پیش‌روی تالاب انزلی به سمت خشک شدن
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اجتماعی
پوشش خبری

پیش‌روی تالاب انزلی به سمت خشک شدن

قربانعلی محمدپور، رییس سازمان حفاظت محیط زیست گیلان کاهش تراز آبی دریای خزر را تهدیدی برای تالاب انزلی اعلام کرد و خبر از خشکی 45 درصدی این تالاب داد. محمدپور با بیان این که حال محیط زیست کشور خوب نیست، عامل مشکلات را ابتدا عملکرد ضعیف اجرایی و سپس کوتاهی مراکز آموزشی در انجام رسالت فرهنگ‌سازی اشاره کرد.

مهدی کاظمی خالدی، رییس سازمان دانشجویان جهاد دانشگاهی اجرای پروژه‌های دانشجویان محیط زیستی و منابع طبیعی را یکی از راه‌کارهای نجات وضعیت فعلی محیط زیست کشور دانست و باشگاه دانشجویان حامی محیط زیست را بستری مناسب برای این فعالیت‌ها اعلام نمود.

سایت خبری

پرداخت دانشجویان به بحث تالاب انزلی

ایسناخبرگزاری ایسنا
پرداخت دانشجویان به بحث تالاب انزلی
رئیس سازمان دانشجویان جهاددانشگاهی تالاب انزلی را یکی از دغدغه‌های مهم همه فعالان عرصه محیط زیست کشور دانست و گفت: باشگاه دانشجویان حامی محیط زیست می‌تواند با همکاری پژوهشکده محیط زیست جهاد دانشگاهی به ارائه راهکارهای مناسب از نگاه فضای دانشجویی برای تالاب بپردازد.

به گزارش ایسنا، مهدی کاظمی خالدی در نشست منطقه‌ای باشگاه دانشجویان حامی محیط زیست و منابع طبیعی کشور که به میزبانی جهاد دانشگاهی استان گیلان در سالن اجتماعات سازمان حفاظت محیط زیست استان برگزار شد، با تاکید بر نقش و جایگاه دانشجویان در فعالیت‌های اثرگذاری فرهنگی و اجتماعی، اظهار کرد: جامعه دانشگاهی می‌تواند در کنار سازمان حفاظت محیط زیست در راستای امر آموزش و پژوهش برای فرهنگ سازی زیست محیطی گام‌های بلند و مؤثری بردارد.

وی باشگاه دانشجویان حامی محیط زیست و منابع طبیعی را شبکه‌ای متشکل از طیف گسترده‌ای از تخصص‌ها، مقاطع تحصیلی، آگاهی‌ها، انگیزه‌ها و سلایق دانست که هدفشان حفظ محیط زیست است و یادآور شد: دانشجویان حامی محیط زیست و منابع طبیعی دغدغه محیط زیستی کشور و منطقه خودشان را دارند.

رئیس سازمان دانشجویان جهاد دانشگاهی متذکر شد: با برنامه ریزیهای انجام شده در حال حاضر باشگاه دانشجویان حامی محیط زیست در کل کشور تشکیل شده و در قالب هشت منطقه مشغول به فعالیت است.

کاظمی خالدی، با بیان اینکه باشگاه دانشجویان حامی محیط زیست و منابع طبیعی به منظور هم افزایی در ایفای مسئولیت اجتماعی خود به فعالیت‌های ترویجی و مطالبه‌گری با استفاده از مزیت‌های دانشگاهی می‌پردازند، گفت: تخصص‌های موجود در این باشگاه می‌تواند متناسب با نیازهای هر منطقه باشد.

وی استان‌های تهران با ۱۴ گروه، خراسان رضوی با ۱۰ گروه، زنجان با ۹ گروه و قم با ۸ گروه را دارای بیشترین تعداد گروه‌های دانشجویی فعال محیط زیستی دانست و اضافه کرد: گروه‌های دانشجویی محیط زیستی در استان‌های شمالی کمتر هستند.

رئیس سازمان دانشجویان جهاد دانشگاهی اجرای پروژه‌های دانشجو محور از طریق شبکه کارشناسان حوزه‌های تخصصی مختلف را یکی از کارکردهای باشگاه دانشجویان حامی محیط زیست و منابع طبیعی دانست و گفت: این باشگاه با سایر سازمان‌های دانشجویی فعال در حوزه محیط زیست همکاری می‌کند.

کاظمی خالدی ارائه راهکارهای خلاقانه با استفاده از نوآوری اجتماعی را ویژگی فعالیت گروه‌های دانشجویی فعال محیط زیست دانست و تاکید کرد: طی سال‌های اخیر بسیاری از پروژه‌ها به دلایل مختلف جزو اولویت‌ها قرار نمی‌گیرند، اما همچنان نیاز کشور هستند بر همین اساس دانشجویان با توجه به اولویت‌ها بحث‌ها را دنبال کنند و مشارکت مردمی را داشته باشند.

خواندن خبر در سایت منبع

بازگشت پرندگان مهاجر از آبگیر‌ها و تالاب‌های گیلان آغاز شد

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
بازگشت پرندگان مهاجر از آبگیر‌ها و تالاب‌های گیلان آغاز شد
مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان گفت: موعد بازگشت پرندگان مهاجر که برای زمستان گذرانی به آبگیر‌ها و تالاب‌های گیلان آمده بودند آغاز شد.

قربانعلی محمدپور اظهار داشت: موعد بازگشت حدود ۱۹۵ هزار قطعه پرنده‌ مهاجری که امسال برای زمستان گذرانی به ۳۰ هزار هکتار از آبگیر‌ها و تالاب‌های مختلف استان گیلان کوچ کرده بودند آغاز شد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان با تأکید بر اینکه پرندگان مهاجر برای زاد‌آوری به سیبری و اروپای شمالی بر می‌گردند عنوان کرد: تالاب‌ها و آبگیرهای استان گیلان همه ساله میزبان تعداد بسیار زیادی از پرندگان مهاجر است.

محمدپور در پاسخ به این سوال که امسال چند گونه پرنده وحشی برای زمستان گذرانی به تالاب‌ها و آبگیرهای گیلان مهاجرت کرده بودند تصریح کرد: امسال ۶۰ گونه پرنده وحشی در آبگیر‌ها و تالاب‌های گیلان فرود آمدند.

وی با تأکید بر اینکه مرغابی سانان بیشترین گونه پرندگانی مهاجر به گیلان هستند عنوان کرد: پرندگان مهاجر اواسط پائیز هر سال و همزمان با شروع فصل سرما و یخبندان در حوزه سیبری و مناطق شمالی به گیلان مهاجرت می‌کنند.

محمدپور از جمله مناطقی که زیستگاه پرندگان مهاجرت ‌محسوب می‌شود را تالاب بین‌الملی انزلی دانست و افزود: ‌ سیاکشیم، سلکه و سرخانکل صومعه سرا، بوجاق کیاشهر، استیل آستار، امیرکلایه و بارکوسرای لاهیجان از مهمترین زیستگاه‌های پرندگان مهاجر در گیلان به شمار می‌روند.

خواندن خبر در سایت منبع

محیط زیست: ۴۵ درصد تالاب انزلی خشک شده

انتخابخبرگزاری انتخاب
محیط زیست: ۴۵ درصد تالاب انزلی خشک شده
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گیلان، یکی از تهدیدات زیست محیطی تالاب انزلی را کاهش تراز آبی دریای خزر دانست و یادآور شد: تالاب انزلی در گذشته ۱۱ متر عمق داشت، اما امروز حدود ۴۵ درصد تالاب خشک شده است.
محیط زیست: ۴۵ درصد تالاب انزلی خشک شده - 0

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گیلان، یکی از تهدیدات زیست محیطی تالاب انزلی را کاهش تراز آبی دریای خزر دانست و یادآور شد: تالاب انزلی در گذشته ۱۱ متر عمق داشت، اما امروز حدود ۴۵ درصد تالاب خشک شده است.

به گزارش ایسنا، قربانعلی محمدپور در نشست منطقه‌ای باشگاه دانشجویان حامی محیط زیست و منابع طبیعی کشور که به میزبانی جهاددانشگاهی استان گیلان در سالن اجتماعات سازمان حفاظت محیط زیست استان برگزار شد، با بیان اینکه حال محیط زیست کشور خوب نیست، اظهار کرد: استان های شمالی به ویژه گیلان و مازندران و گلستان مشکلات زیست محیطی ویژه‌ای دارند که بخشی از آن به عملکرد ضعیف اجرایی و بخشی دیگر به کوتاهی مراکز آموزشی در انجام رسالت فرهنگ سازی محیط زیستی برمی گردد.

وی خشکسالی در جنوب و ریزگردها در غرب و بیماری جنگل‌های زاگرس و پسماند استان‌های شمالی را از جمله مشکلات زیست محیطی کشور دانست و تصریح کرد: روزانه بیش از دو هزار تن زباله در گیلان تولید می شود که این میزان از ۲۵ اسفندماه تا ۱۵ فروردین ماه به حدود سه هزار تن در روز می رسد.

مدیرکل سازمان حفاظت محیط زیست گیلان سرانه تولید زباله در استان‌های شمالی را به مراتب بیشتر دانست و یادآور شد: دولت در قالب طرح‌های سالم سازی سواحل شرایطی را فراهم می کند تا گردشگران در ایام تعطیلات از طبیعت خدادادی بهره مند شوند، اما تولید پسماند در جنگل و جلگه افزایش پیدا می کند.

محمدپور با بیان اینکه در حال حاضر ۲۶ مرکز دفن زباله در استان داریم که دچار بدترین وضعیت زیست محیطی هستند، گفت: ارتفاع زباله در مرکز سراوان به ۹۲ متر رسیده که ناشی از سه دهه دفن زباله در این مرکز است و در هر ثانیه پنج لیتر شیرابه تولید می کند؛ البته در روزهای بارانی حجم تولید شیرابه به ۱۵ لیتر در هر ثانیه می رسد.

این مقام مسئول ادامه داد: پس آب های خانگی، صنعتی و بیمارستانی مرکز سراوان اثرات مخرب زیست محیطی بر دو رودخانه شهر رشت گذاشته که در نهایت به تالاب و سپس دریای خزر ختم می شود. مشکلات زیست محیطی ناشی از پسماند و پس آب صیادان را از آستارا تا گرگان نیز دچار مشکل کرده است.

وی یکی از تهدیدات زیست محیطی تالاب انزلی را کاهش تراز آبی دریای خزر دانست و یادآور شد: تالاب انزلی در گذشته ۱۱ متر عمق داشت، اما امروز در برخی از نقاط حوزه های جنوبی تالاب عمق ۳۰ سانتی متری را تجربه می کند و می توان گفت حدود ۴۵ درصد تالاب خشک شده است.

مدیرکل سازمان حفاظت محیط زیست گیلان از پاکسازی بیش از ۴۰۰ هکتار از عرصه‌های آبی سطح استان از سنبل آبی خبر داد و عنوان کرد: حدود ۲۵ سال گذشته معضل آزولا را داشتیم و امروز با سنبل آبی دست و پنجه نرم می کنیم لذا با کمک دولت بهترین دستگاه روز دنیا را خریداری کردیم و کار پاکسازی را انجام می‌دهیم.

محمدپور با تاکید بر لزوم فرهنگ سازی تفکیک از مبدا پسماند، خاطرنشان کرد: خوشبختانه امروز از بهترین مراکز آموزش عالی و بهترین اساتید حوزه محیط زیست برخوردار هستیم. بی تردید بحث انتقال فرهنگ زیست محیطی از راه آموزش به دست می‌آید و اگر آموزه‌های فرهنگی در حوزه محیط زیست درست شود، فرهنگ زیست محیطی شکل می‌گیرد.

وی با اشاره به ورود سالانه ۶۰۰ هزار تن رسوب به تالاب انزلی، تصریح کرد این رسوبات عمق تالاب را نیم سانت کاهش داده است که باید ساز و کارهای لازم برای جلوگیری از ورود رسوبات نیز دیده شود.

این مقام مسئول با بیان اینکه طی سفر اخیر رئیس جمهور به گیلان ۳۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای مدیریت پسماند استان‌های شمالی تخصیص یافت، گفت: از سال آینده وارد فاز تفاهم نامه و عملیات اجرایی مدیریت پسماند در غرب، شرق و مرکز استان با شرکت‌های ایتالیایی و چینی خواهیم شد.

مدیرکل سازمان حفاظت محیط زیست با تاکید بر لزوم تغییر نگاه در تولید پسماند، اضافه کرد: تفکیک می تواند حجم پسماند را کاهش دهد، اما متاسفانه اختلاف حجم تولید پسماند یک خانوار روستایی با یک خانوار شهری تنها ۵۰ گرم است که نشان می دهد باید به راه و روش گذشتگان در شیوه زندگی دوستدار محیط زیست برگردیم.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

فیلم | حمله تند مجری صدا و سیما به رامبد جوان و نگار جواهریان

خبرآنلاینخبرآنلاین19 ساعت قبل

کودکی که داوران عصر جدید را شگفت زده کرد

برترین‌هابرترین‌ها1 روز قبل
امین حیایی، رویا نونهالی، آریا عظیمی نژاد و سید بشیر حسینی داوران برنامه عصر جدید از کودکان بستری در بیمارستان مفید دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی عیادت کردند.

خرسی که از سقوط جان به در برده بود، توسط مردم کشته شد!

تابناکتابناک22 ساعت قبل
درست در زمانی که توله خرس مجروح برای مداوا به سمسکنده منتقل شده و بر اثر جراحات وارده جان باخته بود و همزمان، فیلمی در شبکه‌های اجتماعی و کانال‌های محلی دست به دست می‌شد که نشان می‌داد چه بلا‌هایی بر سرش آمده است. خرسی که در عبور از لبه پرشیب کوه ناکام مانده، سقوط کرده و البته جان به در برده بود، گرفتار بلایی بزرگ‌تر شد تا رویداد دردناک دیگری در حافظه محیط زیستی ایرانیان درج شود. فاجعه‌ای از جنس دیده شدن توله خرس توسط چند رهگذر و بارش باران سنگ‌های ریز و درشت بر سر و بدن این حیوان نگون بخت. سنگساری به قصد کشتن این توله خرس که احتمالا رهگذران هم متمایل به آزارش بودند و هم خوف داشتند به سمت شان حمله ور شود و از این رو حکم به مرگش دادند! درست در زمانی که توله خرس مجروح برای مداوا به سمسکنده منتقل شده و بر اثر جراحات وارده جان باخته بود و همزمان، فیلمی در شبکه‌های اجتماعی و کانال‌های محلی دست به دست می‌شد که نشان می‌داد چه بلا‌هایی بر سرش آمده است.

پاسخ رضا رفیع به حمایت سلبریتی‌ها از رامبد جوان

برترین‌هابرترین‌ها1 روز قبل
پاسخ جالب رضا رفیع، شاعر و طنزپرداز، به حمایت سلبریتی‌ها از رامبد جوان، کاری که رامبد جوان کرده مثل اینه که سالار عقیلی بره کانادا بگه وطنم ای شکوه پابرجا!

نازی‌ها در ایران؛ داستان طرفداران هیتلر از دوره پهلوی تا امروز (+فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
کیفیت پایینکیفیت خوبعصر ایران؛ محسن ظهوری یک قاب عکس بزرگ از «آدولف هیتلر» در کاخ صاحبقرانیه، نشانی از یک دوستی قدیمی است؛ دوستی میان ایران دوره رضاشاه با آلمان دوره هیتلر. این قاب عکس و برخی دیگر از هدایای هیتلر به ایران، در زمانی به ایران رسیده که آلمان‌ها در ایران در حال سرمایه‌گذاری‌های کلان در بخش صنعت ایران بودند؛ از ساخت راه‌آهن و پل و صنایع سیمان و قند‌ گرفته تا بنای ساختمان‌های دولتی در مراکز استان‌ها و هتل‌سازی‌ها در مازندران. آلمان که تا پنج سال قبل از آغاز جنگ، چهارمین شریک تجاری ایران بود، در مراحل آغازین جنگ رتبه اول تجارت خارجی ایران را از آن خود می‌کند. هیتلر هم به ایران نگاه ویژه‌ای داشت و می‌دانست که به دست آوردن این کشور، پلی است برای پیروزی در جنگ. در این فیلم مروری کرده‌ایم بر این بخش از تاریخ کم‌تر پرداخته شده ایران؛ یعنی نازیسم در ایران.

دردسرهای پس از سیل در لرستان آغاز شد؛ زمین به رانش افتاده‌است (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل

اخبار بیشتر