازار اخبار حوزه کتاب در داخل و خارج کشور شده است. طی دوهفته گذشته، گزارش‌های «یک هفته با کتاب» به‌ترتیب شامل ۹ و ۱۰ خبر مهم از رویدادهای کتاب و نشر می‌شدند. گزارش این هفته نیز ۱۱ خبر را در خود جا داده است.

به‌این‌ترتیب مرور اخبار مهم کتاب در این هفته را با دو خبر از نمایشگاه کتاب آغاز می‌کنیم و در ادامه دو خبر درباره انتخاب پایتخت کتاب ایران و نمایشگاه استانی کتاب در سیستان و بلوچستان را از نظر می‌گذرانیم. باقی خبرهای این گزارش هم درباره اعلام نامزدها یا برگزیدگان جوایز و رویدادهای ادبی هستند. همچنین نکوداشت یکی از چهره‌های ادبیات کودک و نوجوان کشور، اتمام نسخه‌های پیش‌فروش یک مجموعه‌ شعر و برگزاری نشست نقد و بررسی اشعار یک شاعر از جمهوری آذربایجان در تهران از دیگر خبرهای این گزارش هستند.

در ادامه مشروح گزارش «یک‌هفته با کتاب» این هفته را از نظر می‌گذرانیم؛

اعلام بودجه نمایشگاه کتاب تهران

ایوب دهقانکار سخنگوی شورای سیاستگذاری سی و دومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران در گفتگویی که این هفته با مهر داشت با اشاره به برگزاری جلسه کمیسیون معاملات و شورای برنامه‌ریزی نمایشگاه کتاب در هفته جاری گفت: در این دو جلسه علاوه بر این که مصوب شد این شورا و کمیسیون در یک راستا حرکت کنند، کلیات بودجه نمایشگاه سی و دوم تصویب شد.

وی در توضیح بیشتر گفت: با در نظر گرفتن میزان تورم و نیز لزوم چالاک‌سازی نمایشگاه کتاب و خروجی در نظر گرفته شده برای برنامه‌های کمیته‌ها رقم بودجه لازم برای نمایشگاه سی و دوم، ۱۵ میلیارد تومان تصویب شد و مصوب شد که از این میزان کمی بیش از نصف و حدود هشت میلیارد تومان از سوی وزارت ارشاد و باقی از محل درآمد زایی نمایشگاه کتاب تامین خواهد شد و همچنین مصوب شد که رقم این هزینه‌کرد حداکثر به میزان هزینه سال گذشته نمایشگاه باشد.

انتخاب ۱۰ نفر برای بورسیه نمایشگاه کتاب

خبر دیگری که این هفته از نمایشگاه کتاب تهران منتشر شد، به نقل از احمد شاکری مدیر بخش امور بین‌الملل سی ودومین نمایشگاه بودد که گفت: ۱۰ بورسیه به عنوان میهمان اصلی و دو بورسیه به عنوان مهیمان رزرو برای حضور در این دوره از نمایشگاه انتخاب شدند.

وی در این باره گفت: اعضای شورای انتخاب بورسیه‌های میهمان، مصادیق را در جلسه مورخ ۵ اسفند تعیین کردند. بر اساس ملاک‌های مورد بحث و براساس توزیع گستره جغرافیایی متقاضیان، از میان ۳۵ درخواست و پیشنهاد از مجراهای مشخص، در نهایت ۱۰ بورسیه میهمان اصلی و ۲ بورسیه میهمان رزرو معین شد و همچنین روسای چند نمایشگاه به صورت مقامات میهمان انتخاب شدند.

خبری: اخبار فرهنگی هنری جهان

معرفی پنجمین پایتخت کتاب ایران

مراسم اختتامیه پنجمین جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب ایران این هفته برگزار شد و لوح افتخار وزیر کشور و وزیر ارشاد به همراه جوایز حمایتی متعددی به منظور توسعه زیرساخت‌های کتابخوانی اهدا شد. در این مراسم، شهر یزد به عنوان پنجمین پایتخت کتاب ایران طی مراسمی معرفی شد.

افتتاح نمایشگاه کتاب سیستان و بلوچستان

مراسم افتتاحیه بیستمین نمایشگاه کتاب سیستان و بلوچستان عصر یکشنبه این هفته با حضور نیکنام حسینی‌پور مدیرعامل موسسه خانه کتاب، در محل دائمی نمایشگاه‌های زاهدان برگزار شد. همزمان این مراسم از برگزیدگان پنجمین دوره کتاب سال سیستان و بلوچستان تجلیل شد.

اعلام برگزیدگان جایزه کتاب سال سبک زندگی

آئیین اختتامیه دومین جشنواره کتاب سال سبک زندگی این هفته برگزار شد و برگزیدگان این جایزه در ۶ حوزه معرفی شدند.

معرفی نامزدهای باشگاه‌های کتابخوانی کودک و نوجوان

نامزدهای سومین دوره جام باشگاه‌ها کتابخوانی کودک و نوجوان معرفی شدند. این خبر را ابراهیم حیدری دبیر سومین دوره جام باشگاه‌های کتابخوانی کودک و نوجوان اعلام کرد و گفت مراسم پایانی این رویداد هم سه‌شنبه چهاردهم اسفند در پردیس سینمایی باغ کتاب برگزار و برگزیدگان از میان نامزدها معرفی خواهند شد.

معرفی نامزدهای جایزه کتاب سال غزل

نامزدهای نهایی و اعضای هیات داوران سومین دوره جایزه کتاب سال غزل اعلام شد. مراسم اختتامیه این جایزه فردا جمعه ۱۰ اسفند در کانون ادبیات ایران برگزار می‌شود.

معرفی نامزدهای جایزه ادبی بهمن

فرزانه کرم‌پور دبیر جایزه ادبی بهمن که به حوزه داستان‌نویسی اختصاص دارد، این هفته اسامی نامزدهای نهایی دریافت این جایزه را اعلام کرد. تعداد نامزدهای اعلام‌شده دریافت این جایزه ۱۱ نفر است. مراسم اختتامیه این جایزه هم بناست فردا در خانه کتاب نشر دف برگزار شود.

برگزاری نکوداشت فرهاد حسن‌زاده

بزرگداشت فرهاد حسن‌زاده نامزد ایرانی جایزه آستریدلیندگرن در قالب دومین مهرآیین کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در این کانون برگزار شد.

پیش‌فروش چاپ اول کتاب جدید فاضل نظری

طبق خبری که عبدالحمید قره‌داغی مدیرعامل انتشارات سوره مهر ابتدای این هفته به مهر داد، با پایان زمان تعیین‌شده از سوی انتشارات سوره مهر برای پیش‌فروش دفتر شعر تازه فاضل نظری با عنوان «اکنون» که از سوی این موسسه نشر در دست انتشار است، یک چاپ از این دفتر شعر از سوی مخاطبان این شاعر پیش‌خرید شد و این کتاب‌ها در آستانه رونمایی از این کتاب، طی همین روزها به دست خریداران می‌رسد.

پیش‌فروش این کتاب از دوم بهمن شروع شد و تا اول اسفند ماه ادامه داشت.

نقد و بررسی شعر شاعر آذربایجانی در شهر کتاب

با توجه به این‌که این هفته خبر بین‌المللی و خارجی مهمی منتشر نشد که در گزارش مرورش کنیم، به خبری می‌پردازیم که به ادبیات کشور آذربایجان مربوط می‌شود. به این ترتیب، نشست نقد و بررسی مجموعه‌شعر «و تو چه می‌دانی درد یعنی چه؟» سروده سلیم باب‌اله‌اوغلو شاعر آذربایجانی روز سه‌شنبه ۷ اسفند در مرکز فرهنگی شهر کتاب برگزار شد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

شاهکاری کلاسیک از جاز به نام اصفهان+ فیلم

ایمناایمنا1 روز قبل
با فراگیر شدن موسیقی جاز در سراسر دنیا این سبک تاثیر زیادی بر موسیقی ملل گذاشت. آشنایی ایرانیان با جاز نیز از دهه ۴۰ آغاز شد و برای اولین بار خواننده‌ای به نام آلفرد لازاریان بود که اولین قطعه جاز را به نام «ونوس» روانه بازار کرد. قطعه اصفهان و آگرا همواره به عنوان شاهکارهای مشترک این دو هنرمند بزرگ تاریخ جاز شناخته می‌شود. «اصفهان» در محافل موسیقی جاز به عنوان یک شاهکار از «استاندارد جاز» شناخته می‌شود. هر کسی که علاقه به این سبک از موسیقی داشته باشد حتما نام الینگتون و قطعه اصفهان آن را شنیده است.
خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
حسین شهبازی گفت: پیش‌بینی‌های انجام شده در شرکت کنترل کیفیت هوا نشاندهنده افزایش موقتی غلظت آلاینده‌ها طی برخی ساعات صبح امروز (۳۱ تیر) به دلیل کاهش میزان ناپایداری جوی و ازدیاد تردد خودروها است. او با بیان اینکه با تغییر شرایط جوی تا بعد ازظهر برای برخی ساعات افزایش میزان ابرناکی و وزش باد شدید به بزرگی بالاتر از ۸ متر بر ثانیه انتظار می‌رود، ادامه داد: از این رو در برخی ساعات احتمال خیزش گرد و خاک و افزایش موقتی غلظت ذرات معلق وجود دارد. شهبازی افزود: با توجه به افزایش موقتی غلظت آلاینده‌ها به ویژه ذرات معلق در بعضی ساعات امروز (۳۱ تیر) وضعیت کیفیت هوای برخی مناطق شهر تهران در آستانه شرایط نامطلوب به‌ویژه برای گروه‌های حساس قرار می‌گیرد. او با اشاره به اینکه به‌تدریج با کاهش میزان ناپایداری جوی در ساعات پایانی امروز و تداوم آن تا فردا (۱ مرداد)، در برخی ساعات صبح شرایط برای افزایش موقتی آلاینده‌ها فراهم می‌شود، گفت: همراه با افزایش میزان ناپایداری جوی تا بعد ازظهر برای برخی ساعات افزایش ابر و وزش باد انتظار می‌رود. شهبازی در پایان با بیان اینکه کیفیت هوای ۲۴ ساعت گذشته تهران منتهی به ۸ صبح امروز با میانگین ۷۴ در شرایط سالم قرار داشت، اظهار کرد: کیفیت هوای هم اکنون نیز با میانگین ۶۸ همچنان در شرایط سالم است.

دعوت ارتش فرانسه از نویسندگان تخیلی برای ساخت سلاح آینده

عصر ایرانعصر ایران5 ساعت قبل
ارتش فرانسه «تیم سرخ» متشکل از نویسندگان علمی - تخیلی تشکیل داده است تا بتوانند تهدیدات احتمالی آینده را تصور کنند. به گزارش عصر ایران، بنابر آخرین گزارش آژانس نوآوری دفاع، نویسندگان داستان‌های علمی - تخیلی «سناریو‌هایی از تخریب و نابودی» به ذهن‌شان می‌رسد که هرگز به فکر برنامه‌ریزان استراتژیک ارتش نمی‌رسد. در این گزارش آمده است که فعالیت این گروه فوق‌سری است و در جنگ بر ضد «عناصر مخرب» بسیار مهم است. سلاح پیشرفتهٔ نرود اف ۵ برای هدف‌گیری پهباد‌هابه نوشته بی بی سی، این اقدام فرانسه به منظور نوآوری‌هایی در عرصه‌ٔ دفاعی است. در جشن‌های روز ملی فرانسه، سلاح پیشرفتهٔ نرود اف ۵ به نمایش درآمد.
مهرمهر1 روز قبل
با حمایت استاندار گلستان، باید این موضوع مورد بررسی قرار گیرد. وی ادامه داد: در محدوده حریم در نظر گرفته شده برای جنگل‌های هیرکانی، دامسراهایی وجود دارند که قرار است جابجا شوند. موضوع تجهیز پایگاه‌های جنگل هیرکانی، یکی از مواردی است که بعد از ثبت جهانی بسیار اهمیت دارد. همچنین طرح کلی گردشگری برای ساماندهی و کنترل گردشگری انبوه در پرونده جنگل‌های هیرکانی آمده است که باید با دقت به اجرا برسد. معاون میراث فرهنگی کشور گفت: در نظر داریم تا یک روز از تقویم به نام روز جنگل‌های هیرکانی نامگذاری شود.
صدا و سیماصدا و سیما23 ساعت قبل
وی افزود: باید بپذیریم که امروزه یکی از اصلی‌ترین نیاز‌های بشر، تامین اجتماعی است چرا که قبل از تولد تا پس از مرگ را در بر می‌گیرد. صادقی فر تاکید کرد: امروزه در دنیا به تامین اجتماعی به عنوان شاخص اصلی تحقق عدالت اجتماعی نگریسته می‌شود، زیرا فلسفه وجودی تامین اجتماعی، گسترش عدالت اجتماعی است و اینکه بتواند از افزایش فقر به ویژه فقر مطلق جلوگیری کند. معون فرهنگی - اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تصریج کرد: باید مشارکت همه گیر و عام وجود داشته باشد تا ساختار تامین اجتماعی کارایی خودش را نشان دهد. اهداف توسعه هزاره و پایدار نیز هنگامی به وقوع می‌پیوندد که ساختار و نظام‌های تامین اجتماعی در جایگاه واقعی خودش قرار گیرد و در سطح نظام رفاهی کمک کند. ده چالش مهم در حوزه تامین اجتماعیبه گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، ابراهیم صادقی فر در پانزدهمین نشست علمی «دوشنبه‌های فرهنگی و اجتماعی» گفت: هنگامی که سازمان بین المللی کار ILO بحث کار شایسته را مطرح کرد، در کنار حقوق بنیادین کار، اشتغال برای همه و گفت و گوی اجتماعی، یکی از مباحث اصلی اش را حمایت اجتماعی اعلام و ساختار تامین اجتماعی و اتحادیه بین المللی تامین اجتماعی را ذیل آن تعریف کرد. سخنران پانزدهمین نشست علمی «دوشنبه‌های فرهنگی و اجتماعی» اعلام کرد: ۱۰ چالش در حوزه تامین اجتماعی در کشور‌های مختلف را می‌توان تعیین کرد که بسته به شرایط اقتصادی و اجتماعی، اولویت‌های این چالش‌ها برای هر کشوری متفاوت است. حسام نیکوپور ۱۰ چالش جهانی را پرکردن شکاف پوشش، نابرابری‌ها در طول دوران زندگی، سالمندی جمعیت، اشتغال کارگران جوان، بازار کار و اقتصاد دیجیتال، سلامت و مراقبت‌های بلندمدت، ریسک‌های جدید، شوک‌ها و رویداد‌های جدید، حمایت از کارگران مهاجر، تحولات فناوری و انتظارات عمومی بالاتر برشمرد. وی اظهار کرد: در اغلب کشور‌ها دسترسی به خدمات سلامت، پیشروترین خدمات تامین اجتماعی بوده است، اما در منطقه آسیا و نیز کشورمان، «تحت پوشش تامین اجتماعی قرار داشتن» در اولویت چالش‌ها به شمار می‌آید. وی تاکید کرد: هنگامی که تامین اجتماعی، اشتغال محور است، بنابراین با از بین رفتن اشتغال، تامین اجتماعی دچار مشکل می‌شود. نیک پور سپس به یکی دیگر از چالش‌های جهانی تامین اجتماعی تحت عنوان نابرابری‌ها در طول زندگی اشاره کرد و گفت: در سده اخیر فقر در حال کاهش بوده، اما نابرابری‌ها در حال افزایش بوده و شکاف دستمزد‌ها و شکاف جنسیتی دستمزد هم بیشتر شده است. سخنران این نشست فرهنگی تصریح کرد: ۵۰ درصد از جمعیت جهان، یک درصد ثروت را در اختیار دارند. نیکوپور افزود: پیش بینی می‌شود در سال ۲۱۰۰ میلادی، جمعیت سالمند جهان به ۱۱ میلیارد و ۲۰۰ میلیون نفر برسد. وی، نتیجه‌ای از پژوهش دیگر را مطرح کرد و گفت: ۶۵ درصد دانش آموزان کنونی، در آینده مشاغلی خواهند داشت که الان وجود ندارد و این، نشان دهنده سرعت تحولات بازار کار است. نیکوپور در پایان خاطرنشان کرد: حوداث شغلی در فضای مجازی، کمتر است، اما استرس، افزایش یافته و سلامت روانی، کاهش می‌یابد، زیرا ماهیت کار، از فیزیکی بودن به سمت روحی و روانی بودن در حال تغییر است.

نظرها

اخبار بیشتر