1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
  4. اجتماعی
موافقت شورای شهر تهران با ساخت‌وساز در ۶۲ باغ تهران

موافقت شورای شهر تهران با ساخت‌وساز در ۶۲ باغ تهران

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
در جلسه علنی شورای شهر تهران کلیات استفساریه شهردار تهران درباره ساخت و ساز در ۶۲ باغ به تصویب رسید. و این در حالی است که اعضای شورای پنجم تهران معتقد بودند که شورای چهارم باغات تهران را در سال‌های گذشته تخریب کرده است.

- اخبار اجتماعی -

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم؛ در جلسه صبح امروز شورای شهر تهران، بررسی استفساریه شهرداری تهران در مورد تعیین تکلیف پرونده‌هایی که در پی لغو مصوبه برج باغ معطل مانده بودند روی میز بررسی شورای شهر قرار گرفت. بر همین اساس مقرر شده بنا به پیشنهاد شهردار تهران، برای ۶۲ پرونده‌ای که عوارض خود را به صورت سیستمی و کامل پرداخت کردند، مجوز ساخت و ساز صادر شود.

محمد سالاری در بررسی استفساریه شهرداری تهران درباره چگونگی اقدام برای املاک باغاتی که نسبت به ارائه نقشه و پرداخت عوارض صدور پروانه اقدام کرده‌اند، اظهار کرد: در آخرین روزهای سال ۹۶، لغو مصوبه برج‌باغ‌ها را در شورای شهر تهران به تصویب رساندیم و در ماه اخیر نیز اقداماتی درباره مصوبه جایگزین برج‌باغ‌ها صورت گرفت که بازخورد خوبی در جامعه شهری برای حفاظت و صیانت از باغات داشتیم.

وی افزود: در ۲۲ اسفند سال ۹۶ مصوبه برج‌باغ‌ها را لغو کردیم و قبل از آن تاریخ درخواست‌هایی برای ساخت و ساز باغات وجود داشته و برخی نسبت به اخذ دستور نقشه فرآیندهای بیشتری را طی کردند و برخی نیز نسبت به دریافت صدور پروانه اقدام کرده بودند. بعد از ابلاغ لغو مصوبه برج‌باغ‌ها که در تاریخ ۷ فروردین ۹۷ بود، ۱۴ روز بعد از تصویب قانونی و لازم‌الاجرا شدن شاهد تشکیل پرونده‌هایی بودیم و عوارض هم در سطح مناطق اخذ شده بود.

سالاری بیان کرد: جلساتی را با معاونت معماری و شهرسازی شهرداری تهران تشکیل دادیم و از آنجایی که ابلاغ با تأخیر بود بنابراین تمام پرونده‌ها را در این ارتباط قفل کردیم. بنابراین از شورا سؤال شد که کسانی که قبلا عوارض پرداخت کرده بودند چه نوع برخوردی باید با آنها داشته باشیم؟ و جلساتی مابین کمیسیون حقوقی و نظارت، معماری و شهرسازی و محیط زیست و سلامت برگزار شد و از شهرداری لیست پرونده‌ها را دریافت کردیم.

رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تهران خاطرنشان کرد: ۴۷۳ پرونده درباره باغات تشکیل شده است که تغییر نقشه و یا دیگر تغییرات داشتند، در جلسات اخیر به نحوه تصمیم‌گیری در این حوزه مواردی مطرح شد و مقرر شد شهرداری تهران نسبت به لایحه اقدام کند.

سالاری اظهار کرد: ۶۲ پرونده درباره باغات وجود دارد که تمام عوارض را قبل از ۷ فروردین ۹۷ پرداخت کردند که مبلغ آن ۱۷۰ میلیارد تومان می‌شود و ۷۲ پرونده نیز وجود دارد که نیمی از عوارض که حدود ۵۰۰ میلیارد تومان می‌شود پرداخت شده است و ۳۸ پرونده نیز درخواست تغییر نقشه را داشته‌ است، جمع‌بندی ما این بوده است که نسبت به پرونده‌هایی که تمامی عوارض را به صورت کامل پرداخت کرده‌اند ساخت و ساز بلامانع باشد البته تعداد قابل توجهی در مناطق بدون طی کردن فرآیند مبلغی را واریز کرده‌اند.

وی افزود: در نتیجه شهرداری تهران می‌تواند صرفا برای پرونده‌های املاکی که در چارچوب قانون باغ هستند و فرآیند صدور آنها مرحله به مرحله و قطعی طی شده است و اخذ مبلغ به صورت سیستمی تا تاریخ ۹۷٫۱.۷ پرداخت شده اقدام کند.

رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تهران گفت: بنابراین ۶۲ پرونده‌ای که در گذشته پرداختی کامل را داشته‌اند اجرای آن لازم‌الاجراست ولی کمیته فنی باغ تشکیل شده است و باید پرونده این باغات در این کمیته بررسی شود تا حداقل درخت قطع شود. ‌۶ یا ۷ پرونده وجود دارد که نسبتا‌ درختان انبوه دارند و اگر شهرداری تهران بتواند آنها را تملک کند و یا زمین‌های بلاعوض بدهد از باغات صیانت خواهد شد.

افشین حبیب‌زاده عضو کمیسیون عمران و حمل‌ونقل شورای شهر تهران در ارتباط استفساریه شهرداری درباره تعیین تکلیف باغات تهران گفت: سه هزار قطعه باغ در شهر تهران باقی مانده است که حدود ۳۶۰۰ هکتار می‌شود.

وی بیان داشت: باغات تهران در حال حاضر به سه گروه تقسیم شدند و سه سوال نیز در این وجود دارد که چرا زمانی که مصوبه درباره لغو برج باغات مطرح شد، در تاریخ ۹ اردیبهشت ۹۷ ابلاغ شده است و در همین فاصله نیز مردم وجوهی را نیز به حساب شهرداری واریز کرده‌اند و این تخلفی است که صورت گرفته و باید بررسی شود یا خودمان این تخلفات را بررسی کنیم و یا به قوه قضاییه ارسال شود. علاوه براینکه باید مشخص شود که چرا در این فاصله از مردم پول دریافت شده است.

خبری: اخبار اجتماعی این هفته در ایران و سایر نقاط جهان

عضو شورای شهر تهران گفت: درباره لغو مصوبه برج باغ‌ها کم‌کاری و کوتاهی صورت گرفته است و چرا بعد از تاریخ ابلاغ باز دوباره از شهروندان برای ساخت و ساز در باغات پول گرفتند. باید مشخص شود که کدام مناطق پول گرفتند و چقدر بوده است و حتی بعد از ابلاغ لغو مصوبه برج‌ باغ‌ها پروانه نیز صادر کرده است و باغات هم اکنون دارد ساخته می‌شود.

حبیب‌زاده افزود: به نظر بنده ما اجازه نداریم مردم را به عنوان شورای شهر تهران محکوم کنیم. گروه دومی که پرونده باغات دارند ۵۰۰ میلیارد تومان پول پرداخت کرد‌ه‌اند و ما باید در بازه زمانی کمتر از یک ماه پول این افراد را به همراه جرائم پرداخت کنیم و یا اینکه برای هر سه گروه پروانه ساخت صادر شود.

زهرا صدراعظم نوری رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران نیز در جلسه علنی شورای شهر تهران در ارتباط با استفساریه شهرداری و تعیین تکلیف باغات تهران اظهار کرد: توجه به باغات و صیانت از فضای سبز یکی از اقدامات خوب شورای پنجم بوده است که با پیشنهاد جایگزینی مصوبه برج باغ به خانه باغ تبدیل شده است که با نظارت شورای شهرسازی کمترین واگذاری را در باغات داشته باشیم اما از آنجایی که قبل از لغو مصوبه برج باغ پرداخت‌هایی صورت گرفته و حق و حقوقی در میان است باید درباره صدور پروانه ساخت در چند باغ علی‌رغم میل باطنی تصمیم ‌گیری کنیم.

نوری بیان کرد: ۶۲ باغ پروانه ساخت گرفتند که بیشترین فراوانی در منطقه یک با ۳۷ باغ در منطقه ۲ با ۸ هشت‌ باغ، در منطقه سه با سه باغ، در منطقه چهار با هفت باغ، در منطقه پنج با شش باغ، در منطقه شش با یک باغ، در منطقه هفت با یک باغ، در منطقه هشت با یک باغ، در منطقه یازده با سه باغ، در منطقه بیست با یک باغ، در منطقه بیست و یک با دو باغ، در منطقه بیست و دو با چهار باغ.

رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران افزود: نظر شورای پنجم همان مصوبه‌ای است که قبل از بودجه تحت عنوان خانه باغ به تصویب رسید اما باید این وضعیت را مدیریت کنیم. همه این ۶۲ باغ به ارزش ۱۷۰ میلیارد تومان است که قبل از لغو مصوبه برج باغ عوارض‌شان را به طور کامل پرداخت کرده‌اند.

وی ادامه داد: حدود ۲۳۹ پرونده هیچ کدام از شرایط مورد نظر را ندارند که بخواهیم مجوز بدهیم و یا پرداخت‌شان سیستمی نبوده و یا بعد از لغو و ابلاغ توقف ساخت و ساز در باغات بوده است و ما باید این موضوع را مدیریت کنیم که هم مردم بدانند به امورشان رسیدگی می‌شود و هم به صیانت و حفاظت از باغات توجه کرده‌ایم.

علی اعطا سخنگوی شورای شهر تهران نیز در جریان بررسی موضوع پرونده ۶۲ برج باغ در تهران گفت: عنوان مصوبه ما پیشنهاد به شورای عالی شهرسازی است و شهرداری می‌تواند به استناد پیوست فعلی طرح جامع بگوید من به این افراد مجوز می‌دهم.

وی با بیان اینکه اگر ۶۲ پرونده برج باغ به دیوان عدالت اداری شکایت کنند مصوبه سوراخ می‌شود، گفت: بنابراین اگر ما اجازه را صادر نکنیم ممکن است اصل مصوبه لغو برج باغ‌ها در معرض خطر قرار گیرد و چاره‌ای نداریم این موضوع بررسی شده و این گونه نبوده است که ناگهانی تصمیم گرفته باشیم.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
بهمن کشاورز، وکیل پرآوازۀ دادگستری درگذشت. به گزارش عصر ایران، خبرگزاری ایلنا گزارش داد: بهمن کشاورز در پی ایست قلبی در بیمارستان مهراد تهران چشم از جهان بست. او که در سال ۱۳۲۳ به دنیا آمده بود در فاصلۀ سال‌های ۱۳۸۴ تا ۱۳۹۰ و نیز ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۶ ریاست اتحادیۀ سراسری کانون‌های وکلای دادگشتری ایران را بر عهده داشت. هر چند بهمن کشاورز، حقوق دانی شناخته شده بود اما نزد افکار عمومی بیشتر به خاطر وکالت غلامحسین کرباسچی شهردار وقت تهران شهرت یافت زیرا گزارش جلسات این دادگاه‌ها در سال ۱۳۷۷ از تلویزیون پخش می‌شد و مردم مانند یک سریال جذاب یا مسابقۀ فوتبال آنها را دنبال می‌کردند. او فرزند کریم کشاورز بود و به لحاظ خاوادگی نیز اشتهار داشت و برای فرزند خود نیز نام «کریم» را برگزیده بود و خبر درگذشت او را کریم کشاورز پسر تأیید کرد.
انتخابانتخاب21 ساعت قبل
روابط عمومی برنامه برنده باش در واکنش به پاسخ آیت الله مکارم شیرازی که حضور در این برنامه را مصداق قمار دانستند (اینجا بخوانید) گفت: جایگاه سوال مخدوش است. صفحه اینستاگرامی رسمی شبکه سوم سیما به نقل از روابط عمومی برنامه برنده باش نوشت: در پی انتشار استفتائی پیرامون مسابقه «برنده باش» به اطلاع میرساند فرض مطرح شده در سوال استفتاء کامل نیست و طبیعتا فرض ناکامل، جایگاه سوال را مخدوش می‌سازد.
ایسناایسنا12 ساعت قبل
یک جامعه شناس گفت: در آینده از عموها و اقوام نزدیک تنها یک اسم باقی می‌ماند. نوری با تاکید براین‌که خانواده‌ها در شرایط فعلی باید رفتارهای سخت‌گیرانه خود را ترک کنند، ادامه داد: چشم و هم چشمی‌ها در حال حاضر شرایط را سخت‌تر می‌کند و موجب می‌شود تا فاصله‌ها از این چیزی که وجود دارد بیشتر شود. این جامعه شناس با اشاره به این‌که در این رابطه باید کارکردهای اصلی فرهنگی در جامعه نیز تقویت شود، عنوان کرد: نهادهای فرهنگی باید به طور جدی در این زمینه ورود پیدا کنند و دیدگاه رسانه‌های ملی نیز باید تغییر کند و از بیان مسائل منفی خودداری شود. نوری با تاکید بر این‌که آموزش و پرورش نیز در این حوزه باید بسیار جدی‌تر فعالیت کند، افزود: باید در همان ابتدا به دانش آموزان آموزش داده شود که به دنبال تجمل‌گرایی نباشند تا ساده زیستی برای نسل آینده نهادینه شود. انتهای پیام
همشهریهمشهری22 ساعت قبل
به گزارش ایسنا، راشکی اظهار کرد: سیلاب، در ابتدا به منطقه جنگلی نیاتک هیرمند نفوذ کرد و خشکسالی‌های ۲۰ ساله در این منطقه موجب لانه گزینی انواع جانوران از جمله مارها در این جنگل شده بود که با سیلابی شدن محیط، از لانه‌ها خارج و به سمت مناطق خشک رفته‌اند. وی گفت: نفوذ مارها به مناطق خشک به خصوص مناطقی که در محاصره آب قرار گرفته‌اند، جان ساکنان را تهدید می‌کند. وی گفت: علی رغم توصیه به ساکنان منطقه در مراقبت از خود و استفاده از چکمه هنگام ضرورت ورود به آب، شرایط به گونه‌ای است که این توصیه‌ها خیلی رعایت نمی‌شود. مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان افزود: امروز یکی از ساکنان منطقه که دچار مارگزیدگی شده بود با بالگرد برای درمان به زابل منتقل شد. وی گفت: همچنین ورود آب به فاضلاب خانه‌های روستایی و نفوذ فاضلاب به سیلاب مشکلات بهداشتی را ایجاد کرده است.
همشهریهمشهری19 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار همشهری آنلاین، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در انتشار فهرست دانشگاه‌های مورد تایید بعد از سپتامبر۲۰۱۹، دانشگاه‌های ۸۳ کشور را در چهار گروه الف، ب، ج، د تقسیم‌بندی کرده است که دانشگاه‌های گروه الف در سطح عالی، دانشگاه‌های گروه ب در سطح خوب، دانشگاه‌های گروه ج در سطح متوسط و دانشگاه‌های گروه د در سطح ضعیف شناخته شده‌اند. مدرک متقاضیان ادامه تحصیل در مقطع دکتری در دانشگاه‌های خارج از کشور که از اول تیر ماه ۱۳۹۸ در این دانشگاه‌ها ثبت‌نام رسمی می‌کنند در صورتی مورد تایید وزارت علوم قرار می‌گیرد که دانشگاه محل تحصیل آنها صرفأ در دانشگاه‌های گروه الف (ممتاز) و گروه ب (خوب) قرار داشته باشد. بر این اساس، مدارک صادر شده از دانشگاه‌های گروه ج (متوسط) چنانچه پذیرش رسمی دانشجو پس از اول تیر ماه ۱۳۹۸ باشد، صرفأ تا مقطع کارشناسی ارشد قابل بررسی و ارزشیابی است و مدارک تحصیلی صادر شده از موسسات ضعیف گروه (د) صرفا تا سطح کارشناسی قابل بررسی و ارزشیابی است. ۸۳ کشوری که وزارت علوم نسبت به گروه‌بندی دانشگاه‌های آنها کرده، شامل کشورهای زیر است: آذربایجان، ایسلند، ژاپن، کلمبیا، آرژانتین، بحرین، سنگاپور، کوبا، آفریقای‌جنوبی، برونئی، سودان، کویت، آلبانی، برزیل، سوریه، گرجستان، آلمان، بلاروس، سوئد، لبنان، آمریکا، بلژیک، سوئیس، لوگزامبورگ، اتریش، بلغارستان، شیلی، لهستان، اردن، بوسنی و هرزگوین، صربستان، لیتوانی، ارمنستان، پاکستان، عراق، مالزی، اروگوئه، پرتغال، عربستان، مجارستان، استرالیا، تاجیکستان، عمان، مصر، استونی، تایلند، فرانسه، مقدونیه، اسپانیا، تایوان، فنلاند، مکزیک، اسلواکی، ترکیه، فیلیپین، نروژ، اسلوونی، تونس، قبرس، ونزوئلا، امارات متحده‌عربی، چک، قرقیزستان، هلند، اندونزی، چین، قزاقستان، هندوستان، انگلستان، دانمارک، قطر، هنگ ‌کنگ، اوکراین، روسیه، کانادا، یمن، ایتالیا، رومانی، کرواسی، یونان، ایرلند، زلاندنو و کره‌جنوبی. بر اساس قوانین وزارت علوم در زمینه ارزشیابی مدارک تحصیلی دانشگاه‌های خارج کشور، از سپتامبر ۲۰۱۹ هیچ دانشگاهی در ۹ کشور آذربایجان، بحرین، بوسنی و هرزگوین، تاجیکستان، قبرس، قرقیزستان، قزاقستان، کوبا و مقدونیه وجود ندارد که مدرک دکتری آن قابل بررسی و ارزشیابی باشد.

نظرها

اخبار بیشتر