1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

ونزوئلا زیر فشار تحریم‌های بیشتر

قطعی برق از پنجشنبه گذشته تاکنون در ونزوئلا ادامه دارد و بخشی از کشور هنوز در خاموشی به سر می‌برند. منتقدان مادور خاموشی را حاصل یک دهه فساد و سو مدیریت در این کشور می‌دانند اما مادور آن را خرابکاری آمریکا و مسئولیتش را متوجه دونالد ترامپ می‌داند. این خاموشی گسترده باعث قطع فعالیت‌های کشتیرانی در بندر خوزه شده که پیش از این بسیار فعالیت داشت. از 7 مارس هیچ نفتکشی این بندر را ترک نکرده است. حال این مشکل به نارضایتی‌های پیشین مردم ونزوئلا افزوده است.

در این میان پارلمان ونزوئلا از خوان گوایدو حمایت کرده و آمریکا نیز دیپلمات‌های خود را به خاطر حفظ امنیت از این کشور خارج و سفارت خود را تعطیل کرده است. پس از اعلام «وضعیت هشدار» به وسیله مجمع عمومی، گوایدو گفته هیچ چیز در ونزوئلا عادی نیست و ما اجازه نمی‌دهیم این وضعیت عادی جلوه داده شود.

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا از تحریم یک بانک در مسکو که از شرکت ملی نفت ونزوئلا حمایت کرده بود، خبر داد. پمپئو از چین و کوبا بابت حمایت از نیکلاس مادورو انتقاد کرد.

سایت خبری

صادرات نفت ونزوئلا فلج شد

الفخبرگزاری الف
صادرات نفت ونزوئلا فلج شد

به گزارش ایسنا، برق پس از خاموشی روز سه شنبه که نیکولاس مادورو، رئیس جمهور ونزوئلا خرابکاری آمریکا در سد هیدرولیکی اصلی این کشور را عامل آن خواند، هنوز به طور کامل در سراسر کشور برقرار نشده است.

منتقدان مادورو قطعی برق را نتیجه بیش از یک دهه فساد و سوءمدیریت می‌دانند.

یکی از منابع آگاه به رویترز گفت: شرکت PDVSA یک برنامه اضطراری را برای احیای برق در بندر خوزه راه اندازی کرده است با این حال این شرکت در این برنامه اظهارنظر نکرد.

طبق آمار رفینیتیو آیکان، هیچ نفتکشی از هفتم مارس بندر خوزه را ترک نکرده است و روز شنبه که برق به مدت کوتاهی بازگشت، کشتی‌های معدودی میان بنادر داخلی وجود دارند اما یک قطعی دیگر که تا روز یکشنبه ادامه داشتند، فعالیت‌ها را متوقف کرد.

قطعی برق همچنین روی فعالیت پالایشگاه پوئرتو لاکروز که پیش از این هم با حداقل ظرفیت کار می‌کرد تاثیر گذاشت.

مشکلات مربوط به فعالیت سد هیدرولیکی گوری، فعالیت میدان‌های نفتی که به این شبکه متکی هستند را متوقف کرد.

قطعی اخیر برق در ونزوئلا نسبت به گذشته گسترده‌تر و طولانی‌تر بوده است.

خواندن خبر در سایت منبع

پارلمان ونزوئلا از گوایدو حمایت کرد

الفخبرگزاری الف
پارلمان ونزوئلا از گوایدو حمایت کرد

به گزارش اعتمادآنلاین، در حالی که وزارت خارجه آمریکا از خروج تمامی دیپلمات‌های این کشور از خاک ونزوئلا خبر داد، پارلمان این کشور با تصویب درخواست خوان گوایدو، رهبر مخالفان رسما در مقابل مادورو صف‌آرایی کرد.

خبرگزاری فرانسه اعلام کرد پارلمان ونزوئلا با اعلام حالت فوق‌العاده در کشور به درخواست خوان گوایدو، رهبر مخالفان که خود را رئیس‌جمهور موقت این کشور خوانده پاسخ مثبت داد و بعد از چهار روز قطعی برق در این کشور خواستار همکاری بین‌المللی برای رفع این مشکل شد.

از سوی دیگر شبکه اسکای نیوز در خبری به نقل از مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا خبر داد واشنگتن برای حفظ جان دیپلمات‌های خود تمامی آنها را از ونزوئلا خارج می‌کند.

خواندن خبر در سایت منبع

مجمع ملی ونزوئلا اعلام «وضعیت هشدار» کرد

ایسناخبرگزاری ایسنا
مجمع ملی ونزوئلا اعلام «وضعیت هشدار» کرد

به گزارش ایسنا، با اینکه برق در بیشتر نقاط کاراکاس وصل شده اما بخش‌های زیادی از این کشور همچنان بدون برق مانده‌اند. این قطعی برق از روز پنجشنبه هفته گذشته آغاز شد و نیکلاس مادورو، رییس جمهور ونزوئلا آن را خرابکاری کسانی می‌داند که تحت حمایت آمریکا هستند.

قطعی برق همچنین به نارضایتی‌های موجود در این کشور که درگیر بحران سیاسی است نیز افزوده است. این بحران سیاسی به دنبال اعلام ریاست جمهوری خود خوانده خوان گوایدو، رهبر اپوزیسیون ونزوئلا آغاز شد که با به رسمیت شناختن او از سوی چندین کشور از جمله آمریکا همراه شد.

گوایدو که رهبری قوه مقننه این کشور را بر عهده دارد، در جلسه‌ای اظهار کرد: در وزوئلا هیچ چیز عادی نیست و ما اجازه نمی‌دهیم این وضعیت عادی تلقی شود. به همین دلیل نیازمند اعلام وضعیت هشدار هستیم.

قانون اساسی ونزوئلا به رییس جمهور اجازه می‌دهد در میانه فجایعی که «امنیت کشور را به طور جدی تحت تاثیر قرار می‌دهند»، اعلام وضعیت هشدار کند اما به صراحت به تاثیرات عملی اعلام وضعیت هشدار اشاره نمی‌کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، با اینکه ریاست جمهوری گوایدو از سوی اکثر کشورهای غربی به رسمیت شناخته شده، اما این مادورو است که همچنان کنترل نیروهای مسلح و نهادهای دولتی را برعهده دارد و روسیه و چین نیز در کنار کشورهای دیگری همچنان از او حمایت می‌کنند.

منابع وابسته به بخش صادرات نفت ونزوئلا گفته‌اند، صادرات از بندر خوزه به دلیل نبود برق متوقف شده و منبع درآمد اصلی ونزوئلا را قطع کرده است.

گوایدو در جلسه مجمع ملی ونزوئلا خواستار توقف صادرات نفت به کوبای حامی مادورو شد که نزدیک به دو دهه است که نفت وارداتی خود را با تخفیف دریافت می‌کند. او همچنین در این اقدام از جامعه بین‌الملل درخواست همکاری کرد.

جان بولتون، مشاور امنیت ملی کاخ سفید نیز در حمایت از اظهارات گوایدو در توییتر خود نوشت: به شرکت‌های بیمه و شرکت‌های حمل‌ونقل که انتقال نفت ونزوئلا به کوبا را تسهیل می‌کنند، هشدار داده شده است.

او اما به اقدامات احتمالی آمریکا در این خصوص اشاره‌ای نکرد.

وزارت خزانه‌داری آمریکا نیز پیش‌تر یک بانک روس را بر سر همکاری با شرکت نفت دولتی ونزوئلا تحریم کرد و مایک پامپئو، وزیر امور خارجه آمریکا نیز از شرکت نفت و گاز «روس‌نفت» روسیه برای خرید نفت از شرکت دولتی نفت ونزوئلا انتقاد کرد.

خواندن خبر در سایت منبع

آمریکا یک بانک مشترک در روسیه را بابت ونزوئلا تحریم‌ کرد

ایسناخبرگزاری ایسنا
آمریکا یک بانک مشترک در روسیه را بابت ونزوئلا تحریم‌ کرد

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، در همین حال مایک پامپئو، وزیر امور خارجه آمریکا از کوبا و چین بابت ادامه حمایت از نیکولاس مادورو، رئیس‌جمهوری ونزوئلا و مشارکت در بحران اقتصادی این کشور انتقاد کرد. او گفت، هاوانا و مسکو مستقیما مسوول افزودن به درد و رنج مردم هستند.

کنترل دارایی‌های خارجی در دفتر وزارت خزانه‌داری آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد «اوروفایننس موسناربانک» بابت حمایت از شرکت ملی نفت ونزوئلا موسوم به «پترولئوس دی ونزوئلا» که قبلا در ماه ژانویه هدف تحریم‌های آمریکا قرار گرفت، تحریم می‌شود.

این بانک مشترک در بیانیه‌ای اعلام کرد، به‌رغم انتشار این اخبار فعالیت عادی این نهاد ادامه می‌یابد و ارائه خدمات به مشتریان و شرکا به صورت کامل صورت می‌گیرد.

استیون منوچن، وزیر خزانه‌داری آمریکا در بیانیه‌ای گفت: این اقدام نشان می‌دهد که ایالات متحده اقداماتی علیه موسسات مالی خارجی انجام می‌دهد که رژیم غیر قانونی مادورو را حفظ می‌کنند و به سقوط اقتصادی و بحران‌های انسانی علیه مردم ونزوئلا کمک می‌کنند.

براساس گزارش‌ها «اوروفایننس موسناربانک» پروژه‌های زیرساختی و نفتی مشترک میان روسیه و ونزوئلا را تامین مالی می‌کند. این بانک دفاتری در کاراکاس و پکن دارد و دارایی خالص آن تا سپتامبر گذشته بیش از ۸۳۰ میلیون دلار بود.

خواندن خبر در سایت منبع

آمریکا همه دیپلمات‌های خود را از ونزوئلا خارج می‌کند

فارسخبرگزاری فارس
آمریکا همه دیپلمات‌های خود را از ونزوئلا خارج می‌کند

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «مایک پامپئو» وزیر خارجه آمریکا اعلام کرد که طی هفته جاری همه اعضای سفارت واشنگتن در ونزوئلا از این کشور خارج می‌شوند تا به گفته او گفت که واشنگتن برای اجرای مواضع مداخله‌جویانه خود در امور این کشور آمریکای لاتین، با «فشار و محدودیت» ناشی از حضور دیپلمات‌های خود مواجه نباشد.

مایک پامپئو وزیر خارجه آمریکا که در نشست خبری بامداد امروز سه شنبه (به وقت تهران) با انتقاد از حمایت کوبا و روسیه از دولت قانونی ونزوئلا، مدعی شده بود که این حمایت عامل تضعیف دموکراسی در ونزوئلا است، در پیامی توییتری از خروج همه دیپلمات‌ها و پرسنل سفارت واشنگتن در کاراکاس خبر داد.

او در توییتر نوشت: «ایالات متحده طی این هفته همه پرسنل باقیمانده سفارت آمریکا در ونزوئلا را خارج خواهد کرد. این تصمیم نمایانگر وخامت اوضاع در ونزوئلا و همچنین این جمعبندی است که حضور کارکنان دیپلماتیک آمریکا در سفارت، برای اجرای مواضع آمریکا به یک قید و بند و محدودیت تبدیل شده است».

در حال تکمیل

خواندن خبر در سایت منبع

مادورو: ترامپ مسئول حمله سایبری به سیستم برق‌رسانی ونزوئلاست

افکارنیوزخبرگزاری افکارنیوز
مادورو: ترامپ مسئول حمله سایبری به سیستم برق‌رسانی ونزوئلاست

به گزارش افکارنیوز،

نیکلاس مادورو، رئیس جمهور ونزوئلا، روز دوشنبه، دونالد ترامپ، همتای آمریکایی خود، را شخصا مسئول حمله سایبری به سیستم برق‌رسانی ونزوئلا دانست.

او در سخنرانی که از تلویزیون این کشور پخش شد، گفت: «ترامپ مسئول اصلی حمله سایبری به سیستم برق‌رسانی ونزوئلاست. او گفته بود همه سناریوها [علیه کاراکاس] محتمل است و عروسک‌های خیمه‌شب‌بازی وی، اظهاراتش را تکرار می‌کنند. حمله سایبری بزرگی علیه ونزوئلا صورت گرفته است و فقط دولت آمریکا فن‌آوری [انجام این نوع حمله را] دارد.»

رئیس‌جمهور ونزوئلا در ادامه اظهاراتش از بازداشت دو نفر که قصد خرابکاری در نیروگاه برق آبی سیمون بولیوار را داشتند، خبر داد و اعلام کرد جرم این دو نفر در واقع جنایت علیه بشریت و خیانت به کشور است و باید در برابر قانون پاسخگو باشند.

شایان ذکر است، از تاریخ هفتم مارس ساکنان دست‌کم ۲۰ ایالت از مجموع ۲۳ ایالت ونزوئلا برق ندارند. شرکت دولتی «کورپوالک» ونزوئلا اعلام کرد این خاموشی و قطعی برق به دلیل وقوع حادثه‌ای در نیروگاه برق آبی سیمون بولیوار است. مادورو نیز در اظهاراتی «امپریالیسم آمریکا» را مسئول این حادثه دانست. در همین حال، وزارت امور خارجه آمریکا هرگونه دست داشتن در این موضوع را رد کرده است.

خواندن خبر در سایت منبع


خبرهای مرتبط با خوان گوآیدو، کوبا، ونزوئلا، روسیه و پارلمان ونزوئلا از تلگرام

🔶 شدت گرفتن جنگ قدرت در ونزوئلا پس از بازگشت خوان گوایدو

خوان گوایدو، رهبر اپوزیسیون ونزوئلا از تشدید فشار بر دولت مادورو خبر داده است. نیکلاس مادورو، رئیس جمهوری این کشور نیز گفته است که به زودی به آشوب این "اقلیت مجنون" که خواستار سرنگونی او هستند، پایان خواهد داد.

📌 متن کامل خبر را بخوانید:

t.me/iv?url=https://p.dw.com/p/3EVj9&rhash=eda96f36fc80e0

@dw_farsi


⭕️ دفتر شرکت نفت ونزوئلا به مسکو منتقل می‌شود

نیکلاس مادورو رئیس‌جمهوری ونزوئلا به شرکت نفت دولتی این کشور دستور داد که دفتر خود را از لیسبون پرتغال به مسکو منتقل کند.

به گزارش رویترز، دلسی رودریگز، معاون رئیس‌جمهوری ونزوئلا روز جمعه گفت این تصمیم برای محافظت از دارایی‌های کشور اتخاذ شده است.

حکومت روسیه از نیکلاس مادورو در برابر خوان گوایدو، رئیس‌جمهور خودخوانده مورد حمایت اکثر کشورهای غربی و به خصوص آمریکا، پشتیبانی می‌کند.

به گفته رودریگز، اروپا نشان داده است که برای حفظ دارایی‌های ونزوئلا قابل اعتماد نیست. او با اشاره به عدم تمایل بانک مرکزی بریتانیا به انتقال ذخیره طلای این کشور گفت: «کاراکاس اکنون مصمم است تا همکاری‌های بیشتری با روسیه داشته باشد.»

https://bit.ly/2Tn81CP

📌 اخبار دویچه وله در اینجا:

https://p.dw.com/p/3EHwf

@dw_farsi


💠آمریکا می‌خواهد منابع مالی ونزوئلا را به دست مخالفان مادورو برساند

🔹جان بولتون، مشاور امنیت ملی دونالد ترامپ، گفته که آمریکا جلوی منابع مالی ونزوئلا را بگیرد تا به دست نیکلاس مادورو، رئیس جمهوری این کشور نرسد.

🔹این اظهارات یک روز بعد از آن بیان شد که ونزوئلا تمام ارتباطات دیپلماتیک خود با آمریکا را قطع کرد.

🔹آمریکا، خوان گوایدو، رهبر خودخوانده ونزوئلا، را به رسمیت شناخته و همین امر، آقای مادورو را عصبانی کرده است.

بی بی سی

‌ @economistfarsi

🌐کانال اکونومیست فارسی


🔶 بازگشت گوایدو به ونزوئلا همزمان با تظاهرات بزرگ سراسری

خوان گوایدو از شهروندان ونزوئلا خواست مصمم و یکپارچه در تظاهرات سراسری علیه دولت نیکلاس مادورو شرکت کنند. او که خود را رئیس جمهور موقت ونزوئلا می‌خواند از کارکنان دولت خواسته دست از کار بکشند و به جمع معترضان بپیوندند.

📌 متن کامل خبر را بخوانید:

t.me/iv?url=https://p.dw.com/p/3EOcA?maca=per-Red-Telegram&rhash=eda96f36fc80e0

@dw_Farsi


🔴 معاون اول ترامپ خطاب به مخالفان مادورو: آمریکا با شماست

مایک پنس، معاون اول رئیس‌جمهوری ایالات متحده آمریکا با انتشار عکسی از دیدار خود با ایوان دوکو، رئیس‌جمهوری کلمبیا و خوان گوایدو، رئیس جمهوری خودخوانده ونزوئلا برحمایت آمریکا از مخالفان نیکلاس مادورو تأکید کرد.

او در حساب توییتر خود نوشت: «خوان گوایدو، رئیس‌جمهوری ونزوئلا، این دیدار موجب افتخار بود. من پیام روشن دولت دونالد ترامپ را برای شما و رئیس‌جمهوری کلمبیا آورده‌ام: آمریکا ۱۰۰ درصد با شما است.»

https://bit.ly/2IC6iFx

📌 اخبار روز دویچه وله را در این آدرس دنبال کنید:

https://p.dw.com/p/3E1gB

@dw_farsi


✅ صادرات نفت ونزوئلا فلج شد

شرکت نفتی دولتی PDVSA ونزوئلا از زمان قطعی برق هفته گذشته، نتوانسته است صادرات نفت را در بندر اصلی خود ازسربگیرد.

🔗 ادامه مطلب …

@bourse۲۴ir


نظرها

در ادامه بخوانید

فیلمی از لحظه غرق شدن قایق در رودخانه دجله عراق

مهرمهر11 ساعت قبل

ویدئو؛ جشن نوروز در کردستان عراق

یورونیوزیورونیوز17 ساعت قبل
نوروز و آغاز سال جدید به سنت هرساله در کردستان عراق جشن گرفته شد. هزاران نفر که بسیاری از آنها لباس سنتی کردها را به تن و مشعلی در دست داشتند، روز چهارشنبه پایکوبان رهسپار قلۀ کوه آکرا در شمال عراق شدند. میلیون‌ها کرد در سراسر جهان از جمله در ایران، عراق، ترکیه و سوریه هرساله ۲۱ مارس، اولین روز بهار را جشن می‌گیرند. برآوردها حاکی از آن است که دست‌کم ۳۰ میلیون کرد در سراسر خاورمیانه زندگی می‌کنند.

«دجله» ۵۵ مسافر یک کشتی تفریحی را بلعید

آخرین خبرآخرین خبر1 روز قبل
سرنشینان این قایق برای گذراندن تعطیلات عازم جزیره‌ای تفریحی در وسط دجله و نزدیک موصل بودند که دچار این سانحه شدند. به گزارش فارس از رویترز به نقل از منابع پزشکی عراق گزارش داد که در این حادثه، حدود ۶۰ نفر غرق شدند. منابع امنیتی عراق تاکید کردند که از این میان، حدود ۳۰ نفر از مسافران کشتی مفقود شدند. معاون استاندار نینوی گفت که حدود ۲۰ نفر از مسافران این کشتی نجات پیدا کردند. خبرنگار شبکه الجزیره گزارش داد که ظرفیت این کشتی ۵۰ نفر است، اما حدود ۲۰۰ نفر سوار آن شدند.
خبرآنلاینخبرآنلاین6 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ عادل فردوسی پور کاپیتان تیم رسانه ورزش (تیم خبرنگاران و عکاسان ورزشی) روز دوم فروردین با سفر به کرج با مادر زنده یاد مهدی نفر خبرنگار فقید ورزشی دیدار کرد و عید نوروز را به او تبریک گفت.

فیلم/ لحظه واژگونی مرگبار قایق در رود دجله عراق

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز14 ساعت قبل

فیلم | از مراسم ویژه کلیسا تا پخش اذان از تلویزیون نیوزیلند برای همدردی با مسلمانان

خبرآنلاینخبرآنلاین9 ساعت قبل
هزاران نفر نیز در حالی که شمع به دست داشتند و به یاد قربانیان دعا می‌خواندند، در ورزشگاه شهر دونیدین گرد آمدند. همچنین امروز، جمعه، تلویزیون و رادیوی ملی نیوزیلند به نشانه همدردی با قربانیان حمله تروریستی کرایست‌چرچ که ۵۰ کشته بر جای گذاشت، صوت اذان را از محل برگزاری نماز جمعه این شهر به صورت مستقیم پخش کردند. جاسیندا آردرن، نخست‌وزیر نیوزیلند با حضور در این مراسم حدیث نبوی «مثل مؤمنان در دوستی و دلسوزی و مهربانی با یکدیگر مثل پیکر واحد است که هرگاه عضوی از آن به درد آید، سایر اعضا با عضو دردمند همکاری می‌نمایند» را قرائت و خطاب به مسلمان این کشور گفت: نیوزیلند با شما سوگواری می‌کند؛ ما (با هم) یکی هستیم.

اخبار بیشتر