آخرین طرح‌های حوزه کتاب؛ از شرکت در نمایشگاه خارجی تا جمع‌آوری دستفروشان داخلی
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. فرهنگ
پوشش خبری

آخرین طرح‌های حوزه کتاب؛ از شرکت در نمایشگاه خارجی تا جمع‌آوری دستفروشان داخلی

از دستگیری مهره اصلی قاچاق کتاب تا ادامه تدارکات نمایشگاه

مهرخبرگزاری مهر
از دستگیری مهره اصلی قاچاق کتاب تا ادامه تدارکات نمایشگاه
دستگیری متهم اصلی قاچاق کتاب در کشور و اخبار مربوط به ثبت‌نام ناشران داخلی و کشورهای خارجی در نمایشگاه‌ کتاب تهران از جمله خبرهای مهم حوزه کتاب در این هفته هستند.

خبرگزاری مهر _ گروه فرهنگ: گزارش هفتگی این هفته هم در زمینه اخبار حوزه کتاب و نسبت به هفته گذشته یک خبر بیشتر دارد و حاوی ۲۰ خبر است. هفته گذشته، گزارش یک خبر بین‌المللی داشت اما در گزارش این هفته ۲ خبر خارجی را مرور می‌کنیم.

گزارش این هفته، با خبری درباره مساله قاچاق کتاب آغاز می‌شود و با ۲ خبر درباره نمایشگاه کتاب تهران که در پیش است، ادامه پیدا می‌کند. این هفته همچنین ۲ نشست خبری در اتحادیه ناشران و کتابخانه ملی برگزار شد که خبرشان را در این گزارش مرور می‌کنیم. ۷ خبری که در ادامه گزارش به آن‌ها می‌پردازیم درباره نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، معاونت فرهنگی وزارت ارشاد، خانه کتاب، برگزاری یک شب تجلیل و متأسفانه خبر درگذشت یک ناشر است که خبر برگزاری یک نمایشگاه کتاب دانش‌آموزی هم با آن‌ها همراه شده است.

هفته گذشته ۳ رویداد در زمینه کتاب داشتیم که خبرشان روز شنبه این هفته منتشر شد و در این گزارش مرور می‌شوند. پس از این ۳ خبر هم ۲ خبر داخلی و ۲ خبر خارجی را از نظر می‌گذرانیم.

در ادامه مشروح گزارش مرور اخبار حوزه کتاب و نشر را در این هفته می‌خوانیم؛

دستگیری متهم اصلی قاچاق کتاب کشور

طبق خبری که روز سه‌شنبه ۲۱ اسفند در مهر منتشر شد، متهم اصلی قاچاق کتاب کشور دستگیر شد. به موجب این خبر، یکی از اعضای کارگروه صیانت از حقوق ناشران با اعلام این خبر به مهر گفت: «ع. خانزاده» متهم اصلی در پرونده انتشار غیرقانونی و قاچاق کتابهای ناشران که در شش ماه گذشته متواری بوده است به کمک نیروهای وزارت اطلاعات بازداشت شد. این فرد به همراه فرزندان خود، بزرگترین شبکه تولید و توزیع کتاب به صورت قاچاق در تهران و حتی کشور را در کنترل خود داشت.

اعلام آمادگی ۱۴ کشور برای حضور در نمایشگاه کتاب تهران

احمد شاکری مدیر بخش بین‌الملل سی و دومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران در خبری که روز شنبه این هفته منتشر شد، از ثبت‌نام ۱۴ کشور برای حضور در سی و دومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران خبر داد و گفت: کشورهایی نظیر چین (مهمان ویژه)، ژاپن، آلمان، هند، اتریش، کره جنوبی، روسیه، سوریه، افغانستان، عمان، صربستان، قطر، ارمنستان و لبنان ثبت‌نام خود را انجام داده‌اند.

شاکری همچنین گفت: در بخش بازار جهانی هم ۱۰ متقاضی که شامل آژانس‌های ادبی، ناشران فعال ایرانی در حوزه بین‌الملل و طرح‌های حمایتی آثار ایرانی در بازارهای جهانی ثبت‌نام داشته‌اند. ۱۰ نهاد فرهنگی فعال ایرانی در حوزه بین‌الملل نیز تاکنون در بخش بین‌الملل ثبت‌نام انجام داده‌اند.

مهلت ثبت‌نام کشورهای خارجی برای حضور در نمایشگاه کتاب روز سه‌شنبه ۲۱ اسفند به پایان رسید.

اعلام آخرین فرصت ثبت‌نام ناشران برای نمایشگاه کتاب

طبق خبری که سه‌شنبه این هفته منتشر شد، آخرین فرصت ثبت‌نام ناشران برای حضور در نمایشگاه کتاب تهران، امروز پنجشنبه ۲۳ اسفند اعلام شد. این خبر را سید رفیع احمد جواهری مدیر کمیته ناشران داخلی سی و دومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران ضمن اعلام تمدید یک روزه مهلت مذکور اعلام کرد و گفت: تمهیدات لازم برای این امر در نظر گرفته شده است و سایت از ساعت یک بامداد پنجشنبه الی ۲۴ شب فعال خواهد بود.

برگزاری نشست خبری رئیس اتحادیه ناشران

نشست خبری هومان حسن‌پور رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران صبح دوشنبه ۲۰ اسفند با حضور خبرنگاران و اهالی رسانه برگزار شد و حسن‌پور در این برنامه به بیان توضیحاتی پرداخت.

برگزاری نشست خبری رئیس کتابخانه ملی

اشرف بروجردی رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران صبح سه‌شنبه ۲۱ اسفند در نشستی خبری با حضور خبرنگاران به تشریح برنامه‌های این سازمان در سالی که گذشت و برنامه‌های سال آتی پرداخت.

آغاز فروش اینترنتی کتاب خاطرات رهبر انقلاب

فروش اینترنتی کتاب «خون دلی که لعل شد» حاوی خاطرات حضرت آیت‌الله العظمی سید علی خامنه‌ای (مدظله‌العالی) از زندان‌ها و تبعید دوران مبارزات انقلاب اسلامی این هفته آغاز شد. این کتاب ترجمه فارسی کتاب «إن مع الصبر نصرا» شامل زندگینامه رهبر انقلاب با گردآوری محمدعلی آذرشب است که توسط انتشارات انقلاب اسلامی چاپ و روانه‎ بازار نشر شده است.

برگزاری گرامیداشت سالروز تأسیس نهاد کتابخانه‌ها

مراسم گرامیداشت پانزدهمین سالروز تأسیس نهاد کتابخانه‌ها و اختتامیه چهارمین دوسالانه بین المللی کارتون کتاب پیش از صبح دوشنبه ۲۰ اسفند با حضور سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، محسن جوادی معاون فرهنگی وزیر ارشاد، علیرضا مختارپور دبیرکل نهاد کتابخانه‌های کشور، نیکنام حسینی پور مدیرعامل مؤسسه کانون کتاب، سعید اوحدی رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران و هوشنگ مرادی کرمانی عضو هیئت امنای نهاد کتابخانه‌ها در مجموعه باغ کتاب تهران برگزار شد.

معرفی برگزیدگان چهارمین دوره کارتون‌کتاب

در مراسم گرامیداشت سالروز تأسیس نهاد کتابخانه‌ها از برگزیدگان چهارمین دوسالانه بین‌المللی کارتون کتاب هم تقدیر به عمل آمد.

امضای تفاهم‌نامه نهاد کتابخانه‌ها و معاونت فرهنگی ارشاد

خبر دیگری که این هفته درباره نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور منتشر شد، امضای تفاهمنامه همکاری بین این نهاد و معاونت فرهنگی وزارت ارشاد بود. به این‌ترتیب تفاهم‌نامه همکاری میان معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور روز دوشنبه ۲۰ اسفند با حضور معاون امور فرهنگی و دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور امضا شد.

انتشار فراخوان جشنواره میراث مکتوب رضوی

فراخوان جشنواره میراث مکتوب رضوی (ع) هم دیروز چهارشنبه توسط خانه کتاب منتشر شد. بنیاد امام رضا (ع) با همکاری مؤسسه خانه کتاب، دبیرخانه جایزه کتاب سال و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد، نخستین جشنواره میراث مکتوب رضوی (ع) را با هدف شناسایی آثار برتر، شامل کتاب، پایان نامه و مقاله با موضوع امام رضا (ع)، سیره و فرهنگ رضوی برگزار می‌کند.

درگذشت یک ناشر

ناصر مقتدری مدیر مسئول انتشارات ارغوان روز شنبه ۱۸ اسفند دار فانی را وداع گفت و مراسم تشییع و تدفین پیکرش نیز روز یکشنبه برگزار شد.

برگزاری شب عزیزالله سالاری

چهل و ششمین نشست شب شاعر با موضوع پاسداشت عزیز الله سالاری شنبه‌شب این هفته در نخلستان اوج برگزار شد.

افتتاح دومین نمایشگاه «کتاب‌مان»

دومین نمایشگاه کتاب دانش‌آموزی دانش‌آموزان مدرسه تخصصی علوم انسانی شرف‌الدین با نام نمایشگاه «کتاب‌مان» روز دوشنبه این هفته افتتاح شد. نهم تا یازدهم مهر ماه سال جاری در مدرسه شرف‌الدین تهران نمایشگاه کتابی با مدیریت و اجرای دانش‌آموزان دبیرستانی این مدرسه صورت گرفت. این نمایشگاه که «کتاب‌مان» نام گرفته بود با بازتاب خوبی در جامعه دانش آموزی و جامعه کتاب تهران مواجه شد. بازخوردهای جالب این اتفاق منجر به برگزاری «کتاب‌مان» دوم در انتهای سال جاری شده است.

این نمایشگاه تا دیروز چهارشنبه ۲۲ اسفند در محل دبیرستان شرف‌الدین برپا بود.

سه برنامه مهم برگزارشده در روز جمعه

بین اخباری که شنبه این هفته منتشر شدند، همان‌طور که اشاره شد، ۳ خبر مربوط به رویدادهایی بودند که روز جمعه ۱۷ اسفند یعنی روز پایانی هفته گذشته برگزار شده بودند.

رونمایی از چاپ جدید کتاب الهی قمشه‌ای

مراسم رونمایی از کتاب «ترانه‌های باباطاهر عریان» با تصحیح و پیشگفتار حسین الهی قمشه‌ای به مناسبت عرضه چاپ جدید این اثر در کتابفروشی خانه فرهنگ و هنر گویا برگزار شد.

رونمایی از رمان جدید داریوش مهرجویی

مراسم رونمایی از رمان «برزخ ژوری» نوشته داریوش مهرجویی روز جمعه هفته گذشته در کتابفروشی تازه‌تاسیس روشنان برگزار شد.

افتتاح کتابفروشی جدید نشر چشمه

مراسم افتتاح کتابفروشی نشر چشمه در خیابان کارگر تهران و همزمان با آن، اعلام نتایج دومین دوره نظرسنجی چشمه‌خوان هم روز جمعه برگزار شد.

معرفی نامزدهای داستان‌کوتاه جشنواره ادبیات سلامت

روز سه‌شنبه این هفته نامزدهای بخش داستان کوتاه نخستین جشنواره «ادبیات سلامت» معرفی شدند.

رونمایی از کتاب داستان نویسندگان جوان مشهدی

برنامه رونمایی از کتاب «به‌صرف عصرانه» شامل ۲۲ داستان از داستان‌نویسان جوان مشهدی هم در قالب شصتمین نشست «عصرانه داستان نویسان رضوی در سه‌شنبه‌های به‌نشر» ذیل عنوان ثابت سلسله‌نشست‌های تبلیغی-ترویجی «در پناه کلمات» برگزار شد.

معرفی نامزدهای دریافت جایزه براتیسلاوا

روز شنبه این هفته، اسامی ۱۵ تصویرگر نامزد دریافت جایزه دوسالانه تصویرگری (IBBY) براتیسلاوا ۲۰۱۹ از سوی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان اعلام شد.

دوسالانه تصویرگری براتیسلاوا به عنوان یکی از مهم‌ترین مسابقات تصویرگری جهان زیر نظر دفتر بین‌المللی کتاب برای نسل جوان (IBBY) هر دو سال یک بار در شهر براتیسلاوا کشور اسلواکی برگزار می‌شود و کانون پرورش فکری به عنوان نماینده ایرانی این مسابقه در هر دوره با اعلام فراخوان به ناشران و جمع‌آوری آثار برگزیده تصویرگران ایرانی، اقدام به برگزاری نشست داوری با حضور تصویرگران و کارشناسان برگزیده این حوزه می‌کند.

افتتاح هجدهمین نمایشگاه کتاب اسلامی اندونزی

یکی از خبرهایی که مربوط به اتفاقات هفته گذشته بود و خبرش روز شنبه این هفته منتشر شد، افتتاح نمایشگاه کتاب اسلامی اندونزی بود. هجدهمین نمایشگاه کتاب اسلامی به‌طور رسمی توسط شفرالدین وزیر توانمندسازی دستگاه‌های دولتی و اصلاحات اداری روز پنج شنبه ۱۶ اسفند در مرکز کنوانسیون جاکارتا (JCC) افتتاح شد.

خواندن خبر در سایت منبع

حضور ایران در نمایشگاه کتاب پاریس

ایرناخبرگزاری ایرنا
حضور ایران در نمایشگاه کتاب پاریس
تهران - ایرنا - سی و نهمین دوره نمایشگاه کتاب پاریس ظهر امروز (23 اسفند) در محل نمایشگاه کتاب پاریس در« پورت‌دو‌ورسای» با حضور 45 کشور از جمله جمهوری اسلامی ایران آغاز به کار می‌کند.

به گزارش روز پنج شنبه ایرنا از روابط عمومی موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران، در این دوره طبق اعلام سایت نمایشگاه نمایندگان کشورها در ۱۲۰۰ غرفه حضور دارند. سه هزار نویسنده در این دور ۸۰۰ رویداد و فعالیت‌ فرهنگی را برگزار می‌کنند.

نمایشگاه از صبح روز جمعه (۲۴ اسفند) درهای خود را به‌سوی علاقه‌مندان بازمی کند.

اتحادیه اروپا به‌عنوان میهمان ویژه این دوره از نمایشگاه در فضایی ویژه به فعالیت می‌پردازد و «عمان» نیز میهمان افتخاری و شهر «براتیسلاوا» به عنوان میهمان ویژه این دوره در نمایشگاه حضور دارند.

امسال غرفه ایران در مساحت ۲۵ مترمربع و با حضور آژانس ادبی پل به نمایندگی از ناشران مختلف به مذاکره و رایزنی با همتایان خود می‌پردازد. رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در پاریس نیز دربرپایی غرفه ایران مشارکت دارد.

۳۰۰ عنوان کتاب در موضوعات ادبیات، دین، دفاع مقدس، ایران‌شناسی، کودک و نوجوان و … در غرفه ایران به نمایش درمی‌آید. در روزهای برگزاری نمایشگاه دیدارهای متعددی برای قادر آشنا قائم مقام نمایشگاه کتاب تهران با نمایندگان کشورهای حاضر در نمایشگاه ازجمله دیدار با یورگن بوس، رییس نمایشگاه کتاب فرانکفورت جهت دعوت به نمایشگاه کتاب تهران، مذاکره با هیات عمانی و ناشران دیگر کشورها و همچنین روسای نمایشگاه کتاب پاریس ترتیب داده‌شده است.

فراهنگ **۱۰۸۵**

خواندن خبر در سایت منبع

جمع آوری دست فروشان کتاب خیابان انقلاب تهران

عصر ایرانخبرگزاری عصر ایران
جمع آوری دست فروشان کتاب خیابان انقلاب تهران
جمع آوری دست فروشان کتاب خیابان انقلاب تهران - 0

رییس پلیس پایتخت از پاکسازی و ساماندهی پیاده راه محدوده میدان انقلاب تا چهارراه ولیعصر (عج) از دستفروشان کتاب خبر داد.

به گزارش ایسنا، سردار حسین رحیمی درباره اجرای این طرح گفت: با توجه به درخواست صنف کتابفروشان و ناشران مبنی بر جمع آوری فروشندگان کتاب‌های مبتذل، ممنوعه و چاپ‌های غیر مجاز، طرح پاکسازی و ساماندهی معبر خیابان انقلاب حد فاصل میدان انقلاب تا چهارراه ولیعصر روز جاری با همکاری اکیپ‌های انضباط شهری شهرداری به اجرا گذاشته می‌شود.

وی اضافه کرد: همچنین با توجه به نزدیکی ایام نوروز که حضور بساط گستران باعث باریکی و انسداد معبر نیز می‌شود، به لحاظ تردد آسان شهروندان این طرح اجرایی می‌شود.

به گفته رییس پلیس پایتخت، پلیس همکاری بسیار خوبی با صنف مربوطه در راستای برخورد با تعدی کنندگان به حقوق ناشران دارد.

رحیمی همچنین در مورد وضعیت چهارراه ولیعصر و سه راه جمهوری نیز گفت: ساماندهی دستفروشان در این دو محدوده نیز همچنان ادامه دارد و ماموران ما در محل حضور دارند.

خواندن خبر در سایت منبع

گرانی کاغذ سال۹۷ را تبدیل به کابوس کتاب و جراید کرد

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین
گرانی کاغذ سال۹۷ را تبدیل به کابوس کتاب و جراید کرد
سال ۹۷ سال سختی بود، این را حتی معاون اول رئیس‌جمهور که معتقد است امسال را با موفقیت به پایان رسانده‌‌‌‌‌ایم قبول دارد؛ سالی که در آن قیمت‌ها از ارز و سکه تا کالاهای اولیه و ثانویه بدون هیچ منطقی و در کسری از ساعت آنقدر افزایش پیدا می‌کرد که پس از مدتی گرانی مترادف با بخشی از «روزمرگی» مردم ایران معنا شد.

به گزارش اقتصادآنلاین، صادق فرامرزی در وطن امروز نوشت: در میان این گرانی‌ها و با هر ضربه‌ای که به توان معیشتی مردم برای خرید اقلام ضروری زندگی‌شان وارد می‌آمد، تولیدکنندگان و عرضه‌کنندگان کالاهای فرهنگی بویژه در عرصه کتاب و مطبوعات متوجه فشاری جدید شدند؛ فشاری که از یک‌سو در آن با افزایش مشکلات معیشتی کالاهای آنان به‌عنوان یکی از اولویت‌‌های حذف از سبد خانوارها کنار گذاشته می‌شد و از سوی دیگر اقلام اولیه تولیدات آنان نیز نه اگر به سرعتی بیشتر که پا به پای سایر اقلام گران می‌شد. افزایش بی‌سابقه قیمت کتاب و کاهش تعداد تیراژ به ۳۰۰ تا۵۰۰ نسخه، افزایش قیمت روزنامه‌ها و نشریات و متقابلا کاهش تعداد صفحات برخی از آنان، تعدیل نیروها در بخش قابل توجهی از رسانه‌‌های مکتوب و … که همگی حکایت از نزدیک شدن بازار کتاب و جراید در سایه گرانی قیمت کاغذ به سمت سقوطی آزاد داشت موجب شد پرسش از آینده‌ای که در آن کتب و جراید اندک مشتریان فعلی خود را نیز از دست بدهد، تبدیل به پرسشی حیاتی شود. براستی در صورت «مرگ» کامل رسانه‌‌های کاغذی و محدودتر شدن دایره خریداران کتاب چه جایگزین‌‌‌هایی می‌تواند خلأ آنها را پر کند و آیا این جانشینان توانایی به دوش کشیدن رسالت اولیه پیشینیان خود را خواهند داشت؟

جامعه‌ای که نمی‌خواند

عجیب نیست که «اندیشه» به‌عنوان پدیده‌ای جاری در تمام طول تاریخ بشریت که جنبه‌ای ذهنی داشته و دارد، بیش از عمده پدیده‌‌های دیگر با واسطه‌‌‌هایی مادی یعنی «لوح» و «قلم» شناخته می‌شود. عمده کتب آسمانی با سخن گفتن در باب نوشتن و خواندن آغاز شده‌‌اند و هرجا نیز که صحبتی از اندیشه بوده است، بدون هیچ پیش‌شرطی مصادیق عینی آن را با مکتوبات به جای مانده شناخته‌‌‌اند. گویا که نسبت موجود میان اندیشه و جوامع را با آثاری که به نگارش درآمده‌‌اند باید سنجید و از این جهت جامعه‌ای که خواندن در آن جایگاهی نداشته باشد، نمی‌توان به گفته‌هایش نیز استناد چندانی داشت.

با همه این اوصاف آمارها گواهی به آن می‌دهد که جامعه ایران چندان اهل خواندن نیست. به‌عنوان مثال سرانه مصرف کاغذ در اروپا ۵۵ کیلوگرم، در آمریکا ۱۵۰ کیلوگرم و در برخی کشورهای جهان ۳۰۰ کیلوگرم است، در حالی که این سرانه در حال تهدید در کشورمان بین ۲۰ تا ۲۲ کیلوگرم بیشتر نیست. به شکلی مصداقی و فراتر از توجه صرف به مصرف کاغذ به‌عنوان ماده خام تولیدات مکتوب (که بخشی از آن در عرصه‌‌های تبلیغاتی و بسته‌‌‌بندی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد) انداختن نگاهی کوتاه به میزان تیراژ جراید گویای آن است که مجموع روزنامه‌‌های منتشر شده در کشورمان بدون احتساب شماره‌‌های مرجوعی‌شان روزانه کمتر از یک میلیون نسخه است. این در حالی است که تنها از ۲ روزنامه «یومیوری شیمبون» و «آساهی شیمبون» ژاپن روزانه بیش از

۱۵ میلیون نسخه چاپ می‌شود؛ آن هم ژاپنی که به لحاظ تکنولوژیک قطعا در صنایع الکترونیک جایگزین مکتوبات از ما جلو‌‌‌‌‌‌تر است!

انداختن نگاهی به وضعیت مشابه در عرصه بازار نشر نیز بخوبی گواه آن است که فارغ از مشکلات اقتصادی و گرانی‌‌های اخیر، جامعه ایرانی جامعه‌ای خواننده نیست و سعی می‌کند عمده اطلاعات خود را نیز از طریق مجاری غیررسمی همچون شبکه‌‌های اجتماعی کسب کند. با این حال نمی‌توان از تاثیرگذاری مخاطبان ثابت‌قدم کتب و جراید در جهت‌دهی به فضای فرهنگی کشور و بخش قابل توجهی از جمعیت مرتبط با آنان چشم پوشید؛ مخاطبانی که بعد از تغییرات شکل گرفته در بازار کتب و جراید به احتمال زیاد باید رو به تغییر الگوی مصرف فرهنگی خود آورند.

گران‌تر از همیشه

گرانی‌‌های سال ۹۷، بازار کاغذ و متعاقب آن کتب و جراید را به سمتی برد که حتی بدبینانه‌‌‌‌‌ترین نگاه‌ها نیز پیش‌بینی چنین سرنوشتی را برای آن نمی‌کرد. به‌عنوان مثال، در بازار نشر ایران یکی از پرمصرف‌ترین کاغذ‌ها در انتشار کتاب، کاغذ تحریر اندونزی ۷۰ گرمی با ابعاد ۶۰ در ۹۰ است که مناسب انتشار کتاب در قطع رقعی است. این نوع کاغذ در آذرماه سال گذشته با قیمت بندی ۸۱ هزار تومان به‌ دست مصرف‌کننده که همان ناشر است، می‌رسید اما این رقم امسال تقریبا به ۴۰۰ هزار تومان رسیده و به عبارت دیگر ۵ برابر شده است. از سوی دیگر با توجه به جداول آماری که خانه کتاب به‌عنوان تنها نهاد رسمی تولید آمار در حوزه کتاب به‌صورت ماهانه منتشر می‌کند، هر صفحه کتاب در ۳ ماه گذشته حدود ۲۷ درصد افزایش قیمت داشته است. بر اساس فرم‌های استاندارد و مرسوم، هر کتاب در قطع رقعی در فرم‌های ۱۶ صفحه‌ای چاپ می‌شود. حالا اگر میانگین تعداد صفحات کتاب را ۲۰۸ صفحه در نظر بگیریم (این رقم در دی‌ماه ۲۱۰ صفحه ثبت شده است)، هر کتاب به ۱۳ فرم کاغذ نیاز دارد. حالا اگر شمارگان هزار نسخه‌ای را لحاظ کنیم، برای چاپ چنین کتابی به ۱۳ هزار برگ کاغذ ۶۰ در ۹۰ نیاز است که برابر با ۱۳ بند کاغذ است. با این حساب چنین کتابی با قیمت امروز به ۴ میلیون و ۲۹۰ هزار تومان کاغذ نیاز دارد. در چنین شرایطی پیش‌بینی‌ها حکایت از آن دارد که میانگین قیمت هر جلد کتاب در نمایشگاه کتاب سال ۹۸ به ۴۱ هزار تومان یعنی برابر با یارانه نقدی یک نفر برسد. گرانی‌‌های کاغذ البته محدود به حوزه نشر باقی نماند و عمده جراید را نیز با مشکلاتی از این دست مواجه کرد. رو آوردن برخی مجلات به انتشار سیاه و سفید، تعدیل نیروهای مشغول به کار در این عرصه و همچنین گران شدن قیمت عمده جراید و کاهش تعداد صفحات منتشره از عمده‌‌‌‌‌ترین مصائب گرانی‌‌های کاغذ بوده است. وابسته بودن نزدیک به دوسوم از بازار

۲ میلیون تنی کاغذ در ایران به واردات خارجی باعث شد سال ۹۷ تبدیل به زمستان مرگبار خیلی از جرایدی شود که قدرت تطبیق دادن خود با قیمت‌‌های جدید کاغذ را نداشتند. خبر ناراحت‌کننده آن است که چند روزنامه اعلام کرده‌‌اند احتمالا سال بعد چاپ نخواهند شد.

سوت پایان یا وقت اضافه

به‌رغم آنکه خیلی‌ها اعتقاد دارند هر قدر رسانه‌‌های دیجیتال توسعه کمی و کیفی بیابند باز هم قادر به شکست کتاب و رسانه‌‌های کاغذی به‌عنوان قدیمی‌‌‌‌‌ترین رسانه نیستند اما گویا تغییرات همه‌جانبه در توسعه یکی و گران و محدود کردن دیگری باعث شده طرفداران قدیمی رسانه‌‌های کاغذی زنگ خطری را به مناسبت پایان یافتن عصر خود بشنوند! سوالات متعدد در این باب که آیا گران شدن قیمت کاغذ می‌تواند آخرین گلوله شلیک شده به سمت متقاضیان رسمی‌‌‌‌‌ترین رسانه خبری و کتب منتشره باشد یا خیر، هر ذهن کنجکاوی را به این فکر فرو می‌برد که در صورت پایان یافتن عصر و زمانه مطبوعات کاغذی و همچنین سقوط آزاد مخاطبان کتاب، چه مکانیسمی قادر به مدیریت عواقب آن خواهد بود. ریزش شدید مخاطبان جراید، رو آوردن تعداد زیادی از روزنامه‌نگاران سابق به فعالیت صرف در شبکه‌‌های اجتماعی، بحران تامین مالی رسانه‌‌های کاغذی در سایه رایگان شدن بیش از پیش اطلاع‌رسانی (به‌رغم پیش‌دستی برخی روزنامه‌ها در پولی کردن نسخه الکترونیکی خود) و عقب ماندن جراید کاغذی از رسانه‌‌های نوظهور در اطلاع‌رسانی سریع وقایع باعث شده امروز خیلی‌ها امکان وقوع فرضیه «پایان مطبوعات» را بیش از شکست آن محتمل بدانند. در چنین وضعیتی گران شدن قیمت کاغذ و اثرات متقابل آن بر قدیمی‌‌‌‌‌ترین رسانه خبری موجود در ایران باعث شده برخی در پیش گرفتن سیاست‌‌های صحیح مدیریتی را باعث کشیده شدن این دوئل به وقت‌‌های اضافه و نه سوت پایان بازی بدانند. حتم به یقین در صورتی که رسانه‌‌های کاغذی سال آینده بتوانند روند فشارهای وارد آمده به مخاطبان خود در سال ۹۷ را کنترل کنند، می‌توان امید داشت که بخش قابل توجهی از عواقب اجتماعی و فرهنگی ناشی از «پایان عصر مطبوعات» را کنترل کرد. با این حال و در صورت فرض این امر که عمر رسانه‌‌های کاغذی و رسمی به پایان برسد، چه جانشین‌‌‌هایی برای آن وجود خواهد داشت و این جانشینان باعث شکل گرفتن چه اتفاقاتی خواهند شد؟

مجازی شدن رسانه‌‌های کاغذی

فرض کوتاه آمدن رسانه‌‌های کاغذی مقابل تحولات فضای مجازی و تغییر دادن فرم انتشار آنان به سمت شکل و شمایلی مجازی از عمده‌‌‌‌‌ترین فرضیاتی بوده است که همواره پیرامون آینده مطبوعات از آن صحبت شده است. ابتکار عمل‌‌‌هایی همچون پولی کردن نسخه الکترونیکی مطبوعات و شکل گرفتن اپلیکیشن‌‌‌هایی برای مطالعه مجازی جراید (عمدتا مجلات) باعث شده خیلی‌ها آینده مطبوعات را آینده‌ای درون فضای مجازی و نه با شکل و شمایل کلاسیک و کاغذی آن تصور کنند. با این حال و به‌رغم تغییرات ساختاری و ذاتی فراوانی که مجازی شدن مطبوعات به ارمغان خواهد آورد، نخستین مساله مهم در این باب آن خواهد بود که مطبوعات مجازی به علت عدم توانمندی در کسب درآمد مستقل از فروش و تبلیغات، جای چندانی در رقابت با کانال‌ها و مجاری غیررسمی پیدا نخواهند کرد. نخستین عارضه این مساله را می‌توان در ادامه یافتن مسیر تعدیل نیروهای فعال در عرصه مطبوعات تصور کرد که منجر به کاهش بیش از پیش تعداد فعالان در این عرصه و بازدهی نهایی آن خواهد شد.

کتب الکترونیکی و صوتی

به موازات پر و بال گرفتن پدیده نوظهور «مطبوعات مجازی» و البته با سابقه‌ای بیشتر، سال‌هاست که مساله کتب الکترونیکی و صوتی نیز از سوی برخی سایت‌‌های جهانی و داخلی پیگیری می‌شود. هرچند که موفقیت‌‌‌هایی نیز در این عرصه شکل گرفته است اما دور شدن از اصالت و شکل اولیه کتاب و کتابخوانی باعث شده کماکان و به‌رغم تلاش‌‌های متعدد، این پروژه نتواند به شکلی در خور جای رقیب قدیمی خود را پر کند. در ایران نیز محبوب شدن تعدادی از اپلیکیشن‌‌های اختصاصی برای خرید نسخه الکترونیکی کتب و مجلات (طاقچه، فیدیبو و …) و خرید کتاب‌‌های صوتی (نوار، آوانو و …) باعث شده خیلی‌ها این عرصه را جانشین کتاب و کتابخوانی در سایه گران شدن کاغذ و کتب بدانند. این فرم از کتابخوانی هرچند که موفق شده با حذف مواد اولیه انتشار کتاب و واسطه‌‌های متعدد آن، تعدادی از کتب را با قیمتی نازل‌‌‌‌‌‌تر در اختیار متقاضیان قرار دهد اما هنوز در باب موفقیت آینده آن نمی‌توان با جدیت سخنی به زبان آورد. قرار داشتن در میانه ظرفیت‌‌های بالقوه و عدم پیشینه باعث شده بازار کتاب در سایه فروش الکترونیکی آن هنوز مساله‌ای مورد تردید باشد.

غیررسمی شدن حوزه اطلاع‌رسانی

کمرنگ شدن حوزه نفوذ تاثیرگذاری جراید رسمی و کاغذی در مقابل کانال‌‌های مجازی و صفحات فعال در شبکه‌‌های اجتماعی در پروسه‌ای تدریجی باعث شده فرآیند خبر و اطلاع‌رسانی بیش از هر زمان دیگری ماهیتی غیررسمی پیدا کند. هرچند که غیررسمی شدن حوزه اطلاع‌رسانی در سال‌های اخیر باعث شده بخش قابل توجهی از سوژه‌‌های بدیع به لطف انتشار حداکثری در شبکه‌‌های اجتماعی تبدیل به موضوع روز و مسائل اصلی شود. با غیررسمی شدن هر روزه و بیش از پیش حوزه اطلاع‌رسانی که کمرنگ شدن مطبوعات نیز در آن اثری جدی داشته است، بازار ترویج شایعات در سایه پاسخگو نبودن و عمدتا عدم اطلاع از نسخه اولیه انتشار یک خبر، عدم توانایی در پاسخگویی مناسب قربانیان شایعات و … شکل می‌گیرد. از مهم‌ترین اثرات این پدیده می‌توان به این نکته مهم اشاره داشت که در سایه کاهش اثرگذاری مطبوعات (به‌عنوان مجاری رسمی اطلاع‌رسانی) ارزش خبری بخش قابل توجهی از اخبار با مشکل صحت و سقم مواجه شده است. غیررسمی شدن حوزه اطلاع‌رسانی در بلندمدت فضای جامعه را به سمت «عدم پاسخگویی» در قبال ادعای طرح شده خواهد برد.

تغییر مرجع مطالعاتی جامعه

واقعیت غیرقابل انکار در زمینه آینده احتمالی کتب و جراید آن است که به هر دلیل گریزناپذیری و در صورت موفقیت یا عدم موفقیت نسخه‌‌های الکترونیکی برای محافظت از این دو مرجع قدیمی اطلاعات و معرفتی مردم، آنچه در سایه تضعیف و از میدان خارج شدن‌شان رخ خواهد داد آن است که جامعه با تغییر یکباره‌ای در زمینه‌ مهم‌ترین مرجع مطالعاتی خود برای کسب داده‌‌های اولیه (چه در حوزه خبر و چه در حوزه معرفت) مواجه خواهد شد. برای مثال قدرت یافتن بسترهای بصری اطلاع‌رسانی هرچند زمینه دریافت اطلاعات جدید را هموار می‌کند اما عمده مخاطبان را با دور کردن از منبع مطالعاتی اولیه به سمت آن خواهد برد که کمتر اعتنایی به منابع اولیه مبتنی بر گزاره‌‌های منطقی (مکتوب) داشته باشد. کاهش میزان مطالعه و تغییر یافتن مرجع مطالعاتی جامعه جدا از میدان دادن به بازار حواشی و شایعات، مطالعه را نیز تبدیل به امری فرعی در جهت کسب اطلاعات خواهد کرد که اثرات وضعی آن در بلندمدت باعث سطحی‌نگری عمومی در جریان شناوری میان اطلاعات فراوان منتشر شده و عدم رسیدن به پیش‌فرض‌‌های اولیه جهت ارزش‌گذاری کنش‌ها و واکنش‌‌های اجتماعی خواهد شد. لینک کوتاه لینک کپی شد

خواندن خبر در سایت منبع


تلگرام

خبرهای مرتبط با فضای مجازی، روزنامه، کاغذ، قیمت کاغذ و گرانی کاغذ از تلگرام

«مثنوی» مولانا ثبت جهانی می‌شود

رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران گفت:

🔹 به دنبال ثبت جهانی کتاب «مثنوی» مولانا هستیم تا این اثر ارزشمند در سطح دنیا به عنوان یک منبع در حافظه مردم جهان ثبت شود. / ایرنا


🔻سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران با همکاری مجله بخارا برگزار می‌کند:

🔹شب هادی خانیکی/ مسافر گفت و گو

▫️سه شنبه۱۴ اسفندماه ساعت ۱۷

▫️تالار قلم، مرکز همایش‌های بین‌المللی کتابخانه ملی ایران

#اسکان_نیوز


🔻حضور دستگاه‌های مختلف در فضای مجازی باید جریان‌ساز باشد

🔹رهبر انقلاب تاکید کردند: دستگاه‌های مختلفی در فضای مجازی حضور دارند اما حضور در این فضا باید یک حضور جریان‌ساز باشد

🔹 ضمن اینکه بهترین راه شناسایی و ارتباط با گروه‌های مؤثر فرهنگی و یافتن سؤالها و سرنخ‌های فکری آنان، استفاده از فضای مجازی است.


سلطان کتاب دستگیر شد

🔹 یکی از قاچاقچیان کتاب که از او به‌عنوان «سردسته قاچاقچیان کتاب» یاد می‌شود بعد از شش ماه متواری بودن، دستگیر شد.

🔹 گفته می‌شود از ۱۹ انبار کتاب قاچاق کشف‌شده، حدود ۱۰ انبار به این فرد تعلق دارد.

🔹 پسران این فرد نیز با اتهام قاچاق کتاب با قید وثیقه ۸۰ میلیون تومانی آزاد هستند. /ایسنا


متهم اصلی قاچاق کتاب دستگیر شد

🔹متهم اصلی پرونده قاچاق کتاب معروف به ع. خ که بیش از شش ماه متواری بود، روز گذشته توسط وزارت اطلاعات دستگیر و روانه زندان اوین شد. / تسنیم

Asriran. com


نظرها

در ادامه بخوانید

سلامت نیوزسلامت نیوز11 ساعت قبل
ایسناایسنا7 ساعت قبل
سرپرست اداره کل امور کارآفرینی و مراکز رشد دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به راه‌اندازی سرای نوآوری در این دانشگاه گفت: این سراها با هدف تبدیل تحقیقات به محصولات تخصصی و مفید ایجاد و راه‌اندازی می‌شوند. به گزارش ایسنا، دکتر قباد بهزادی‌پور در نخستین چالش فناوری ملی (فابام) که با هدف بررسی نیازهای صنعت و گسترش همکاری‌ها و ارائه ایده‌ها و طرح‌های نوآوران با حضور رؤسای واحدهای دانشگاهی استان اصفهان، مدیران سرای نوآوری دانشگاه آزاد اسلامی استان اصفهان، صاحبان صنعت و پژوهشگران برتر در دانشگاه آزاد اسلامی واحد اصفهان (خوراسگان) برگزار شد، گفت: سرای نوآوری دانشگاه آزاد اسلامی متشکل از دو بخش شتابدهنده و مرکز رشد برای پیش‌بینی و اجرای آموزش‌های هدفمند و با هدف تبدیل خروجی تحقیقات به یک محصول تخصصی و مفید راه‌اندازی شد و شروع به کار کرد. وی اظهار کرد: در همین راستا و برای شتاب بخشیدن به این اهداف چالش‌های فناوری جهت رویارویی و ارتباط مستقیم و بی‌واسطه صنعت و دانشگاه پیش‌بینی شده و چالش ملی فابام اولین رویداد در نوع خود بوده و قصد داریم این الگو در حد ملی و با ظرفیت و توانمندی دانشگاه آزاد اسلامی با جمعیتی بالغ بر یک میلیون و ۲۰۰ هزار دانشجو و ۷۰ هزار عضو هیأت علمی در سطح کشور اجرا شود. بر اساس اعلام دانشگاه آزاد، در حاشیه این نشست ضمن انتخاب پژوهشگران برگزیده و طرح‌های نوآور برتر، کارگاه‌های آموزشی طرح‌های نوآورانه برگزار شد و پژوهشگران دانشگاه آزاد اسلامی، آخرین ایده‌ها و طرح‌های پژوهشی و اختراعات خود را ارائه داده که منجر به استقبال صنعتگران و انعقاد تفاهم‌نامه بین صنعت و صاحبان طرح‌ها و مخترعان طرح‌ها شد. انتهای پیام
خبر فوریخبر فوری6 ساعت قبل
بازیگر «قصه‌های مجید» گفت: «امیدوارم منتخبان مردم به دنبال حق مردم باشند و بعد از ورود به مجلس ترسناک نشوند!» مهدی باقربیگی، بازیگر «قصه‌های مجید»، در خصوص انتظاراتش از نمایندگان آتی مجلس شورای اسلامی گفت: «امیدوارم محکم و با صلابت پای قوانینی که تصویب می‌کنند، بایستند و التزام اجرایی آنها را پیگیری کنند.» وی ادامه داد: «منتخبان مردم به دنبال حق مردم باشند؛ مشکل مردم را بشنوند و بعد از ورود به مجلس ترسناک نشوند! از آنها درخواست می‌کنم حرمت هنرمندان و ورزشکاران قهرمان را نگه دارند و واقعا به دنبال آبادانی مملکت باشند.»
ایسناایسنا7 ساعت قبل
دومین دوره «جشنواره کار ایران»، ۴ تا ۶ اسفندماه امسال در دانشگاه علم و صنعت ایران برگزار می‌شود. در این دوره سازمان‌های معتبر فرصت‌های شغلی خود را ارائه می‌کنند. فراهم‌کردن فرصتی برای دانشجویان و فارغ‌التحصیلان برای تجربه مصاحبه‌های شغلی و ارائه فرصت‌های کارآموزی و استخدام سازمان‌های حاضر در جشنواره کار و امکان ارسال رزومه نیز از دیگر اهداف برگزاری این رویداد است. کار و کارآفرینی یکی از بخش‌های این رویداد است که شرکت‌ها در این بخش به معرفی خود و فرصت‌های شغلی می‌پردازند. دومین دوره این جشنواره نیز با حمایت ستاد فرهنگ‌سازی اقتصاد دانش‌بنیان معاونت علمی‌وفناوری ریاست‌جمهوری و با هدف نزدیکی آن به استانداردهای جهانی نمایشگاه‌های کار با ارائه نوآوری‌های جدید برگزار می‌شود.
ایرناایرنا8 ساعت قبل
طراحان این اثر نمایشی که قرار است از ۷ فروردین ۹۹ در سالن اصلی مجموعه تئاتر شهر روی صحنه برود، معرفی شدند. مقدی شامیریان طراح لباس برگزیده سی و هشتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر نیز در نمایش با نعیمی همکاری می‌کند. نمایش فردریک داستانی است شورانگیز در ستایش عشق؛ شرح زندگی فردریک لومتر بازیگر شهیر و افسانه‌ای تئاتر قرن نوزدهم فرانسه. نمایش کاش یلدای کوتاهی باشد به تهیه کنندگی سامان شمس هر شب ساعت ٢١ در سالن نمایش مهرگان به اجرا در می‌آید. تمامی رشته‌های دانشجویی از تخفیف ویژه‌ای برای دیدن اجرای کاش یلدای کوتاهی باشد بهره مند هستند.
ایرناایرنا8 ساعت قبل
این طرح که «آشتی با آموزش» نامگذاری شده، مناطق چابهار، لاشار، نیک شهر، قصرقند، کنارک و دشتیاری را تحت پوشش قرار می‌دهد. اپلیکیشنی با استاندارد لازم و محتوای آموزشی غنی طراحی شده و در این کلاس‌ها در اختیار دانش آموزان بازمانده از تحصیل قرار گرفته است. تاکنون ۳۱۴۰ ساعت محتوای آموزشی مربوط به پایه‌های ششم تا دوازدهم با کمک معلمان خبره تهیه شده و در گروه علوم انسانی نیز درحال تولید محتوای بیشتری هستیم. زینی وند تصریح کرد: در مدل آموزش گروهی، یک مشاور آموزش دیده به عنوان کارشناس مقیم از طریق مدرسه آموزش از راه دور استخدام شده است. زینی وند گفت: طرح آموزش الکترونیکی، گامی متفاوت در راستای عدالت آموزشی است.

اخبار بیشتر