قطعی گسترده برق در کاراکاس و سو ظن مادورو به حمله سایبری
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

قطعی گسترده برق در کاراکاس و سو ظن مادورو به حمله سایبری

آیا واقعا به سیستم برق ونزوئلا حمله سایبری شده است؟

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین
آیا واقعا به سیستم برق ونزوئلا حمله سایبری شده است؟
مادورو، رئیس‌جمهور ونزوئلا آمریکا را متهم به انجام حمله سایبری به سیستم توزیع برق این کشور کرده است.

علیرضا خراسانی – خورخه رودریگز، وزیر ارتباطات و اطلاعات ونزوئلا از یک حمله سایبری سازمان‌یافته علیه سیستم تولید و توزیع برق خبر داده است که باعث ازکارافتادن برق در ۹۵ درصد از این کشور شده و مادورو آن را جنگ برق آمریکا علیه دولت سوسیالیست نامیده است.

منهای مباحث و جنجال‌های سیاسی، دولت کاراکاس توانست ۷۰ درصد از سیستم را به حالت عادی بازگرداند، اما حمله مجدد باعث ازکارافتادن شبکه برق شد.

در حمله دوم نیز مادورو آمریکا را مسبب حمله سایبری خوانده است اما برخی مقامات از خرابکاری داخلی توسط کارمندان اداره برق سخن گفته‌اند.

اما سناتور مارکو روبیو از فلوریدا به‌عنوان طرفدار تغییر رژیم در ونزوئلا، سیاست‌های غلط دولت سوسیالیستی را در برابر زیرساخت‌های این کشور دلیل قطعی برق اعلام کرده است.

این سناتور جمهوری‌خواه می‌گوید کارگران شرکت برق ونزوئلا این قطعی را از قبل پیش‌بینی کرده بودند و به مقامات نیز هشدار دادند بودند اما پولی که باید صرف تعمیر و نگهداری می‌شده، توسط مدیران فاسد به سرقت رفته است. وی در جوکی نیز اعلام کرد ونزوئلا اپلیکیشن «حمله الکترونیک» را به‌غلط از اپ استور دانلود کرده و روی آن کلیک کرده است.

اما آیا آمریکا واقعا دست به چنین حمله سایبری در این سطح زده است؟

قبل از پاسخ به این سؤال باید به بزرگ‌ترین حمله سایبری به سیستم توزیع برق جهان پرداخت که در اکراین رخ داد.

دی‌ماه ۱۳۹۴ بود که گفته شد هکرها عامل قطعی برق سراسری در اوکراین در تاریخ ۲۳ دسامبر هستند. {لینک} ظاهرا هکرها با نصب بدافزار سوئیچ قطع برق را به‌صورت از راه دور فعال کرده و به گزارش موسسه آمریکایی SANS ICS این حمله کار هماهنگ شده و یک حمله سایبری حساب‌شده بوده است.

آن زمان، سرویس امنیت ملی اوکراین (اس بی یو) روسیه را عامل این حمله معرفی کرده و شرکت سایبری آمریکایی آیسایت عاملان را یک گروه هکری روسی به نام «کرم خاکی» معرفی کرد.

دی ۱۳۹۵ نیز حمله مشابه در اکراین رخ داد. {لینک} حمله ۱۸ دسامبر برق ۲۰۰ هزار سکنه پایتخت را قطع کرد. « Vsevolod Kovalchuk » مدیر کمپانی برق منطقه‌ای گفت ۹۹ درصد مطمئن است که حمله سایبری روس‌ها باعث این قطعی شده است. به گفته وی، این حمله، مشابه حمله سال قبل است که توسط هکرهای Sandworm انجام شد.

بعدا مشخص شد کرملین با حمله سایبری به اکراین حمله کرده است و بنابراین تا قبل از قطعی برق در ونزوئلا، فقط روس‌ها و هکرهای روس قادر به چنین حمله‌ای بوده‌اند.

اما اینکه آمریکا به ونزوئلا حمله سایبری کرده است یا نه، فعلا نمی‌توان جواب محکمه‌پسندی پیدا کرد اما ممکن است آمریکا باواسطه داخلی (کارمندان شبکه برق و فلش آلوده یو اس بی) دست به چنین کاری زده باشند که حالا حالاها معلوم نخواهد شد. {دقیقا شبیه حمله با استاکس نت به راکتور ایران با یو اس بی آلوده که ماه‌ها بعد معلوم شد.}

مهم‌تر اینکه آمریکا بعد از حمله سایبری به اکراین، همیشه از این واهمه داشته است که روسها به سیستم توزیع برق ایالات متحده حمله کنند! {لینک}

شاید هم هکرهای اسرائیلی همان نقشی را بازی کنند که در قضیه استاکس نت با ایران داشتند.

به هرحال نمی‌توان به صراحت نتیجه‌گیری کرد، تا اینکه داستان‌ها و اخبار بعدی را دنبال کرد.

خواندن خبر در سایت منبع

حامیان دولت ونزوئلا در چند شهر تظاهرات کردند

ایرناخبرگزاری ایرنا
حامیان دولت ونزوئلا در چند شهر تظاهرات کردند
تهران - ایرنا - شهرهای مختلف ونزوئلا در روزهای اخیر شاهد تظاهرات حامیان و مخالفان دولت ونزوئلا بوده است و هواداران «مادورو» رییس جمهوری ونزوئلا علیه سیاست های مداخله جویانه امریکا در قبال کشورشان شعارهایی سر دادند.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا به نقل از خبرگزاری فرانسه؛ تظاهرات حامیان نیکلاس مادورو رئیس جمهوری ونزوئلا در حالی در کاراکاس و چند شهر برگزار شد که معترضان با سردادن شعارهایی آمریکا را به دخالت در امور داخلی ونزوئلا متهم کردند.

تظاهرات روز گذشته حامیان مادورو و خوان گوایدو رهبر مخالفان نشان از شکاف فزاینده میان این دو گروه در بحبوحه تشدید تنش‌ها در این کشور منطقه آمریکای لاتین بوده است.

در تظاهرات مخالفان دولت ونزوئلا، نیروهای ضد شورش نیز حضور داشتند که درگیری هایی گزارش شد.

در همین حال مادورو که خوان گوایدو را بخشی از یک طرح آمریکایی برای براندازی دولت کنونی ونزوئلا توصیف کرده، در توییتی نوشت: هر اقدامی در راستای تجاوزات امپریالیستی با پاسخ شدیدی روبرو خواهد شد.

به دنبال قطع برق در برخی شهرهای ونزوئلا، مقامات کاراکاس، واشنگتن را عامل این اختلال خوانده و همچنین گوایدو را به همکاری در ایجاد این بحران متهم کردند.

به گزارش ایرنا، خوان گوایدو' رهبر مخالفان ونزوئلا چند روز پیش به چندین کشور آمریکای لاتین سفر کرد تا حمایت آن‌ها را برای انتقال قدرت در ونزوئلا جلب کند.

گوایدو که در کلمبیا هماهنگی برای ورود کمک‌های آمریکا به ونزوئلا را نیز انجام می‌داد، پس از آن به برزیل، آرژانتین، پاراگوئه و اکوادور رفت و با مقام‌های این کشورها دیدار کرد.

گوایدو پس از مراسم تحلیف مادورو برای دوره دوم ریاست جمهوری اش، خود را رئیس دولت موقت در این کشور خوانده و خواستار حمایت بین المللی از خود و برگزاری انتخابات زودهنگام شد.

آمریکا بلافاصله گوایدو را به عنوان رئیس جمهوری موقت ونزوئلا به رسمیت شناخت و برخی از کشورهای آمریکای جنوبی هم در این اقدام از واشنگتن تبعیت کردند.

مادورو پس از خروج گوایدو از ونزوئلا هشدار داد که احتمال دارد وی به دلیل نقض قانون با محاکمه مواجه شود.

اروپام**۹۲۳۴** ۱۵۴۶

خواندن خبر در سایت منبع

تصاویر: قطعی برق بی‌سابقه در ونزوئلا

انتخابخبرگزاری انتخاب
تصاویر: قطعی برق بی‌سابقه در ونزوئلا
قطع برق بسیاری از نقاط ونزوئلا که طولانی‌ترین خاموشی سالهای گذشته در این کشور به شمار می‌رود روز یکشنبه وارد چهارمین روز خود می‌شود. نیکلاس مادورو رئیس جمهور ونزوئلا اعلام کرد حملات سایبری از بیرون مرزها» سبب قطع برق سراسری روزهای اخیر در این کشور شده است.

مادرو: در ونزوئلا کارگران حکومت می‌کنند؛ مردم: اقتصاد به یغما رفته است

ایلناخبرگزاری ایلنا
مادرو: در ونزوئلا کارگران حکومت می‌کنند؛ مردم: اقتصاد به یغما رفته است
اعترضات در ونزوئلا همزمان با قطع سراسری برق شدت گرفته است.

مادرو: در ونزوئلا کارگران حکومت می‌کنند؛ مردم: اقتصاد به یغما رفته است - 2

به گزارش ایلنا به نقل از سی ان ان، اعترضات در ونزوئلا همزمان با قطع سراسری برق شدت گرفته است.

نیکلاس مادرو، رئیس جمهور ونزوئلا می‌گوید که قطع برق کار امپریالسم است. او می‌گوید: امپریالیسم با حمله سایبری به شبکه‌‌های برق می‌خواهد کارگران را از دولتن ناراضی کند اما اینجا کارگران حکومت می‌کنند.

با این همه شمار ناراضیان از دولت پیوسته افزایش می‌یابد نه به این خاطر که برق است بلکه به خاطر گرانی و رکود صنایع.

ونزوئلاهایی می‌گویند که اقتصاد این کشور توسط نظامیان و دولتی‌ها به یغما رفته است.

خواندن خبر در سایت منبع

«مادورو»: دلیل قطع برق، حملات سایبری آمریکاست

عصر ایرانخبرگزاری عصر ایران
«مادورو»: دلیل قطع برق، حملات سایبری آمریکاست
مخالفان حکومت ونزوئلا، دولت چپگرا را متهم به بی کفایتی و عدم تعمیر و نگهداری درست خطوط برق طی 2 دهه اخیر می کنند.

"نیکولاس مادورو" رییس جمهوری ونزوئلا دولت ایالات متحده آمریکا را متهم به انجام حملات سایبری به منظور قطع شبکه برق سراسری کشورش کرد.

به گزارش عصرایران به نقل از رویترز، مادورو دیروز – شنبه- در اجتماع طرفداران خود در شهر کاراکاس سخنرانی کرد و علت قطعی برق و اختلال در بازگرداندن جریان برق به شبکه سراسری کشورش را حملات سایبری آمریکا دانست.

ونزوئلا از جمعه گذشته در بی‌برقی سراسری به سر می‌برد.

تاریکی شبانه شهر کاراکاس/ عکس: رویترز

«مادورو»: دلیل قطع برق، حملات سایبری آمریکاست - 5

مادورو با اشاره به اینکه تنها دولت ایالات متحده آمریکا فناوری انجام چنین حملات سایبری را دارد، همچنین از خرابکاری عمدی عده‌ای – از مخالفان - در شبکه توزیع برق کشور خبر داد. دولت ونزوئلا خرابکاری در یک سد را منشا بی برقی گسترده در این کشور معرفی کرده است.

دیروز دو گردهمایی بزرگ از سوی موافغقان و مخالفان حکومت ونزوئلا در شهر کاراکاس با فراخوان مادورو و "خوان گوآیدو" برگزار شده بود.

گوآیدو که از سوی ایالات متحده آمریکا و کشورهای غربی هم‌پیمان آمریکا به عنوان رییس جمهوری قانونی ونزوئلا مورد شناسایی قرار گرفته در اجتماع هزاران نفری از حامیانش سخنرانی کرد.

سخنرانی گوآیدو در جمع حامیانش در شهر کاراکاس/ عکس: خبرگزاری فرانسه

«مادورو»: دلیل قطع برق، حملات سایبری آمریکاست - 10

حامیان گوآیدو اختلال در سیستم برق ونزوئلا را ناشی از بی‌کفایتی از دولت مادورو و عدم تعمیر و نگهداری درست خطوط انتقال برق طی دو دهه گذشته می‌دانند و این در حالی است که مادورو و حامیان او معتقدند اختلال در سیستم توزیع برق کار ایالات متحده آمریکا و مخالفان راستگرای دولت ونزوئلاست تا با بالا بردن میزان نارضایتی عمومی از دولت مادورو، بر اعتراضات ضد حکومتی بیفزایند و این گونه دولت را ساقط کنند.

مادورو دیروز خوان گوآیدو و حامیان او را «آلت دست آمریکا» خواند و افزود: «این نوع حملات- سایبری- توسط اپوزیسیون انجام می‌شود، راست‌های افراطی، هیچ شکی وجود ندارد که آن‌ها عامل چنین حمله‌هایی هستند. حملاتی که فناوری استفاده شده در آنها فقط در اختیار دولت آمریکاست. آنها از سلاح‌های با فناوری بالا استفاده کرده‌اند و ما می‌دانیم چه اتفاقی افتاده. ما همیشه همه چیز را می‌فهمیم چون خدا با ماست. و حقیقت آشکار خواهد شد.»

سخنرانی دیروز مادورو در اجتماع هوادارانش در شهر کاراکاس/ رویترز

«مادورو»: دلیل قطع برق، حملات سایبری آمریکاست - 15

قطعی برق در ونزوئلا بسیاری از مردم را در گرمای تابستانی ونزوئلا کلافه کرده است. قطعی سراسری برق در روز جمعه طولانی‌ترین مدت قطعی برق طی ۳۰ سال اخیر در ونزوئلا بوده است.

اخیرا «خوان گوآیدو» رهبر مخالفان ونزوئلا که خود را رییس جمهوری می‌خواند، از یک سفر خارجی به کلمبیا به ونزوئلا بازگشت. او در جریان این سفر با «مایک پنس» معاون رییس جمهوری آمریکا دیدار کرد.

خواندن خبر در سایت منبع

درخواست گوآیدو برای راهپیمایی گسترده در پایتخت ونزوئلا

ایسناخبرگزاری ایسنا
درخواست گوآیدو برای راهپیمایی گسترده در پایتخت ونزوئلا
رئیس جمهوری خودخوانده ونزوئلا در حالی برگزاری راهپیمایی گسترده در پایتخت این کشور را اعلام کرده که هزاران تن در خیابان‌های کاراکاس، پایتخت این کشور برای اعمال فشار بر رئیس جمهوری آن دست به تجمع زدند.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری فرانسه، خوآن گوآیدو، رئیس جمهوری خودخوانده ونزوئلا به هزاران تن از حامیانش گفت که پیش از برگزاری راهپیمایی سراسری در پایتخت، یک تور را در کشور برگزار می‌کند.

وی ادامه داد: زمانیکه ما تور خود را در هر یک از ایالات کشور تمام کنیم، تاریخی را برای برگزاری یک راهپیمایی سراسری در کاراکاس اعلام خواهیم کرد.

حامیان گوآیدو در واکنش به این صحبت‌ها شعار «میرافلورس، میرافلورس» سر دادند که به کاخ ریاست جمهوری ونزوئلا مربوط می‌شود که اکنون در اختیار نیکولاس مادورو، رئیس جمهوری این کشور است.

گوآیدو تهدید کرد که خواستار مداخله خارجی هم می‌شود و با استفاده از عبارت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا درباره استفاده از مداخله نظامی در ونزوئلا گفت: تمامی گزینه‌ها روی میز است.

رهبر اپوزیسیون ونزوئلا در حالی از روی یک کامیون صحبت می‌کرد که نیروهای امنیتی این کشور از تجمع اپوزیسیون در محل اصلی خود جلوگیری کرده و سه تن را نیز دستگیر کردند.

حدود ۲۰ خودروی ضد شورش در بزرگراه منتهی به خیابان اصلی در شرق کاراکاس حضور یافتند.

گوآیدو تلاش می‌کند مادورو را از کار برکنار کند تا انتخاباتی جدید در کشور برگزار کند.

مادورو نیز از حامیانش خواسته تا علیه امپریالیسم دست به راهپیمایی بزنند.

وی در توئیتر خود نوشت: امروز، بیش از هر زمان دیگری، ما ضد امپریالیسم هستیم.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

فیلم/ برخورد وحشیانه سربازان سعودی با زائر خانه خدا

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز11 ساعت قبل

فیلم/ انبوه پهپادهای انتحاری آماده حمله به فرودگاه‌های عربستان و امارات

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز20 ساعت قبل

پهپادهای یمن علیه عربستان

همشهریهمشهری1 روز قبل

توییت علی علیزاده درباره هک شدن تلویزیون عربستان توسط یمنی‌ها

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
به گزارش مشرق، علی علیزاده تحلیلگر مسائل سیاسی در توئیتر به هک شدن تلویزیون عربستان توسط یمنی‌ها واکنش نشان داد. مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی‌کند. فایل آن‌را از اینجا دانلود کنید: video/mp۴دانلود
جام نیوزجام نیوز1 روز قبل
به گزارش سرویس بین‌الملل جام نیوز، رژیم سعودی روز نهم ماه مبارک رمضان (بیست و پنجم اردیبهشت ماه) را به خوبی به خاطر دارد. اتاق‌های کنترل و هدایت پرواز هواپیما‌های بدون خلبان در جیزان در این عملیات هدف حمله قرار گرفت. این عملیات نیز سومین عملیات علیه فرودگاه ابها طی ماه کنونی میلادی است. پس از حمله موشکی هم پهپاد‌های قاصف کا-۲ به این فرودگاه حمله کردند. این سخنگو، رژیم سعودی را به مواجه شدن با روز‌هایی دردناکتر در صورت ادامه تجاوز و محاصره تهدید کرده است.
تسنیمتسنیم1 روز قبل
به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، ماجرای نامه همراه «آبه شینزو» نخست وزیر ژاپن در دیدار روز پنجشنبه وی با رهبر معظم انقلاب اسلامی در تهران آنقدر خبر ساز شد که «کونو تارو» وزیر خارجه این کشور مجبور شد به آن واکنش نشان دهد. کونو روز شنبه با انتشار توئیتی در حساب کاربری خود در توئیتر در پاسخ به یک خبرنگار نوشت: «اشتباه است، آنچه نخست وزیر در دست داشت حاوی نکات صحبتش بود؛ نه پیام ترامپ!» «آبه شینزو» نخست وزیر ژاپن روز پنجشنبه گذشته در دومین روز سفر خود به تهران با رهبر معظم انقلاب اسلامی دیدار کرد. انتشار تصویری از دیدار نخست وزیر ژاپن با رهبر معظم انقلاب که در آن یادداشت یا دست نوشته «آبه شینزو» ابتدا روی میز جلوی وی و سپس در کنار پایش روی مبل قرار گرفته است موجب توجه و تفسیرهای مختلف رسانه‌ها و کاربران فضای مجازی قرار گرفته بود. این رسانه‌ها از یادداشت همراه نخست وزیر ژاپن به عنوان پیام مکتوب ترامپ نام برده، بودند. انتهای پیام/

اخبار بیشتر