1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اقتصادی
پوشش خبری

جزئیاتی از واردات کالا به کشور و ارز مصرفی آن‌ها

حسین رواسی، رییس اتحادیه صنف فروشندگان کله‌پاچه و سیرابی اعلام کرد روزانه در کشور به 50 هزار کله‌پاچه نیاز داریم اما فقط 20 هزار کله‌پاچه موجود داریم و این کمبود باعث گرانی این غذا شده است. او با توجه به این کمبود گفت پس از چند سال سرانجام شبکه دامپزشکی با واردات کله‌پاچه موافقت کرده است.

سعید نمکی، وزیر بهداشت و درمان با اذعان به این موضوع که سال سختی در پیش داریم اظهار کرد باید مصرف داروهای غیرضروری را کاهش داده و از ورود داروهایی که مشابه داخلی دارند جلوگیری کنیم تا از نابودی صنایع داخلی جلوگیری شود. همچنین باید به نسخه‌نویسی الکترونیکی نیز توجه داشته باشیم.

مهدی میراشرفی، رییس کل گمرک ایران وضعیت واردات کالاهای ضروری را مطلوب اعلام کرد و گفت ورود برخی محصولات مثل گوشت یا ذرت نسبت به زمان مشابه در سال گذشته نه تنها بحران ندارد که افزایش نیز داشته است.

آمار منتشر شده از ارز تعلق گرفته به کالاها نشان می‌دهد که طی ده ماهه نخست سال 97، بیش از 14 تن عصا از چین وارد کشور و ۵۶ هزار و ۲۴۰ دلار ارز بابت آن از کشور خارج شده است.

سایت خبری

واردات کله پاچه برای کاهش قیمت این محصول

افتصادنیوزخبرگزاری افتصادنیوز
واردات کله پاچه برای کاهش قیمت این محصول

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از تسنیم؛ حسین رواسی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، با اشاره به کمبود کله و پاچه در تهران گفت: در تهران روزانه بین ۱۶ تا ۱۷ هزار کله و پاچه نیاز است و این نیاز در کل کشور بالغ بر ۵۰ هزار کله و پاچه است؛ این در حالی است که روزانه در کل کشور، ۲۰ هزار کله و پاچه وجود دارد و روزانه ۳۰ هزار کله و پاچه کمبود داریم و کمبود روزانه کله و پاچه در تهران روزانه بالغ بر ۱۰ هزار کله و پاچه است که این کمبودها باعث گرانی کله و پاچه در کشور شده است.

رئیس اتحادیه صنف فروشندگان کله پاچه و سیرابی اضافه کرد: متاسفانه کله و پاچه در دست دلال‌ها و واسطه‌ها است و این دلالان به هر قیمتی که بخواهند آن را می‌فروشند.

رواسی با اشاره به تلاش برای واردات کله و پاچه برخی مخالفت‌ها برای واردات کله و پاچه از خارج به کشور گفت: ما بالغ بر ۴ سال است پیگیریم که کله و پاچه گوسفندی که در خارج از کشور ذبح می‌شود و لاشه آن وارد می‌شود هم به کشور بیاید؛ این در حالی است که در کشورهای دیگر کله و پاچه مصرفی ندارد ولی کله و پاچه یک غذای سنتی ما ایرانی‌ها است.

وی ادامه داد: در این سال‌ها برای واردات کله و پاچه موافقت نشد ولی خوشبختانه اخیرا شبکه دامپزشکی برای وارد کردن کله و پاچه موافقت کرده است ولی عنوان شده برای واردات کله و پاچه، ارز مرجع تعلق نمی‌گیرد؛ این در حالی است که ما بارها اعلام کرده‌ایم در صورت موافقت با واردات کله و پاچه، ما نیازی نداریم تا ارز مرجع بگیریم.

رئیس اتحادیه صنف فروشندگان کله پاچه و سیرابی گفت: ما بررسی کرده‌ایم اگر بجای واردات لاشه گوشت، گوسفند زنده وارد و در داخل ذبح شود، ۴۲ شغل و صنف از دباغ، قصاب، کارگر و … رونق می‌گیرد؛ این در حالی است که تا سال ۶۰، گوسفند زنده وارد کشور می‌شد.

خواندن خبر در سایت منبع

اجازه واردات به دارو‌هایی که مشابه داخلی دارند، نمی‌دهیم

میزان‌آنلاینخبرگزاری میزان‌آنلاین
اجازه واردات به دارو‌هایی که مشابه داخلی دارند، نمی‌دهیم
اجازه واردات به دارو‌هایی که مشابه داخلی دارند، نمی‌دهیم - 0

به گزارش گروه جامعه خبرگزاری میزان، سعید نمکی در یکصد و هشتمین اجلاس روسای دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی سراسر کشور که در سالن همایش‌های بین المللی رازی دانشگاه علوم پزشکی ایران برگزار شد، با اشاره به این که ساماندهی حوزه دارو و تجهیزات پزشکی در وزارت بهداشت ضرورت داشت، گفت: اولین کاری که در وزارت بهداشت کردم در همین حوزه بود. در حوزه تجهیزات پزشکی، دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی مظلوم واقع شدند و تجهیزاتی که به آن‌ها نیاز نداشتند را از طریق خرید متمرکز به آن‌ها می‌دادیم.

وی تصریح کرد: درست است که اگر خرید متمرکز داشته باشیم، قدرت چانه زنی بالا می‌رود، اما تجهیزات و وسایلی که نیازی نیست نباید خریداری و در دانشگاه‌ها انبار شود.

وزیر بهداشت در ادمه افزود: تمایل داریم که روسای دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی با مسئولان استان از جمله استانداران و نمایندگان مجلس تعامل داشته باشند، اما رییس دانشگاه را زیرسقف کسی نخواهم برد.

نمکی تاکید کرد: نباید دانشگاه‌ها سیاسی شوند و اجازه نخواهیم داد واگن وزارت بهداشت و دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی به سیاست بسته شود. وزیر و رییس دانشگاه‌ها برای تمام آحاد ملت فارغ از هر نوع نژاد، قومیت، دین و فرقه و حتی برای زندانیان محکوم به اعدام باید کار کنند.

وزیر بهداشت خطاب به روسای دانشگاه‌ها گفت: شما حق ندارید به جناحی سرویس ویژه بدهید و یا به منطقه‌ای که نماینده آن از یک حزب و یاجناح خاص است، امکانات ندهید. اگر مسئول و یا نماینده‌ای با هر نگاه سیاسی، امکاناتی را مطالبه کرد که مطابق با قانون و حق مردم است، حتما اجازه آن را بدهید؛ بنابراین باید با گفتمان، رفاقت و صمیمیت کار‌ها را پیش ببرید.

وی با بیان اینکه سال آینده از نظر تحریم‌های ظالمانه، سال دشواری برای کشور خواهد بود، گفت: باید مصرف دارو‌های غیر ضروری را کاهش داده و به نسخه نویسی الکترونیکی اهمیت دهیم. از سوی دیگر اگر دارو یا محصولی در حوزه سلامت، تولید داخل داشته باشد اجازه واردات محصول خارجی به کشور را نخواهیم داد، چون در این صورت شاهد نابودی صنایع داخلی هستیم. باید به کارخانه‌ها، تولید کننده‌ها و صنعت گران داخلی کمک کنیم و آن‌ها را در پیچ و خم اداری، گرفتار نکنیم.

وزیر بهداشت بر ورود بیشتر دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی در حوزه مواد غذایی تاکید کرد و افزود: پایش و نظارت بر فرآورده‌های غذایی در سطح استان‌ها باید تقویت شود و دانشگاه‌های علوم پزشکی به حوزه‌هایی مانند سم پاشی، سلامت مواد غذایی و آلودگی هوا ورود بیشتری کنند.

نمکی از بیانیه گام دوم انقلاب به عنوان یکی از محکم‌ترین، زیباترین و قوی‌ترین اسناد بعد از انقلاب اسلامی یاد کرد و گفت: در هر دانشگاه باید تیمی بر روی این بیانیه کار کنند تا از آن به عنوان سند راهبردی استفاده و راهکار‌های اجرایی آن را طراحی کنیم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر ضرورت شاد کردن فضای دانشگاه‌ها اضافه کرد: متاسفانه دانشجویان گروه علوم پزشکی را تک بعدی تربیت می‌کنیم البته علت تمایل برخی دانشجویان به مهاجرت و ترک کشور، وضعیت بهتر سایر کشور‌ها نیست بلکه بخش زیادی از آن مربط به بی خویشتنی است، چون دانشجویان امروز، بزرگان کشور از جمله حافظ، سعدی و حکیم جرجانی را به خوبی نمی‌شناسند که این پدیده مناسبی نیست.

نمکی گفت: پزشکان قدیم را حکیم می‌گفتند، چون حکمت، فلسفه، عرفان و موسیقی می‌دانستند، اما امروز انواع تخصص‌ها و فوق تخصص‌ها از جمله فوق تخصص انگشت تربیت می‌کنیم، اما این افراد از فرهنگ غنی ایران شناخت چندان مناسبی ندارند که نیاز به کار فرهنگی و علمی دارد. ممکن است دانشجویان به موسیقی علاقه داشته باشند، اما زمینه برای بروز استعداد‌های آن‌ها فراهم نیست.

وی با بیان اینکه اگر دانشجویان و فارغ التحصیلان گروه علوم پزشکی به فرهنگ و اقلیم وابستگی نداشته باشند، دچار بی خویشتنی می‌شوند، افزود: معاونت فرهنگی فقط به فرهنگ دانشجویی پرداخته در حالیکه در تمام مجموعه حوزه سلامت نیاز به کار فرهنگی داریم؛ بنابراین معاونین فرهنگی در دانشگاه‌ها باید به زدون فضای افسردگی و شاد کردن محیط دانشگاه‌ها و فراهم کردن زمینه برای بروز استعداد‌های غیرعلمی نیز بپردازند.

وزیر بهداشت در پایان یادآور شد: در حوزه پرستاری جذب ۹۵۰۰ نیروی پرستاری که برای سال ۹۸ ضروری و لازم است، زمینه‌ها فراهم شده و در سال ۹۹ نیز به همین مقدار نیرو نیاز است که اقدامات لازم برای آن انجام خواهد شد.

خواندن خبر در سایت منبع

واردات کالا‌های اساسی به ۱۱ میلیارد دلار رسید

میزان‌آنلاینخبرگزاری میزان‌آنلاین
واردات کالا‌های اساسی به ۱۱ میلیارد دلار رسید
واردات کالا‌های اساسی به ۱۱ میلیارد دلار رسید - 0

به گزارش گروه اقتصاد خبرگزاری میزان، مهدی میراشرفی در حاشیه بازدید از مرز شلمچه و گیت‌های منطقه آزاد آبادان با اشاره به اینکه یکی از مرز‌های زمینی با کشور عراق در خوزستان شلمچه است، افزود: علاوه بر استفاده از مرز‌های آبی و ساماندهی آن‌ها ایران یک نگاه ویژه‌ای به کشور‌های همسایه از جمله مرز‌های زمینی با کشور عراق دارد.

وی تصریح کرد: در بحث صادرات بعد از چین که ۸٫۳ میلیارد دلار در ۱۱ ماهه امسال صادرات به آن کشور داشتیم، عراق نیز با ۸٫۲ میلیارد دلار اصلی‌ترین شریک تجاری است که کالا‌های ایرانی با تنوع بالا به آن صادر می‌شود، بنابراین باید در مرز‌های زمینی با عراق ساماندهی خوبی را داشته باشیم.

میراشرفی بیان کرد: هفته گذشته در باشماق و پرویزخان حضور داشتیم و اقداماتی در زمینه ساماندهی پیش بردیم؛ اینجا در مرز زمینی شلمچه نیز پیگیر این هستیم که مسائل و مشکلات صادرات کالا به کشور عراق از این مرز را جمع بندی و قسمتی از آن را با هماهنگی بین سازمان‌های مرتبط با تجارت در مرز ساماندهی کنیم.

وی تأکید کرد: در حال حاضر تعداد زیادی از سازمان‌ها در مرز متولی اعمال مقررات هستند از گمرک تا مرزبانی یا مناطق آزاد و دیگر سازمان‌ها، ولی برای یک تجارت سهل‌تر، روان‌تر، با هزینه کمتر و سرعت بیشتر باید هماهنگی بیشتری با سازمان‌های داخلی تحت عنوان هماهنگی و مدیریت یکپارچه مرزی داشته باشیم.

رئیس کل گمرک ایران با اشاره به مذاکرات با مسئولان گمرک مرکزی عراق و همچنین اقلیم کردستان برای ایجاد دروازه مشترک تجاری گفت: تلاش می‌کنیم تا هماهنگی بیشتری در مدیریت هماهنگ مرزی را شاهد و دروازه مشترک تجاری با کشور عراق را فعال کنیم؛ این کار باعث کاهش هزینه‌های صادراتی و تجارت فرامرزی می‌شود.

میراشرفی اضافه کرد: این دروازه مشترک تجاری نه تنها تولیدکنندگان و صادرکنندگان را انتفاع می‌کند بلکه مصرف کننده نهایی این کالا‌ها که در کشور عراق هستند نیز با کاهش هزینه‌ها عملا سطح بالاتری از مطلوبیت را برای متقاضیان ایجاد می‌کند.

وضعیت تأمین کالا‌های اساسی مطلوب است

وی با رد شایعات بحران در تأمین کالا‌های اساسی گفت: طی ۱۱ ماهه اخیر آماری از واردات کالا‌های اساسی داریم که نشان دهنده بحران در این زمینه نیست و وضعیت مطلوب است؛ در این مدت ماهانه بالغ بر یک میلیارد دلار کالا‌های اساسی به کشور وارد شده که به لحاظ وزنی ۷۰۰ هزار تن نسبت به مدت مشابه افزایش داشت.

رئیس کل گمرک ایران ادامه داد: به عنوان نمونه در امسال ۱۳۷ هزار تن واردات گوشت گرم و سرد داشتیم که نسبت به سال گذشته پنج هزار تن افزایش را نشان می‌دهد؛ بنابراین در بحث تأمین ارز و ورود کالا‌های اساسی مشکل خاصی وجود ندارد بلکه تفاوت نرخ ارز مسلما انگیزه‌ای می‌شود که کالا‌های خریداری شده با ارز دولتی بیشتر متقاضی داشته باشد و عملا تحریکی هم در بازار ایجاد می‌شود.

میراشرفی یادآور شد: در کالا‌های اساسی بحران که نداریم هیچ بلکه در برخی قلم کالا‌ها مثل ذرت یا گوشت واردات نسبت به مدت مشابه افزایش داشته و طی ۱۱ ماهه امسال قریب به ۱۱ میلیارد دلار برای واردات کالا‌های اساسی هزینه شده است.

وی اظهار کرد: در بحث واردات کالا چند مرحله داریم که اول ورود کالا (صاحب کالا اسناد خرید را باید اخذ کند)، دوم ترخیص کالا (زمانی که کالا به گمرک اظهار می‌شود و سازمان‌های مرتبط با ورود کالا باید مجوز‌های قانونی صاحب کالا را رؤیت و اجازه ترخیص بدهند) و مرحله آخر تشریفات گمرکی است.

رئیس کل گمرک ایران با اشاره به اینکه بین ورود کالا تا زمانی که کالا به گمرک اظهار می‌شود نیز مدت زمانی می‌گذرد، افزود: تشریفات خصوصا ورود کالا به هیچ عنوان بیش از دو روز نیست و اگر هم باشد قطعا در مرحله ترخیص اقدامات کامل انجام نشده مثلا برخی سازمان‌ها نیاز دارند که مجوز‌های ارائه شده را آنالیز کنند مثل ترخیص کالا‌های دارویی، خوراکی و بهداشتی که باید آزمایشات لازم را انجام دهند.

خواندن خبر در سایت منبع

چقدر ارز صرف واردات عصا به کشور شد+ جدول

میزان‌آنلاینخبرگزاری میزان‌آنلاین
چقدر ارز صرف واردات عصا به کشور شد+ جدول

به گزارش خبرنگار گروه اقتصاد خبرگزاری میزان، آمار مقدماتی گمرک از تجارت خارجی ۱۰ ماهه سال ۹۷ نشان می‌دهد که در این مدت بیش از ۱۴ تن عصا، عصای صندلی‌شو از کشور چین وارد ایران شده است.

براساس واردات این حجم عصا، عصای صندلی‌شو به کشور، ۵۶ هزار و ۲۴۰ دلار ارز از کشور خارج شد که بالغ بر ۲۲۲ میلیون و ۵۳۶ هزار و ۸۰۰ تومان در آمار گمرک به ثبت رسیده است.

گفتنی است عصا، عصای صندلی‌شو از کشور‌های چین وارد ایران شده است.

در این میان کشور چین اولین و بزرگترین صادرکننده عصا، عصای صندلی‌شو به ایران بوده است که با صادرات ۱۴ تن درآمد ۵۶ هزار و ۲۴۰ دلاری را به خود اختصاص داده است.

چقدر ارز صرف واردات عصا به کشور شد+ جدول - 6

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

ایسناایسنا1 روز قبل
در حالی که رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و تره بار فراوانی و ثبات قیمت‌ها را از ویژگی‌های بازار میوه دانست، آخرین کشف قیمت‌ها از بازار عمده فروشی میوه و تره بار نشان می‌دهد که وضعیت چندان مناسبی در این بازار حاکم نیست. به گزارش ایسنا، در شرایطی که اسدالله کارگر، رئیس اتحادیه میوه و تره بار از فراوانی این اقلام در بازار خبر می‌دهد و ثبات قیمت‌ها و متعادل‌تر شدن بازار میوه را نتیجه آن می‌داند، نگاهی به آخرین کشف قیمت‌ها در بازار عمده فروشی میوه و تره بار نشان می‌دهد که وضعیت مناسبی در بازار حاکم نیست. با نگاه به قیمت عمده فروشی کشف شده هر کیلوگرم سیب ۸۰۰۰ تومان، موز ۱۱ هزار تومان و نارنگی بندری ۱۴ هزار تومان است با اضافه کردن نرخ منطقی ۳۵ درصدی به آنها قیمت‌های عجیب و غریبی را شاهد خواهیم بود که مردم شاید کمتر رغبتی برای خرید میوه از این بازار داشته باشند. رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و تره بار در پاسخ به این سوال که چرا با وجود فراوانی که به آن اشاره می‌کنید، قیمت‌ها روند افزایشی دارد؟ افزود: وقتی فراوانی در بازار وجود داشته باشد، نخریدن و وفور محصول سبب می‌شود قیمت‌ها متعادل‌تر شده و روند معقول‌تری پیدا کند. کارگر گفت: به دلیل همین وفور محصول در بازار میوه و تره بار، روند قیمتی به گونه‌ای است که انواع میوه‌ها پایین‌تر از این نرخ‌ها در بازار فروخته می‌شود.
همشهریهمشهری10 ساعت قبل
به گزارش ایلنا، قیمت نفت در بازارهای جهانی با کاهش بسیار اندک و قیمت طلا با افزایش مواجه شد. شاخص نفت خام برنت با ۴ صدم درصد کاهش به بشکه‌ای ۶۷ دلار و ۸۵ سنت رسید. شاخص نفت خام وست تگزاس اینترمیدیت با یک صدم درصد کاهش به بشکه‌ای ۵۹ دلار و ۹۴ سنت رسید. قیمت هر گرم طلا نیز در بازارهای جهانی با ۷ دهم درصد افزایش به ۴۲ دلار و ۱۱ سنت رسید.

هفت سنگ نوروزی؛ بازی‌هایی که در سفر باید همراه داشته باشید [قسمت اول]

42+
دیجیاتودیجیاتو1 روز قبل
تابناکتابناک9 ساعت قبل
این سه نرخ عبارتند از: نرخ تورم، نرخ بیکاری و نرخ رشد اقتصادی. این سه نرخ عبارتند از: نرخ تورم، نرخ بیکاری و نرخ رشد اقتصادی. این سه نرخ عبارتند از: نرخ تورم، نرخ بیکاری و نرخ رشد اقتصادی. آن سه نرخ عبارتند از: نرخ تورم که سیاسی‌ترین نرخ اقتصادی محسوب می‌شود، نرخ بیکاری و نرخ رشد اقتصادی. رشد اقتصادی تحت تاثیر کاهش صادرات نفتاین کارشناس مسائل اقتصادی در مورد وضعیت نرخ رشد اقتصادی در سال ۹۸ به این کارشناس مسائل اقتصادی در مورد وضعیت نرخ رشد اقتصادی در سال ۹۸ به خبرنگار تابناک اقتصادی گفت: پیش بینی این است که در صورت انتشار گزارش‌ها، رشد اقتصادی سال ۹۷ بین منفی ۱ تا منفی ۲ درصد خواهد بود.
تابناکتابناک1 روز قبل
به گفته مقامات ارشد بانک مرکزی برزیل، این بهترین تصمیم همراه با احتیاط، عزم راسخ و آرامش است. به گفته بانک مرکزی برزیل، ریسک‌های تورمی قرینه‌ای هستند. نرخ تورم دوازده ماهه منتهی به اسفند ماه ١٣٩٧ به ٢٦٫٩ درصد رسید که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل (٢٣٫٥ درصد) ٣٫٤ واحد درصد افزایش نشان می‌دهد. بهای معاملات آتی نفت برنت با ۱۴ سنت یا ۰٫۲ درصد افزایش، به ۶۸٫۶۴ دلار در هر بشکه رسید. هر اونس طلا برای تحویل فوری در معاملات روز جاری بازار سنگاپور ۰٫۵ درصد افزایش یافت و به ۱۳۱۸٫۳۱ دلار رسید.

اخبار بیشتر