1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
  4. فرهنگ
اعلام بودجه نمایشگاه کتاب تهران و معرفی پایتخت کتاب ایران

اعلام بودجه نمایشگاه کتاب تهران و معرفی پایتخت کتاب ایران

مهرخبرگزاری مهر |
اعلام بودجه سی و دومین نمایشگاه کتاب تهران و معرفی پایتخت کتاب ایران از جمله اخبار مهم حوزه کتاب در این هفته بودند.

خبرگزاری مهر _ گروه فرهنگ: ظاهرا روزهای پایانی سال موجب رکود بازار اخبار حوزه کتاب در داخل و خارج کشور شده است. طی دوهفته گذشته، گزارش‌های «یک هفته با کتاب» به‌ترتیب شامل ۹ و ۱۰ خبر مهم از رویدادهای کتاب و نشر می‌شدند. گزارش این هفته نیز ۱۱ خبر را در خود جا داده است.

به‌این‌ترتیب مرور اخبار مهم کتاب در این هفته را با دو خبر از نمایشگاه کتاب آغاز می‌کنیم و در ادامه دو خبر درباره انتخاب پایتخت کتاب ایران و نمایشگاه استانی کتاب در سیستان و بلوچستان را از نظر می‌گذرانیم. باقی خبرهای این گزارش هم درباره اعلام نامزدها یا برگزیدگان جوایز و رویدادهای ادبی هستند. همچنین نکوداشت یکی از چهره‌های ادبیات کودک و نوجوان کشور، اتمام نسخه‌های پیش‌فروش یک مجموعه‌ شعر و برگزاری نشست نقد و بررسی اشعار یک شاعر از جمهوری آذربایجان در تهران از دیگر خبرهای این گزارش هستند.

در ادامه مشروح گزارش «یک‌هفته با کتاب» این هفته را از نظر می‌گذرانیم؛

اعلام بودجه نمایشگاه کتاب تهران

ایوب دهقانکار سخنگوی شورای سیاستگذاری سی و دومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران در گفتگویی که این هفته با مهر داشت با اشاره به برگزاری جلسه کمیسیون معاملات و شورای برنامه‌ریزی نمایشگاه کتاب در هفته جاری گفت: در این دو جلسه علاوه بر این که مصوب شد این شورا و کمیسیون در یک راستا حرکت کنند، کلیات بودجه نمایشگاه سی و دوم تصویب شد.

وی در توضیح بیشتر گفت: با در نظر گرفتن میزان تورم و نیز لزوم چالاک‌سازی نمایشگاه کتاب و خروجی در نظر گرفته شده برای برنامه‌های کمیته‌ها رقم بودجه لازم برای نمایشگاه سی و دوم، ۱۵ میلیارد تومان تصویب شد و مصوب شد که از این میزان کمی بیش از نصف و حدود هشت میلیارد تومان از سوی وزارت ارشاد و باقی از محل درآمد زایی نمایشگاه کتاب تامین خواهد شد و همچنین مصوب شد که رقم این هزینه‌کرد حداکثر به میزان هزینه سال گذشته نمایشگاه باشد.

انتخاب ۱۰ نفر برای بورسیه نمایشگاه کتاب

خبر دیگری که این هفته از نمایشگاه کتاب تهران منتشر شد، به نقل از احمد شاکری مدیر بخش امور بین‌الملل سی ودومین نمایشگاه بودد که گفت: ۱۰ بورسیه به عنوان میهمان اصلی و دو بورسیه به عنوان مهیمان رزرو برای حضور در این دوره از نمایشگاه انتخاب شدند.

وی در این باره گفت: اعضای شورای انتخاب بورسیه‌های میهمان، مصادیق را در جلسه مورخ ۵ اسفند تعیین کردند. بر اساس ملاک‌های مورد بحث و براساس توزیع گستره جغرافیایی متقاضیان، از میان ۳۵ درخواست و پیشنهاد از مجراهای مشخص، در نهایت ۱۰ بورسیه میهمان اصلی و ۲ بورسیه میهمان رزرو معین شد و همچنین روسای چند نمایشگاه به صورت مقامات میهمان انتخاب شدند.

خبری: اخبار فرهنگی هنری جهان

معرفی پنجمین پایتخت کتاب ایران

مراسم اختتامیه پنجمین جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب ایران این هفته برگزار شد و لوح افتخار وزیر کشور و وزیر ارشاد به همراه جوایز حمایتی متعددی به منظور توسعه زیرساخت‌های کتابخوانی اهدا شد. در این مراسم، شهر یزد به عنوان پنجمین پایتخت کتاب ایران طی مراسمی معرفی شد.

افتتاح نمایشگاه کتاب سیستان و بلوچستان

مراسم افتتاحیه بیستمین نمایشگاه کتاب سیستان و بلوچستان عصر یکشنبه این هفته با حضور نیکنام حسینی‌پور مدیرعامل موسسه خانه کتاب، در محل دائمی نمایشگاه‌های زاهدان برگزار شد. همزمان این مراسم از برگزیدگان پنجمین دوره کتاب سال سیستان و بلوچستان تجلیل شد.

اعلام برگزیدگان جایزه کتاب سال سبک زندگی

آئیین اختتامیه دومین جشنواره کتاب سال سبک زندگی این هفته برگزار شد و برگزیدگان این جایزه در ۶ حوزه معرفی شدند.

معرفی نامزدهای باشگاه‌های کتابخوانی کودک و نوجوان

نامزدهای سومین دوره جام باشگاه‌ها کتابخوانی کودک و نوجوان معرفی شدند. این خبر را ابراهیم حیدری دبیر سومین دوره جام باشگاه‌های کتابخوانی کودک و نوجوان اعلام کرد و گفت مراسم پایانی این رویداد هم سه‌شنبه چهاردهم اسفند در پردیس سینمایی باغ کتاب برگزار و برگزیدگان از میان نامزدها معرفی خواهند شد.

معرفی نامزدهای جایزه کتاب سال غزل

نامزدهای نهایی و اعضای هیات داوران سومین دوره جایزه کتاب سال غزل اعلام شد. مراسم اختتامیه این جایزه فردا جمعه ۱۰ اسفند در کانون ادبیات ایران برگزار می‌شود.

معرفی نامزدهای جایزه ادبی بهمن

فرزانه کرم‌پور دبیر جایزه ادبی بهمن که به حوزه داستان‌نویسی اختصاص دارد، این هفته اسامی نامزدهای نهایی دریافت این جایزه را اعلام کرد. تعداد نامزدهای اعلام‌شده دریافت این جایزه ۱۱ نفر است. مراسم اختتامیه این جایزه هم بناست فردا در خانه کتاب نشر دف برگزار شود.

برگزاری نکوداشت فرهاد حسن‌زاده

بزرگداشت فرهاد حسن‌زاده نامزد ایرانی جایزه آستریدلیندگرن در قالب دومین مهرآیین کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در این کانون برگزار شد.

پیش‌فروش چاپ اول کتاب جدید فاضل نظری

طبق خبری که عبدالحمید قره‌داغی مدیرعامل انتشارات سوره مهر ابتدای این هفته به مهر داد، با پایان زمان تعیین‌شده از سوی انتشارات سوره مهر برای پیش‌فروش دفتر شعر تازه فاضل نظری با عنوان «اکنون» که از سوی این موسسه نشر در دست انتشار است، یک چاپ از این دفتر شعر از سوی مخاطبان این شاعر پیش‌خرید شد و این کتاب‌ها در آستانه رونمایی از این کتاب، طی همین روزها به دست خریداران می‌رسد.

پیش‌فروش این کتاب از دوم بهمن شروع شد و تا اول اسفند ماه ادامه داشت.

نقد و بررسی شعر شاعر آذربایجانی در شهر کتاب

با توجه به این‌که این هفته خبر بین‌المللی و خارجی مهمی منتشر نشد که در گزارش مرورش کنیم، به خبری می‌پردازیم که به ادبیات کشور آذربایجان مربوط می‌شود. به این ترتیب، نشست نقد و بررسی مجموعه‌شعر «و تو چه می‌دانی درد یعنی چه؟» سروده سلیم باب‌اله‌اوغلو شاعر آذربایجانی روز سه‌شنبه ۷ اسفند در مرکز فرهنگی شهر کتاب برگزار شد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

صدا و سیماصدا و سیما13 ساعت قبل
نویسنده ایتالیایی، یادداشت‌های روزانه حمید معصومی نژاد خبرنگار خبرگزاری صداوسیما را در زندان رم به رشته تحریر درآوردبه گزارش خبرگزاری صداوسیما؛ آلساندرا مولاس روزنامه نگار و نویسنده ایتالیایی، آزار و اذیت‌های پلیس و دستگاه‌های امنیتی ایتالیا علیه خبرنگار خبرگزاری صداوسیما و ناگفته‌های حمید معصومی نژاد را در دوران حبس در زندان رم بصورت کتاب منتشر کرد. این کتاب با عنوان «حمید معصومی نژاد رم» در ۶ فصل شامل اظهارنظر ۳۰ خبرنگار برجسته ایتالیایی و خارجی مقیم ایتالیا درباره خبرنگار صداوسیما است که حمید معصومی نژاد به همراه داوود عباسی آنرا به زبان فارسی ترجمه کردند. انتشارات سروش این کتاب مستند را تا ۲ روز دیگر روانه بازار نشر می‌کند.
صدا و سیماصدا و سیما2 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، حسن مرادی سرپرست هیأت باستان شناسی امروز «دوشنبه» با اعلام این خبر گفت: فصل دوم بررسی باستان شناسی شهرستان نی ریز استان فارس با هدف تهیه نقشه باستان شناسی و شناخت وضعیت آثار در بخش پشتکوه و دهستان هورگان از توابع بخش مرکزی این شهرستان آغاز شده است. مرادی، این منطقه را از نظر ارتباط فرهنگی بین سه منطقه فرهنگی فارس، کرمان و یزد دارای دارای جایگاه ویژه‌ای دانست و تصریح کرد: بخش پشتکوه که یکی از مناطق کوهستانی با جاذبه‌های زیبای طبیعی است با فاصله ۲۶۰ کیلومتری از شیراز در شرق فارس قرار دارد. او افزود: از جمله مناطق زیبای پشتکوه می‌توان به روستای معدن، روستای کهتویه، دره کشوری، منطقه جاشترک، منطقه سرسبز و منطقه قرهجه اشاره کرد که دارای کوچه باغ‌ها، قنات‌ها، چشمه‌ها و مناظر زیبایی است. مرادی گفت: بررسی باستان شناسی شهرستان نی ریز تاکنون به شناسایی بیش از ۱۰۰ اثر در بخش پشتکوه و دهستان هورگان انجامیده که از نظر گاهنگاری مربوط به ۴۰ هزار سال پیش تا دوران متأخر اسلامی هستند. وی افزود: این آثار شامل تپه و محوطه‌ها، معادن قدیمی، قناتها، حمام‌ها، آسیابها، برکه‌ها (آب‌انبار)، قلعه‌ها، قبرستان‌های قدیمی اند که از نظر مطالعات باستان‌شناسی و میراث فرهنگی اطلاعات مهمی محسوب می‌شوند. سرپرست هیأت باستان شناسی گفت: آثار و شواهد مربوط به حضور عصر سنگ در منطقه پشتکوه نشان دهنده حضور انسان در این منطقه است که با مطالعه بیشتر میتوان به اطلاعات بیشتری از آن‌ها دست یافت. او خاطرنشان کرد: در این پروژه همچنین آثار مربوط به هزاره پنجم قبل از میلاد در استقرارگاه‌ها و محوطه‌های مهمی شناسایی شد که نشان‌دهنده جایگاه بخش پشتکوه در حوزه و مرز فرهنگی بین استان‌های فارس، کرمان و یزد در عصر باکون است. مرادی گفت: از محوطه‌های مهم شناسایی شده در منطقه مورد بررسی می‌توان به محله‌هایی برای ذوب فلز اشاره کرد که در بین اهالی به معدن کهنه شهرت دارند و اطلاعات جالب توجهی از قابلیت‌های منطقه ارائه می‌کنند. او با بیان اینکه بخش پشتکوه در کنار آثار تاریخی شناسایی شده، از نظر میراث ناملموس نیز اهمیت دارد تصریح کرد: در کنار شیوه بافت گلیم مشکان که قبل از این در فهرست آثار ملی ثبت شده، می‌توان به بازی‌های بومی محلی و شیوه‌های استحصال شیره انگور اشاره کرد. سرپرست هیأت باستان شناسی افزود: این برنامه می‌تواند پایه‌ای برای شناخت توالی فرهنگ‌های تاریخی منطقه، برنامه ریزی برای کاوش‌های باستان شناسی، حفاظت و احیای آثار تاریخی، رشد گردشگری و پایش طرح‌های عمرانی شهرستان قلمداد شود. مرادی در پایان تصریح کرد: فصل دوم بررسی باستان شناسی شهرستان نی ریز با مجوز پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری با همکاری میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس، فرمانداری، بخشداری‌ها و دفتر نمایندگی میراث فرهنگی شهرستان نی ریز عملیاتی شده است.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 ساعت قبل
به گزارش مشرق، سردار «سید مهدی فرحی» فرمانده قرارگاه مهارت‌آموزی سربازان صبح امروز در دومین نشست تخصصی مهارت آموزی سربازان اظهار داشت: برای مهارت‌آموزی کارکنان وظیفه سال گذشته با تلاش‌هایی که توسط مجموعه نیروهای مسلح انجام شد از مجموع ۲۰۰ هزار نفری که برای کسب مهارت حرفه‌ای در سال ۹۷ پیش‌بینی شده بود، بیش از ۱۶۴ هزار و ۷۶۸ نفر از کارکنان وظیفه نیروهای مسلح با شرکت در دوره‌های آموزش مهارت حرفه موفق به دریافت گواهینامه مهارت حرفه‌ای شدند. بیشتر بخوانیم: خبر خوش فرمانده نزاجا برای سربازان سیل زدهوی با اشاره به تربیت مربی‌های مهارت حرفه‌ای در سال گذشته، افزود: سال گذشته ۸۰۰ مربی از طریق وزارت ارتباطات تربیت شدند که امسال چشم‌انداز ما تربیت سه هزار مربی برای ارائه آموزش‌های مهارتی است. سردار فرهی با اشاره به اینکه سال گذشته ۲۴ هزار و ۵۰۰ نفر آموزش‌های مهارتی را قبل از خدمت سربازی طی کردند، ادامه داد: هفته گذشته رئیس دفتر عقیدتی سیاسی ستاد کل نیروهای مسلح با رئیس ستاد کل نیروهای مسلح توافق‌نامه‌ای را امضا کردند که طی آن عقیدتی سیاسی ستاد کل نیروهای مسلح متعهد شده است، ۲۰ هزار سرباز را در حوزه‌های هنری مدیریت کند. وی با بیان اینکه امسال ۲۰۰ هزار سرباز مهارت‌های حرفه‌ای را سپری خواهند کرد، گفت: سال گذشته ۷۵ درصد سربازان مهارت آموز در داخل مجموعه نیروهای مسلح آموزش‌ها را فرا گرفتند و امسال در صدد هستیم که این آمار را به ۸۵ درصد برسانیم. فرمانده قرارگاه مهارت آموزی سربازان بیان کرد: در آموزش دو ماهه بدو خدمت نیز امسال پنج مهارت ارائه می‌شود.
صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
وی ادامه داد: انتقال تجربیات و ارائه آخرین دستاورد‌های علمی مرتبط با فیزیوتراپی هدف اصلی برگزاری این همایش خواهد بود و شعار امسال همایش، کاهش درد، بازیابی عملکرد و حفظ کیفیت زندگی است. دبیر علمی سی‌امین همایش سالانه انجمن فیزیوتراپی ایران گفت: مقالات متعددی از متخصصان داخلی و خارجی در این همایش در قالب سخنرانی، پوستر، میزگرد و کارگاه‌های آموزشی ارائه می‌شود. دانشیار گروه فیزیوتراپی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی با اشاره به ابتلای سالانه حدود ۱۶۰ هزار نفر به سکته مغزی و کاهش سن ابتلا به بیماری‌های اسکلتی عضلانی در کشور گفت: این مسأله مؤید توجه ویژه به گسترش و توسعه رشته فیزیوتراپی از جمله ارتقای مقطع پایه آن به دکترای حرفه‌ای است. دکتر عبداللهی در مورد محور‌های این همایش گفت: درما‌ن‌های دستی و تمرین درمانی، فیزیوتراپی ورزشی، فیزیوتراپی اختلالات کف لگن و فیزیوتراپی اختلالات اسکلتی عضلانی، سالمندان و کودکان از جمله مباحث مورد بحث است همچنین فیزیوتراپی در بیماری‌های مغز و اعصاب و بیماری‌های قلبی تنفسی، تحریک الکتریکی مغز و اخلاق حرفه‌ای نیز از دیگر محور‌های این همایش به شمار می‌رود. وی در ادامه با اشاره به اینکه اختلالات اسکلتی و عضلانی شایع مانند درد کمر، شانه و گردن حتی به سنین کودکی و نوجوانی رسیده که علت آن عدم تحرک کافی، عادات غذایی نامناسب و استفاده بیش از حد از بازی‌های کامپیوتری، موبایل و تبلت است.
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی دانشگاه صنعتی شریف؛ گروه مهندسی دریای دانشگاه صنعتی شریف، هشتمین همایش بین المللی صنایع فراساحل را در خرداد ۱۳۹۸ با همکاری دانشگاه‌ها و نهادهای دریایی کشور برگزار می‌کند. دکتر مجید عباسپور دبیر هشتمین همایش بین الملی صنایع فراساحلی در خصوص لزوم برگزاری این همایش گفت: صنایع فراساحلی در جهان و بویژه در کشور ما از جمله راهبردی‌ترین بخش‌ها است. نفت و گاز علاوه بر اینکه مهمترین منبع درآمد کشور محسوب می‌شود، با توجه به موقعیت‌های دکلهای حفاری و استخراج در محدوده‌ها و مرزهای آبی کشور، از نظر ملاحظات اقتصادی و سیاسی نیز در دریای خزر و خلیج فارس دارای اهمیت خاص است. لزوم توجه به میادین مشترک و نیز اهمیت افزایش اقتدار فناورانه در دریای خزر برای رقابت با همسایگان شمالی می‌طلبد تا کشور در صنایع فراساحلی به طور جدی به تقویت علمی و صنعتی بپردازد. وی خاطرنشان کرد؛ پرداختن به مسائل روز این صنعت، نظیر الزامات مدیریت یکپارچگی سازه‌های فراساحلی، نیازهای نگهداری و تعمیر در تمام حوزه‌ها و ملاحظات ایمنی و نیز طرح موضوعات نوین این حوزه از اهداف مهم این همایش است، که امید است با مشارکت گسترده فعالان و متخصصان دستاوردهای مفیدی به همراه داشته باشد. دکتر عباسپور یادآور شد؛ استفاده بهینه از شرکتهای خارجی برای استفاده حداکثری از توان داخل، از جمله دغدغه‌های جدی ذینفعان است. همچنین دریا و فراساحل منبع عظیم انرژی‌های تجدیدپذیر بوده و تحقیقات و فناوری‌های گستردهای در آن در حال انجام و توسعه است. طرح موضوعات و چالشهای صنعت و بحث اشتغال و کارآفرینی نیز جزء موضوعاتی است که در این همایش به آن پرداخته می‌شود. وی افزود: با تلاش متخصصان و فعالان بخش فراساحل، پیشرفت‌های بسیار چشمگیری ایجاد شده است و در آینده نیز بخشهای عمده‌ای از نیازهای صنعتی کشور به صورت بومی رفع خواهد شد. مهلت ارسال مقالات و درخواست ارائه کارگاه برای هشتمین همایش بین المللی صنایع فراساحل تا ۱۵ اردیبشهت اعلام شده است و علاقه مندان برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص این همایش دو روزه به وب سایت www. oiciran. ir مراجعه کنند.
صدا و سیماصدا و سیما23 ساعت قبل
وی ادامه داد: در واقع اگر بتوانیم شاخص فقر و نابرابری را کاهش دهیم و مشارکت، ارتباطات و رفاه را در جامعه نهادینه کنیم در این شرایط می‌توانیم ادعا کنیم که در مسیر توسعه هستیم و در این مسیر قدم بر می‌داریم. بویژه که با آموزش می‌توان اشتباه پذیری و انتقادپذیربودن را یاد گرفت و از آن در این مسیر رشد و­ توسعه استفاده کرد­. وی ادامه داد: این خواسته محقق نخواهد شد مگر اینکه از توانمندی‌های جوانان در زمینه‌های مختلف بهره بگیریم و تنها به استفاده از ظرفیت جوانان در بحث مدیریتی حاکمیتی اکتفا نشود. وی افزود: اعتماد کردن به جوانان در همه زمینه باید محقق شود همانطور که در دوران دفاع مقدس این اعتماد صورت گرفته و ثمره آن را دیدیم. استاندار تهران گفت:: ما در استانداری تهران آمادگی کامل داریم تا بتوانید در همه زمینه‌ها از جوانان بهره بگیریم و زمینه بارور شدن جوانان را فراهم کنیم.

نظرها

اخبار بیشتر