1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

سومین جلسه دادگاه حسین هدایتی و 10 متهم دیگر؛ یک متهم فراری است

طی سومین جلسه دادگاه پرونده فساد اقتصادی حسین هدایتی و ده متهم دیگر رییس دادگاه، قاضی مسعودی‌مقام از متواری شدن یکی از متهمین پرونده خبر داد. قاضی اعلام کرد که یقینی، طی تماس‌هایی اذعان کرده که به وسیله متهمان دیگر برای فرار تهییج شده است. وثیقه یقینی یک اجاره‌نامه بوده که پس از تشکیک در آن از سمت دادگاه به بیمارستان محل نگهداری او مراجعه کردند و متوجه فرار این متهم شده‌اند.

در جریان دادگاه پس از تفهیم اتهام به وسیله قاضی، وکیل مدافع موسوی‌نژاد به جایگاه آمد. وی موکلش را در عدم استرداد تسهیلات مقصر ندانست. قهرمانی، نماینده دادستان، اتهامی که مبنی بر واریز پول‌ها به حساب پسر 8 ساله‌ موسوی‌نژاد وارد است را مصداق عینی پولشویی اعلام کرد.

سایت خبری

اصرار قاضی بر فرار یکی از متهمان پرونده حسین هدایتی؛ نماینده دادستان: یقینی از بیمارستان فرار کرد

تسنیمخبرگزاری تسنیم
اصرار قاضی بر فرار یکی از متهمان پرونده حسین هدایتی؛ نماینده دادستان: یقینی از بیمارستان فرار کرد

- اخبار اجتماعی -

به گزارش خبرنگار قضایی خبرگزاری تسنیم، قاضی مسعودی‌مقام در جریان رسیدگی به پرونده متهمان گروه حسین هدایتی درباره ماجرای فرار یکی از متهمان به نام یقینی، با تصریح بر فراری‌بودن وی اظهار کرد: نامبرده متواری شده است و دستور ضبط وثیقه و جلب وی صادر شده است.

وی ادامه داد: یقینی، تماس‌هایی با برخی افراد داشته است که صوت این مکالمات در اختیار ما قرار دارد و آنها را در جلسات دادگاه ارائه می‌کنیم که گفته است توسط برخی متهمان پرونده برای فرار و عدم حضور در دادگاه، تهییج شده است.

پس از اظهارات قاضی، قهرمانی، نماینده دادستان ضمن اشاره به مصاحبه دادستان تهران در این خصوص، خبر فرار یقینی را تأیید کرد و گفت: یقینی شب گذشته نامه‌ای برای ما فرستاده که در آن گفته توسط هدایتی شده و اکنون متواری اما داخل ایران است.

قهرمانی ادامه داد: به وثیقه یقینی که یک سند استیجاری بود و آن را ۱۳۰ میلیون تومان اجاره کرده بود، شک کردیم، به بیمارستان محل بستری وی رفتیم اما متأسفانه متواری شده بود.

خواندن خبر در سایت منبع

مشروح سومین دادگاه حسین هدایتی و ۱۰ متهم به اخلال در نظام اقتصادی کشور

اعتمادآنلاینخبرگزاری اعتمادآنلاین
مشروح سومین دادگاه حسین هدایتی و ۱۰ متهم به اخلال در نظام اقتصادی کشور

اعتمادآنلاین| سومین جلسه رسیدگی به اتهامات حسین هدایتی و ۱۰ متهم به اخلال در نظام اقتصادی کشور درشعبه سوم دادگاه ویژه اقتصادی به ریاست قاضی مسعودی مقام برگزار شد. در ابتدای این جلسه قاضی دادگاه مفاد ۱۹۳ و ۱۹۴ قانون آیین دادرسی کیفری را به متهمان تفهیم کرد و از وکیل مدافع موسوی نژاد یکی از متهمان این پرونده خواست در جایگاه قرار گیرد و به دفاع بپردازد.

وکیل مدافع موسوی نژاد در دفاع از موکلش گفت: بر اساس کیفرخواست صادره از سوی شعبه اول دادسرا سه اتهام به موکلم نسبت داده شده اعم از مشارکت در اخلال عمده در نظام اقتصادی و تحصیل مال از طریق نامشروع به میزان ۹۳ میلیارد و پولشویی است و در کیفرخواست مطرح شده که معامله فیمابین حسین هدایتی و موکلم و همچنین شکایت هدایتی از موکلم (موسوی نژاد) صوری بود در صورتی که صوری نبوده است و موکلم اگر می‌توانست تسهیلات را اخذ کند برای خودش این کار را می‌کرد. صوری بودن معامله یک ادعاست.

وی با بیان اینکه اعمال موکل هیچ تاثیری در پرداخت تسهیلات نداشته است، گفت: بانک‌ در جهت استرداد تسهیلات در موعد مقرر اقدام موثری انجام نداده است. موکل در عدم استرداد این تسهیلات هیچ نقشی نداشته است.

وکیل مدافع موسوی نژاد اضافه کرد: تصمیمات پرداخت تسهیلات به آقای حسین هدایتی در شعبه مرکزی انجام می‌شد و به موکل ربطی نداشت و موکلم از سال ۸۷ تا ۹۲ در پروژه کارسان و لیان زحمت کشیده است.

وکیل مدافع موسوی نژاد افزود: موکلم دنبال این بوده است که ثمن معامله خود را اخذ کند. نماینده دادستان بفرمایند موکلم در کدام فرایند نقش داشته است؟

در ادامه قهرمانی نماینده دادستان گفت: بنا بوده ضمانت نامه‌ها از بانک‌ خارج و در شرکت ذی نفع نقد شود و شرکت ذی نفع دیسکانت کند و سهمی به آقایان بدهد.

وی افزود: ضمانت نامه ضمانت است و ضمانت حسن انجام تعهد بوده است و این ضمانت نامه به اندازه ثمن معامله بوده، جدا از اینکه وثیقه نداشته است. ضمانت نامه بدون قرارداد پایه مورد خرید و فروش قرار گرفته و مشحص بوده که موسوی نژاد می‌خواهد وجه ضمانت نامه را دریافت کند، در حالی که باید شرکت دی نفع دریافت کند.

قهرمانی افزود: آقای موسوی نژاد عنوان کرده که دلخوشی به سپرده‌ها داشته است، در حالی که نباید این اتفاق می‌افتاد و قرار نبوده سپرده‌ها وثیقه باشد.

نماینده مدعی العموم تصریح کرد: این باهوشی آقای موسوی نژاد را نشان می‌دهد که خودش تسهیلات می‌گرفته و کسی که این‌کار را می‌کند هم‌ باهوش بوده و هم شمشیر عدالت بر فرق او کوبیده خواهد شد.

وی با اشاره به حساب‌های پسر موسوی نژاد، افزود: ایشان برای پسر ۸ ساله خود ۲۴۲ حساب در یک روز باز کرده و پول‌ها را در یک روز جابجاکرده که دلیل بر پولشویی است.

در ادامه خانم ید یسار رییس شعبه برج فرمان در زمانی که متهمان از آنجا تسهیلات می‌گرفتند به عنوان مطلع در جایگاه حضور یافت و گفت: روزی که من آمدم مصوبه‌ها را گرفته بودند و املاک به رهن رفته بود و من امروز فهمیدم که این سناریو است چرا که رییس شعبه را می‌آورند و سناریو می‌چیدند.

نماینده دادستان از رییس شعبه برج فرمان پرسید که اقای موسوی نژاد برای چه کاری با شما می‌آمد که «ید یسار» پاسخ داد: تمام مصوبات به درخواست آقای موسوی نژاد بود. ‌ آقای موسوی نژاد مشتری بود که با هیات مدیره هماهنگ و در ارتباط بود.

ادامه دارد …

منبع: ایسنا

خواندن خبر در سایت منبع

دادگاه هدایتی؛ ۲۴۰ حساب به نام کودک ۸ ساله!

برترین‌هاخبرگزاری برترین‌ها
دادگاه هدایتی؛ ۲۴۰ حساب به نام کودک ۸ ساله!

خبرگزاری مهر: سومین جلسه رسیدگی به اتهامات حسین هدایتی و متهمان مرتبط، در شعبه سوم دادگاه ویژه رسیدگی به جرایم اخلالگران و مفسدان اقتصادی به صورت علنی برگزار شد.

حسین هدایتی دولابی، سید مهدی موسوی نژاد، مجتبی کیان پیشه، علی اکبر یقینی، حسین شریعتی، امیر توسلی، احمد رفیعی، مهدی فتحی، حسین حدادان، نورالدین مقصود یانی، هانیه پهلوان یازده متهم این پرونده هستند. ریاست این دادگاه بر عهده قاضی مسعودی است.

در ابتدای این جلسه قاضی دادگاه مفاد ۱۹۳ و ۱۹۴ قانون آئین دادرسی کیفری را به متهمان تفهیم کرد و از وکیل مدافع موسوی نژاد یکی از متهمان این پرونده خواست در جایگاه قرار گیرد و به دفاع بپردازد.

دادگاه هدایتی؛ ۲۴۰ حساب به نام کودک ۸ ساله! - 4

وکیل مدافع موسوی نژاد در دفاع از موکلش گفت: براساس کیفرخواست صادره از سوی شعبه اول دادسرا سه اتهام اعم از مشارکت در اخلال عمده در نظام اقتصادی و تحصیل مال از طریق نامشروع به میزان ۹۳ میلیارد و پول‌شویی به موکلم منتسب شده است.

وی افزود: معامله فیمابین حسین هدایتی و موکلم صوری بود و شکایت هدایتی از موکلم هم در نتیجه سوری است.

در ادامه قهرمانی نماینده دادستان تهران در واکنش به سخنان وکیل یکی از متهمان گفت: اصل در ضمانت نامه، عدد مندرج است و باید در وهله اول کسی که تسهیلات گیرنده است باید پرداخت کننده هم باشد.

وی افزود: ضمانت نامه منتج به تعهد پانزده درصد تعهد پایه است و در رابطه با مورد مذکور، ضمانت نامه بدون قراردادی پایه مورد استفاده قرار گرفت و به همین دلیل موسوی نژاد در این رابطه نقش داشته است.

وی ادامه داد: موسوی نژاد حق خودشان را از محل تسهیلات می‌گرفتند، همچنین موسوی نژاد اعلام کرده که دلشان به سپرده‌ها خوش است و این در حالی است که قرار نبوده سپرده‌ها، وثیقه باشد.

نماینده دادستان تهران با بیان اینکه موسوی نژاد باهوش بوده است که خودش برای گرفتن تسهیلات می‌رفته است، گفت: این بیانگر هوش است و هر کسی که خلافی مرتکب شود شمشیر عدالت بر فرق او کوبیده می‌شود. این فرد ۲۴۰ حساب به نام فرزند هشت ساله خود افتتاح کرده است که این موضوع هم قابل تأمل است.

در ادامه رئیس شعبه برج فرمان در زمانی که متهمان از آنجا تسهیلات می‌گرفتند به عنوان مطلع در جایگاه حضور یافت.

وی خطاب به دادگاه گفت: روزی که من آمدم مصوبه‌ها گرفته و املاک به رهن رفته بود و من امروز فهمیدم که این سناریو است چرا که رئیس شعبه را می‌آورند و سناریو می‌چینند.

خانم یدیسار افزود: معاون شعبه که قبل از بنده حضور داشتند گفتند ایشان دوست اعضای هیأت مدیره است و در حساب پسرش هزاران میلیارد است. مگر ما می‌توانستیم همراه نباشیم.

وی افزود: ستادی در این رابطه وجود داشت که همه با ایشان هماهنگ بودند، به ما گفته شد که این فرد از مشتریان ویژه است. آقای موسوی هیچ وقت از ما خلافی نمی‌خواست چون ما هر چه می‌خواستیم هیأت مدیره فراهم می‌آورد که از جمله آنها تصویب برخی مصوبات بود.

این مطلع در ادامه اظهار داشت: یک سری برگه‌ها از برخی پرونده‌ها برداشته و یک سری اوراق در برخی پرونده‌ها گذاشته شد. آخر خدمت ۲۸۳ میلیارد از من تسهیلات می‌خواستند که من ندادم. در نهایت بیرون آمدم.

وی در پاسخ به این سوال نماینده دادستان مبنی بر اینکه آقای موسوی آیا به شعبه می‌آمدند و به چه علت؟ گفت: تمام مصوباتی که می‌آمد اعلام شد بنا به درخواست آقای موسوی نژاد است و بدیهی بود که به این دلیل به شعبه بیاید.

این مطلع ادامه داد: موسوی نژاد مشتری بود که با هیأت مدیره در ارتباط بود و به ما گفته شد که این فرد اطلاعاتی است و همه باید به او احترام بگذارند.

قهرمانی خطاب به این مطلع گفت: موسوی‌نژاد اعلام می‌کند نقشی در اخذ تسهیلات نداشته است آیا شما این را تأیید می‌کنید که یدیسار پاسخ داد: از من نپرسید بلکه به سوابق مراجعه کنید.

وی ادامه داد: در زمان ریاست آقای خانی بر بانک سرمایه دستور حذف برخی اسناد داده شد و اینکه خانم یدیساز می‌گویند برخی مصوبات نیست را باید مربوط به آن قضیه دانست.

در ادامه قاضی پرونده، اتهامات هانیه پهلوان یکی دیگر از متهمان پرونده را تفهیم کرد و از او خواست که به دفاع بپردازد.

هانیه پهلوان با رد اتهامات وارده گفت: شوهرم (امین میزبان) گفت که می‌خواهم مدیرعامل شرکت شوم و بدهی دارم و تو بیا به عنوان مدیرعامل این شرکت فعالیت کن؛ وکالت هم به من داد و اصلا شرکت نمی‌رفتم و به درخواست شوهرم قبول کردم.

پهلوان افزود: در این شرکت‌ها از سال ۸۶ کار می‌کردم ولی از سال ۹۱ کارم را شروع کردم.

وی ادامه داد: بچه‌ام کوچک بود و حضور فیزیکی نداشتم و سربرگ خالی به من می‌دادند و من امضا می‌کردم و نماینده آقای یقینی که آقای مقدم بود حضور داشتند و من آقای موسوی نژاد را نمی‌شناختم و از آقای مقدم پرسیدم ایشان کیست که گفت همه کاره و هماهنگ کننده است. به خاطر فرزندم حضور در شرکت نداشتم و وجوهی دریافت نکردم و اگر همسرم دریافت کرده بود به زندگی‌مان می‌آمد و ما در شهرری زندگی می‌کنیم و وضعمان خوب نیست.

متهم تصریح کرد: همسرم دو میلیون بدهی به بانک مسکن داشت و نمی‌توانست مدیرعامل شود و اسناد شرکت طراحی پویان را آقای یقینی می‌گفت که امضا کنید.

در ادامه وکیل پهلوان با حضور در جایگاه به دفاع از موکل خود پرداخت.

وی خطاب به دادگاه گفت: موکل بنده از تشکیل این شرکت اطلاعی نداشته است و به توصیه همسرش که کارمند آقای یقینی بوده است این کار را انجام داده است. آقای یقینی خیلی از پرسنل خود را مجبور می‌کرده که در بسیاری از شرکت‌ها دخل و تصرف بکنند.

قاضی مسعودی در ادامه افزود: یقینی فراری است و از ناحیه برخی متهمان تهدید شده که در جلسه حضور نیافته است. دستور جلب ایشان صادر و در اختیار ضابطان دادگستری قرار گرفته است. مستنداتی نزد ما است و اگر صوت به دست ما برسد، اظهارات صوتی را هم به دادگاه می‌آوریم.

وی افزود: دستور ضبط وثیقه ایشان هم صادر شده است. دادستان تهران پیشتر اعلام کرده است که متهم در بیمارستان است که درست است اما پس از آن وی از بیمارستان فرار کرده است و در کشور است.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

فیلمی از لحظه غرق شدن قایق در رودخانه دجله عراق

مهرمهر11 ساعت قبل

ویدئو؛ جشن نوروز در کردستان عراق

یورونیوزیورونیوز17 ساعت قبل
نوروز و آغاز سال جدید به سنت هرساله در کردستان عراق جشن گرفته شد. هزاران نفر که بسیاری از آنها لباس سنتی کردها را به تن و مشعلی در دست داشتند، روز چهارشنبه پایکوبان رهسپار قلۀ کوه آکرا در شمال عراق شدند. میلیون‌ها کرد در سراسر جهان از جمله در ایران، عراق، ترکیه و سوریه هرساله ۲۱ مارس، اولین روز بهار را جشن می‌گیرند. برآوردها حاکی از آن است که دست‌کم ۳۰ میلیون کرد در سراسر خاورمیانه زندگی می‌کنند.

«دجله» ۵۵ مسافر یک کشتی تفریحی را بلعید

آخرین خبرآخرین خبر1 روز قبل
سرنشینان این قایق برای گذراندن تعطیلات عازم جزیره‌ای تفریحی در وسط دجله و نزدیک موصل بودند که دچار این سانحه شدند. به گزارش فارس از رویترز به نقل از منابع پزشکی عراق گزارش داد که در این حادثه، حدود ۶۰ نفر غرق شدند. منابع امنیتی عراق تاکید کردند که از این میان، حدود ۳۰ نفر از مسافران کشتی مفقود شدند. معاون استاندار نینوی گفت که حدود ۲۰ نفر از مسافران این کشتی نجات پیدا کردند. خبرنگار شبکه الجزیره گزارش داد که ظرفیت این کشتی ۵۰ نفر است، اما حدود ۲۰۰ نفر سوار آن شدند.
خبرآنلاینخبرآنلاین6 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ عادل فردوسی پور کاپیتان تیم رسانه ورزش (تیم خبرنگاران و عکاسان ورزشی) روز دوم فروردین با سفر به کرج با مادر زنده یاد مهدی نفر خبرنگار فقید ورزشی دیدار کرد و عید نوروز را به او تبریک گفت.

فیلم/ لحظه واژگونی مرگبار قایق در رود دجله عراق

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز14 ساعت قبل

فیلم | از مراسم ویژه کلیسا تا پخش اذان از تلویزیون نیوزیلند برای همدردی با مسلمانان

خبرآنلاینخبرآنلاین9 ساعت قبل
هزاران نفر نیز در حالی که شمع به دست داشتند و به یاد قربانیان دعا می‌خواندند، در ورزشگاه شهر دونیدین گرد آمدند. همچنین امروز، جمعه، تلویزیون و رادیوی ملی نیوزیلند به نشانه همدردی با قربانیان حمله تروریستی کرایست‌چرچ که ۵۰ کشته بر جای گذاشت، صوت اذان را از محل برگزاری نماز جمعه این شهر به صورت مستقیم پخش کردند. جاسیندا آردرن، نخست‌وزیر نیوزیلند با حضور در این مراسم حدیث نبوی «مثل مؤمنان در دوستی و دلسوزی و مهربانی با یکدیگر مثل پیکر واحد است که هرگاه عضوی از آن به درد آید، سایر اعضا با عضو دردمند همکاری می‌نمایند» را قرائت و خطاب به مسلمان این کشور گفت: نیوزیلند با شما سوگواری می‌کند؛ ما (با هم) یکی هستیم.

اخبار بیشتر