قوانین تازه انتخاباتی از سمت مجلس برای صدا و سیما
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

قوانین تازه انتخاباتی از سمت مجلس برای صدا و سیما

مجازات خرید و فروش رای در زمان انتخابات مشخص شد

الفخبرگزاری الف
مجازات خرید و فروش رای در زمان انتخابات مشخص شد
نمایندگان مجلس مصوب کردند تا هرگونه خرید و فروش مستقیم و غیر مستقیم رای در زمان انتخابات جرم محسوب شده و مرتکب به مجازات درجه شش قانون مجازات به استثنای حبس محکوم شود.

به گزارش فارس، نمایندگان مجلس در نشست علنی امروز (دوشنبه) پارلمان، در جریان بررسی طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی، با مفاد ماده ۵۷ این طرح موافقت کردند.

در متن ماده ۵۷ آمده است ماده ۶۶ قانون به شرح زیر اصلاح می‌شود: علاوه بر جرائم مندرج در سایر مواد این قانون، ارتکاب امور ذیل جرم محسوب و مرتکب به مجازات درجه شش قانون مجازات اسلامی به استثنای حبس محکوم می‌شود.

۱- هرگونه خرید و فروش مستقیم و غیر مستقیم رای از قبیل توزیع اقلام و لوازمی که برای دریافت کننده جنبه انتفاعی داشته باشد، اعطای کمک‌های نقدی و غیرنقدی به اشخاص حقیقی و حقوقی، اماکن عمومی و مذهبی، هیات‌ها و امور خیریه، اعطای وام، پاداش و یا امتیازات، از زمان دستور شروع انتخابات توسط وزارت کشور؛

۲- رای دادن با شناسنامه و یا سایر مدارک شناسایی جعلی؛

۳- رای دادن با شناسنامه و یا سایر مدارک شناسایی دیگری؛

۴- رای دادن بیش از یک بار؛

۵- تقلب، جعل، دستکاری، امحاء، تخریب، معدوم نمودن، جابجایی، ربودن یا اختفای آراء، صورتجلسات، اسناد، مدارک، تجهیزات و برنامه‌های رایانه‌ای و نتایج انتخابات؛

۶- کم و زیاد کردن آرا با تعرفه‌ها

۷- اخلال در امر انتخابات به نحوی که روند عادی انتخابات را دچار ایراد نماید، از قبیل تاخیر در شروع یا اجرای انتخابات، ثبت نام و رای گیری؛

۸- تهدید یا تطمیع در امر انتخابات، از قبیل تهدید افراد جهت رای دادن به نامزد خاص؛

۹- تبانی در انتخابات از جمله کناره گیری نامزدها با اخذ هرگونه امتیاز یا مواردی که جنبه انتفاعی داشته باشد؛

۱۰- توهین و تخریب، مجریان و ناظران انتخابات؛

۱۱- دستور و یا تحریک کارکنان کلیه دستگاه‌های اجرائی و عمومی برای فعالیت تبلیغاتی له یاعلیه نامزدهای توسط مقامات دستگاه‌های مزبور (اعم از وقت اداری یا خارج از آن)؛

۱۲- دخالت در امر انتخابات با سند یا سمت مجعول و یا به هر نحو غیرقانونی؛

۱۳- ممانعت از اعمال وظایف قانونی مقامات و کسانی که مطابق قوانین و مقررات در فرآیند انتخابات و یا شعب اخذ رای دارای وظایفی هستند، از قبیل جلوگیری از ورود ناظران و مامورین نیروی انتظامی؛

۱۴- انجام یا عدم انجام هرگونه عملی که باعث محروم شدن از انتخابات یا مخدوش شدن رای مردم از ناحیه‌ی اعضای شعبه‌ی اخذ رای یا سایر مقامات اجرایی باشد؛ از قبیل خودداری کردن از ممهور نمودن برگ تعرفه با شناسنامه، خودداری از صدور تعرفه، یا کارت شرکت در انتخابات یا اخذ رای؛

۱۵- توصیه به انتخاب یا عدم انتخاب و یا تبلیغ له یا علیه نامزد یا نامزدهای معین از طرف اعضای شعبه اخذ رای اعم از مجریان با ناظران یا افراد متفرقه در محل اخذ رای به رای دهنده

۱۶- استفاده از نمادهای خاص نظیر لباس با رنگ خاص جهت تبلیغات نامزدهای خاصی در شعب اخذ رای

۱۷- افزایش یا کاهش تعداد شعب، تعرفه‌ها، صندوق‌ها و یا عوامل و اسناد انتخاباتی بدون رعایت تشریفات قانونی؛

۱۸ - اعلام و القاء انصراف، شکست و یا پیروزی نامزدهای انتخابات بدون رعایت تشریفات قانونی در فضای عمومی؛

۱۹- اعلام نتایج پیش از رعایت تشریفات قانونی؛

۲۰- انتقال یا جابجایی صندوق اخذ رای به غیر از محل آگهی شده بدون اخذ مجوز قانونی

۲۱- باز کردن و یا شکستن قفل محل نگهداری و لاک و مهر صندوق‌ها یا تجهیزات رای گیری بدون مجوز قانون

۲۲- ایجاد رعب و وحشت برای رای‌دهندگان یا اعضای شعب ثبت نام و اخذ رای با اسلحه یا بدون اسلمی در امر انتخابات؛

تبصره ۱- مجازات تخلف از بند (۲۲) این ماده علاوه بر مجازات حبس یا جزای نقدی درجه شش قانون مجازات اسلامی به ترتیب ذیل تعیین می‌گردد:

الف - چنانچه مرتکب بدون اسلحه ایجاد رعب و وحشت نماید، به حداکثر مجازات شلاق درجه شش قانون مجازات اسلامی محکوم می‌گردد.

ب- چنانچه ایجاد رعب و وحشت خواه به تحریک یا بالمباشره همراه با اسلحه باشد و محاربه صدق نکند به حبس درجه پنج قانون مجازات اسلامی و شلاق از سی و یک تا هفتاد و چهار ضربه محکوم می‌شود و در صورتی که محاربه صدق نماید به مجازات محاربه محکوم می‌گردد.

تبصره ۲- چنانچه ارتکاب هریک از جرائم فوق موجب گردد که جریان انتخابات در یک یا چند شعبه ثبت نام و اخذ رای از مسیر قانونی خود خارج شود و در نتیجه کلی انتخابات موثر باشد، مرتکب به مجازات حبس و محرومیت از حقوق اجتماعی درجه پنج قانون مجازات اسلامی محکوم می‌شود.

خواندن خبر در سایت منبع

صداوسیما موظف به حذف مطالب توهین آمیز نامزدهای انتخابات شد

مهرخبرگزاری مهر
صداوسیما موظف به حذف مطالب توهین آمیز نامزدهای انتخابات شد
برنامه‌های تبلیغاتی ضبط شده نامزدها، که در برگیرنده مطالب و اطلاعات خلاف واقع، توهین آمیز یا هتک حرمت سایر نامزدها یا دیگر افراد و یا مغایر با قوانین باشد، حذف می‌شود.

به گزارش خبرنگار مهر، در جلسه علنی روز دوشنبه مجلس شورای اسلامی و در جریان بررسی طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی، ماده ۶۵ قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی اصلاح شد.

بر اساس ماده ۶۵ مقرر شد: چنانچه به تشخیص کمیسیون بررسی تبلیغات استان، برنامه‌های تبلیغاتی ضبط شده نامزدها جهت پخش در صدا و سیمای استانی، در برگیرنده مطالب و اطلاعات خلاف واقع، توهین آمیز یا هتک حرمت سایر نامزدها یا دیگر افراد و یا مغایر با قوانین باشد، صداوسیما موظف به حذف آن مطالب است.

خواندن خبر در سایت منبع

تعیین تکلیف مجلس برای تبلیغات انتخاباتی کاندیداها در صداوسیما

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
تعیین تکلیف مجلس برای تبلیغات انتخاباتی کاندیداها در صداوسیما
نمایندگان مجلس شورای اسلامی، شرایط تبلیغات انتخاباتی کاندیدای مجلس در صدا و سیما را مشخص کردند.

در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی و در جریان بررسی طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات، وکلای ملت ماده ۴۱ و ۴۲ این طرح را به تصویب رساندند.

بر اساس ماده ۴۱، ماده ذیل به عنوان ماده (۶۵ مکرر ۳) به قانون الحاق می‌شود:

ماده ۶۵ مکرر ۳- صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران دستورالعمل برنامه‌ها و زمان بندی شبکه‌های رادیویی و تلویزیونی استانی را به نحوی تنظیم می‌کند که امکان برخورداری نامزدها از این امکانات به صورت برابر وجود داشته باشد.

ترتیب و تنظیم برنامه تبلیغات نامزدهای انتخاباتی از طریق صدا و سیما با رعایت برابری نامزدها با پیشنهاد مدیر کل صدا و سیمای استان به عهده کمیسیون بررسی تبلیغات استان است.

همچنین مطابق با ماده ۴۲، ماده ذیل به عنوان ماده (۶۵ مکرر ۴) به قانون الحاق می‌شود:

ماده ۶۵ مکرر ۴- مسئولیت نظارت بر حسن اجرای این دستورالعمل در حوزه‌های انتخابیه بر عهده کمیسیون بررسی تبلیغات استان است.

بر اساس تبصره ماده ۴۲ در صورت تخلف دستگاه‌ها و مسئولان مربوطه از احکام این ماده، مرتکب به مجازات درجه ۶ قانون مجازات اسلامی به استثنای حبس محکوم می‌شود.

خواندن خبر در سایت منبع


تلگرام

خبرهای مرتبط با اصلاح قانون انتخابات، خرید و فروش رای، مجلس شورای اسلامی، طرح استانی شدن انتخابات و تبلیغات از تلگرام

🔻سیدرحیم ابوالحسنی، رئیس دفتر سیاسی حزب اعتمادملی:

🔹اصلاح قانون انتخابات باید منجر به پررنگ شدن نقش و قدرت احزاب شود

🔹کار ویژه احزب جلوگیری از فساد قدرت و عاملیت توسعه است

🔹کاندیداها باید با حمایت گروه‌های سیاسی رای بیاورند نه با لابی‌های قومیتی

🔹باید کار جمعی را در حزب تمرین کنیم


🔶 نمایندگی مجلس ایران برای بیش از سه دوره متوالی ممنوع شد

از این پس کسانی که سه دوره متوالی در مجلس ایران نماینده بوده‌اند امکان نامزدی برای دوره چهارم را نخواهند داشت. در جریان اصلاح قانون انتخابات همچنین بحث‌هایی درباره استانی و حزبی شدن انتخابات نیز مطرح شده است.

📌 گزارش را در اینجا بخوانید:

t. me/iv?url=https: //p. dw. com/p/۳ENet&rhash=eda۹۶f۳۶fc۸۰e۰


🔶 تاریخ برگزاری انتخابات بعدی مجلس و میان‌دوره‌ای خبرگان رهبری اعلام شد

وزارت کشور ایران اعلام کرد انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی، دوم اسفند ماه سال ۹۸ برگزار خواهد شد. در این تاریخ همچنین انتخابات میان‌دوره‌ای پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری برگزار می‌شود.


مجوز مجلس به صداوسیما برای کاندیداهای انتخابات مجلس

🔹نمایندگان مجلس شورای اسلامی در مصوبه‌ای به صداوسیما برای حذف مطالب توهین‌آمیز علیه کاندیداهای انتخابات مجلس مجوز دادند.

🔹در جلسه علنی امروز (دوشنبه، ۲۰ اسفند) پارلمان و در جریان بررسی طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی، ماده (۴۳) این طرح را از مجموع ۱۹۴ نماینده حاضر، با ۱۲۵ رأی موافق، ۱۸ رأی مخالف و ۳ رأی ممتنع تصویب کردند. / تسنیم


🔻 تغییرات هیأت اجرایی مرکزی انتخابات در لایحه جامع انتخابات چیست؟

🔹لایحه جامع انتخابات که با قید یک فوریت به مجلس شورای اسلامی ارسال شده، تغییراتی در ترکیب هیأت اجرایی مرکزی انتخابات ایجاد کرده است.

🔹وزیر ارتباطات، رئیس و نایب رئیس اول وقت خانه احزاب، رئیس اتحادیه‌ سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران، نماینده مدیران مسئول مطبوعات و خبرگزاری‌ها در هیأت نظارت و نماینده سازمان‌‌های مردم نهاد افرادی هستند که به ترکیب هیأت اجرایی مرکزی انتخابات اضافه شده‌‌اند. / ایرنا


معاون پارلمانی رئیس جمهور:

🔹دولت با استانی شدن انتخابات موافق است.

🔹لایحه جامع انتخابات در هشتم بهمن ماه ۹۷ با یک فوریت تقدیم مجلس شد و با طرح استانی شدن انتخابات مجلس شورای اسلامی مقارن شد.


نظرها

در ادامه بخوانید

فیلم/ روایت رهبر انقلاب از حقوق بشر آمریکایی

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز8 ساعت قبل
رهبر معظم انقلاب در جمع رئیس، مسئولان و کارکنان قوه قضائیه: این حقوق بشر آمریکایی است که حدود ۳۰۰ نفر را در (هواپیمای مسافربری) از بین می‌برند و بعد ادعای حقوق بشری هم دارند!
کرد آنلاینکرد آنلاین13 ساعت قبل
معاون سیاسی اداره عقیدتی نیروی زمینی ارتش: عصر کرد - سنندج - معاون سیاسی اداره عقیدتی سیاسی نیروی زمینی ارتش گفت: ساقط شدن پهپاد امریکایی که یکی از مدرن‌ترین پهپادهای دنیا است بیانگر هماهنگی، همراهی و هم افزایی تمامی نیروهای مسلح است. وی افزود: این پهپاد ابتدا از سوی پدافند هوایی ارتش مورد اخطار قرار گرفت و زمانی که پاسخی دریافت نکرد توسط موشک‌های هوا فضای نیروهای سپاه ساقط شد. معاون سیاسی اداره عقیدتی سیاسی نیروی زمینی ارتش ادامه داد: این موشک در مرکز هوا فضای وزارت دفاع تولید شده بود و از یک سامانه کاملا بومی برخوردار است. سرهنگ حسن خانی یادآور شد: این اقدام ایران علیه پهپاد جاسوسی امریکا در اوج هماهنگی نیروهای مسلح اتفاق افتاد و بیانگر اقتدار و صلابت نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران در مرزهای کشور است. معاون سیاسی اداره عقیدتی سیاسی نیروی زمینی ارتش در ادامه گفت: طی دو سال اخیر به صورت مداوم و مستمر این نشست‌ها به صورت بصیرتی برای فرماندهان نیروی زمنی ارتش در سراسر کشور برگزار شده است.
افکارنیوزافکارنیوز15 ساعت قبل
افکارنیوز، به گزارش «سرگئی ریابکوف» معاون وزیر امور خارجه روسیه امروز در گفت‌وگو با خبرگزاری «نووستی»، اعلام کرد که مقامات مسکو بسیار متاسف هستند که واشنگتن خط مشی غیرمسئولانه‌ای در برخورد با ایران در پیش گرفته و اعمال فشارهای شدید و بدون ترمزی را بر تهران در پیش گرفته است. اخبار سیاسی- وی گفت: «خط مشی لغو توافقات و فشارهای شدید که بدون هیچ ترمزی بر مقامات تهران، ملت ایران و رهبران این کشور ادامه دارد، تنها منجر به افزایش مشکلات بالقوه در منطقه خواهد شد. ما با کمال تاسف اعلام می‌کنیم، بزرگ‌ترین کشور جهان از لحاظ توان بالقوه نظامی و امکانات اقتصادی سیاست غیرمسئولانه‌ای را در این رابطه دنبال می‌کند. ریابکوف توضیح داد: «همه، از جمله شرکای اروپایی، ما باید خویشتن دار باشند. در حالی که متأسفانه آنها نیز اخیرا صدای خود را به روی ایران بلند کرده‌اند که این مسئله کمکی به حل و فصل اوضاع نمی‌کند.
مهرمهر10 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، دولت ژاپن اعلام کرد انتخابات مجلس سنای این کشوردر روز یکشنبه ۲۱ جولای (۳۰ تیر) برگزار می‌شود. با بیان این مطلب کارزار انتخاباتی برای به دست آوردن نیمی از کرسی‌های این مجلس آغاز شده است. پیش بینی می‌شد «شینزو آبه» نخست وزیر این کشور برای رقابت در به دست آوردن مجلس نمایندگان که از قدرت بیشتری برخوردار است انتخابات پیش از موعدی را اعلام کند ولی وی اعلام کرد چنین تصمیمی ندارد. آبه امیدوار است برگزاری موفق نشست گروه جی ۲۰ در شهر اوزاکای ژاپن در موفقیت حزب او در این انتخابات تاثیرگذار باشد. با اینکه این گفته آبه که مستمری بازنشستگان برای زندگی آنها کافی نمی‌باشد میزان حمایت از حزب وی (لیبرال دموکرات) را افزایش داده است ولی احزاب دیگر همچنان در این رقابت بر حزب لیبرال دموکرات برتری دارند.
جام نیوزجام نیوز4 ساعت قبل
بسیاری از فعالان شبکه‌های اجتماعی سیاست‌ مهاجرتی ایالات متحده را مسبب مرگ آن دو می‌دانند. برخی از کاربران به مقامات دولت مکزیک نیز انتقاد کرده‌اند زیرا آنها به فشارهای دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده تن داده‌اند. ترامپ از همتای مکزیکی خود لوپز اوبرادور خواسته بود، جلوی ورود پناهجویان به خاک ایالات متحده را بگیرد، در غیر این صورت واشنگتن تعرفه‌های گمرکی برای تولیدات مکزیکی را بالا خواهد برد. در پی بالا گرفتن اعتراض‌ها به وضعیت اقامتگاه موقت کودکان مهاجر در مرز تگزاس، کمیسر موقت سازمان گمرک و حفاظت از مرزهای آمریکا استعفا داده است. او از قول کودکان مهاجر گفت بعضی از آنها بیشتر از سه هفته در این انبار بودند.
ایسناایسنا17 ساعت قبل
وی ادامه داد: بر اساس این قانون اموال و دارایی‌های مسئولان که به بیت‌المال دسترسی دارند مورد نظارت قرار می‌گیرد تا از احتمال تخلف یا رانت‌خواری جلوگیری شود. ایجاد این شفافیت موجب اطمینان مردم به مسئولان رده بالای نظام می‌شود. واقعیت این است که اگر مردم به مسئولان اطمینان نداشته باشند، به تدریج موقعیت مسئولان تضعیف می‌شود. در واقع ارائه این اطلاعات به مردم موجب افزایش شفافیت شده و ابهامات و شایعه‌ها را پایان می‌دهد. از سویی شفافیت احتمال خطای مسئولان را کاهش می‌دهد؛ زیرا میزان درآمد یک مسئول برای ۴ یا ۸ سال به راحتی قابل ارزیابی و محاسبه است.

اخبار بیشتر