حسام الدین آشنا خطاب به کیهان: چرا کلمات را آنقدر شکنجه می‌کنید، تا از آنها اعتراف بگیرید؟!
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خبرآنلاین
  4. حوادث
حسام الدین آشنا خطاب به کیهان: چرا کلمات را آنقدر شکنجه می‌کنید، تا از آنها اعتراف بگیرید؟!

حسام الدین آشنا خطاب به کیهان: چرا کلمات را آنقدر شکنجه می‌کنید، تا از آنها اعتراف بگیرید؟!

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین |
روزنامه کیهان دومین پاسخ حسام الدین آشنا را که طی نامه ای به حسین شریعتمداری ارسال کرده است،منتشر کرد.

در این نامه امده است:

برادر گرامی حاج حسین شریعتمداری

سلام علیکم

در تاریخ ۹۷٫۱۲٫۱جوابیه بنده تحت عنوان: «چرخه خونین و باطل انتقام «قصاص» نیست، یک تاکتیک روانی تروریستی است.» به همراه توضیح وپاسخ ۷۷۲ کلمه‌ای کیهان منتشر شده‌است. ضمن قدردانی از انتشار آن جوابیه، از آن‌جا که مطابق تبصره ۱ ماده ۲۳ قانون مطبوعات مصوب ۳۰/۱/۷۹ «اگر نشریه علاوه بر پاسخ مذکور مطالب یا توضیحات مجددی چاپ کند، حق پاسخگویی مجدد برای معترض باقی است.» مستدعی‌است دستور فرمایید جوابیه دوم این‌جانب نیز بنا بر ضوابط قانونی منتشر شود.

۱. کیهان در یادداشت اول خود بدون استناد متقن به متن توئیت اولیه، در بهتانی آشکار مرا متهم به نفی اصل قصاص کرد. من در جوابیه خود از نویسنده پرسیدم درکجای آن توئیت اصل قصاص نفی شده است؟ کیهان در یادداشت دوم به جای پاسخ، همان بهتان را مجددا در شکل رقیقتری تکرار کرد و نوشت: «آشنا، انتقام خون شهدای پاسدار در عملیات تروریستی زاهدان را «افتادن در چرخه باطل انتقام» دانسته بود».

۲. واقعیت این است که در آن توییت من گفته‌ام که در پاسخ به عملیات تروریستی مذکور چه کاری را انجام نخواهیم داد (افتادن در چرخه خونین و باطل انتقام تروریستها) و چه کاری را انجام خواهیم داد (پاسخگو کردن رهبران و حسابکشی از پشتیبانان تروریست‌ها). جمله اول حاوی یک اصطلاح دقیق فنی در حوزه تروریست‌شناسی است و جمله دوم استنادی استعاری است به دو اصل فقهی در دو فرض جنا یی (آمر و مأمور در قتل عمد / جانی و عاقله در فرض غیرعاقل بودن یا مرگ جانی).

۳. برای فهم اینکه معنای اصطلاحی «چرخه خونین و باطل انتقام» در ادبیات تروریستی چیست وکارشناسان ضد تروریسم چه تدابیری برای پرهیز از افتادن در دام آن اتخاذ کرده‌اند باید به متون فنی همین رشته مراجعه کرد. کشاندن نیروهای دولتی به چرخه باطل و خونین انتقام یک تاکتیک شناخته‌شده تروریستی است و ربطی به فقه ندارد. به عنوان یک نمونه تاریخی ایرانی؛ امیر پرویز پویان از بنیان گذاران چریکهای فدایی خلق در سال ۱۳۵۰ در مقاله کلیدی خود تحت عنوان «ضرورت مبارزه مسلحانه و رد تئوری بقا» براین باور بود که عملیات چریکی باید به گونه‌ای انجام شود که حاکمیت وکل جامعه به درون یک چرخه باطل خشونت (که او آن را «وضعیت انقلابی» میدانست) کشانده شود:

«البته تردیدی نیست که دستگاه طبقه‌بندی حاکمه به خشونت خواهد گرایید و مجازات‌های شدیدتری را در پیش خواهد گرفت، ولی فراموش نکنیم که همین امر مبارزه واقعی را دامن زده و دستگاه حاکمه را به میدانی می‌کشد که با پای خود حاضر به دخول در آن نیست …از آن پس این دشمن است که برای بقای خود …از طریق اعمال قهر ضد انقلابی بر عناصر مبارز، فشار خود را بر همه طبقات و اقشار زیر سلطه افزایش می‌دهد … او چون خرس تیر خورده دیوانه‌وار حمله می‌کند … به زندان می‌اندازد، شکنجه می‌کند، تیرباران می‌کند … و هر لحظه تعداد بیشتری از توده‌ها را به جریان مبارزه می‌کشاند و مبارزه را به خلق تحمیل می‌کند.»

خبری: اخبار حوادث ایران

این شیوه که در تروریست شناسی «چرخه باطل خشونت» نام گرفته، برخلاف اصرار کیهان، هیچ ربطی به قصاص و مجازات شرعی عاملان (حقوق شخصی)، یا مبارزه قاطعانه با باغیان و یاغیان و اهل فتنه و … (حقوق عمومی) ندارد؛ هم شرع و هم عقلانیت ضد تروریستی ایجاب می‌کند به جای بازی در زمینی که تروریستها آن را طراحی کرده‌اند، چرخه مذکور شکسته شود. همچنان که در پاسخ قبلی نوشتم: قهرمانان امنیت این کشور با اقدامات توسعه گرایانه در مناطق آلوده به تروریسم، بصیرت خود را در شکستن آن چرخه باطل به نمایش گذاشته‌اند.

۴. با این وجود نویسنده کیهان گزاره اصلی آن کلام را آنقدر شکنجه کرده که جمله بیچاره اعتراف کرده هدفی جز نفی قصاص نداشته است! در حقیقت این صدای بازجو است که گویا به متهم القا می‌کند: «درست است که تو نوشتی آمران تروریسم باید مسئول شناخته شوند و عاقله آنها پای حساب بیایند اما اعتراف کن که منظور اصلی تو این بوده که نیروهای ضدتروریستی را متهم کنی!»

در چنین فضایی هر پاسخی غیر از یک اعتراف جعلی نمیتواند بازجو را راضی‌کند. وقتی از بهتان زننده میپرسم کجای مطلب من نفی قصاص است به جای پاسخ درست و دقیق به سوال، با عتابی بازجویانه می‌گوید آشنا «توضیح نمی‌دهد که انتقام خون شهید چه ربطی به ترور و چرخه خشونت و … دارد؟» واقعا چه کسی باید توضیح بدهد؟ آن که مسئولیت آمران و پاسخگویی حامیان را از چرخه باطل انتقام تفکیک کرده و یا آن که این دو را بهم آمیخته؟

۵. در جوابیه گفتم که پیش از اسلام، سنت شوم انتقام دسته‌جمعی از قاتل در میان عرب وجود داشته ولی قرآن کریم در مقابل این سنت، نسبت دقیقی میان مجرم و مجازات او برقرار کرد. آیات شریفه‌ای که من به آنها استناد کرده‌ام پیوند روشنی با نفی چرخه خونین و باطل انتقام دارد اما نویسنده حتی استناد مفسران به کلام باری تعالی را برای اثبات شخصی بودن جرم و مجازات به سخره می‌گیرد و آن را از نوع عربی‌گویی‌هایی بی‌جا میداند. به راستی نویسنده درکدام جایگاه ایستاده و از چه موضعی استناد مشهور به آیات قرآن را مورد توهین قرار میدهد؟

۶. بنده مشاور رسانه‌ای هیچ کسی نیستم بلکه دانشیاری هستم که مسئولیت مرکز بررسی‌های استراتژیک را پذیرفته‌ام و ملاحظات راهبردی شبکه پژوهشگران مرتبط با آن مرکز را در مقام مشاور به ریاست جمهوری و دیگر نهادهای نظام منتقل میکنم.

۷. اگر در جوابیه قبلی یا فعلی سهو قلمی وجود داشته عذرخواهی میکنم.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

مرگ دو راننده در تصادف وحشتناک کامیون و خودروی سواری + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران23 ساعت قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، راننده یک خودروی سواری با بی‌احتیاطی در رانندگی، حادثه وحشتناکی را رقم زد. این بی‌احتیاطی، باعث شد تا خودروی سواری به کامیونی که در لاین مخالف حرکت می‌کرد، برخورد کند. این حادثه که در یکی از شهرهای روسیه به وقوع پیوست، مرگ هر دو راننده را به دنبال داشت. انتهای پیام/
همشهریهمشهری10 ساعت قبل
اینها را مجید طبایی، امدادگر اورژانس شهرستان عقدای استان یزد می‌گوید؛ مردی که با کمک همکارش و با فداکاری توانست پسربچه‌ای ۸ساله را از مرگ حتمی در سیل نجات دهد. هر لحظه زیر پای یکی از ما خالی می‌شد اما دیگری اجازه نمی‌داد که داخل آب بیفتد. با نجات پسربچه ۸ساله معلوم شد که پدرش سبزی‌فروش است و از کوهپایه اصفهان سبزی بار زده تا در یزد بفروشد که قبل از رسیدن به یزد دچار این حادثه شده است. مرگ خواهر و برادرهر چند نجات ابوالفضل ۸ساله در سیل یزد اشک‌شوق بر گونه‌ها جاری کرد اما در میبد و در حادثه‌ای دردناک، خواهر و برادری قربانی سیل شدند. به گفته مدیرکل مدیریت بحران استان یزد، بامداد چهارشنبه و به‌دنبال جاری شدن سیل در استان یزد، خانواده‌ای ۴ نفره که در مسیر درین به میبد بودند، با دیدن سیل، گوشه‌ای توقف کرده و برای تماشای آن از ماشین خارج می‌شوند.
فارسفارس23 ساعت قبل
جانشین قرارگاه بازسازی و نوسازی مناطق سیل زده گفت: با توجه به خسارات وارده سیل به بخش کشاورزی، باید ۱۲ هزار میلیارد تومان جبران خسارت در بخش کشاورزی پرداخت شود. نجار با بیان اینکه دولت سالانه حدود هزار تا هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان در اختیار صندوق توسعه بیمه کشاورزی قرار می‌دهد، افزود: در یکی از استان‌ها مجموع دریافت‌های ما از محل صندوق توسعه بیمه کشاورزی، ۱۶ میلیارد و پرداخت‌ها ۱۶۰ میلیارد تومان بود. نجار گفت: بر اساس برآورد کلی خسارت در بخش کشاورزی، کمک‌های بلاعوضی که باید باشد بیش از ۵ هزار میلیارد تومان و تملک حدود ۷۰۰ میلیارد و حدود ۵ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان تسهیلات باید پرداخت شود. از ۱۶۲ میلیارد تومان واریز شده به حساب استان، تاکنون حدود ۱۴ میلیارد تومان به حساب کشاورزان واریز شده است. استاندار خوزستان گفت: بر اساس برآوردها، در شهرک‌های صنعتی، ۲۸ میلیارد تومان خسارت مستقیم و حدود ۸۴ میلیارد تومان خسارت غیر مستقیم وارد شده است.
خبرآنلاینخبرآنلاین16 ساعت قبل
یک مرد که در پی قتل همسر خود به قصاص محکوم شده بود و از تاریخ یکم آبان ۹۱ در زندان است، برای رسیدگی به جنبه عمومی جرم خود در شعبه ۱۰ دادگاه کیفری استان تهران حاضر شد. در ابتدای جلسه دادگاه قاضی قربان زاده ضمن متذکر شد مواد ۱۹۳، ۱۹۴، ۳۵۴ و ۳۹۶ قانون آیین دادرسی کیفری از نماینده دادستان خواست تا توضیحات خود را ارائه دهد. رئیس شعبه ۱۰ دادگاه کیفری استان تهران در ادامه از متهم خواست تا دفاعیات خود را شرح دهد. در این بخش از جلسه دادگاه، قاضی قربان زاده از متهم خواست تا آخرین دفاعیات خود را نیز شرح دهد. قاضی قربان زاده ختم رسیدگی را اعلام کرد و گفت: رای دادگاه پس از صدور ابلاغ خواهد شد.

نظرها

اخبار بیشتر