رونق گردشگری اصفهان نیازمند همدلی و هم افزایی است
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایرنا
  4. فرهنگ
رونق گردشگری اصفهان نیازمند همدلی و هم افزایی است

رونق گردشگری اصفهان نیازمند همدلی و هم افزایی است

ایرناخبرگزاری ایرنا |
اصفهان -ایرنا- تحقق اهداف همه جانبه صنعت گردشگری به عنوان مهمترین محور توسعه اصفهان به اعتقاد کارشناسان حاضر در میزگرد ایرنا علاوه بر تدوین راهبرد علمی و عملی پایدار نیازمند همدلی و هم افزایی بین بخشی نهادهای ذیربط استانی است.

به گزارش ایرنا، این کارشناسان بر این باورند صنعت گردشگری بهترین مسیر توسعه پایدار در جهان است و با هزینه‌های کم اقتصادی و اجتماعی می‌تواند توسعه را در کشورها رقم بزند.

در زمان حاضر از هر ۱۱ شغل، یک شغل مربوط به حوزه گردشگری است و این حوزه تا حدی در اقتصاد اثرگذار شده که بعد از صنایع نفت و خودروسازی از لحاظ میزان درآمد و اشتغال پایدار از صنعت گردشگری، به عنوان اقتصاد سوم جهان یاد می‌شود.

از مزایای صنعت گردشگری، ایجاد اشتغال حتی در دور افتاده‌ترین روستاها با حداقل بودجه و هزینه است که به اعتقاد صاحبنظران امر باید تدابیر ویژه‌ای برای این بخش اندیشیده شود.

تاریخچه صنعت گردشگری در ایران بسیار جوان است و نهادهایی که برای توسعه گردشگری فعالیت می‌کنند در سال‌های اخیر شکل گرفته‌اند در واقع باید از سال ۸۶ تا الان که شرایط برای نظارت دولت بر گردشگر مهیا شده را مورد بررسی قرار داد.

براساس آمار، کشور ایران با داشتن بیش از ۳۳ هزار اثر ثبت شده ملی و ۲۲ اثر ثبت جهانی و یک میلیون سایت تاریخی، تمدنی، گردشگری و اکوتوریسمی جزو ۱۵ کشور برتر دنیا از لحاظ جاذبه ‌های فرهنگی، طبیعی، مذهبی و زیارتی است، اما در رتبه‌ بندی ‌های جهانی در میان ۱۳۹ کشور رتبه ۱۱۴ را به خود اختصاص داد و به لحاظ درآمد گردشگری در رتبه ۷۰ جهان قرار دارد که نشان‌دهنده سهم ناچیز کشور در این صنعت جهانی است.

مسئولان این حوزه می‌گویند، تمام زیر ساخت‌های ایران برای جذب گردشگر به طور تقریبی ۲ برابر آن تعداد توریستی است که امروز وارد کشور می‌شوند، نکته اساسی درباره توجه به توریست این است که آنان بعد از حضور و خروج از ایران به مبلغان ما در کشور خود تبدیل می‌شوند چرا که آزادی، رفا و پیشرفت را در ایران برخلاف آنچه که در رسانه‌ها تبلیغ می‌شود، می‌بینند.

بر اساس آمار موجود در سال ۹۶ بیش از پنج میلیون و ۱۱۳ هزار گردشگر خارجی داشتیم و ۱۰ میلیون و ۵۲۰ هزار ایرانی نیز به خارج از کشور سفر کردند.

در زمان حاضر یکهزار و ۹۰۰ طرح در بخش گردشگری در دست احداث است که پیش بینی می‌شود تا پایان کار دولت تدبیر و امید یک هزار و ۲۰۰ طرح به بهره برداری برسد.

تقویت روحیه گردشگر پذیری در بین جوامع محلی و بالا بردن سطح آگاهی آن‌ها در مورد نقش گردشگری در جامعه جهانی و نشان دادن چگونگی تاثیر گردشگری بر ارزش‌‌های اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و اقتصادی در کنار تامین زیر ساخت‌ها امری مهم در توسعه این صنعت است.

کشورهای پیشرو در گردشگری استاندارد خدمات ‌رسانی در فرودگاه ‌ها، بیمارستان ‌ها، حمل و نقل، اقامتگاه‌ها، پذیرایی، رسانه‌ها و فروشگاه ‌ها را مطابق با نیاز گردشگران تعریف کردند.

در زمان حاضر توسعه صنعت گردشگری در کشور نیازمند بازنگری زیرساخت‌های اقتصادی و ارایه خدمات مطلوب مطابق با استانداردهای بین المللی از مبدا تا مقصد است.

ایران به لحاظ برخورداری از ظرفیت‌های بالا در بناهای باستانی، مناظر طبیعی و عقبه فرهنگی و مذهبی می‌تواند در عرصه برندسازی ورود کند اما گردشگری ایران با تمام ظرفیت‌های موجود و تبلیغاتش در سطح داخلی و خارجی پراکنده بوده است و حول یک رمز واحد تبلیغاتی و با هویت واحد جلو نرفته است.

استان اصفهان با بیش از ۲۲ هزار اثر تاریخی که یکهزار و ۸۵۰ مورد آن به ثبت ملی و هفت اثر آن به نام‌های میدان نقش جهان، کاخ چهلستون، باغ فین کاشان و مسجد جامع و سه قنات وزوان، مزدآباد و مون به ثبت جهانی رسیده، کانون توجه گردشگران داخلی و خارجی است که این صنعت یکی از محورهای مهم اقتصادی، اشتغال زایی و توسعه استان اصفهان محسوب می‌شود که برای تقویت این حوزه نیازمند برنامه ریزی جدی و عملیاتی و انجام اقدامات ضروری است.

خبرگزاری جمهوری اسلامی استان اصفهان در همین ارتباط میزگردی با عنوان ' چالش‌های فراروی گردشگری در استان اصفهان و راهکارها' با حضور محسن یارمحمدیان معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان، محمد زاهدی عضو هیات علمی دانشگاه پیام نور اصفهان، علیرضا مساح مطرح رئیس اداره سازمان فرهنگی و اجتماعی گردشگری شهرداری اصفهان، طاهره زارعی دبیر کانون گردشگری تخت فولاد اصفهان، حسین هاشمی نژاد مدیرعامل آژانس مسافر بری طاووس گشت برگزار کرد.

در این میزگرد همچنین مسوولان ادارات کل فرودگاه و راه آهن استان اصفهان دعوت بودند که نیامدند.

**ناهماهنگی در بین نهادهای متولی گردشگری وجود دارد

عضو هیات علمی دانشگاه پیام نور اصفهان در این میزگرد ایرنا گفت: گردشگری رونق اشتغال، رشد نقدینگی با ورود ارز، توسعه بخش‌های کشور را رقم می‌زند.

محمد زاهدی ادامه داد: ایران هراسی که در خارج ایجاد شده را با حضور گردشگران در داخل کشور و بازدید آن‌ها از مناطق مختلف ایران و گفت و گو با ملت ایران می‌توان از بین برد.

وی با اشاره به ظرفیت هایی که در حوزه گردشگری برای هر کشور و منطقه‌ای وجود دارد، خاطرنشان کرد: با وجود ظرفیت‌های حوزه گردشگری اما مدیریت کلان کشور در توزیع بودجه به این حوزه کمترین توجه را دارد و اعتبارات حوزه گردشگری در مقایسه با دیگر حوزه‌ها در رتبه‌های آخر قرار دارد.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه باید قدم جدی و با برنامه‌ای هدفمند برای تقویت حوزه گردشگری پیش برویم، تصریح کرد: بی برنامه بودن در این حوزه آسیب جدی است که باعث شده پیشرفت ایران در این عرصه چشمگیر و در حد جایگاه واقعی آن نباشد.

وی با انتقاد از نبود سامانه رصد و تحلیل صحیح از وضعیت گردشگری در کشور و استان اصفهان خاطر نشان کرد: به دلیل نبود سامانه متمرکز وضعیت واقعی و اثربخشی آن برای کشور روشن نیست و باید برای برنامه ریزی هدفمند چنین سامانه‌ای تعریف و تحلیل صحیحی داشته باشیم.

به گفته زاهدی سهم گردشگر خارجی در ایران سه درصد است که از میان پنج میلیون گردشگر خارجی نیمی از آن‌ها تردد بین مرزی و ۲ میلیون نفر آن‌ها زائر عراقی هستند که در کشور ما هزینه زیادی را انجام نمی‌دهند و بخشی هم افراد گردشگر کوله به پشت هستند و در منازل دیگران به سبب آشنایی ساکن می‌شوند و تنها درصد اندکی که با تور‌ها سفر می‌کنند هزینه‌های زیادی را انجام داده و برای کشور منفعت دارند.

وی ادامه داد: با شفافیت در آمارها و تحلیل صحیح از وضعیت گردشگری قادر به تشخیص جایگاه واقعی و رشد صحیح در این حوزه خواهیم بود و نباید تنها به آمار و ارقام توجه کرد.

عضو هیات علمی دانشگاه پیام نور نبود تقسیم کار مشخص در حوزه گردشگری را از مشکلات این حوزه برشمرد و گفت: باید مسئولیت دستگاه‌ها در شهرستان، استانی و در سطح ملی مشخص شود و نهادهای اداری مغایرت و ناهماهنگی بین بخشی نداشته باشند.

وی به وضعیت اقامتگاه‌ها اشاره کرد و گفت: در احداث، توسعه و خدمات رسانی در اقامتگاه‌ها دچار مشکل هستیم و وضعیت کلید به دستان در استان اصفهان و کل کشور مشخص نیست و برخی از قوانین زمینه ساز مشکلات اجتماعی شده است.

وی با بیان اینکه اخذ اسناد نسبی در اقامتگاه‌ها یکی از عوامل استقبال از افراد کلید به دست است، خاطرنشان کرد: چنین قوانینی در هتل و سوئیت‌های دارای مجوز باعث شده که برخی از افراد از کلید به دستان به دلیل نخواستن اسناد استقبال کنند و به دنبال آن مشکلات اجتماعی و خانه‌های تیمی تشکیل شود.

زاهدی اضافه کرد: بازنگری در چنین قوانینی باعث جلوگیری از مشکلات اجتماعی خواهد شد و استقبال از کلید به دستان و افراد بدون مجوز را کاهش می‌دهد.

وی با بیان اینکه در توسعه بوم گردی دچار موج شده‌ایم و یک برنامه نظام مند در این حوزه نداریم، خاطر نشان کرد: استان اصفهان مثل سراسر کشور در حال احداث و توسعه صنعت بوم گردی است که افزایش این دسته از اقامتگاه‌ها به ورشکستگی بعضی از سرمایه گذاران در آینده منجر خواهد شد و بخش خصوصی که در یک موجی به این عرصه آمده دچار مشکل اقتصادی می‌شود.

وی دخالت در حوزه سرمایه گذاری را از چالش‌های دیگر عرصه اعلام کرد و گفت: مسئولان در رده‌های مختلف از دخالت در فعالیت افراد فعال در این حوزه جلوگیری کنند و اجازه بدهند که سرمایه گذاران بر اساس ایده و نظرشان فعالیت اقتصادی را پیش ببرند و به این افراد بها بدهند.

به گفته وی در حوزه سرمایه گذاری گردشگری نیازمند رعایت انصاف در رقابت هاست تا اینکه در فضای بی انصافی یک گروه شکست نخورند و از مسیر خارج نشوند و گردشگر در این چنین بحرانی قرار نگیرد.

این استاد دانشگاه کمبود نیروی انسانی توانمند در حوزه گردشگری را از دیگر چالش‌ها بیان کرد و افزود: در حوزه گردشگری دچار مدرک گرایی شده‌ایم و باید مهارت آموزی و تربیت نیروهای توانمند برای خدمات رسانی در این عرصه انجام شود.

وی خشکی زاینده رود را معضلی برای گردشگری اصفهان اعلام کرد و اظهارداشت: اصفهان بدون زاینده رود در صنعت گردشگری معنایی ندارد و توریست و مسافر داخلی اصفهان را با زاینده رود آن می‌خواهد که افزایش حجم مسافر در زمان جاری بدون این رودخانه این موضوع را مشخص و تایید می‌کند.

زاهدی اضافه کرد: اگر مسئولان اصفهان گردشگری را محور توسعه قرار داده‌اند باید برای جاری بودن همیشگی زاینده رود برنامه ریزی و اقدام جدی انجام دهند.

**ثبات تصمیم گیری در حوزه گردشگری الزامی است

مدیرعامل آژانس مسافربری طاووس گشت اصفهان در میزگرد ایرنا گفت: ثبات تصمیم گیری در حوزه گردشگری نیست و قوانین این حوزه همواره در تغییر است و این وضع شرایط سفر به خارج از کشور و جذب گردشگر را سخت کرده است.

حسین هاشمی نژاد افزود: با تغییر قوانین سفر خارجی برای مردم ایران سخت و گردشگران خارجی در ورود به کشور با مشکلاتی روبرو می‌شوند و هزینه هایی به شرکت‌های این حوزه وارد می‌شود.

وی با بیان اینکه کارگزار نرخ ارز را مشخص می‌کند و صرافی در فرودگاه‌ها نداریم، ادامه داد: این چنین مشکلاتی باعث افزایش هزینه‌های آژانس‌ها شده و مسافر آرامش و امنیت اقتصادی ندارد و در شرایط فعلی هزینه‌های زیادی به گردشگران تحمیل می‌شود.

وی ورود مسائل سیاسی در صنعت گردشگری را عامل بروز مشکلات این حوزه اعلام کرد و گفت: مسا فران در سفر به خارج از کشور به دلیل مسائل سیاسی دچار مشکل می‌شوند و آن‌ها را بدون هیچ ایرادی باز می‌گردانند و این مسافران با هزینه‌های زیادی روبرو هستند.

هاشمی نژاد با اشاره به تردد مسافران در جاده‌ها بیان کرد: سرویس بهداشتی متعارف در جاده‌ها وجود ندارد و برای گردشگران خارجی سرویس بهداشتی فرنگی وجود ندارد و امکانات فرودگاه‌های اصفهان برای گردشگری مناسب و همانند شیراز و مشهد نیست.

**سازمان‌های مردم نهاد برای گردشگری قدرت ندارند

دبیر کانون گردشگری تخت فولاد اصفهان گفت: سازمان‌های مردم نهاد برای فعالیت گردشگری قدرت و هویت ندارند و فعالیت آن‌ها با تعارض در بین قوانین روبرو شده است.

طاهره زارعی افزود: اگر تشکل‌های مردم نهاد حوزه گردشگری فرصت‌های اقتصادی را بتوانند ایجاد کنند از منفعت آن برای فعالیت فرهنگی در این حوزه برای فرهنگ سازی در جهت یک گردشگر و یا میزبان خوب مصرف شود.

وی ادامه داد: فعالیت‌های زیادی در حوزه فرهنگ سازی برای گردشگری نشده است و سازمان‌های مردم نهاد با همکاری آموزش و پرورش این اتفاق را می‌توانند رقم بزنند و گردشگری را از کودکی به دانش آموزان بیاموزند.

وی به رتبه بندی‌های بین المللی در حوزه گردشگری ایران اشاره کرد و گفت: کشور ایران رتبه اول سفر آسان را در بین سایر کشورها دارد اما در حوزه توجه دولت به این صنعت رتبه ۱۱۷ را داریم.

دبیر کانون گردشگری تخت فولاد اصفهان با بیان اینکه نیازمند افزایش توجه دولت در حوزه گردشگری هستیم، خاطرنشان کرد: با توجه به این رتبه بندی و توجه اندک در این حوزه و همچنین توجه کمتر به سازمان‌های مردم نهاد فرصت‌های گردشگری از بین می‌رود.

وی با بیان اینکه کانون گردشگری تخت فولاد اصفهان در بین سازمان‌های مردم نهاد کشور رتبه هایی را داشت، خاطرنشان کرد: طرح و پیشنهادات زیادی از سوی سازمان‌های مردم نهاد وجود دارد که با ارزش گذاری به این تشکل‌ها قادر به رشد بیشتر در حوزه فرهنگی و گردشگری خواهیم بود.

زارعی ادامه داد: ساماندهی شناسه ملی و اقتصادی سازمان‌های مردم نهاد به جذب اعتبار، انجام تفاهم نامه و انجام فعالیت‌های بیشتر کمک می‌کند.

**حلقه گردشگری اصفهان تکمیل نیست

رئیس اداره سازمان فرهنگی و اجتماعی گردشگری شهرداری اصفهان گفت: حلقه گردشگری اصفهان با بی توجهی هایی که به ظرفیت‌های اطراف شهر و شهرستان‌های مجاور شده است، تکمیل نیست.

علیرضا مساح در این میزگرد ایرنا افزود: گردشگری پیرامون اصفهان و همچنین جنبه‌های مختلف آن مثل گردشگری طبیعی، میراثی و معنوی مغفول مانده و تنها به مرکزیت اصفهان و بازید از چند اثر تاریخی مطرح پرداخته شده و گردشگران به طور معمول این بناهای مطرح را بازدید می‌کنند.

وی ادامه داد: توجه به دیگر ظرفیت‌های موجود در این حوزه موجب تقویت حضور گردشگران و اقبال بیشتر آن‌ها برای ماندن در اصفهان می‌شود که باید برنامه ریز جدی در این خصوص برای تقویت ظرفیت‌های موجود انجام گیرد.

وی با انتقاد از نبود یک موزه در شان اصفهان یادآورشد: راه اندازی موزه اصفهان به معرفی این منطقه پر استعداد و جذب توریست کمک می‌کند و موزه‌های فعلی معنای واقعی این موضوع را به همراه ندارد و باغ موزه اصفهان تنها یک باغ است و جوابگوی نیاز موزه نیست.

رئیس اداره سازمان فرهنگی و اجتماعی گردشگری شهرداری اصفهان با بیان اینکه رویدادهای فرهنگی به تقویت گردشگری کمک می‌کند، یادآورشد: برنامه ریزی برای اجرای رویداد‌های فرهنگی برای اعتلای این صنعت لازم است چرا که به واسطه رویدادهای زمینه جذب توریست و مسافر فراهم می‌شود.

وی ادامه داد: رویداد و رخدادهای فرهنگی خاطرات خوشی را برای مسافران می‌سازد و زمینه ساز حضور آن‌ها در اتفاقات بعدی را فراهم می‌کند.

** منفعت صنعت گردشگری برای همه ناشناخته ماند

مساح با بیان اینکه برای تقویت یک حوزه نیازمند فرهنگ سازی و معرفی قابلیت هاست، اظهارداشت: صنعت گردشگری و منفعت‌های آن برای مردم و مسئولان ناشناخته مانده است و باید برای این موضوع فرهنگ سازی شود و منفعت آن را برای اقشار مختلف بیان کرد

وی اضافه کرد: با آگاهی بخشی نسبت به منفعت‌های این صنعت، همکاری، همراهی و سرمایه گذاری در این حوزه بهبود و افزایش می‌یابد و نگرش کسب منفعت کوتاه مدت به مننفعت طلبی بلند مدت تغییر پیدا خواهد کرد.

وی یادآورشد: اگر چنین آگاهی در جامعه حاکم شود و و سود آن را احساس کنند آنگاه همدلی همکاری‌ها افزایش خواهد یافت و فرصت‌های گردشگری بیش از بیش توسعه پیدا می‌کند و هیچ دستگاهی و یا نهاد حقیقی و حقوقی به این صنعت و منفعت صدمه نمی‌زند.

وی با اشاره به امنیت داخلی و ضرورت حفظ و تقویت آن برای گردشگران خارجی یادآورشد: ساختار پلیس گردشگری باید در نیروی انتظامی پیش بینی و پلیس تخصصی برای این موضوع وجود داشته باشد.

مساح با بیان اینکه تبلیغات رسانه‌ای دشمنان احساس امنیت در ایران را هدف قرار داده است، یادآور شد: برای نمایش امنیت و احساس امنیت به مردم و گردشگران القا شود.

وی به مشکل خشکی زاینده رود اشاره کرد و گفت: این اتفاق نه تنها در روحیه مردم اصفهان گذاشته بلکه اقبال را برای جذب گردشگر و مسافر داخلی و خارجی نیز کاهش داده و چند روزی که آب در اصثفهان باز بود میزان گردشگران و مسافران در این شهر افزایش یافت.

رئیس اداره سازمان فرهنگی و اجتماعی گردشگری شهرداری اصفهان ادامه داد: برای تقویت این صنعت باید مشکل خشکلی زاینده رود رفع و این رودخانه همیشه فعال باشد.

وی اضافه کرد: به جای افزایش گردشگر باید به دنبال کیفیت در ارائه خدمات باشیم و میزبانی خوبی از مسافران انجام شود که توزیع مسافر در سراسر استان و مناطق اطراف اصفهان به این موضوع کمک می‌کند.

وی تبلیغات گسترده برای سفرهای نوروزی، افزایش سفرها را رقم زده که این روند روبه رشد متناسب با توانایی و ظرفیت کشور نیست و سفر برای مردم سخت طاقت فرسا شده که با مدیریت تعطیلات‌ها و پیش بینی امکانات در مقاطع مختلف سال امکان سفر آسان و با رضایت بیشتر را فراهم می‌کند.

این مقام مسئول در حوزه گردشگری کلان شهر اصفهان با بیان اینکه در ایام نوروز حضور مسافران بیش از ظرفیت موجود است، تصریح کرد: خدمات رسانی به مردم و مسافران توسط ستاد هماهنگی سفر انجام می‌شود اما در صورت بروز بحران این خدمات رسانی سخت می‌شود.

وی گردشگری را نیازمند فرهنگ سازی دانست و گفت: با فرهنگ سازی و آموزش مفاهیم مهم گردشگری ناهنجاری‌های این عرصه مثل تخریب آثار میراث فرهنگی کاهش می‌یابد و رفتارها با همدیگر و گردشگران خارجی بهبود می‌یابد.

وی با بیان اینکه مهارت‌های مورد نیاز گردشگری باید به دانشجویان این رشته آموزش داده شود، اظهار داشت: دانشجویان رشته جهانگردی و گردشگری کمتری مفاهیم اجرایی و حوزه فرهنگی را می‌آموزند که فراگیری چنین دانش هایی به رونق گردشگری و فرهنگ سازی در این عرصه کمک می‌کند.

مساح نگارش یادگاری بر روی آثار تاریخی و میراث فرهنگی را معضل این حوزه بیان کرد و اضافه کرد: باید این وضع با انجام فعالیت فرهنگی و تلاش دانشجویان رشته میراث فرهنگی اصلاح و ارتقای فرهنگی داشته باشیم.

** برخی قوانین مربوط باید اصلاح شود

معاون گردشگری اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان گفت: برای توسعه صنعت گردشگری نیازمند اصلاح ارتباط بین المللی و تجدید نظر در قوانین کشور است.

محسن یارمحمدیان افزود: موانع در قوانین بین المللی و کاهش روابط خارجی فرصت‌های توسعه گردشگری را از کشور می‌گیرد و باید زمینه‌ها برای این عرصه بیش از بیش تقویت و توسعه پیدا کند.

وی با بیان اینکه برخی از قوانین و مقررات داخلی باید تسهیل شود، تصریح کرد: برخی رفتارها و قوانین سخت حوزه گردشگری از توسعه این صنعت و پیشرفت آن جلوگیری کرده و سرمایه گذاران در این صحنه حضو پیدا نمی‌کنند.

وی با بیان اینکه فعالان این عرصه با سخت گیری هایی در حوزه گردشگر خارجی روبرو هستند، اضافه کرد: همواره متولیان مراکز گردشگری باید پاسخگوی کوچکترین ناهنجاری‌ها باشند که بعضا منجر به پلمپ کوچکترین واحدهای صنعتی شده است.

معاون گردشگری اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان ادامه داد: سخت گیری در تردد گردشگران و منتظر نگهداشتن آن‌ها در ایستگاه‌های کنترل و تردد جاده‌ای نارضایتی به دنبال دارد که باید این رفتارها اصلاح شود.

وی گفت: برای فعالیت در استان اصفهان باید رفتارهای سلیقه‌ای کنار گذاشته شود و شرایط برای سرمایه گذاری در حوزه گردشگری تسهیل و شعار توسعه گردشگری در استان با تسهیل شرایط از شعار به عمل برسد.

وی آلودگی هوا، دیوانسالاری اداری، ضعف در تعاملات بین بخشی و سخت گیری‌ها را از موانع پیش روی این صنعت بیان و ابراز امیدواری کرد با تسهیل شرایط و تغییر در رفتار و نگرش نسبت به این حوزه را منجر به رشد و توسعه این عرصه می‌شود.

وی کمبود نیروی انسانی و اعتبار مالی را از مشکلات حوزه گردشگری اعلام کرد و گفت: صنعت گردشگری از نبود حساب اقماری و برنامه جامع گردشگری رنج می‌برد و باید چنین اقداماتی انجام و تعطیلات در کشور ساماندهی شود تا این عرصه پیشرفت کند.

یارمحمدیان اضافه کرد: نبود حساب اقماری مانع از بررسی واقعی ظرفیت گردشگری در کشور شده و قادر به بررسی کیفیت واقعی کار در این عرصه و مشاهده ابعاد رشد آن نیستیم.

وی فعال سازی تشکل‌های مردم نهاد در حوزه گردشگری را ضروری اعلام کرد و گفت: حضور تشکل‌های مردم نهاد منجر به مطالبه‌گری و خروج از گرفتاری‌های این حوزه به لحاظ نگاه خاص این نهادها خواهد شد.

وی ادامه داد: باید ساختار مناسبی برای ارتباط بین حکومت و سازمان‌های مردم نهاد تعریف بشود و این تشکل‌های مدنی به منابع قدرت و حکومت نزدیک بشوند و بتوانند قدرت برای رفع مشکلات پیدا کنند.

این مقام مسئول با بیان اینکه هماهنگی در ستاد تسهیلات سفرهای نوروزی وجود دارد، اظهارداشت: این هماهنگی و همدلی باید در مقاطع مختلف سال هم وجود داشته باشد و سازمان‌های مردم نهاد را نیز در این جمع دید.

۷۱۳۱/۶۰۲۶/

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

عصر ایرانعصر ایران20 ساعت قبل
اگرچه آریا عظیمی نژاد به صراحت اعلام کرد که زورش به بقیه داوران نرسیده و به همین دلیل از حذف برادران قاسمی ناراضی بود اما بهرحال قانون برنامه این است که در این مرحله داوران ۲ گروه را برای رای گیری مردمی معرفی کنند. بعد از پخش برنامه اعتراضات زیادی به این تصمیم داوران در فضای مجازی شکل گرفت و به زعم بسیاری از کاربران حق این ۲ برادر سنندجی ضایع شد. عصر جدید هم در بخش اول برنامه و در همین برنامه‌های اخیر همین شکل رای دهی را دارد. این مدل انتخاب در برنامه‌هایی معمول است که تخصصی بر یک رشته یا حرفه متمرکز است. شخصا هم اعتقاد دارم حق برادران قاسمی بود به مرحله بعدی این مسابقه راه یابند.
برنابرنا7 ساعت قبل
«فراتر از خبر» با زبان عامیانه و نگاه ژورنالیستمی، خبرهای حوزه قوه قضائیه را بررسی می‌کند. به گزارش گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا، هاشمی سردبیر و مجری برنامه «فراتر از خبر» گفت: اخبار قوه قضائیه و همچنین اخبار ایران و جهان با نگاه متفاوت‌تری از اخبار معمول رادیو برای مخاطبان ارائه می‌شود، بدین منظور دو خبرنگار هر روز در استودیوی «فراتر از خبر» حضور دارند. هاشمی ادامه داد: وحید عظیم نیا به صورت تخصصی اخبار قوه قضائیه رادنبال می‌کند و مرتضی علیمردانی اخبار ایران و جهان را مرور می‌‌کند. هاشمی خاطر نشان کرد: نکته‌ای که وجود دارد سعی کردیم در این برنامه، فضای خبری متفاوت از فضای خبری مرسوم در رادیو را به نمایش بگذاریم. وی ادامه داد: برای اینکه شنونده‌ها راحت ‌تر با برنامه ارتباط برقرارکنند، خبار «فراتر از خبر» همان نرم خبر هست که به صورت عامیانه گفته می‌شود که می‌توان این مهم را از نقاط قوت برنامه ذکر کرد «فراتر از خبر» عصرها ساعت ۱۷ به مدت نیم ساعت به تهیه کنندگی سمانه گلگ و سردبیر مجری سید محمدحسین هاشمی از رادیو عدالت پخش می‌شود.
صدا و سیماصدا و سیما2 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی؛ مجموعه سعدآباد ضمن عرض تسلیت به مناسبت فرا رسیدن سالروز شهادت هفتمین امام شیعیان، امام جعفر صادق (ع) اعلام کرد، روز شنبه ۸ تیر کاخ موزه‌های سعدآباد تعطیل و پذیرای بازدیدکنندگان نخواهدبود. مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد در تمام ایام سال (بجز ایام سوگواری) از ساعت ۹ تا ۱۹ (فروش بلیت تا ساعت ۱۷) پذیرای گردشگران است.
ایلناایلنا3 ساعت قبل
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهران گفت: طرح «چهارشنبه‌های هنری روزی برای حمایت از صنایع دستی» به منظور خرید بدون واسطه هنرهای سنتی و اختصاص یک روز از هفته برای جلب توجه عمومی به صنایع دستی اجرا می‌شود. به گزارش ایلنا، پرهام جانفشان (مدیرکل میراث فرهنگی استان تهران) با اعلام خبر برگزاری طرح «چهارشنبه‌های هنری روزی برای حمایت از صنایع دستی»، هدف نهایی این طرح را قرار دادن صنایع دستی در سبد خرید خانوارهای شهروندان تهرانی عنوان کرد. جانفشان با تاکید بر اجرای «چهارشنبه‌های هنری روزی برای حمایت از صنایع دستی» گفت: این برنامه در مراکز عرضه و تولید آثار هنری نظیر سرای هنر فردوسی و بازارچه صنایع دستی عودلاجان برگزار می‌شود. دوره‌های آموزشی عمومی نیز برای ترغیب جوانان و بانوان برای اشتغال در رشته‌های صنایع دستی از دیگر برنامه‌‌های چهارشنبه‌های هنری است. جانفشان افزود: علاقه‌مندان برای دریافت آخرین اخبار و برنامه چهارشنبه‌های هنری می‌توانند عدد ۴ را به سامانه ۵۰۰۰۲۰۳۰۰۰۱۰۰ ارسال کنند.
صدا و سیماصدا و سیما3 ساعت قبل
دلیلی برای بودن یک مددکار باوجدان در کنار رئیس زندان که عاشق است و خجالتی. جایی که برای دادن اطلاعات به مخاطب، مددکار را با زندانی شاهد فرار میبینیم و از دست داشتن مددکار در فرار زندانی میگویند. اعتقاد، عشق و انسانیتسه اصلی که سرخ پوست بر اساس آن‌ها بنا شده، پیش رفته و به پایان میرسد. با این تعاریف انتهای سرخ پوست نه تنها بیرون نمیزند و نازیبا نیست که بلعکس نشان از تکمیل شخصیت رئیس زندان دارد. در انتها آنکه سرخ پوست غیر قابل پیشبینی و خارق العاده نیست، اما دقیق، درست و زیبا است.
الفالف5 ساعت قبل
عکسی که تا لحظه تنظیم این مطلب، بیش از ۳۰۰هزار لایک هم خورده است. روزنامه خراسان نوشت: ظاهرا این عکس در یک باشگاه بدنسازی و در مقابل آینه گرفته شده و گلزار در این عکس، تمام تمرکزش را روی عضلات شکم خود جمع کرده و آمادگی فوق‌العاده خودش را به رخ کشیده است. حواست به جوانان و الگوبرداری ‌های شان باشد گاهی افراد برای این‌که آمادگی بدنی خودشان را بسنجند، از خودشان عکس می‌گیرند تا تغییرات را مشاهده کنند و شاهد پیشرفت بدن‌شان باشند. سپس با انتشار آن، دنبال کنندگان‌شان در شبکه‌های اجتماعی را هم از این موضوع مطلع می‌کنند. از لحاظ فرهنگی، باید بپذیریم که بعضی رفتارهای این چنینی، ناشایست است و قابل قبول نیست.

نظرها

اخبار بیشتر

پربحث‌ترین خبرها


سپاه می‌گوید پهپاد آمریکا رو سرنگون کرده، پنتاگون می‌گوید پهپادی نداشتیم

6 روز قبلپوشش خبری3

محمد یا محمدرضا؛ کدامیک از برادران خاتمی دروغ می‌گوید؟ + فیلم

4 روز قبلمشرق‌نیوز2

افشاکنندگان فسادهای مسئولان مورد حمایت قرار گیرند

6 روز قبلفارس2

استفاده از کارت سوخت شخصی از ۲۰ مرداد الزامی است

2 روز قبلجام نیوز1

وزارت بهداشت: نگرانی از کاهش مراجعه مردم به مراکز درمانی به دلایل اقتصادی

4 روز قبلعصر ایران1

ضوابط ویژه برای رفتار بازیگران مشهور در سفر به خارج

4 روز قبلعصر ایران1

کشف حجاب ستاره اسکندری در ترکیه + فیلم

4 روز قبلرکنا1

فیلمی از لحظه انهدام پهپاد امریکایی توسط سامانه سوم خرداد

5 روز قبلالف1

پرونده| زیست شبانه در تهران؛ از شب‌های رمضان تا اولتیماتوم پلیس

6 روز قبلخبرآنلاین1

حاشیه‌های مناظره زاکانی و تاجزاده/فردی که قرار بود جانشین زنگنه شود/چرا دادگاه محمدرضا خاتمی به صورت کامل از تلویزیون پخش نمی‌شود؟

6 روز قبلالف1