1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اجتماعی
پوشش خبری

پیش‌روی تالاب انزلی به سمت خشک شدن

قربانعلی محمدپور، رییس سازمان حفاظت محیط زیست گیلان کاهش تراز آبی دریای خزر را تهدیدی برای تالاب انزلی اعلام کرد و خبر از خشکی 45 درصدی این تالاب داد. محمدپور با بیان این که حال محیط زیست کشور خوب نیست، عامل مشکلات را ابتدا عملکرد ضعیف اجرایی و سپس کوتاهی مراکز آموزشی در انجام رسالت فرهنگ‌سازی اشاره کرد.

مهدی کاظمی خالدی، رییس سازمان دانشجویان جهاد دانشگاهی اجرای پروژه‌های دانشجویان محیط زیستی و منابع طبیعی را یکی از راه‌کارهای نجات وضعیت فعلی محیط زیست کشور دانست و باشگاه دانشجویان حامی محیط زیست را بستری مناسب برای این فعالیت‌ها اعلام نمود.

سایت خبری

پرداخت دانشجویان به بحث تالاب انزلی

ایسناخبرگزاری ایسنا
پرداخت دانشجویان به بحث تالاب انزلی

به گزارش ایسنا، مهدی کاظمی خالدی در نشست منطقه‌ای باشگاه دانشجویان حامی محیط زیست و منابع طبیعی کشور که به میزبانی جهاد دانشگاهی استان گیلان در سالن اجتماعات سازمان حفاظت محیط زیست استان برگزار شد، با تاکید بر نقش و جایگاه دانشجویان در فعالیت‌های اثرگذاری فرهنگی و اجتماعی، اظهار کرد: جامعه دانشگاهی می‌تواند در کنار سازمان حفاظت محیط زیست در راستای امر آموزش و پژوهش برای فرهنگ سازی زیست محیطی گام‌های بلند و مؤثری بردارد.

وی باشگاه دانشجویان حامی محیط زیست و منابع طبیعی را شبکه‌ای متشکل از طیف گسترده‌ای از تخصص‌ها، مقاطع تحصیلی، آگاهی‌ها، انگیزه‌ها و سلایق دانست که هدفشان حفظ محیط زیست است و یادآور شد: دانشجویان حامی محیط زیست و منابع طبیعی دغدغه محیط زیستی کشور و منطقه خودشان را دارند.

رئیس سازمان دانشجویان جهاد دانشگاهی متذکر شد: با برنامه ریزیهای انجام شده در حال حاضر باشگاه دانشجویان حامی محیط زیست در کل کشور تشکیل شده و در قالب هشت منطقه مشغول به فعالیت است.

کاظمی خالدی، با بیان اینکه باشگاه دانشجویان حامی محیط زیست و منابع طبیعی به منظور هم افزایی در ایفای مسئولیت اجتماعی خود به فعالیت‌های ترویجی و مطالبه‌گری با استفاده از مزیت‌های دانشگاهی می‌پردازند، گفت: تخصص‌های موجود در این باشگاه می‌تواند متناسب با نیازهای هر منطقه باشد.

وی استان‌های تهران با ۱۴ گروه، خراسان رضوی با ۱۰ گروه، زنجان با ۹ گروه و قم با ۸ گروه را دارای بیشترین تعداد گروه‌های دانشجویی فعال محیط زیستی دانست و اضافه کرد: گروه‌های دانشجویی محیط زیستی در استان‌های شمالی کمتر هستند.

رئیس سازمان دانشجویان جهاد دانشگاهی اجرای پروژه‌های دانشجو محور از طریق شبکه کارشناسان حوزه‌های تخصصی مختلف را یکی از کارکردهای باشگاه دانشجویان حامی محیط زیست و منابع طبیعی دانست و گفت: این باشگاه با سایر سازمان‌های دانشجویی فعال در حوزه محیط زیست همکاری می‌کند.

کاظمی خالدی ارائه راهکارهای خلاقانه با استفاده از نوآوری اجتماعی را ویژگی فعالیت گروه‌های دانشجویی فعال محیط زیست دانست و تاکید کرد: طی سال‌های اخیر بسیاری از پروژه‌ها به دلایل مختلف جزو اولویت‌ها قرار نمی‌گیرند، اما همچنان نیاز کشور هستند بر همین اساس دانشجویان با توجه به اولویت‌ها بحث‌ها را دنبال کنند و مشارکت مردمی را داشته باشند.

خواندن خبر در سایت منبع

بازگشت پرندگان مهاجر از آبگیر‌ها و تالاب‌های گیلان آغاز شد

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
بازگشت پرندگان مهاجر از آبگیر‌ها و تالاب‌های گیلان آغاز شد

قربانعلی محمدپور اظهار داشت: موعد بازگشت حدود ۱۹۵ هزار قطعه پرنده‌ مهاجری که امسال برای زمستان گذرانی به ۳۰ هزار هکتار از آبگیر‌ها و تالاب‌های مختلف استان گیلان کوچ کرده بودند آغاز شد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان با تأکید بر اینکه پرندگان مهاجر برای زاد‌آوری به سیبری و اروپای شمالی بر می‌گردند عنوان کرد: تالاب‌ها و آبگیرهای استان گیلان همه ساله میزبان تعداد بسیار زیادی از پرندگان مهاجر است.

محمدپور در پاسخ به این سوال که امسال چند گونه پرنده وحشی برای زمستان گذرانی به تالاب‌ها و آبگیرهای گیلان مهاجرت کرده بودند تصریح کرد: امسال ۶۰ گونه پرنده وحشی در آبگیر‌ها و تالاب‌های گیلان فرود آمدند.

وی با تأکید بر اینکه مرغابی سانان بیشترین گونه پرندگانی مهاجر به گیلان هستند عنوان کرد: پرندگان مهاجر اواسط پائیز هر سال و همزمان با شروع فصل سرما و یخبندان در حوزه سیبری و مناطق شمالی به گیلان مهاجرت می‌کنند.

محمدپور از جمله مناطقی که زیستگاه پرندگان مهاجرت ‌محسوب می‌شود را تالاب بین‌الملی انزلی دانست و افزود: ‌ سیاکشیم، سلکه و سرخانکل صومعه سرا، بوجاق کیاشهر، استیل آستار، امیرکلایه و بارکوسرای لاهیجان از مهمترین زیستگاه‌های پرندگان مهاجر در گیلان به شمار می‌روند.

خواندن خبر در سایت منبع

محیط زیست: ۴۵ درصد تالاب انزلی خشک شده

انتخابخبرگزاری انتخاب
محیط زیست: ۴۵ درصد تالاب انزلی خشک شده
محیط زیست: ۴۵ درصد تالاب انزلی خشک شده - 0

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گیلان، یکی از تهدیدات زیست محیطی تالاب انزلی را کاهش تراز آبی دریای خزر دانست و یادآور شد: تالاب انزلی در گذشته ۱۱ متر عمق داشت، اما امروز حدود ۴۵ درصد تالاب خشک شده است.

به گزارش ایسنا، قربانعلی محمدپور در نشست منطقه‌ای باشگاه دانشجویان حامی محیط زیست و منابع طبیعی کشور که به میزبانی جهاددانشگاهی استان گیلان در سالن اجتماعات سازمان حفاظت محیط زیست استان برگزار شد، با بیان اینکه حال محیط زیست کشور خوب نیست، اظهار کرد: استان های شمالی به ویژه گیلان و مازندران و گلستان مشکلات زیست محیطی ویژه‌ای دارند که بخشی از آن به عملکرد ضعیف اجرایی و بخشی دیگر به کوتاهی مراکز آموزشی در انجام رسالت فرهنگ سازی محیط زیستی برمی گردد.

وی خشکسالی در جنوب و ریزگردها در غرب و بیماری جنگل‌های زاگرس و پسماند استان‌های شمالی را از جمله مشکلات زیست محیطی کشور دانست و تصریح کرد: روزانه بیش از دو هزار تن زباله در گیلان تولید می شود که این میزان از ۲۵ اسفندماه تا ۱۵ فروردین ماه به حدود سه هزار تن در روز می رسد.

مدیرکل سازمان حفاظت محیط زیست گیلان سرانه تولید زباله در استان‌های شمالی را به مراتب بیشتر دانست و یادآور شد: دولت در قالب طرح‌های سالم سازی سواحل شرایطی را فراهم می کند تا گردشگران در ایام تعطیلات از طبیعت خدادادی بهره مند شوند، اما تولید پسماند در جنگل و جلگه افزایش پیدا می کند.

محمدپور با بیان اینکه در حال حاضر ۲۶ مرکز دفن زباله در استان داریم که دچار بدترین وضعیت زیست محیطی هستند، گفت: ارتفاع زباله در مرکز سراوان به ۹۲ متر رسیده که ناشی از سه دهه دفن زباله در این مرکز است و در هر ثانیه پنج لیتر شیرابه تولید می کند؛ البته در روزهای بارانی حجم تولید شیرابه به ۱۵ لیتر در هر ثانیه می رسد.

این مقام مسئول ادامه داد: پس آب های خانگی، صنعتی و بیمارستانی مرکز سراوان اثرات مخرب زیست محیطی بر دو رودخانه شهر رشت گذاشته که در نهایت به تالاب و سپس دریای خزر ختم می شود. مشکلات زیست محیطی ناشی از پسماند و پس آب صیادان را از آستارا تا گرگان نیز دچار مشکل کرده است.

وی یکی از تهدیدات زیست محیطی تالاب انزلی را کاهش تراز آبی دریای خزر دانست و یادآور شد: تالاب انزلی در گذشته ۱۱ متر عمق داشت، اما امروز در برخی از نقاط حوزه های جنوبی تالاب عمق ۳۰ سانتی متری را تجربه می کند و می توان گفت حدود ۴۵ درصد تالاب خشک شده است.

مدیرکل سازمان حفاظت محیط زیست گیلان از پاکسازی بیش از ۴۰۰ هکتار از عرصه‌های آبی سطح استان از سنبل آبی خبر داد و عنوان کرد: حدود ۲۵ سال گذشته معضل آزولا را داشتیم و امروز با سنبل آبی دست و پنجه نرم می کنیم لذا با کمک دولت بهترین دستگاه روز دنیا را خریداری کردیم و کار پاکسازی را انجام می‌دهیم.

محمدپور با تاکید بر لزوم فرهنگ سازی تفکیک از مبدا پسماند، خاطرنشان کرد: خوشبختانه امروز از بهترین مراکز آموزش عالی و بهترین اساتید حوزه محیط زیست برخوردار هستیم. بی تردید بحث انتقال فرهنگ زیست محیطی از راه آموزش به دست می‌آید و اگر آموزه‌های فرهنگی در حوزه محیط زیست درست شود، فرهنگ زیست محیطی شکل می‌گیرد.

وی با اشاره به ورود سالانه ۶۰۰ هزار تن رسوب به تالاب انزلی، تصریح کرد این رسوبات عمق تالاب را نیم سانت کاهش داده است که باید ساز و کارهای لازم برای جلوگیری از ورود رسوبات نیز دیده شود.

این مقام مسئول با بیان اینکه طی سفر اخیر رئیس جمهور به گیلان ۳۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای مدیریت پسماند استان‌های شمالی تخصیص یافت، گفت: از سال آینده وارد فاز تفاهم نامه و عملیات اجرایی مدیریت پسماند در غرب، شرق و مرکز استان با شرکت‌های ایتالیایی و چینی خواهیم شد.

مدیرکل سازمان حفاظت محیط زیست با تاکید بر لزوم تغییر نگاه در تولید پسماند، اضافه کرد: تفکیک می تواند حجم پسماند را کاهش دهد، اما متاسفانه اختلاف حجم تولید پسماند یک خانوار روستایی با یک خانوار شهری تنها ۵۰ گرم است که نشان می دهد باید به راه و روش گذشتگان در شیوه زندگی دوستدار محیط زیست برگردیم.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

پاسخ امین حیایی به درخواست ضدانقلاب برای تحریم صداوسیما

الفالف17 ساعت قبل
پاسخ امین حیایی به درخواست ضدانقلاب برای تحریم صداوسیماگروه ویدئو الف، ۱ فروردین ۱۳۹۸، ۰۹:۵۸ ۳۹۸۰۱۰۱۰۴۹۰ نظر، ۲ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار

کنایه «امین حیایی» به «پرویز پرستویی» درباره تحریم صدا و سیما

مهرمهر15 ساعت قبل

فیلم | کشتی حامل ۲۰۰۰ خودروی گران‌قیمت آتش‌گرفت و غرق شد

خبرآنلاینخبرآنلاین20 ساعت قبل
کشتی باری ایتالیایی که ۲۰۰۰ خودرو از جمله ۳۷ پورشه ۲۹۲ هزار دلاری را از هامبورگ به سمت کازابلانکا حمل می‌کرد، در ۱۵۰ مایلی سواحل غرب فرانسه دچار حریق شد و در آب فرو رفت. خوشبختانه ۲۷ خدمه این کشتی نجات یافته‌اند.

ویدئو کلیپ «نوروز»، با صدای همایون شجریان

انتخابانتخاب1 روز قبل
ایلناایلنا1 روز قبل
سام نوبخت آهنگساز مقیم سوئد و از دوستان محمد مطیع خبر درگذشت این بازیگر سینما و تئاتر را تایید کرد. سام نوبخت موزیسین، آهنگساز و از دوستان نزدیک محمد مطیع درگفتگو با خبرنگار ایلنا در بامداد اول فروردین ۹۸ با تأیید خبردرگذشت محمد مطیع گفت: حدود دو روز ما با ایشان تماس می‌گرفتیم اما پاسخ نمی‌داد و شامگاه چهارشنبه ۲۹ اسفند ۹۷ به همراه دوست مشترکمان قدرت عزیزی به منزلش در گوتنبرگ سوئد مراجعه کردیم. نوبخت همچنین بیان کرد: بعد از طی مراحل قانونی پیکر وی به بیمارستان شهر گوتنبرگ منتقل شد و خانواده آن مرحوم باید تصمیم بگیرند که مراسم تشییع و تدفین در سوئد برگزار شود یا در ایران. وی ادامه داد: محمد مطیع بیماری خاصی نداشت و با هنرمندان سینما و تاتر ایران همچون محمدرضا ورزی، مهدی هاشمی در تماس بود و حتی به ما گفت که به وی پیشنهاد شده تا در سریال جدید آقای ورزی ایفای نقش کند. محمد مطیع متولد ۲۰ دی ۱۳۲۲ بود و در سریالها و فیلمهای سینمایی مختلفی همچون هزار دستان، سلطان و شبان، امیر کبیر، دایره مینا، کلاغ، آوار ایفای نقش کرده است.
همشهریهمشهری1 روز قبل
در حالی که بارش برف و باران در همین روز در استان‌های کردستان، زنجان، قزوین، البرز، تهران، سمنان، خراسان شمالی و شمال خراسان رضوی نسبتا ضعیف خواهد بود. با فعالیت این موج طی روزهای یکشنبه تا سه‌شنبه (چهارم تا ششم فروردین) بارش باران و برف در استان‌های نیمه غربی، شمال، و شمال شرق پیش‌بینی می‌شود. به گفته وی، گستره فعالیت این سامانه بارشی، در روز سه‌شنبه، به جز جنوب شرق، غالب استان‌های کشور را فرا می‌گیرد. به گفته این مقام مسئول، روز سه‌شنبه سیزده فروردین، روزی بارانی خواهد بود و انتظار می‌رود که بارش‌ها در ارتفاعات البرز و مناطق سردسیر در غرب و شمال غرب به صورت برف مشاهده شود. از این رو توصیه می‌شود با توجه به شرایط جوی فوق و ترافیک مسافران نوروزی در مسیر سواحل شمالی و مشهد مقدس، به خصوص در روزهای پایانی سال و چند روز ابتدایی سال جدید، تمهیدات لازم در نظر گرفته شود.

اخبار بیشتر