1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. فرهنگ
پوشش خبری

سقوط 2 بوئینگ طی 5 ماه امنیت این هواپیما را خدشه‌دار کرد

بوئینگ 737 مکس جدیدترین و پرسرعت‌ترین نوع این مدل هواپیماست که طی شش ماه اخیر برای دومین بار با بیش از 150 مسافر سقوط کرده و تمام سرنشینان آن کشته شده‌اند؛ بار اول در اندونزی و بار دوم در اتیوپی. شاید برای قضاوت کردن زود باشد اما شباهت‌هایی در اتفاقی که برای این دو هواپیما افتاده مشاهده می‌شود و بیم آن می‌رود که پای نقص ایمنی مشترکی در میان باشد. حالا برخی شرکت‌های هوایی از جمله در کشور چین، پرواز این نوع هواپیما را تا پایان تحقیقات و مشخص شدن نتیجه که ایراد از کجا بوده است، به تعلیق درآورده‌اند. تاکنون گمانه‌زنی‌ها بر این مبنا بوده که ممکن است مشکل مربوط به به‌روز شدن نرم‌افزار سیستم کامپیوتری هواپیما بوده باشد.

سایت خبری

لغو رونمایی از هواپیمای بوئینگ۷۳۷ پس از مرگ ۱۵۷ مسافر

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین
لغو رونمایی از هواپیمای بوئینگ۷۳۷ پس از مرگ ۱۵۷ مسافر

به گزارش خبرآنلاین به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، سازمان هواپیمایی چین هم به شرکت‌های هواپیمایی این کشور دستور داد پرواز هواپیماهای بوئینگ ۷۳۷ را تعلیق کنند. مقامات هواپیمایی چین اعلام کردند، پروازهایی که با این مدل هواپیما قرار بود انجام شود با مدل‌های دیگری صورت خواهد گرفت. دیروز یک فروند هواپیمای بویینگ ۷۳۷ شرکت اتیوپی ایرلاینز با ۱۴۹ مسافر و هشت خدمه عازم نایروبی پایتخت کنیا بود که در ۶۲ کیلومتری جنوب شرق آدیس آبابا سقوط کرد. همه سرنشینان هواپیما جان باختند. سازمان بین المللی مهاجرت اعلام کرده، ۱۹ تن از کارکنان نهادها و موسسات وابسته به سازمان ملل در سانحه سقوط هواپیمای اتیوپی جان خود را از دست داده‌اند. ۴۷۴۷

خواندن خبر در سایت منبع

چین پروازهای بوئینگ ۷۳۷ مکس را متوقف کرد

عصر ایرانخبرگزاری عصر ایران
چین پروازهای بوئینگ ۷۳۷ مکس را متوقف کرد
چین پروازهای بوئینگ ۷۳۷ مکس را متوقف کرد - 0

شرکتهای هواپیمایی چین به صورت موقت پرواز هواپیماهای بوئینگ ۷۳۷ مکس را به حالت تعلیق درآورده‌اند.

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از رویترز، به دنبال سقوط دو هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ مکس در اندونزی و اتیوپی در عرض شش ماه، شرکتهای هواپیمایی چین دستور داده‌اند پرواز هواپیماهای بوئینگ ۷۳۷ به صورت موقتی تعلیق شوند.

یک منبع آگاه چینی در این زمینه گفت: این تصمیم پس از آن گرفته شد که ۸ تبعه چینی در میان ۱۴۹ مسافر هواپیمای اتیوپی بودند که روز یک شنبه به دلایل نامعلوم سقوط کرد.

این هواپیما از آدیس آبابا عازم نایروبی بود.

در ماه اکتبر گذشته نیز یک فروند هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ در اندونزی به دلیل نقص فنی دقایقی پس از پرواز سقوط کرد.

براساس این گزارش، شرکتهای هواپیمایی چین که دهها فروند هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ مکس در اختیار دارند به منظور بررسی فنی مسائل مربوط به نقص احتمالی این هواپیماها و کنترل سیستم ناوبری آن فعلا زمین گیر میشوند.

برخی کارشناسان میگویند که سقوط این دو هواپیما شبیه هم بوده و بیم آن میرود که همه هواپیماهای مکس مدل ۸ دارای نقایص مشابهی باشند.

رویترز گزارش داد که سخنگوی شرکت بوئینگ از پاسخ به این مساله خودداری کرده است.

در صورت اتخاذ تصمیمات مشابه از سوی شرکتهای هواپیمایی جهان که از این مدل هواپیما استفاده می‌کنند، ممکن است شرکت آمریکایی بوئینگ با بحران بی سابقه‌ای روبرو شود.

خواندن خبر در سایت منبع

دو سقوط در ۵ ماه؛ ابهام در امنیت هواپیمای «بوئینگ ۷۳۷ مکس-۸»

فارسخبرگزاری فارس
دو سقوط در ۵ ماه؛ ابهام در امنیت هواپیمای «بوئینگ ۷۳۷ مکس-۸»

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، روزنامه نیویورک تایمز در گزارشی درباره هواپیمای پیشرفته بوئینگ ۷۴۷ مکس نوشت، سقوط هواپیمای حامل بیش از ۱۵۰ سرنشین در روز یک شنبه در اتیوپی دومین سقوط وحشتناک این نوع هواپیما طی کمتر از شش ماه گذشته بود.

هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ مکس-۸، همان مدلی بود که در ماه اکتبر ۲۰۱۸ در اندونزی سقوط کرد و همه ۱۸۹ مسافر آن کشته شدند.

در هر دو مورد، این هواپیمای پیشرفته دقایقی بعد از پرواز و تیک آف ناگهان با دماغه سقوط کرده و هیچ یک از سرنشینان زنده نماندند.

تحقیقات و بررسیها درباره سقوط هر دو مورد در دست اقدام است اما سقوط بوئینگ ۷۳۷ مکس در اتیوپی سوالات و ابهاماتی را در زمینه امنیت این مدل هواپیماها ایجاد کرده است؛ هواپیماهایی که شرکت آمریکایی بوئینگ در سال ۲۰۱۷ از آن رونمایی کرد و به عنوان یک هواپیمای تکنولوژیک پیشرفته با سوخت کافی و نسخه ارتقا یافته بوئینگ ۷۳۷ به مشتریان فروخته شد.

نیویورک تایمز در ادامه افزود: طبق گفته وبسایت بوئینگ، ۷۳۷ مکس سریعترین هواپیمای فروخته شده در تاریخ این شرکت است و از سراسر جهان آن را خریده‌اند.

بوئینگ ۷۳۷ مکس-۸، آخرین مدل این مدل هواپیما است که از سال ۱۹۶۰ پرواز کرده است. چهار مدل بوئینگ مکس با شماره‌های ۷، ۸، ۹ و ۱۰ وجود دارد و مدل ۸ آن که در اندونزی و اتیوپی سقوط کرد دارای بیشترین طول مدت پرواز است. این هواپیما دارای سوخت کافی برای پروازهای طولانی مدت است و توسط برخی از شرکتها برای پرواز بین اروپا و شرق آمریکا نیز در نظر گرفته شده است.

این روزنامه آمریکایی نوشت، هنوز زود است که قضاوت کنیم آیا دلیل سقوط هواپیما در اتیوپی با علت سقوط هواپیما در اندونزی یکی بوده است یا خیر اما در بدو امر برخی شباهتها قابل مشاهده است.

براساس این گزارش، در روز یک شنبه هواپیما ۶ دقیقه بعد از پرواز ارتباط خود را با برج کنترل از دست داد. طبق گفته هواپیمایی اتیوپی، خلبان به وضوح درخواست بازگشت به فرودگاه را داده است اما هواپیما در ۳۵ مایلی آدیس آبابا پایتخت این کشور سقوط کرده است.

هواپیمای اندونزی نیز دقیقا چند دقیقه بعد از پرواز درحالیکه خلبان درخواست بازگشت به فرودگاه را داده بود سقوط کرده بود.

در این مورد محققان هواپیمایی اندونزی و آمریکایی میگویند که شاید دلیل سقوط هواپیما که با سرعت ارتفاعش را از دست داده بود به روز کردن نرم افزار سیستم کامپیوتری هواپیما بوده باشد.

برخی اتحادیه‌های خلبانی می‌گویند که تغییر در سیستم کنترل پرواز، که می‌تواند تنظیمات کنترل دستی را در مدل مکس-۸ لغو کند، به خلبانها توضیح داده نشده است.

بعد از سقوط در اندونزی، شرکت بوئینگ اعلام کرد که بنابر یافته‌های آنها از این سانحه، آنها به تکامل نیازهای نرم افزاری یا دیگر تغییرات ادامه خواهند داد اما مشخص نیست که شرکت تغییری در هواپیماها داده است یا خیر.

براساس این گزارش، سقوط این دوهواپیما که هر دو از یک مدل هستند بسیاری از شرکتهای هواپیمایی جهان از جمله سه شرکت هوایی در آمریکا و خطوط هوایی دیگر جهان مثل آرژانتین، لهستان، ایسلند و چین که از این مدل هواپیما در اختیار دارند را نگران کرده است.

خواندن خبر در سایت منبع

دومین بوئینگی که بوی نویی می‌داد سقوط کرد

مشرق‌نیوزخبرگزاری مشرق‌نیوز
دومین بوئینگی که بوی نویی می‌داد سقوط کرد

به گزارش مشرق، روزنامه «کیهان» در ویژه‌های خود نوشت:

برخی روزنامه‌های بزک‌کننده برجام، طی چند ماهه پس از اجرای آن مدعی بودند قرار است آمریکا و فرانسه بالغ بر ۲۰۰ فروند هواپیمای بوئینگ و ایرباس به ایران بفروشند. اما هم آمریکا و هم فرانسه زیر تعهدات خود زدند.

اکنون سایت خبر آن‌لاین همزمان با سقوط یک بوئینگ در اتیوپی و در گزارشی با عنوان «سقوط بوئینگ‌هایی که قرار بود مردم ایران سوارشان شوند»، می‌نویسد: هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ مکس از فرودگاه آدیس‌آبابا، دقایقی پس از برخاستن دچار سانحه شد و ۱۵۷ خدمه و سرنشین آن کشته شدند.

همچنین هفتم آبان امسال نیز همین نوع هواپیما متعلق به خطوط هوایی Lion Air اندونزی دقایقی پس از برخاستن از فرودگاه جاکارتا در اندونزی دچار سانحه شد و ۱۸۹ نفر خدمه و سرنشین آن کشته شدند.

چند روز پیش بازماندگان قربانیان این حادثه از بوئینگ به‌طور رسمی شکایت کردند. مقصر اصلی حادثه به گفته کارشناسان در داستان اندونزی، خرابی سیستم موسوم به Anti-stall Flight-control system بوده است. این سیستم کنترل پرواز اجازه قفل شدن ناگهانی موتور اصلی هواپیما را نمی‌دهد و بنابراین جلوی قفل شدن ناگهانی موتور را می‌گیرد. اما بدعمل کردن این سیستم باعث سقوط ناگهانی بوئینگ ۷۳۷ مکس در دریای جاوه شد. روز یکشنبه نیز هواپیمای مشابه دقایقی پس از پرواز از آدیس‌آبابا درحالی‌که فقط ۴ ماه از عمر بوئینگ گذشته بود، سقوط کرده و باعث کشته شدن ۱۵۷ خدمه و سرنشین آن شد.

هرچند باید منتظر خوانده شدن جعبه سیاه هواپیما باشیم، اما ظاهرا این دو بوئینگ به دلایلی مشابه دچار نقص فنی ذاتی شده و سقوط کرده‌اند.

از سوی دیگر ایران در سال‌های ۲۰۱۶ (ایران ایر) و ۲۰۱۷ (شرکت آسمان) مجموعا ۸۰ فروند بوئینگ ۷۳۷ مکس خریداری کرد که ترامپ پس از روی کارآمدن، مانع از تحویل آن‌ها به ایران شد.

به هر حال اکنون با مشاهده نقص فنی در این مدل از بوئینگ، قطعا سهام این شرکت در بازارهای بورس کاهش خواهد یافت و منهای کاری که ترامپ در ندادن هواپیماها به ایران کرد، باید گفت در گرفتن این نوع هواپیما باید احتیاط‌های فنی لازم را انجام داد.

خواندن خبر در سایت منبع


خبرهای مرتبط با آمریکا، اتیوپی، ایرباس، بوئینگ و سقوط هواپیما از تلگرام

➖مرگ ۱۵۷ نفر از ۲۲ کشور دنیا در سقوط بوئینگ ۷۳۷ مکس

▫️پیش از ظهر امروز بوئینگ 737 مکس که فقط ۴ ماه از شروع به‌کارش گذشته بود در 60 کیلومتری پایتخت اتیوپی سقوط کرد و همه 157 خدمه و سرنشین آن کشته شدند

157 قربانی تابعیت‌های مختلفی به شرح زیر داشتند:

▫️32 کنیایی/ 18 کانادایی/ 9 اتیوپیایی / 8 چینی / 8 ایتالیایی / 8 آمریکایی/ 7 بریتانیایی / 7 فرانسوی / 6 مصری / 5 هلندی / 4 نماینده سازمان ملل با پاسپورت ویژه / 4 هندی / 3 روسی /2 مراکشی / 2 اسرائیلی / 1 بلژیکی / 1 اوگاندایی/ 1 یمنی / 1 سودانی / 1 توگویی / 1 موزامبیکی / 1 نروژی

▫️«تولده گبره ماریام» مدیر ایرلاین اتیوپی در کنفرانس خبری گفت: خلبان با برج مراقبت فرودگاه Bole تماس گرفته و اعلام کرده است هواپیما دچار نقص فنی شده و باید برگردد.

▫️هواپیما به گفته وی صبح یکشنبه از افریقای جنوبی وارد آدیس آبابا شده بود و پس از 3 ساعت توقف، فرودگاه را به مقصد نایروبی بدون مشکل ترک کرد.

▫️برگزیده بهترین گزارش‌ها، گفتگوها و یادداشت‌های #روزنامه_سازندگی👇🏻

🔗 http://sazandeginews.com

@saazandegi


#مطبوعات_جهان

📰 وال استریت ژورنال – آمریکا: ترامپ به‌دنبال بودجه بیشتر برای دیوار

🔹سقوط هواپیما در آفریقا جان 157 نفر را گرفت/ سقوط هواپیمای خطوط هوایی اتیوپی، تحقیق درباره بویینگ 737 MAX‌ را احیا کرد

🆔 @EtemadOnline 👈عضویت⭕️


⭕️ ممنوعیت موقت پرواز بوئینگ‌های ۷۳۷ در اتیوپی و چین

پس از سقوط یک فروند هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ در نزدیکی آدیس‌آبابا، پرواز این مدل هواپیما به طور موقت ممنوع اعلام شد. در این سانحه تمام ۱۵۷ سرنشین هواپیما، از جمله شماری آلمانی و کارمند سازمان ملل جان خود را از دست دادند.

📌 متن کامل این گزارش را بخوانید:

t.me/iv?url=https://p.dw.com/p/3ElXN&rhash=eda96f36fc80e0

@dw_farsi


🔻دفتر نخست‌وزیری اتیوپی از سقوط یک فروند هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ که از آدیس‌آبابا عازم نایروبی بود خبر داد

🔹این هواپیما حامل ۱۴۹ مسافر و ۸ خدمه بوده است.

🔹نخست‌وزیری اتیوپی کشته شدن شماری از افراد بر اثر سقوط این هواپیما را به خانواده‌های آنها تسلیت گفت.

🔹هنوز آماری از شمار قربانیان این حادثه منتشر نشده است/ فارس

#بین‌الملل| #حوادث

🆔 @EtemadOnline 👈عضویت⭕️


فوری

سقوط هواپیمای مسافربری اتیوپی (بویینگ ۷۳۷) با ۱۴۹ مسافر و ۸ خدمه در کنیا

این هواپیما از اتیوپی عازم شهر نایروبی کنیا بود/ سی ان ان ترک

asriran. com

@MyAsriran


🔷 کره جنوبی و استرالیا نیز پرواز بوئینگ ۷۳۷ مکس را متوقف کردند

به گزارش خبرگزاری فرانسه استرالیا پرواز همه هواپیماهای بوئینگ ۷۳۷ مکس را در آسمان این کشور متوقف کرد. کره جنوبی نیز در بیانیه اعلام کرد که پرواز هواپیماهای بوینگ ۷۳۷ مکس ۸ خود را متوقف کرده است.

در چند ماه گذشته دو حادثه هوایی مرگ‌آور برای این مدل هواپیما رخ داده است. روز یکشنبه یک فروند از این هواپیما در اتیوپی همه ۱۵۷ مسافر آن جان باختند.

اکتبر سال گذشته میلادی نیز یک فروند از همین مدل در اندونزی سقوط کرد و منجر به کشته شدن ۱۸۹ نفر شد. پیش از کره‌ جنوبی و استرالیا، چین، اندونزی، سنگاپور و اتیوپی نیز استفاده از این مدل بوئینگ را متوقف کردند.

https: //bit. ly/۲VUGars

📌 خبرهای روز را در اینجا بخوانید:

https: //bit. ly/۲HtdwJZ

@dw_farsi


نظرها

در ادامه بخوانید

علی ضیا به روحانی: چی شد که این طوری شد؟!

برترین‌هابرترین‌ها12 ساعت قبل

فیلمی از لحظه غرق شدن قایق در رودخانه دجله عراق

مهرمهر11 ساعت قبل

ویدئو؛ جشن نوروز در کردستان عراق

یورونیوزیورونیوز17 ساعت قبل
نوروز و آغاز سال جدید به سنت هرساله در کردستان عراق جشن گرفته شد. هزاران نفر که بسیاری از آنها لباس سنتی کردها را به تن و مشعلی در دست داشتند، روز چهارشنبه پایکوبان رهسپار قلۀ کوه آکرا در شمال عراق شدند. میلیون‌ها کرد در سراسر جهان از جمله در ایران، عراق، ترکیه و سوریه هرساله ۲۱ مارس، اولین روز بهار را جشن می‌گیرند. برآوردها حاکی از آن است که دست‌کم ۳۰ میلیون کرد در سراسر خاورمیانه زندگی می‌کنند.

«دجله» ۵۵ مسافر یک کشتی تفریحی را بلعید

آخرین خبرآخرین خبر1 روز قبل
سرنشینان این قایق برای گذراندن تعطیلات عازم جزیره‌ای تفریحی در وسط دجله و نزدیک موصل بودند که دچار این سانحه شدند. به گزارش فارس از رویترز به نقل از منابع پزشکی عراق گزارش داد که در این حادثه، حدود ۶۰ نفر غرق شدند. منابع امنیتی عراق تاکید کردند که از این میان، حدود ۳۰ نفر از مسافران کشتی مفقود شدند. معاون استاندار نینوی گفت که حدود ۲۰ نفر از مسافران این کشتی نجات پیدا کردند. خبرنگار شبکه الجزیره گزارش داد که ظرفیت این کشتی ۵۰ نفر است، اما حدود ۲۰۰ نفر سوار آن شدند.
خبرآنلاینخبرآنلاین6 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ عادل فردوسی پور کاپیتان تیم رسانه ورزش (تیم خبرنگاران و عکاسان ورزشی) روز دوم فروردین با سفر به کرج با مادر زنده یاد مهدی نفر خبرنگار فقید ورزشی دیدار کرد و عید نوروز را به او تبریک گفت.

فیلم/ لحظه واژگونی مرگبار قایق در رود دجله عراق

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز14 ساعت قبل

اخبار بیشتر