مردم الجزایر به خواسته‌شان رسیدند، «بوتفلیقه» کناره‌گیری کرد
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

مردم الجزایر به خواسته‌شان رسیدند، «بوتفلیقه» کناره‌گیری کرد

وقتی زمان برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری در الجزایر اعلام شد، مردم این کشور در اعتراض به کاندید شدن مجدد عبدالعزیز بوتفلیقه، رئیس‌جمهور این کشور به خیابان‌ها آمدند. حال پس از چندین روز مقاومت سرانجام بوتفلیقه از کاندیداتوری انصراف و از تعلیق زمان برگزاری انتخابات خبر داد. در پی این خبر مردم به شادی در خیابان‌ها پرداختند.

ژان ایو لودریان، رئیس دستگاه دیپلماسی فرانسه ضمن انتشار یک بیانیه از تصمیم بوتفلیقه استقبال و حمایت کرد و مسالمت‌آمیز بودن تجمع‌ها را ستایش نمود. بوتفلیقه با 82 سال سن، 20 سال است که در سمت ریاست‌جمهوری الجزایر قرار دارد.

سایت خبری

تصاویر: جشن و شادمانی الجزایری‌ها از انصراف بوتفلیقه

انتخابخبرگزاری انتخاب
تصاویر: جشن و شادمانی الجزایری‌ها از انصراف بوتفلیقه
با اعلام کناره گیری عبدالعزیز بوتفلیقه رئیس جمهور الجزایر از رقابت‌های انتخاباتی، شهروندان الجزایری به خیابان‌ها آمدند و جشن‌هایی در پایتخت و دیگر مناطق این کشور برگزار شد و برای نشان دادن خوشحالی خود، بوق ماشین‌ها را به صدا در آوردند.

فرانسه از تصمیم بوتفلیقه استقبال کرد

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
فرانسه از تصمیم بوتفلیقه استقبال کرد
وزیر امور خارجه فرانسه از تصمیم رئیس‌جمهوری الجزایر برای انصراف از شرکت در انتخابات ریاست‌جمهوری این کشور استقبال کرد.

ژان ایو لودریان، رئیس دستگاه دیپلماسی فرانسه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که از تصمیم عبدالعزیز بوتفلیقه در خصوص اتخاذ تدابیری برای احیای نظام سیاسی در الجزایر استقبال می‌کند.

او در این بیانیه اعلام کرد، به دنبال تظاهرات گسترده که به‌گونه‌ای مسالمت‌آمیز در الجزایر انجام شد، فرانسه ابراز امیدواری می‌کند که ساز و کار جدیدی در واکنش به مطالبات مردم الجزایر به سرعت در پیش گرفته شود.

او همچنین از تصمیم بوتفلیقه که اعلام کرده به دنبال تصدی قدرت برای پنجمین دوره در کشورش نخواهد بود، استقبال کرد.

عبدالعزیز بوتفلیقه سرانجام پس از هفته‌ها اعتراضات عمومی، اعلام کرد که از تصمیم خود مبنی بر کاندیداتوری در پنجمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری در الجزایر منصرف شده است.

بوتفلیقه ۸۲ ساله که از ۲۰ سال پیش رئیس‌جمهوری الجزایر است، در سال‌های اخیر به دلیل سکته در سال ۲۰۱۳ کمتر در انظار عمومی ظاهر شده و بیشتر اوقات پیگیر درمان خود در کشورهای خارجی از جمله سوئیس بوده است.

مخالفان وی گفته‌اند، او از سلامت کافی برای حضور مجدد در پست ریاست‌جمهوری الجزایر برخوردار نیست و باید کناره‌گیری کند.

منابع در دفتر ریاست‌جمهوری الجزایر با اعلام خبر انصراف بوتفلیقه، همچنین گفتند: تاریخ انتخابات ریاست‌جمهوری که برای ماه آوریل در نظر گرفته شده بود، تغییر کرده و تاریخ جدید متعاقبا اعلام خواهد شد.

نخست‌وزیر الجزایر نیز استعفا کرده و بنا بر اعلام مقامات الجزایری، کابینه جدید به‌زودی معرفی می‌شود و تاریخی نیز برای انجام همه‌پرسی درباره متمم‌های قانون اساسی تعیین خواهد شد.

خواندن خبر در سایت منبع

بازتاب عربی و غربی انصراف بوتفلیقه از انتخابات الجزایر

ایرناخبرگزاری ایرنا
بازتاب عربی و غربی انصراف بوتفلیقه از انتخابات الجزایر
تهران - ایرنا - انصراف عبدالعزیز بوتفلیقه رئیس جمهوری الجزایر از نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری و وعده او برای اصلاحات عمده ساختاری را بسیاری از ناظران، سیاسیون و رسانه های خارجی با تردید یا ناکافی دیدند.

به گزارش بامداد سه شنبه ایرنا، رصد رسانه‌های عربی، تویئتر کاربران الجزایری و نیز برخی رسانه‌های غربی نشان می‌دهد که ملاحظاتی جدی درباره بیانیه اخیر رئیس جمهوری الجزایر وجود دارد. عمده ناظران و رسانه‌ها این تغییرات را عملیات فریب و ادامه کار بوتفلیقه به نام نظارت بر روند انتقال قدرت تا کمتر از یک سال دیگر می‌دانند. برخی رسانه‌ها نیز بر نقش حساسیت برانگیز «أحمد قاید صالح» رئیس ستاد ارتش الجزایر و نقش او در سرکوب اعتراضات متمرکز شده‌اند.

** اسکای نیوز عربی

شبکه اسکای نیوز امارات با «احمد عظیمی» سخنگوی حزب «طلائع الحریات» الجزایر مصاحبه کرده که گفته است: هدف از تصمیم‌های بوتفلیقه خرید زمان و تضمین استمرار نظام است.

عظیمی افزود: تصمیم‌های بوتفلیقه برای لغو و تاخیر انتخابات غیرقانونی است. این تصمیم‌ها همان وعده هایی است که بوتفلیقه در سال ۲۰۱۱ داد و به آن عمل نکرد.

شبکه اسکای نیوز نشان داد که یک جوان خشمگین الجزایری برنامه زنده خیابانی این شبکه را قطع کرد تا در مقابل دوربین بگوید که تصمیم بوتفلیقه صرفا بازتعریف نقش نظام او است.

«عبدالعزیز بلعید» نامزد انتخابات ریاست جمهوری الجزایر نیز به اسکای نیوز گفت: تصمیم بوتفلیقه تجاوز به قانون اساسی است.

** شبکه المیادین

شبکه المیادین لبنان با «ولید بن قرون» یکی از سران جبهه آزادی بخش ملی الجزایر گفت و گو کرد. او گفت: از توطئه‌های جاری علیه الجزایر از سوی آمریکا، انگلیس و فرانسه ترس دارم.

المیادین همچنین خبری را از پاریس با این مضمون مخابره کرد که فرانسه از تصمیم بوتفلیقه برای انصراف از دوره پنجم ریاست جمهوری استقبال می‌کند.

** پایگاه عربی پست

این پایگاه عربی نوشت: رئیس جمهوری الجزایر از دیپلمات کهنه کار اخضر ابراهیمی (فرستاده اسبق سازمان ملل برای حل و فصل بحران سوریه) استقبال کرد؛ کسی که قرار است فرماندهی دوره انتقالی را بر عهده بگیرد.

** الخلیج آنلاین

پایگاه الخلیج آنلاین وابسته به قطر و متمایل به ترکیه نوشت: اولین ظهور بوتفلیقه؛ خروج از رقابت انتخابات ریاست جمهوری و تصمیم‌های مبهم.

الخلیج آنلاین در یادداشتی به قلم «ایمن حموده» نیز نوشت: با وجود اینکه خوشحالی در قلب‌های الجزایری‌ها بعد از اعلام بوتفلیقه برای نامزد نشدن در انتخابات ریاست جمهوری خانه کرد، اما ترس و نگرانی آنها وقتی ظاهر شد که متن بیانیه را خواندند؛ بیانیه‌ای که معماها و تله هایی را در خود داشت و برخی آن را دور زدن خواسته و جنبش خواهان تغییر واقعی دانستند.

** شبکه دویچه وله

دویچه وله تیتر گزارش خود را این گونه تنظیم کرد: بوتفلیقه با انصراف از کاندیداتوری وعده «نظام جدید جمهوری الجزایر» را داد.

** پایگاه الخلیج الجدید

این پایگاه وابسته به قطر و متمایل به ترکیه با «مصطفی بوشاشی» وکیل و حقوقدان الجزایری مصاحبه کرد. او اعلام بوتفلیقه برای نامزد نشدن در انتخابات پیش رو و تاخیر انتخابات را «پیروزی جزئی» برای ملت الجزایر می‌داند.

وی تصریح کرد: نمی‌خواهیم تمایل ملت الجزایر را برای برگزاری انتخابات واقعی دور بزنند.

** شبکه العربیه

العربیه عربستان سعودی ترجیح داد در ساعت‌های اولیه اعلام بوتفلیقه به پوشش کامل بندهای بیانیه متمرکز بر کناره گیری بوتفلیقه از نامزدی بپردازد.

** شبکه الجزیره

شبکه الجزیره قطر ابتدا متن کامل بیانیه بوتفلیقه را منتشر کرد و سپس به اظهارات «ژان ایو لودریان» وزیر خارجه فرانسه پرداخت که گفت: امیدواریم به زودی دینامیک (پویایی و جان تازه) جدیدی برای برآورده کردن خواسته‌های مردم الجزایر به راه افتد.

** شبکه الشرق تی وی مصر

این شبکه گزارش داد: ملت الجزایر پیروز شد. بوتفلیقه از انتخابات ریاست جمهوری بعدی انصراف داد و نخست وزیر برکنار شد.

** شبکه المنار لبنان

المنار به پوشش توصیفی انصراف بوتفلیقه و اصلاحات ساختاری در الجزایر پرداخت.

** پایگاه ۲۴ امارات

این پایگاه علاوه بر اخبار مربوط گزارشی را با این عنوان منتشر کرد: عبدالعزیز بوتفلیقه؛ مرد مشروعیت تاریخی که انقلاب جوانان جارویش کرد.

** القدس العربی

روزنامه القدس العربی نیز به استقبال فرانسه از انصراف بوتفلیقه پرداخت.

** شبکه راشاتودی روسیه

این شبکه گزارش‌های متعددی درباره تحولات مرتبط با بیانیه رئیس جمهوری الجزایر منتشر کرد اما نقش اخضر ابراهیمی را پر رنگ دید.

راشاتودی گزارش داد: اخبار درز کرده حاکی از تعیین اخضر ابراهیمی برای تصدی پستی مهم است. بوتفلیقه از او استقبال کرد و انتظار می‌رود که ابراهیمی مکلف به نظارت بر سمینار ملی با هدف برگزاری انتخابات شود.

** روزنامه الشرق الاوسط

این روزنامه وابسته به امارات به اخبار رسمی الجزایر شامل کناره گیری بوتفلیقه از نامزدی انتخابات و تعیین «نور الدین بدوی» نخست وزیر جدید و «رمطان لعمامرة» اکتفا کرد.

** اسپوتنیک روسیه

خبرگزاری اسپوتنیک روسیه از شادی مردم الجزایر در خیابان‌ها بعد از انصراف رئیس جمهوری این کشور از شرکت در انتخابات آینده ریاست جمهوری گزارش داد و افزود: مردم الجزایر انصراف بوتفلیقه و اصلاحات ساختاری را پاسخ مناسب به خواست‌ها و تمایل آنها به تغییر دانستند.

** تحریرنیوز مصر

سایت تحریرنیوز مصر وابسته به جماعت اخوان المسلمین نیز از شادی مردم بعد از انصراف رئیس جمهوری الجزایر از نامزدی برای پنجمین بار در انتخبات ریاست جمهوری خبر داد.

** خبرگزاری آناتولی ترکیه

این خبرگزاری نوشت: نامزد ریاست جمهوری الجزایر عبدالعزیز بلعید می‌گوید تصمیمات بوتفلیقه نقض قانون اساسی است.

** الوطن کویت

روزنامه الوطن کویت نوشت: بوتفلیقه گفت: پیام را گرفتم …قصد نامزدی ندارم

** الرای کویت

روزنامه الرای کویت نیز نوشت: شادی در خیابان‌های الجزایر بعد از اعلام بوتفلیقه برای نامزد نشدن در انتخابات برای پنجمین بار.

** پایگاه اطلاعاتی مغرب اینتلجنس فرانسه

این پایگاه خبر داد که پاریس و واشنگتن با احمد قاید صالح رئیس ستاد ارتش الجزایر مشکل اساسی دارند؛ کسی که در تصاویر در کنار بوتفلیقه و اخضر ابراهیمی دیده می‌شود.

این پایگاه تصریح کرد که آمریکا و فرانسه بر این باورند که قاید صالح در الجزایر قابل دفاع نیست زیرا در سرکوب مردم مشارکت مستقیم داشته است.

منابع آگاه در فرانسه و آمریکا معتقدند امارات تمایل دارد که یک عبدالفتاح السیسی مشابه مصر (قاید صالح) را در الجزایر روی کار آورد و اتحادیه اروپا نیز با این فرد مخالف است. احمد قاید صالح اخیرا دو بار به امارات سفر کرد و از اماراتی‌ها خواست میانجی او با آمریکایی‌ها برای تسلط بر قدرت باشند اما امارات نتوانست برای روی کارآوردن یک سیسی دیگر در شمال آفریقا آمریکایی‌ها را قانع کند.

بر اساس این گزارش، غربی‌ها فکر می‌کنند که رئیس ستاد ارتش الجزایر از حمایت روس‌ها برخوردار است.

**محمد العربی زیتوت

محمد العربی زیتوت فعال سیاسی و دیپلمات پیشین الجزایری به رسانه‌های عربی گفت: تصمیم‌های بوتفلیقه فریب تازه مردم برای تمدید دوره ریاست جمهوری اش است.

** عزمی بشاره

نماینده سابق کنست (پارلمان رژیم صهیونیستی) و مدیر کل مرکز العربی در پژوهش‌ها و بررسی‌های سیاسی نوشت: برگه و موضع جدید در الجزایر رو شد. زمان تغییر در این کشور فرا رسید که می‌تواند مسالمت آمیز، مبتنی بر موسسات و از طریق گفت و گو بین نخبگان سیاسی در احزاب حاکم و معارض و گروه‌های مردمی الجزایر باشد و نهایتا به انتخابات سالم متکثر واقعی برسد.

** محمد البرادعی

مدیرکل سابق آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره تصمیم‌های رئیس جمهوری الجزایر گفت: به مردم الجزایر تبریک می‌گویم که توانست خواست‌های خود را در روشی مسالمت آمیز پیش ببرد. کشور یک میلیون شهید همچنان در تجسم اراده ملت‌ها پیشتاز است با نوری که امید را زنده می‌کند.

** توکل کرمان

فعال یمنی و برنده جایزه نوبل صلح در تویئتی نوشت: ملت الجزایر دوره پنجم بوتفلیقه را ساقط کرد و اکنون جوانانش باید حاشیه فاسد و تمام مافیای حاکم را سرنگون کنند. مطمئنم که نوبت عمر البشیر و محمد بن سلمان و همه مستبدان عرب می‌رسد و این تکلیف نوشته شده بر ملت‌ها است.

گفتنی است هشتگ «#ترحلوا یعنی ترحلوا» (خواهید رفت یعنی خواهید رفت) در اشاره به انصراف بوتفلیقه از قدرت آینده در تویئتر الجزایری‌ها به نحو چشمگیری متداول شده است و کاربران متعددی ذیل این هشتگ نظرات خود را مطرح کرده‌اند.

شبد**۹۲۴۱**۱۳۷۹

خواندن خبر در سایت منبع

انصراف بوتفلیقه از انتخابات ریاست جمهوری

عصر ایرانخبرگزاری عصر ایران
انصراف بوتفلیقه از انتخابات ریاست جمهوری

مدیر بازاریابی و فروش شرکت کویر تایر از آغاز فروش آنلاین محصولات این شرکت به صورت آزمایشی خبر داد.

مهندس مرتضی قربانی گل پرور در گفتگو با خبرنگار عصرخبر افزود: برابر تصمیم اتخاذ شده و در راستای ارتباط مستقیم با مصرف کنندگان، شرکت کویر تایر فروش آنلاین محصولات خود را در دستورکار قرار داده است.

وی افزود: بر این اساس به صورت آزمایشی از هفته جاری فروش تعدادی از محصولات شرکت کویر تایر از طریق سایت اینترنتی این شرکت برای خریداران آغاز می‌شود.

وی با اشاره به اینکه در این مرحله خریداران تنها با ارائه کد ملی و مشخصات خودرو خود می‌توانند چهار حلقه تایر خریداری کنند تصریح کرد: اجرای این طرح فعلا آزمایشی بوده و به صورت محدود صورت می‌گیرد و اجرای نهایی آن در سال ۹۸ و بعد از تعطیلات نوروزی در کشور آغاز می‌شود.

به گفته وی اجرای این طرح می‌تواند ضمن شفاف‌سازی در فروش محصولات، قیمت‌ها را نیز در بازار کنترل کند.

خواندن خبر در سایت منبع


تلگرام

خبرهای مرتبط با لاستیک، فروش آنلاین، سیاسی، عبد العزیر بوتفلیقه و انصراف از تلگرام

📣یک شعار سیاسی با طعنه‌های عاشقانه علیه حکومت ۲۰ساله عبدالعزیز بوتفلیقه، ‌ حاکم الجزایر؛ «می‌خواهم مثل «بوتفلیقه» باشد، هرزمان ازش خواستم که برود، بیش‌تر وابسته شود.»

▫️بوتفلیقه رییس‌جمهور الجزایر، برای دوره پنجم می‌خواهد نامزد ریاست‌جمهوری بشود و مردم اعتراض دارند.


🔵 مخالفان رئیس جمهور الجزایر کوتاه نمی‌آیند

هزاران الجزایری در سومین جمعه متوالی به اعتراضات خود علیه عبدالعزیز بوتفلیقه، رئیس جمهور ۸۲ ساله الجزایر، ادامه دادند. تظاهرکنندگان با تجمع در خیابان‌های اصلی الجزیره، پایتخت این کشور، شعار سرنگونی بوتفلیقه را دادند.

روز جمعه ۱۷ اسفند (۸ مارس) هزاران تظاهرکننده در مرکز شهر الجزیره در اعتراض به پنجمین مرتبه نامزدی عبدالعزیز بوتفلیقه برای ریاست جمهوری الجزایر به خیابان‌ها رفتند.


🔶 تظاهرات گسترده در الجزایر علیه نامزدی مجدد بوتفلیقه برای ریاست‌جمهوری

ده‌ها هزار نفر در شهرهای مختلف الجزایر به خیابان آمدند تا علیه نامزدی مجدد رئیس جمهوری ۸۲ ساله این کشور اعتراض کنند. عبدالعزیز بوتفلیقه قصد دارد برای پنجمین دوره نامزد انتخابات ریاست جمهوری شود.

📌 متن کامل خبر را بخوانید:

t. me/iv?url=https: //p. dw. com/p/۳ELs۱?maca=per-Red-Telegram&rhash=eda۹۶f۳۶fc۸۰e۰


🔴 قضات الجزایر: بوتفلیقه نامزد شود بر انتخابات نظارت نمی‌کنیم

🔹 بیش از ۱۰۰۰ قاضی الجزایر به اعتراضات علیه نامزدی عبدالعزیز بوتفلیقه در انتخابات ریاست جمهوری پیوسته‌اند. آن‌ها اعلام کرده‌اند، در صورتی که رئیس‌جمهوری دیرپای این کشور باز هم در انتخابات نامزد شود بر آن نظارت نخواهند کرد.


شادمانی شبانه مردم الجزایر پس از اعلام انصراف «عبد العزیز بوتفلیقه» رییس جمهوری این کشور از شرکت برای دور بعدی انتخاباتی ریاست جمهوری/ پایتخت الجزایر/رویترز


📸 یک شعار سیاسی با طعنه‌های عاشقانه علیه حکومت ۲۰ساله عبدالعزیز بوتفلیقه، ‌ حاکم الجزایر؛ «می‌خواهم مثل «بوتفلیقه» باشد، هرزمان ازش خواستم که برود، بیش‌تر وابسته شود.»

◀️ بوتفلیقه رییس‌جمهور الجزایر، برای دوره پنجم می‌خواهد نامزد ریاست‌جمهوری بشود و مردم اعتراض دارند.


نظرها

در ادامه بخوانید

صدا و سیماصدا و سیما2 ساعت قبل
به این علت بارها در ماه‌های گذشته سعی کردند بندهای گوناگون معامله قرن را بیان و اطلاع رسانی کنند. اکبری تصریح کرد: بحث معامله قرن چیزی ورای مسئله فلسطین است و رویکردی منطقه‌ای دارد. او ادامه داد: یکی از نشانه‌های شکست این نشست و معامله این است که قبل از شروع نشست، ​نام این گردهمایی از معامله قرن به فرصت قرن تغییر کرد. اکبری هم گفت: تاکنون آمریکاییها ۵ مرتبه اعلام رونمایی از معامله قرن کرده‌اند و هر بار به دلیلی عقب افتاد. روی هم رفته با توجه به شرایط نامطلوب و نابسامان فعلی آمریکا​، ​ اسرائیل و عربستان آنچه به نظر می‌رسد این است که نتیجه نشستهای معامله قرن به نفع مسلمین خواهد بود.
نامه‌نیورنامه‌نیور9 ساعت قبل
فلاحت پیشه ادامه داد: هم اکنون پرونده ایران دیگر ذیل فصل هفتم منشور سازمان ملل متحد نیست که آمریکا بخواهد آن بند تحریم دیپلماتیک را علیه ایران در قالب جهانی به اجرا درآورد. گروه سیاست نامه نیوز: خبر سیاسی مهم روزهای اخیر این بود که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا تحریم‌های جدیدی علیه ایران را امضا کرد. بعد از مقامات دولت او اعلام کردند «محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران در لیست تحریم‌های جدید امریکا قرار خواهد گرفت و ظریف نیز شامل دور جدید تحریم‌ها خواهد بود». پیش از برجام، واشنگتن و لندن به ویژه بعد از تسخیر سفارت انگلیس در تهران دنبال اعمال تحریم دیپلماتیک ایران بودند اما خواسته آنها هیچ گاه عملیاتی نشد تا آنکه برجام مورد توافق قرار گرفت. اروپا با آمریکا در تحریم دیپلماتیک ایران همراهی نمی‌کندفلاحت پیشه ادامه داد: هم اکنون پرونده ایران دیگر ذیل فصل هفتم منشور سازمان ملل متحد نیست که آمریکا بخواهد آن بند تحریم دیپلماتیک را علیه ایران در قالب جهانی به اجرا درآورد.
عصر ایرانعصر ایران15 ساعت قبل
جسد این پدر و دختر روز دوشنبه در رود مرزی «برونسویل» بین ایالات تگزاس و مکزیک کشف شده است. بر اساس گزارش آسوشیتدپرس، نخستین عکس از جسد این پدر و دختر از سوی یک خبرنگار مکزیکی گرفته شده است. این عکس طی ساعات گذشته به شدت در رسانه‌ها و فضای مجازی در جهان در حال انتشار است. این عکس همچنین یادآور ماجرای پسربچه خردسال کرد سوری «آیلان» است که ۴ سال پیش پیکر بی‌جان او در سواحل بدروم ترکیه، جهان را شوکه کرد. عکس پیکر بی جان «آیلان» که ۴ سال پیش دنیا را شوکه و غمگین کرد.
صدا و سیماصدا و سیما3 ساعت قبل
سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان برگزاری موفق انتخابات ریاست جمهوری اسلامی موریتانی و انتخاب محمد ولد الغزوانی به عنوان رئیس جمهور جدید را به دولت و ملت این کشور تبریک گفت. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، سید عباس موسوی ابراز امیدواری کرد که در دوران جدید این کشور شاهد رشد و شکوفایی هر چه بیشتر موریتانی و تعمیق روابط دوجانبه باشیم.

اخبار مهم ۲۴ ساعت گذشته: روسیه تمام قد پشت ایران ایستاد

3+
نامه‌نیورنامه‌نیور12 ساعت قبل
نامه‌نیورنامه‌نیور18 ساعت قبل
على علیه السلام فرمود: ریاکار را سه نشانه است: هرگاه مردم را ببیند، با نشاط و تحرک مى شود، هرگاه تنهاست، سست و بى حال است، و دوست دارد در همه کارهایش از او تعریف کنند. على علیه السلام فرمود: ریاکار را سه نشانه است: هرگاه مردم را ببیند، با نشاط و تحرک مى شود، هرگاه تنهاست، سست و بى حال است، و دوست دارد در همه کارهایش از او تعریف کنند.

اخبار بیشتر