1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اقتصادی
پوشش خبری

فلج شدن صادرات نفت ونزوئلا به دلیل قطعی گسترده برق

ونزوئلا دچار بحران شده است. پس از جریانات سیاسی که در کاراکاس روی داد، این کشور از لحاظ صادرات نفت دچار مشکل شد اما حالا پس از چند روز قطعی برق، بحران دوچندان شده و محموله‌های نفتی روی آب معلق هستند. ترمینال اصلی نفت این کشور خاموش و بسیاری از پروژه‌های مشترک نفتی با شرکت‌هایی چون توتال و روس‌نفت تعطیل شده است.

برونو رودریگز، وزیر امور خارجه کوبا درباره صحبت‌های مایک پمپئو که در آن کوبا رو مقصر در بحران ونزوئلا معرفی کرده بود گفت، او با این سخنان خود را احمق جلوه می‌دهد. آمریکا سال‌هاست ونزوئلا را چپاول می‌کند و حالا این کشور را تحریم کرده است.

فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اعلام کرد که این اتحادیه با هرگونه دخالت نظامی در ونزوئلا مخالف است. او اضافه کرد هرگونه حمله نظامی چه از داخل و چه از خارج محکوم است.

سایت خبری

قطعی گسترده برق صادرات نفت ونزوئلا را فلج کرد

مهرخبرگزاری مهر
قطعی گسترده برق صادرات نفت ونزوئلا را فلج کرد
قطعی گسترده برق در ونزوئلا منجر به تعطیلی ترمینال اصلی صادرات نفت این کشور و برخی از تاسیسات فرآوری نفت سنگین پی‌دی‌وی‌اس‌ای، شد.

به گزارش خبرنگار مهر به نقل از راشاتودی، قطعی گسترده برق در ونزوئلا منجر به تعطیلی ترمینال اصلی صادرات نفت این کشور و برخی از تأسیسات فرآوری نفت سنگین پی‌دی‌وی‌اس‌ای، شد.

فعالیت‌های نفتی ونزوئلا همین حالا هم به شدت تحت تأثیر تحریم‌های آمریکا آسیب دیده‌اند. محموله‌های نفتی بی‌هدف روی دریا سرگردان‌اند و کشتی‌ها بدون اینکه بتوانند فراید فروش به مشتریان معمول خود در آمریکا را انجام دهند، در خلیج مکزیک گشت می‌زنند.

اما حالا ونزوئلا به فاز خطرناک جدیدی وارد شده است و قطعی برق گریبان اکثر مناطق کشور را گرفته است.

آرگوس مدیا به نقل از منابع آگاه، گزارش داد که ترمینال اصلی نفت ونزوئلا و مجموعه فرآوری نفت سنگین آن در خوزه تعطیل شده‌اند. ۳ تأسیسات فرآوری نفت سنگین و یک مخلوط‌کننده نفتی که کاربری آنها در دست پی‌دی‌وی‌اس‌ای و اقلیتی از سهام‌داران خارجی است و همچنین کارخانه پتروشیمی پکوئیون در خوزه، تعطیل شدند.

پروژه‌های کاربری مشترک نظیر پتروپیار که پروژه مشترکی با شورن است، پتروموناگاس که پروژه‌ای مشترک با روس‌نفت است و پتروسدینو، پروژه مشترک با توتال و اکوئینور، تعطیل شدند. این پروژه‌ها روی هم رفته ظرفیتی معادل ۴۵۰ هزار بشکه در روز ظرفیت دارند.

تأثیر این قطعی گسترده برق بر آینده تولید ونزوئلا، کاملا مشخص نیست. سناریوهای متفاوتی در این زمینه وجود دارند. در بهترین سناریو، تولید نفت ونزوئلا با شدت بیشتری کاهش خواهد یافت و در بدترین سناریو وقفه‌های بیشتر و طولانی‌تری در صادرات و تولید نفت به وجود خواهد آمد.

اینکه این اتفاق چه تأثیری بر بازار خوهد گذاشت هم مشخص نیست، چراکه هرگونه کاهش احتمالی تولید نفت یا مختل شدن کامل آن در ونزوئلا، تحت تأثیر باز شدن مجدد بزرگترین میدان نفتی لیبی، که از ماه دسامبر تعطیل بود، خنثی خواهد شد.

خواندن خبر در سایت منبع

کوبا: سخنان پمپئو درمورد نقش هاوانا پیرامون ونزوئلا احمقانه است

ایرناخبرگزاری ایرنا
کوبا: سخنان پمپئو درمورد نقش هاوانا پیرامون ونزوئلا احمقانه است
تهران - ایرنا - «برونو رودریگز» وزیر امورخارجه کوبا ادعای «مایکو پمپئو» همتای آمریکایی اش مبنی بر نقش پر رنگ هاوانا در بحران ونزوئلا را احمقانه خواند.

به گزارش شبکه تلویزیونی روسیا الیوم، رودریگز این سخنان را سه شنبه شب در صفحه توئیتری خود بیان کرده است.

پمپئو پیشتر بدون نقش تحریم‌های ظالمانه و یکجانبه آمریکا علیه ونزوئلا و حملات سایبری به تاسیسات برق این کشور که موجب خاموشی سراسری شده است، گفته بود: کوبا در بحران اقتصادی کاراکاس نقش مهمی ایفا کرده است.

رودریگز در این باره نوشت: وزیر امورخارجه آمریکا زمانی که از کوبا به عنوان قدرت امپریالیستی در ونزوئلا یاد می‌کند، خود را احمق معرفی می‌کند.

وزیر امورخارجه کوبا افزود: دولت آمریکا خود طی ۲۰۰ سال گذشته ونزوئلا را چپاول کرده است، کودتای نافرجامی سال ۲۰۰۲ به راه انداخت و یکسال بعد به بخش نفتی این کشور حمله کرد.

رودریگز نوشت: واشنگتن از فردی حمایت می‌کند که خود را رئیس جمهوری (خودخوانده) نامیده و اعلام کودتا کرده است.

پمپئو بامداد سه شنبه گفته بود: کوبا قدرت امپریالیستی اصلی در ونزوئلا است. هیچ کشوری به اندازه کمونیست‌های هاوانا برای کشتار و بدبختی ونزوئلایی‌ها، از جمله ارتشیان این کشور و خانواده‌های آنان، تلاش نکرده‌اند.

وزیر امورخارجه آمریکا همچنین شرکت نفتی روسی را به خاطر خرید نفت از ونزوئلا، مسکو را به نقض تحریم‌های واشنگتن و حمایت از دولت نیکلاس مادورو متهم کرده است.

این سخنان از سوی پمپئو بدون توجه به آن صورت می‌گیرد که واشنگتن ضمن تحریم صنعت نفت ونزوئلا، دارایی‌های مقام‌های ارشد دولت مادورو را مسدود و صدور روادید برای آنها را ممنوع کرده بود.

ونزوئلا از ۲۳ ژانویه (۳ بهمن) که در آن «خوان گوایدو» رییس مجلس ملی این کشور خود را به عنوان رییس جمهوری موقت معرفی کرد، بحرانی است.

پس از این حادثه، هرچند آمریکا، پارلمان اروپا و بسیاری از کشورهای اروپایی، وی را به عنوان رییس جمهوری موقت ونزوئلا به رسمیت شناختند، کوبا به همراه ایران، ترکیه، روسیه و بولیوی، با کودتا خواندن این اقدام گوایدو، از مادورو حمایت کرده است.

شبس**۹۳۶۳**۱۶۱۳

خواندن خبر در سایت منبع

مخالفت اتحادیه اروپا با مداخله نظامی در ونزوئلا

تسنیمخبرگزاری تسنیم
مخالفت اتحادیه اروپا با مداخله نظامی در ونزوئلا
مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا تاکید کرد که این اتحادیه با هرگونه مداخله نظامی در ونزوئلا مخالف است.

- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، «فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز سه شنبه در شورای امنیت سازمان ملل متحد اعلام کرد اتحادیه اروپا با هر گونه تحول نظامی در بحران ونزوئلا چه در داخل این کشور و چه از خارج ونزوئلا مخالف است.

اتحادیه اروپا اواخر فوریه نیز، با اشاره به تهدیدات آمریکا برای مجبور کردن «نیکلاس مادورو» رئیس جمهور ونزوئلا برای کناره گیری از قدرت، جلوگیری از هرگونه مداخله نظامی را در بحران ونزوئلا خواستار شده بود.

موگرینی روز سه شنبه در نشست ویژه سازمان ملل متحد و اتحادیه اروپا، مخالفت این اتحادیه را با اقدام نظامی از داخل ونزوئلا نیز اعلام کرد..

وی تصریح کرد: «هیچگونه تحول نظامی چه از داخل و چه از خارج ونزوئلا قابل قبول نیست. راه حل نمی‌تواند و هرگز نباید از خارج از کشور تحمیل شود.»

از سوی دیگر «الیوت آبرامز» نماینده ویژه دولت آمریکا در امور ونزوئلا روز سه‌شنبه طی یک کنفرانس خبری در مقر وزارت امور خارجه آمریکا به خبرنگاران گفت: «ما در روزهای آینده تحریم‌های بسیار شدیدی از جمله تحریم‌های جدید علیه مؤسسات مالی [طرف معامله دولت ونزوئلا] را به تحریم‌های کنونی خود علیه دولت مادورو خواهیم افزود.»

آمریکا در هفته‌های اخیر فشارهای خود علیه دولت قانونی ونزوئلا را به‌شدت افزایش داده است تا شاید از این طریق «نیکلاس مادورو» را وادار به کناره‌گیری کرده و «خوان گوایدو» رئیس‌جمهور خودخوانده ونزوئلا را بر مسند قدرت این کشور بنشاند. با این حال نیکلاس مادورو بارها تأکید کرده است که تسلیم فشارهای آمریکا و متحدانش نخواهد شد و از جایگاه قانونی خود کناره‌گیری نخواهد کرد.

خواندن خبر در سایت منبع


تلگرام

خبرهای مرتبط با سیاسی، کوبا، مایک پمپئو، ونزوئلا و قطعی برق از تلگرام

‍ 🔴 کشور گویانا بزودی بیشتر از ونزوئلا عضو اوپک نفت تولید خواهد کرد

💢 ترجمه بلومبرگ 💢

کشور کوچک گویانا که در حال حاضر هیچ نفتی تولید نمی‌کند، می‌تواند ظرف ۵ سال آینده، از کشور ونزوئلا که یکی از اعضای اوپک است، تولید نفت بیشتری داشته باشد.

در حالی که تحریم‌های آمریکا شیب کاهش تولید ونزوئلا را، از گذشته هم سریع‌تر کرده است، طبق تخمین‌های شرکت اکسون موبایل، تا سال ۲۰۲۵ می‌تواند تولید نفت خود را به ۷۵۰ هزار بشکه در روز برساند.

این غول نفتی با مشارکت شرکت هس و شرکت سی ناک چین، قرار است یکی از بزرگترین میادین نفتی دریای عمیق را که به تازگی در سواحل گویانا کشف شده است، توسعه دهند.

این شکوفایی نفتی در حالی صورت می‌گیرد که تولید نفت ونزوئلا با تحریم‌های آمریکا هر روز بیشتر کاهش می‌یابد. تولید نفت ونزوئلا در ۳ سال گذشته به ۵۰ درصد خود تقلیل یافته است و طبق داده‌های گروه انرژی راپیدان، تحریم‌های آمریکا می‌تواند باعث سقوط تولید نفت این کشور تا سطح ۶۰۰ هزار بشکه در روز شود.

مادورو، رییس جمهور ونزوئلا، تهدید کرده است که مانع توسعه این میدان نفتی شود و جلوی فعالیت‌های اکتشافی اکسون در دریاهای مورد اختلاف گویانا را بگیرد.

بلومبرگ فارسی✔️

https: //www. bloomberg. com/news/articles/۲۰۱۹-۰۲-۰۴/tiny-guyana-could-soon-pump-more-oil-than-opec-member-venezuela


🔶 پمپئو از «اقدام» واشنگتن در حمایت از دموکراسی در ونزوئلا خبر داد

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا در صفحه شخصی خود در توییتر نوشت: «آمریکا علیه آن‌هایی که با ترمیم مسالمت‌آمیز دموکراسی در ونزوئلا مخالفت می‌کنند اقدام خواهد کرد.»

پمپئو نوشت: «اکنون زمان اقدام جهت حمایت از نیازهای مردم از جان گذشته ونزوئلا رسیده است. ما در همبستگی با آن‌هایی که به مبارزه برای آزادی ادامه دهند می‌مانیم.»

https: //bit. ly/۲FO۰kA۲

📌 اخبار روز دویچه وله را در اینجا دنبال کنید:

https: //p. dw. com/p/۳Dz۹۷


🔻پارلمان ونزوئلا از گوایدو حمایت کرد

🔹خبرگزاری فرانسه اعلام کرد پارلمان ونزوئلا با اعلام حالت فوق‌العاده در کشور به درخواست خوان گوایدو، رهبر مخالفان که خود را رئیس‌جمهور موقت این کشور خوانده پاسخ مثبت داد و بعد از چهار روز قطعی برق در این کشور خواستار همکاری بین‌المللی برای رفع این مشکل شد.

🔹از سوی دیگر شبکه اسکای نیوز در خبری به نقل از مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا خبر داد واشنگتن برای حفظ جان دیپلمات‌های خود تمامی آنها را از ونزوئلا خارج می‌کند/ اعتمادآنلاین


🔹ونزوئلا در تاریکی/ «مادورو»: دلیل قطع برق، حملات سایبری آمریکاست

«نیکولاس مادورو» رییس جمهوری ونزوئلا دولت ایالات متحده آمریکا را متهم به انجام حملات سایبری به منظور قطع شبکه برق سراسری کشورش کرد.

به گزارش عصرایران به نقل از رویترز، مادورو دیروز – شنبه- در اجتماع طرفداران خود در شهر کاراکاس سخنرانی کرد و علت قطعی برق و اختلال در بازگرداندن جریان برق به شبکه سراسری کشورش را حملات سایبری آمریکا دانست.

ونزوئلا از جمعه گذشته در بی‌برقی سراسری به سر می‌برد …

ادامه گزارش: 👇


✅ صادرات نفت ونزوئلا فلج شد

شرکت نفتی دولتی PDVSA ونزوئلا از زمان قطعی برق هفته گذشته، نتوانسته است صادرات نفت را در بندر اصلی خود ازسربگیرد.


🔴 خروج کامل دیپلمات‌های آمریکا از ونزوئلا و «کودتای الکتریکی»

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا اعلام کرده است که این کشور سفارت خود در کاراکاس را تعطیل خواهد کرد. این در حالی است که قطع برق در بخش‌های وسیعی از کشور ادامه دارد. تعطیلی ادارات دولتی و مدارس نیز تمدید شده است.


نظرها

در ادامه بخوانید

انتخابانتخاب21 ساعت قبل
دلار ظرف ٢٤ ساعت اخیر، ٥٠٠ تومان کاهش یافت و در مرز ورود به کانال ١٣ هزار تومان قرار گرفت. به گزارش «انتخاب»، دلار که روز گذشته ۱۴۶۵۰ تومان معامله می‌شد، در معاملات صبح امروز بازار ارز تا ۱۴۱۵۰ تومان نیز کاهش یافت و در آستانه بازگشت به کانال ۱۳ هزار تومانی قرار گرفت. قیمت دلار که تحت تاثیر مسائل سیاسی به کانال ۱۵ هزار تومان نیز وارد شده بود، از هفته گذشته به صورت تدریجی کاهش یافت، اما بیشترین کاهش تاکنون مربوط به روز جاری بوده که ۵۰۰ تومان از قیمت دلار کم شد. گفتنی است قیمت خرید دلار در بازار امروز ارز ۴۰۵۰ تومان است.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین21 ساعت قبل
خبرگزاری میزان- مدیر کل دفتر اموراکتشافات وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: در سال ۹۷ تعداد ۵۷ فقره پهنه اکتشافی جمعا به مساحت ۲۸۲ هزارو ۴۶۳ کیلومترمربع آزادسازی گردیده است. مدیر کل دفتر اموراکتشافات وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره به صدور ۵۵۳ فقره گواهی کشف صادر شده در سال ۹۷ افزود: تعداد درخواست‌های صدور پروانه اکتشاف در سال گذشته ۴۲ هزارو ۴۵۹ فقره و تعداد پروانه اکتشاف صادر شده ۱۰۳۲ فقره بوده است. وی افزود: در این مدت همچنین محدوده‌های شن و ماسه به تعداد ۱۰ هزار فقره ساماندهی شد که در سه استان تکمیل نشده و تا نیمه سال جاری به اتمام می‌رسد. کشاورز در ادامه آمار تسهیلات اکتشافی درسال گذشته را ۱۴ فقره تسهیلات با مبلغ مجموع ۱۶٫۲ میلیارد ریال اعلام کرد. وی افزود: آمار کمیسیون گواهی کشف نشان می‌دهد که در سال ۹۷ تعداد ۱۵ فقره گزارش پایان عملیات اکتشاف با ذخیره مجموع ۱۹۶ میلیون تن مورد تأیید قرار گرفته است.
مهرمهر8 ساعت قبل
وی در بخش دیگری عملکرد پتروشیمی را خوب ارزیابی کرد و گفت: صنعت پتروشیمی تعامل خوبی با بانک مرکزی انجام می‌دهند. مدیر اداره صادرات بانک مرکزی افزود: عمده واردات به کشور توسط بانک مرکزی رصد می‌شود. وی به چگونگی سرمایه گذاری ارزی در بانک مرکزی اشاره کرد و گفت: عملکرد صادرکنندگان به ۱۹ میلیارد دلار رسیده است. مدیر اداره صادرات بانک مرکزی درباره بازار متشکل ارزی و کنترل نرخ ارز گفت: کارگزاران این بازار صرافی‌ها هستند. او افزود: نگاه بانک مرکزی به بازار متشکل ارزی شبیه نگاه به یک بانک است که زیر نظر بانک مرکزی اقدام به تجارت و تعاملات اقتصادی می‌کند.
افتصادنیوزافتصادنیوز17 ساعت قبل
وی با اشاره به روند فزاینده مرگ ناشی از فشار خون بالا در ایران اضافه کرد: در ایران ۹۷ هزار نفر در سال ۲۰۱۷ بر اثر بیمارهای مرتبط با فشار خون بالا جان خود را از دست داده‌اند. دکتر دهقانی، شیوع فشار خون بالا در جمعیت بالای ۳۰سال استان خراسان جنوبی براساس گزارش سامانه سیب در سال ۱۳۹۷ را حدود ۲۰٫۷ درصد و کمتر از شیوع کشوری با رقم ۲۱٫۶ درصد اعلام کرد. وی در ادامه ضمن اشاره به درصد شاخص‌های مرتبط با بیماری فشارخون، با بیان اینکه مصرف نمک در استان خراسان جنوبی زنگ خطر ما برای فشار خون بالا است، گفت: متاسفانه بالاترین میزان مصرف نمک در کشور مربوط به استان خراسان جنوبی است. رییس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند افزود: میانگین مصرف نمک در کشور ۹٫۵۴ گرم در روز است که این میزان در خراسان جنوبی ۱۰٫۷۹ گرم می‌باشد. دکتر دهقانی با اشاره به اهداف کاربردی کمپین ملی کنترل فشار خون گفت: کاهش وقوع مرگ و حوادث قلبی - عروقی زودرس ناشی از فشار خون بالا و کاهش هزینه‌های ناشی از فشار خون بالا در بخش سلامت از این اهداف است.

مشکلات تولید و صادرات فرش

صدا و سیماصدا و سیما31 دقیقه قبل
ایران جزء ۵ کشور برتر صادرکننده فرش دستباف است، اما این روز‌ها با چالش‌های زیادی در داخل و خارج کشور دست و پنجه نرم می‌کندبه گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ ایران جز ۵ کشور برتر صادرکننده فرش دستباف است، اما این روز‌ها با چالش‌های زیادی از جمله تهیه مواد اولیه، تولید، تحریم و تغییر سلیقه مصرف کنندگان در بازار جهانی روبروست. برای کاهش فشار تحریم بر هنر صنعت فرش دستباف نیاز بیشتری به همدلی و همفکری بخش خصوصی و حمایت دولت است.

اخبار بیشتر