اخبار روز بازار مسکن - یکشنبه 19 اسفندماه
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اقتصادی
پوشش خبری

اخبار روز بازار مسکن - یکشنبه 19 اسفندماه

مردم توان خرید خانه ندارند

مهرخبرگزاری مهر
مردم توان خرید خانه ندارند
رئیس کمیسیون عمران مجلس گفت: رونق بازار مسکن مستلزم آن است که دولت سقف تسهیلات مسکن را افزایش دهد و در غیر این صورت قشری از مردم نمی‌توانند هیچ‌گاه خانه‌دار شوند.

محمدرضا رضایی کوچی در گفتگو با خبرنگار مهر، با انتقاد از رویه دولت در زمینه اعطای تسهیلات مسکن به مردم، گفت: علی‌رغم افزایش شدید قیمت مسکن، اعتقاد دولتمردان این است که اگر سقف تسهیلات مسکن افزایش پیدا کند، شاهد تورم و افزایش بی‌رویه قیمت مسکن می‌شویم.

وی با اشاره به اینکه رویکرد دولت در محدود کردن سقف تسهیلات مسکن منجر به متوقف شدن تولید مسکن شده است، افزود: از سوی دیگر افراد متوسط به پایین جامعه تمکن مالی لازم را برای خرید مسکن ندارند و اگر نتوانند از دولت تسهیلات مسکن کافی دریافت کنند، هیچ‌گاه نمی‌توانند صاحب خانه شوند.

رئیس کمیسیون عمران مجلس مجلس با بیان اینکه این کمیسیون بارها اعلام کرده که رونق بازار مسکن مستلزم افزایش سقف تسهیلات مسکن است، تصریح کرد: اگر شعار دولت، خانه‌دار کردن محرومان و افراد ضعیف جامعه است، باید برای تحقق این شعار تسهیلات ارزان‌قیمت به مردم اعطا کند.

رضایی کوچی با تاکید بر ضرورت افزایش سرمایه مالی بانک‌های ارائه کننده تسهیلات مسکن، گفت: متأسفانه اغلب این بانک‌ها با کمبود بودجه و سرمایه روبرو هستند و به این دلیل، مشکلاتی در روند ارائه وام مسکن ایجاد شده است و اگر شیوه اعطای تسهیلات مسکن به این روال ادامه یابد، قطعا شاهد مشکلات بیشتری در بخش مسکن طی سال ۹۸ خواهیم بود.

خواندن خبر در سایت منبع

مسکن در سال جدید گران نمی‌شود

تجارت‌نیوزخبرگزاری تجارت‌نیوز
مسکن در سال جدید گران نمی‌شود

یک کارشناس بازار مسکن در پاسخ به این پرسش قیمت مسکن در بهار سال ۹۸چه خواهد شد؟ به تجارت‌نیوز گفت: در سال ۹۸ دلیلی برای افزایش قیمت مسکن نمی‌بینیم؛ چرا که قیمت مسکن در سال ۹۷ به اندازه کافی جهش داشته و بنابراین افزایش قیمت مسکن برای سال آتی پیش‌بینی نمی‌شود.

عطا آیت‌الهی به میزان تقاضا در بازار مسکن اشاره کرد و افزود: متاسفانه مسکن در رکود کامل به سر می‌برد و جا برای افزایش قیمت ندارد. تقاضا برای خرید مسکن نیز به طور چشمگیری فروکش کرده است. بنابراین با کاهش میزان تقاضا نمی‌توان انتظاری از افزایش دوباره قیمت‌ها داشت.

او در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر اینکه قیمت مسکن از افزایش میزان تورم در سال آتی تبعیت نخواهد کرد؟ اظهار کرد: افزایش قیمت طلا، ارز و دستمزد بر قیمت نهایی مسکن اثر گذار است اما بازار مسکن دیگر کشش گرانی قیمت‌ را ندارد. معتقدیم افزایش قیمت در بازار مسکن یک روالی دارد و گرانی قیمت طلا و ارز نیز نمی‌تواند به طور آنی بر قیمت مسکن و صنعت ساختمان اثرگذار باشد.

آیت‌الهی به میزان تسهیلات دولتی در حوزه مسکن اشاره کرد و گفت: تا زمانی که تسهیلات دولتی در اختیار متقاضیان قرار نگیرد وضعیت مسکن به همین روال در رکود باقی خواهد ماند.

خواندن خبر در سایت منبع

ریسک نوع دوم پیش‌خرید مسکن

دنیای اقتصادخبرگزاری دنیای اقتصاد
ریسک نوع دوم پیش‌خرید مسکن
دنیای‌اقتصاد : بازار دوم معاملات مسکن در تهران -پیش‌فروش آپارتمان- به ۷ دلیل با رکودی سنگین‌تر از بازار اول، مواجه است. نااطمینانی سازنده‌های حرفه‌ای نسبت به تورم آینده و ناتوانی در برآورد قیمت تمام‌شده باعث شده به رغم تمایل اولیه آنها برای پیش‌فروش بخشی از واحدهای در حال ساخت پیش از سال جدید -عرضه خوب- عملا امکان آن وجود نداشته باشد. در سمت تقاضای پیش‌خرید نیز وضعیت فعلی، از شیوع ریسک نوع دو، در کنار خطرات چهارگانه همیشگی (ریسک نوع یک) حکایت دارد. ریسک جدید به سه دسته از پیش‌فروشنده‌ها -عرضه بد- مربوط است.

نتایج تحقیقات انجام شده درباره وضعیت بازار دوم معاملات مسکن از بروز ریسک «نوع دو» در این گروه از معاملات در روزهای پایانی سال ۹۷ خبر می‌دهد؛ تحقیقات میدانی «دنیای‌اقتصاد» از بازار پیش‌فروش واحدهای مسکونی که به‌عنوان بازار دوم معاملات مسکن بعد از بازار آپارتمان‌های آماده، ‌ از گذشته تاکنون یکی از انواع رایج خرید وفروش ملک بوده است، ‌ نشان می‌دهد علاوه بر خطرات چهارگانه پیش‌فروش مسکن به روش سنتی که ریسک نوع اول را از بابت پیش‌خرید واحدهای مسکونی برای متقاضیان ایجاد می‌کند، ‌ سه ویژگی فعلی فایل‌های پیش‌فروش، ‌ منجر به ایجاد ریسک نوع دو در بازار دوم معاملات مسکن شده است. هم‌اکنون عمده فایل‌هایی که به بازار پیش‌فروش واحدهای مسکونی عرضه شده‌اند از نوع «عرضه بد» و دربردارنده ریسک نوع دو برای پیش‌خریداران هستند؛ این در حالی است که در مقابل، ‌ «عرضه خوب» به بازار دوم معاملات مسکونی به لحاظ تعداد فایل‌های مطمئن برای پیش‌خرید، ‌ در اقلیت قرار گرفته است.

سه نوع رفتار متفاوت سازنده‌ها در بازار دوم معاملات مسکن منجر به ایجاد سه ویژگی جدید در بازار معاملات عمده فایل‌های پیش‌فروش مسکن در روزهای پایانی سال شده است؛ اولین ویژگی ایجاد‌کننده ریسک نوع دو در بازار پیش‌فروش مسکن مربوط به حضور سازنده‌های غیرحرفه‌ای یا آماتور در بازار معاملات این گروه از واحدهای مسکونی است؛ این نوع سازنده‌ها به دلیل بی‌اطلاعی از شرایط فعلی، ‌ به اشتباه تصور می‌کنند قادر به پیش‌بینی، ‌ تخمین و محاسبه هزینه‌ نهایی ساخت واحدها هستند وبر پایه همین تصور اشتباه، ‌ اقدام به تعیین قیمت قطعی و پیش‌فروش واحدهای خود می‌کنند؛ این در حالی است که سازنده‌های حرفه‌ای در شرایط فعلی به دلیل غیر قابل پیش‌بینی بودن هزینه نهایی ساخت، ‌ تحت‌تاثیر نبود چشم‌انداز روشن از آینده، ‌ تا حد امکان از پیش‌فروش واحدها خودداری می‌کنند؛ پیش‌خرید مسکن از سازندگان آماتور در نهایت به زیان خریدار تمام خواهد شد؛ چرا که در صورت نوسان هزینه‌ها در طول دوره ساخت، ‌ امکان دبه قیمتی از سوی سازنده، ‌ برخورد پروژه با مشکل مالی، ‌ تاخیر در تحویل پروژه و حتی عدم توانایی سازنده در تکمیل واحدها، ‌ بسیار زیاد خواهد بود؛ ویژگی دوم مربوط به احتمال بروز یک کج‌رفتاری عمده از سوی برخی سازنده‌های غیرحرفه‌ای در شرایط فعلی در معاملات پیش‌فروش است؛ برخی از سازنده‌ها اگر چه نسبت به غیر قابل پیش‌بینی بودن هزینه‌های نهایی ساخت واحدهای مسکونی مطلع هستند اما با این تصور که در صورت بروز مشکل بخشی از مشکلات ایجاد شده را به پیش‌خریدار تحمیل یا منتقل خواهند کرد اقدام به پیش‌فروش می‌کنند؛ از سوی دیگر، ‌ هم‌اکنون گروهی از سازنده‌ها اقدام به پیش‌فروش برخی از واحدهای خود با قیمت‌های بالاتر از قیمت واحدهای مسکونی نوساز مشابه کرده‌اند که مجموع این سه رفتار در بازار دوم معاملات مسکن منجر به ایجاد ریسک نوع دو برای پیش‌خریداران شده است.

پیش از این نیز پیش‌خرید مسکن تحت‌تاثیر نبود ضوابط و مقررات قانونی مشخص، ‌ با چهار ریسک عمده همراه بود که به‌عنوان ریسک نوع یک در بازار دوم معاملات مسکن شناخته می‌شود؛ «دبه در قیمت نهایی»، ‌ «کم‌فروشی در به‌کاربردن مصالح ساختمانی»، ‌ «عدم تحویل به‌موقع واحدها» و در برخی موارد «خطر فروش واحدها به چند نفر»، ‌ مهم‌ترین و رایج‌ترین ریسک‌های پیش‌خرید مسکن به‌عنوان مجموعه ویژگی‌های ریسک نوع یک در این گروه از معاملات محسوب می‌شود. با این حال، ‌ هم‌اکنون بازار پیش‌خرید مسکن با ریسک نوع دوم نیز همراه شده است که جزو تازه‌ترین تحولات مربوط به این بازار محسوب می‌شود؛ در شرایط فعلی اکثر (گروه اکثریت) فایل‌های موجود در بازار پیش‌فروش ساختمان دربردارنده هر دو گروه ریسک نوع اول و نوع دوم هستند که در واقع عرضه بد در بازار دوم معاملات مسکن را شکل داده‌اند؛ این در حالی است که تنها تعداد کمی از معاملات پیش‌فروش در ردیف عرضه خوب یا پیش‌فروش‌های مطمئن با ریسک کمتر قرار دارند که در واقع گروه اقلیت در بازار دوم معاملات مسکن را ایجاد کرد‌ه‌اند.

هفت علت کاهش معاملات پیش‌فروش

تحقیقات میدانی «دنیای‌اقتصاد» درباره وضعیت فعلی بازار پیش‌فروش مسکن بر اساس پرس‌وجوهای انجام شده از بازار، ‌ رصد فایل‌های عرضه شده و همچنین اظهارات فعالان و واسطه‌های بازار پیش‌فروش نشان می‌دهد هم‌اکنون بازار معاملات پیش‌فروش واحدهای مسکونی نیز تحت‌تاثیر برخی از عوامل همچون بازار اول معاملات مسکن-بازار معاملات خرید وفروش واحدهای مسکونی آماده عرضه به متقاضیان-در شرایط رکودی به‌سر می‌برد؛ رکود در بازار دوم معاملات مسکن-بازار پیش‌فروش واحدهای مسکونی-به مراتب سنگین‌تر از رکود در بازار اول معاملات مسکن است؛ با این حال تحقیقات نشان می‌دهد در شرایط فعلی که بازار معاملات مسکن به دلیل جهش قیمت‌ها در سال ۹۷ با رکود ناشی از کاهش شدید قدرت خرید متقاضیان ملک و خروج اجباری بخش قابل‌توجهی از آنها به دلیل ضعف بنیه مالی از بازار مسکن مواجه شده است، ‌ هر چند کشش و تمایل اولیه از سوی هر دو سمت عرضه و تقاضای مسکن به انجام معامله در بازار دوم-معاملات پیش‌فروش-وجود دارد اما دست‌کم بنا بر ۷ علت عمده رکود در این بازار سنگین‌تر از رکود در بازار معاملات خرید وفروش واحدهای مسکونی آماده است.

«وجود انتظارات تورمی از سمت عرضه»، ‌ اولین دلیل کاهش استقبال سازنده‌ها از پیش‌فروش واحدهای مسکونی است؛ در شرایط فعلی سازنده‌های حرفه‌ای امکان محاسبه و حتی تخمین هزینه نهایی ساخت و ساز را از دست داده‌اند؛ غیر قابل پیش‌بینی بودن شرایط پیش‌روی سازنده‌ها موجب شده است پیش‌فروش مسکن به اقدامی پرریسک برای سمت عرضه تبدیل شود و بنابراین سازنده‌ها اغلب تمایلی به پیش‌فروش ندارند؛ این موضوع به خصوص در میان سازندگان حرفه‌ای با بنیه مالی قوی پررنگ‌تر است.

«عدم اطمینان کافی درخصوص صحت وسلامت معاملات پیش‌فروش مسکن برای سمت تقاضا» دومین علت کاهش تعداد معاملات در بازار دوم مسکن است؛ به دلیل ضعف قانون و نبود ضوابط و مقررات قانونی مشخص و بدون ابهام برای انجام معاملات پیش فروش واحدهای مسکونی، ‌ سمت تقاضای مسکن عملا نسبت به انجام این نوع معاملات بی‌اعتماد هستند وپیش‌خرید را جزو معاملات پرریسک می‌دانند. این موضوع به خصوص در شرایط فعلی که سطح قیمت مسکن بسیار افزایش یافته، ‌ تشدید شده است و ریسک معاملات پیش‌خرید برای متقاضیان افزایش یافته است. «تنگنای زمانی متقاضیان مصرفی برای خرید مسکن با هدف سکونت در واحدها» از سوی دیگر به‌عنوان یکی از عوامل موثر در کاهش سطح استقبال متقاضیان بازار مسکن از این گروه معاملات مطرح است؛ در حال حاضر متقاضیان مصرفی به دلیل نگرانی از افزایش قیمت مسکن در ماه‌های آینده و همچنین بالا رفتن سطح اجاره‌بها تمایل دارند واحدی خریداری کنند که بتوانند در کوتاه‌ترین زمان ممکن در آن ساکن شوند؛ بنابراین پیش‌خرید واحدهای مسکونی به دلیل تنگنای زمانی برای این گروه از متقاضیان روش جذابی محسوب نمی‌شود.

«از بین رفتن جاذبه سوداگری و سفته‌بازی در بازار مسکن» نیز از دیگر دلایل کاهش تعداد معاملات پیش‌فروش در بازار مسکن در روزهای پایانی سال ۹۷ است؛ از آنجا که دست‌کم در مقطع زمانی فعلی چشم‌اندازی از بابت جهش مجدد قیمت در بازار مسکن وجود ندارد و از یک زاویه دیگر برخی پیش‌بینی‌ها انتظار ثبات قیمت را در بازار معاملات واحدهای مسکونی مطرح می‌کند، ‌ بازار مسکن دست‌کم برای یک سال پیش‌رو، ‌ بازاری جذاب برای سفته‌بازان و سوداگران ملکی محسوب نمی‌شود. پنجمین علت کاهش معاملات پیش‌فروش به «عدم تمایل واسطه‌های بازار مسکن نسبت به انجام بازاریابی برای این گروه از فایل‌ها» مربوط می‌شود؛ به دلیل منع واسطه‌های بازار از تنظیم قرارداد پیش‌فروش مسکن و نبود ضوابط روشن در این زمینه، ‌ واسطه‌های بازار مسکن در فضای تیره و تار بازار پیش فروش تمایلی به انجام فعالیت وبازاریابی برای این گروه از فایل‌ها ندارند؛ به عبارت دیگر علاوه بر آنکه معاملات پیش‌فروش در شرایط فعلی برای خریداران با ریسک بالا همراه است این ریسک متوجه واسطه‌های بازار هم هست.

از سوی دیگر «عدم تمایل ثبت محضری معاملات پیش‌فروش از سوی سازنده‌ها قبل از اتمام دوره ساخت» نیز از دیگر دلایل محدود‌کننده معاملات در بازار دوم مسکن است؛ همچنین «کاهش فاصله قیمتی بین واحدهای پیش‌فروشی با واحدهای نوساز و در برخی موارد تعیین قیمت بالاتر برای واحدهای پیش‌فروشی در مقایسه با واحدهای نوساز» از دیگر عوامل کاهش تعداد معاملات در بازار این گروه از واحدها محسوب می‌شود. در حالی‌که در دوره‌های گذشته معمولا میانگین قیمت واحدهای مسکونی پیش‌فروشی حدود ۱۵ تا ۲۰ درصد کمتر از متوسط قیمت واحدهای نوساز مشابه بود در حال حاضر این فاصله قیمتی بسیار کاهش یافته و در برخی موارد به صفر رسیده است؛ حتی در برخی موارد این فاصله معکوس شده است یعنی قیمت واحدهای پیش‌فروشی در برخی پروژه‌ها از قیمت واحدهای نوساز و آماده فراتر رفته است.

از سوی دیگر، ‌ از آنجا که بسیاری از ساخت وسازهای شهر تهران ساخت وسازهای مشارکتی است که عملیات ساختمانی با هزینه سازنده روی زمین شخص یا اشخاص دیگری به‌عنوان مالک و شریک سازنده انجام می‌شود، ‌ در متن بسیاری از قراردادهای مشارکت سازنده از پیش‌فروش واحدها منع شده است و در واقع اجازه پیش‌فروش واحدها را ندارد؛ علت این موضوع نگرانی مالکان از احتمال عدم تعهد سازنده به تعهدات خود بابت ساخت و تکمیل واحدها در صورت پیش‌فروش است. تحقیقات میدانی نشان می‌دهد در چنین شرایطی متقاضیان بازار مسکن ترجیح می‌دهند اقدام به خرید واحدهای چندساله آماده کنند؛ چرا که از این طریق هم هزینه کمتری بابت خرید آپارتمان پرداخت می‌کنند و هم ریسک‌های مربوط به معاملات پیش‌فروش را متحمل نخواهند شد. هم‌اکنون کمتر از ۱۰ درصد از معاملات خرید وفروش مسکن در بازار دوم انجام می‌شود؛ به این معنا که در شرایط فعلی کمتر از ۱۰ درصد از معاملاتی که در بازار مسکن انجام می‌شود مربوط به پیش‌خرید آپارتمان است؛ این در حالی است که این میزان در دوره‌های گذشته به مراتب بیش از رقم فعلی بوده است. اکثریت متقاضیان بازار پیش‌فروش مسکن در شرایط فعلی آن دسته از متقاضیان مصرفی هستند که با تنگنای زمانی برای خرید مسکن وسکونت در آن مواجه نیستند؛ این گروه از خریداران عمدتا خانه اولی هستند و به قصد سکونت در ماه‌ها یا سال‌های بعد، ‌ اقدام به پیش‌خرید آپارتمان می‌کنند؛ همچنین عمده سازندگانی که در شرایط فعلی اقدام به پیش‌فروش می‌کنند سازندگان پول لازم یا عرضه‌کنندگان آماتور هستند که به تازگی وارد عرصه ساخت وساز شده‌اند واز بنیه مالی قوی، ‌ تجربه وسابقه کافی برای ساخت مسکن برخوردار نیستند و بنابراین اقدام به پیش‌فروش همه یا بخشی از واحدهای خود از همان مراحل ابتدایی یا مراحل بعدی ساخت می‌کنند. بررسی‌ها نشان می‌دهد سازندگانی که در شرایط فعلی اقدام به پیش‌فروش می‌کنند معمولا ۵۰ تا ۶۰ درصد از قیمت کل واحد را در ابتدا از پیش‌خریداران دریافت می‌کنند تا در صورت نوسان هزینه‌های ساخت بتوانند از سود این مبالغ بابت تامین هزینه‌ها یا جبران کاهش سود مورد انتظار خود استفاده کنند. همچنین‌ در صورتی که واحد پیش‌فروش شده در مراحل میانی یا پایانی ساخت قرار داشته باشد درصد بیشتری از قیمت کل واحد از سوی سازنده از پیش‌خریدار مطالبه می‌شود.

با این حال، ‌ عمده فایل‌هایی که در شرایط فعلی به بازار پیش‌فروش مسکن عرضه شده‌اند در مراحل پایانی کار قرار دارند؛ هر چند نمونه‌های متنوعی از فایل‌های پیش‌فروش مسکن در مراحل مختلف ساخت و با پیشرفت فیزیکی مختلف (از مرحله خاک تا نازک‌کاری)، ‌ هم‌اکنون در بازار دوم معاملات مسکن قابل جست و جو است. تحقیقات میدانی نشان می‌دهد در شرایط فعلی زمان تکمیل و تحویل تعداد قابل توجهی از فایل‌هایی که به بازار پیش‌فروش معرفی شده‌اند، ‌ نیمه اول سال ۹۸ است و زمان زیادی تا اتمام عملیات ساخت آنها وجود ندارد. در واقع در این گروه از فایل‌ها با توجه به رکود موجود در بازار مسکن سازندگان درصدد هستند تا از این طریق با سرعت بیشتری بتوانند واحدهای خود را به فروش برسانند. در حالی‌که رکود در بازار پیش‌فروش مسکن به مراتب سنگین‌تر از بازار خرید و فروش واحدهای مسکونی آماده است اما تحقیقات «دنیای اقتصاد» از بازار پیش‌فروش مسکن در مناطق مصرفی شهر تهران به خصوص مناطق ۲، ‌ ۴، ‌ ۵ و ۲۲ نشان می‌دهد هم‌اکنون رکود در بازار دوم معاملات مسکن در هر کدام از این مناطق شدت وضعف متفاوتی دارد؛ این تفاوت به‌خصوص در منطقه ۲۲ شهر تهران نسبت به سایر مناطق مصرفی پررنگ‌تر است.

شرایط متفاوت در منطقه ۲۲

در شرایطی که تحت تاثیر عوامل پیش گفته بازار معاملات پیش‌فروش مسکن در مناطق مصرفی شهر تهران با رکود سنگین مواجه شده است معاملات پیش‌فروش همچنان در منطقه ۲۲ شهر تهران نسبت به سایر مناطق بیشتر است. هر چند از حرارت بازار پیش‌فروش مسکن در این منطقه نیز در مقطع زمانی فعلی نسبت به دوره‌های قبلی به میزان قابل توجهی کاسته شده است و در منطقه ۲۲ نیز عمده خریداران مسکن به دنبال خرید واحدهای آماده، ‌ چندسال ساخت و با سطح قیمت مناسب هستند.

با این حال، ‌ بازار پیش‌فروش مسکن در منطقه ۲۲ شهر تهران با دو نوع متقاضی عمده مواجه است؛ یک گروه از متقاضیان بازار پیش‌فروش در این منطقه متقاضیان مصرفی هستند که به دلیل جهش قیمت مسکن در مناطق مصرفی بالاتر همچون منطقه ۵ موفق به خرید آپارتمان در این مناطق نشدند و چون برای سکونت در این واحدها با تنگنای زمانی مواجه نیستند و نیاز آنها به واحد خریداری شده فوری نیست اقدام به پیش‌خرید می‌کنند؛ از سوی دیگر ساکنان حومه تهران نیز از دیگر متقاضیان پیش‌خرید مسکن در منطقه ۲۲ هستند؛ این گروه از متقاضیان، ‌ بیشتر متقاضی پیش‌خرید واحدهای شخصی‌ساز (غیرتعاونی) در ساختمان‌های کم‌تراکم هستند. از سوی دیگر و در حالی‌که حضور سرمایه‌گذاران در بازار پیش‌خرید مسکن به میزان قابل‌توجهی کاهش یافته است اما برخی از سرمایه‌گذاران ملکی اقدام به پیش‌خرید واحدهای تعاونی‌ساز در برج‌های مسکونی این منطقه می‌کنند؛ برج‌های ساخته شده و در دست احداث منطقه ۲۲ شهر تهران عمدتا مربوط به تعاونی‌های دولتی و شبه‌دولتی هستند که برخی از اعضای این تعاونی‌ها به دلایل مختلف اقدام به فروش امتیازهای خود می‌کنند. در حالی که در شرایط فعلی، ‌ در مناطق مصرفی شهر تهران عمدتا سازندگان آماتور و غیرحرفه‌ای یا سازنده‌های پول لازم اقدام به پیش‌فروش واحدهای خود می‌کنند در منطقه ۲۲ شهر تهران از هر دو گروه سازنده حرفه‌ای وغیرحرفه‌ای در بازار پیش فروش حضور دارند؛ برخی از سازندگان حرفه‌ای و با سابقه در این منطقه به دو دلیل عمده اقدام به پیش‌فروش بخشی از واحدهای خود در شرایط فعلی کرده‌اند؛ اولین دلیل به تکاپوی این سازندگان برای فروش هر چه سریع‌تر واحدها برای تامین هزینه‌های ساخت سایر پروژه‌های خود مربوط می‌شود و دلیل دوم به تلاش آنها برای فروش واحدهایشان به شرایطی مربوط می‌شود که به دلیل مازاد عرضه در این منطقه و کاهش سطح تقاضا برای خرید مسکن به دلیل افزایش شدید قیمت‌ها، ‌ فروش واحدها با دشواری همراه است.

کارشناسان بازار مسکن به متقاضیان توصیه می‌کنند در صورتی که قصد پیش‌خرید آپارتمان دارند قبل از انجام معامله با سازنده حداقل باید یک اقدام مهم را انجام دهند؛ یک گام قبل از انجام معامله پیش‌خرید باید کسب اطمینان از بابت حسن‌سابقه سازنده از سوی پیش‌خریدار باشد؛ متقاضی پیش‌خرید می‌تواند با جست‌و‌جو از مالکان واحدهایی که سازنده پیش از این و در پروژه‌های قبلی اقدام به ساخت و پیش‌فروش واحد به آنها کرده است، ‌ کارنامه سازنده را رصد و در صورت رضایت‌بخش بودن آن اقدام به امضای معامله پیش‌خرید با وی کند.

ریسک نوع دوم پیش‌خرید مسکن - 17

خواندن خبر در سایت منبع

موج زمستانه رونق در بازار مسکن

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
موج زمستانه رونق در بازار مسکن
بازار مسکن تهران پس از ۶‌ ماه روند نزولی تعداد معاملات، در بهمن‌ماه توانست رشد ۳۹درصدی خریدوفروش را تجربه کند و حالا آنگونه که آمارهای خام اتحادیه مشاوران املاک نشان می‌دهد.

جهش ۱۰۰درصدی میانگین قیمت هر متر زیربنای مسکونی در بازار تهران قوی‌ترین عاملی بود که با حذف تقاضای مؤثر مصرفی، بازار مسکن پایتخت را به ورطه رکود کشاند اما همزمان تحولات شدید اقتصادی و نوسانات نرخ ارز باعث شد باوجود رکود معاملات، میانگین قیمت مسکن در روند صعودی باقی بماند. در این وضعیت که به عنوان رکود تورمی شناخته می‌شود، تعداد معاملات مسکن تهران در طول ۶‌ماه به یک‌سوم کاهش یافت اما در همین دوره میانگین قیمت توانست رشد حدود ۴۰درصدی را تجربه کند و به مرز روانی ۱۰میلیون تومان برای هر مترمربع برسد. حالا در شرایطی که رشد آرام و پیوسته میانگین قیمت همچنان ادامه دارد، یخ تعداد معاملات نیز باز شده و به‌تدریج بازار مسکن در حال بازیابی رونق از دست رفته خود است اما آیا این افق می‌تواند به‌منزله پایان رکود باشد؟

آمارهای ارائه شده از سوی رئیس اتحادیه مشاوران املاک حاکی از این است که از اول تا چهاردهم اسفندماه۱۳۹۷ بالغ بر ۷۳۱۸مورد خریدوفروش در شهر تهران انجام شده که نسبت به زمان مشابه در ‌ماه قبل ۴۳درصد رشد را نشان می‌دهد. البته این تعداد معامله در مقایسه با اسفند سال قبل ۱۴درصد کاهش داشته که با توجه به سقوط ۶۰درصدی تعداد معاملات در ماه‌های اخیر، افت چندان بزرگی محسوب نمی‌شود. نکته قابل‌توجه درباره بازار مسکن این است که فعلا این بازار به‌واسطه نبود چشم‌انداز روشن از وضعیت اقتصادی کشور در سال۹۸ دچار کسادی شده است و باوجوداینکه تقاضای مصرفی این بازار عملا قدرت خرید خود را از دست داده، اگر قرار باشد روند کاهشی ارزش ریال مقابل سایر ارزها در سال آینده ادامه پیدا کند احتمال جهش دوباره قیمت مسکن با ورود تقاضای سرمایه‌گذاری کم نیست.

در مقابل اگر قرار باشد ثبات نسبی نرخ ارز در سال آینده نیز تداوم پیدا کند و با راه‌اندازی کانال مالی اروپا (اینستکس) بخشی از تجارت خارجی ایران به حالت عادی برگردد، احتمال تداوم رکود بازار مسکن تا اواسط سال بسیار زیاد است و حتی این احتمال نیز وجود دارد که تورم قیمت مسکن متوقف شود؛ چراکه نبود چشم‌انداز افزایش در قیمت مسکن، تقاضای سرمایه‌گذاری را نیز از این بازار فراری می‌دهد و زمینه رشد قیمت عملا از بین می‌رود. ازجمله دلایل افزایش نسبی معاملات در آخرین‌ماه از سال۱۳۹۷ می‌تواند به ابهامات سیاسی و اقتصادی مرتبط باشد؛ هرچند مصطفی‌قلی خسروی، رئیس اتحادیه املاک می‌گوید که قیمت مسکن در سال آینده مطلقا جهشی نخواهد بود. احمد روستا، کارشناس بازاریابی نیز سال آینده را نه بحرانی، بلکه ابهام‌آلود می‌داند. او می‌گوید: این کلیشه ۴۰سال وجود داشته و مدام فکر کردیم با بحران مواجهیم اما درواقع نوعی سردرگمی و بلاتکلیفی است که خریداران و فروشندگان در بازار ایران با آن مواجهند. روستا نسبت به چشم‌انداز اقتصاد ایران در سال آینده خوش‌بین است.

گزارش‌های میدانی از بنگاه‌های مشاور املاک تهران، رونق نسبی معاملات بازار مسکن در اسفندماه را تأیید می‌کند. مشاوران املاک می‌گویند: در معاملات اخیر بازار مسکن، برخی از فروشندگان از معامله خارج شده‌اند و قیمت‌های اعلامی در فضای مجازی را تا ۵درصد افزایش داده‌اند. به‌نظر می‌رسد با ابهام موجود برای آینده بازار مسکن و اقتصاد ایران در سال آینده، قیمت‌گذاری در بازار مسکن به‌نوعی قمار تبدیل شده و به‌صورت کاغذی بالا برده می‌شود که قدرت تصمیم‌گیری کارشناسی از خریداران را سلب کرده و به‌نوعی بازار را با هیجان کاذب مواجهه می‌کند.

خواندن خبر در سایت منبع

شش اقدام اورژانسی برای کنترل قیمت مسکن

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین
شش اقدام اورژانسی برای کنترل قیمت مسکن
ابهام‌زدایی از چشم‌انداز اقتصادی، انبوه‌سازی، صنعتی‌سازی، ارائه زمین ارزان قیمت، مشوق‌های مالیاتی، تسهیلات با نرخ سود پایین به سازندگان و و ممانعت بانک‌ها از خرید و فروش ملک ممکن است بازار مسکن را به ثبات برساند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، بعد از روی کار آمدن محمد اسلامی به جای عباس آخوندی در بالاترین مسند وزارت راه و شهرسازی، رویکرد این وزارتخانه از «افزایش توان خرید» به «تولید و عرضه مسکن» تغییر کرده و با توجه به رکود مسکن که به افت شدید ساخت و ساز طی پنج سال گذشته منجر شده، برآورد کارشناسی این است که اسلامی با چالشی بزرگ مواجه خواهد بود. بخصوص اینکه بعد از جهش نرخ ارز، هزینه‌های ساخت مسکن نیز سه تا چهار برابر افزایش یافته که می‌تواند اثر منفی بر روی تولید مسکن بگذارد. توجه به انبوه سازی و صنعتی سازی ممکن است کلید حل معمای مسکن باشد.

طبق برآوردها، ایران سالیانه به یک میلیون واحد مسکونی نیاز دارد اما بر اساس پروانه‌های صادر شده هم اکنون تولید حدود ۳۲۰ هزار واحد است. مازیار حسینی، معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی این تعداد را حتی کمتر از ۳۰۰ هزار واحد می‌داند. بنابراین طی پنج سال گذشته، بازار مسکن با انباشت تقاضایی مواجه شده که به عنوان آب پشت سد عمل کرد و با یک تلنگر جهش دلار سد فرو ریخت. هرچند آمار می‌گوید ۴٫۷ میلیون مسکن خالی و نیمه خالی در کشور وجود دارد اما این تعداد از دسترس اقشار متوسط و پایین جامعه خارج است. به بیان دیگر، برنامه‌ریزی‌ها در اقتصاد مسکن دچار مشکل بوده که از علل آن می‌توان به ضعف مدیریتی در «دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن» اشاره کرد.

یکی دیگر از مواردی که طی سال‌های اخیر به گرانی ملک دامن زده، خالی ماندن واحدهایی است که کارشناسان می‌گویند عمده آنها توسط بانک‌های خصوصی و دولتی خریداری شده‌اند. اگر ساز و کار قانون مالیات بر عایدی سرمایه که توسط مجلس شورای اسلامی در دست بررسی قرار گرفته طوری تنظیم شود که بتواند بانک‌ها را از خرید و فروش زمین و ساختمان به قصد سرمایه‌گذاری منع کند در جلوگیری از نوسانات قیمت مسکن مؤثر خواهد بود.

نقش غیرمستقیم بانک‌ها در گرانی مسکن

کارشناسان، یکی از عوامل رکود تورمی در بازار مسکن را سیستم بانکی می‌دانند که به رونق ساخت و ساز کمک چندانی نمی‌کند. به اعتقاد آنان، تسهیلاتی که در حوزه تولید مسکن پرداخت می‌شود کمترین ریسک را از نظر اقتصادی دارد؛ چرا که ضمانت‌ها به صورت کاملا مشخص از سوی بانک‌ها دریافت می‌شود. اما با وجود تزریق منابع خوبی که از محل بازگشت ۵۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات مسکن مهر صورت گرفته، این منابع به حوزه مسکن اختصاص نیافته و حتی به استناد قانون ساماندهی که می‌بایست ۱,۰۰۰ میلیارد تومان به حوزه مسکن داده شود محقق نشده است.

اسلامی معتقد به افزایش رقم وام مسکن نیست

عباس آخوندی، وزیر سابق راه و شهرسازی که همواره بخش مسکن را از نگاه اقتصاد کلان می‌نگریست معتقد بود ۴٫۷ میلیون مسکن خالی و نیمه خالی که شش ماه از سال مورد استفاده قرار می‌گیرد به معنای عدم بازده سرمایه ۴۷۰ میلیارد دلاری در کشور است. لذا برنامه خود را به عرضه این تعداد قرار داد و به همین دلیل تسهیلات مسکن را از حدود ۲۰ میلیون تومان در دولت‌های نهم و دهم به سقف ۱۶۰ میلیون تومان افزایش داد اما رشد یکباره قیمت مسکن ناشی از جهش نرخ ارز، معادلات را به هم ریخت. سپس فشارهایی به استعفای او در ۲۸ مهرماه ختم شد. پس از آن حسن روحانی رئیس جمهور، محمد اسلامی را به عنوان وزیر راه و شهرسازی منصوب کرد و مجلس نیز به او رأی اعتماد داد. اسلامی که راهکارها تعادل بخشی به بازار مسکن را ساخت و ساز می‌داند، طی ماه‌های اخیر تمام هم و غم خود را بر تولید و عرضه مسکن گذاشته و وعده داده که ۵۰۰ هزار مسکن مهر نیمه تمام را تکمیل کند و ۴۰۰ هزار واحد مسکونی در شهرهای جدید، بافت‌های ناکارآمد و مناطق هدف بنیاد مسکن بسازد. او بارها مخالفت خود را با افزایش رقم وام مسکن اعلام کرده و معتقد است که بالا بردن تسهیلات منجر به افزایش قیمت مسکن می‌شود.

اسلامی در روزهای اخیر در سفر به مشهد مقدس به برنامه‌های وزارت راه و شهرسازی برای تأمین مسکن مورد نیاز جامعه اشاره کرده و گفته است: امروز با خط مشی تکمیل مسکن مهر و همچنین آغاز عملیات اجرایی احداث ۴۰۰ هزار واحد مسکونی در سطح کشور یک برنامه مشخص برای تأمین مسکن وجود دارد که بر اساس نیاز جامعه تدوین شده است.

وزیر راه و شهرسازی افزود: یکی از وظایف قانونی وزارت راه و شهرسازی تعادل بخشی به عرضه و تقاضای بازار مسکن در سطح کشور به شمار می‌رود، این برنامه به گونه‌ای تدوین شده که قشر متوسط و ضعیف را مخاطب قرار بدهد. تولید مسکن باید متناسب با قدرت استطاعت این قشر صورت بگیرد و تأمین مسکن برای آن‌ها را تسریع و تسهیل کند

اسلامی بر ضرورت قرارگیری مسئله اسکان بر روی ریل اقدام و عمل تأکید کرد و گفت: در قانون بودجه یک ظرفیت ۱۰ هزار میلیارد تومانی برای ساماندهی مسکن تصویب شده است که کمک بزرگی به تعادل بخشی بازار مسکن به حساب می‌آید.

وزیر راه و شهرسازی با تأکید بر عرضه زمین برای احداث مسکن تصریح کرد: نکته مهم‌تر کمک به کسانی است که قصد احداث مسکن دارند، سیاست ما ارائه مشوق‌هایی برای تسهیل، تسریع و کاهش قیمت تمام شده مسکن است تا به افزایش قدرت خرید مسکن منجر شود.

بخش خصوصی در حال ترک ساخت و ساز است

با اینکه عرضه ۹۰۰ هزار واحد مسکونی تا سال ۱۴۰۰ برنامه‌ای مهم تلقی می‌شود اما آنچه هدف اسلامی برای تعادل بخشی به بازار را محقق خواهد کرد، آمدن بخش خصوصی پای کار است؛ بخش خصوصی که دبیر کانون انبوه سازان معتقد است در حال ترک این حوزه هستند.

همچنین از جمله مسائلی که در ماه‌های پایانی سال به افزایش قیمت مسکن دامن زده، عدم قطعیت در اقتصاد و نبود چشم‌انداز روشن است. احمد روستا کارشناس بازاریابی، سال آینده را نه بحرانی، بلکه ابهام‌آلود می‌داند. او می‌گوید: این کلیشه ۴۰ سال وجود داشته و مدام فکر کردیم با بحران مواجهیم اما در واقع نوعی سردرگمی و بلاتکلیفی است که خریداران و فروشندگان در بازار ایران با آن مواجه‌اند. روستا نسبت به چشم‌انداز اقتصاد ایران در سال آینده خوشبین است.

اما دبیر کانون انبوه سازان با بیان اینکه هزینه‌های کمرشکن بر گرده تولیدکنندگان قرار دارد می‌گوید: حدود ۱۳ میلیون جوان در کشور داریم که به سن ازدواج رسیده یا از سن ازدواج گذشته‌اند. یعنی هم‌اکنون با ۵ تا ۶ میلیون کسری مسکن مواجهیم که باید تأمین شود. از سوی دیگر گفته می‌شود ۲٫۵ میلیون مسکن خالی در کشور وجود دارد. در همه جای دنیا برای تعادل‌بخشی به بازار مسکن، مازاد ۶ تا ۱۰ درصد را نگه می‌دارند. این ۲٫۵ میلیون نیز حدود ۱۰ درصد کل واحدهای مسکونی کشور را تشکیل می‌دهد که می‌توان آن را به عنوان تعادل‌بخشی در نظر گرفت و بر این اساس به ۵ تا ۶ میلیون مسکن در کشور نیاز داریم.

فرشید پورحاجت با اشاره به کاهش ارزش پول ملی به یک سوم گفته است: این مساله سبب شده نقدینگی تولیدکنندگان به خصوص سازندگان به یک سوم کاهش پیدا کند. بنابراین وقتی قدرت خرید متقاضیان مسکن کاهش می‌یابد، تولیدکننده‌ها نیز رغبتی برای ورود به عرصه ساخت و ساز از خود نشان نمی‌دهند. وی، اصلاح قانون پیش فروش و مشوق‌های مالیاتی را از جمله اصلاحات فوری در حوزه مسکن می‌داند. لینک کوتاه لینک کپی شد

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

ترامپ رئیس ستاد کارکنان کاخ سفید را به دلیل «سرفه» بیرون کرد +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
رئیس‌جمهور آمریکا حین مصاحبه با شبکه «ای بی سی نیوز» از سرفه‌های «میک مولوانی» به خشم آمد و او را از دفتر ریاست‌جمهوری بیرون کرد. در این لحظه پرتنش، مجری در حال پرسیدن سوالاتی درباره تحقیقات درباره پرونده مداخله روسیه در انتخابات ۲۰۱۶ و سوابق مالیاتی ترامپ بود.

فیلم | اورانگوتان ۵۰ ساله فرانسوی نقاشی می‌کشد!

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
کریستل هانو، یکی از مدیران این باغ که از ۲۰ سال پیش تاکنون وظیفه نگهداری از حیوانات را بر عهده دارد معتقد است که ننت بدون تردید دارای استعداد ذاتی هنری است. این اورانگوتان از سال‌ها پیش نقاشی کردن را بدون هیچ آموزشی و به طور خودجوش آغاز کرده است. نقاشی‌های او گاهی با قیمت هزاران یورو فروخته شده و عواید آن صرف حفاظت از دیگر اورانگوتان‌ها می‌شود. اورانگوتان‌ها به شدت در معرض خطر انقراض قرار دارند و اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت برآورد کرده که تنها صدهزار اورانگوتان در جهان باقی مانده است. این حیوانات در طبیعت بین ۳۰ تا ۴۵ سال عمر می‌کنند اما درصورتی که از آنان به خوبی نگهداری شود می‌توانند ۶۰ سال یا بیشتر زنده بمانند.
افتصادنیوزافتصادنیوز1 روز قبل
به گزارش اقتصاد نیوز و به نقل از آی تی رسان، این لیست به صورت روزانه آپدیت شده و شامل محصولاتی همچون گلکسی S۷، گلکسی S۷ Edge، سامسونگ گلکسی نوت ۵، گلکسی A۹ و… می‌شود. شما می‌توانید با کلیک بر روی نام هر مدل، به فروشگاه‌های آنلاین وارد شده و محصول مورد نظر را بخرید. لیست قیمت گوشی‌های سامسونگ
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
به گزارش اقتصادآنلاین، بهای سکه طح قدیم چهار میلیون و ۵۵۰هزار تومان است. نیم سکه و ربع سکه امروز به ترتیب با قیمت‌های دو میلیون و ۴۷۰ و یک میلیون و ۶۵۰هزار تومان در بازار معامله می‌شوند. قیمت سکه یک گرمی امروز یک میلیون و ۱۰هزار تومان است. طلای ۱۸عیار در بازار امروز گرمی ۴۳۴هزار و ۴۵۰تومان قیمت خورد. هر اسکناس یورو در تابلوی این صرافی‌ها برای فروش ۱۵۳۰۰و برای خرید ۱۵۲۰۰ تومان قیمت خورده است.
خانه ملتخانه ملت1 روز قبل
شادمهر کاظم‌زاده عضو کمیسیون عمران مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، از افتتاح فاز یک پروژه آزادراه تهران-شمال تا پایان تابستان سال جاری خبر داد و گفت: در شرایط کنونی فاز یک این پروژه بیش از ۹۵ درصد پیشرفت فیزیکی داشته و با روند کنونی بخشی از این پروژه در ماه‌های آتی به بهره برداری می‌رسد. کاهش ۲۰ دقیقه‌ای زمان برای رسیدن به سه راه شهرستانک با با افتتاح فاز یک آزادراه تهران-شمالفاز یک آزادراه تهران-شمال به طول حدود ۳۲ کیلومتر احداث شده و باعث کاهش ۶۰ کیلومتری مسیر و کاهش ۲۰ دقیقه‌ای زمان برای رسیدن به سه راه شهرستانک می‌شودوی ادامه داد: فاز یک آزادراه تهران-شمال به طول حدود ۳۲ کیلومتر احداث شده و باعث کاهش مسیر و کاهش ۲۰ دقیقه‌ای زمان برای رسیدن به سه راه شهرستانک می‌شود. این نماینده مردم در مجلس دهم گفت: البته در شرایط کنونی روند کنونی اجرای فاز دو و سه پروژه آزادراه تهران-شمال بسیار کند است و باید اقدامات لازم برای سرعت بخشی به این پروژه صورت گیرد. اجرای کامل پروژه آزادراه تهران-شمال موجب کاهش ۶۴ کیلومتری مسیر و کاهش ۳ ساعته زمان سفر می‌شودکاظم زاده تصریح کرد: اجرای کامل پروژه آزادراه تهران-شمال موجب کاهش ۶۴ کیلومتری مسیر و کاهش ۳ ساعته زمان سفر می‌شود، همچنین تحقق این مسئله کاهش ۶۰۰ میلیارد تومانی مصرف سوخت در سال را در پی دارد. عضو کمیسیون عمران مجلس ادامه داد: امیدوارم بنیاد مستضعفان برنامه ریزی دقیقی را برای اجرا و تکمیل فاز دو و سه آزادراه تهران-شمال انجام دهد، تا هر چه سریع‌تر مردم بتوانند از این ظرفیت بسیار خوب برای تردد و مسافرت استفاده کنند. /پایان پیام
ایمناایمنا1 روز قبل
به گزارش خبرنگار ایمنا، امروز دوشنبه _ ۲۷ خرداد ماه _ سکه طرح جدید و سکه طرح قدیم به ترتیب چهار میلیون و ۷۴۱ هزار تومان و چهار میلیون و ۵۴۹ هزار تومان و دلار ۱۳ هزار و ۴۹۳ تومان در بازار معامله شد. اطلاعات بیشتر در مورد آخرین قیمت‌های اعلام شده برای سکه، طلا و ارز در جدول زیر آمده است:

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

امضای ۱۲ سند همکاری بین ایران و روسیه و خروج این کشور از توافق تسلیحاتی

خبری1 ساعت قبل

آخرین جلسه دادگاه محمدرضا خاتمی با موضوع تقلب در انتخابات ۸۸ برگزار شد

خبری3 ساعت قبل

اخبار قیمت‌های روز بازار - سه‌شنبه 28 خردادماه

خبری3 ساعت قبل

نگاه استقلالی‌ها به مدافعان سپاهان/ شفیعی جانشین منتظری می‌شود

نود8 دقیقه قبل

محمدرضا داورزنی: از استعفای احمد سعادتمند از هیئت مدیره باشگاه استقلال بی اطلاع هستم

طرفداری8 دقیقه قبل

ختم رسیدگی به پرونده محمد رضا خاتمی/صدور حکم در مهلت قانونی

عصر ایران8 دقیقه قبل

شاهد اقدامات مناسبی توسط شهرداریها برای توسعه خطوط پیاده و ترویج دوچرخه سواری هستیم / نیازمند گفتمان و نگاه جدید در مدیریت شهری برای توسعه حمل و نقل پاک هستیم

ایلنا8 دقیقه قبل

تاج: بیانیه‌نویسی علیه بازیکنان حریف محرومیت دارد/تا شرایط آماده نباشد لیگ را آغاز نمی‌کنیم

خبر فوری9 دقیقه قبل

مرکل: ایران باید به تعهداتش در برجام پایبند بماند

تسنیم9 دقیقه قبل

محورهای دیدار رئیس جمهوری افغانستان با «ترزا می»

مهر9 دقیقه قبل