اخبار روز بازار مسکن - سه‌شنبه 12 اسفندماه
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اقتصادی
پوشش خبری

اخبار روز بازار مسکن - سه‌شنبه 12 اسفندماه

سرنوشت مسکن در سال ۹۸

افکارنیوزخبرگزاری افکارنیوز
سرنوشت مسکن در سال ۹۸
مسکن همواره به عنوان موتور محرکه اقتصاد ایران مطرح است و بخش عمده ای از رونق صنعت و معدن متکی به این بخش بوده است. عنوان می شود در حال حاضر ۸ درصد تولید ناخالص ملی به صنعت ساختمان و در صورت اضافه شدن حمل و نقل، ۱۶ درصد تولید ناخالص ملی به این حوزه وابسته بوده و حدود ۳۰ درصد اشتغال کشور هم مستقیم و غیر مستقیم وام دار بازار مسکن است.

به گزارش افکارنیوز،

مسکن همواره به عنوان موتور محرکه اقتصاد ایران مطرح است و بخش عمده‌ای از رونق صنعت و معدن متکی به این بخش بوده است. عنوان می‌شود در حال حاضر ۸ درصد تولید ناخالص ملی به صنعت ساختمان و در صورت اضافه شدن حمل و نقل، ۱۶ درصد تولید ناخالص ملی به این حوزه وابسته بوده و حدود ۳۰ درصد اشتغال کشور هم مستقیم و غیر مستقیم وام دار بازار مسکن است.

امسال بازار مسکن همانند دیگر عرصه‌های اقتصادی کشور دستخوش تغییر و تحولات بسیاری شد و این مهم در حالی روی داد که به اذعان بسیاری از فعالان این حوزه، چند سالی بود که سایه رکود بر سر این صنعت سنگینی می‌کرد. تحلیل و ارزیابی‌ها از رشد چندین برابری قیمت‌ها تا حباب ناشی از هجوم نقدینگی و سوداگری‌های ناشی از سودهای بادآورده در این حوزه و ناهمخوانی عرضه و تقاضا حکایت دارد.

در حال حاضر برخی کارشناسان پیش ‌بینی می‌‌کنند که سال‌های آینده با کاهش عرضه و افزایش تقاضای مسکن مواجه می‌شویم و این در حالی است که مسئولان دولتی همچنان بر نیاز کشور به ساخت یک میلیون واحد مسکونی در سال تاکید دارند، در حالی که با توجه به رکود حاکم بر ساخت ‌و ساز مسکن و عدم بازگشت سرمایه، سازندگان دیگر تمایلی برای تولید ندارند، با این حال برخی دیگر از ارشناسان خلاف این عقیده را دارند و اذعان می‌کنند به سبب تورم بالای ناشی از اقتصاد بلاتکلیف، در سال آینده بیش از امسال با افزایش نرخ بیکاری مواجه خواهیم شد و همین امر موجب می‌شود با وجود نیاز به مسکن با کاهش تقاضای آن مواجه شویم. این گروه هم مانند گروه اول، خبر از کاهش در عرضه به سبب گرانی مصالح می‌دهند. در خصوص قیمت‌های سال آینده در حوزه مسکن پیش بینی‌ها بسیار است و اما و اگرها گاه همسو و گاه متناقض!

از پیش بینی رکود تا ثبات قیمتی اما به راستی مسکن در سال آینده به کدام سو می‌رود؟

سیدحسین افضلی عضو کمیسیون عمران مجلس با ارزیابی وضعیت مسکن در سال آینده گفته است: «به نظر من پیش بینی و تحلیل بازار مسکن به عنوان بازاری که همواره تحت تأثیر بخش‌ها و بازارهای دیگر بوده، راحت و سهل نیست و نمی‌توان درباره وضعیت آینده تحلیل کرد.» وی افزوده است: «این مسئله در ادوار مختلف رخ داده که بازار مسکن دچار افزایش چشمگیر قیمت شده و پس از آن یک دوره رکود را سپری کرده است، از این رو طبق این روال، می‌توان پیش بینی کرد که با توجه به افزایش ۹۰ درصدی قیمت‌ها، ما در سال‌های آینده شاهد ایجاد فضای رکودی در بازار مسکن خواهیم بود اما نمی‌توان مدت زمان آن را حدس زد.»

حسام عقبایی هم به عنوان نایب رئیس اتحادیه مشاوران املاک گفته است: «در نیمه اول سال ۹۸ تا پایان شهریور بازار مسکن راکد و توأم با تورم نسبی خواهد بود، احتمال افزایش قیمت در ۶ ماه اول ۹۸ نداریم، زیرا مسکن کشش افزایش قیمت را ندارد.»

در همین رابطه مصطفی قلی خسروی، رئیس اتحادیه مشاوران املاک کشور و عضو فدراسیون بین المللی املاک اروپا در خصوص پیش بینی عرضه، تقاضا و قیمت مسکن در سال آینده به رسالت می‌گوید: «سال آینده تقریبا به ثبات قیمتی خواهیم رسید چرا که ما تجربه‌ای را در سال ۹۱ داشتیم که به یک باره دلار سه برابر شد و با خود، قیمت دیگر بازارها را هم دچار تغییر و تحول کرد؛ قیمت مسکن هم بالا رفت ولی با بالا رفتن قیمت مسکن دیگر خبری از پایین آمدن نبود و در همان نرخ‌ها به ثبات رسید.»

کاهش عرضه نخواهیم داشت وی تاکید می‌کند: «طی چهار دهه، چهار بار جهش قیمتی در حوزه مسکن داشته‌ایم؛ یک بار در سال ۶۸ یک بار در سال ۸۶، یک بار ۹۱ و بار آخر هم در سال ۹۷؛ لذا با این روند پیش بینی می‌شود که ما سال آینده به ثبات در حوزه مسکن برسیم و شاخص تورم هم از بانک مرکزی اعلام شود، همواره تورم مسکن زیر شاخص این تورم قرار داشته است. اکنون هم مالیات بر عایدات مسکن در کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی رد شده و این تاثیر‌گذار است؛ چرا که هر مالیاتی که گرفته شود روی قیمت مسکن اثر می‌گذارد و آن را افزایش می‌دهد.»

این کارشناس می‌گوید: «وزیر راه و شهرسازی هم گفته است نگاهم برای سال آینده به ساخت و ساز خواهد بود؛ لذا با این نگاه و برنامه ریزی سال آینده مسکن به ثبات خواهد رسید.»

وی در تحلیل قیمت ساخت مسکن و عدم تمایل سازندگان برای تولید و در نتیجه کاهش عرضه در این حوزه می‌گوید: «آقای شهردار عنوان کردند تهران اشباع شده و ما دیگر اجازه ساخت مسکن را نخواهیم داد ولی باید در شهرک‌های اقماری با وجود هزینه بالایی که دولت برای ساخت مدرسه و دیگر امکانات دارد، ساخت و ساز آغاز شود و این گونه نیست که بگوییم ساخت و ساز صرف نمی‌کند، با توجه به این که بیش از ۸۵ درصد مصالح مصرفی هم در این زمینه تولید داخلی است.»

اسلامی، وزیر راه و شهرسازی اعلام کرده که برنامه‌های مناسبی در حوزه تولید و عرضه مسکن دارد که در صورت تحقق می‌تواند به بازار املاک سر و سامان دهد.

مازیار حسینی، معاون امور مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی هم گفته است: «سیاست‌های انقباضی سال‌های گذشته موجب تقاضای انباشته مسکن در کشور شد، درحال حاضر حدود ۲۵ میلیون واحد مسکونی در کشور وجود دارد که بین ۳۰ تا ۴۰ درصد آنها فرسوده هستند و به لحاظ لرزه‌ای و سازه‌ای نیاز به بازسازی و نوسازی دارند. در عین حال باید حداقل تقاضای سالانه ۶۰۰ هزار واحد به دلیل ازدواج نیز به این میزان افزوده شود که همه اینها حاکی از تقاضای بالا در حوزه مسکن است.»

مسکن دچار قفل شدگی است

کمال اطهاری، اقتصاددان و پژوهشگر توسعه در خصوص ارزیابی وضعیت عرضه و تقاضا و قیمت مسکن در سال جاری و سال آینده به رسالت می‌گوید: «بخش مسکن به قفل شدگی دچار شده و این واژه فراتر از رکود است. قفل شدگی مسکن در اثر عوامل بیرونی به وجود می‌آید و چنانچه بتوان این عوامل بیرونی را از میان برداشت، سال آینده قفل بخش مسکن خواهد شکست؛ در غیر این صورت، وضعیت به همین ترتیب ادامه پیدا می‌کند.»

وی بر این باور است که یکی از عوامل قفل شدگی بخش مسکن این است که نمی‌توانیم با اقتصاد بیرونی رابطه داشته باشیم و می‌افزاید: «همین باعث بالا رفتن بهای ارز و سکه می‌شود و پس‌اندازها هم به همین سو می‌رود و سبب می‌شود که پس اندازها به بخش مسکن نرود.»

اطهاری می‌گوید: «بخش مسکن سرمایه‌گذاری بسیار بالایی نیاز دارد و اگر تنش‌های خارجی برطرف نشود، همچنان نقدینگی ما به سمت ارز و طلا یا به سمت کالاهایی مانند خودرو که به ارز وابسته است، می‌رود.»

اطهاری در تحلیلی جالب از کاهش تقاضای مسکن در سال آینده این چنین عنوان می‌کند: «متأسفانه اکنون اکثر صنایع ما به علت سیاست‌های غلطی که در چندین دهه داشته‌ایم نتوانسته‌اند وابستگی خود را در تأمین مواد اولیه بعضی کالاها به حداقل برسانند و چون نتوانستیم صنایع مان را برای رقابت جهانی سازماندهی کنیم، باید وارد اقتصاد دانش بنیان شویم. مبنای اقتصاد دانش بنیان، نوآوری است، اما چون زمینه فعالیت برای چنین شرکت‌هایی فراهم نیست، این شرکت‌ها ورشکست می‌شوند و بیکاری شدیدی به ویژه در میان نیروی کار دانش آموخته یعنی تا حدود ۴۰ درصد رخ می‌دهد؛ بنابراین با وجود اینکه نیاز به مسکن دارند نمی‌توانند تقاضایی بدهند.»

اطهاری می‌افزاید: «تورم بالاست و ارزش ریالی پایین آمده است، پس اندازها به طرف کالای ریالی نمی‌رود، بلکه به طرف کالای ارزی یا خود ارز می‌رود. این عوامل باعث شده که بخش مسکن قفل شود.»

این کارشناس در خصوص ارزیابی قیمت‌های مسکن در سال ۹۸ می‌گوید: «افزایش قیمت مسکن به علت سیاست‌های غلط سه دهه گذشته است؛ از دهه هفتاد تا کنون بخش مسکن سرمایه‌های بانک‌ها را جذب و زمین گیر کرده است و بانک‌ها برای اینکه ورشکست نشوند به صورت افراطی با بخش مسکن، به صورت صوری صندوق‌های قرض‌الحسنه باز می‌کنند و قیمت مسکن را بالا می‌برند، برای سال آینده هم این امر محتمل است.»

خواندن خبر در سایت منبع

رشد مسکن پایین‌تر از بازارهای رقیب

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
رشد مسکن پایین‌تر از بازارهای رقیب
ارزیابی رشد یک‌ساله سه بازار رقیب یعنی مسکن، سکه و ارز نشان می‌دهد، مسکن از دو بازار دیگر جا مانده و با وجود رشد ۸۰ درصدی قیمت طی ۱۰ ماهه ۱۳۹۷ دقیقاً به همین میزان از سکه و ارز عقب مانده است.

قیمت مسکن از فروردین ۱۳۹۵ یعنی زمانی که آرامش نسبی بر اقتصاد ایران حاکم بود تا بهمن ماه ۱۳۹۷ رشد ۱۴۹ درصدی قیمت را به ثبت رسانده است. فروردین ماه ۱۳۹۵ میانگین قیمت هر متر مربع مسکن شهر تهران سه میلیون و ۹۹۰ هزار تومان بود که فروردین ماه ۱۳۹۷ به متری پنج میلیون و ۵۳۰ هزار تومان و بهمن ماه ۱۳۹۷ به ۹ میلیون و۹۷۰ هزار تومان رسید. بررسی قیمت مسکن از فروردین ۱۳۹۷ تا بهمن ماه همین سال افزایش ۸۰ درصدی را نشان می‌دهد. این رقم دقیقا ۸۴ درصد پایین‌تر از بازارهای سکه و ارز به ثبت رسیده که کارشناسان علت آن را نبود ظرفیت بازار مسکن عنوان می‌کنند. توان طرف تقاضای مسکن بسیار پایین‌تر از قیمت‌های فعلی است. از سوی دیگر مسکن کالایی درشت محسوب می‌شود و برای خرید آن باید رقم‌های سنگین هزینه کرد؛ ویژگی که پاشنه آشیل این کالا نسبت به سکه و ارز بوده است.

قیمت دلار نیز از فروردین ماه ۱۳۹۵ تا ۱۹ اسفندماه ۱۳۹۷ رشد ۲۷۴ درصدی را به ثبت رسانده است. دلار هم‌چنین از فروردین امسال تا ۱۹ اسفندماه ۱۶۴ درصد رشد داشته که دقیقا با رشد یک ساله سکه برابری می‌کند، با این حال در میانگین سه ساله، پایین‌تر از سکه قرار گرفته است. دلار در فروردین ۱۳۹۵ بالغ بر ۳,۵۰۰ هزار تومان بود، فروردین ۱۳۹۶ به ۳, ۸۰۰ هزار تومان رسید، فروردین ۱۳۹۷ نیز ۴,۹۵۰ تومان قیمت داشت و ۱۹ اسفند ۱۳۹۷ بالغ بر ۱۳ هزار و ۱۰۰ تومان خرید و فروش شد.

اما بالاترین میزان رشد طی سه سال اخیر مربوط به سکه بهار آزادی بوده که افزایش ۳۴۰ درصدی قیمت را از فروردین ۱۳۹۵ تا کنون از آن خود کرده است. قیمت این فلز گرانبها در فروردین ماه ۱۳۹۵ یک میلیون و۲۱ هزار تومان بوده که در فروردین ۱۳۹۶ به یک میلیون و ۱۹۷ هزار تومان، فروردین ۱۳۹۷ به یک میلیون و ۷۰۳ هزار تومان و ۱۹ اسفندماه ۱۳۹۷ به چهار میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رسیده است. این ارقام حاکی از آن است که سکه طی یک سال اخیر ۱۶۴ درصد و سه سال گذشته ۳۴۰ درصد رشد یافته است.

در مقایسه کلان می‌توان گفت بازار مسکن حال و روز چندان خوشی نسبت به سکه و ارز تجربه نمی‌کند. از یک سو با انباشت تقاضا در بخش کوچک متراژ و از سوی دیگر با مازاد عرضه در بخش بزرگ متراژ مواجه است. در این شرایط به دلیل رشد ۸۰ درصدی قیمت طی ۱۰ ماه اخیر، مشتریان واقعی خود را از دست داده و معاملات شهر تهران در بهمن ماه امسال به ۹۳۰۰ فقره رسیده که نسبت به زمان مشابه سال قبل ۴۹ درصد کاهش نشان می‌دهد. در بازه ۱۱ ماهه نیز کاهش ۳۲ درصد به ثبت رسیده است. اواخر سال گذشته نیز رشد مسکن حدودا نصف دو بازار رقیب بود و پیش‌بینی بعضی کارشناسان مبنی بر این‌که قیمت مسکن با سکه و ارز همتراز می‌شود درست از کار درنیامد. البته غالب پیش‌بینی‌ها این بود که نمی‌توان انتظار داشت قیمت مسکن با رشد ارز و طلا همسان شود؛ چرا که هم‌اکنون نیز دچار حباب قیمت شده و از این پس وارد دوره رکودی خواهد شد.

پیش‌بینی از مسکن ۹۸

برآیند سه پیش‌بینی از سوی سه کارشناس بازار مسکن حاکی از آن است که قیمت مسکن در سال ۱۳۹۸ حدود نرخ تورم خواهد بود و جهش نخواهد داشت.

مصطفی‌قلی خسروی، رئیس اتحادیه مشاوران املاک در خصوص وضعیت بازار مسکن در سال ۱۳۹۸ می‌گوید: بعد از انقلاب اسلامی در سال‌های ۱۳۶۸، ۱۳۸۶، ۱۳۹۱ و ۱۳۹۷ با جهش قیمت مسکن مواجه بودیم که چهار مؤلفه اصلی بورس، طلا، حامل انرژی و ارز باعث این اتفاق شد. هم اکنون که توان متقاضیان پایین آمده جهش قیمتی مطلقا اتفاق نمی‌افتد. با افزایش نرخ تورم می‌توان رشد قیمت مسکن را پیش بینی کرد اما در سال ۱۳۹۸ پایین‌تر از نرخ تورم خواهد بود.

هم‌چنین سلمان خادم‌المله، کارشناس اقتصاد مسکن، واکنش بازار مسکن نسبت به افزایش قیمت را خنثی می‌داند و معتقد است: با توجه به این‌که اقتصاد ما تحت تأثیر تحریم‌ها قرار دارد اگر شرایط سخت‌تر شود ممکن است قیمت اسمی مسکن افزایش پیدا کند ولی هرچقدر قیمت بالا برود رابطه معکوس با حجم معاملات پیدا می‌کند و خرید و فروش از این مقدار هم کمتر خواهد شد. لذا با توجه به این‌که در هر بخشی قیمت، محصول عرضه و تقاضا است بعید می‌دانم قیمت مسکن در سال آینده بالاتر از نرخ تورم برود.

محمدمهدی مافی، کارشناس بازار مسکن نیز معتقد است که اگر سیاست‌های لازم برای جذب نقدینگی بخش خصوصی در بخش ساخت و ساز اتخاذ شود می‌توان روند رشد قیمت مسکن را کنترل کرد؛ او هم‌چنین بازار مسکن را ماهیتا تابع عرضه و تقاضا می‌داند و می‌گوید اگر سرمایه‌ها به بازار مسکن حمله کند عرضه حدود یک دهم تقاضا است. وی می‌گوید: ابتدا باید از نظر سیاسی تا حد ممکن ذهنیت بحران در اذهان مردم آرام شود. ما طی دهه‌های اخیر بحران‌های بزرگ‌تر از شرایط کنونی را هم پشت سر گذاشته‌ایم، لذا مردم باید اطمینان پیدا کنند که قطعا از این برهه هم عبور می‌کنیم.

به گزارش ایسنا، آمار بانک مرکزی از تحولات بازار مسکن شهر تهران در بهمن ماه ۱۳۹۷ نشان می‌دهد متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع زیر بنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی شهر تهران ۹ میلیون و ۹۷۰ هزار تومان بود که نسبت به ماه گذشته و ماه مشابه سال گذشته به ترتیب ۱٫۷ درصد و ۸۵٫۱ درصد افزایش داشته است. هم‌چنین در این ماه تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران به بیش از ۹۳۰۰ واحد رسید که نسبت به ماه قبل ۳۹ درصد افزایش داشته، اما نسبت به ماه مشابه سال گذشته ۴۹٫۲ درصد کاهش را نشان می‌دهد.

خواندن خبر در سایت منبع

قیمت آپارتمان در یافت آباد + جدول قیمت

میزان‌آنلاینخبرگزاری میزان‌آنلاین
قیمت آپارتمان در یافت آباد + جدول قیمت
خبرگزاری میزان- برای خرید واحد ۹۰ متری با عمر بنا ۱۵ سال در شهر زیبا خیابان آلاله غربی به سرمایه ۴۰۵ میلیون تومانی نیاز است.

به گزارش خبرنگار گروه اقتصاد خبرگزاری میزان، برای خرید آپارتمان در یافت آباد با توجه به عمر بنا و موقعیت دسترسی باید هزینه‌های متفاوتی پرداخت کرد که در جدول زیر به برخی از آن‌ها اشاره شده است.

قیمت آپارتمان در یافت آباد + جدول قیمت - 1

خواندن خبر در سایت منبع

مظنه آپارتمان در منطقه توحید چند؟

افکارنیوزخبرگزاری افکارنیوز
مظنه آپارتمان در منطقه توحید چند؟
آنچه در زیر می‌آید جدول قیمت معاملات انجام شده آپارتمان در منطقه توحید تهران طی اسفند ماه ۹۷ است.

به گزارش افکارنیوز،

لازم به ذکر است که این ارقام مربوط به اعلام سامانه اطلاعات بازار املاک ایران می‌باشد:

مظنه آپارتمان در منطقه توحید چند؟ - 4

خواندن خبر در سایت منبع

قیمت آپارتمان در بلوار گیشا

افکارنیوزخبرگزاری افکارنیوز
قیمت آپارتمان در بلوار گیشا
برای خرید واحد ۱۱۰ متری با عمر بنا ۲ سال در شهر زیبا خیابان آلاله غربی به سرمایه ۱ میلیارد و ۹۸۰ میلیون تومانی نیاز است.

به گزارش افکارنیوز،

برای خرید آپارتمان در بلوار گیشا با توجه به عمر بنا و موقعیت دسترسی باید هزینه‌های متفاوتی پرداخت کرد که در جدول زیر به برخی از آن‌ها اشاره شده است.

قیمت آپارتمان در بلوار گیشا - 4

خواندن خبر در سایت منبع

مشخصات فایل‌های جدید فروش مسکن

دنیای اقتصادخبرگزاری دنیای اقتصاد
مشخصات فایل‌های جدید فروش مسکن
دنیای اقتصاد : روز گذشته عمده فایل‌های عرضه شده به بازار فروش مسکن در فضای مجازی عمدتا مربوط به آپارتمان‌های میان متراژ و میانسال و در عمده موارد با عمربنای بالا بود.

بازار معاملات خرید وفروش مسکن که در بهمن ماه امسال تحت تاثیر عوامل مختلف از جمله قرار گرفتن در روزهای پایانی سال-شب عید بازار مسکن-با افزایش محسوس حجم معاملات خرید وفروش آپارتمان در مقایسه با دی ماه همراه شد هم‌اکنون با عرضه نسبتا مناسب فایل‌های با متراژ ۶۰ تا ۱۲۰ مترمربع مواجه است؛ رصد این فایل‌ها نشان می‌دهد عمده این فایل‌ها واحدهای عرضه شده از سوی مالکانی هستند که قصد دارند در بازار معاملات شب عید مسکن با فروش آپارتمان خود به خریداران، اقدام به خرید واحدی با مشخصات بهتر، عمربنای کمتر، واقع در محله بالاتر، با مساحت بزرگ‌تر و … کنند؛ فایل‌هایی که روز گذشته برای عرضه به بازار مسکن در فضای مجازی به متقاضیان معرفی شد از سوی دیگر در سه سطح قیمتی (مناسب‌تر از عرف منطقه، در سطح قیمت معمول و عرف منطقه یا بالاتر از سطح عرف قیمت منطقه در شرایط فعلی) عرضه شد؛ عمده فایل‌های نوساز و کلید نخورده در این سامانه‌های مجازی با رنگ قرمز یعنی فایل گران قیمت در مقایسه با ارزش واقعی واحد در آگهی‌های روز گذشته فروش مسکن مشخص شدند؛ هر چند عمده فایل‌هایی که دیروز به بازار مسکن عرضه شد به‌عنوان فایل فروش ملک با سطح قیمت متعارف متناسب با شرایط روز بازار مسکن معرفی شدند اما در میان این فایل‌ها و در مناطق مختلف فایل‌هایی وجود داشت که با قیمتی مناسب‌تر از سطح عرف منطقه‌ای که در آن واقع شدند به متقاضیان و خریداران بازار پیشنهاد شده بود.

عمده فایل‌های قیمت مناسب نیز واحدهایی هستند که بنا بر چند علت عمده از جمله قدیمی‌ساز بودن یا عدم برخورداری از یکی از امکانات مکمل واحدهای مسکونی همچون انباری، پارکینگ، آسانسور و … با قیمت پیشنهادی مناسب‌تر به بازار ملک عرضه شده‌اند.

مشخصات فایل‌های جدید فروش مسکن - 4

خواندن خبر در سایت منبع


تلگرام

خبرهای مرتبط با دی ماه، روزهای پایانی سال، شب عید، فضای مجازی و مسکن از تلگرام

قدرت وام مسکن به یک پنجم کاهش یافت

🔹 به دلیل جهش قیمت مسکن شهر تهران طی یک سال اخیر و رسیدن متوسط قیمت به متری ۹میلیون و ۹۷۰ هزارتومان، قدرت پوشش‌دهی تسهیلات مسکن که تا همین یک سال و نیم قبل حدود ۵۰درصد قیمت یک آپارتمان ۷۵ متری در تهران را در بر می‌گرفت، به ۲۱ درصد معادل یک پنجم کاهش یافته است. /ایران


✅ چرا معاملات مسکن فاز شبه رونق گرفت؟

بورس ٢۴: خرید و فروش آپارتمان در تهران در ماه گذشته برخلاف ماه‌های قبل حدود ۴٠ درصد ظرف ٣٠ روز افزایش پیدا کرد …

در دی ماه امسال پایین‌ترین میزان فروش آپارتمان در تهران با رکورد معاملات ۵ هزار و ٨٠٠ واحد مسکونی به ثبت رسید اما در ماه بهمن حجم معاملات به بیش از ٨ هزار واحد افزایش پیدا کرد؛ یعنی ٣٩٫۶ درصد افزایش در یک ماه …

🔗 ادامه مطلب …


آپارتمان در مناطق مختلف پایتخت چند؟

💢بررسی‌ها از وضعیت بازار مسکن در ماه‌های پایانی سال نشان می‌دهد؛ میانگین قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در معاملات مسکن بهمن ماه پایتخت با رشد ۹/ ۲ درصدی در مقایسه با دی‌ماه به ۱۰ میلیون و۶۶ هزار تومان افزایش یافته است. با شکستن مرز ۱۰ میلیون تومان برای قیمت مسکن در هر مترمربع در نیمه زمستان امسال، تعداد فایل‌های پیشنهادی به متقاضیان مصرفی خرید مسکن کاهش پیدا کرده است.

💢مشاوران املاک در مناطق مختلف پایتخت عنوان می‌کنند: در حال حاضر حجم فایل‌های میان متراژ در بازار برای خرید و فروش اندک است اما اگر متقاضیان مصرفی آپارتمان خود را از میان گروه متراژی «کوچک-متراژ» یعنی کمتر از ۶۰ مترمربع انتخاب کنند امکان انتخاب فایل‌های مناسب‌تری را پیدا خواهند کرد.

💢به گفته آنها در برخی از مناطق شهری پایتخت هنوز هم آپارتمان‌های میانسال و حتی کمتر از ۱۰ سال وجود دارند که قیمت پیشنهادی آنها کمتر از میانگین قیمت آپارتمان در شهر تهران در هرمترمربع ۱۰ میلیون تومان است.

جدول نبض بازار امروز قیمت پیشنهادی آپارتمان‌های مسکونی👇


بودجه متعارف خریداران مسکن در مناطق متوسط

💢مشاوران املاک بودجه متعارف مراجعان به بنگاه‌های مسکن در مناطق متوسط پایتخت برای خرید آپارتمان را ۷۰۰ میلیون تا یک میلیارد تومان عنوان می‌کنند، در حالی که عمده فایل‌های میان‌متراژ در این مناطق بیش از یک میلیارد تومان قیمت‌گذاری شده‌اند.

💢نگاهی به معاملات صورت گرفته از ابتدای اسفندماه تا روز گذشته نشان می‌دهد در این مدت بیش از ۱۶۰۰ فقره مبایعه‌نامه در بنگاه‌های ملکی منعقد شده است. از این تعداد تقریبا ۲۰ درصد در بازه قیمتی ۷۰۰ میلیون تا یک میلیارد تومان قرار دارد.

💢مشاوران املاک می‌گویند کسانی که در اسفند ماه با بودجه مذکور به بنگاه‌ها مراجعه کرده‌اند بیش از نیمی از متقاضیان مسکن در حال جست‌وجو بوده‌اند، اما فایل مناسب برای پاسخگویی به تقاضای آنها نزد مشاوران به تعداد کافی وجود ندارد.

اقتصادنیوز👇


جهانگیری:

🔹نمی‌گذاریم شب عید برای مردم‌ دشوار شود

🔹دولت به هیچ وجه اجازه نمی‌دهد عده‌ای بخواهند عرصه را بر مردم با سوء استفاده از روزهای پایانی سال تنگ ‌کنند. /تسنیم


▪️بازار مسکن در انتظار گرانی سال آینده؟

▫️گزارش میدانی سایت خبری اتاق تهران از افزایش قیمت و رونق مسکن در روزهای آخر سال خبر می‌دهد

🔺بازار مسکن بعد از چند ماه رکود از نیمه‌های ماه بهمن با رونق رو به رو شده است و روزهای پایانی سال را با افزایش قیمت‌ها و تعداد معاملات نسبت به قبل پشت سر می‌گذارد.

🔺آنچه در بازار این روزها دیده می‌شود حضور مشتریان جدید در بازار و افزایش تقاضا برای خرید است که البته تعدادشان از فروشندگان بیشتر است و همین موضوع باعث شده است دست فروشندگان در فروش و قیمتگذاری بازتر باشد.

🔺آمارهای رسمی که از سوی اتحادیه مشاوران املاک منتشر شده است افزایش تعداد معاملات در روزهای گذشته را به خوبی نشان می‌دهد. بازار مسکن تهران پس از شش ماه روند نزولی تعداد معاملات، در بهمن‌ماه توانست رشد ۳۹ درصدی خرید و فروش را تجربه کند. آمارهای اتحادیه مشاوران املاک نشان می‌دهد در روزهای سپری شده از اسفندماه نیز این روند رو به رشد را ادامه داده و توانسته به افزایش ۴۳ درصدی تعداد معاملات دست پیدا کند.

👈بیشتر بخوانید:


نظرها

در ادامه بخوانید

اعتمادآنلایناعتمادآنلاین8 ساعت قبل
مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی با اشاره به لزوم افزایش سرمایه صندوق ضمانت سرمایه گذاری صنایع کوچک و نیاز ۲۷۰ هزار میلیارد تومانی شهرک‌های صنعتی به تسهیلات، از آسیب ۱۶۰ میلیارد تومانی زیرساخت‌های شهرک‌های صنعتی در سیل خبر داد و گفت: به مجلس پیشنهاد کردیم که در لایحه جدید مالیات بر ارزش افزوده، مالیاتی که از صنایع کوچک دریافت می‌شود برای توسعه زیرساخت‌های این بخش مورد استفاده قرار گیرد. صالحی‌نیا در ادامه با اشاره به بررسی طرحی در زمینه مالیات بر ارزش افزوده در مجلس شورای اسلامی، اظهار کرد: طی گفت‌وگوهایی با نمایندگان مجلس شورای اسلامی پیشنهاد کردیم که مالیات بر ارزش افزوده‌ای که از صنایع کوچک دریافت می‌شود برای توسعه زیرساخت‌های این بخش مورد استفاده قرار گیرد که این مسئله در لایحه مالیات بر ارزش افزوده مطرح خواهد شد. وی افزود: به فراخور توسعه فناوری و تغییر نحوه تولید واحدهای مستقر در شهرک‌های صنعتی، باید زیرساخت‌های آنها تقویت و به روز رسانی شود. مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی در ادامه با اشاره به لزوم ساماندهی صنوف تولیدی که به صورت همگی با یکدیگر فعالیت می‌کنند، گفت که این موضوع بخشی از وظایف سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی است که در سال‌های اخیر به آن پرداخته شده و منجر به ایجاد ارزش افزوده بالاتر کاهش قیمت نهایی نیز می‌شود. وی با اشاره به لزوم افزایش سرمایه صندوق ضمانت سرمایه گذاری صنایع کوچک، تصریح کرد: ظرفیت این صندوق در مقایسه با سایر کشورها مقدار قابل توجهی نیست و پیشنهاد افزایش سرمایه آن به دولت ارائه شده است.
جام نیوزجام نیوز3 ساعت قبل
به گزارش سرویس اقتصادی جام نیوز، طبق گفته شبیر رزوی، تحلیلگر اقتصادی و سیاسی، یک درگیری نظامی بین آمریکا و ایران قیمت نفت را بالا می‌برد و ذخایر جهانی را کاهش می‌دهد. اینها همه مطمئنا در دستان واشنگتن است. وی گفت آمریکا می‌داند افزایش قیمت نفت تاثیر تکان دهنده‌ای بر اقتصاد جهان دارد. پس از هدف قرار گرفتن یک پهپاد آمریکایی توسط ایران بر فراز تنگه هرمز و افزایش تنش‌ها بین ایران و آمریکا، قیمت نفت به بالاترین حد طی سه هفته رسید. طبق اطلاعات تحلیل گران بین ۲۵ تا ۴۰ درصد نفت جهان از این گذرگاه ۲۹ کیلومتری عبور می‌کند که بین عمان و ایران قرار دارد. بازار سهام سقوط می‌کند و اقتصاد جهان با انواع چالش‌ها روبرو می‌شود و مطمئنا اروپا تحمل ادامه این افزایش را نخواهد داشت».
خبرآنلاینخبرآنلاین9 ساعت قبل
نرخ هر قطعه سکه طلای بهار آزادی طرح جدید نسبت به دیروز حدود ۵۰ هزار تومان کاهش داشت. بهای هر قطعه سکه طلای بهار آزادی طرح قدیم در بازار آزاد تهران در ساعت ۱۶ امروز نیز به قیمت چهار میلیون و ۴۰۰ هزار تومان به فروش رسید. نیم سکه نیز ۲ میلیون و ۳۴۰ هزار تومان، ربع سکه یک میلیون و ۵۳۰ هزار تومان و هر قطعه سکه گرمی ۹۷۰ هزار تومان معامله شد. همچنین در بازار آزاد تهران هر گرم طلای خام ۱۸ عیار ۴۳۳ هزار تومان فروخته شد و هر مثقال طلا نیز یک میلیون و ۸۸۰ هزار تومان بفروش رسید. اونس جهانی طلا امروز به رقم یک هزار و ۴۰۲ دلار رسید.
فراروفرارو15 ساعت قبل
با وجود افت قیمت خودرو در هفته‌های اخیر، اما نگاه به روند قیمت‌ها در طول یک‌سال گذشته نشان می‌دهد که تقریبا در رابطه با همه خوددروها با رشد بیش از ۱۰۰ درصد مواجه بودیم. در بازار امروز خرید و فروش خودرو، پراید ۱۱۱ بیش از ۵۱ میلیون تومان و پراید ۱۳۱ با قیمت حدود ۴۶ میلیون تومان به فروش می‌رسد. قیمت انواع پراید را در جدول زیر می‌‍بینیم: قیمت پراید در بازار امروز ۵ تیر ۹۸؛ پراید ۵۱، ۰۰۰، ۰۰۰ تومان! نام خودرو قیمت بازار (تومان) قیمت کارخانه (تومان) سایپا ۱۱۱ (سفید) ۵۱,۰۰۰,۰۰۰ ۳۹,۶۸۱,۰۰۰ سایپا ۱۱۱ (تنوع رنگ) ۵۱,۳۰۰,۰۰۰ ۳۹,۶۸۱,۰۰۰ سایپا ۱۳۱ (سفید) ۴۵,۸۰۰,۰۰۰ ۳۷,۳۸۱,۰۰۰ سایپا ۱۳۱ (تنوع رنگ) ۴۶,۰۰۰,۰۰۰ ۳۷,۶۴۱,۰۰۰منبع: ایران جیب
موجموج1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری موج مازندران، احمد حسین زادگان در آیین افتتاح پروژه گازرسانی به شهر آلاشت مازندران اظهار داشت: شاید طرح گازرسانی به آلاشت به سبب ارتفاع زیاد توجیه اقتصادی نداشت، اما نوع نگاه انقلاب و نظام ارائه خدمات به همه مردم است. وی ادامه داد: بخشی از بار اصلی منابع مالی کشور بر دوش وزیر نفت است که او از شخصیت‌های برجسته ملی است، زیرا باعث شد که در شرایط سخت تحریم هیچ کدام از پروژه‌ها متوقف نشوند. حسین زادگان گفت:: ایران قابل تحریم نیست اما آقای زنگنه به خاطر بی‌مهری‌هایی که به او می‌شود به تنهایی جور این اقتصاد تحریمی را می‌کشد و پروژه‌های عمرانی را بدون توقف رو به جلو می‌برد. استاندار مازندران بیان داشت: گازرسانی سبب توسعه زیرساخت‌ها و مهاجرت معکوس روستاییان از شهرها به روستاها می‌شود که نکته بسیار مهمی است. استاندار مازندران گفت: خود اتکایی هدف اصلی نظام است و نگاه به مناطق در حال توسعه و کمتر برخوردار در کشور مورد تاکید دولت تدبیر و امید است و باید از ظرفیت‌های مختلف کشاورزی و گردشگری استان بهره ببریم.

اخبار بیشتر