موافقت شورای شهر تهران با ساخت‌وساز در ۶۲ باغ تهران
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
  4. اجتماعی
موافقت شورای شهر تهران با ساخت‌وساز در ۶۲ باغ تهران

موافقت شورای شهر تهران با ساخت‌وساز در ۶۲ باغ تهران

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
در جلسه علنی شورای شهر تهران کلیات استفساریه شهردار تهران درباره ساخت و ساز در ۶۲ باغ به تصویب رسید. و این در حالی است که اعضای شورای پنجم تهران معتقد بودند که شورای چهارم باغات تهران را در سال‌های گذشته تخریب کرده است.

- اخبار اجتماعی -

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم؛ در جلسه صبح امروز شورای شهر تهران، بررسی استفساریه شهرداری تهران در مورد تعیین تکلیف پرونده‌هایی که در پی لغو مصوبه برج باغ معطل مانده بودند روی میز بررسی شورای شهر قرار گرفت. بر همین اساس مقرر شده بنا به پیشنهاد شهردار تهران، برای ۶۲ پرونده‌ای که عوارض خود را به صورت سیستمی و کامل پرداخت کردند، مجوز ساخت و ساز صادر شود.

محمد سالاری در بررسی استفساریه شهرداری تهران درباره چگونگی اقدام برای املاک باغاتی که نسبت به ارائه نقشه و پرداخت عوارض صدور پروانه اقدام کرده‌اند، اظهار کرد: در آخرین روزهای سال ۹۶، لغو مصوبه برج‌باغ‌ها را در شورای شهر تهران به تصویب رساندیم و در ماه اخیر نیز اقداماتی درباره مصوبه جایگزین برج‌باغ‌ها صورت گرفت که بازخورد خوبی در جامعه شهری برای حفاظت و صیانت از باغات داشتیم.

وی افزود: در ۲۲ اسفند سال ۹۶ مصوبه برج‌باغ‌ها را لغو کردیم و قبل از آن تاریخ درخواست‌هایی برای ساخت و ساز باغات وجود داشته و برخی نسبت به اخذ دستور نقشه فرآیندهای بیشتری را طی کردند و برخی نیز نسبت به دریافت صدور پروانه اقدام کرده بودند. بعد از ابلاغ لغو مصوبه برج‌باغ‌ها که در تاریخ ۷ فروردین ۹۷ بود، ۱۴ روز بعد از تصویب قانونی و لازم‌الاجرا شدن شاهد تشکیل پرونده‌هایی بودیم و عوارض هم در سطح مناطق اخذ شده بود.

سالاری بیان کرد: جلساتی را با معاونت معماری و شهرسازی شهرداری تهران تشکیل دادیم و از آنجایی که ابلاغ با تأخیر بود بنابراین تمام پرونده‌ها را در این ارتباط قفل کردیم. بنابراین از شورا سؤال شد که کسانی که قبلا عوارض پرداخت کرده بودند چه نوع برخوردی باید با آنها داشته باشیم؟ و جلساتی مابین کمیسیون حقوقی و نظارت، معماری و شهرسازی و محیط زیست و سلامت برگزار شد و از شهرداری لیست پرونده‌ها را دریافت کردیم.

رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تهران خاطرنشان کرد: ۴۷۳ پرونده درباره باغات تشکیل شده است که تغییر نقشه و یا دیگر تغییرات داشتند، در جلسات اخیر به نحوه تصمیم‌گیری در این حوزه مواردی مطرح شد و مقرر شد شهرداری تهران نسبت به لایحه اقدام کند.

سالاری اظهار کرد: ۶۲ پرونده درباره باغات وجود دارد که تمام عوارض را قبل از ۷ فروردین ۹۷ پرداخت کردند که مبلغ آن ۱۷۰ میلیارد تومان می‌شود و ۷۲ پرونده نیز وجود دارد که نیمی از عوارض که حدود ۵۰۰ میلیارد تومان می‌شود پرداخت شده است و ۳۸ پرونده نیز درخواست تغییر نقشه را داشته‌ است، جمع‌بندی ما این بوده است که نسبت به پرونده‌هایی که تمامی عوارض را به صورت کامل پرداخت کرده‌اند ساخت و ساز بلامانع باشد البته تعداد قابل توجهی در مناطق بدون طی کردن فرآیند مبلغی را واریز کرده‌اند.

وی افزود: در نتیجه شهرداری تهران می‌تواند صرفا برای پرونده‌های املاکی که در چارچوب قانون باغ هستند و فرآیند صدور آنها مرحله به مرحله و قطعی طی شده است و اخذ مبلغ به صورت سیستمی تا تاریخ ۹۷٫۱.۷ پرداخت شده اقدام کند.

رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تهران گفت: بنابراین ۶۲ پرونده‌ای که در گذشته پرداختی کامل را داشته‌اند اجرای آن لازم‌الاجراست ولی کمیته فنی باغ تشکیل شده است و باید پرونده این باغات در این کمیته بررسی شود تا حداقل درخت قطع شود. ‌۶ یا ۷ پرونده وجود دارد که نسبتا‌ درختان انبوه دارند و اگر شهرداری تهران بتواند آنها را تملک کند و یا زمین‌های بلاعوض بدهد از باغات صیانت خواهد شد.

افشین حبیب‌زاده عضو کمیسیون عمران و حمل‌ونقل شورای شهر تهران در ارتباط استفساریه شهرداری درباره تعیین تکلیف باغات تهران گفت: سه هزار قطعه باغ در شهر تهران باقی مانده است که حدود ۳۶۰۰ هکتار می‌شود.

وی بیان داشت: باغات تهران در حال حاضر به سه گروه تقسیم شدند و سه سوال نیز در این وجود دارد که چرا زمانی که مصوبه درباره لغو برج باغات مطرح شد، در تاریخ ۹ اردیبهشت ۹۷ ابلاغ شده است و در همین فاصله نیز مردم وجوهی را نیز به حساب شهرداری واریز کرده‌اند و این تخلفی است که صورت گرفته و باید بررسی شود یا خودمان این تخلفات را بررسی کنیم و یا به قوه قضاییه ارسال شود. علاوه براینکه باید مشخص شود که چرا در این فاصله از مردم پول دریافت شده است.

خبری: اخبار اجتماعی این هفته در ایران و سایر نقاط جهان

عضو شورای شهر تهران گفت: درباره لغو مصوبه برج باغ‌ها کم‌کاری و کوتاهی صورت گرفته است و چرا بعد از تاریخ ابلاغ باز دوباره از شهروندان برای ساخت و ساز در باغات پول گرفتند. باید مشخص شود که کدام مناطق پول گرفتند و چقدر بوده است و حتی بعد از ابلاغ لغو مصوبه برج‌ باغ‌ها پروانه نیز صادر کرده است و باغات هم اکنون دارد ساخته می‌شود.

حبیب‌زاده افزود: به نظر بنده ما اجازه نداریم مردم را به عنوان شورای شهر تهران محکوم کنیم. گروه دومی که پرونده باغات دارند ۵۰۰ میلیارد تومان پول پرداخت کرد‌ه‌اند و ما باید در بازه زمانی کمتر از یک ماه پول این افراد را به همراه جرائم پرداخت کنیم و یا اینکه برای هر سه گروه پروانه ساخت صادر شود.

زهرا صدراعظم نوری رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران نیز در جلسه علنی شورای شهر تهران در ارتباط با استفساریه شهرداری و تعیین تکلیف باغات تهران اظهار کرد: توجه به باغات و صیانت از فضای سبز یکی از اقدامات خوب شورای پنجم بوده است که با پیشنهاد جایگزینی مصوبه برج باغ به خانه باغ تبدیل شده است که با نظارت شورای شهرسازی کمترین واگذاری را در باغات داشته باشیم اما از آنجایی که قبل از لغو مصوبه برج باغ پرداخت‌هایی صورت گرفته و حق و حقوقی در میان است باید درباره صدور پروانه ساخت در چند باغ علی‌رغم میل باطنی تصمیم ‌گیری کنیم.

نوری بیان کرد: ۶۲ باغ پروانه ساخت گرفتند که بیشترین فراوانی در منطقه یک با ۳۷ باغ در منطقه ۲ با ۸ هشت‌ باغ، در منطقه سه با سه باغ، در منطقه چهار با هفت باغ، در منطقه پنج با شش باغ، در منطقه شش با یک باغ، در منطقه هفت با یک باغ، در منطقه هشت با یک باغ، در منطقه یازده با سه باغ، در منطقه بیست با یک باغ، در منطقه بیست و یک با دو باغ، در منطقه بیست و دو با چهار باغ.

رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران افزود: نظر شورای پنجم همان مصوبه‌ای است که قبل از بودجه تحت عنوان خانه باغ به تصویب رسید اما باید این وضعیت را مدیریت کنیم. همه این ۶۲ باغ به ارزش ۱۷۰ میلیارد تومان است که قبل از لغو مصوبه برج باغ عوارض‌شان را به طور کامل پرداخت کرده‌اند.

وی ادامه داد: حدود ۲۳۹ پرونده هیچ کدام از شرایط مورد نظر را ندارند که بخواهیم مجوز بدهیم و یا پرداخت‌شان سیستمی نبوده و یا بعد از لغو و ابلاغ توقف ساخت و ساز در باغات بوده است و ما باید این موضوع را مدیریت کنیم که هم مردم بدانند به امورشان رسیدگی می‌شود و هم به صیانت و حفاظت از باغات توجه کرده‌ایم.

علی اعطا سخنگوی شورای شهر تهران نیز در جریان بررسی موضوع پرونده ۶۲ برج باغ در تهران گفت: عنوان مصوبه ما پیشنهاد به شورای عالی شهرسازی است و شهرداری می‌تواند به استناد پیوست فعلی طرح جامع بگوید من به این افراد مجوز می‌دهم.

وی با بیان اینکه اگر ۶۲ پرونده برج باغ به دیوان عدالت اداری شکایت کنند مصوبه سوراخ می‌شود، گفت: بنابراین اگر ما اجازه را صادر نکنیم ممکن است اصل مصوبه لغو برج باغ‌ها در معرض خطر قرار گیرد و چاره‌ای نداریم این موضوع بررسی شده و این گونه نبوده است که ناگهانی تصمیم گرفته باشیم.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم/ مربی که روز گذشته شیر به او حمله کرد، کیست؟

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
«نادر رضا نوری»، مدیر دهکده طبیعت قزوین در جریان بازدید رئیس سازمان میراث فرهنگی از دهکده طبیعت مورد حمله یک قلاده شیر قرار گرفت و با مداخله به هنگام مأموران و مربیان حیوانات این حادثه کنترل شد.

دستگیری سارق زن منازل+فیلم

میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین1 روز قبل
خبرگزاری میزان- توضیحات رئیس کلانتری ۱۲۵ یوسف آباد را در مورد دستگیری و شیوه فعالیت فردی که در پوشش کار در منزل به عنوان نظافتچی اقدام به سرقت می‌کرد را می‌توانید ببینید. به گزارش خبرنگار گروه جامعه خبرگزاری میزان، توضیحات سرهنگ احمد ناصری رئیس کلانتری ۱۲۵ یوسف آباد را در مورد دستگیری و شیوه فعالیت فردی که در پوشش کار در منزل به عنوان نظافتچی اقدام به سرقت می‌کرد را می‌توانید ببینید: انتهای پیام/

فیلم | جان باختن ۱۷نفر در دو حادثه رانندگی در خوانسار و ایرانشهر

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
عباس ایروانی مالک گروه قطعات خودروی عظام گفت: ما یکی از تامین‌کنندگان اصلی قطعات برای خودروسازان بزرگ هستیم و طی سال‌های گذشته، علی‌رغم فشارهای گسترده اقتصادی و تحریم‌های بین‌المللی، توانستیم نیاز خودروسازان و عموم مردم را به قطعات یدکی خودرو تامین کنیم.

ماجرای اصابت گلوله به محافظ نماینده اصفهان

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صداوسیما نماینده اصفهان در مجلس برای انجام مصاحبه به خیابان لبافی نژاد می‌رود، بعد از اینکه از ماشین پیاده می‌شوند دو نفر سارق به راننده ایشان حمله می‌کنند. راننده هم از سلاح استفاده و تیراندازی می‌کند که یکی از شلیک‌ها به پای خودش می‌خورد و به بیمارستان منتقل می‌شود.

گرم‌ترین هفته تابستان در ایران

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
مرتضی ضرابی در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما افزود: تهران هم در روز‌های اخیر هوای گرم را پشت سر گذاشت و دمای هوا دیروز به ۴۱ درجه سانتیگراد رسید. وی گفت: در میان مراکز استان‌ها، تهران دیشب گرم‌ترین هوا را با ۳۴ درجه تجربه کرد و پیش‌بینی می‌کنیم هوای گرم تهران تا پایان هفته ادامه داشته باشد. سرکرده افزود: این هفته پدیده‌های دیگری همچون وزش باد در نوار شرقی کشور می‌تواند در نهبندان و سربیشه خراسان جنوبی و شمال سیستان و بلوچستان به ویژه زابل با خیزش گرد و خاک همراه باشد. وی افزود: رگبار‌های تابستانی عصر امروز و فردا در جنوب شرق کشور به ویژه جنوب سیستان و بلوچستان، ارتفاعات جنوبی کرمان، شمال فارس و بخش‌های شمالی هرمزگان پیش بیش می‌شود و حتما هموطنان عزیز از رفتن به ارتفاعات خودداری کنند. سرکرده گفت: همچنین سالمندان، بیماران قلبی و ریوی از ساعت ۱۰صبح تا ۵ بعد از ظهر از هرگونه تردد غیرضروری خودداری کنند تا گرمازده نشوند.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین1 روز قبل

نظرها

اخبار بیشتر