یادداشت امیر ناظمی و پیش‌بینی آینده آیفون در ایران
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. زومیت
  4. تکنولوژی
یادداشت امیر ناظمی و پیش‌بینی آینده آیفون در ایران

یادداشت امیر ناظمی و پیش‌بینی آینده آیفون در ایران

زومیتخبرگزاری زومیت |
معاون وزیر ارتباطات طی یادداشتی در فایننشال تریبون، تحلیل خود را از مشکلات پیش‌آمده برای کاربران آیفون و آینده‌ی فروش آن در ایران بیان کرد.

امیر ناظمی، معاون وزارت ارتباطات ایران و رئیس سازمان فناوری اطلاعات، در پی اتفاقات پیش‌آمده برای اپلیکیشن‌های ایرانی آیفون، یادداشتی را در رسانه‌ی Financial Tribune به‌صورت مستقل (OpEd) منتشر کرد. ناظمی در مقاله‌ی خود به چالش‌های پیش‌آمده برای توسعه‌دهنده‌ها و کاربران ایرانی اکوسیستم iOS پرداخته است و پیش‌بینی می‌کند که فروش دستگاه‌های اپل، با چنین روندهایی در ایران کاهش خواهد یافت. در ادامه، متن مقاله‌ی امیر ناظمی را مطالعه می‌کنید.

مسدود شدن اپلیکیشن‌های ایرانی توسط اپل، بار دیگر به سرتیتر اخبار بدل شد. فاکتورهای متعددی، دلیل مسدودسازی اخیر اپل هستند که در نتیجه‌ی آن‌ها، گوشی‌های هوشمند آن شرکت تقریبا در کشور بی‌استفاده شده‌اند. درنتیجه‌ی این اقدامات، کاهش شدید تقاضا برای خرید آیفون در داخل ایران، محتمل است.

سه عامل، موجب مسدودسازی اخیر اپلیکیشن‌های ایرانی iOS شد: تحریم‌های آمریکا علیه ایران، تغییر در سیاست‌های اپل درباره‌ی مجوزهای تجاری توسعه‌ی اپلیکیشن و گزارش اخیری که درباره‌ی استارتاپ‌های ایرانی منتشر شد. گزارشی که در آن، به فهرستی از استارتاپ‌ها اشاره شده بود که با استفاده از مجوزهای تجاری توسعه‌ی اپلیکیشن‌، تحریم‌های آمریکا را دور می‌زدند. آن گزارش از شرکت آمریکایی خواسته بود تا اقدامی را در آن جهت انجام دهد.

یادداشت امیر ناظمی و پیش‌بینی آینده آیفون در ایران - 4

پس از اعمال مجدد تحریم‌های آمریکا علیه تهران، اپل با اقدامی محتاطانه تصمیم گرفت تا اپلیکیشن‌های توسعه‌یافته توسط شرکت‌های ایرانی را از اپ استور حذف کند. البته، باوجود ممنوعیت‌های گسترده، طبق سند General License D-۱ دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری آمریکا، شرکت‌های آمریکایی از ارائه‌ی برخی سرویس‌ها به افراد و شرکت‌های ایرانی منع نمی‌شوند. درنتیجه، اپل احتمالا ممنوعیتی در ارتباط با توزیع نرم‌افزارهای توسعه‌یافته توسط ایرانیان ندارد. به‌هرحال، آن شرکت برای دوری از هر ریسک و جریمه‌ی احتمالی، تصمیم گرفت تا ممنوعیتی را علیه توسعه‌دهنده‌های ایرانی اجرا کند.باوجود تحریم‌ها، شرکت‌های آمریکایی از ارائه‌ی برخی سرویس‌ها به ایرانیان منع نمی‌شوند

توسعه‌دهنده‌های ایرانی، برای دور زدن تحریم‌ها از مجوزهای تجاری ویژه‌ی اپل برای انتشار اپلیکیشن‌های iOS در وبسایت‌های خود استفاده کردند. آن مجوزها برای این منظور طراحی شده‌اند که شرکت‌ها، بدون استفاده از اپ‌استور، اپلیکیشن‌های مورد نظر خود را مستقیما بین کارمندهایشان توزیع کنند. به‌همین ترتیب، مارکت‌های اپلیکیشن داخلی متعددی در ایران شکل گرفت تا با استفاده از همان مجوزها، نیازهای نرم‌افزاری کاربران دستگاه‌های اپل را برطرف کند. فراموش نکنید که تحریم‌های آمریکا، ایرانیان را بر آن داشت تا از این روش برای حل مشکلات خود استفاده کنند.

در خبری بخوانید: اخبار تکنولوژی ایران و جهان

تغییر سیاست‌ها

اپل برای حفظ حریم خصوصی کاربران و ممانعت از نقض مالکیت معنوی، اپلیکیشن‌ها را پیش از انتشار در اپ استور بررسی می‌کند. ازطرفی، توزیع‌کننده‌های نرم‌افزارهای مخرب و ممنوعه هم از همان مجوزهای تجاری شرکتی استفاده می‌کردند تا اپلیکیشن‌های خود را به هر روش ممکن در دستگاه‌های قربانیان نصب کنند.

یادداشت امیر ناظمی و پیش‌بینی آینده آیفون در ایران - 10

چند ماه پیش اپل اعلام کرد که سیاست‌های خود در ارتباط با مجوزهای شرکتی توزیع اپلیکیشن‌ها را بازبینی می‌کند. مقابله با سوءاستفاده از مجوزهای مذکور، برای حفظ داده‌های شخصی کاربران و مالکیت معنوی توسعه‌دهنده‌ها الزامی بود. به‌دلیل همین مقابله، سیاست اپل به‌ناچار به کاربران ایرانی گوشی‌های هوشمند iOS نیز ضربه زد. درنهایت، از چهارشنبه‌ی گذشته، اپلیکیشن‌های توسعه‌یافته توسط شرکت‌های ایرانی که از توزیع در اپ استور منع شده بودند، در وبسایت‌ها و مارکت‌های داخلی نیز قابل انتشار نیستند.

مسئله‌ی پیچیده

ما در دنیای پیچیده‌ای زندگی می‌کنیم که مسائل آن نیز پیچیده هستند و هیچ پاسخ آسان و سریعی برای آن‌ها وجود ندارد. به‌عنوان مثال، در موضوع پیش‌آمده، تغییر در سیاست‌های اپل می‌تواند قدم مثبتی در مسیر حفظ داده‌های کاربران باشد. همین تغییر، تأثیری منفی نیز در جریان آزاد اطلاعات و خدمات آنلاین در ایران دارد.

علاوه‌بر موارد بالا، با آنکه نمی‌توان تحریم‌های آمریکا را دلیل اصلی رخداد اخیر دانست، اما به‌هرحال همان سیاست‌ها در ترکیب با عوامل دیگر، وضعیت کنونی را ایجاد کردند. ترکیبی از عواملی که در بالا به آن‌ها اشاره کردیم، موجب شد تا دستگاه‌های اپل تقریبا در ایران بی‌کاربرد شوند.

کاربران گوشی‌های هوشمند در ایران، از سرویس‌های آنلاین متنوعی برای مقاصدی همچون پرداخت، تحویل کالا، پخش موسیقی و فیلم و اشتراک سفر استفاده می‌کنند که توسط استارتاپ‌های داخلی عرضه می‌شوند. ممنوعیت اپلیکیشن‌های iOS آن استارتاپ‌ها، شاید منجر به آن شود که ایرانیان بسیاری، گوشی‌های آیفون را کنار بگذارند.

طبق تخمین‌های آماری، ۵٫۲ میلیون کاربر آیفون در ایران هستند و اپل، تقریبا ۱۲ درصد از سهم بازار را در اختیار دارد. ارزش بازار داخلی گوشی هوشمند در ایران نیز حدود ۴۳۸ میلیون دلار تخمین زده می‌شود.

درنهایت، اپل برای وضعیت موجود تنها ۲ راه پیش رو دارد. راه اول آن است که وسواس در اجرای سند D-۱ را کنار بگذارد و اپلیکیشن‌های ایرانی را در اپ استور منتشر کند و راه دوم، ادامه دادن مسیر کنونی است. اگر آن‌ها استراتژی دوم را ادامه دهند، بسیاری از ایرانیان در خرید گوشی‌های آیفون، تجدید نظر خواهند کرد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

زومیتزومیت4 ساعت قبل
نزاع بر سر دستگاه تنظیم حرارت در محل کار عملا تبدیل به یک کلیشه در محیط کار دفتری شده است. اکنون، نخستین مطالعه در زمینه‌ی بررسی تاثیر این موضوع روی عملکرد شناختی زنان منتشر شده و نشان می‌دهد که در محیط‌های کار سردتر، زنان ممکن است دچار مشکلات بیشتری شوند. درحالی‌که نمرات منطق نسبتا پایدار بودند، به‌طور کلی دانشجویان دختر در دمای گرم‌تر عملکرد بهتری در آزمون‌های ریاضی و آزمون‌های شفاهی داشتند. آن‌ها توضیح می‌دهند: به‌نظر می‌رسد که بهبود در عملکرد شناختی زنان عمدتا ناشی از افزایش در تعداد پاسخ‌های ارسال‌شده باشد. نتایج مطالعه نشان می‌دهد که تقویت عملکرد زنان در محیط گرم‌تر به میزان قابل‌توجهی از کاهش عملکرد مردان بیشتر است.
زومیتزومیت23 ساعت قبل
اسپیس ایکس، روز پنجشنبه موفق شد محموله‌ای مهم را به مدار زمین ارسال کند. اسپیس ایکس اعلام کرد که با موفقیت تمام ۶۰ ماهواره از خوشه‌ی ماهواره‌ای «استارلینک (Starlink)» را به فضا ارسال کرده است. بنیانگذار اسپیس ایکس در ادامه نیز گفت که فکر می‌کند راهکار خوبی برای ایجاد نکردن زباله فضایی دارد. اسپیس ایکس در آینده به‌اندازه تمامی ماهواره‌های موجود در مدار زمین، ماهواره خواهد داشتاسپیس ایکس تنها شرکتی نیست که چشم به مدار پایین زمین دارد. و به‌گفته ایلان ماسک، روی هم تمامی ۶۰ ماهواره، سنگین‌ترین محموله‌ای بودند که اسپیس ایکس تا به حال به مدار زمین رسانده بود.
انتخابانتخاب23 ساعت قبل
انتخاب هر شب اخبار و رویدادهای روز دنیای تکنولوژی و آی تی را گلچین کرده و به صورت خلاصه منتشر می‌کند. مهمترین رویدادهای امروز را اینجا بخوانید: بسیاری از افراد نمی‌دانند که پنتاگون یک جزیره ویژه برای عملیات‌های سایبری خود دارد. شرکت ویوو سرانجام جدیدترین گوشی هوشمند خود را رونمایی کرد. این گوشی ویوو زد ۵ ایکس نام دارد و به نظر می‌رسد یک مدعی قوی در بازار گوشی‌های چینی خواهد بود. مشروح خبر را اینجا بخوانید. درواقع از زمانی که خبر تولید این گوشی منتشر شد، هر روز شاهد خبرها و شایعاتی جدید از این گوشی بودیم. مشروح خبر را اینجا بخوانید.

چینی‌ها، آیفون‌های خود را به سطل زباله انداختند

برترین‌هابرترین‌ها23 ساعت قبل
چینی‌ها برای مقابله با سیاست‌های دونالد ترامپ در قبال هوآوی و در جهت حمایت از این شرکت، گوشی‌های آیفون خود را به سطل زباله انداختند. رئیس جمهور آمریکا بارها هوآوی را متهم به جاسوسی از شهروندان آمریکایی با استفاده از گوشی‌های هوشمند خود کرده است. تعدادی از سیاست مداران و مدیران ارشد چینی از این اقدام مردم خود حمایت کرده و آن‌‌ها نیز آیفون‌های خود را به سطل زباله انداختند. بسیاری از مردم چین گوشی‌های هوآوی را در زمینه‌های مختلف مانند کیفیت عکاسی و قدرت پردازش، قوی‌تر از گوشی‌های آیفون دانسته و حمایت همه جانبه خود از هوآوی و دیگر محصولات کشورشان را اعلام کردند. در ادامه فیلمی از برخورد چینی‌ها با گوشی‌های آیفون را مشاهده می‌کنید:
عصر ایرانعصر ایران10 ساعت قبل
کیا در حال آماده کردن خود برای معرفی یک SUV کوچک تا اواخر سال آینده است. مدل مفهومی سیگنچر کیااین خودرو در اواخر سال ۲۰۱۹ به شکلی رسمی معرفی خواهد شد و شباهت زیادی به نسخه مفهومی «سیگنچر» SP خواهد داشت. احتمالا در ماه‌های آینده تیزرهای سایه و روشن بیشتری از خودروی جدید کیا خواهیم دید. خودروی آینده کیا براساس زبان طراحی سیگنچر ساخته می‌شوداحتمال می‌دهیم نسخه تولیدی به اندازه نسخه مفهومی «سیگنچر SP» زیبا و جذاب باشد. طرح احتمالی فضای درونی خودروی جدید کیارینگ‌های قرار گرفته در زیر این شاسی‌بلند هم شباهت بسیار زیادی به کیا استینگر دارد.
دنیای خودرودنیای خودرو11 ساعت قبل
مدیرعامل ایساکو همچنین یکی از دلایل افزایش شاخص رضایت مشتری ایساکو را وجود اطلاعات به‌موقع و کافی از مشتری دانست و گفت: در سال‌های اخیر همواره در مسیر بهبود بوده‌ایم و امتیاز شاخص رضایت مشتریان از عملکرد ایساکو روندی صعودی داشته است. درحال حاضر خدمات مختلف دسته‌بندی‌شده و با تعریف زمان استاندارد برای هر عنوان، نمایندگی موظف به رعایت زمان ارایه خدمت است. حسینی اضافه کرد: مراجعه بیش از یک‌بار یک دستگاه خودرو به شبکه خدماتی با اعلام خودکار شبکه، به‌صورت ویژه و خاص عارضه‌یابی و رسیدگی می‌شود. وی خاطرنشان کرد: با این اقدام در شرایط کسب‌وکار فعلی و مشکلات ناشی از تحریم امکان ایجاد بازار سیاه و کاهش موجودی انبار ایساکو را به حداقل کاهش داده‌ایم. وی تصریح کرد: ‌ ایران‌خودرو تنها خودروسازی است که عدد شاخص رضایت مشتریان از شبکه خدمات پس از فروش آن از عدد ۷۵۰ عبور کرده است.

نظرها

اخبار بیشتر