روحانی امروز وارد عراق شد
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

روحانی امروز وارد عراق شد

حسن روحانی امروزبه همراه هیاتی بزرگ، به بغداد رفت تا با علمای بلندپایه و مقامات این کشور دیدار کند. پیش از آن نیز محمدجواد ظریف با همتای خود در عراق ملاقات کرده بود. روزنامه قطری هدف رییس‌جمهور ایران از این سفر را امضای تفاهم‌نامه و قراردادهای تجاری، سیاسی با عراق اعلام کرده است.

رویترز درباره این دیدار نوشت: پس از خروج رییس‌جمهور آمریکا از برجام سران ایران به فکر گسترش روابط با کشورهای همسایه افتادند.

این سفر که در میان تحولات خاورمیانه انجام شده حائز اهمیت بالایی است، از همین رو رسانه‌های عربی به پوشش کامل اخبار آن پرداخته‌اند.

سایت خبری

سفر روحانی به بغداد؛ پیامی به واشنگتن و برخی کشورهای منطقه

ایسناخبرگزاری ایسنا
سفر روحانی به بغداد؛ پیامی به واشنگتن و برخی کشورهای منطقه
روزنامه فرامنطقه‌ای عربی الجدید در یادداشتی سفر رئیس جمهور کشورمان به عراق نشان دهنده این می‌داند که تهران به کشورهای دیگر به ویژه آمریکا می‌خواهد این پیام را برساند که جایگاه ایران در عراق برتر از هر کشور دیگری است.

به گزارش ایسنا، روزنامه العربی الجدید که دفتر آن در لندن است، در یادداشتی تحت عنوان «سفر امروز روحانی به بغداد؛ پیام به واشنگتن» نوشت: حسن روحانی، رئیس جمهور ایران امروز (دوشنبه) در رأس هیأتی دولتی و سیاسی در سفری بی‌سابقه عازم بغداد شد، این مساله باعث شده است که دولت بغداد تمام توان خود را برای استقبال از روحانی بکار گیرد.

در این یادداشت آمده است که حسن روحانی، رئیس جمهور ایران قرار است با علمای نجف از جمله آیت الله سیستانی، مرجع عالی قدر شیعه دیدار کند، همچنین پیش از این محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران روز شنبه برای انجام مقدمات سفر روحانی وارد بغداد شد و با محمد علی الحکیم، همتای عراقی خود و دیگر مسئولان عراقی دیدار کرد.

این روزنامه فرامنطقه‌ای که مورد حمایت قطر است در ادامه نوشت: یکی از مسئولان دفتر عادل عبدالمهدی، نخست وزیر عراق اعلام کرده است، سفر روحانی به عراق با هدف امضای توافق نامه‌ها و تفاهم‌نامه‌های اقتصادی، تجاری، سیاسی و همچنین در رابطه با مرزها و آب‌های مشترک است که پیش از این کمیته‌های ایرانی و عراقی بر سر آنها توافق کرده بودند.

این مسئول عراقی افزود: این سفر همچنین در راستای حل مشکلات قدیمی از جمله میدان‌های نفتی مشترک، ترسیم مرزهای بین دو کشور، منابع آبی، تبادلات تجاری و همچنین ایجاد بانک مشترک ایرانی و عراقی و لغو ویزا میان دو کشور است.

این مسئول عراقی که نزدیک به نخست وزیر این کشور معرفی شده است، همچنین اعلام کرده است که در جریان این سفر در رابطه با افتتاح کنسولگری‌های جدید در دیگر استان‌های عراق نیز توافق خواهد شد و این مساله برای واشنگتن آزار دهنده خواهد بود.

وی اخبار منتشر شده در برخی رسانه‌های عراقی مبنی بر اینکه روحانی در این سفر درخواست غرامت ۸ سال جنگ تحمیلی می‌کند را نفی کرد و افزوده که به این پرونده پرداخته نخواهد شد.

از سوی دیگر احمد الحمدانی، تحلیلگر سیاسی به العربی الجدید می‌گوید که این سفر در وهله اول به منظور نمایش دادن قدرت ایران در عراق به واشنگتن و برخی کشورهای منطقه است. اعلان تهران برای سفر روحانی به بغداد پیش از سه هفته و رفتن برخی مسئولان ایرانی به عراق برای تدارک این سفر و نوع توافقاتی که قرار است در این سفر امضا شوند همگی نشان می‌دهد که ایران به کشورهای مختلف می‌خواهد این پیام را برساند که این کشور قوی‌ترین طرف در عراق است و نفوذ سیاسی، اقتصادی و نظامی در عراق دارد.

این تحلیلگر سیاسی در ادامه گفت که برخی از توافقاتی که قرار است در این سفر امضا شوند پیش از این نیز در سطح مقام‌های پایین‌تری نیز می‌توانست به امضا برسد اما جمع کردن و به تأخیر انداختن همه آنها برای سفر روحانی نشان می‌دهد که این سفر در درجه اول پیامی سیاسی برای دیگر کشورها است.

خواندن خبر در سایت منبع

رویترز: روحانی مصمم به گسترش روابط تجاری با عراق است

ایرناخبرگزاری ایرنا
رویترز: روحانی مصمم به گسترش روابط تجاری با عراق است
تهران – ایرنا – خبرگزاری رویترز با اشاره به سفر 'تاریخی' حسن روحانی به بغداد به نقل از پخش تلویزیونی سخنان وی نوشت که ایران مصمم است تا روابط برادرانه خود با کشور همسایه عراق را تحکیم بخشد.

رویترز به نقل از سخنان امروز (دوشنبه) روحانی در فرودگاه مهرآباد نوشت: ما بسیار علاقه مندیم تا روابط خود با عراق به خصوص همکاری‌ها در حوزه حمل و نقل را گسترش دهیم. پروژه‌های مهمی داریم که در این سفر به بحث گذاشته می‌شوند.

رویترز همچنین به نقل از ایرنا نوشت که در جریان این سفر سه روزه، تعدادی توافقنامه در حوزه هایی همچون انرژی، حمل و نقل، کشاورزی، صنعت و سلامت به امضا خواهند رسید.

رویترز نوشت: از زمانی که رئیس جمهوری آمریکا اردیبهشت امسال این کشور را از برجام خارج کرد، سران کشور به دنبال گسترش روابط تجاری با همسایگان هستند.

دیگر امضاکنندگان توافق هسته‌ای تلاش کرده‌اند تا پس از خروج آمریکا آن را نجات دهند ولی تحریم‌های واشنگتن تا حد زیادی شرکت‌های اروپایی را از مراوده با ایران ترسانده است.

اروپایی‌ها وعده داده‌اند مادامی که ایران به توافق هسته‌ای پایبند باشد به شرکت‌ها برای تجارت با ایران کمک کنند. ایران نیز به نوبه خود تهدید کرده که اگر قدرت‌های اتحادیه اروپا از مزایای اقتصادی برجام حفاظت نکنند، از این توافق خارج خواهد شد.

اروپام**۳۰۹۲**۲۰۴۰

خواندن خبر در سایت منبع

آیا هجوم رهبران جهان به عراق، به سفر روحانی مرتبط است؟

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین
آیا هجوم رهبران جهان به عراق، به سفر روحانی مرتبط است؟
یک پژوهشگر مسائل خاورمیانه معتقد است که سیاست بی‌طرفی عراق در سایه گشوده شدن دروازهای آن به روی جبهه مخالف ایران با توجه به تعدد بازیگران آن و الزامات متعدد روابط آن‌ها با عراق بر این کشور می‌تواند به ضرر تهران باشد.

زهره نوروزپور: رئیس جمهور کشورمان صبح امروز تهران را به مقصد بغداد ترک کرد و ساعاتی پیش وارد پایتخت عراق شد. رئیس جمهور روحانی به همراه هیئت سیاسی و اقتصادی در حالی وارد عراق می‌شود که یکی از مهمترین سفر او در چند سال اخیر به حساب می‌آید. کارشناسان معتقدند که این سفری سرنوشت ساز میان دو این دو کشور است، دیاکو حسینی کارشناس مسائل استراتژیک در اینباره می‌گوید تلاقی گاه ایران با جهان عرب (اینجا) سیدرضا قزوینی الغرابی روزنامه نگار عراقی معقتد به فصل جدیدی از روابط ماین دو کشور است.(اینجا)

سفر رئیس جمهور کشورمان به عراق در زمانی انجام می شود که خاورمیانه شاهد تحولات جدی و مهمی بوده است.  این تحولات تا جایی حائز اهمیت است که برخی تحلیلگران گواه جنگی عظیم در آینده را می دهند. در باره مسائل منطقه ای و اتفاقات اخیر ، با صابر گل‌عنبری کارشناس جهان عرب و اسلام و همچین پژوهشگر غرب آسیا و منطقه خاورمیانه مفصل گفتگو کرده ایم که بخشی از آن درباره سفر رئیس جمهور به عراق را از نظر می گذرانید؛

آیا هجوم رهبران جهان به عراق، به سفر روحانی مرتبط است؟ - 3

گل عنبری در ارتباط با سفر رئیس جمهور به بغداد گفت: پس از سفر متفاوت دونالد ترامپ به عراق در بیست و هفتم دسامبر ۲۰۱۸، بغداد شاهد ترافیک دیپلماتیک سنگین و بی‌سابقه‌ای است. از همه بلوک‌ها و ائتلافات منطقه‌ای و بین‌المللی به عراق رفته یا می‌روند.

پس از ترامپ، عبدالله دوم پادشاه اردن پس از ده سال بار دیگر به بغداد رفت و سپس نوبت به فیلیپ ششم پادشاه اسپانیا رسید که او هم بعد از چهل سال سفری انجام داد. و در این روزها نیز میزبان روسای جمهور ایران و ترکیه خواهد بود و قرار است ایمانوئل ماکرون هم در آینده نزدیک سفری داشته باشد.

در سطوح دیگر هم سفرهایی انجام شده است؛ از جمله سفر نخست‌وزیران اردن، واتیکان، ایتالیا و سفر وزرای خارجه آمریکا، فرانسه، آلمان، ایران، ترکیه، قطر و …

در این مدت کوتاه چند ماهه، خالد فالح وزیر انرژی عربستان هم به بغداد رفت و پادشاه و ولی‌عهد آن هم تماس‌های تلفنی جداگانه‌ای با عادل عبد المهدی نخست وزیر عراق داشته‌اند.

علاوه بر آمریکا، ملاحظه ‌می‌شود که هر سه بلوک منطقه‌ای (ایران، عربستان و ترکیه) در این سفرها و تماس‌ها حضور فعالی داشته‌اند. به همین خاطر ترافیک دیپلماتیک در بغداد را می‌توان «ترافیک اضداد» نامید.

چرا بغداد چنین موقعیتی پیدا کرده است و آیا گذراست یا پایدار و انگیزه اضداد در این میان چیست؟ و آیا بغداد می‌تواند به مرکز ثقل دیپلماسی منطقه‌ای تبدیل شود؟

در پاسخ به پرسش نخست باید گفت که دو علت عمده دارد: یکی عراقی است و دیگری منطقه‌ای و بین‌المللی. علت عراقی آن است که بغداد از اواخر نخست‌وزیری حیدر العبادی و به ویژه با نخست‌وزیری عادل عبد المهدی جایگاه منطقه‌ای خاصی را برای خود تعریف کرده است و آن هم «جایگاه بی‌طرفی» و قرار نگرفتن در بلوک مشخصی است. علت دوم هم که به نظرم مهم‌تر است، یارگیری و رقابت بر سر کسب عراق است.

این رقابت چهار لایه مشخص دارد که دو لایه بسیار مهم آن لایه رقابتی میان ایران و آمریکا، لایه رقابتی میان ایران و عربستان است که با توجه به قرار گرفتن ریاض و واشنگتن در یک جبهه علیه ایران، می‌توان گفت که رقابت آن‌ها با ایران در یک امتداد قرار دارد.

لایه سوم هم رقابت میان قطر با عربستان و امارات و لایه چهارم نیز رقابتی پنهان میان ترکیه و ایران است.

هر چند هدف استعجالی تحرکات ائتلاف آمریکا، ایران است، اما نباید از نظر دور داشت که کنترل ترکیه هم مطمح نظر آمریکا و عربستان است.

دلیل اصلی این رقابت‌ها هم جایگاه ژئوپولوتیک و ژئواکونومیک عراق است. به همین علت، در بحث تقابل آمریکا با نفوذ و نقش منطقه‌ای ایران، به عراق به عنوان مهم‌ترین تیول آن نگریسته می‌شود. هر چند معمولا در این چند سال همواره تلاش شده است سوریه مهم‌ترین قلمداد شود، اما فاکتورهای متعددی، عراق را در جایگاه اساسی‌تری قرار می‌دهد که مجال بیان آن نیست، از این رو، واشنگتن معتقد است که بدون دور کردن بغداد از تهران، این مقابله منطقه‌ای با ایران بی‌نتیجه است.

در واقع "هجوم دیپلماتیک" همپیمانان منطقه‌ای آمریکا به عراق در این راستا و با هدف تحمیل ملزوماتی بر روابط خارجی این کشور است که با توجه به تعدد این کشورها و به تبع آن تکثر الزامات روابط آن‌ها با عراق تلاش می‌شود که در میان مدت و درازمدت نفوذ ایران در عراق به سطح "بی‌تاثیرگذاری" تنزل پیدا کند.

درباره این تنزل نفوذ ایا مصداقی هم وجود دارد؟

واقعیت این است که عراق امروز صحنه جنگی چند وجهی میان ایران و آمریکا است که روز به روز تشدید می‌شود و ابعاد مختلفی پیدا می‌کند و اقدام اخیر واشنگتن در گنجاندن حرکت "النجباء" در لیست گروه‌های تروریستی حاکی از ورود این نزاع به فازی جدیدتر است که احتمالا در آینده آمریکا تمامی گروه‌های تحت لوای حشد الشعبی را هم در این لیست قرار دهد.

به نظر، این دست اقدامات آمریکا دو هدف عمده را دنبال می‌کند، یکی دور کردن گروه‌های طرفدار ایران از کانون قدرت حاکمه در بغداد، از طریق پر هزینه‌ کردن حضور آنها در نهادهای قدرت است.

هدف دوم هم احتمالا مقدمه‌سازی برای انجام حملاتی به این گروه‌ها باشد.

مدتی است که منابع امنیتی اسرائیلی از مقدمه‌چینی برای حمله به حشد الشعبی سخن می‌گویند.

در این میان، هر چند سیاست بی‌طرفی عراق می‌تواند به نفع ایران باشدو به این کشور اجازه دهد در قامت میانجیگر به حل مشکلات میان ریاض و تهران و دیگر بحران‌ها کمک کند، اما چون این جایگاهی که بغداد برای خود تعریف کرده، فعلا فاقد مولفه‌های لازم است و نمی‌تواند به احیای نقش تاریخی کاریزماتیک آن بینجامد، عراق همچنان در معادلات منطقه‌ای تاثیرپذیر خواهد بود تا تاثیرگذار.

از این رو، سیاست بی‌طرفی عراق در سایه گشوده شدن دروازهای آن به روی جبهه مخالف ایران با توجه به تعدد بازیگران آن و الزامات متعدد روابط آن‌ها با عراق بر این کشور می‌تواند به ضرر تهران باشد.

مشروح این گفتگوی داغ در روزهای آینده منتشر خواهد شد ….

خواندن خبر در سایت منبع

بازتاب سفر روحانی به عراق در رسانه­‌های عربی

ایلناخبرگزاری ایلنا
بازتاب سفر روحانی به عراق در رسانه­‌های عربی
بسیاری از ناظران سفر رئیس جمهوری ایران به عراق را نقطه عطفی در روابط دو کشور برشمرده و آن را با توجه به تحولات اخیر منطقه و جهان در مقطعی حساس توصیف کرده­‌اند.

بازتاب سفر روحانی به عراق در رسانه­‌های عربی - 1

به گزارش ایلنا «حسن روحانی» رئیس جمهوری ایران امروز -دوشنبه- در قالب سفری رسمی و در رأس یک هیأت بلند پایه وارد عراق شد و مورد استقبال «برهم صالح» رئیس‌جمهوری این کشور قرار گرفت.

بسیاری از ناظران این سفر را نقطه عطفی در روابط دو کشور برشمرده و آن را با توجه به تحولات اخیر منطقه و جهان در مقطعی حساس توصیف کرده‌­اند.

بسیاری از رسانه­‌های عرب‌زبان به پوشش این خبر پرداخته و هر یک از نگاه خود این سفر را تحلیل و تفسیر کرده‌­اند.

خبرگزاری روسیا الیوم با پوشش مستقیم مراسم استقبال مقام‌های عراق از رئیس‌جمهوری ایران و هیأت همراه، خبری را با عنوان «آغاز اولین دیدار روحانی از بغداد با زیارت کاظمین و انتقادات تند از آمریکا» منتشر و تأکید کرد که این دیدار دال بر عمق روابط تهران و بغداد است.

اسپوتنیک عربی نیز با انتشار خبر سفر رئیس‌جمهوری ایران به عراق و بیان اظهارات روحانی از اهداف این سفر برای گسترش روابط با بغداد، نوشت که عراق یکی از کشورهای مورد اعتماد ایران برای مقابله با تهدیدهای آمریکاست.

خبرگزاری النشره نیز با تیتر «روحانی در قالب سفر رسمی وارد بغداد شد» به پوشش اخبار مربوط به این سفر پرداخت و جدول کاری این دیدار را اعلام کرد.

روزنامه سعودی الشرق  الاوسط، مدعی شد که رئیس‌جمهوری ایران در سایه فشارهای داخلی و خارجی فراوان به دنبال خروج آمریکا از توافق هسته­‌ای، برای اولین بار وارد عراق شد.

این روزنامه نوشت که روحانی در این سفر در وهله نخست به دنبال ارسال پیام­‌هایی به مقام‌های آمریکاست.

الشرق الاوسط از بین بردن شک و تردیدهای ایران نسبت به موضع عراق در قبال تحریم­‌های آمریکا و همچنین روابط تجاری این کشور با تهران را از دیگر اهداف این سفر ذکر کرده است.

خبرگزاری قطری العربی الجدید نیز با انتشار خبری درباره سفر رئیس‌جمهوری ایران با تیتر «روحانی امروز در بغداد: پیام­‌های سیاسی به واشنگتن» به تحلیل و تفسیر این سفر پرداخت.

این خبرگزاری نوشت: «تمام تحولات این سفر و حواشی آن دال بر این است که ایران می­‌خواهد به کشورهای جهان و در صدر آنها امریکا این پیام را ارسال کند که تهران یک طرف قدرتمند در عراق است و در این کشور از نفوذ سیاسی و اقتصادی و نظامی بالایی برخوردار است».

روزنامه القدس العربی نیز با پوشش سفر روحانی به عراق، در تیتر این خبر نوشت: ‌ «ورود رئیس‌جمهوری ایران به عراق در سایه فشارهای آمریکا بر بغداد نسبت به کاهش روابط با تهران».

خواندن خبر در سایت منبع

سفر روحانی به عراق و چند نکته

الفخبرگزاری الف
سفر روحانی به عراق و چند نکته

حسن روحانی رییس‌جمهور کشورمان صبح امروز (یکشنبه) به عراق سفر کرد، این درحالی است که محمدجواد ظریف وزیر امورخارجه کشورمان دو روز قبل از سفر رییس جمهور به بغداد رفته بود. سفر روحانی به عراق به دلیل مسایل اقتصادی، امنیتی، سیاسی و فرهنگی حائز اهمیت است و باید در این سفر چند نکته را مد نظر قرار داد:

* عراق به عنوان یکی از کشورهای همسایه و شرکای اقتصادی ایران در مقابل تحریم‌ها می‌تواند نقش موثری را در مقابله با تحریم‌ها علیه کشورمان ایفا کند. چندی پیش مقامات ایرانی از جمله وزیر امورخارجه از چرخش تهران به سمت شرکای سنتی در زمان تحریم‌های آمریکا سخن گفت. همچنین علی اکبر ولایتی مشاور مقام معظم رهبری در امور بین الملل طی چندین نوبت از چرخش ایران به سمت شرق خبر داده است، لذا عراق با توجه به پیوند دو کشور به عنوان یک کشور همسایه و منطقه‌ای می‌تواند بخش مهمی از پازل تهران در مقاومت اقتصادی علیه ‌تحریم‌ها را تشکیل دهد.

* عراق و ایران دو کشور همسایه بوده که مرز مشترک زیادی باهم دارند و مردم دو کشور هم روابط تاریخی و فرهنگی با هم داشته و دارند، همچنین مقامات عراقی معمولا رابطه خوبی با همتایان ایرانی خود دارند، مجاورت دو کشور و شباهت دینی باعث شده که دو کشور در حوزه فرهنگی مثل ایام اربعین و محرم الحرام، نقاط اشتراک قابل توجهی داشته باشند. همچنین طی سال‌های اخیر، میزان سفرهای ایرانیان به عراق (بعد از حمله آمریکا به این کشور) افزایش یافته است و از سوی دیگر عراقی‌ها به کشورمان برای زیارت و حوزه گردشگری سلامت سفر می‌کنند، که می‌تواند فرصت خوبی برای توسعه صنعت گردشگری و ارز آوری برای ایران باشد.

*سفر رییس جمهور ایران پس از سفر اخیر رییس جمهور عراق به صورت می‌گیرد که نشان از رفت‌ و آمدهای سطح بالا بین دو پایتخت دارد و این به نوعی گویای جدیت طرفین در توسعه روابط میان دو کشور است.

*جمهوری اسلامی ایران در شکست داعش به عراق کمک زیادی کرده است و اولین کشوری بود که به کردهای عراقی و بغداد در مبارزه با تروریسم کمک کرد و در دوران پسا داعش هم می‌خواهد در کنار عراق باشد و همکاری‌های لازم را انجام دهد، چراکه عدم ثبات اقتصادی، سیاسی و اجتماعی در عراق می‌تواند داعش (شماره ۲) را در این کشور و زمینه بازگشت افراطی‌گری را مهیا سازد، لذا عراق به کمک ایران در زمینه مبارزه با تروریسم نیاز دارد و ایران هم می‌تواند از قبل این همکاری منافع اقتصادی ببرد.

* از طرفی آمریکا و عربستان دائما در تلاش برای تضعیف روابط تهران و بغداد هستند، فشار واشنگتن بر بغداد در زمینه همکاری با تحریم‌های ضد ایرانی در همین زمینه است؛ طبق اخبار و شنیده‌ها عربستان ۶ بار از سید عمار حکیم برای سفر به این کشور دعوت کرد که با پاسخ رد وی مواجه شده است، که این موضوع تلاش ریاض را برای نزدیک شدن به شخصیت‌های سیاسی در بغداد را نشان می‌دهد و سفر روحانی می‌تواند باعث گسترش روابط ایران و عراق باشد.

* پیش‌تر برخی منابع از احتمال انتقال و استقرار نیروهای نظامی آمریکا در عراق سخن گفته بودند که مقامات عراقی نیز آن را رد کردند، سفر یک مقام عالی ایرانی به بغداد می‌تواند بر حسن روابط دو کشور و عدم مشارکت بغداد در بازی ضدایرانی باشد.

* برخی ناظران بر این باور هستند که بغداد به نوعی تلاش می‌کند تا علاوه بر تقویت روابط خود با تهران، از این پتانسیل برای میانجیگری بین ایران و عربستان استفاده کند و بدین وسیله بر وزن سیاسی خود در منطقه بیفزاید هرچند که هیچ مقام رسمی و ارشد عراقی این گمانه را به صورت رسمی تایید نکرده است.

*یکی از موضوعات مهم بین دو کشور که طی سالیان متمادی مطرح و محل بحث بوده است، آبهای مرزی بین دو کشور از جمله موارد مربوط به اروندرود است. «محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در مورد اروند رود اینطور گفت: موضوع ما و عراق اجرای برخی ترتیبات برای لایروبی شط العرب (اروندرود) برای استفاده مشترک از شط العرب است. امروز عراق و ایران نیازمند به استفاده سالم از این آبراه مشترک هستند شهر بصره عراق و شهرهای خرمشهر و آبادان ما با لایروبی شط العرب آبادتر خواهند شد و لذا کاری که ما قصد داریم و در سفر قبلی انجام و اعلام شد که ما و عراق شروع خواهیم کرد لایروبی شط العرب (اروندرود) است و این بار می‌خواهیم تاریخ آن را قطعی کنیم.» لذا احتمال می‌رود در این سفر توافقاتی نیز صورت گیرد.

هرچند بسیاری از تحلیلگران و منتقدان پیش از این از عدم سفر روحانی به عراق انتقاد می‌کنند اما سفر وی در این مقطع زمانی حائز اهمیت فراوانی بوده و می‌تواند راهگشا باشد. بخصوص اینکه دشمن ایران و عراق در چند ما گذشته تلاش کرد تا بتواند خللی بین مردم ایران و عراق ایجاد کند و از این طریق روابط دو کشور را دچار تنش نماید، اما موفق نشدند از این راه اهداف خود را پیش ببرند و بعد از آن آمریکا و سعودی‌ها سعی کردند با نزدیک شدن به برخی مقامات عراقی بتواند این رابطه تاریخ را دچار چالش کنند و تا کنون به هدف خود نرسیدند و سفر رئیس جمهور کشورمان می‌تواند نقشه دشمن را خنثی کند و همین‌طور خواهد شد.

خواندن خبر در سایت منبع

دکتر روحانی حرمین شریفین کاظمین را زیارت کرد

برناخبرگزاری برنا
دکتر روحانی حرمین شریفین کاظمین را زیارت کرد

به گزارش گروه خبر خبرگزاری برنا، «حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی»، رئیس جمهور، با حضور در کاظمین، به زیارت حرم مطهر و نورانی حضرت امام موسی کاظم (ع) و حضرت امام محمدتقی (ع) مشرف شد.

رئیس جمهور پس از زیارت مضجع شریف باب الحوائج، موسی ابن جعفر و جوادالائمه (علیهماالسلام) و اقامه نماز در این بارگاه نورانی، در فضایی معنوی زیارتنامه ائمه معصومین (ع) و ادعیه متبرکه را قرائت کرد.

خواندن خبر در سایت منبع


تلگرام

خبرهای مرتبط با حسن روحانی، داعش در عراق، رابطه ایران و عراق، سفر روحانی به عراق و سیاسی از تلگرام

♨️ روحانی وارد بغداد شد

🔹حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران به دعوت رسمی رئیس جمهور و نخست وزیر عراق، روز دوشنبه در صدر یک هیات عالیرتبه سیاسی و اقتصادی وارد بغداد شد.

====


➖در کاخ قصرالسلام بغداد انجام شد؛ استقبال رسمی رئیس جمهور عراق از روحانی

▫️حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران روز دوشنبه در کاخ قصر السلام بغداد مورد استقبال رسمی برهم صالح رئیس جمهوری عراق قرار گرفت.

▫️در این مراسم پس از نواخته شدن سرود ملی دو کشور، دکتر روحانی و برهم صالح از یگان تشریفات سان دیده و سپس هیات‌های عالیرتبه همراه را به یکدیگر معرفی کردند.

▫️قرار است رؤسای جمهور ایران و عراق پس از مراسم استقبال رسمی، با حضور هیأت‌های عالی رتبه دو کشور با یکدیگر ملاقات کرده و در زمینه توسعه، تعمیق و تحکیم همه جانبه مناسبات و همکاریهای تهران-بغداد گفتگو کنند.


🔻روحانی وارد بغداد شد

🔹حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران به دعوت رسمی رئیس جمهور و نخست وزیر عراق، روز دوشنبه در صدر یک هیات عالیرتبه سیاسی و اقتصادی وارد بغداد شد.

منبع: سایت ریاست جمهوری

عکس: آرشیوی


رئیس جمهوری عراق:

برای رفع موانع همکاری با ایران تلاش می‌کنیم

🔹برهم صالح رئیس جمهوری عراق روز دوشنبه در کنفرانس خبری به همراه حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد که دو کشور برای رفع مشکلات و موانع در مناسبات دو کشور از جمله در تجارت و گردشگری و زیارت تلاش می‌کنیم.

🔹سفر رئیس جمهور روحانی سفر مهمی است و ایشان میهمان عزیز و محترم ماست. /ایرنا


🔶 روحانی وارد بغداد شد

🔸حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران به دعوت رسمی رئیس جمهور و نخست وزیر عراق، روز دوشنبه در صدر یک هیات عالیرتبه سیاسی و اقتصادی وارد بغداد شد/ سایت ریاست جمهوری


🔹عراق؛ چراغ خاموش آمریکا و روز روشن ایران

عصر ایران - سفر رسمی ۳ روزه «حسن روحانی» رییس جمهوری اسلامی ایران به عراق از دیروز – دوشنبه- آغاز شده و تا فردا – چهارشنبه- ادامه خواهد یافت.

این نخستین سفر حسن روحانی به عراق در دوران ریاست جمهوری اوست.

ایران و عراق در جریان این سفر ۵ یادداشت تفاهم همکاری امضا کردند و رهبران دو کشور توافق کردند برای صدور روادید پولی از اتباع یکدیگر نگیرند.

عراق امروز برای سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران از اهمیت بسزایی برخوردار است. سالانه بیش از ۱٫۵ میلیون اتباع عراقی به ایران سفر می‌کنند و بالغ بر ۲٫۵ میلیون ایرانی نیز سالانه به عراق می‌روند.

دو کشور در آستانه ۲۰ میلیارد دلاری شدن حجم روابط تجاری سالانه قرار دارند.

ایران در شرایط تحریم‌های یکجانبه آمریکا چشم به بازار کشورهای همجوار به ویژه عراق دارد و همه اینها در حالی است که ایالات متحده آمریکا از گسترش روابط اقتصادی و سیاسی و امنیتی دو کشور همسایه بیمناک است …

ادامه مطلب را از لینک زیر بخوانید: 👇


نظرها

در ادامه بخوانید

فیلم‌ | لحظه دستگیری رسول دانیال زاده ابربدهکار فراری

همشهریهمشهری1 روز قبل

ونیز زیر آب رفت

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
شرایط نامساعد جوی و ادامه بارندگی در شهر ونیز ایتالیا، موجب بالا آمدن آب و اعلام وضعیت هشدار در این شهر شده استبه گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما از رم؛ هم اکنون بیش از ۶۰ درصد شهر ونیز زیر آب رفته است. مردم در شهر ونیز در حالی که تا نیمه در اب فرو رفته‌اند مشغول تردد در این شهر هستند. بسیاری از رهگذاران و به ویژه گردشگران خارجی از پیاده رو‌های موقت چوبی که برای بالا امدن اب تعبیه شده است، استفاده می‌کنند. تعدادی از گردشگران خارجی نیز در میدان معروف «سان مارکو» که بزرگترین میدان اصلی و عمومی ونیز است با شنا کردن جا به جا می‌شوند. ۲ شهروند ایتالیایی نیز در جزیره پالسترینا در نزدیک ونیز بر اثر برخورد صاعقه و شرایط نامساعد جوی، جان خود را از دست دادند.

چرا مداحان، بازیگران و ورزشکاران فکر می‌کنند تافته جدا بافته هستند؟

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
حرف زدن در مورد اقتصاد، سیاست، فرهنگ و مسائل اجتماعی را به اهالی فن بسپاریم تا حداقل مردمانی که پای تلویزیون نشسته‌اند، حرف‌های خوب و درست بشنوند. درد دل از کسانی که به نام دین و امام حسین، به آلاف و الوف خود می‌رسند. کسانی که آنقدر جدی گرفته شده‌اند که فکر می‌کنند علامه دهر هستند. ما با بازیگران، خوانندگان و ورزشکاران هم همین رفتار را داشتیم. از بازیگر در مورد نقشی که بازی کرده است و از ورزشکار در مورد جامی که گرفته است.

محمود صادقی: رئیس هلال احمر آلوده به فساد است اما روحانی او را نگه داشته است

الفالف23 ساعت قبل
محمود صادقی: رئیس هلال احمر آلوده به فساد است اما روحانی او را نگه داشته استگروه سیاسی الف، ۲۳ آبان ۱۳۹۸، ۱۲:۲۴ ۳۹۸۰۸۲۳۰۳۹۰ نظر، ۴ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار
صدا و سیماصدا و سیما13 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، اقای موسوی در خصوص اظهارات یک مسئول اماراتی مبنی بر تمایل نداشتن این کشور بر تشدید بحران و حل مشکلات بر اساس گفتگو و اجتناب از وقوع جنگ در منطقه اظهارداشت: ایران بر اهمیت گفتگو و مذاکره سیاسی به عنوان تنها راه حل مشکلات و مسائل منطقه تاکید دارد و از همه توان خود برای ایجاد فضای گفت: وگو بین کشور‌های منطقه استفاده و در این عرصه پیش قدم بوده است. وی افزود: پیشنهاد «تشکیل مجمع گفتگو‌های منطقه‌ای» و «پیمان عدم تجاوز» و همچنین نهایتا رونمایی از «پویش صلح هرمز» در هفتاد و چهارمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل از سوی رئیس جمهور اسلامی ایران در این چارچوب است. سخنگوی وزارت امور خارجه با اشاره به ارائه «پویش صلح هرمز» به سران کشور‌های حاشیه جنوبی خلیج فارس و عراق افزود: این طرح بر امنیت مشترک ما و کشور‌های همسایه مبتنی بر پایبندی به اصول مشترک از جمله خودداری از تهدید به استفاده از زور، حل بحران‌ها به شکل مسالمت آمیز، احترام به حاکمیت کشور‌ها و خودداری از دخالت در امور داخلی کشور‌ها و حق تعیین سرنوشت ملت‌ها تاکید دارد. اقای موسوی با تصریح این نکته که جمهوری اسلامی ایران معتقد است با آغاز این فرایند ضمن احترام به اختلاف نظرها، منافع مشترک همۀ کشور‌های منطقه تأمین می‌شود افزود: جمهوری اسلامی ایران امیدوار است کشور‌های منطقه با پذیرش پویش صلح هرمز و شروع گفتگو‌های جامع و فراگیر منطقه‌ای، ریشه اختلافات در این منطقه را بخشکانند و در راستای حل بحران‌های منطقه گام‌های عملی، جدی و موثر بردارند.
صدا و سیماصدا و سیما17 ساعت قبل
وی افزود: کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی نقش مهمی در از بین بردن تفرقه بین مسلمانان دارد، زیرا وحدت یکی از ارکان جهان اسلام است. سالم عماد گفت: اگر اقداماتی برای احیای وحدت امت اسلامی به عنوان یکی از مهم‌ترین مسائل اسلام انجام نشود و کنفرانس‌هایی در این زمینه برگزار نشود، موضوع وحدت اسلامی در حاشیه قرار می‌گیرد. وی افزود: گسترش فرهنگ اسلامی، مطالعه همه مذاهب اسلامی و تعامل با دیگر مذاهب، تنها راه حل از بین بردن تفرقه است. این کارشناس علوم اسلامی یمن گفت: آمریکا و اسرائیل دیگر فرصت به فراموشی سپردن آرمان فلسطین را از دست داده‌اند. وی با تاکید بر اینکه جهان اسلام بیدار شده است، افزود: فراموش کردن آرمان فلسطین دیگر امکان پذیر نیست.

اخبار بیشتر