1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایرنا
  4. فرهنگ
دریان، روستای دوستدار کتاب

دریان، روستای دوستدار کتاب

ایرناخبرگزاری ایرنا |
تبریز- ایرنا- روستای دریان آذربایجان‌شرقی که دارای مردمی فرهنگ دوست و علاقمند به علم است، به تازگی جزو 10روستای دوستدار کتاب کشور معرفی شد.

دریان یکی از روستاهای بخش مرکزی شهرستان شبستر در استان آذربایجان شرقی است که در ۷۰ کیلومتری شمال غربی شهرستان تبریز، در دامنه جنوبی رشته کوه میشو واقع است.

این روستا که جمعیتش در سال ۹۰ به ۳۸۶۴ نفر و ۱۲۰۰ خانوار رسید از جنوب به شهر خامنه، از شرق به شهرستان شبستر و شانجان و از غرب به روستاهای مشنق و کوزه کنان و از شمال به رشته کوه میشو منتهی می‌شود.

بیشتر دریانی‌های مهاجرت کرده در تهران به شغل خواربارفروشی و لبنیات مشغولند اما مردم روستا از تحصیل علم و حرکت در مسیر دانایی غافل نبوده‌اند تا جایی که در این روستا کتابخانه دایر شده و دانشگاه پیام نور فعال است.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی با تاکید بر توسعه فرهنگ کتاب و کتابخوانی اعلام کرد: در پنجمین دوره جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب نزدیک به ١٤٠٦ روستا و آبادی عشایر دوستدار کتاب، برنامه‌ها و فعالیت‌های خود را به دبیرخانه مرکزی در تهران ارسال کردند. محمد محمدپور افزود: پس از چندین مرحله داوری هیئت داوران این جشنواره، ١٠ روستا را به عنوان روستای دوستدار کتاب انتخاب کردند که در این میان روستای دریان از شهرستان شبستر در جمع منتخبان مرحله نهایی این جشنواره قرار گرفت.

معاون فرهنگی و رسانه‌ای اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی نیز به ایرنا گفت: طرحی که از طرف کتابخانه روستای دریان شبستر به وزارتخانه ارسال شد به علت وجود تازگی و ابتکارات موجود در این طرح از طرف هیات داوران انتخاب شد.

وحید حسین زاده اظهار داشت: برای ارسال طرح جهت انتخاب روستای دوستدار کتاب محدودیتی وجود نداشت و آشتی دادن روستاییان با کتاب، افزایش عضویت، برقراری ارتباط از جمله ویژگی‌های این طرح است.

وی افزود: طرح کتابخانه روستای قاضی جهان آذرشهر نیز جزو پذیرفته شده‌ها بود اما به جمع ۱۰ روستای برگزیده دوستدار کتاب کشور راه نیافت.

حسین زاده با بیان اینکه روستای دریان شبستر بیش از ۲ هزار نفر جمعیت دارد، گفت: بیشتر جمعیت این روستا عضو کتابخانه هستند.

وی همچنین اضافه کرد: روستای دریان برای نخستین بار در استان آذربایجان شرقی در جمع برگزیده‌های دوستدار کتاب قرار می‌گیرد.

مسئول کتابخانه الغدیر دریان و ارایه کننده طرح دوستدار کتاب این کتابخانه نیز به ایرنا گفت: ترویج کتابخوانی، برگزاری نشست‌های کتابخوان، نمایشنامه خوانی، برگزاری نمایشگاه کتاب و معرفی کتاب از جمله ویژگی‌های طرح ارسال شده از کتابخانه دریان شبستر است که حایز مقام شد.

در سایت خبری بخوانید: اخبار فرهنگی هنری جهان

فریبا خاقانی گفت: معرفی کتاب در محافل، مجالس و مدارس، برگزاری نشست‌های کتابخوان به طور منظم و مرتب، نشست کتابخوانی در حوزه دفاع مقدس، فعالیت‌های فرهنگی، مسابقه کتابخوانی به صورت خلاصه نویسی، برگزاری مسابقات و دوره‌های آموزشی قرآن، همکاری با بسیج شهرستان در فعالیت فرهنگی از اقدامات کتابخانه دریان است.

کتابدار و مسئول کتابخانه دریان که حدود ۱۷ سال سابقه کار دارد، ادامه داد: با توجه به اینکه متوسط سن جمعیتی روستای دریان بالاست طرح سالمند پروری را نیز در این روستا اجرا کردیم و به عنوان طرح قابل اجرا برای سال آینده نیز ارایه شده که در صورت تامین اعتبار اجرا می‌کنیم.

خاقانی گفت: ارایه کتاب رایگان از درب منزل سالمندان از جمله ویژگی‌های این طرح است.

وی گفت: با انتخاب کتابخانه دریان به عنوان ۱۰ روستای دوستدار کتاب کشور، تندیس و لوح تقدیر از طرف وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اهدا و حواله کتاب، تجهیزات کتابخانه و جایزه نقدی در مجموع ۴۰۰ میلیون ریال به کتابخانه روستا اعطا شد.

وی با بیان اینکه کتابخانه تنها مرکز فرهنگی در روستا محسوب می‌شود و باید به آن توجه شود، گفت: در موفقیت کتابخانه دریان خیران، اعضای فعال و مردم این روستا نیز سهیم هستند.

به گزارش ایرنا، مراسم اختتامیه پنجمین جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب ایران همزمان با پنجمین برنامه انتخاب و معرفی پایتخت کتاب ایران در سالن همایش‌های بین المللی کتابخانه ملی ایران با حضور دکتر اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری و مسئولان کشوری و استانی و اهالی قلم و فرهنگ برگزار شد.

در برگزاری پنجمین جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب سازمان‌ها و نهادهایی چون کمیسیون ملی یونسکو، سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور، نهاد کتابخانه‌های عمومی، خانه کتاب کشور، انجمن علمی کتابداری و اطلاع‌رسانی ایران، انجمن نویسندگان کودک و نوجوان، اتحادیه ناشران و کتاب‌فروشان، معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری، شبکه روستاها و عشایر دوستدار کتاب همکاری و مشارکت داشتند.

اکنون ۱۱۴ کتابخانه نهادی و ۳۱ کتابخانه مشارکتی در آذربایجان شرقی فعالیت می‌کنند.

/۳۰۷۱/۳۰۹۳

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

تابناکتابناک9 ساعت قبل
در این روز‌ها یک گفتگو هم در فضای مجازی منتشر شده که ادعا می‌شود، بین فردوسی پور و مدیر شبکه سه رد و بدل شده است. در این گفتگو فردوسی پور تاکید می‌کند که برنامه‌اش بین مردم محبوب است و چرا باید حذف شود، اما فروغی جواب می‌دهد: «بگو همون مردم بهت آنتن بدن!». دوشنبه شب دیگری از سال ۹۸ هم بدون عادل فردوسی پور و برنامه پرمخاطبش شب گذشته سپری شد. برنامه‌ای که حدود دو دهه محبوب‌ترین برنامه تلویزیون بود، اما این محبوبیت برای بعضی قابل قبول نبود تا پروژه حذف عادل فردوسی پور کلید بخورد. در این گفتگو فردوسی پور تاکید می‌کند که برنامه‌اش بین مردم محبوب است و چرا باید حذف شود، اما فروغی جواب می‌دهد: «بگو همون مردم بهت آنتن بدن!».
ایسناایسنا2 ساعت قبل
وی افزود: رونق تولید موجب بالا رفتن توانمندی‌، اشتغال و ثروت ملی خواهد شد که همه در حوزه وزارت صنعت، معدن و تجارت است. وی با بیان اینکه در تمام بخش‌های خبری اخبار رونق تولید را اطلاع‌رسانی کرده‌ایم توصیه کرد: وزارت صمت برای تبیین فعالیت‌هایش از قالب‌های دیگر برنامه‌سازی نظیر سریال‌سازی و تولید برنامه‌های مستند بهره ببرد و برای آن تولید محتوا کند. رئیس صداوسیما در این نشست خواستار تشکیل کمیته مشترکی با وزارت صنعت، معدن و تجارت شد و گفت: وجه دیگر فعالیت‌های رسانه ملی مطالبات مردم است که باید از رسانه ملی تبیین و پیگیری شود چراکه مهمترین وظیفه آن همزبانی با مردم است. رئیس سازمان صداوسیما حمایت از تولید کننده را موجب رونق تولید دانست و اعلام کرد: در زمینه رونق تولید رویکرد ما حمایت از تولید کننده است. هیأت همراه وزیر صنعت معدن و تجارت نیز در این خصوص توضیحاتی ارائه دادند و خواستار بررسی موضوعات طرح شده در کمیته مشترک شدند.
فارسفارس8 ساعت قبل
به گزارش گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس به نقل از دانشگاه صنعتی امیرکبیر، کارگاه اثر استراتژی‌های کارآفرینی بر توسعه شرکت‌های کوچک و متوسط با همکاری کانون همگرایی رویکردهای بین‌المللی امیرکبیر (کهربا) به‌عنوان شبکه علمی بین‌المللی همکار مرکز تحقیقات و اطلاع‌رسانی اتاق اسلامی و ۱۱ اردیبهشت ماه برگزار می‌شود. براساس این گزارش، این کارگاه با هدف گامی در راستای تحقق اهداف پروژه زنجیره شرکت‌های کوچک و متوسط کشورهای اسلامی و آگاهی رسانی فعالان اقتصادی کشور و علاقمندان حوزه‌های مربوطه نسبت به مباحث نوین تجاری و اقتصادی و رویکردهای به روز دنیا برگزار خواهد شد. در این کارگاه اساتید برجسته مرکزآموزش، تحقیقات آماری، اقتصادی و اجتماعی کشورهای اسلامی (SESRIC)، مرکز تحقیقات و اطلاع رسانی اتاق اسلامی (ICRIC)، انجمن جوانان کشورهای اسلامی (ICFY)، سازمان توسعه شرکت‌های کوچک و متوسط کشور ترکیه (KOSGB) و دانشگاه لایپزیک حضور دارند. شرکت در این کارگاه رایگان است و در پایان دوره به شرکت کنندگان گواهی اعطا می‌شود. متقاضیان برای ثبت نام در این کارگاه باید به نشانی الکترونیکی https: //bit. ly/۲IFutl۱ مراجعه کنند.
صدا و سیماصدا و سیما3 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا وسیما، تجمیع افکار و ایده‌ها در زمینه مشارکت فرهنگی و پژوهشی تولید ادبیات و تالیفات مرتبط با جاده ابریشم از اهداف برگزاری نشست ارتباطات مردمی ابتکار کمربند -راه به شمار می‌رود. این مراسم با مشارکت موسسه (چونگ یانک) چین و مرکز مطالعات سیاسی و بین المللی وزارت امور خارجه برگزار شد. براساس این گزارش هیئتی که از موسسه چونگ یانک برای نمایشگاه بین المللی کتاب به تهران سفر کرده در این نشست ۷۰۰ عنوان کتاب با موضوع جاده ابریشم به نمایش گذاشته است که این آثار در بخش بین الملل نمایشگاه کتاب نیز به نمایش در می‌آید. در مراسم امروز در کنار رونمایی از کتاب‌های موسسه چونگ یانک، از کتاب راهبرد جاده ابریشم نوشته پریسا شاه محمدی نیز رونمایی شد. بروجردی رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در این نشست از امادگی برای تعامل با کشور‌های منطقه دربخش اسناد و حفظ و نگهداری آن‌ها با هدف انتقال اطلاعات کشور‌ها خبر داد وگفت: در حال حاضر در برخی کشور‌ها ایران پنجره فرهنگی دارد و در کتابخانه ملی ایران نیز این پنجره‌ها ایجاد شده‌اند. وی افزود: ایجاد پنجره در کشور‌ها میتواند پایگاهی برای معرفی و انتقال ادبیات و فرهنگ‌ها باشد. بروجردی با اشاره به گسترش فضای مجازی گفت:: ایجاد کتابخانه‌های دیجیتال در کشور‌های منطقه می‌تواند راهی برای انتقال فرهنگ‌ها میان کشور‌ها باشد. آقای پنک سن سفیر چین در ایران نیز گفت:: بسیار خوشحالم که این نشست در سطح قابل توجهی از کارشناسان مرتبط با موضوع در حال برگزاری است و این نشاندهنده این است که برای نشست ارتباطات مردمی -کمربند راه ارزش بسیاری قائل هستید و امیدوارم نتیجه آن دستاورد‌های فرهنگی خوبی به ارمغان بیاورد. دو نشست کارشناسی با موضوع تمدن و توسعه ملی، آینده مشترک بشری و نقش همکاری‌های انتشاراتی وکاربرد کتاب در تعاملات مردمی ابتکار کمربند راه برگزارشد و کارشناسان این حوزه به بحث وتبادل نظر پرداختند. همچنین در پایان این مراسم تفاهمنامه همکاری میان موسسه چونگ یانگ چین و مرکز مطالعات سیاسی وبین المللی وزارت خارجه امضا شد.
صدا و سیماصدا و سیما2 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی شبکه رادیویی ایران، این شبکه رادیویی در جشنواره همچون پارسال متولی برپایی و تنظیم کنداکتور شبکه‌های رادیویی برای پوشش رویداد‌های جشنواره بود. استودیوی رادیو در تالار وحدت بر پاشد و علاوه بر آن گزارشگران رادیو با حضور در سالن‌های اجرا، رویداد‌های جشنواره موسیقی فجر را پوشش دادند. ستاد برگزاری این جشنواره با اهدای لوح تقدیر از زحمات یدالله گودرزی، محمدباقر پروین نژاد، علیرضا باقری، زهرا صالحی، شهاب شهرزاد، زهره سربازی و همچنین از مرتضی صداقت گو و وحید رستگاری، سعید اردیانی و آرزو جعفرپور (از شبکه‌های فرهنگ و گفتگو) تجلیل به عمل آورد. در این لوح‌ها که به امضای شاهین فرهت، دبیر جشنواره و علی ترابی مدیر کل دفتر موسیقی رسیده است بر تأثیر رسانه رادیو بر اعتلای فرهنگ و هنر به ویژه موسیقی تأیید شده است. رادیو ایران در برنامه‌های عندلیب و کافه هنر به پوشش رویداد‌های جشنواره موسیقی فجر پرداخت.

فیلم | از همجنسگرایی تا شرط‌بندی در فوتبال ایران

خبرآنلاینخبرآنلاین10 ساعت قبل

نظرها

اخبار بیشتر