1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

قطعی گسترده برق در کاراکاس و سو ظن مادورو به حمله سایبری

آیا واقعا به سیستم برق ونزوئلا حمله سایبری شده است؟

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین
آیا واقعا به سیستم برق ونزوئلا حمله سایبری شده است؟

علیرضا خراسانی – خورخه رودریگز، وزیر ارتباطات و اطلاعات ونزوئلا از یک حمله سایبری سازمان‌یافته علیه سیستم تولید و توزیع برق خبر داده است که باعث ازکارافتادن برق در ۹۵ درصد از این کشور شده و مادورو آن را جنگ برق آمریکا علیه دولت سوسیالیست نامیده است.

منهای مباحث و جنجال‌های سیاسی، دولت کاراکاس توانست ۷۰ درصد از سیستم را به حالت عادی بازگرداند، اما حمله مجدد باعث ازکارافتادن شبکه برق شد.

در حمله دوم نیز مادورو آمریکا را مسبب حمله سایبری خوانده است اما برخی مقامات از خرابکاری داخلی توسط کارمندان اداره برق سخن گفته‌اند.

اما سناتور مارکو روبیو از فلوریدا به‌عنوان طرفدار تغییر رژیم در ونزوئلا، سیاست‌های غلط دولت سوسیالیستی را در برابر زیرساخت‌های این کشور دلیل قطعی برق اعلام کرده است.

این سناتور جمهوری‌خواه می‌گوید کارگران شرکت برق ونزوئلا این قطعی را از قبل پیش‌بینی کرده بودند و به مقامات نیز هشدار دادند بودند اما پولی که باید صرف تعمیر و نگهداری می‌شده، توسط مدیران فاسد به سرقت رفته است. وی در جوکی نیز اعلام کرد ونزوئلا اپلیکیشن «حمله الکترونیک» را به‌غلط از اپ استور دانلود کرده و روی آن کلیک کرده است.

اما آیا آمریکا واقعا دست به چنین حمله سایبری در این سطح زده است؟

قبل از پاسخ به این سؤال باید به بزرگ‌ترین حمله سایبری به سیستم توزیع برق جهان پرداخت که در اکراین رخ داد.

دی‌ماه ۱۳۹۴ بود که گفته شد هکرها عامل قطعی برق سراسری در اوکراین در تاریخ ۲۳ دسامبر هستند. {لینک} ظاهرا هکرها با نصب بدافزار سوئیچ قطع برق را به‌صورت از راه دور فعال کرده و به گزارش موسسه آمریکایی SANS ICS این حمله کار هماهنگ شده و یک حمله سایبری حساب‌شده بوده است.

آن زمان، سرویس امنیت ملی اوکراین (اس بی یو) روسیه را عامل این حمله معرفی کرده و شرکت سایبری آمریکایی آیسایت عاملان را یک گروه هکری روسی به نام «کرم خاکی» معرفی کرد.

دی ۱۳۹۵ نیز حمله مشابه در اکراین رخ داد. {لینک} حمله ۱۸ دسامبر برق ۲۰۰ هزار سکنه پایتخت را قطع کرد. « Vsevolod Kovalchuk » مدیر کمپانی برق منطقه‌ای گفت ۹۹ درصد مطمئن است که حمله سایبری روس‌ها باعث این قطعی شده است. به گفته وی، این حمله، مشابه حمله سال قبل است که توسط هکرهای Sandworm انجام شد.

بعدا مشخص شد کرملین با حمله سایبری به اکراین حمله کرده است و بنابراین تا قبل از قطعی برق در ونزوئلا، فقط روس‌ها و هکرهای روس قادر به چنین حمله‌ای بوده‌اند.

اما اینکه آمریکا به ونزوئلا حمله سایبری کرده است یا نه، فعلا نمی‌توان جواب محکمه‌پسندی پیدا کرد اما ممکن است آمریکا باواسطه داخلی (کارمندان شبکه برق و فلش آلوده یو اس بی) دست به چنین کاری زده باشند که حالا حالاها معلوم نخواهد شد. {دقیقا شبیه حمله با استاکس نت به راکتور ایران با یو اس بی آلوده که ماه‌ها بعد معلوم شد.}

مهم‌تر اینکه آمریکا بعد از حمله سایبری به اکراین، همیشه از این واهمه داشته است که روسها به سیستم توزیع برق ایالات متحده حمله کنند! {لینک}

شاید هم هکرهای اسرائیلی همان نقشی را بازی کنند که در قضیه استاکس نت با ایران داشتند.

به هرحال نمی‌توان به صراحت نتیجه‌گیری کرد، تا اینکه داستان‌ها و اخبار بعدی را دنبال کرد.

خواندن خبر در سایت منبع

حامیان دولت ونزوئلا در چند شهر تظاهرات کردند

ایرناخبرگزاری ایرنا
حامیان دولت ونزوئلا در چند شهر تظاهرات کردند

به گزارش روز یکشنبه ایرنا به نقل از خبرگزاری فرانسه؛ تظاهرات حامیان نیکلاس مادورو رئیس جمهوری ونزوئلا در حالی در کاراکاس و چند شهر برگزار شد که معترضان با سردادن شعارهایی آمریکا را به دخالت در امور داخلی ونزوئلا متهم کردند.

تظاهرات روز گذشته حامیان مادورو و خوان گوایدو رهبر مخالفان نشان از شکاف فزاینده میان این دو گروه در بحبوحه تشدید تنش‌ها در این کشور منطقه آمریکای لاتین بوده است.

در تظاهرات مخالفان دولت ونزوئلا، نیروهای ضد شورش نیز حضور داشتند که درگیری هایی گزارش شد.

در همین حال مادورو که خوان گوایدو را بخشی از یک طرح آمریکایی برای براندازی دولت کنونی ونزوئلا توصیف کرده، در توییتی نوشت: هر اقدامی در راستای تجاوزات امپریالیستی با پاسخ شدیدی روبرو خواهد شد.

به دنبال قطع برق در برخی شهرهای ونزوئلا، مقامات کاراکاس، واشنگتن را عامل این اختلال خوانده و همچنین گوایدو را به همکاری در ایجاد این بحران متهم کردند.

به گزارش ایرنا، خوان گوایدو' رهبر مخالفان ونزوئلا چند روز پیش به چندین کشور آمریکای لاتین سفر کرد تا حمایت آن‌ها را برای انتقال قدرت در ونزوئلا جلب کند.

گوایدو که در کلمبیا هماهنگی برای ورود کمک‌های آمریکا به ونزوئلا را نیز انجام می‌داد، پس از آن به برزیل، آرژانتین، پاراگوئه و اکوادور رفت و با مقام‌های این کشورها دیدار کرد.

گوایدو پس از مراسم تحلیف مادورو برای دوره دوم ریاست جمهوری اش، خود را رئیس دولت موقت در این کشور خوانده و خواستار حمایت بین المللی از خود و برگزاری انتخابات زودهنگام شد.

آمریکا بلافاصله گوایدو را به عنوان رئیس جمهوری موقت ونزوئلا به رسمیت شناخت و برخی از کشورهای آمریکای جنوبی هم در این اقدام از واشنگتن تبعیت کردند.

مادورو پس از خروج گوایدو از ونزوئلا هشدار داد که احتمال دارد وی به دلیل نقض قانون با محاکمه مواجه شود.

اروپام**۹۲۳۴** ۱۵۴۶

خواندن خبر در سایت منبع

مادرو: در ونزوئلا کارگران حکومت می‌کنند؛ مردم: اقتصاد به یغما رفته است

ایلناخبرگزاری ایلنا
مادرو: در ونزوئلا کارگران حکومت می‌کنند؛ مردم: اقتصاد به یغما رفته است

مادرو: در ونزوئلا کارگران حکومت می‌کنند؛ مردم: اقتصاد به یغما رفته است - 2

به گزارش ایلنا به نقل از سی ان ان، اعترضات در ونزوئلا همزمان با قطع سراسری برق شدت گرفته است.

نیکلاس مادرو، رئیس جمهور ونزوئلا می‌گوید که قطع برق کار امپریالسم است. او می‌گوید: امپریالیسم با حمله سایبری به شبکه‌‌های برق می‌خواهد کارگران را از دولتن ناراضی کند اما اینجا کارگران حکومت می‌کنند.

با این همه شمار ناراضیان از دولت پیوسته افزایش می‌یابد نه به این خاطر که برق است بلکه به خاطر گرانی و رکود صنایع.

ونزوئلاهایی می‌گویند که اقتصاد این کشور توسط نظامیان و دولتی‌ها به یغما رفته است.

خواندن خبر در سایت منبع

«مادورو»: دلیل قطع برق، حملات سایبری آمریکاست

عصر ایرانخبرگزاری عصر ایران
«مادورو»: دلیل قطع برق، حملات سایبری آمریکاست

"نیکولاس مادورو" رییس جمهوری ونزوئلا دولت ایالات متحده آمریکا را متهم به انجام حملات سایبری به منظور قطع شبکه برق سراسری کشورش کرد.

به گزارش عصرایران به نقل از رویترز، مادورو دیروز – شنبه- در اجتماع طرفداران خود در شهر کاراکاس سخنرانی کرد و علت قطعی برق و اختلال در بازگرداندن جریان برق به شبکه سراسری کشورش را حملات سایبری آمریکا دانست.

ونزوئلا از جمعه گذشته در بی‌برقی سراسری به سر می‌برد.

تاریکی شبانه شهر کاراکاس/ عکس: رویترز

«مادورو»: دلیل قطع برق، حملات سایبری آمریکاست - 5

مادورو با اشاره به اینکه تنها دولت ایالات متحده آمریکا فناوری انجام چنین حملات سایبری را دارد، همچنین از خرابکاری عمدی عده‌ای – از مخالفان - در شبکه توزیع برق کشور خبر داد. دولت ونزوئلا خرابکاری در یک سد را منشا بی برقی گسترده در این کشور معرفی کرده است.

دیروز دو گردهمایی بزرگ از سوی موافغقان و مخالفان حکومت ونزوئلا در شهر کاراکاس با فراخوان مادورو و "خوان گوآیدو" برگزار شده بود.

گوآیدو که از سوی ایالات متحده آمریکا و کشورهای غربی هم‌پیمان آمریکا به عنوان رییس جمهوری قانونی ونزوئلا مورد شناسایی قرار گرفته در اجتماع هزاران نفری از حامیانش سخنرانی کرد.

سخنرانی گوآیدو در جمع حامیانش در شهر کاراکاس/ عکس: خبرگزاری فرانسه

«مادورو»: دلیل قطع برق، حملات سایبری آمریکاست - 10

حامیان گوآیدو اختلال در سیستم برق ونزوئلا را ناشی از بی‌کفایتی از دولت مادورو و عدم تعمیر و نگهداری درست خطوط انتقال برق طی دو دهه گذشته می‌دانند و این در حالی است که مادورو و حامیان او معتقدند اختلال در سیستم توزیع برق کار ایالات متحده آمریکا و مخالفان راستگرای دولت ونزوئلاست تا با بالا بردن میزان نارضایتی عمومی از دولت مادورو، بر اعتراضات ضد حکومتی بیفزایند و این گونه دولت را ساقط کنند.

مادورو دیروز خوان گوآیدو و حامیان او را «آلت دست آمریکا» خواند و افزود: «این نوع حملات- سایبری- توسط اپوزیسیون انجام می‌شود، راست‌های افراطی، هیچ شکی وجود ندارد که آن‌ها عامل چنین حمله‌هایی هستند. حملاتی که فناوری استفاده شده در آنها فقط در اختیار دولت آمریکاست. آنها از سلاح‌های با فناوری بالا استفاده کرده‌اند و ما می‌دانیم چه اتفاقی افتاده. ما همیشه همه چیز را می‌فهمیم چون خدا با ماست. و حقیقت آشکار خواهد شد.»

سخنرانی دیروز مادورو در اجتماع هوادارانش در شهر کاراکاس/ رویترز

«مادورو»: دلیل قطع برق، حملات سایبری آمریکاست - 15

قطعی برق در ونزوئلا بسیاری از مردم را در گرمای تابستانی ونزوئلا کلافه کرده است. قطعی سراسری برق در روز جمعه طولانی‌ترین مدت قطعی برق طی ۳۰ سال اخیر در ونزوئلا بوده است.

اخیرا «خوان گوآیدو» رهبر مخالفان ونزوئلا که خود را رییس جمهوری می‌خواند، از یک سفر خارجی به کلمبیا به ونزوئلا بازگشت. او در جریان این سفر با «مایک پنس» معاون رییس جمهوری آمریکا دیدار کرد.

خواندن خبر در سایت منبع

درخواست گوآیدو برای راهپیمایی گسترده در پایتخت ونزوئلا

ایسناخبرگزاری ایسنا
درخواست گوآیدو برای راهپیمایی گسترده در پایتخت ونزوئلا

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری فرانسه، خوآن گوآیدو، رئیس جمهوری خودخوانده ونزوئلا به هزاران تن از حامیانش گفت که پیش از برگزاری راهپیمایی سراسری در پایتخت، یک تور را در کشور برگزار می‌کند.

وی ادامه داد: زمانیکه ما تور خود را در هر یک از ایالات کشور تمام کنیم، تاریخی را برای برگزاری یک راهپیمایی سراسری در کاراکاس اعلام خواهیم کرد.

حامیان گوآیدو در واکنش به این صحبت‌ها شعار «میرافلورس، میرافلورس» سر دادند که به کاخ ریاست جمهوری ونزوئلا مربوط می‌شود که اکنون در اختیار نیکولاس مادورو، رئیس جمهوری این کشور است.

گوآیدو تهدید کرد که خواستار مداخله خارجی هم می‌شود و با استفاده از عبارت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا درباره استفاده از مداخله نظامی در ونزوئلا گفت: تمامی گزینه‌ها روی میز است.

رهبر اپوزیسیون ونزوئلا در حالی از روی یک کامیون صحبت می‌کرد که نیروهای امنیتی این کشور از تجمع اپوزیسیون در محل اصلی خود جلوگیری کرده و سه تن را نیز دستگیر کردند.

حدود ۲۰ خودروی ضد شورش در بزرگراه منتهی به خیابان اصلی در شرق کاراکاس حضور یافتند.

گوآیدو تلاش می‌کند مادورو را از کار برکنار کند تا انتخاباتی جدید در کشور برگزار کند.

مادورو نیز از حامیانش خواسته تا علیه امپریالیسم دست به راهپیمایی بزنند.

وی در توئیتر خود نوشت: امروز، بیش از هر زمان دیگری، ما ضد امپریالیسم هستیم.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

وقتی «بی بی سی» حاج قاسم سلیمانی را تحسین می‌کند

مهرمهر14 ساعت قبل
شبکه بی بی سی مستندی با نام «فرمانده در سایه» ساخته و منتشر کرده است که در آن مصاحبه‌شوندگان به تحسین حاج قاسم سلیمانی پرداخته و او را فرمانده دل‌ها می‌نامند.

فیلم | کشتی حامل ۲۰۰۰ خودروی گران‌قیمت آتش‌گرفت و غرق شد

خبرآنلاینخبرآنلاین20 ساعت قبل
کشتی باری ایتالیایی که ۲۰۰۰ خودرو از جمله ۳۷ پورشه ۲۹۲ هزار دلاری را از هامبورگ به سمت کازابلانکا حمل می‌کرد، در ۱۵۰ مایلی سواحل غرب فرانسه دچار حریق شد و در آب فرو رفت. خوشبختانه ۲۷ خدمه این کشتی نجات یافته‌اند.
عصر ایرانعصر ایران17 ساعت قبل
«دونالد ترامپ» در پیام تبریک نوروزی خود به مردم ایران، بار دیگر حملات لفظی خود را متوجه جمهوری اسلامی ایران کرد و مدعی شد: «متاسفانه، مردم ایران باز هم قادر نیستند به طور کامل شریک شادی‌های این ایام باشند.» به گزارش عصرایران؛ او بدون کوچکترین اشاره به تحریم‌های یکجانبه و نامشروع کاخ سفید علیه کشور ایران که با هدف فروپاشی اقتصاد وسخت‌تر کردن زندگی و معیشت دهها میلیون ایرانی وضع شده است، با آرزوهای بلند مردم ایران برای آبادانی، آزادی و سعادتمندی ایران، اعلام همبستگی کرده است!
الفالف1 روز قبل
«لوان جاگاریان» سفیر دولت فدراسیون روسیه در ایران در گفت و گویی در پاسخ به این سوال که «اخیرا شاهد بودیم که رئیس جمهوری سوریه آقای بشار اسد سفری را که از پیش اعلام نشده بود به تهران داشتند. بعد‌ها طی روز‌های آتی و حتی اخیرا شاهد بودیم که برخی از نشریات کشور‌های عربی گزارش داده‌اند که ظاهرا روسیه از این سفر ناراحت شده بود. آیا چنین چیزی صحت دارد؟» گفت: ما شنیدیم که مثلا یک روزنامه انگلیسی [مستقر در انگلیس] به نام العرب نوشته که گویا آقای لاوروف از سفر غیرمنتظره آقای بشار اسد به تهران ناراحت شده است. وی ادامه داد: به نوبه اول، سفر رئیس جمهوری قانونی جمهوری عربی سوریه به تهران به این دو کشور مربوط است، به ایران و سوریه. آنچه که در برخی رسانه‌های غربی و عربی آمده است، اصلا بی‌اساس است؛ و هدف و منظورشان تلاش برای ایجاد شکاف بین ایران و روسیه و سوریه است، اما اصلا موفق نخواهند بود.
ایرناایرنا1 روز قبل
به گزارش بامداد پنجشنبه ایرنا، دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در پیامی به مناسبت نوروز که در تارنمای رسمی کاخ سفید منتشر شد، بار دیگر ادعاهای علیه ایران مطرح کرد. خبر تکمیل می‌شود. شبد**۹۴۱۶**۱۰۱۰انتهای پیام /*
انتخابانتخاب1 روز قبل
الاخبار چاپ بیروت نوشت: هماهنگی نظامی عالی بین نیروهای نظامی ایران، سوریه و عراق منحصر به چالش‌های امنیتی مشترک در مقابله با گروههای مسلح نمی‌شود. به دنبال این نشست، یک کنفرانس مطبوعاتی برگزار شد که به عناوین اساسی مربوط مطرح شده در نشست نظامی پرداخت. علاوه بر این، دو هیئت عراقی و ایرانی با بشار اسد دیدار کردند و در جریان این دیدار، رئیس جمهور سوریه در برابر حاضرین تاکید کرد که رابطه بین سوریه، ایران و عراق رابطه‌ای مستحکم است. نکات اساسی مطرح شده در این نشست، محل توافق با روسیه‌ای که به تفاهم هایی با ترکیه و هماهنگی هایی با اسرائیل پایبند است، نبود. روسیه خود را خارج از چارچوب درگیری با اسرائیل قرار داده و به صورت مستقیم، به پرونده ارتباط سه دولت عراق، سوریه و ایران به یکدیگر، توجهی ندارد.

اخبار بیشتر